2011 Cycling Australia Masters Road National Championships – ITT

Don’t miss out on the latest CyclingTips updates.

0
Jump To Comments

Masters 1 Male
1. 70 MILLER, Shane 23:26.42 47.6 Hawthorn Cycling Club
2. 71 JOHNSON, Benjamin 24:33.67 +1:07.25 45.4 Footscray Cycling Club Inc
3. 73 MCCARROLL, Simon 24:38.87 +1:12.45 45.2 Peloton Sports Inc.
4. 72 JOHNSON, Shannon 25:09.09 +1:42.66 44.3 Preston Cycling Club Inc
5. 76 BONARIUS, Nathan 26:07.23 +2:40.81 42.7 Sydney Uni Velo Club
6. 78 REGESTER, Robert 26:31.59 +3:05.17 42.0 Blackburn Cycling Club Inc
7. 74 MATRAVOELGYI, Miklos 26:41.16 +3:14.74 41.8 Cats Cycling Club
8. 77 SILVESTRI, David 26:53.89 +3:27.47 41.4 Ffast Cycle Club
9. 75 JACKSON, Heath 28:33.97 +5:07.55 39.0 St Kilda Cycling Club Inc
DNF 79 LANE, Stephen Footscray Cycling Club Inc

Master 1 Female
1. 2 WHITBURN, Nicole 27:30.55 40.5 5 Carnegie Caulfield CC
2. 1 WARD, Rachel 28:31.26 +1:00.70 39.1 3 Bendigo & District CC
DNS 3 MICICH, Veronica St Kilda Cycling Club Inc
DNS 4 WEMYSS, Crystal Stawell-Great Western C C

Masters 2 Male
1. 105 LEAPER, Tom 24:17.52 45.9 5 Blackburn Cycling Club Inc
2. 93 DEC, Matthew 24:38.47 +20.94 45.2 3 Atomic Brooks Cycle Club
3. 89 NICOLL, Lucas 24:46.24 +28.72 45.0 2 Hamilton Pine River Wheelers
4. 90 MILLEN, Chris 24:59.11 +41.58 44.6 1 Hamilton Pine River Wheelers
5. 100 SIMONELLI, Adam 24:59.75 +42.23 44.6 Ipswich C C
6. 106 WELSH, Simon 25:31.99 +1:14.47 43.7 Coburg Cycling Club Inc
7. 107 REES, David 25:38.32 +1:20.80 43.5 Peel Districts Cycle Club
8. 102 WEINRAUCH, Patrick 25:42.11 +1:24.59 43.4 Hamilton Pine River Wheelers
9. 99 LESTER, Joshua 25:42.32 +1:24.80 43.4 Dulwich Hill BC
10. 96 WILKESON, Sean 26:01.97 +1:44.44 42.8 Carnegie Caulfield CC
11. 94 SEWELL, David 26:09.51 +1:51.99 42.6 St Kilda Cycling Club Inc
12. 92 WORTH, Matthew 26:11.49 +1:53.97 42.6 Manning Valley CC Inc.
13. 95 MURAZAK, John 26:24.21 +2:06.69 42.2 Hamilton Pine River Wheelers
14. 91 MOLLISON, Duncan 28:08.00 +3:50.48 39.6 Brunswick Cycling Club Inc
15. 98 BINGLEY, Dave 29:51.62 +5:34.10 37.3 AVCC
DNS 97 TIPPETT, Mat St Kilda Cycling Club Inc
DNS 101 LYSTER, Tully Wangaratta Cycling Club Inc
DNS 103 LOCKWOOD, Adam Norwood C.C.
DNS 104 KLEIN, Erinn Port Adelaide C.C.

Masters 2 Female
1. 11 BERNECKER, Melina 28:10.06 39.6 5 Herbalife LaGrange
2. 7 HENRY, Susan 29:39.68 +1:29.62 37.6 3 Randwick Botany CC
3. 8 WILLIAMS, Carly 29:41.56 +1:31.50 37.5 2 Carnegie Caulfield CC
4. 9 SYMON, Melinda 30:15.73 +2:05.67 36.8 1 Hamilton Pine River Wheelers
5. 10 STEVENS, Claire 30:19.53 +2:09.46 36.8 Coburg Cycling Club Inc
6. 12 HANLEY, Lisa 34:36.32 +6:26.26 32.2 Hawthorn Cycling Club

