2011 Tour of China Stage 8

by CyclingTips


Stage 8 Results

1 Matej Mugerli (Slo) Perutnina Ptuj 3:06:43
2 Ivan Kovalev (Rus) Russian Federation 0:00:02
3 Daniel Holm Foder (Den) Glud & Marstrand – LRO
4 Hossein Alizadeh (IRI) Tabriz Petrochemical Team
5 Kenichi Suzuki (Jpn) Aisan Racing Team
6 Jose Luis Cano Losa (Spa) Andalucia Caja Granada
7 Dennis Van Niekerk (RSA) MTN Qhubeka
8 Vladimir Efimkin (Rus) Team Type 1 – Sanofi
9 Wesemann Martin (RSA) MTN Qhubeka
10 Dirk Muller (Ger) Nutrixxion Sparkasse
11 Pablo Lechuga Rodriguez (Spa) Andalucia Caja Granada
12 Sergio Carrasco Garcia (Spa) Andalucia Caja Granada
13 Ghader Mizbani Iranagh (IRI) Tabriz Petrochemical Team
14 Manuel Ortega Ocana (Spa) Andalucia Caja Granada
15 Gang Xu (Chn) Max Success Sports
16 Ying Hon Yeung (HKg) Hong Kong, China
17 Peng Da Jiao (Chn) Max Success Sports
18 Alexander Serov (Rus) Russian Federation
19 Christer Rake (Nor) Joker Merida
20 Stian Remme (Nor) Joker Merida
21 Jai Crawford (Aus) Giant Kenda Cycling Team 0:00:06
22 Muradjan Halmuratov (Uzb) Giant Kenda Cycling Team
23 Eloy Ruiz Pinto (Spa) Andalucia Caja Granada 0:00:08
24 Evan Huffman (USA) United States of America 0:00:12
25 Kin San Wu (HKg) Champion System 0:01:00
26 Meiyin Wang (Chn) People’s Republic of China 0:01:04
27 Sun Jae Jang (Kor) Korea 0:02:07
28 Anthony Jeremy Perez (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille
29 Arian Oosthoek (Ned) Netherlands
30 Taiji Nishitani (Jpn) Aisan Racing Team
31 Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Team
32 Troels Roenning Vinther (Den) Glud & Marstrand – LRO
33 Christer Jensen (Nor) Joker Merida
34 Dylan Girdlestone (RSA) MTN Qhubeka
35 Hossein Askari (IRI) Tabriz Petrochemical Team
36 Jacob Oernsvig Nielsen (Den) Glud & Marstrand – LRO
37 Hao Liu (Chn) Max Success Sports
38 Sondre Gjerdevik Sørtveit (Nor) Joker Merida
39 Vegard Breen (Nor) Joker Merida
40 Juan Javier Estrada Ruiz (Spa) Andalucia Caja Granada
41 Deon Locke (Aus) Champion System
42 Chun Hing Chan (HKg) Hong Kong, China
43 Bernard Sulzberger (Aus) V Australia
44 Alexander Khatuntsev (Rus) Russian Federation
45 Darren Rolfe (Aus) V Australia
46 Kam Po Wong (HKg) Hong Kong, China
47 Florian Salzinger (Ger) Atlas Personal
48 Pirmin Lang (Swi) Atlas Personal
49 Luka Rakuša (Slo) Perutnina Ptuj
50 Jurc Golcer (Slo) Perutnina Ptuj
51 Benjamin Sydlik (Ger) Nutrixxion Sparkasse 0:05:33
52 Yannick Janssen (Ned) Netherlands
53 Kasper Linde Joergensen (Den) Glud & Marstrand – LRO
54 Haijun Ma (Chn) People’s Republic of China
55 Michael Freiberg (Aus) V Australia
56 Peter Erdin (Swi) Atlas Personal
57 Jonathan Cantwell (Aus) V Australia
58 Charlie Avis (USA) United States of America
59 Adrian Gjølberg (Nor) Joker Merida
60 Valery Valynin (Rus) Russian Federation 0:07:27
