2011 Tour of China Stage 4

by CyclingTips


Stage 4 Results

1 Boris Shpilevski (Rus) Tabriz Petrochemical Team 4:30:39
2 Ivan Kovalev (Rus) Russian Federation
3 Jonathan Cantwell (Aus) V Australia
4 Grischa Janorschke (Ger) Nutrixxion Sparkasse
5 Rico Rogers (NZl) Giant Kenda Cycling Team
6 Ho Ting Kwok (HKg) Hong Kong, China
7 Justin Michel Pascal Jules (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille
8 Bernard Sulzberger (Aus) V Australia
9 Taiji Nishitani (Jpn) Aisan Racing Team
10 Daniel Holm Foder (Den) Glud & Marstrand – LRO
11 Chan Jae Jang (Kor) Korea
12 Mart Ojavee (Est) Champion System
13 Sun Jae Jang (Kor) Korea
14 Mathieu Florent Marie Delaroziere (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille
15 Tanner Putt (USA) United States of America
16 Meiyin Wang (Chn) People’s Republic of China
17 Pirmin Lang (Swi) Atlas Personal
18 Lars Horring (Ned) Netherlands
19 Christer Jensen (Nor) Joker Merida
20 Alexander Serov (Rus) Russian Federation
21 Luc Hagenaars (Ned) Netherlands
22 Chris Stastny (USA) United States of America
23 Jacob Oernsvig Nielsen (Den) Glud & Marstrand – LRO
24 Jonggyun Choi (Kor) Korea
25 Pablo Lechuga Rodriguez (Spa) Andalucia Caja Granada
26 Manuel Ortega Ocana (Spa) Andalucia Caja Granada
27 Xitao Ji (Chn) People’s Republic of China
28 Xiaoyong Dong (Chn) People’s Republic of China
29 Wesemann Martin (RSA) MTN Qhubeka
30 Peter Erdin (Swi) Atlas Personal
31 Marius Bernatonis (Ltu) Atlas Personal
32 Takeaki Ayabe (Jpn) Aisan Racing Team
33 Kam Po Wong (HKg) Hong Kong, China
34 Dennis Van Niekerk (RSA) MTN Qhubeka
35 Hossein Alizadeh (IRI) Tabriz Petrochemical Team
36 Maarten Constantijn Verschoor (Ned) Team Type 1 – Sanofi
37 Jose Luis Cano Losa (Spa) Andalucia Caja Granada
38 Sebastian Korber (Ger) Nutrixxion Sparkasse
39 Anthony Jeremy Perez (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille
40 Vladimir Efimkin (Rus) Team Type 1 – Sanofi
41 Hao Liu (Chn) Max Success Sports
42 Haijun Ma (Chn) People’s Republic of China
43 Fengnian Wang (Chn) People’s Republic of China
44 Deon Locke (Aus) Champion System
45 Matej Mugerli (Slo) Perutnina Ptuj
46 Jianren Man (Chn) Holy Brother Cycling Team
47 Yasuharu Nakajima (Jpn) Aisan Racing Team
48 Kin San Wu (HKg) Champion System
49 Arian Oosthoek (Ned) Netherlands
50 Sondre Gjerdevik Sørtveit (Nor) Joker Merida
51 Christopher Williams (Aus) Champion System
52 Wei Li (Chn) Max Success Sports
53 Peng Da Jiao (Chn) Max Success Sports
54 Chenglu Qin (Chn) Velo-Club La Pomme Marseille
55 Juan Javier Estrada Ruiz (Spa) Andalucia Caja Granada
56 Baoxin Wei (Chn) Holy Brother Cycling Team
57 King Lok Cheung (HKg) Hong Kong, China
58 Wei Kei Chang (Tpe) Giant Kenda Cycling Team
59 Hossein Askari (IRI) Tabriz Petrochemical Team
60 Dejan Bajt (Slo) Perutnina Ptuj
