2011 Northern Combine Road Championships

by CyclingTips


held at Broadford on Saturday 24th September 2011.

Elite Men: 3 Laps/99km

1. 13 Shannon JOHNSON (Preston) 2h36:04
2. 28 Steven WAITE (St Kilda) +2
3. 19 Ross MUELLER (Brunswick) +5
4. 34 David EDWARDS (St Kilda) +7
5. 7 Conan DALEY (St Kilda) +13
6. 21 Andrew PIKE (St Kilda) +14
7. 35 Gabriel CAREY (St Kilda)
8. 30 Simon WELSH (Coburg) +16
9. 5 Danny COHEN (St Kilda) +20
10. 31 Brad WRIGHT (Preston) +23
11. 3 Blaise BOURKE (Hawthorn)
12. 27 Luigi VECCHIO (St Kilda) +33
13. 6 Wesley CORDINGLEY (St Kilda) +35
14. 26 Kosmos SAMARAS (Coburg)
15. 9 Anthony FEWSTER (St Kilda) +38
16. 8 Josh EGBERS (St Kilda)
17. 11 Vincent GELUWIE (St Kilda) +46
18. 12 Mark GUIRGUIS (St Kilda) +53
19. 4 James BUTLER (Sunbury) +1:50
20. 23 Will RAISIN-SHAW (St Kilda) +4:38
21. 20 Oliver PHILLIPS (Brunswick) +5:28
22. 16 Pete KNIGHT (St Kilda) +9:17
23. 15 Boon KIAK YEO (Hawthorn) +10:11
24. 17 Tim MCGRATH (St Kilda) +15:50

dnf 18 Samuel MCGREGOR (Brunswick)
dnf 24 Michael READ (Preston)
dnf 25 Sean ROBERTS (St Kilda)
dnf 32 Mitchell ALLEN (Sunbury)
dnf 33 Matt TIPPETT (St Kilda)

Average speed of winner: 38.06 km/h
Number of starters: 29
Riders abandoning the race: 5

Masters Men: 3 Laps/99km

1. 15 Daniel ABOTOMEY (Sunbury) MMAS4 2h50:07
2. 3 Andrew HUTCHESON (Sunbury) MMAS2 +16
3. 10 Jeremy HINDELL (St Kilda) MMAS3 +27
4. 14 Fraser SHORT (Italo) MMAS3
5. 13 Pat MCINTYRE (Sunbury) MMAS3 +52
6. 12 Tom MCDONOUGH (Coburg) MMAS3 +1:04
7. 4 Ben LARSSON (St Kilda) MMAS2 +1:06
8. 24 Michael SPARKE (Brunswick) MMAS5 +1:16
9. 8 Colin BELL (Sunbury) MMAS3 +1:25
10. 19 Michael SKERRITT (Sunbury) MMAS4 +1:31
11. 17 John MARCAN (Sunbury) MMAS4 +1:36
12. 11 Glynn MATTHEY (Coburg) MMAS3
13. 16 Andrew GANNON (Brunswick) MMAS4 +1:44
14. 7 Cam WOOLCOCK (Hawthorn) MMAS2 +2:05
15. 9 Vince CONDELLO (Hawthorn) MMAS3 +8:21
16. 27 Alan GOODROPE (Preston) MMAS7 +12:12
17. 23 Rod HILL (Brunswick) MMAS5 +12:47
18. 22 Darren GEE (St Kilda) MMAS5 +16:35
19. 28 Peter SHARE (Sunbury) MMAS7 +22:33

dnf 1 Leontini JUSTIN (St Kilda) MMAS1
dnf 2 Rohan DRAPE (Brunswick) MMAS2
dnf 5 Robert MERKEL (St Kilda) MMAS2
dnf 18 Anthony MARTIN (Brunswick) MMAS4
dnf 20 Lindsay TUNBRIDGE (Coburg) MMAS4
dnf 25 Robert DE BERNARDI (Brunswick) MMAS6

Average speed of winner: 34.92km/h
Number of starters: 25
Riders abandoning the race: 6

Women: 2 Laps/66km

1. 3 Miranda GRIFFITHS (St Kilda) Elite 1h56:22
2. 7 Bridget OFFICER (St Kilda) Elite +3:22
3. 15 Amy BRADLEY (St Kilda) Elite +3:31
4. 12 Cristine FOSTER (St Kilda) WMAS3 +3:54
5. 5 Justyna LUBKOWSKI (St Kilda) Elite +11:37
6. 13 Alison RAAYMAKERS (St Kilda) WMAS3
7. 14 Fiona CARDEN (St Kilda) WMAS4 +15:08

dnf 2 Lisa BYRNE (St Kilda) Elite
dnf 4 Nicole JUSTICE (St Kilda) Elite
dnf 6 Lucy MILLAR (St Kilda) Elite
dnf 8 Suzanne TERNEL (St Kilda) Elite
dnf 9 Ingrid TROTTER (St Kilda) Elite
dnf 10 Michelle MC MAHON (St Kilda) WMAS1
dnf 11 Eliza BERGIN (St Kilda) WMAS2

Average speed of the winner: 34.03km/h
Number of starters: 14
Riders abandoning the race: 7