2011 Tour of China Stage 5

by CyclingTips


Stage 5 Results

1 Boris Shpilevski (Rus) Tabriz Petrochemical Team 3:15:55
2 Taiji Nishitani (Jpn) Aisan Racing Team
3 Rico Rogers (NZl) Giant Kenda Cycling Team
4 Justin Michel Pascal Jules (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille
5 Steffen Radochla (Ger) Nutrixxion Sparkasse
6 Maarten Constantijn Verschoor (Ned) Team Type 1 – Sanofi
7 Sebastian Forke (Ger) Nutrixxion Sparkasse
8 Daniel Holm Foder (Den) Glud & Marstrand – LRO
9 Ivan Kovalev (Rus) Russian Federation
10 Sebastian Korber (Ger) Nutrixxion Sparkasse
11 Xitao Ji (Chn) People’s Republic of China
12 Bernard Sulzberger (Aus) V Australia
13 Mathieu Florent Marie Delaroziere (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille
14 Sun Jae Jang (Kor) Korea
15 Pirmin Lang (Swi) Atlas Personal
16 Jonathan Cantwell (Aus) V Australia
17 Meiyin Wang (Chn) People’s Republic of China
18 Alexey Markov (Rus) Russian Federation
19 Dirk Muller (Ger) Nutrixxion Sparkasse
20 Marius Bernatonis (Ltu) Atlas Personal
21 Haijun Ma (Chn) People’s Republic of China
22 Lars Horring (Ned) Netherlands
23 Luc Hagenaars (Ned) Netherlands
24 Xiaoyong Dong (Chn) People’s Republic of China
25 Ho Ting Kwok (HKg) Hong Kong, China
26 Peter Kusztor (Hun) Atlas Personal
27 Kam Po Wong (HKg) Hong Kong, China
28 Hossein Alizadeh (IRI) Tabriz Petrochemical Team
29 Sergio Carrasco Garcia (Spa) Andalucia Caja Granada
30 Manuel Ortega Ocana (Spa) Andalucia Caja Granada
31 Yannick Janssen (Ned) Netherlands
32 Laurent Beuret (Swi) Atlas Personal
32 Chan Jae Jang (Kor) Korea
34 Takeaki Ayabe (Jpn) Aisan Racing Team
35 Peter Erdin (Swi) Atlas Personal
36 Pablo Lechuga Rodriguez (Spa) Andalucia Caja Granada
36 Dennis Van Niekerk (RSA) MTN Qhubeka
38 Chris Stastny (USA) United States of America
39 Kasper Jebjerg (Den) Glud & Marstrand – LRO
40 Jose Luis Cano Losa (Spa) Andalucia Caja Granada
41 Hao Liu (Chn) Max Success Sports
42 Juan Javier Estrada Ruiz (Spa) Andalucia Caja Granada
43 Eamon Franck (USA) United States of America
44 Mart Ojavee (Est) Champion System
45 Florian Salzinger (Ger) Atlas Personal
46 Kin San Wu (HKg) Champion System
47 Gregor Gazvoda (Slo) Perutnina Ptuj
48 Christopher Williams (Aus) Champion System
49 Sondre Gjerdevik Sørtveit (Nor) Joker Merida
50 Arian Oosthoek (Ned) Netherlands
51 Joseph Robert Rosskopf (USA) Team Type 1 – Sanofi
52 Baoxin Wei (Chn) Holy Brother Cycling Team
53 Eloy Ruiz Pinto (Spa) Andalucia Caja Granada
54 Anthony Jeremy Perez (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille
55 Vladimir Efimkin (Rus) Team Type 1 – Sanofi
56 Ben Ma (Chn) People’s Republic of China
57 King Lok Cheung (HKg) Hong Kong, China
58 Peng Da Jiao (Chn) Max Success Sports
59 Kenichi Suzuki (Jpn) Aisan Racing Team
