2011 Jayco Herald Sun Tour Stage 2

Don’t miss out on the latest CyclingTips updates.

0
Jump To Comments



photos courtesy of Jarrod Partridge

October 13, 2011
Ballarat to Geelong; 140.6km
Average Speed: 41.2km/hr

Stage 2 Results

Rank Name Team GroupTime GroupGap
1 Reinardt JANSE VAN RENSBURG MTN 3:24:34
2 Baden COOKE SBS 3:24:34
3 Steele VON HOFF GEN 3:24:34
4 Thomas PALMER DPC 3:24:34
5 Jonathan CANTWELL VAU 3:24:34
6 Alexander SEROV RUS 3:24:34
7 Adam HANSEN OLO 3:24:34
8 Egor SILIN KAT 3:24:34
9 Alexei MARKOV RUS 3:24:34
10 Alexander PORSEV KAT 3:24:34
11 Nathan HAAS GEN 3:24:34
12 Hilton CLARKE UHC 3:24:34
13 Jens DEBUSSCHERE OLO 3:24:34
14 Koen DE KORT SKS 3:24:34
15 Yukihiro DOI SKS 3:24:34
16 Jonas AEN JORGENSEN SBS 3:24:34
17 Heinrich HAUSSLER GRM 3:24:34
18 Rhys POLLOCK DPC 3:24:34
19 Peter HERZIG BFL 3:24:34
20 Cameron MEYER GRM 3:24:34
21 Adam PHELAN DPC 3:24:34
22 Jack BOBRIDGE GRM 3:24:34
23 Joseph LEWIS AUS 3:24:34
24 Aaron KEMPS VAU 3:24:34
25 Arran BROWN MTN 3:24:34
26 Wesley SULZBERGER AUS 3:24:34
27 Jacob KEOUGH UHC 3:24:34
28 Cameron WURF AUS 3:24:34
29 Dennis VAN NIEKERK MTN 3:24:34
30 Michael NORTHEY PBR 3:24:34
31 Olivier KAISEN OLO 3:24:34
32 Matvey ZUBOV RUS 3:24:34
33 Luke ROBERTS SBS 3:24:34
34 Artem OVECHKIN KAT 3:24:34
35 Bernard SULZBERGER VAU 3:24:34
36 Kenny DEHAES OLO 3:24:34
37 Lachlan NORRIS DPC 3:24:34
38 Brian MCLEOD BFL 3:24:34
39 Valery VALYNIN RUS 3:24:34
40 Bradley POTGIETER MTN 3:24:34
41 Patrick LANE JAI 3:24:34
42 James WILLIAMSON PBR 3:24:34
43 William DUGAN TT1 3:24:34
44 Kyle MARWOOD GEN 3:24:34
45 Darren ROLFE VAU 3:24:34
46 Benjamin HILL AUS 3:24:34
47 Yoshimasa HIROSE BLZ 3:24:34
48 Alexander KHATUNTSEV RUS 3:24:34
49 Maarten NEYENS OLO 3:24:34
50 Glen CHADWICK PBR 3:24:51 0:17
51 Nathan EARLE GEN 3:24:51
52 Anthony GIACOPPO GEN 3:24:51
53 Dylan GIRDLESTONE MTN 3:24:51
54 Tim GUDSELL PBR 3:24:51
55 Yoshimitsu TSUJI BLZ 3:24:51
56 Luke DAVISON BFL 3:24:51
57 Michael CUPITT BFL 3:24:51
58 Kenneth HANSON JBC 3:24:51
59 Boy VAN POPPEL UHC 3:24:51
60 William DICKESON JBC 3:24:56 0:22
61 Brett LANCASTER GRM 3:24:56
62 Patrick SHAW GEN 3:24:59 0:25
63 Nick AITKEN JAI 3:25:02 0:28
64 Malcolm RUDOLPH JAI 3:25:02
65 Alastair LOUTIT JBC 3:25:02
66 Richard LANG JAI 3:25:02
67 Aaron DONNELLY JAI 3:25:02
68 Jason SPENCER BFL 3:25:02
69 Scott STEWART TT1 3:25:18 0:44
70 Jonathon CLARKE UHC 3:25:18
71 Matthew LLOYD AUS 3:25:18
72 Vladimir ISAYCHEV KAT 3:25:18
73 Adrian HEGYVARY UHC 3:25:18
74 Shem RODGER PBR 3:25:18
75 Morgan SCHMITT UHC 3:25:18
76 Nic HAMILTON JBC 3:25:18
77 Roman VAN UDEN PBR 3:25:18
78 Marcel KITTEL SKS 3:25:27 0:53
79 Alex CARVER JAI 3:25:27
80 Thierry HUPOND SKS 3:25:27
81 Mitchell DOCKER SKS 3:25:27
82 Chris JONGEWAARD BFL 3:25:27
83 Darren LAPTHORNE DPC 3:25:30 0:56
84 John ANDERSON AUS 3:25:39 1:05
85 Benjamin KING TT1 3:25:39
86 Andrea GRENDENE TT1 3:25:39
87 Loto PETRUS MTN 3:25:39
88 Stuart SHAW DPC 3:25:43 1:09
89 Michael FREIBERG VAU 3:25:43
90 Travis MEYER GRM 3:25:43
91 Charles HUFF JBC 3:25:43
92 Stijn VAN DEN BERGH KAT 3:25:49 1:15
93 Nikolay TRUSOV KAT 3:25:49
94 Cameron PETERSON VAU 3:25:49
95 Sho HATSUYAMA BLZ 3:25:49
96 David TANNER SBS 3:25:49
97 Kasper LARSEN KLOSTERGAARD SBS 3:25:49
98 Alexandre GENIEZ SKS 3:26:03 1:29


