2011 Tour of China Stage 2

Don’t miss out on the latest CyclingTips updates.

0
Jump To Comments

Stage 2 Results

1 Adrian Gjolberg (Nor) Joker Merida 4:11:35
2 Muradjan Halmuratov (Uzb) Giant Kenda Cycling Team 0:00:04
3 Boris Shpilevsky (Rus) Tabriz Petrochemical 0:03:44
4 Rico Rogers (NZl) Giant Kenda Cycling Team
5 Jonathan Cantwell (Aus) V Australia
6 Grischa Janorschke (Ger) Nutrixxion Sparkasse
7 Steffen Radochla (Ger) Nutrixxion Sparkasse
8 Kazuhiro Mori (Jpn) Aisan Racing Team
9 Justin Jules (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille
10 Aaron Kemps (Aus) V Australia
11 Martijn Verschoor (Ned) Team Type 1 – Sanofi Aventis
12 Taiji Nishitani (Jpn) Aisan Racing Team
13 Ivan Kovalev (Rus) Russian Federation
14 Pirmin Lang (Swi) Atlas Perutnina Ptujsonal
15 Lars Horring (Ned) Netherlands
16 Ho Ting Kwok (HKg) Hong Kong, China
17 Manuel Ortega Ocana (Spa) Andalucia Caja Granada
18 Peter Kusztor (Hun) Atlas Perutnina Ptujsonal
19 Seung Woo Choi (Kor) Korea
20 Pablo Lechuga Rodriguez (Spa) Andalucia Caja Granada
21 Jacob Nielsen (Den) Glud Marstrand – LRO
22 Jose Luis Cano (Spa) Andalucia Caja Granada
23 Xitao Ji (Chn) People’s Republic of China
24 Steven Wong (HKg) Champion System
25 Sun Jae Jang (Kor) Korea
26 Marius Bernatonis (Ltu) Atlas Perutnina Ptujsonal
27 Peter Erdin (Swi) Atlas Perutnina Ptujsonal
28 Jianren Man (Chn) Holy Brother Cycling Team
29 Tanner Putt (USA) United States of America
30 Mathieu Delaroziere (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille
31 Alexei Markov (Rus) Russian Federation
32 Hossein Alizadeh (IRI) Tabriz Petrochemical
33 Meiyin Wang (Chn) People’s Republic of China
34 Sebastian Forke (Ger) Nutrixxion Sparkasse
35 Christer Jensen (Nor) Joker Merida
36 Sung Baek Park (Kor) Korea
37 Kam-Po Wong (HKg) Hong Kong, China
38 Baoxin Wei (Chn) Holy Brother Cycling Team
39 Elmar Reinders (Ned) Netherlands
40 Deon Locke (Aus) Champion System
41 Laurent Beuret (Swi) Atlas Perutnina Ptujsonal
42 Dex Groen (Ned) Netherlands
43 Sondre Gjerdevik Sörtveit (Nor) Joker Merida
44 Xiaoyong Dong (Chn) People’s Republic of China
45 Eloy Ruiz Pinto (Spa) Andalucia Caja Granada
46 Martin Wesemann (RSA) MTN Qhubeka
47 Eamon Lucas Franck (USA) United States of America
48 Hao Liu (Chn) Max Success Sports
49 Dennis Van Niekerk (RSA) MTN Qhubeka
50 Matej Mugerli (Slo) Perutnina Ptuj
51 Luc Hagenaars (Ned) Netherlands
52 Fabio Calabria (Aus) Team Type 1 – Sanofi Aventis
53 Pengda Jiao (Chn) Max Success Sports
54 Vladimir Efimkin (Rus) Team Type 1 – Sanofi Aventis
55 Yannick Janssen (Ned) Netherlands
56 Yasuharu Nakajima (Jpn) Aisan Racing Team
57 Sergio Carrasco Garcia (Spa) Andalucia Caja Granada
58 Takeaki Ayabe (Jpn) Aisan Racing Team
59 Stian Remme (Nor) Joker Merida
60 Gregor Gazvoda (Slo) Perutnina Ptuj
61 Charles Avis (USA) United States of America