60 Jurc Golcer (Slo) Perutnina Ptuj
61 Matej Mugerli (Slo) Perutnina Ptuj
62 Jai Crawford (Aus) Giant Kenda Cycling Team
63 Deon Locke (Aus) Champion System
64 Wei Li (Chn) Max Success Sports
65 Jacob Oernsvig Nielsen (Den) Glud & Marstrand – LRO
66 Vegard Breen (Nor) Joker Merida
67 Ki Ho Choi (HKg) Hong Kong, China
68 Wesemann Martin (RSA) MTN Qhubeka
69 Jianren Man (Chn) Holy Brother Cycling Team
70 Yulong Xu (Chn) Holy Brother Cycling Team
71 Stian Remme (Nor) Joker Merida
72 Charlie Avis (USA) United States of America
73 Yasuharu Nakajima (Jpn) Aisan Racing Team
74 Sean Sullivan (Aus) V Australia
75 Muradjan Halmuratov (Uzb) Giant Kenda Cycling Team
76 Aaron Kemps (Aus) V Australia
77 Alexander Serov (Rus) Russian Federation
78 Masakazu Ito (Jpn) Aisan Racing Team
79 Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Team
80 Chun Hing Chan (HKg) Hong Kong, China
81 Ying Hon Yeung (HKg) Hong Kong, China
82 Ghader Mizbani Iranagh (IRI) Tabriz Petrochemical Team
83 Fengnian Wang (Chn) People’s Republic of China
84 Hossein Askari (IRI) Tabriz Petrochemical Team
85 Fabio Calabria (Aus) Team Type 1 – Sanofi
86 Hao Yue (Chn) Holy Brother Cycling Team
87 Stanley Stain Namanyana (RSA) MTN Qhubeka
88 Waiman Chau (HKg) Champion System
89 Christer Jensen (Nor) Joker Merida
90 Christer Rake (Nor) Joker Merida
91 Dylan Girdlestone (RSA) MTN Qhubeka
92 Dejan Bajt (Slo) Perutnina Ptuj
93 Wei Kei Chang (Tpe) Giant Kenda Cycling Team
94 Troels Roenning Vinther (Den) Glud & Marstrand – LRO
95 Wen Chung Huang (Tpe) Giant Kenda Cycling Team
96 Adrian Gjølberg (Nor) Joker Merida
97 Tanner Putt (USA) United States of America
98 Xiaohang Wang (Chn) Holy Brother Cycling Team
99 Darren Rolfe (Aus) V Australia
100 Alexander Khatuntsev (Rus) Russian Federation
101 Kasper Linde Joergensen (Den) Glud & Marstrand – LRO
102 Gang Xu (Chn) Max Success Sports
103 Jonggyun Choi (Kor) Korea
104 Hui Zhang (Chn) Max Success Sports
105 Luka Rakuša (Slo) Perutnina Ptuj
106 Evan Huffman (USA) United States of America
107 Grischa Janorschke (Ger) Nutrixxion Sparkasse
108 Loto Shipandeni Petrus (Nam) MTN Qhubeka
109 Seungwoo Choi (Kor) Korea
110 Kazuhiro Mori (Jpn) Aisan Racing Team 0:00:11
111 Sungbaek Park (Kor) Korea 0:00:15
112 Benjamin Sydlik (Ger) Nutrixxion Sparkasse 0:00:27
113 Evgeny Kovalev (Rus) Russian Federation 0:00:30
114 Valery Valynin (Rus) Russian Federation
115 Michael Freiberg (Aus) V Australia 0:03:26
116 Behnam Khalili Khosroshahi (IRI) Tabriz Petrochemical Team 0:03:28
117 Charles Joseph Eldridge (USA) Team Type 1 – Sanofi 0:06:02
118 James Robert Tennent (RSA) MTN Qhubeka 0:09:21
DNS Chenglu Qin (Chn) Velo-Club La Pomme Marseille
DNS Mike Stone (USA) United States of America

General Classification after Stage 5

1 Muradjan Halmuratov (Uzb) Giant Kenda Cycling Team 17:03:08
