2011 Tour of China Stage 7

by CyclingTips


Stage 7 Results

1 Boris Shpilevski (Rus) Tabriz Petrochemical Team 2:17:15
2 Sebastian Forke (Ger) Nutrixxion Sparkasse
3 Aaron Kemps (Aus) V Australia
4 Grischa Janorschke (Ger) Nutrixxion Sparkasse
5 Rico Rogers (NZl) Giant Kenda Cycling Team
6 Ivan Kovalev (Rus) Russian Federation
7 Jonathan Cantwell (Aus) V Australia
8 Peter Erdin (Swi) Atlas Personal
9 Justin Michel Pascal Jules (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille
10 Taiji Nishitani (Jpn) Aisan Racing Team
11 Maarten Constantijn Verschoor (Ned) Team Type 1 – Sanofi
12 Mart Ojavee (Est) Champion System
13 Meiyin Wang (Chn) People’s Republic of China
14 Sun Jae Jang (Kor) Korea
15 Laurent Beuret (Swi) Atlas Personal
15 Lars Horring (Ned) Netherlands
17 Pablo Lechuga Rodriguez (Spa) Andalucia Caja Granada
18 Kasper Linde Joergensen (Den) Glud & Marstrand – LRO
19 Jacob Oernsvig Nielsen (Den) Glud & Marstrand – LRO
20 Anthony Jeremy Perez (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille
21 Dejan Bajt (Slo) Perutnina Ptuj
22 Christer Jensen (Nor) Joker Merida
23 Dennis Van Niekerk (RSA) MTN Qhubeka
24 Mathieu Florent Marie Delaroziere (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille
25 Ho Ting Kwok (HKg) Hong Kong, China
26 Haijun Ma (Chn) People’s Republic of China
27 Hao Liu (Chn) Max Success Sports
28 Manuel Ortega Ocana (Spa) Andalucia Caja Granada
29 Ki Ho Choi (HKg) Hong Kong, China
30 Xitao Ji (Chn) People’s Republic of China
31 Stanley Stain Namanyana (RSA) MTN Qhubeka
32 Jianren Man (Chn) Holy Brother Cycling Team
33 Jose Luis Cano Losa (Spa) Andalucia Caja Granada
34 Alexander Serov (Rus) Russian Federation
35 Matej Mugerli (Slo) Perutnina Ptuj
36 Wesemann Martin (RSA) MTN Qhubeka
37 Joseph Robert Rosskopf (USA) Team Type 1 – Sanofi
38 Fengnian Wang (Chn) People’s Republic of China
39 Adrian Gjølberg (Nor) Joker Merida
40 Ying Hon Yeung (HKg) Hong Kong, China
41 Hossein Alizadeh (IRI) Tabriz Petrochemical Team
42 Peng Da Jiao (Chn) Max Success Sports
43 King Lok Cheung (HKg) Hong Kong, China
44 Eloy Ruiz Pinto (Spa) Andalucia Caja Granada
45 Kam Po Wong (HKg) Hong Kong, China
46 Kenichi Suzuki (Jpn) Aisan Racing Team
47 Sebastian Korber (Ger) Nutrixxion Sparkasse
48 Marius Bernatonis (Ltu) Atlas Personal
49 Pirmin Lang (Swi) Atlas Personal
50 Baoxin Wei (Chn) Holy Brother Cycling Team
51 Stian Remme (Nor) Joker Merida
52 Dylan Girdlestone (RSA) MTN Qhubeka
53 Yannick Janssen (Ned) Netherlands
54 Sondre Gjerdevik Sørtveit (Nor) Joker Merida
55 Wei Li (Chn) Max Success Sports
56 Sergio Carrasco Garcia (Spa) Andalucia Caja Granada
57 Yulong Xu (Chn) Holy Brother Cycling Team
58 Alexey Markov (Rus) Russian Federation
