2011 La Flèche Wallonne Results

by CyclingTips



2011 La Flèche Wallonne Results

1. Philippe Gilbert (B), Omega Pharma-Lotto, in 4:54:57
2. Joaquin Rodriguez Oliver (Sp), Team Katusha, at 0:03
3. Samuel Sanchez Gonzalez (Sp), Euskaltel-Euskadi, at 0:05
4. Alexandre Vinokourov (Kaz), Astana, at 0:06
5. Igor Anton Hernandez (Sp), Euskaltel-Euskadi, at 0:06
6. Jelle Vanendert (B), Omega Pharma-Lotto, at 0:06
7. Frank Schleck (Lux), Leopard-Trek, at 0:06
8. Daniel Moreno Fernandez (Sp), Team Katusha, at 0:09
9. Christophe Le Mevel (F), Garmin-Cervélo, at 0:12
10. Paul Martens (G), Rabobank Cycling Team, at 0:12
11. Alberto Contador Velasco (Sp), Saxobank-Sungard, at 0:15
12. Michael Albasini (Swi), HTC-Highroad, at 0:17
13. Ryder Hesjedal (Can), Garmin-Cervélo, at 0:18
14. Robert Gesink (Nl), Rabobank Cycling Team, at 0:20
15. Bert De Waele (B), Landbouwkrediet-Colnago, at 0:20
16. Greg Van Avermaet (B), BMC Racing Team, at 0:20
17. Jurgen Van Den Broeck (B), Omega Pharma-Lotto, at 0:23
18. Ben Hermans (B), Team Radioshack, at 0:26
19. Rigoberto Uran Uran (Col), Team Sky, at 0:28
20. Benat Intxausti Elorriaga (Sp), Movistar, at 0:28
21. Rémy Di Gregorio (F), Astana, at 0:28
22. Simon Gerrans (Aus), Team Sky, at 0:28
23. Philip Deignan (Irl), Team Radioshack, at 0:28
24. Chris Sörensen (Dk), Saxobank-Sungard, at 0:28
25. Kanstantsin Sivtsov (Blr), HTC-Highroad, at 0:28
26. Alexandre Geniez (F), Skil-Shimano, at 0:28
27. Jérôme Baugnies (B), Topsport Vlaanderen-Mercator, at 0:28
28. Rob Ruijgh (Nl), Vacansoleil-DCM, at 0:28
29. Jonathan Hivert (F), Saur-Sojasun, at 0:33
30. Julien El Fares (F), Cofidis, Le Credit En Ligne, at 0:34
31. Rinaldo Nocentini (I), Ag2r La Mondiale, at 0:36
32. Jose Joaquin Rojas Gil (Sp), Movistar, at 0:36
33. Wouter Poels (Nl), Vacansoleil-DCM, at 0:36
34. Laurens Ten Dam (Nl), Rabobank Cycling Team, at 0:36
35. Thomas Degand (B), Veranda’s Willems-Accent, at 0:36
36. Eduard Vorganov (Rus), Team Katusha, at 0:36
37. Arnold Jeannesson (F), Française Des Jeux, at 0:36
38. Marc De Maar (Aho), Quick Step, at 0:36
39. Cédric Pineau (F), Française Des Jeux, at 0:42
40. Maxim Iglinsky (Kaz), Astana, at 0:43
41. Tom Jelte Slagter (Nl), Rabobank Cycling Team, at 0:49
42. Janez Brajkovic (Slo), Team Radioshack, at 0:49
43. Nicki Sörensen (Dk), Saxobank-Sungard, at 0:49
44. Andy Schleck (Lux), Leopard-Trek, at 0:49
45. Francesco Bellotti (I), Liquigas-Doimo, at 0:49
46. Mickaël Buffaz (F), Cofidis, Le Credit En Ligne, at 0:49
47. Pieter Serry (B), Topsport Vlaanderen-Mercator, at 0:53
48. Johnny Hoogerland (Nl), Vacansoleil-DCM, at 0:54
49. Ivan Santaromita (I), BMC Racing Team, at 0:54
50. Ivan Basso (I), Liquigas-Doimo, at 0:54
51. Jérôme Pineau (F), Quick Step, at 0:54
52. Marco Pinotti (I), HTC-Highroad, at 1:00
53. Fredrik Kessiakoff (Swe), Astana, at 1:00
54. Bauke Mollema (Nl), Rabobank Cycling Team, at 1:04
55. Kristof Vandewalle (B), Quick Step, at 1:09
56. David Moncoutie (F), Cofidis, Le Credit En Ligne, at 1:10
57. Geert Verheyen (B), Landbouwkrediet-Colnago, at 1:10
58. Pierrick Fedrigo (F), Française Des Jeux, at 1:10
59. Haimar Zubeldia Agirre (Sp), Team Radioshack, at 1:14
60. Marco Marcato (I), Vacansoleil-DCM, at 1:14
61. Damiano Cunego (I), Lampre-Farnese Vini, at 1:19
62. Enrico Gasparotto (I), Astana, at 1:20
63. Dries Devenyns (B), Quick Step, at 1:20