Masters 3 Male
1. 155 PATTEN, Andrew 23:50.62 46.8 5 Hamilton Pine River Wheelers
2. 154 MASON, Damian 24:17.82 +27.19 45.9 3 Nowra Velo Club
3. 163 BUTLER, Scott 24:33.65 +43.03 45.4 2 Illawarra CC
4. 160 NAYLOR, Andrew 24:38.73 +48.11 45.2 1 St Kilda Cycling Club Inc
5. 158 SAWFORD, Malcolm 25:46.76 +1:56.14 43.2 Carnegie Caulfield CC
6. 156 GARDINER, Ian 25:52.98 +2:02.35 43.1 Eastern Suburbs CC
7. 162 FRIIS, Boyd 26:01.50 +2:10.88 42.8 Carnegie Caulfield CC
8. 157 PIERCE, Michael H 26:28.92 +2:38.30 42.1 Ballarat/Sebastopol C C
9. 161 BURMAS, Andy 27:15.05 +3:24.42 40.9 Blackburn Cycling Club Inc
10. 159 RICHARDS, Jason 30:59.64 +7:09.01 36.0 Carnegie Caulfield CC

Masters 3 Female
1. 18 RAAYMAKERS, Alison 28:49.54 38.7 5 St Kilda Cycling Club Inc
2. 19 BATCHELOR, Jodie 30:16.35 +1:26.81 36.8 3 St Kilda Cycling Club Inc
3. 17 MCKINLAY, Melissa 30:33.02 +1:43.48 36.5 2 Mt Gambier Cycling &Triathlon

Masters 4 Male
1. 200 FAIRLESS, Stephen 24:35.82 45.3 5 Shepparton Cycling Club Inc
2. 204 SIMONELLI, Tony 24:48.72 +12.89 44.9 3 Ipswich C C
3. 201 WOODS, Richard 24:51.36 +15.54 44.8 2 ATTA
4. 203 WEIGHTMAN, Andrew 25:02.14 +26.32 44.5 1 Carnegie Caulfield CC
5. 202 CLUCAS, Michael 25:21.58 +45.75 44.0 Southern Veterans Cycling Club Inc.
6. 218 IMRIE, Stewart 25:50.94 +1:15.12 43.1 Counties Manukau NZ
7. 221 CLARK, Roy 26:02.29 +1:26.47 42.8 Carnegie Caulfield CC
8. 220 MCLACHLAN, Danny 26:11.95 +1:36.12 42.5 Logan City Cycling Club
9. 210 GILBERT, Grant 26:19.29 +1:43.46 42.3 Ballarat/Sebastopol C C
10. 214 CLAYDEN, Andre 26:31.41 +1:55.58 42.0 Gold Coast Goldstars C C
11. 205 JARVIE, Phil 26:43.68 +2:07.86 41.7 Southern Tasmanian Veterans CC
12. 213 SIMONDSON, Gary 26:56.31 +2:20.48 41.4 Carnegie Caulfield CC
13. 206 LEIGHTON, Jon 27:09.29 +2:33.47 41.0 Peloton Sports Inc.
14. 215 WALLACE, Stuart 27:16.46 +2:40.63 40.9 Carnegie Caulfield CC
15. 209 VISENTIN, Chris 27:19.07 +2:43.25 40.8 South West CC
16. 217 SMITH, Edward 27:50.78 +3:14.96 40.0 Carnegie Caulfield CC
17. 207 MOFFAT, Andrew 28:32.88 +3:57.05 39.0 Blackburn Cycling Club Inc
18. 211 SMITH, Trevor 29:10.73 +4:34.91 38.2 Manly Warringah CC
19. 219 GRECH, Adrian 29:32.90 +4:57.07 37.7 Carnegie Caulfield CC
DNS 208 BLOMFIELD-BROWN, Chris Waratah Masters CC
DNS 212 STURT, David Carnegie Caulfield CC

Masters 4 Female
1. 28 WHITE, Linda 28:01.97 39.8 5 Lifecycle Cycling Club
2. 32 O’CONNOR, Linda 28:32.70 +30.73 39.0 3 Hamilton Pine River Wheelers
3. 27 HALL, Elizabeth 29:02.43 +1:00.46 38.4 2 Hawthorn Cycling Club
4. 26 SHEATHER, Lee 29:23.14 +1:21.17 37.9 1 Vikings Cycling Club ACT
5. 29 MCINERNEY, Catherine 32:16.81 +4:14.84 34.5 Southern Veterans Cycling Club Inc.
6. 31 GEORGESON, Elizabeth 32:19.72 +4:17.75 34.5 St Kilda Cycling Club Inc
7. 30 FRASER, Natalie 32:32.58 +4:30.61 34.2 Peloton Sports Inc.
8. 33 MARSH, Megan 39:54.16 +11:52.19 27.9 Hawthorn Cycling Club
DNS 34 MASTERS, Lisa Carnegie Caulfield CC