59 Arian Oosthoek (Ned) Netherlands
60 Christer Rake (Nor) Joker Merida
61 Troels Roenning Vinther (Den) Glud & Marstrand – LRO
62 Juan Javier Estrada Ruiz (Spa) Andalucia Caja Granada
63 Charlie Avis (USA) United States of America
64 Christopher Williams (Aus) Champion System
65 Xiaohang Wang (Chn) Holy Brother Cycling Team
66 Steffen Radochla (Ger) Nutrixxion Sparkasse
67 Daniel Holm Foder (Den) Glud & Marstrand – LRO
68 Muradjan Halmuratov (Uzb) Giant Kenda Cycling Team
69 Chris Stastny (USA) United States of America
70 Xiaoyong Dong (Chn) People’s Republic of China
71 Valery Valynin (Rus) Russian Federation
72 Wei Kei Chang (Tpe) Giant Kenda Cycling Team
73 Alexander Khatuntsev (Rus) Russian Federation
74 Waiman Chau (HKg) Champion System
75 Gang Xu (Chn) Max Success Sports
76 Ghader Mizbani Iranagh (IRI) Tabriz Petrochemical Team
77 Hossein Askari (IRI) Tabriz Petrochemical Team
78 Vegard Breen (Nor) Joker Merida
79 Fabio Calabria (Aus) Team Type 1 – Sanofi
80 Florian Salzinger (Ger) Atlas Personal
81 Chun Hing Chan (HKg) Hong Kong, China
82 Chan Jae Jang (Kor) Korea
83 Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Team
84 Vladimir Efimkin (Rus) Team Type 1 – Sanofi
85 Darren Rolfe (Aus) V Australia
86 Jai Crawford (Aus) Giant Kenda Cycling Team
87 Luc Hagenaars (Ned) Netherlands
88 Michael Freiberg (Aus) V Australia
89 Dirk Muller (Ger) Nutrixxion Sparkasse
90 Kin San Wu (HKg) Champion System
91 Evan Huffman (USA) United States of America
92 Deon Locke (Aus) Champion System
93 Behnam Khalili Khosroshahi (IRI) Tabriz Petrochemical Team
94 Hao Yue (Chn) Holy Brother Cycling Team
95 Jurc Golcer (Slo) Perutnina Ptuj
96 Bernard Sulzberger (Aus) V Australia
97 Masakazu Ito (Jpn) Aisan Racing Team
98 Luka Rakuša (Slo) Perutnina Ptuj
99 Loto Shipandeni Petrus (Nam) MTN Qhubeka
100 Hui Zhang (Chn) Max Success Sports
101 Ben Ma (Chn) People’s Republic of China
102 Seungwoo Choi (Kor) Korea
103 Wen Chung Huang (Tpe) Giant Kenda Cycling Team
104 Kazuhiro Mori (Jpn) Aisan Racing Team
105 Jonggyun Choi (Kor) Korea 0:00:15
106 Sungbaek Park (Kor) Korea
107 Kasper Jebjerg (Den) Glud & Marstrand – LRO 0:00:18
108 Benjamin Sydlik (Ger) Nutrixxion Sparkasse
109 Eamon Franck (USA) United States of America 0:00:29
110 Takeaki Ayabe (Jpn) Aisan Racing Team 0:00:41
111 Sean Sullivan (Aus) V Australia 0:00:49
112 Yasuharu Nakajima (Jpn) Aisan Racing Team 0:01:11
113 Charles Joseph Eldridge (USA) Team Type 1 – Sanofi 0:01:13
114 Evgeny Kovalev (Rus) Russian Federation 0:01:14
DNS Gregor Gazvoda (Slo) Perutnina Ptuj
DNF Peter Kusztor (Hun) Atlas Personal

General Classification after Stage 7

1 Muradjan Halmuratov (Uzb) Giant Kenda Cycling Team 21:28:34
2 Ivan Kovalev (Rus) Russian Federation 0:03:19
