2011 Tour of China Stage 3

by CyclingTips


Stage 3 Results

1 Sun Jae Jang (Kor) Korea 2:37:07
2 Alexander Serov (Rus) Russian Federation
3 Christer Rake (Nor) Joker Merida
4 Tanner Putt (USA) United States of America
5 Pirmin Lang (Swi) Atlas Personal
6 Pablo Lechuga Rodriguez (Spa) Andalucia Caja Granada
7 Bernard Sulzberger (Aus) V Australia
8 Dirk Muller (Ger) Nutrixxion Sparkasse
9 Kam Po Wong (HKg) Hong Kong, China
10 Jose Luis Cano Losa (Spa) Andalucia Caja Granada
11 Ivan Kovalev (Rus) Russian Federation
12 Manuel Ortega Ocana (Spa) Andalucia Caja Granada
13 Peng Da Jiao (Chn) Max Success Sports
14 Daniel Holm Foder (Den) Glud & Marstrand – LRO
15 Joseph Robert Rosskopf (USA) Team Type 1 – Sanofi
16 Matej Mugerli (Slo) Perutnina Ptuj
17 Haijun Ma (Chn) People’s Republic of China
18 Stian Remme (Nor) Joker Merida
19 Wesemann Martin (RSA) MTN Qhubeka
20 Arian Oosthoek (Ned) Netherlands 0:00:06
21 Jai Crawford (Aus) Giant Kenda Cycling Team
22 Meiyin Wang (Chn) People’s Republic of China
23 Gregor Gazvoda (Slo) Perutnina Ptuj
24 Jacob Oernsvig Nielsen (Den) Glud & Marstrand – LRO
25 Dennis Van Niekerk (RSA) MTN Qhubeka
26 Alexey Markov (Rus) Russian Federation
27 Ki Ho Choi (HKg) Hong Kong, China
28 Kin San Wu (HKg) Champion System
29 Ghader Mizbani Iranagh (IRI) Tabriz Petrochemical Team
30 Vladimir Efimkin (Rus) Team Type 1 – Sanofi
31 Ying Hon Yeung (HKg) Hong Kong, China
32 Evan Huffman (USA) United States of America
33 Hossein Alizadeh (IRI) Tabriz Petrochemical Team
34 King Lok Cheung (HKg) Hong Kong, China
35 Vegard Breen (Nor) Joker Merida
36 Seungwoo Choi (Kor) Korea
37 Florian Salzinger (Ger) Atlas Personal 0:00:12
38 Ho Ting Kwok (HKg) Hong Kong, China
39 Dylan Girdlestone (RSA) MTN Qhubeka
40 Kenichi Suzuki (Jpn) Aisan Racing Team
41 Chun Hing Chan (HKg) Hong Kong, China
42 Darren Rolfe (Aus) V Australia
43 Hossein Askari (IRI) Tabriz Petrochemical Team
44 Muradjan Halmuratov (Uzb) Giant Kenda Cycling Team
45 Juan Javier Estrada Ruiz (Spa) Andalucia Caja Granada
46 Wei Li (Chn) Max Success Sports 0:00:18
47 Eloy Ruiz Pinto (Spa) Andalucia Caja Granada 0:00:24
48 Luka Rakuša (Slo) Perutnina Ptuj 0:00:28
49 Sergio Carrasco Garcia (Spa) Andalucia Caja Granada
50 Justin Michel Pascal Jules (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille 0:04:23
51 Jianren Man (Chn) Holy Brother Cycling Team
52 Stanley Stain Namanyana (RSA) MTN Qhubeka
53 Deon Locke (Aus) Champion System
54 Anthony Jeremy Perez (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille
55 Hui Zhang (Chn) Max Success Sports
56 Christopher Williams (Aus) Champion System
57 Mart Ojavee (Est) Champion System
58 Wei Kei Chang (Tpe) Giant Kenda Cycling Team
59 Xiaoyong Dong (Chn) People’s Republic of China
60 Maarten Constantijn Verschoor (Ned) Team Type 1 – Sanofi
61 Charlie Avis (USA) United States of America