61 Ben Ma (Chn) People’s Republic of China
62 Behnam Khalili Khosroshahi (IRI) Tabriz Petrochemical Team
63 Hao Yue (Chn) Holy Brother Cycling Team
64 Eloy Ruiz Pinto (Spa) Andalucia Caja Granada
65 Joseph Robert Rosskopf (USA) Team Type 1 – Sanofi
66 Peter Kusztor (Hun) Atlas Personal
67 Sergio Carrasco Garcia (Spa) Andalucia Caja Granada
68 Gregor Gazvoda (Slo) Perutnina Ptuj
69 Alexey Markov (Rus) Russian Federation
70 Fabio Calabria (Aus) Team Type 1 – Sanofi
71 Florian Salzinger (Ger) Atlas Personal
72 Waiman Chau (HKg) Champion System
73 Aaron Kemps (Aus) V Australia
74 Dylan Girdlestone (RSA) MTN Qhubeka
75 Gang Xu (Chn) Max Success Sports
76 Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Team
77 Luka Rakuša (Slo) Perutnina Ptuj
78 Hui Zhang (Chn) Max Success Sports
79 Kenichi Suzuki (Jpn) Aisan Racing Team
80 Jai Crawford (Aus) Giant Kenda Cycling Team
81 Valery Valynin (Rus) Russian Federation
82 Chun Hing Chan (HKg) Hong Kong, China
83 Muradjan Halmuratov (Uzb) Giant Kenda Cycling Team
84 Masakazu Ito (Jpn) Aisan Racing Team
85 Mike Stone (USA) United States of America
86 Ghader Mizbani Iranagh (IRI) Tabriz Petrochemical Team
87 Christer Rake (Nor) Joker Merida
88 Ki Ho Choi (HKg) Hong Kong, China
89 Jurc Golcer (Slo) Perutnina Ptuj
90 Ying Hon Yeung (HKg) Hong Kong, China
91 Vegard Breen (Nor) Joker Merida
92 Wen Chung Huang (Tpe) Giant Kenda Cycling Team
93 Kasper Linde Joergensen (Den) Glud & Marstrand – LRO
94 Dirk Muller (Ger) Nutrixxion Sparkasse
95 Steffen Radochla (Ger) Nutrixxion Sparkasse
96 Stian Remme (Nor) Joker Merida
97 Michael Freiberg (Aus) V Australia
98 Benjamin Sydlik (Ger) Nutrixxion Sparkasse
99 Yannick Janssen (Ned) Netherlands
100 Darren Rolfe (Aus) V Australia
101 Alexander Khatuntsev (Rus) Russian Federation
102 Yulong Xu (Chn) Holy Brother Cycling Team
103 James Robert Tennent (RSA) MTN Qhubeka
104 Xiaohang Wang (Chn) Holy Brother Cycling Team
105 Adrian Gjølberg (Nor) Joker Merida
106 Evan Huffman (USA) United States of America
107 Sebastian Forke (Ger) Nutrixxion Sparkasse
108 Charlie Avis (USA) United States of America
109 Laurent Beuret (Swi) Atlas Personal
110 Eamon Franck (USA) United States of America
111 Seungwoo Choi (Kor) Korea
112 Sungbaek Park (Kor) Korea 0:00:12
113 Loto Shipandeni Petrus (Nam) MTN Qhubeka
114 Stanley Stain Namanyana (RSA) MTN Qhubeka 0:00:43
115 Charles Joseph Eldridge (USA) Team Type 1 – Sanofi 0:00:50
116 Troels Roenning Vinther (Den) Glud & Marstrand – LRO
117 Kasper Jebjerg (Den) Glud & Marstrand – LRO
118 Sean Sullivan (Aus) V Australia 0:01:18
119 Evgeny Kovalev (Rus) Russian Federation 0:02:02
120 Kazuhiro Mori (Jpn) Aisan Racing Team 0:02:08

General Classification after Stage 4

1 Muradjan Halmuratov (Uzb) Giant Kenda Cycling Team 13:47:13
2 Ivan Kovalev (Rus) Russian Federation 0:03:25