3 Alexander Serov (Rus) Russian Federation 0:03:22
4 Sun Jae Jang (Kor) Korea 0:03:23
5 Pablo Lechuga Rodriguez (Spa) Andalucia Caja Granada 0:03:31
6 Matej Mugerli (Slo) Perutnina Ptuj 0:03:33
7 Christer Rake (Nor) Joker Merida
8 Bernard Sulzberger (Aus) V Australia 0:03:34
9 Pirmin Lang (Swi) Atlas Personal 0:03:35
10 Dirk Muller (Ger) Nutrixxion Sparkasse
11 Kam Po Wong (HKg) Hong Kong, China 0:03:36
12 Vladimir Efimkin (Rus) Team Type 1 – Sanofi
13 Manuel Ortega Ocana (Spa) Andalucia Caja Granada 0:03:37
14 Jose Luis Cano Losa (Spa) Andalucia Caja Granada
15 Daniel Holm Foder (Den) Glud & Marstrand – LRO
16 Haijun Ma (Chn) People’s Republic of China
17 Peng Da Jiao (Chn) Max Success Sports
18 Joseph Robert Rosskopf (USA) Team Type 1 – Sanofi
19 Wesemann Martin (RSA) MTN Qhubeka
20 Stian Remme (Nor) Joker Merida
21 Meiyin Wang (Chn) People’s Republic of China 0:03:39
22 Kin San Wu (HKg) Champion System 0:03:40
23 Vegard Breen (Nor) Joker Merida 0:03:42
24 Seungwoo Choi (Kor) Korea
25 Jacob Oernsvig Nielsen (Den) Glud & Marstrand – LRO 0:03:43
26 Dennis Van Niekerk (RSA) MTN Qhubeka
27 Alexey Markov (Rus) Russian Federation
28 Hossein Alizadeh (IRI) Tabriz Petrochemical Team
29 Arian Oosthoek (Ned) Netherlands
30 Jai Crawford (Aus) Giant Kenda Cycling Team
31 Ki Ho Choi (HKg) Hong Kong, China
32 Ying Hon Yeung (HKg) Hong Kong, China
33 Ghader Mizbani Iranagh (IRI) Tabriz Petrochemical Team
34 Evan Huffman (USA) United States of America
35 Ho Ting Kwok (HKg) Hong Kong, China 0:03:47
36 Juan Javier Estrada Ruiz (Spa) Andalucia Caja Granada 0:03:49
37 Hossein Askari (IRI) Tabriz Petrochemical Team
38 Kenichi Suzuki (Jpn) Aisan Racing Team
39 Florian Salzinger (Ger) Atlas Personal
40 Chun Hing Chan (HKg) Hong Kong, China
41 Dylan Girdlestone (RSA) MTN Qhubeka
42 Wei Li (Chn) Max Success Sports 0:03:55
43 Eloy Ruiz Pinto (Spa) Andalucia Caja Granada 0:04:01
44 Sergio Carrasco Garcia (Spa) Andalucia Caja Granada 0:04:04
45 Luka Rakuša (Slo) Perutnina Ptuj 0:04:05
46 Adrian Gjølberg (Nor) Joker Merida 0:04:06
47 King Lok Cheung (HKg) Hong Kong, China 0:04:26
48 Darren Rolfe (Aus) V Australia 0:05:02
49 Jonathan Cantwell (Aus) V Australia 0:07:52
50 Taiji Nishitani (Jpn) Aisan Racing Team 0:07:54
51 Sebastian Forke (Ger) Nutrixxion Sparkasse
52 Grischa Janorschke (Ger) Nutrixxion Sparkasse 0:07:56
53 Aaron Kemps (Aus) V Australia
54 Marius Bernatonis (Ltu) Atlas Personal 0:07:57
55 Laurent Beuret (Swi) Atlas Personal
56 Steffen Radochla (Ger) Nutrixxion Sparkasse 0:07:58
57 Justin Michel Pascal Jules (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille 0:08:00
58 Maarten Constantijn Verschoor (Ned) Team Type 1 – Sanofi
59 Lars Horring (Ned) Netherlands