62 Adrian Gjølberg (Nor) Joker Merida
63 Waiman Chau (HKg) Champion System
64 Sebastian Forke (Ger) Nutrixxion Sparkasse
65 Valery Valynin (Rus) Russian Federation
66 Peter Erdin (Swi) Atlas Personal
67 Marius Bernatonis (Ltu) Atlas Personal
68 Yulong Xu (Chn) Holy Brother Cycling Team
69 Christer Jensen (Nor) Joker Merida
70 Grischa Janorschke (Ger) Nutrixxion Sparkasse
71 Yannick Janssen (Ned) Netherlands
72 Lars Horring (Ned) Netherlands
73 Laurent Beuret (Swi) Atlas Personal
74 Fabio Calabria (Aus) Team Type 1 – Sanofi
75 Steffen Radochla (Ger) Nutrixxion Sparkasse
76 Takeaki Ayabe (Jpn) Aisan Racing Team
77 Jonathan Cantwell (Aus) V Australia
78 Aaron Kemps (Aus) V Australia
79 Michael Freiberg (Aus) V Australia
80 Chris Stastny (USA) United States of America
81 Peter Kusztor (Hun) Atlas Personal
82 Hao Liu (Chn) Max Success Sports
83 Alexander Khatuntsev (Rus) Russian Federation
84 Yasuharu Nakajima (Jpn) Aisan Racing Team
85 Mathieu Florent Marie Delaroziere (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille
86 Ben Ma (Chn) People’s Republic of China
87 Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Team
88 Gang Xu (Chn) Max Success Sports
89 Sondre Gjerdevik Sørtveit (Nor) Joker Merida
90 Taiji Nishitani (Jpn) Aisan Racing Team
91 Jurc Golcer (Slo) Perutnina Ptuj 0:04:35
92 Dejan Bajt (Slo) Perutnina Ptuj
93 Sean Sullivan (Aus) V Australia
94 Chenglu Qin (Chn) Velo-Club La Pomme Marseille 0:04:37
95 Masakazu Ito (Jpn) Aisan Racing Team 0:04:38
96 Fengnian Wang (Chn) People’s Republic of China
97 Jonggyun Choi (Kor) Korea
98 Hao Yue (Chn) Holy Brother Cycling Team
99 Benjamin Sydlik (Ger) Nutrixxion Sparkasse
100 Xitao Ji (Chn) People’s Republic of China
101 Sungbaek Park (Kor) Korea 0:04:43
102 Kazuhiro Mori (Jpn) Aisan Racing Team
103 Loto Shipandeni Petrus (Nam) MTN Qhubeka
104 James Robert Tennent (RSA) MTN Qhubeka
105 Mike Stone (USA) United States of America 0:04:51
106 Kasper Linde Joergensen (Den) Glud & Marstrand – LRO 0:05:03
107 Troels Roenning Vinther (Den) Glud & Marstrand – LRO
108 Kasper Jebjerg (Den) Glud & Marstrand – LRO
109 Behnam Khalili Khosroshahi (IRI) Tabriz Petrochemical Team 0:14:42
110 Evgeny Kovalev (Rus) Russian Federation 0:16:47
111 Baoxin Wei (Chn) Holy Brother Cycling Team
112 Luc Hagenaars (Ned) Netherlands
113 Eamon Franck (USA) United States of America
114 Boris Shpilevski (Rus) Tabriz Petrochemical Team
115 Charles Joseph Eldridge (USA) Team Type 1 – Sanofi
116 Wen Chung Huang (Tpe) Giant Kenda Cycling Team
117 Chan Jae Jang (Kor) Korea
118 Sebastian Korber (Ger) Nutrixxion Sparkasse
119 Rico Rogers (NZl) Giant Kenda Cycling Team
120 Xiaohang Wang (Chn) Holy Brother Cycling Team
HD Elmar Erik Reinders (Ned) Netherlands
HD Dexter Cornelis Groen (Ned) Netherlands
HD Chin Lung Huang (Tpe) Giant Kenda Cycling Team
HD Steven Wong (HKg) Champion System
DNF Guhyeon Kim (Kor) Korea