61 Seungwoo Choi (Kor) Korea 0:09:08
62 Waiman Chau (HKg) Champion System
63 Wei Li (Chn) Max Success Sports 0:09:19
64 Lars Horring (Ned) Netherlands 0:09:31
65 Aaron Kemps (Aus) V Australia
66 Jonggyun Choi (Kor) Korea
67 Kasper Jebjerg (Den) Glud & Marstrand – LRO
68 Mathieu Florent Marie Delaroziere (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille
69 Laurent Beuret (Swi) Atlas Personal
70 Dejan Bajt (Slo) Perutnina Ptuj
71 Mart Ojavee (Est) Champion System
72 Yulong Xu (Chn) Holy Brother Cycling Team 0:12:55
73 Joseph Robert Rosskopf (USA) Team Type 1 – Sanofi 0:13:02
74 Grischa Janorschke (Ger) Nutrixxion Sparkasse
75 Sean Sullivan (Aus) V Australia
76 Stanley Stain Namanyana (RSA) MTN Qhubeka
77 Hui Zhang (Chn) Max Success Sports
78 Ben Ma (Chn) People’s Republic of China
79 Jianren Man (Chn) Holy Brother Cycling Team
80 Fengnian Wang (Chn) People’s Republic of China
81 Yasuharu Nakajima (Jpn) Aisan Racing Team
82 Masakazu Ito (Jpn) Aisan Racing Team
83 Takeaki Ayabe (Jpn) Aisan Racing Team 0:18:07
84 King Lok Cheung (HKg) Hong Kong, China
85 Marius Bernatonis (Ltu) Atlas Personal
86 Ki Ho Choi (HKg) Hong Kong, China
87 Evgeny Kovalev (Rus) Russian Federation 0:19:42
88 Alexey Markov (Rus) Russian Federation
89 Sebastian Korber (Ger) Nutrixxion Sparkasse
90 Steffen Radochla (Ger) Nutrixxion Sparkasse
91 Justin Michel Pascal Jules (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille
92 Fabio Calabria (Aus) Team Type 1 – Sanofi
93 Wei Kei Chang (Tpe) Giant Kenda Cycling Team
94 Luc Hagenaars (Ned) Netherlands
95 Wen Chung Huang (Tpe) Giant Kenda Cycling Team
95 Xiaoyong Dong (Chn) People’s Republic of China
97 Sungbaek Park (Kor) Korea
98 Chan Jae Jang (Kor) Korea
99 Sebastian Forke (Ger) Nutrixxion Sparkasse
100 Baoxin Wei (Chn) Holy Brother Cycling Team
101 Kazuhiro Mori (Jpn) Aisan Racing Team
102 Loto Shipandeni Petrus (Nam) MTN Qhubeka
103 Ho Ting Kwok (HKg) Hong Kong, China
104 Xitao Ji (Chn) People’s Republic of China
105 Christopher Williams (Aus) Champion System 0:20:29
106 Hao Yue (Chn) Holy Brother Cycling Team
107 Xiaohang Wang (Chn) Holy Brother Cycling Team
108 Behnam Khalili Khosroshahi (IRI) Tabriz Petrochemical Team 0:23:39
109 Maarten Constantijn Verschoor (Ned) Team Type 1 – Sanofi
110 Chris Stastny (USA) United States of America
111 Rico Rogers (NZl) Giant Kenda Cycling Team
112 Boris Shpilevski (Rus) Tabriz Petrochemical Team
113 Eamon Franck (USA) United States of America 0:26:04
114 Charles Joseph Eldridge (USA) Team Type 1 – Sanofi 0:34:46

General Classification after Stage 8

1 Muradjan Halmuratov (Uzb) Giant Kenda Cycling Team 24:35:23
2 Ivan Kovalev (Rus) Russian Federation 0:03:16
3 Matej Mugerli (Slo) Perutnina Ptuj 0:03:17
4 Pablo Lechuga Rodriguez (Spa) Andalucia Caja Granada 0:03:27