Masters 5 Male
1. 270 TIMMER-ARENDS, James 25:45.60 43.3 5 Latrobe City Cycling Club
2. 256 CROSS, Nigel 25:47.23 +01.62 43.2 3 Southern Tasmanian Veterans CC
3. 258 QUIBELL, Peter 25:51.83 +06.23 43.1 2 Carnegie Caulfield CC
4. 268 MARSHALL, Lewis 25:52.64 +07.04 43.1 1 Rockhampton Cycle Club
5. 255 FAIRBURN, David 26:04.67 +19.07 42.7 Bendigo & District CC
6. 259 CHANDLER, Anthony 26:22.65 +37.05 42.3 Blackburn Cycling Club Inc
7. 262 HALL, Geoff 26:27.47 +41.86 42.1 Southern Veterans Cycling Club Inc.
8. 265 JARRATT, Raymond 26:50.89 +1:05.28 41.5 Cobram Barooga C C
9. 264 O’CONNELL, Brian 26:57.75 +1:12.14 41.3 Ffast Cycle Club
10. 272 BERVELING, Steven 27:01.80 +1:16.19 41.2 Sydney CC
11. 266 AMBRY, Paul 27:40.69 +1:55.08 40.3 Hawthorn Cycling Club
12. 267 SEAWRIGHT, Ashley 27:44.47 +1:58.87 40.2 Toowoomba Cycling Club Inc.
13. 263 CLEMENT, Michael 27:51.91 +2:06.31 40.0 Dulwich Hill BC
14. 271 CAMERON, Stephen 28:15.54 +2:29.94 39.4 Carnegie Caulfield CC
15. 261 LACEY, Mark 28:56.65 +3:11.05 38.5 Dulwich Hill BC
16. 269 COSGRAVE, Gerard 30:37.34 +4:51.73 36.4 Ballarat/Sebastopol C C
DNS 257 DONNELLY, Gerard Carnegie Caulfield CC
DNS 260 GROVES, Gary Counties Manukau NZ

Masters 5 Female
1. 38 FRAWLEY, Stephanie 26:57.10 41.4 5 Mildura-Coomealla C.C.
2. 41 HAMLING, Heather 29:33.44 +2:36.34 37.7 3 Colac Cycling Club Inc
3. 39 TIERNEY, Susan 30:58.69 +4:01.59 36.0 2 Bicisport
4. 43 JONES, Anne 33:01.90 +6:04.80 33.7 1 Mildura-Coomealla C.C.
5. 40 SUTHERLAND, Genevieve 33:24.46 +6:27.36 33.4 Geelong Cycle Club
DNS 42 GARDINER, Andrea Eastern Suburbs CC

Masters 6 Male
1. 301 DALY, Brad 24:56.96 44.7 5 Southern Veterans Cycling Club Inc.
2. 303 CULL, Roger 25:44.06 +47.09 43.3 3 Sydney CC
3. 314 MCCORKELL, Richard 26:02.77 +1:05.80 42.8 2 Brunswick Cycling Club Inc
4. 300 GEROLD, Norbert 26:33.05 +1:36.08 42.0 1 Manly Warringah CC
5. 307 DOVE, Shane 26:45.56 +1:48.59 41.7 Wellington Cycling Club
6. 304 WATTS, Peter 26:53.21 +1:56.24 41.5 Toowoomba Cycling Club Inc.
7. 308 MATTHEWS, Neil 27:59.35 +3:02.39 39.8 Northern Sydney CC
8. 310 JENSEN, Kurt 27:59.67 +3:02.71 39.8 Chelsea & Peninsula C C
9. 313 FEELY, Kevin 28:13.74 +3:16.78 39.5 Leongatha Cycling Club Inc
10. 318 COLLINGWOOD, Wayne 28:28.09 +3:31.13 39.2 Tolland CC
11. 311 SCHMIDT, Errol 28:43.76 +3:46.80 38.8 Mildura-Coomealla C.C.
12. 312 GARTLAND, Robert 28:50.39 +3:53.42 38.6 Geelong Cycle Club
13. 316 LUBBERS, Rene 28:54.08 +3:57.11 38.6 Ipswich C C
14. 302 VAUGHAN, Peter 29:07.09 +4:10.12 38.3 ATTA
15. 305 TIERNEY, Graham 29:31.71 +4:34.75 37.7 Bicisport
16. 309 CUMMINGS, Mark 29:56.59 +4:59.63 37.2 Carnegie Caulfield CC
DNS 306 DONNELLY, Frank Carnegie Caulfield CC
DNS 315 PATRICK, Gordon St Kilda Cycling Club Inc
DNS 317 SAAD, Malcolm Manning Valley CC Inc.