General Classification after Stage 3

1 Muradjan Halmuratov (Uzb) Giant Kenda Cycling Team 9:16:34
2 Sun Jae Jang (Kor) Korea 0:03:27
3 Alexander Serov (Rus) Russian Federation 0:03:31
4 Matej Mugerli (Slo) Perutnina Ptuj 0:03:33
5 Christer Rake (Nor) Joker Merida
6 Pablo Lechuga Rodriguez (Spa) Andalucia Caja Granada 0:03:34
7 Ivan Kovalev (Rus) Russian Federation 0:03:36
8 Pirmin Lang (Swi) Atlas Personal 0:03:37
9 Manuel Ortega Ocana (Spa) Andalucia Caja Granada
10 Tanner Putt (USA) United States of America
11 Jose Luis Cano Losa (Spa) Andalucia Caja Granada
12 Kam Po Wong (HKg) Hong Kong, China
13 Wesemann Martin (RSA) MTN Qhubeka
14 Peng Da Jiao (Chn) Max Success Sports
15 Joseph Robert Rosskopf (USA) Team Type 1 – Sanofi
16 Bernard Sulzberger (Aus) V Australia
17 Stian Remme (Nor) Joker Merida
18 Dirk Muller (Ger) Nutrixxion Sparkasse
19 Daniel Holm Foder (Den) Glud & Marstrand – LRO
20 Haijun Ma (Chn) People’s Republic of China
21 Vladimir Efimkin (Rus) Team Type 1 – Sanofi 0:03:38
22 Meiyin Wang (Chn) People’s Republic of China 0:03:41
23 Seungwoo Choi (Kor) Korea 0:03:42
24 Vegard Breen (Nor) Joker Merida
25 Jacob Oernsvig Nielsen (Den) Glud & Marstrand – LRO 0:03:43
26 Dennis Van Niekerk (RSA) MTN Qhubeka
27 Alexey Markov (Rus) Russian Federation
28 Gregor Gazvoda (Slo) Perutnina Ptuj
29 Jai Crawford (Aus) Giant Kenda Cycling Team
30 Hossein Alizadeh (IRI) Tabriz Petrochemical Team
31 Arian Oosthoek (Ned) Netherlands
32 Kin San Wu (HKg) Champion System
33 Ki Ho Choi (HKg) Hong Kong, China
34 Ying Hon Yeung (HKg) Hong Kong, China
35 Evan Huffman (USA) United States of America
36 Ghader Mizbani Iranagh (IRI) Tabriz Petrochemical Team
37 Ho Ting Kwok (HKg) Hong Kong, China 0:03:48
38 Hossein Askari (IRI) Tabriz Petrochemical Team 0:03:49
39 Chun Hing Chan (HKg) Hong Kong, China
40 Darren Rolfe (Aus) V Australia
41 Juan Javier Estrada Ruiz (Spa) Andalucia Caja Granada
42 Dylan Girdlestone (RSA) MTN Qhubeka
43 Kenichi Suzuki (Jpn) Aisan Racing Team
44 Florian Salzinger (Ger) Atlas Personal
45 Wei Li (Chn) Max Success Sports 0:03:55
46 Eloy Ruiz Pinto (Spa) Andalucia Caja Granada 0:04:01
47 Sergio Carrasco Garcia (Spa) Andalucia Caja Granada 0:04:05
48 Luka Rakuša (Slo) Perutnina Ptuj
49 Adrian Gjølberg (Nor) Joker Merida 0:04:06
50 King Lok Cheung (HKg) Hong Kong, China 0:04:26
51 Jonathan Cantwell (Aus) V Australia 0:07:56
52 Marius Bernatonis (Ltu) Atlas Personal 0:07:57
53 Steffen Radochla (Ger) Nutrixxion Sparkasse 0:07:58
54 Justin Michel Pascal Jules (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille 0:08:00
55 Grischa Janorschke (Ger) Nutrixxion Sparkasse
56 Maarten Constantijn Verschoor (Ned) Team Type 1 – Sanofi
57 Lars Horring (Ned) Netherlands
58 Aaron Kemps (Aus) V Australia
59 Sebastian Forke (Ger) Nutrixxion Sparkasse
60 Taiji Nishitani (Jpn) Aisan Racing Team
61 Peter Kusztor (Hun) Atlas Personal
