2011 Tour of China Stage 6

by CyclingTips


Stage 6 Results

1 Boris Shpilevski (Rus) Tabriz Petrochemical Team 2:08:11
2 Alexander Serov (Rus) Russian Federation
3 Grischa Janorschke (Ger) Nutrixxion Sparkasse
4 Ivan Kovalev (Rus) Russian Federation
5 Alexey Markov (Rus) Russian Federation
6 Kasper Jebjerg (Den) Glud & Marstrand – LRO
7 Ho Ting Kwok (HKg) Hong Kong, China
8 Troels Roenning Vinther (Den) Glud & Marstrand – LRO
9 Chan Jae Jang (Kor) Korea
10 Laurent Beuret (Swi) Atlas Personal
11 Justin Michel Pascal Jules (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille
12 Maarten Constantijn Verschoor (Ned) Team Type 1 – Sanofi
13 Luc Hagenaars (Ned) Netherlands
14 Charlie Avis (USA) United States of America
15 Jacob Oernsvig Nielsen (Den) Glud & Marstrand – LRO
16 Hao Liu (Chn) Max Success Sports
17 Jonathan Cantwell (Aus) V Australia
18 Daniel Holm Foder (Den) Glud & Marstrand – LRO
19 Sun Jae Jang (Kor) Korea
20 Christer Jensen (Nor) Joker Merida
21 Wei Li (Chn) Max Success Sports
22 Jianren Man (Chn) Holy Brother Cycling Team
23 Steffen Radochla (Ger) Nutrixxion Sparkasse
24 Hossein Alizadeh (IRI) Tabriz Petrochemical Team
25 Yulong Xu (Chn) Holy Brother Cycling Team
26 Manuel Ortega Ocana (Spa) Andalucia Caja Granada
27 Dennis Van Niekerk (RSA) MTN Qhubeka
28 Sebastian Forke (Ger) Nutrixxion Sparkasse
29 Gang Xu (Chn) Max Success Sports
30 Kenichi Suzuki (Jpn) Aisan Racing Team
31 Peng Da Jiao (Chn) Max Success Sports
32 Muradjan Halmuratov (Uzb) Giant Kenda Cycling Team
33 Florian Salzinger (Ger) Atlas Personal
34 Yannick Janssen (Ned) Netherlands
35 Haijun Ma (Chn) People’s Republic of China
36 Jose Luis Cano Losa (Spa) Andalucia Caja Granada
37 Rico Rogers (NZl) Giant Kenda Cycling Team
38 Marius Bernatonis (Ltu) Atlas Personal
39 Hossein Askari (IRI) Tabriz Petrochemical Team
40 Dirk Muller (Ger) Nutrixxion Sparkasse
41 Kam Po Wong (HKg) Hong Kong, China
42 Christer Rake (Nor) Joker Merida
43 Matej Mugerli (Slo) Perutnina Ptuj
44 Pablo Lechuga Rodriguez (Spa) Andalucia Caja Granada
45 Pirmin Lang (Swi) Atlas Personal
46 Kin San Wu (HKg) Champion System
47 Vegard Breen (Nor) Joker Merida
48 Chun Hing Chan (HKg) Hong Kong, China
49 Meiyin Wang (Chn) People’s Republic of China
50 Ying Hon Yeung (HKg) Hong Kong, China
51 Jai Crawford (Aus) Giant Kenda Cycling Team
52 Juan Javier Estrada Ruiz (Spa) Andalucia Caja Granada
53 Christopher Williams (Aus) Champion System
54 Arian Oosthoek (Ned) Netherlands
55 Vladimir Efimkin (Rus) Team Type 1 – Sanofi
56 Joseph Robert Rosskopf (USA) Team Type 1 – Sanofi
57 Alexander Khatuntsev (Rus) Russian Federation
58 Waiman Chau (HKg) Champion System
59 Dylan Girdlestone (RSA) MTN Qhubeka
60 Behnam Khalili Khosroshahi (IRI) Tabriz Petrochemical Team