Masters 6 Female
1. 51 READ, Philippa 29:03.69 38.4 5 St Kilda Cycling Club Inc
2. 49 SAMMONS, Jennifer 29:31.32 +27.62 37.8 3 Southern Districts CC
3. 48 VISENTIN, Deborah 29:46.64 +42.95 37.4 2 South West CC
4. 50 MCCANN, Gayle 32:10.37 +3:06.68 34.6 1 Eurobodalla Cyclists Club Inc.

Masters 7 Male
1. 335 GRAINGER, Nick 25:47.32 43.2 5 Southern Veterans Cycling Club Inc.
2. 338 PHILLIPSON, Michael 27:40.29 +1:52.96 40.3 3 St Kilda Cycling Club Inc
3. 337 LYNN, Malcolm 28:23.51 +2:36.19 39.3 2 Sutherland Shire CC
4. 340 TAYLOR, Mal 31:06.11 +5:18.79 35.8 1 Footscray Cycling Club Inc
DNS 336 RUST, Trevor Southern Veterans Cycling Club Inc.
DNS 339 TICHY, David Kilkenny C.C.

Masters 7 Female
1. 52 LYNN, Gaye 29:22.30 37.9 5 Sutherland Shire CC
2. 54 OTTO, Merodi 31:52.90 +2:30.60 35.0 3 Launceston City CC
3. 53 HASTINGS, Rosemary 32:47.93 +3:25.62 34.0 2 Bathurst CC
4. 55 RYAN, Robyn 34:37.41 +5:15.10 32.2 1 Murwillumbah Cycle Club

Masters 8 Male
1. 356 GRAY, Tommy 27:37.24 40.4 5 Footscray Cycling Club Inc
2. 364 WHEELER, Darrell 27:42.07 +04.83 40.2 3 Dubbo CC
3. 355 MATTERS, Chass 27:48.05 +10.81 40.1 2 BCRI
4. 357 BARRETT, Doug 28:38.25 +1:01.01 38.9 1 Geelong Cycle Club
5. 358 SCOTT-LOGAN, Malcolm 29:41.31 +2:04.07 37.5 Waratah Masters CC
6. 361 PRESTON, Leslie 29:43.49 +2:06.24 37.5 Townsville Cycle Club
7. 365 HAWKER, Bruce 29:55.30 +2:18.06 37.2 Preston Cycling Club Inc
8. 368 GREALY, Bernard 29:57.28 +2:20.04 37.2 Wangaratta Cycling Club Inc
9. 359 GRAY, Hugh 31:48.33 +4:11.08 35.0 Waratah Masters CC
10. 363 MANSON, Robert 32:15.84 +4:38.60 34.5 Bathurst CC
11. 367 IVES, Daniel 33:46.60 +6:09.35 33.0 Carnegie Caulfield CC
12. 362 TRANTER, Daryl 34:57.70 +7:20.45 31.9 Sunbury Cycling Club Inc
DNS 360 BENNETT, Tony Southern Veterans Cycling Club Inc.
DNS 366 MACIVER, Colin Armidale CC

Masters 8 Female
1. 56 RANDALL, Elizabeth 31:38.10 35.2 5 Blackburn Cycling Club Inc

Masters 9 Male
1. 377 MCCONNELL, William 27:39.66 40.3 5 AVCC
2. 380 PEETERS, Martin 28:30.99 +51.33 39.1 3 Carnegie Caulfield CC
3. 378 WILSON, Geoff 29:51.88 +2:12.21 37.3 2 Ffast Cycle Club
4. 379 POWELL, Malcolm 33:07.78 +5:28.12 33.6 1 Blackburn Cycling Club Inc

Masters 10 Male
1. 383 ELLIOTT, Evan 31:50.93 35.0 5 Dubbo CC
2. 384 MOLLOY, Warren 33:38.50 +1:47.56 33.1 3 Waratah Masters CC
3. 382 GRIFFIN (OAM), John 36:02.32 +4:11.38 30.9 2 Port Macquarie Cycling Club

Editors' Picks