62 Christopher Williams (Aus) Champion System
63 Mike Stone (USA) United States of America
64 Fengnian Wang (Chn) People’s Republic of China
65 Joey Rosskopf (USA) Team Type 1 – Sanofi Aventis
66 Haijun Ma (Chn) People’s Republic of China
67 Joe Eldridge (USA) Team Type 1 – Sanofi Aventis
68 Hossein Askari (IRI) Tabriz Petrochemical
69 Masakazu Ito (Jpn) Aisan Racing Team
70 Arian Oosthoek (Ned) Netherlands
71 Juan Javier Estrada Ruiz (Spa) Andalucia Caja Granada
72 Man Chau Wai (HKg) Champion System
73 Dirk Müller (Ger) Nutrixxion Sparkasse
74 Kasper Linde Jorgensen (Den) Glud Marstrand – LRO
75 Jai Crawford (Aus) Giant Kenda Cycling Team
76 Chun Hing Chan (HKg) Hong Kong, China
77 Chris Stastny (USA) United States of America
78 Troels Ronning Vinther (Den) Glud Marstrand – LRO
79 Behnam Khalilikhosroshahi (IRI) Tabriz Petrochemical
80 Jong Gyun Choi (Kor) Korea
81 Anthony Perez (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille
82 Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical
83 Kin San Wu (HKg) Champion System
84 Evan Huffman (USA) United States of America
85 Daniel Foder (Den) Glud Marstrand – LRO
86 Christer Rake (Nor) Joker Merida
87 Bernard Sulzberger (Aus) V Australia
88 Chenglu Qin (Chn) Velo-Club La Pomme Marseille
89 Vegard Breen (Nor) Joker Merida
90 Sean Sullivan (Aus) V Australia
91 Ki Ho Choi (HKg) Hong Kong, China
92 Alexander Khatuntsev (Rus) Russian Federation
93 Kasper Jebjerg (Den) Glud Marstrand – LRO
94 Xu Yu Long (Chn) Holy Brother Cycling Team
95 Dylan Girdlestone (RSA) MTN Qhubeka
96 King Lok Cheung (HKg) Hong Kong, China
97 Ying Hon Yeung (HKg) Hong Kong, China
98 Kenichi Suzuki (Jpn) Aisan Racing Team
99 Valery Valynin (Rus) Russian Federation
100 Ben Ma (Chn) People’s Republic of China
101 Wei Kei Chang (Tpe) Giant Kenda Cycling Team
102 Hui Zhang (Chn) Max Success Sports
103 Gang Xu (Chn) Max Success Sports
104 Wen Chung Huang (Tpe) Giant Kenda Cycling Team
105 Darren Rolfe (Aus) V Australia
106 Gu Hyeon Kim (Kor) Korea
107 James Tennent (RSA) MTN Qhubeka
108 Dejan Bajt (Slo) Perutnina Ptuj
109 Florian Salzinger (Ger) Atlas Perutnina Ptujsonal
110 Sebastian Körber (Ger) Nutrixxion Sparkasse
111 Luka Rakusa (Slo) Perutnina Ptuj
112 Ghader Mizbani Iranagh (IRI) Tabriz Petrochemical
113 Jure Golcer (Slo) Perutnina Ptuj
114 Mart Ojavee (Est) Champion System
115 Wei Li (Chn) Max Success Sports
116 Xiaohang Wang (Chn) Holy Brother Cycling Team
117 Hao Yue (Chn) Holy Brother Cycling Team
118 Alexander Serov (Rus) Russian Federation
119 Michael Freiberg (Aus) V Australia
120 Benjamin Sydlik (Ger) Nutrixxion Sparkasse
121 Chin-Lung Huang (Tpe) Giant Kenda Cycling Team
122 Lotto Petrus (Nam) MTN Qhubeka
123 Evgeny Kovalev (Rus) Russian Federation 0:04:24
124 Stanley Namanyana (RSA) MTN Qhubeka 0:05:25
125 Chan Jae Jang (Kor) Korea 0:03:44
DNF Tyler Magner (USA) Team Type 1 – Sanofi Aventis