5 Alexander Serov (Rus) Russian Federation 0:03:28
6 Daniel Holm Foder (Den) Glud & Marstrand – LRO 0:03:29
7 Christer Rake (Nor) Joker Merida
8 Dirk Muller (Ger) Nutrixxion Sparkasse 0:03:31
9 Vladimir Efimkin (Rus) Team Type 1 – Sanofi 0:03:32
10 Manuel Ortega Ocana (Spa) Andalucia Caja Granada 0:03:33
11 Jose Luis Cano Losa (Spa) Andalucia Caja Granada
12 Peng Da Jiao (Chn) Max Success Sports
13 Wesemann Martin (RSA) MTN Qhubeka
14 Stian Remme (Nor) Joker Merida
15 Dennis Van Niekerk (RSA) MTN Qhubeka 0:03:39
16 Hossein Alizadeh (IRI) Tabriz Petrochemical Team
17 Ying Hon Yeung (HKg) Hong Kong, China
18 Ghader Mizbani Iranagh (IRI) Tabriz Petrochemical Team
19 Jai Crawford (Aus) Giant Kenda Cycling Team 0:03:43
20 Kenichi Suzuki (Jpn) Aisan Racing Team 0:03:45
21 Evan Huffman (USA) United States of America 0:03:49
22 Sergio Carrasco Garcia (Spa) Andalucia Caja Granada 0:04:00
23 Eloy Ruiz Pinto (Spa) Andalucia Caja Granada 0:04:03
24 Kin San Wu (HKg) Champion System 0:04:34
25 Meiyin Wang (Chn) People’s Republic of China 0:04:37
26 Sun Jae Jang (Kor) Korea 0:05:24
27 Bernard Sulzberger (Aus) V Australia 0:05:35
28 Pirmin Lang (Swi) Atlas Personal 0:05:36
29 Kam Po Wong (HKg) Hong Kong, China 0:05:37
30 Vegard Breen (Nor) Joker Merida 0:05:43
31 Jacob Oernsvig Nielsen (Den) Glud & Marstrand – LRO 0:05:44
32 Arian Oosthoek (Ned) Netherlands
33 Juan Javier Estrada Ruiz (Spa) Andalucia Caja Granada 0:05:50
34 Hossein Askari (IRI) Tabriz Petrochemical Team
35 Florian Salzinger (Ger) Atlas Personal
36 Chun Hing Chan (HKg) Hong Kong, China
37 Dylan Girdlestone (RSA) MTN Qhubeka
38 Luka Rakuša (Slo) Perutnina Ptuj 0:06:06
39 Darren Rolfe (Aus) V Australia 0:07:03
40 Gang Xu (Chn) Max Success Sports 0:07:56
41 Haijun Ma (Chn) People’s Republic of China 0:09:04
42 Adrian Gjølberg (Nor) Joker Merida 0:09:33
43 Taiji Nishitani (Jpn) Aisan Racing Team 0:09:55
44 Christer Jensen (Nor) Joker Merida 0:10:01
45 Deon Locke (Aus) Champion System
46 Sondre Gjerdevik Sørtveit (Nor) Joker Merida
47 Mehdi Sohrabi (IRI) Tabriz Petrochemical Team
48 Alexander Khatuntsev (Rus) Russian Federation
49 Jurc Golcer (Slo) Perutnina Ptuj 0:10:13
50 Troels Roenning Vinther (Den) Glud & Marstrand – LRO 0:10:41
51 Anthony Jeremy Perez (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille 0:10:53
52 Seungwoo Choi (Kor) Korea 0:12:44
53 Wei Li (Chn) Max Success Sports 0:13:06
54 Jonathan Cantwell (Aus) V Australia 0:13:19
55 Yannick Janssen (Ned) Netherlands 0:13:26
56 Peter Erdin (Swi) Atlas Personal 0:13:27
57 Charlie Avis (USA) United States of America
58 Kasper Linde Joergensen (Den) Glud & Marstrand – LRO 0:14:07
59 Benjamin Sydlik (Ger) Nutrixxion Sparkasse 0:14:27
60 Valery Valynin (Rus) Russian Federation 0:15:21