61 Wei Kei Chang (Tpe) Giant Kenda Cycling Team
62 Jurc Golcer (Slo) Perutnina Ptuj
63 Ki Ho Choi (HKg) Hong Kong, China
64 Jonggyun Choi (Kor) Korea
65 Baoxin Wei (Chn) Holy Brother Cycling Team
66 Gregor Gazvoda (Slo) Perutnina Ptuj
67 Eloy Ruiz Pinto (Spa) Andalucia Caja Granada
68 Ghader Mizbani Iranagh (IRI) Tabriz Petrochemical Team
69 Stian Remme (Nor) Joker Merida
70 Sergio Carrasco Garcia (Spa) Andalucia Caja Granada
71 Deon Locke (Aus) Champion System
72 King Lok Cheung (HKg) Hong Kong, China
73 Masakazu Ito (Jpn) Aisan Racing Team
74 Taiji Nishitani (Jpn) Aisan Racing Team
75 Peter Kusztor (Hun) Atlas Personal
76 Wen Chung Huang (Tpe) Giant Kenda Cycling Team
77 Fengnian Wang (Chn) People’s Republic of China
78 Evan Huffman (USA) United States of America
79 Hui Zhang (Chn) Max Success Sports
80 Mart Ojavee (Est) Champion System
81 Xiaoyong Dong (Chn) People’s Republic of China
82 Ben Ma (Chn) People’s Republic of China
83 Mathieu Florent Marie Delaroziere (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille
84 Stanley Stain Namanyana (RSA) MTN Qhubeka
85 Seungwoo Choi (Kor) Korea
86 Fabio Calabria (Aus) Team Type 1 – Sanofi
87 Xitao Ji (Chn) People’s Republic of China
88 Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Team
89 Luka Rakuša (Slo) Perutnina Ptuj
90 Xiaohang Wang (Chn) Holy Brother Cycling Team
91 Chris Stastny (USA) United States of America
92 Adrian Gjølberg (Nor) Joker Merida
93 Peter Erdin (Swi) Atlas Personal
94 Lars Horring (Ned) Netherlands
95 Kasper Linde Joergensen (Den) Glud & Marstrand – LRO
96 Sebastian Korber (Ger) Nutrixxion Sparkasse
97 Takeaki Ayabe (Jpn) Aisan Racing Team
98 Sondre Gjerdevik Sørtveit (Nor) Joker Merida
99 Aaron Kemps (Aus) V Australia
100 Loto Shipandeni Petrus (Nam) MTN Qhubeka
101 Eamon Franck (USA) United States of America
102 Benjamin Sydlik (Ger) Nutrixxion Sparkasse
103 Sungbaek Park (Kor) Korea 0:00:37
104 Dejan Bajt (Slo) Perutnina Ptuj 0:00:45
105 Anthony Jeremy Perez (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille 0:00:52
106 Evgeny Kovalev (Rus) Russian Federation 0:00:56
107 Sean Sullivan (Aus) V Australia 0:00:59
108 Valery Valynin (Rus) Russian Federation
109 Hao Yue (Chn) Holy Brother Cycling Team 0:01:06
110 Charles Joseph Eldridge (USA) Team Type 1 – Sanofi 0:01:13
111 Wesemann Martin (RSA) MTN Qhubeka
112 Bernard Sulzberger (Aus) V Australia
113 Darren Rolfe (Aus) V Australia
114 Kazuhiro Mori (Jpn) Aisan Racing Team
115 Yasuharu Nakajima (Jpn) Aisan Racing Team
116 Michael Freiberg (Aus) V Australia
DNF Tanner Putt (USA) United States of America
DNF James Robert Tennent (RSA) MTN Qhubeka

General Classification after Stage 6

1 Muradjan Halmuratov (Uzb) Giant Kenda Cycling Team 19:11:19