60 Mathieu Florent Marie Delaroziere (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille
61 Christer Jensen (Nor) Joker Merida
62 Peter Erdin (Swi) Atlas Personal
63 Mart Ojavee (Est) Champion System
64 Jianren Man (Chn) Holy Brother Cycling Team
65 Xiaoyong Dong (Chn) People’s Republic of China
66 Christopher Williams (Aus) Champion System
67 Yannick Janssen (Ned) Netherlands
68 Deon Locke (Aus) Champion System
69 Chris Stastny (USA) United States of America
70 Sondre Gjerdevik Sørtveit (Nor) Joker Merida
71 Charlie Avis (USA) United States of America
72 Yulong Xu (Chn) Holy Brother Cycling Team
73 Wei Kei Chang (Tpe) Giant Kenda Cycling Team
74 Fabio Calabria (Aus) Team Type 1 – Sanofi
75 Waiman Chau (HKg) Champion System
76 Gang Xu (Chn) Max Success Sports
77 Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Team
78 Ben Ma (Chn) People’s Republic of China
79 Alexander Khatuntsev (Rus) Russian Federation
80 Valery Valynin (Rus) Russian Federation
81 Hui Zhang (Chn) Max Success Sports
82 Jurc Golcer (Slo) Perutnina Ptuj 0:08:12
83 Xitao Ji (Chn) People’s Republic of China 0:08:15
84 Fengnian Wang (Chn) People’s Republic of China
85 Masakazu Ito (Jpn) Aisan Racing Team
86 Troels Roenning Vinther (Den) Glud & Marstrand – LRO 0:08:40
87 Kasper Linde Joergensen (Den) Glud & Marstrand – LRO
88 Takeaki Ayabe (Jpn) Aisan Racing Team 0:08:41
89 Anthony Jeremy Perez (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille 0:08:52
90 Dejan Bajt (Slo) Perutnina Ptuj 0:08:57
91 Benjamin Sydlik (Ger) Nutrixxion Sparkasse 0:09:00
92 Yasuharu Nakajima (Jpn) Aisan Racing Team 0:09:11
93 Hao Yue (Chn) Holy Brother Cycling Team 0:09:21
94 Sungbaek Park (Kor) Korea 0:09:39
95 Stanley Stain Namanyana (RSA) MTN Qhubeka 0:10:24
96 Kazuhiro Mori (Jpn) Aisan Racing Team 0:10:39
97 Sean Sullivan (Aus) V Australia 0:11:18
98 Michael Freiberg (Aus) V Australia 0:11:26
99 Boris Shpilevski (Rus) Tabriz Petrochemical Team 0:19:23
100 Rico Rogers (NZl) Giant Kenda Cycling Team 0:20:08
101 Baoxin Wei (Chn) Holy Brother Cycling Team 0:20:24
102 Sebastian Korber (Ger) Nutrixxion Sparkasse
103 Wen Chung Huang (Tpe) Giant Kenda Cycling Team
104 Xiaohang Wang (Chn) Holy Brother Cycling Team
105 Eamon Franck (USA) United States of America 0:20:53
106 Behnam Khalili Khosroshahi (IRI) Tabriz Petrochemical Team 0:21:47
107 Hao Liu (Chn) Max Success Sports 0:25:43
108 Evgeny Kovalev (Rus) Russian Federation 0:25:44
109 Loto Shipandeni Petrus (Nam) MTN Qhubeka 0:26:03
110 Jonggyun Choi (Kor) Korea 0:26:13
111 Kasper Jebjerg (Den) Glud & Marstrand – LRO 0:26:41
112 Charles Joseph Eldridge (USA) Team Type 1 – Sanofi 0:29:42
113 Chan Jae Jang (Kor) Korea 0:38:07
114 Luc Hagenaars (Ned) Netherlands 0:41:05

Editors Picks