2011 Tour of China Stage 1

Don’t miss out on the latest CyclingTips updates.

0
Jump To Comments

Stage 1 Results

1 Rico Rogers (NZl) Giant Kenda Cycling Team 2:27:45
2 Boris Shpilevsky (Rus) Tabriz Petrochemical Team
3 Jonathan Cantwell (Aus) V Australia
4 Steffen Radochla (Ger) Nutrixxion Sparkasse
5 Grischa Janorschke (Ger) Nutrixxion Sparkasse
6 Ho Ting Kwok (HKg) Hong Kong, China
7 Ivan Kovalev (Rus) Russian Federation
8 Sun Jae Jang (Kor) Korea
9 Sebastian Forke (Ger) Nutrixxion Sparkasse
10 Justin Jules (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille
11 Kazuhiro Mori (Jpn) Aisan Racing Team
12 Meiyin Wang (Chn) People’s Republic of China
13 Lars Horring (Ned) Netherlands
14 Sebastian Körber (Ger) Nutrixxion Sparkasse
15 Taiji Nishitani (Jpn) Aisan Racing Team
16 Tyler Magner (USA) Team Type 1 – Sanofi Aventis
17 Mart Ojavee (Est) Champion System
18 Aaron Kemps (Aus) V Australia
19 Dennis Van Niekerk (RSA) MTN Qhubeka
20 Seung Woo Choi (Kor) Korea
21 Pirmin Lang (Swi) Atlas Personal
22 Kam-Po Wong (HKg) Hong Kong, China
23 Jai Crawford (Aus) Giant Kenda Cycling Team
24 Martijn Verschoor (Ned) Team Type 1 – Sanofi Aventis
25 Takeaki Ayabe (Jpn) Aisan Racing Team
26 Bernard Sulzberger (Aus) V Australia
27 Yasuharu Nakajima (Jpn) Aisan Racing Team
28 Manuel Ortega Ocana (Spa) Andalucia Caja Granada
29 Tanner Putt (USA) United States Of America
30 Peter Kusztor (Hun) Atlas Personal
31 Pablo Lechuga Rodriguez (Spa) Andalucia Caja Granada
32 Mathieu Delaroziere (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille
33 Gregor Gazvoda (Slo) Perutnina Ptuj
34 Martin Wesemann (RSA) MTN Qhubeka
35 Jose Luis Cano (Spa) Andalucia Caja Granada
36 Steven Wong (HKg) Champion System
37 Sung Baek Park (Kor) Korea
38 Joey Rosskopf (USA) Team Type 1 – Sanofi Aventis
39 Chin-Lung Huang (Tpe) Giant Kenda Cycling Team
40 Christer Jensen (Nor) Joker Merida
41 Christer Rake (Nor) Joker Merida
42 Alexei Markov (Rus) Russian Federation
43 Chris Stastny (USA) United States Of America
44 Jacob Nielsen (Den) Glud & Marstrand – LRO
45 Eamon Lucas Franck (USA) United States Of America
46 Matej Mugerli (Slo) Perutnina Ptuj
47 Michael Freiberg (Aus) V Australia
48 Sondre Gjerdevik Sörtveit (Nor) Joker Merida
49 Pengda Jiao (Chn) Max Success Sports
50 Wei Kei Chang (Tpe) Giant Kenda Cycling Team
51 Eloy Ruiz Pinto (Spa) Andalucia Caja Granada
52 Sergio Carrasco Garcia (Spa) Andalucia Caja Granada
53 Deon Locke (Aus) Champion System
54 Fabio Calabria (Aus) Team Type 1 – Sanofi Aventis
55 Baoxin Wei (Chn) Holy Brother Cycling Team
56 Xitao Ji (Chn) People’s Republic of China
57 Laurent Beuret (Swi) Atlas Personal
58 Darren Rolfe (Aus) V Australia
59 Marius Bernatonis (Ltu) Atlas Personal
60 Kasper Linde Jorgensen (Den) Glud & Marstrand – LRO
61 Hossein Alizadeh (IRI) Tabriz Petrochemical Team
62 Daniel Foder (Den) Glud & Marstrand – LRO