2 Ivan Kovalev (Rus) Russian Federation 0:03:20
3 Alexander Serov (Rus) Russian Federation 0:03:22
4 Sun Jae Jang (Kor) Korea 0:03:23
5 Pablo Lechuga Rodriguez (Spa) Andalucia Caja Granada 0:03:31
6 Matej Mugerli (Slo) Perutnina Ptuj 0:03:33
7 Christer Rake (Nor) Joker Merida
8 Bernard Sulzberger (Aus) V Australia 0:03:34
9 Pirmin Lang (Swi) Atlas Personal 0:03:35
10 Dirk Muller (Ger) Nutrixxion Sparkasse
11 Kam Po Wong (HKg) Hong Kong, China 0:03:36
12 Vladimir Efimkin (Rus) Team Type 1 – Sanofi
13 Manuel Ortega Ocana (Spa) Andalucia Caja Granada 0:03:37
14 Jose Luis Cano Losa (Spa) Andalucia Caja Granada
15 Daniel Holm Foder (Den) Glud & Marstrand – LRO
16 Peng Da Jiao (Chn) Max Success Sports
17 Haijun Ma (Chn) People’s Republic of China
18 Joseph Robert Rosskopf (USA) Team Type 1 – Sanofi
19 Wesemann Martin (RSA) MTN Qhubeka
20 Stian Remme (Nor) Joker Merida
21 Meiyin Wang (Chn) People’s Republic of China 0:03:41
22 Seungwoo Choi (Kor) Korea 0:03:42
23 Vegard Breen (Nor) Joker Merida
24 Dennis Van Niekerk (RSA) MTN Qhubeka 0:03:43
25 Alexey Markov (Rus) Russian Federation
26 Jacob Oernsvig Nielsen (Den) Glud & Marstrand – LRO
27 Hossein Alizadeh (IRI) Tabriz Petrochemical Team
28 Gregor Gazvoda (Slo) Perutnina Ptuj
29 Jai Crawford (Aus) Giant Kenda Cycling Team
30 Kin San Wu (HKg) Champion System
31 Arian Oosthoek (Ned) Netherlands
32 Ki Ho Choi (HKg) Hong Kong, China
33 Ying Hon Yeung (HKg) Hong Kong, China
34 Ghader Mizbani Iranagh (IRI) Tabriz Petrochemical Team
35 Evan Huffman (USA) United States of America
36 Ho Ting Kwok (HKg) Hong Kong, China 0:03:47
37 Juan Javier Estrada Ruiz (Spa) Andalucia Caja Granada 0:03:49
38 Hossein Askari (IRI) Tabriz Petrochemical Team
39 Florian Salzinger (Ger) Atlas Personal
40 Chun Hing Chan (HKg) Hong Kong, China
41 Kenichi Suzuki (Jpn) Aisan Racing Team
42 Dylan Girdlestone (RSA) MTN Qhubeka
43 Wei Li (Chn) Max Success Sports 0:03:55
44 Eloy Ruiz Pinto (Spa) Andalucia Caja Granada 0:04:01
45 Sergio Carrasco Garcia (Spa) Andalucia Caja Granada 0:04:05
46 Luka Rakuša (Slo) Perutnina Ptuj
47 Adrian Gjølberg (Nor) Joker Merida 0:04:06
48 King Lok Cheung (HKg) Hong Kong, China 0:04:26
49 Darren Rolfe (Aus) V Australia 0:05:02
50 Jonathan Cantwell (Aus) V Australia 0:07:52
51 Taiji Nishitani (Jpn) Aisan Racing Team 0:07:54
52 Grischa Janorschke (Ger) Nutrixxion Sparkasse 0:07:56
53 Marius Bernatonis (Ltu) Atlas Personal 0:07:57
54 Steffen Radochla (Ger) Nutrixxion Sparkasse 0:07:58
55 Justin Michel Pascal Jules (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille 0:08:00
56 Maarten Constantijn Verschoor (Ned) Team Type 1 – Sanofi
57 Lars Horring (Ned) Netherlands
58 Sebastian Forke (Ger) Nutrixxion Sparkasse
59 Mathieu Florent Marie Delaroziere (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille
60 Christer Jensen (Nor) Joker Merida
61 Peter Kusztor (Hun) Atlas Personal
62 Jianren Man (Chn) Holy Brother Cycling Team
63 Xiaoyong Dong (Chn) People’s Republic of China
64 Peter Erdin (Swi) Atlas Personal
65 Laurent Beuret (Swi) Atlas Personal
66 Takeaki Ayabe (Jpn) Aisan Racing Team
67 Deon Locke (Aus) Champion System
68 Mart Ojavee (Est) Champion System
69 Christopher Williams (Aus) Champion System
70 Chris Stastny (USA) United States of America
71 Aaron Kemps (Aus) V Australia
72 Yannick Janssen (Ned) Netherlands
73 Sondre Gjerdevik Sørtveit (Nor) Joker Merida
74 Yasuharu Nakajima (Jpn) Aisan Racing Team
75 Charlie Avis (USA) United States of America
76 Wei Kei Chang (Tpe) Giant Kenda Cycling Team
77 Fabio Calabria (Aus) Team Type 1 – Sanofi
78 Yulong Xu (Chn) Holy Brother Cycling Team
79 Waiman Chau (HKg) Champion System
80 Ben Ma (Chn) People’s Republic of China
81 Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Team
82 Gang Xu (Chn) Max Success Sports
83 Alexander Khatuntsev (Rus) Russian Federation
84 Hui Zhang (Chn) Max Success Sports
85 Valery Valynin (Rus) Russian Federation
86 Jurc Golcer (Slo) Perutnina Ptuj 0:08:12
87 Xitao Ji (Chn) People’s Republic of China 0:08:15
88 Fengnian Wang (Chn) People’s Republic of China
89 Masakazu Ito (Jpn) Aisan Racing Team
90 Troels Roenning Vinther (Den) Glud & Marstrand – LRO 0:08:40
91 Kasper Linde Joergensen (Den) Glud & Marstrand – LRO
92 Benjamin Sydlik (Ger) Nutrixxion Sparkasse 0:08:42
93 Anthony Jeremy Perez (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille 0:08:52
94 Dejan Bajt (Slo) Perutnina Ptuj 0:08:57
95 Hao Yue (Chn) Holy Brother Cycling Team 0:09:21
96 Sungbaek Park (Kor) Korea 0:09:24
97 Stanley Stain Namanyana (RSA) MTN Qhubeka 0:10:24
98 Sean Sullivan (Aus) V Australia 0:10:29
99 Kazuhiro Mori (Jpn) Aisan Racing Team 0:10:39
100 Michael Freiberg (Aus) V Australia 0:11:26
101 Boris Shpilevski (Rus) Tabriz Petrochemical Team 0:19:33
102 Rico Rogers (NZl) Giant Kenda Cycling Team 0:20:08
103 Baoxin Wei (Chn) Holy Brother Cycling Team 0:20:24
104 Sebastian Korber (Ger) Nutrixxion Sparkasse
105 Eamon Franck (USA) United States of America
106 Wen Chung Huang (Tpe) Giant Kenda Cycling Team
107 Xiaohang Wang (Chn) Holy Brother Cycling Team
108 Behnam Khalili Khosroshahi (IRI) Tabriz Petrochemical Team 0:21:47
109 Evgeny Kovalev (Rus) Russian Federation 0:24:32
110 Hao Liu (Chn) Max Success Sports 0:25:43
111 Jonggyun Choi (Kor) Korea 0:25:58
112 Loto Shipandeni Petrus (Nam) MTN Qhubeka 0:26:03
113 Kasper Jebjerg (Den) Glud & Marstrand – LRO 0:26:23
114 Charles Joseph Eldridge (USA) Team Type 1 – Sanofi 0:28:29
115 Chan Jae Jang (Kor) Korea 0:38:07
116 Luc Hagenaars (Ned) Netherlands 0:41:05

Editors Picks