2 Ivan Kovalev (Rus) Russian Federation 0:03:25
3 Sun Jae Jang (Kor) Korea 0:03:26
4 Alexander Serov (Rus) Russian Federation 0:03:28
5 Pablo Lechuga Rodriguez (Spa) Andalucia Caja Granada 0:03:31
6 Matej Mugerli (Slo) Perutnina Ptuj 0:03:33
7 Christer Rake (Nor) Joker Merida
8 Pirmin Lang (Swi) Atlas Personal 0:03:35
9 Bernard Sulzberger (Aus) V Australia 0:03:36
10 Vladimir Efimkin (Rus) Team Type 1 – Sanofi
11 Dirk Muller (Ger) Nutrixxion Sparkasse
12 Manuel Ortega Ocana (Spa) Andalucia Caja Granada 0:03:37
13 Kam Po Wong (HKg) Hong Kong, China
14 Jose Luis Cano Losa (Spa) Andalucia Caja Granada
15 Tanner Putt (USA) United States of America
16 Daniel Holm Foder (Den) Glud & Marstrand – LRO
17 Wesemann Martin (RSA) MTN Qhubeka
18 Haijun Ma (Chn) People’s Republic of China
19 Peng Da Jiao (Chn) Max Success Sports
20 Joseph Robert Rosskopf (USA) Team Type 1 – Sanofi
21 Stian Remme (Nor) Joker Merida
22 Meiyin Wang (Chn) People’s Republic of China 0:03:41
23 Seungwoo Choi (Kor) Korea 0:03:42
24 Vegard Breen (Nor) Joker Merida
25 Dennis Van Niekerk (RSA) MTN Qhubeka 0:03:43
26 Jacob Oernsvig Nielsen (Den) Glud & Marstrand – LRO
27 Alexey Markov (Rus) Russian Federation
28 Hossein Alizadeh (IRI) Tabriz Petrochemical Team
29 Gregor Gazvoda (Slo) Perutnina Ptuj
30 Jai Crawford (Aus) Giant Kenda Cycling Team
31 Arian Oosthoek (Ned) Netherlands
32 Kin San Wu (HKg) Champion System
33 Ki Ho Choi (HKg) Hong Kong, China
34 Ying Hon Yeung (HKg) Hong Kong, China
35 Ghader Mizbani Iranagh (IRI) Tabriz Petrochemical Team
36 Evan Huffman (USA) United States of America
37 Ho Ting Kwok (HKg) Hong Kong, China 0:03:47
38 Juan Javier Estrada Ruiz (Spa) Andalucia Caja Granada 0:03:49
39 Hossein Askari (IRI) Tabriz Petrochemical Team
40 Chun Hing Chan (HKg) Hong Kong, China
41 Florian Salzinger (Ger) Atlas Personal
42 Kenichi Suzuki (Jpn) Aisan Racing Team
43 Dylan Girdlestone (RSA) MTN Qhubeka
44 Darren Rolfe (Aus) V Australia
45 Wei Li (Chn) Max Success Sports 0:03:55
46 Eloy Ruiz Pinto (Spa) Andalucia Caja Granada 0:04:01
47 Sergio Carrasco Garcia (Spa) Andalucia Caja Granada 0:04:05
48 Luka Rakuša (Slo) Perutnina Ptuj
49 Adrian Gjølberg (Nor) Joker Merida 0:04:06
50 King Lok Cheung (HKg) Hong Kong, China 0:04:26
51 Jonathan Cantwell (Aus) V Australia 0:07:52
52 Taiji Nishitani (Jpn) Aisan Racing Team 0:07:54
53 Marius Bernatonis (Ltu) Atlas Personal 0:07:57
54 Steffen Radochla (Ger) Nutrixxion Sparkasse 0:07:58
55 Justin Michel Pascal Jules (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille 0:08:00
56 Maarten Constantijn Verschoor (Ned) Team Type 1 – Sanofi
57 Lars Horring (Ned) Netherlands
58 Mathieu Florent Marie Delaroziere (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille
59 Grischa Janorschke (Ger) Nutrixxion Sparkasse