62 Christer Jensen (Nor) Joker Merida
63 Deon Locke (Aus) Champion System
64 Mathieu Florent Marie Delaroziere (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille
65 Takeaki Ayabe (Jpn) Aisan Racing Team
66 Peter Erdin (Swi) Atlas Personal
67 Yasuharu Nakajima (Jpn) Aisan Racing Team
68 Laurent Beuret (Swi) Atlas Personal
69 Jianren Man (Chn) Holy Brother Cycling Team
70 Fabio Calabria (Aus) Team Type 1 – Sanofi
71 Sondre Gjerdevik Sørtveit (Nor) Joker Merida
72 Xiaoyong Dong (Chn) People’s Republic of China
73 Christopher Williams (Aus) Champion System
74 Mart Ojavee (Est) Champion System
75 Yannick Janssen (Ned) Netherlands
76 Chris Stastny (USA) United States of America
77 Wei Kei Chang (Tpe) Giant Kenda Cycling Team
78 Anthony Jeremy Perez (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille
79 Charlie Avis (USA) United States of America
80 Yulong Xu (Chn) Holy Brother Cycling Team
81 Waiman Chau (HKg) Champion System
82 Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Team
83 Michael Freiberg (Aus) V Australia
84 Valery Valynin (Rus) Russian Federation
85 Alexander Khatuntsev (Rus) Russian Federation
86 Hui Zhang (Chn) Max Success Sports
87 Ben Ma (Chn) People’s Republic of China
88 Gang Xu (Chn) Max Success Sports
89 Jurc Golcer (Slo) Perutnina Ptuj 0:08:12
90 Sean Sullivan (Aus) V Australia
91 Dejan Bajt (Slo) Perutnina Ptuj
92 Xitao Ji (Chn) People’s Republic of China 0:08:15
93 Masakazu Ito (Jpn) Aisan Racing Team
94 Fengnian Wang (Chn) People’s Republic of China
95 Hao Yue (Chn) Holy Brother Cycling Team
96 Benjamin Sydlik (Ger) Nutrixxion Sparkasse
97 Kazuhiro Mori (Jpn) Aisan Racing Team 0:08:20
98 Sungbaek Park (Kor) Korea
99 James Robert Tennent (RSA) MTN Qhubeka
100 Mike Stone (USA) United States of America 0:08:28
101 Kasper Linde Joergensen (Den) Glud & Marstrand – LRO 0:08:40
102 Troels Roenning Vinther (Den) Glud & Marstrand – LRO
103 Stanley Stain Namanyana (RSA) MTN Qhubeka 0:09:41
104 Behnam Khalili Khosroshahi (IRI) Tabriz Petrochemical Team 0:18:19
105 Boris Shpilevski (Rus) Tabriz Petrochemical Team 0:20:08
106 Rico Rogers (NZl) Giant Kenda Cycling Team 0:20:12
107 Baoxin Wei (Chn) Holy Brother Cycling Team 0:20:24
108 Eamon Franck (USA) United States of America
109 Sebastian Korber (Ger) Nutrixxion Sparkasse
110 Charles Joseph Eldridge (USA) Team Type 1 – Sanofi
111 Wen Chung Huang (Tpe) Giant Kenda Cycling Team
112 Xiaohang Wang (Chn) Holy Brother Cycling Team
113 Evgeny Kovalev (Rus) Russian Federation 0:21:04
114 Hao Liu (Chn) Max Success Sports 0:25:43
115 Chenglu Qin (Chn) Velo-Club La Pomme Marseille 0:25:57
116 Jonggyun Choi (Kor) Korea 0:25:58
117 Loto Shipandeni Petrus (Nam) MTN Qhubeka 0:26:03
118 Kasper Jebjerg (Den) Glud & Marstrand – LRO 0:26:23
119 Chan Jae Jang (Kor) Korea 0:38:07
120 Luc Hagenaars (Ned) Netherlands 0:41:05

Editors Picks