64. Fabian Wegmann (G), Leopard-Trek, at 1:20
65. Christian Vandevelde (USA), Garmin-Cervélo, at 1:20
66. Vasili Kiryienka (Blr), Movistar, at 1:24
67. Jesus Herrada Lopez (Sp), Movistar, at 1:24
68. Thomas De Gendt (B), Vacansoleil-DCM, at 1:24
69. Pim Ligthart (Nl), Vacansoleil-DCM, at 1:24
70. Dario Cataldo (I), Quick Step, at 1:24
71. Jakob Fuglsang (Dk), Leopard-Trek, at 1:30
72. Biel Kadri (F), Ag2r La Mondiale, at 1:30
73. Johannes Fröhlinger (G), Skil-Shimano, at 1:30
74. John Gadret (F), Ag2r La Mondiale, at 1:38
75. Francesco Reda (I), Quick Step, at 1:38
76. Christian Knees (G), Team Sky, at 1:40
77. Matthieu Sprick (F), Skil-Shimano, at 1:40
78. Bram Tankink (Nl), Rabobank Cycling Team, at 1:42
79. Addy Engels (Nl), Quick Step, at 1:42
80. Danilo Di Luca (I), Team Katusha, at 1:44
81. Ludovic Turpin (F), Saur-Sojasun, at 1:49
82. Alexandr Kolobnev (Rus), Team Katusha, at 1:55
83. Craig Lewis (USA), HTC-Highroad, at 2:06
84. Thomas Lövkvist (Swe), Team Sky, at 2:13
85. Jonathan Castroviejo Nicolas (Sp), Euskaltel-Euskadi, at 2:18
86. Francesco Gavazzi (I), Lampre-Farnese Vini, at 2:20
87. Sébastien Joly (F), Saur-Sojasun, at 2:23
88. Jerome Coppel (F), Saur-Sojasun, at 2:28
89. Tony Martin (G), HTC-Highroad, at 2:28
90. Egoi Martinez De Esteban (Sp), Euskaltel-Euskadi, at 2:34
91. Ivan Velasco Murillo (Sp), Euskaltel-Euskadi, at 2:34
92. Gorka Verdugo Marcotegui (Sp), Euskaltel-Euskadi, at 2:34
93. Andriy Grivko (Ukr), Astana, at 2:37
94. Serguei Ivanov (Rus), Team Katusha, at 2:44
95. Jean Marc Marino (F), Saur-Sojasun, at 2:58
96. Jean-Christophe Peraud (F), Ag2r La Mondiale, at 4:12
97. Dirk Bellemakers (Nl), Landbouwkrediet-Colnago, at 4:17
98. Pieter Jacobs (B), Topsport Vlaanderen-Mercator, at 4:17
99. Daniele Pietropolli (I), Lampre-Farnese Vini, at 4:34
100. Yury Trofimov (Rus), Team Katusha, at 4:34
101. David Loosli (Swi), Lampre-Farnese Vini, at 4:34
102. Kjell Carlström (Fin), Team Sky, at 4:34
103. Bert Scheirlinckx (B), Landbouwkrediet-Colnago, at 4:38
104. Thierry Hupond (F), Skil-Shimano, at 4:45
105. Mauro Santambrogio (I), BMC Racing Team, at 4:55
106. Simone Ponzi (I), Liquigas-Doimo, at 4:55
107. Amaël Moinard (F), BMC Racing Team, at 4:55
108. Jon Izaguirre Insausti (Sp), Euskaltel-Euskadi, at 4:59
109. Simon Geschke (G), Skil-Shimano, at 4:59
110. Geert Steurs (B), Topsport Vlaanderen-Mercator, at 5:02
111. Mathias Frank (Swi), BMC Racing Team, at 5:07
112. Staf Scheirlinckx (B), Veranda’s Willems-Accent, at 5:40
113. Anthony Geslin (F), Française Des Jeux, at 6:16
114. Gianni Meersman (B), Française Des Jeux, at 6:16
115. Michal Golas (Pol), Vacansoleil-DCM, at 6:16
116. Matthew Busche (USA), Team Radioshack, at 6:16
117. Maxime Monfort (B), Leopard-Trek, at 6:16
118. David Lelay (F), Ag2r La Mondiale, at 6:16
119. Paolo Longo Borghini (I), Liquigas-Doimo, at 6:16
120. Yannick Talabardon (F), Saur-Sojasun, at 6:16
121. Peter Stetina (USA), Garmin-Cervélo, at 6:22
122. Maciej Paterski (Pol), Liquigas-Doimo, at 6:22
123. Pieter Weening (Nl), Rabobank Cycling Team, at 6:26
124. Maxime Vantomme (B), Team Katusha, at 6:28
125. Assan Bazayev (Kaz), Astana, at 6:28
126. Dmitriy Fofonov (Kaz), Astana, at 6:28
127. Tejay Van Garderen (USA), HTC-Highroad, at 7:01
128. David Millar (GB), Garmin-Cervélo, at 7:01
129. Preben Van Hecke (B), Topsport Vlaanderen-Mercator, at 7:22