60 Sebastian Forke (Ger) Nutrixxion Sparkasse
61 Peter Kusztor (Hun) Atlas Personal
62 Takeaki Ayabe (Jpn) Aisan Racing Team
63 Peter Erdin (Swi) Atlas Personal
64 Xiaoyong Dong (Chn) People’s Republic of China
65 Mart Ojavee (Est) Champion System
66 Christer Jensen (Nor) Joker Merida
67 Deon Locke (Aus) Champion System
68 Aaron Kemps (Aus) V Australia
69 Chris Stastny (USA) United States of America
70 Sondre Gjerdevik Sørtveit (Nor) Joker Merida
71 Christopher Williams (Aus) Champion System
72 Yasuharu Nakajima (Jpn) Aisan Racing Team
73 Jianren Man (Chn) Holy Brother Cycling Team
74 Anthony Jeremy Perez (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille
75 Laurent Beuret (Swi) Atlas Personal
76 Yannick Janssen (Ned) Netherlands
77 Fabio Calabria (Aus) Team Type 1 – Sanofi
78 Wei Kei Chang (Tpe) Giant Kenda Cycling Team
79 Ben Ma (Chn) People’s Republic of China
80 Waiman Chau (HKg) Champion System
81 Charlie Avis (USA) United States of America
82 Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Team
83 Yulong Xu (Chn) Holy Brother Cycling Team
84 Valery Valynin (Rus) Russian Federation
85 Hui Zhang (Chn) Max Success Sports
86 Alexander Khatuntsev (Rus) Russian Federation
87 Gang Xu (Chn) Max Success Sports
88 Jurc Golcer (Slo) Perutnina Ptuj 0:08:12
89 Dejan Bajt (Slo) Perutnina Ptuj
90 Xitao Ji (Chn) People’s Republic of China 0:08:15
91 Fengnian Wang (Chn) People’s Republic of China
92 Masakazu Ito (Jpn) Aisan Racing Team
93 Hao Yue (Chn) Holy Brother Cycling Team
94 Kasper Linde Joergensen (Den) Glud & Marstrand – LRO 0:08:40
95 Troels Roenning Vinther (Den) Glud & Marstrand – LRO
96 Benjamin Sydlik (Ger) Nutrixxion Sparkasse 0:08:42
97 Sungbaek Park (Kor) Korea 0:08:47
98 Sean Sullivan (Aus) V Australia 0:09:30
99 Stanley Stain Namanyana (RSA) MTN Qhubeka 0:10:24
100 Kazuhiro Mori (Jpn) Aisan Racing Team 0:10:39
101 Michael Freiberg (Aus) V Australia 0:11:26
102 James Robert Tennent (RSA) MTN Qhubeka 0:17:41
103 Boris Shpilevski (Rus) Tabriz Petrochemical Team 0:19:43
104 Rico Rogers (NZl) Giant Kenda Cycling Team 0:20:08
105 Sebastian Korber (Ger) Nutrixxion Sparkasse 0:20:24
106 Baoxin Wei (Chn) Holy Brother Cycling Team
107 Eamon Franck (USA) United States of America
108 Wen Chung Huang (Tpe) Giant Kenda Cycling Team
109 Xiaohang Wang (Chn) Holy Brother Cycling Team
110 Behnam Khalili Khosroshahi (IRI) Tabriz Petrochemical Team 0:21:47
111 Evgeny Kovalev (Rus) Russian Federation 0:23:36
112 Hao Liu (Chn) Max Success Sports 0:25:43
113 Jonggyun Choi (Kor) Korea 0:25:58
114 Loto Shipandeni Petrus (Nam) MTN Qhubeka 0:26:03
115 Kasper Jebjerg (Den) Glud & Marstrand – LRO 0:26:23
116 Charles Joseph Eldridge (USA) Team Type 1 – Sanofi 0:27:16
117 Chan Jae Jang (Kor) Korea 0:38:07
118 Luc Hagenaars (Ned) Netherlands 0:41:05