General Classification after Stage 2

1 Adrian Gjolberg (Nor) Joker Merida 6:39:10
2 Muradjan Halmuratov (Uzb) Giant Kenda Cycling Team 0:00:05
3 Boris Shpilevsky (Rus) Tabriz Petrochemical 0:03:38
4 Rico Rogers (NZl) Giant Kenda Cycling Team 0:03:42
5 Vladimir Efimkin (Rus) Team Type 1 – Sanofi Aventis 0:03:49
6 Jonathan Cantwell (Aus) V Australia 0:03:50
7 Matej Mugerli (Slo) Perutnina Ptuj
8 Marius Bernatonis (Ltu) Atlas Perutnina Ptujsonal 0:03:51
9 Steffen Radochla (Ger) Nutrixxion Sparkasse 0:03:52
10 Ivan Kovalev (Rus) Russian Federation 0:03:53
11 Seung Woo Choi (Kor) Korea
12 Vegard Breen (Nor) Joker Merida
13 Grischa Janorschke (Ger) Nutrixxion Sparkasse 0:03:54
14 Kazuhiro Mori (Jpn) Aisan Racing Team
15 Justin Jules (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille
16 Ho Ting Kwok (HKg) Hong Kong, China
17 Taiji Nishitani (Jpn) Aisan Racing Team
18 Aaron Kemps (Aus) V Australia
19 Lars Horring (Ned) Netherlands
20 Sun Jae Jang (Kor) Korea
21 Martijn Verschoor (Ned) Team Type 1 – Sanofi Aventis
22 Pirmin Lang (Swi) Atlas Perutnina Ptujsonal
23 Sebastian Forke (Ger) Nutrixxion Sparkasse
24 Manuel Ortega Ocana (Spa) Andalucia Caja Granada
25 Meiyin Wang (Chn) People’s Republic of China
26 Peter Kusztor (Hun) Atlas Perutnina Ptujsonal
27 Pablo Lechuga Rodriguez (Spa) Andalucia Caja Granada
28 Jose Luis Cano (Spa) Andalucia Caja Granada
29 Tanner Putt (USA) United States of America
30 Kam-Po Wong (HKg) Hong Kong, China
31 Steven Wong (HKg) Champion System
32 Mathieu Delaroziere (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille
33 Jacob Nielsen (Den) Glud Marstrand – LRO
34 Dennis Van Niekerk (RSA) MTN Qhubeka
35 Alexei Markov (Rus) Russian Federation
36 Sung Baek Park (Kor) Korea
37 Christer Jensen (Nor) Joker Merida
38 Xitao Ji (Chn) People’s Republic of China
39 Martin Wesemann (RSA) MTN Qhubeka
40 Yasuharu Nakajima (Jpn) Aisan Racing Team
41 Takeaki Ayabe (Jpn) Aisan Racing Team
42 Sondre Gjerdevik Sörtveit (Nor) Joker Merida
43 Eamon Lucas Franck (USA) United States of America
44 Hossein Alizadeh (IRI) Tabriz Petrochemical
45 Baoxin Wei (Chn) Holy Brother Cycling Team
46 Deon Locke (Aus) Champion System
47 Gregor Gazvoda (Slo) Perutnina Ptuj
48 Peter Erdin (Swi) Atlas Perutnina Ptujsonal
49 Eloy Ruiz Pinto (Spa) Andalucia Caja Granada
50 Laurent Beuret (Swi) Atlas Perutnina Ptujsonal
51 Jai Crawford (Aus) Giant Kenda Cycling Team
52 Pengda Jiao (Chn) Max Success Sports
53 Joey Rosskopf (USA) Team Type 1 – Sanofi Aventis
54 Fabio Calabria (Aus) Team Type 1 – Sanofi Aventis
55 Sergio Carrasco Garcia (Spa) Andalucia Caja Granada
56 Bernard Sulzberger (Aus) V Australia
57 Chris Stastny (USA) United States of America
58 Stian Remme (Nor) Joker Merida
59 Sebastian Körber (Ger) Nutrixxion Sparkasse
60 Jianren Man (Chn) Holy Brother Cycling Team