63 Troels Ronning Vinther (Den) Glud & Marstrand – LRO
64 Stian Remme (Nor) Joker Merida
65 Dirk Müller (Ger) Nutrixxion Sparkasse
66 Xu Yu Long (Chn) Holy Brother Cycling Team
67 Vladimir Efimkin (Rus) Team Type 1 – Sanofi Aventis
68 Vegard Breen (Nor) Joker Merida
69 Peter Erdin (Swi) Atlas Personal
70 Christopher Williams (Aus) Champion System
71 Kin San Wu (HKg) Champion System
72 Yannick Janssen (Ned) Netherlands
73 Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Team
74 Ying Hon Yeung (HKg) Hong Kong, China
75 Behnam Khalilikhosroshahi (IRI) Tabriz Petrochemical Team
76 Jure Golcer (Slo) Perutnina Ptuj
77 Anthony Perez (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille
78 Alexander Khatuntsev (Rus) Russian Federation
79 Haijun Ma (Chn) People’s Republic of China
80 Mike Stone (USA) United States Of America
81 Masakazu Ito (Jpn) Aisan Racing Team
82 Arian Oosthoek (Ned) Netherlands
83 Xiaoyong Dong (Chn) People’s Republic of China
84 Ki Ho Choi (HKg) Hong Kong, China
85 Chun Hing Chan (HKg) Hong Kong, China
86 Ben Ma (Chn) People’s Republic of China
87 Hossein Askari (IRI) Tabriz Petrochemical Team
88 Ghader Mizbani Iranagh (IRI) Tabriz Petrochemical Team
89 Valery Valynin (Rus) Russian Federation
90 Gang Xu (Chn) Max Success Sports
91 Charles Avis (USA) United States Of America
92 Stanley Namanyana (RSA) MTN Qhubeka
93 Dex Groen (Ned) Netherlands
94 Dylan Girdlestone (RSA) MTN Qhubeka
95 Juan Javier Estrada Ruiz (Spa) Andalucia Caja Granada
96 Man Chau Wai (HKg) Champion System
97 Jianren Man (Chn) Holy Brother Cycling Team
98 Alexander Serov (Rus) Russian Federation
99 Wei Li (Chn) Max Success Sports
100 Adrian Gjolberg (Nor) Joker Merida
101 Fengnian Wang (Chn) People’s Republic of China
102 Dejan Bajt (Slo) Perutnina Ptuj
103 Gu Hyeon Kim (Kor) Korea
104 Evan Huffman (USA) United States Of America
105 Florian Salzinger (Ger) Atlas Personal
106 James Tennent (RSA) MTN Qhubeka
107 Elmar Reinders (Ned) Netherlands
108 Benjamin Sydlik (Ger) Nutrixxion Sparkasse
109 Xiaohang Wang (Chn) Holy Brother Cycling Team
110 Hao Yue (Chn) Holy Brother Cycling Team
111 Kenichi Suzuki (Jpn) Aisan Racing Team
112 Hui Zhang (Chn) Max Success Sports
113 Sean Sullivan (Aus) V Australia
114 Wen Chung Huang (Tpe) Giant Kenda Cycling Team
115 Muradjan Halmuratov (Uzb) Giant Kenda Cycling Team
116 Luka Rakusa (Slo) Perutnina Ptuj
117 Evgeny Kovalev (Rus) Russian Federation
118 Joe Eldridge (USA) Team Type 1 – Sanofi Aventis
119 King Lok Cheung (HKg) Hong Kong, China 0:00:45
120 Jong Gyun Choi (Kor) Korea 0:17:43
121 Hao Liu (Chn) Max Success Sports
122 Chenglu Qin (Chn) Velo-Club La Pomme Marseille
123 Lotto Petrus (Nam) MTN Qhubeka
124 Kasper Jebjerg (Den) Glud & Marstrand – LRO
125 Chan Jae Jang (Kor) Korea
126 Luc Hagenaars (Ned) Netherlands 0:20:41
DNF Ziga Slak (Slo) Perutnina Ptuj
DNF Ming Xing Xue (Chn) Max Success Sports
DNF Zhangan Liu (Chn) Holy Brother Cycling Team

