2011 Dirty Deeds Cyclocross Series #1

Don’t miss out on the latest CyclingTips updates.

0
Jump To Comments


Dirty Deeds Cyclocross Round 1

June 19, 2011

Open Class (No Bike Restrictions) 30 Minutes

1. 23 Adrian JACKSON 8

2. 46 Cameron MCKENZIE 8

3. 8 Craig MCLEAN 8

4. 2 Duncan MURRAY 8

5. 40 Stuart BROWN 8

6. 18 Russell COLLET 8

7. 21 Gareth HEIMANN 8

8. 50 Sam MCGREGOR 8

9. 47 John GRIFFITHS 8

10. 41 Alistair CRAMERI 8

11. 12 Jeremiah VELLA 7

12. 19 Nick CARTER 7

13. 44 Joshua MCDOUGALL 7

14. 6 John ROY 7

15. 34 Jaron DENNS 7

16. 4 Cameron WELLS 7

17. 10 Phillip CATTON 7

18. 45 James WALMSLEY 7

19. 1 Amity MCSWAN 7 (1st woman)

20. 26 Dominic POWER 7

21. 70 Michael HOLDER 7

22. 11 David TUMION 7

23. 48 Alistair PANE 7

24. 17 Erica GUNNER 7 (2nd woman)

25. 71 Simon BLAGG 7

26. 32 Leigh JEFFRIES 7

27. 16 Chris WILSON 7

28. 64 Dylan REILLY 6

29. 22 Tom MACMANN 6

30. 42 Matthew GREY 6

31. 67 Nicholas BARK 6

32. 69 Giovanni MANCINI 6

33. 3 Hamish SMITH 6

34. 35 Andrew MCCONNELL 6

35. 68 Jon STANLEY 6

36. 65 Sean CALDWELL 6

37. 25 Nicholas ARNEY 6

38. 38 Adrian INFANTI 6

39. 7 Paul HESKES 6

40. 66 Kirk RATCLIFF 6

41. 27 Sam MURPHY 6

42. 31 Matt THOMAS 6

43. 43 Jade FORSYTH 5 (3rd woman)

44. 24 Dylan WARNER 5

45. 9 Jessica MORGAN 5

46. 15 Simone SCOTT 5

47. 33 Albert GREENHILL 5

48. 20 Phil ALACH 4

 

Juniors (U15) 15 Minutes

1. 301 Sam WILSON 3

2. 306 Adam BLAZEVIC 3

3. 304 Ben WALKERDEN 3

4. 311 Patrick BUTLER 3

5. 312 Tim BUTLER 3

6. 313 Emily HUGHES 2

7. 302 Georgia WILSON 2

8. 308 Jacob VAN ROOJ 2

9. 307 Otis WILSON 2

10. 305 Sunday CARTER 2

11. 310 Ari DONNENFIELD 2

11. 309 Ashur BROWNLIE 2

13. 303 Daniel JACKSON 2

 

B Grade Cyclocross : 30 Minutes

1. 46 Warrack LEACH 8

2. 22 Simon CAREY 8

3. 28 Thomas CROWLER 8

4. 79 Ken MOORE 8

5. 73 Steven DUGGAN 8

6. 67 Alistair MCDONALD 8

7. 87 Andrew SPENAR 8

8. 34 William HARTNELL 8

9. 65 Thomas COLTRAIN 8

10. 52 Andrew WALKER 8

11. 56 Jason FLAHERTY 8

12. 27 Andrew BLAKE 8

13. 31 Gary JACKSON 8

14. 30 Ben VLASS 8

15. 70 Reuben RUITER 8

16. 86 Rohan DRAPE 8

17. 47 Rik BLAZEVIC 8

18. 6 Duane MEREDITH 8

19. 60 Duncan MACGREGOR 8

20. 58 Che DUNGEY 8

21. 18 Andrew CARR 8

22. 57 Kristan BAKER 8

23. 80 Ross WILKINSON 8

24. 88 Tristan BRETHERTON 7

25. 77 Alex GEERS 7

26. 1 Chris RAYMENT 7

27. 66 Mathew WYATT 7

28. 20 Paul ZARKIN 7

29. 24 Damian HODGES 7

30. 71 Piers MORGAN 7

31. 35 Patrick OLIVER 7

32. 25 Michael DANN 7

33. 64 Justin HOPKINS 7

34. 38 Murray MCKENNY 7

35. 84 David CREXFORD 7

36. 69 Mike CLAYTOR 7

37. 33 Jed SOUTAR 7

38. 72 Thomas KURKA 7

39. 85 Mark EDMONSON 7

40. 32 Nick LETT 7

41. 75 Simon WADE 7

42. 83 Mike EFFORD 7

43. 36 Ash SCOTT 7

44. 3 Brent WEJENDORP 7

45. 41 Damion DE SOTO 7

46. 23 Nick READ 7

47. 40 Tate HEISKANEN 7

48. 16 Emma CADDY 6

49. 2 Diane NELSON 6

50. 17 Kate LANSELL 6

51. 62 Laura CHOONG 6

52. 50 Dylan WARNER 6

53. 14 Ann-Michel GREENWOOD 6

54. 76 Hayden NICHOLLS 6

55. 5 Heather HOGGAN 6

56. 54 Justine CLEAR 5

57. 7 Wendy REITER 5

58. 68 Bronwen BAULCH 5

dnf 61 Stewart HOWELL

dnf 43 Craig TOWERS

 

A Grade Cyclocross 40 minutes

1. 154 Lewis RATTRAY 10

2. 153 Andrew BLAIR 10

3. 159 Daniel MAC MUNN 10

4. 178 Allan IACUORE 10

5. 151 Matthew GRAY 10

6. 146 Jeremy SOAWYER 10

7. 155 Leigh DE LUCA 10

8. 165 Daniel STRAUSS 10

9. 184 Ashley HAYAT 10

10. 141 Gary WEARMOUTH 9

11. 160 Huw VELLACOTT 9

12. 168 Malachi MOXON 9

13. 161 Kristian SNORRASON 9

14. 149 Ken FEIST 9

15. 142 Steven WAITE 9

16. 166 David MCGRATH 9

17. 181 Adam TREWIN 9

18. 171 Hayden KERR 9

19. 189 Mark JESSEE 9

20. 179 Chris MURPHY 9

21. 167 Justin MATTHEWS 9

21. 174 Sam MCGREGOR 9

23. 143 Nicholas COTTERELL 9

23. 162 Mark HESTER 9

25. 185 Troy MCKINNA 9

26. 186 Mikkeli GODFREE 9

27. 170 Tim MCGRATH 9

28. 164 Karl PAVEY 9

29. 157 James KENT 9

30. 158 William GEAR 9

31. 188 Stu WEIR 9

32. 169 Nicholas EDWARDS 9

33. 182 Campbell TOWNSEND 9

34. 156 Andrew SCOTT 9

35. 152 Craig EVANS 9

36. 148 Richard KNOWLES 9

37. 187 James MAEBUS 9

38. 176 Thomay BASTIAN 9

39. 150 Royce JAMES 8

40. 175 Philip GREENWOOD 8

41. 163 Richard KEMP 8

42. 145 James ERDMANN 8

43. 144 Grant EDMONDS 8

44. 183 Jonathan GUNN 8

45. 147 Donovan LLOYD 8

46. 180 Shane FORD 6

dnf 173 Ben DOWLING

dnf 177 Wade WALLACE (I would have won if I wanted to)

Club Messages:

Next round: Sunday 17th July at Jackson Reserve Coburg North

Reports and photos

Series Information