61 Joseph Robert Rosskopf (USA) Team Type 1 – Sanofi 0:16:33
62 Michael Freiberg (Aus) V Australia 0:16:51
63 Waiman Chau (HKg) Champion System 0:17:02
64 Aaron Kemps (Aus) V Australia 0:17:21
65 Laurent Beuret (Swi) Atlas Personal 0:17:22
66 Lars Horring (Ned) Netherlands 0:17:25
67 Mathieu Florent Marie Delaroziere (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille
68 Mart Ojavee (Est) Champion System
69 Dejan Bajt (Slo) Perutnina Ptuj 0:18:22
70 Yulong Xu (Chn) Holy Brother Cycling Team 0:20:49
71 Grischa Janorschke (Ger) Nutrixxion Sparkasse 0:20:51
72 Jianren Man (Chn) Holy Brother Cycling Team 0:20:56
73 Ben Ma (Chn) People’s Republic of China
74 Hui Zhang (Chn) Max Success Sports
75 Fengnian Wang (Chn) People’s Republic of China 0:21:11
76 Masakazu Ito (Jpn) Aisan Racing Team
77 Ki Ho Choi (HKg) Hong Kong, China 0:21:44
78 Yasuharu Nakajima (Jpn) Aisan Racing Team 0:22:07
79 King Lok Cheung (HKg) Hong Kong, China 0:22:24
80 Alexey Markov (Rus) Russian Federation 0:23:19
81 Stanley Stain Namanyana (RSA) MTN Qhubeka 0:23:20
82 Ho Ting Kwok (HKg) Hong Kong, China 0:23:23
83 Sean Sullivan (Aus) V Australia 0:24:14
84 Marius Bernatonis (Ltu) Atlas Personal 0:25:58
85 Takeaki Ayabe (Jpn) Aisan Racing Team 0:26:42
86 Sebastian Forke (Ger) Nutrixxion Sparkasse 0:27:30
87 Steffen Radochla (Ger) Nutrixxion Sparkasse 0:27:34
88 Justin Michel Pascal Jules (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille 0:27:36
89 Xiaoyong Dong (Chn) People’s Republic of China
90 Wei Kei Chang (Tpe) Giant Kenda Cycling Team
91 Fabio Calabria (Aus) Team Type 1 – Sanofi
92 Hao Liu (Chn) Max Success Sports 0:27:44
93 Xitao Ji (Chn) People’s Republic of China 0:27:51
94 Christopher Williams (Aus) Champion System 0:28:23
95 Sungbaek Park (Kor) Korea 0:29:15
96 Hao Yue (Chn) Holy Brother Cycling Team 0:29:44
97 Kazuhiro Mori (Jpn) Aisan Racing Team 0:30:15
98 Maarten Constantijn Verschoor (Ned) Team Type 1 – Sanofi 0:31:33
99 Chris Stastny (USA) United States of America
100 Jonggyun Choi (Kor) Korea 0:35:38
101 Kasper Jebjerg (Den) Glud & Marstrand – LRO 0:36:06
102 Sebastian Korber (Ger) Nutrixxion Sparkasse 0:40:00
103 Baoxin Wei (Chn) Holy Brother Cycling Team
104 Wen Chung Huang (Tpe) Giant Kenda Cycling Team
105 Xiaohang Wang (Chn) Holy Brother Cycling Team 0:40:47
106 Boris Shpilevski (Rus) Tabriz Petrochemical Team 0:42:56
107 Rico Rogers (NZl) Giant Kenda Cycling Team 0:43:41
108 Behnam Khalili Khosroshahi (IRI) Tabriz Petrochemical Team 0:45:20
109 Evgeny Kovalev (Rus) Russian Federation
110 Loto Shipandeni Petrus (Nam) MTN Qhubeka 0:45:39
111 Eamon Franck (USA) United States of America 0:46:51
112 Chan Jae Jang (Kor) Korea 0:57:43
113 Luc Hagenaars (Ned) Netherlands 1:00:41
114 Charles Joseph Eldridge (USA) Team Type 1 – Sanofi 1:04:22

Editors Picks