130. Alan Perez Lezaun (Sp), Euskaltel-Euskadi, at 9:58
131. Francis De Greef (B), Omega Pharma-Lotto, at 9:58
132. Jurgen Van De Walle (B), Omega Pharma-Lotto, at 9:58
133. Martin Kohler (Swi), BMC Racing Team, at 9:58
134. Markel Irizar Aranburu (Sp), Team Radioshack, at 9:58
135. Sébastien Delfosse (B), Landbouwkrediet-Colnago, at 10:03
136. Matti Helminen (Fin), Landbouwkrediet-Colnago, at 10:03
137. Rafal Majka (Pol), Saxobank-Sungard, at 10:05
138. Gert Dockx (B), Omega Pharma-Lotto, at 10:12
139. Jan Bakelants (B), Omega Pharma-Lotto, at 10:12
DNF – Jeffry Louder (USA), BMC Racing Team
DNF – Johann Tschopp (Swi), BMC Racing Team
DNF – Mads Christensen (Dk), Saxobank-Sungard
DNF – Jesus Hernandez Blazquez (Sp), Saxobank-Sungard
DNF – Nick Nuyens (B), Saxobank-Sungard
DNF – Brian Vandborg (Dk), Saxobank-Sungard
DNF – Nelson Oliveira (Por), Team Radioshack
DNF – Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por), Team Radioshack
DNF – Caleb Fairly (USA), HTC-Highroad
DNF – Patrick Gretsch (G), HTC-Highroad
DNF – Carlos Barredo Llamazales (Sp), Rabobank Cycling Team
DNF – Michel Kreder (Nl), Garmin-Cervélo
DNF – Daniel Martin (Irl), Garmin-Cervélo
DNF – Stefan Denifl (Aut), Leopard-Trek
DNF – Anders Lund (Dk), Leopard-Trek
DNF – Jens Voigt (G), Leopard-Trek
DNF – Leonardo Bertagnolli (I), Lampre-Farnese Vini
DNF – Manuele Mori (I), Lampre-Farnese Vini
DNF – Alessandro Spezialetti (I), Lampre-Farnese Vini
DNF – Diego Ulissi (I), Lampre-Farnese Vini
DNF – Rui Alberto Faria Da Costa (Por), Movistar
DNF – José Vicente Garcia Acosta (Sp), Movistar
DNF – Ignatas Konovalovas (Ltu), Movistar
DNF – Xavier Tondo Volpini (Sp), Movistar
DNF – Julien Vermote (B), Quick Step
DNF – Davide Appollonio (I), Team Sky
DNF – Stephen Cummings (GB), Team Sky
DNF – Xabier Zandio Echaide (Sp), Team Sky
DNF – Jussi Veikkanen (Fin), Omega Pharma-Lotto
DNF – Damiano Caruso (I), Liquigas-Doimo
DNF – Timothy Duggan (USA), Liquigas-Doimo
DNF – Dominik Nerz (G), Liquigas-Doimo
DNF – Sébastien Minard (F), Ag2r La Mondiale
DNF – Christophe Riblon (F), Ag2r La Mondiale
DNF – Nicolas Roche (Irl), Ag2r La Mondiale
DNF – Lieuwe Westra (Nl), Vacansoleil-DCM
DNF – Rein Taaramae (Est), Cofidis, Le Credit En Ligne
DNF – Rémi Cusin (F), Cofidis, Le Credit En Ligne
DNF – Luis Angel Mate Mardones (Sp), Cofidis, Le Credit En Ligne
DNF – Aleksejs Saramotins (Lat), Cofidis, Le Credit En Ligne
DNF – Nico Sijmens (B), Cofidis, Le Credit En Ligne
DNF – Thomas Bonnin (F), Skil-Shimano
DNF – Roy Curvers (Nl), Skil-Shimano
DNF – Albert Timmer (Nl), Skil-Shimano
DNF – Arnaud Gerard (F), Française Des Jeux
DNF – Mickael Delage (F), Française Des Jeux
DNF – Wesley Sulzberger (Aus), Française Des Jeux
DNF – Edwig Cammaerts (B), Landbouwkrediet-Colnago
DNF – Benjamin Gourgue (B), Landbouwkrediet-Colnago
DNF – Fabrice Jeandesboz (F), Saur-Sojasun
DNF – Laurent Mangel (F), Saur-Sojasun
DNF – Gregory Habeaux (B), Veranda’s Willems-Accent, At
DNF – Bram Schmitz (Nl), Veranda’s Willems-Accent, At
DNF – Sven Van Den Houte Veranda’s Willems-Accent, (B),
DNF – Jurgen Van Goolenveranda’s Willems-Accent (B),
DNF – Arnoud Van Groen Veranda’s Willems-Accent, (Nl),
DNF – Jacobus Venter (Rsa), Veranda’s Willems-Accent, At
DNF – Sander Armee (B), Topsport Vlaanderen-Mercator
DNF – Laurens De Vreese (B), Topsport Vlaanderen-Mercator
DNF – Stijn Neirynck (B), Topsport Vlaanderen-Mercator