3 Sun Jae Jang (Kor) Korea 0:03:26
4 Pablo Lechuga Rodriguez (Spa) Andalucia Caja Granada 0:03:31
5 Alexander Serov (Rus) Russian Federation
6 Matej Mugerli (Slo) Perutnina Ptuj 0:03:33
7 Christer Rake (Nor) Joker Merida
8 Bernard Sulzberger (Aus) V Australia 0:03:36
9 Vladimir Efimkin (Rus) Team Type 1 – Sanofi
10 Dirk Muller (Ger) Nutrixxion Sparkasse
11 Pirmin Lang (Swi) Atlas Personal 0:03:37
12 Tanner Putt (USA) United States of America
13 Manuel Ortega Ocana (Spa) Andalucia Caja Granada
14 Kam Po Wong (HKg) Hong Kong, China
15 Jose Luis Cano Losa (Spa) Andalucia Caja Granada
16 Wesemann Martin (RSA) MTN Qhubeka
17 Peng Da Jiao (Chn) Max Success Sports
18 Daniel Holm Foder (Den) Glud & Marstrand – LRO
19 Joseph Robert Rosskopf (USA) Team Type 1 – Sanofi
20 Haijun Ma (Chn) People’s Republic of China
21 Stian Remme (Nor) Joker Merida
22 Meiyin Wang (Chn) People’s Republic of China 0:03:41
23 Seungwoo Choi (Kor) Korea 0:03:42
24 Vegard Breen (Nor) Joker Merida
25 Jacob Oernsvig Nielsen (Den) Glud & Marstrand – LRO 0:03:43
26 Dennis Van Niekerk (RSA) MTN Qhubeka
27 Hossein Alizadeh (IRI) Tabriz Petrochemical Team
28 Alexey Markov (Rus) Russian Federation
29 Gregor Gazvoda (Slo) Perutnina Ptuj
30 Jai Crawford (Aus) Giant Kenda Cycling Team
31 Arian Oosthoek (Ned) Netherlands
32 Kin San Wu (HKg) Champion System
33 Ki Ho Choi (HKg) Hong Kong, China
34 Ying Hon Yeung (HKg) Hong Kong, China
35 Ghader Mizbani Iranagh (IRI) Tabriz Petrochemical Team
36 Evan Huffman (USA) United States of America
37 Ho Ting Kwok (HKg) Hong Kong, China 0:03:48
38 Hossein Askari (IRI) Tabriz Petrochemical Team 0:03:49
39 Juan Javier Estrada Ruiz (Spa) Andalucia Caja Granada
40 Chun Hing Chan (HKg) Hong Kong, China
41 Dylan Girdlestone (RSA) MTN Qhubeka
42 Darren Rolfe (Aus) V Australia
43 Florian Salzinger (Ger) Atlas Personal
44 Kenichi Suzuki (Jpn) Aisan Racing Team
45 Wei Li (Chn) Max Success Sports 0:03:55
46 Eloy Ruiz Pinto (Spa) Andalucia Caja Granada 0:04:01
47 Sergio Carrasco Garcia (Spa) Andalucia Caja Granada 0:04:05
48 Luka Rakuša (Slo) Perutnina Ptuj
49 Adrian Gjølberg (Nor) Joker Merida 0:04:06
50 King Lok Cheung (HKg) Hong Kong, China 0:04:26
51 Jonathan Cantwell (Aus) V Australia 0:07:52
52 Marius Bernatonis (Ltu) Atlas Personal 0:07:57
53 Steffen Radochla (Ger) Nutrixxion Sparkasse 0:07:58
54 Justin Michel Pascal Jules (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille 0:08:00
55 Grischa Janorschke (Ger) Nutrixxion Sparkasse
56 Lars Horring (Ned) Netherlands
57 Taiji Nishitani (Jpn) Aisan Racing Team
58 Maarten Constantijn Verschoor (Ned) Team Type 1 – Sanofi
59 Mathieu Florent Marie Delaroziere (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille
60 Christer Jensen (Nor) Joker Merida
61 Aaron Kemps (Aus) V Australia
62 Deon Locke (Aus) Champion System