General Classification after Stage 1

1 Rico Rogers (NZl) Giant Kenda Cycling Team 2:27:35
2 Boris Shpilevsky (Rus) Tabriz Petrochemical Team 0:00:01
3 Vladimir Efimkin (Rus) Team Type 1 – Sanofi Aventis 0:00:05
4 Jonathan Cantwell (Aus) V Australia 0:00:06
5 Matej Mugerli (Slo) Perutnina Ptuj
6 Muradjan Halmuratov (Uzb) Giant Kenda Cycling Team 0:00:07
7 Steffen Radochla (Ger) Nutrixxion Sparkasse 0:00:08
8 Seung Woo Choi (Kor) Korea 0:00:09
9 Grischa Janorschke (Ger) Nutrixxion Sparkasse 0:00:10
10 Ho Ting Kwok (HKg) Hong Kong, China
11 Ivan Kovalev (Rus) Russian Federation
12 Sun Jae Jang (Kor) Korea
13 Sebastian Forke (Ger) Nutrixxion Sparkasse
14 Justin Jules (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille
15 Kazuhiro Mori (Jpn) Aisan Racing Team
16 Meiyin Wang (Chn) People’s Republic of China
17 Lars Horring (Ned) Netherlands
18 Sebastian Körber (Ger) Nutrixxion Sparkasse
19 Taiji Nishitani (Jpn) Aisan Racing Team
20 Tyler Magner (USA) Team Type 1 – Sanofi Aventis
21 Mart Ojavee (Est) Champion System
22 Aaron Kemps (Aus) V Australia
23 Dennis Van Niekerk (RSA) MTN Qhubeka
24 Pirmin Lang (Swi) Atlas Personal
25 Kam-Po Wong (HKg) Hong Kong, China
26 Jai Crawford (Aus) Giant Kenda Cycling Team
27 Martijn Verschoor (Ned) Team Type 1 – Sanofi Aventis
28 Takeaki Ayabe (Jpn) Aisan Racing Team
29 Bernard Sulzberger (Aus) V Australia
30 Yasuharu Nakajima (Jpn) Aisan Racing Team
31 Manuel Ortega Ocana (Spa) Andalucia Caja Granada
32 Tanner Putt (USA) United States Of America
33 Peter Kusztor (Hun) Atlas Personal
34 Pablo Lechuga Rodriguez (Spa) Andalucia Caja Granada
35 Mathieu Delaroziere (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille
36 Gregor Gazvoda (Slo) Perutnina Ptuj
37 Martin Wesemann (RSA) MTN Qhubeka
38 Jose Luis Cano (Spa) Andalucia Caja Granada
39 Steven Wong (HKg) Champion System
40 Sung Baek Park (Kor) Korea
41 Joey Rosskopf (USA) Team Type 1 – Sanofi Aventis
42 Chin-Lung Huang (Tpe) Giant Kenda Cycling Team
43 Christer Jensen (Nor) Joker Merida
44 Christer Rake (Nor) Joker Merida
45 Alexei Markov (Rus) Russian Federation
46 Chris Stastny (USA) United States Of America
47 Jacob Nielsen (Den) Glud & Marstrand – LRO
48 Eamon Lucas Franck (USA) United States Of America
49 Michael Freiberg (Aus) V Australia
50 Sondre Gjerdevik Sörtveit (Nor) Joker Merida
51 Pengda Jiao (Chn) Max Success Sports
52 Wei Kei Chang (Tpe) Giant Kenda Cycling Team
53 Eloy Ruiz Pinto (Spa) Andalucia Caja Granada
54 Sergio Carrasco Garcia (Spa) Andalucia Caja Granada
55 Deon Locke (Aus) Champion System
56 Fabio Calabria (Aus) Team Type 1 – Sanofi Aventis
57 Baoxin Wei (Chn) Holy Brother Cycling Team
58 Xitao Ji (Chn) People’s Republic of China
59 Laurent Beuret (Swi) Atlas Personal
60 Darren Rolfe (Aus) V Australia
61 Marius Bernatonis (Ltu) Atlas Personal