General Classification After Stage 2

Rank Name Team Gap
1 Rhys POLLOCK DPC
2 Nathan HAAS GEN 00:15.0
3 Jonas AEN JORGENSEN SBS 00:18.0
4 Reinardt JANSE VAN RENSBURG MTN 00:22.0
5 Jens DEBUSSCHERE OLO 00:23.0
6 Jack BOBRIDGE GRM
7 Joseph LEWIS AUS 02:50.0
8 Koen DE KORT SKS 02:51.0
9 Bernard SULZBERGER VAU 02:53.0
10 Tim GUDSELL PBR 03:07.0
11 Patrick SHAW GEN 08:36.0
12 Malcolm RUDOLPH JAI 08:37.0
13 Jonathon CLARKE UHC 08:56.0
14 Nic HAMILTON JBC
15 Mitchell DOCKER SKS 09:05.0
16 Baden COOKE SBS 10:30.0
17 Steele VON HOFF GEN 10:32.0
18 James WILLIAMSON PBR 10:34.0
19 Adam HANSEN OLO 10:36.0
20 Aaron KEMPS VAU
21 Egor SILIN KAT
22 Cameron WURF AUS
23 Kenny DEHAES OLO
24 Luke ROBERTS SBS
25 Jonathan CANTWELL VAU
26 Hilton CLARKE UHC
27 Arran BROWN MTN
28 Olivier KAISEN OLO
29 Benjamin HILL AUS
30 Maarten NEYENS OLO
31 Yukihiro DOI SKS
32 William DUGAN TT1
33 Patrick LANE JAI
34 Artem OVECHKIN KAT
35 Bradley POTGIETER MTN
36 Thomas PALMER DPC
37 Peter HERZIG BFL
38 Alexander PORSEV KAT
39 Michael NORTHEY PBR
40 Dennis VAN NIEKERK MTN
41 Brian MCLEOD BFL
42 Adam PHELAN DPC
43 Alexander SEROV RUS
44 Alexei MARKOV RUS
45 Cameron MEYER GRM
46 Darren ROLFE VAU
47 Heinrich HAUSSLER GRM
48 Wesley SULZBERGER AUS
49 Kyle MARWOOD GEN
50 Jacob KEOUGH UHC
51 Lachlan NORRIS DPC
52 Alexander KHATUNTSEV RUS
53 Matvey ZUBOV RUS
54 Yoshimasa HIROSE BLZ
55 Dylan GIRDLESTONE MTN 10:53.0
56 Michael CUPITT BFL
57 Yoshimitsu TSUJI BLZ
58 Glen CHADWICK PBR
59 Nathan EARLE GEN
60 Boy VAN POPPEL UHC
61 Luke DAVISON BFL
62 Anthony GIACOPPO GEN
63 Kenneth HANSON JBC
64 Valery VALYNIN RUS 10:56.0
65 William DICKESON JBC 10:58.0
66 Brett LANCASTER GRM
67 Richard LANG JAI 11:04.0
68 Jason SPENCER BFL
69 Alastair LOUTIT JBC
70 Nick AITKEN JAI
71 Aaron DONNELLY JAI
72 Adrian HEGYVARY UHC 11:20.0
73 Morgan SCHMITT UHC
74 Roman VAN UDEN PBR
75 Matthew LLOYD AUS
76 Vladimir ISAYCHEV KAT
77 Shem RODGER PBR
78 Scott STEWART TT1
79 Chris JONGEWAARD BFL 11:27.0
80 Marcel KITTEL SKS 11:29.0
81 Thierry HUPOND SKS
82 Alex CARVER JAI
83 Darren LAPTHORNE DPC
84 John ANDERSON AUS 11:41.0
85 Benjamin KING TT1
86 Loto PETRUS MTN
87 Andrea GRENDENE TT1
88 Michael FREIBERG VAU 11:45.0
89 Stuart SHAW DPC
90 Charles HUFF JBC
91 Travis MEYER GRM
92 Nikolay TRUSOV KAT 11:51.0
93 Kasper LARSEN KLOSTERGAARD SBS
94 Stijn VAN DEN BERGH KAT
95 Cameron PETERSON VAU
96 David TANNER SBS
97 Sho HATSUYAMA BLZ
98 Alexandre GENIEZ SKS 12:05.0