63 Takeaki Ayabe (Jpn) Aisan Racing Team
64 Peter Erdin (Swi) Atlas Personal
65 Peter Kusztor (Hun) Atlas Personal
66 Mart Ojavee (Est) Champion System
67 Xiaoyong Dong (Chn) People’s Republic of China
68 Yasuharu Nakajima (Jpn) Aisan Racing Team
69 Sebastian Forke (Ger) Nutrixxion Sparkasse
70 Chris Stastny (USA) United States of America
71 Jianren Man (Chn) Holy Brother Cycling Team
72 Sondre Gjerdevik Sørtveit (Nor) Joker Merida
73 Christopher Williams (Aus) Champion System
74 Fabio Calabria (Aus) Team Type 1 – Sanofi
75 Anthony Jeremy Perez (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille
76 Wei Kei Chang (Tpe) Giant Kenda Cycling Team
77 Laurent Beuret (Swi) Atlas Personal
78 Yannick Janssen (Ned) Netherlands
79 Waiman Chau (HKg) Champion System
80 Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Team
81 Charlie Avis (USA) United States of America
82 Yulong Xu (Chn) Holy Brother Cycling Team
83 Ben Ma (Chn) People’s Republic of China
84 Valery Valynin (Rus) Russian Federation
85 Michael Freiberg (Aus) V Australia
86 Hui Zhang (Chn) Max Success Sports
87 Alexander Khatuntsev (Rus) Russian Federation
88 Gang Xu (Chn) Max Success Sports
89 Dejan Bajt (Slo) Perutnina Ptuj 0:08:12
90 Jurc Golcer (Slo) Perutnina Ptuj
91 Xitao Ji (Chn) People’s Republic of China 0:08:15
92 Fengnian Wang (Chn) People’s Republic of China
93 Masakazu Ito (Jpn) Aisan Racing Team
94 Hao Yue (Chn) Holy Brother Cycling Team
95 Benjamin Sydlik (Ger) Nutrixxion Sparkasse
96 James Robert Tennent (RSA) MTN Qhubeka 0:08:20
97 Mike Stone (USA) United States of America 0:08:28
98 Sungbaek Park (Kor) Korea 0:08:32
99 Kasper Linde Joergensen (Den) Glud & Marstrand – LRO 0:08:40
100 Troels Roenning Vinther (Den) Glud & Marstrand – LRO
101 Sean Sullivan (Aus) V Australia 0:09:30
102 Stanley Stain Namanyana (RSA) MTN Qhubeka 0:10:24
103 Kazuhiro Mori (Jpn) Aisan Racing Team 0:10:28
104 Behnam Khalili Khosroshahi (IRI) Tabriz Petrochemical Team 0:18:19
105 Boris Shpilevski (Rus) Tabriz Petrochemical Team 0:19:53
106 Rico Rogers (NZl) Giant Kenda Cycling Team 0:20:12
107 Baoxin Wei (Chn) Holy Brother Cycling Team 0:20:24
108 Sebastian Korber (Ger) Nutrixxion Sparkasse
109 Eamon Franck (USA) United States of America
110 Wen Chung Huang (Tpe) Giant Kenda Cycling Team
111 Xiaohang Wang (Chn) Holy Brother Cycling Team
112 Charles Joseph Eldridge (USA) Team Type 1 – Sanofi 0:21:14
113 Evgeny Kovalev (Rus) Russian Federation 0:23:06
114 Hao Liu (Chn) Max Success Sports 0:25:43
115 Chenglu Qin (Chn) Velo-Club La Pomme Marseille 0:25:57
116 Jonggyun Choi (Kor) Korea 0:25:58
117 Loto Shipandeni Petrus (Nam) MTN Qhubeka 0:26:03
118 Kasper Jebjerg (Den) Glud & Marstrand – LRO 0:26:23
119 Chan Jae Jang (Kor) Korea 0:38:07
120 Luc Hagenaars (Ned) Netherlands 0:41:05

Editors Picks