62 Kasper Linde Jorgensen (Den) Glud & Marstrand – LRO
63 Hossein Alizadeh (IRI) Tabriz Petrochemical Team
64 Daniel Foder (Den) Glud & Marstrand – LRO
65 Troels Ronning Vinther (Den) Glud & Marstrand – LRO
66 Stian Remme (Nor) Joker Merida
67 Dirk Müller (Ger) Nutrixxion Sparkasse
68 Xu Yu Long (Chn) Holy Brother Cycling Team
69 Vegard Breen (Nor) Joker Merida
70 Peter Erdin (Swi) Atlas Personal
71 Christopher Williams (Aus) Champion System
72 Kin San Wu (HKg) Champion System
73 Yannick Janssen (Ned) Netherlands
74 Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Team
75 Ying Hon Yeung (HKg) Hong Kong, China
76 Behnam Khalilikhosroshahi (IRI) Tabriz Petrochemical Team
77 Jure Golcer (Slo) Perutnina Ptuj
78 Anthony Perez (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille
79 Alexander Khatuntsev (Rus) Russian Federation
80 Haijun Ma (Chn) People’s Republic of China
81 Mike Stone (USA) United States Of America
82 Masakazu Ito (Jpn) Aisan Racing Team
83 Arian Oosthoek (Ned) Netherlands
84 Xiaoyong Dong (Chn) People’s Republic of China
85 Ki Ho Choi (HKg) Hong Kong, China
86 Chun Hing Chan (HKg) Hong Kong, China
87 Ben Ma (Chn) People’s Republic of China
88 Hossein Askari (IRI) Tabriz Petrochemical Team
89 Ghader Mizbani Iranagh (IRI) Tabriz Petrochemical Team
90 Valery Valynin (Rus) Russian Federation
91 Gang Xu (Chn) Max Success Sports
92 Charles Avis (USA) United States Of America
93 Stanley Namanyana (RSA) MTN Qhubeka
94 Dex Groen (Ned) Netherlands
95 Dylan Girdlestone (RSA) MTN Qhubeka
96 Juan Javier Estrada Ruiz (Spa) Andalucia Caja Granada
97 Man Chau Wai (HKg) Champion System
98 Jianren Man (Chn) Holy Brother Cycling Team
99 Alexander Serov (Rus) Russian Federation
100 Wei Li (Chn) Max Success Sports
101 Adrian Gjolberg (Nor) Joker Merida
102 Fengnian Wang (Chn) People’s Republic of China
103 Dejan Bajt (Slo) Perutnina Ptuj
104 Gu Hyeon Kim (Kor) Korea
105 Evan Huffman (USA) United States Of America
106 Florian Salzinger (Ger) Atlas Personal
107 James Tennent (RSA) MTN Qhubeka
108 Elmar Reinders (Ned) Netherlands
109 Benjamin Sydlik (Ger) Nutrixxion Sparkasse
110 Xiaohang Wang (Chn) Holy Brother Cycling Team
111 Hao Yue (Chn) Holy Brother Cycling Team
112 Kenichi Suzuki (Jpn) Aisan Racing Team
113 Hui Zhang (Chn) Max Success Sports
114 Sean Sullivan (Aus) V Australia
115 Wen Chung Huang (Tpe) Giant Kenda Cycling Team
116 Luka Rakusa (Slo) Perutnina Ptuj
117 Evgeny Kovalev (Rus) Russian Federation
118 Joe Eldridge (USA) Team Type 1 – Sanofi Aventis
119 King Lok Cheung (HKg) Hong Kong, China 0:00:55
120 Jong Gyun Choi (Kor) Korea 0:17:53
121 Hao Liu (Chn) Max Success Sports
122 Chenglu Qin (Chn) Velo-Club La Pomme Marseille
123 Lotto Petrus (Nam) MTN Qhubeka
124 Kasper Jebjerg (Den) Glud & Marstrand – LRO
125 Chan Jae Jang (Kor) Korea
126 Luc Hagenaars (Ned) Netherlands

Editors' Picks