61 Xiaoyong Dong (Chn) People’s Republic of China
62 Yannick Janssen (Ned) Netherlands
63 Christer Rake (Nor) Joker Merida
64 Mart Ojavee (Est) Champion System
65 Christopher Williams (Aus) Champion System
66 Kasper Linde Jorgensen (Den) Glud Marstrand – LRO
67 Dex Groen (Ned) Netherlands
68 Dirk Müller (Ger) Nutrixxion Sparkasse
69 Troels Ronning Vinther (Den) Glud Marstrand – LRO
70 Mike Stone (USA) United States of America
71 Haijun Ma (Chn) People’s Republic of China
72 Elmar Reinders (Ned) Netherlands
73 Daniel Foder (Den) Glud Marstrand – LRO
74 Masakazu Ito (Jpn) Aisan Racing Team
75 Wei Kei Chang (Tpe) Giant Kenda Cycling Team
76 Charles Avis (USA) United States of America
77 Arian Oosthoek (Ned) Netherlands
78 Behnam Khalilikhosroshahi (IRI) Tabriz Petrochemical
79 Kin San Wu (HKg) Champion System
80 Hossein Askari (IRI) Tabriz Petrochemical
81 Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical
82 Anthony Perez (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille
83 Xu Yu Long (Chn) Holy Brother Cycling Team
84 Chin-Lung Huang (Tpe) Giant Kenda Cycling Team
85 Chun Hing Chan (HKg) Hong Kong, China
86 Darren Rolfe (Aus) V Australia
87 Fengnian Wang (Chn) People’s Republic of China
88 Juan Javier Estrada Ruiz (Spa) Andalucia Caja Granada
89 Michael Freiberg (Aus) V Australia
90 Man Chau Wai (HKg) Champion System
91 Alexander Khatuntsev (Rus) Russian Federation
92 Ying Hon Yeung (HKg) Hong Kong, China
93 Ki Ho Choi (HKg) Hong Kong, China
94 Joe Eldridge (USA) Team Type 1 – Sanofi Aventis
95 Ben Ma (Chn) People’s Republic of China
96 Evan Huffman (USA) United States of America
97 Valery Valynin (Rus) Russian Federation
98 Dylan Girdlestone (RSA) MTN Qhubeka
99 Jure Golcer (Slo) Perutnina Ptuj
100 Gang Xu (Chn) Max Success Sports
101 Ghader Mizbani Iranagh (IRI) Tabriz Petrochemical
102 Sean Sullivan (Aus) V Australia
103 Kenichi Suzuki (Jpn) Aisan Racing Team
104 Gu Hyeon Kim (Kor) Korea
105 Dejan Bajt (Slo) Perutnina Ptuj
106 James Tennent (RSA) MTN Qhubeka
107 Hui Zhang (Chn) Max Success Sports
108 Florian Salzinger (Ger) Atlas Perutnina Ptujsonal
109 Wei Li (Chn) Max Success Sports
110 Alexander Serov (Rus) Russian Federation
111 Wen Chung Huang (Tpe) Giant Kenda Cycling Team
112 Xiaohang Wang (Chn) Holy Brother Cycling Team
113 Luka Rakusa (Slo) Perutnina Ptuj
114 Hao Yue (Chn) Holy Brother Cycling Team
115 Benjamin Sydlik (Ger) Nutrixxion Sparkasse
116 Evgeny Kovalev (Rus) Russian Federation 0:04:34
117 King Lok Cheung (HKg) Hong Kong, China 0:04:37
118 Stanley Namanyana (RSA) MTN Qhubeka 0:05:35
119 Hao Liu (Chn) Max Success Sports 0:21:37
120 Jong Gyun Choi (Kor) Korea
121 Chenglu Qin (Chn) Velo-Club La Pomme Marseille
122 Kasper Jebjerg (Den) Glud Marstrand – LRO
123 Lotto Petrus (Nam) MTN Qhubeka
124 Chan Jae Jang (Kor) Korea
125 Luc Hagenaars (Ned) Netherlands 0:24:35

Editors' Picks