2011 Paris-Bourges

by CyclingTips


Race Results

1 Mathew Hayman (Aus) Sky Procycling 4:30:29
2 Baden Cooke (Aus) Saxo Bank Sungard
3 Greg Henderson (NZl) Sky Procycling
4 John Degenkolb (Ger) HTC-Highroad
5 Julien Simon (Fra) Saur – Sojasun
6 Alexandre Blain (Fra) Endura Racing
7 Anthony Ravard (Fra) AG2R La Mondiale
8 Romain Feillu (Fra) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
9 Samuel Dumoulin (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
10 Christopher Sutton (Aus) Sky Procycling
11 Alessandro Bazzana (Ita) Team Type 1 – Sanofi Aventis 0:00:02
12 Andreas Dietziker (Swi) Team Netapp
13 Pieter Serry (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator
14 Jack Bauer (NZl) Endura Racing
15 Julien Fouchard (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
16 Lars Ytting Bak (Den) HTC-Highroad 0:00:07
17 Jonathan Hivert (Fra) Saur – Sojasun
18 Saïd Haddou (Fra) Team Europcar
19 Matthieu Sprick (Fra) Skil – Shimano
20 Jean-Luc Delpech (Fra) Bretagne – Schuller
21 Gaël Malacarne (Fra) Bretagne – Schuller
22 Geert Steurs (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator
23 Wim De Vocht (Bel) Veranda’s Willems – Accent
24 Jérôme Baugnies (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator
25 Cyril Gautier (Fra) Team Europcar
26 Yuriy Krivtsov (Fra) AG2R La Mondiale 0:00:11
27 Juan Antonio Flecha Giannoni (Spa) Sky Procycling
28 Jesse Sergent (NZl) Team RadioShack
29 Anthony Geslin (Fra) FDJ
30 Rene Mandri (Est) Endura Racing 0:00:15
31 Grégoire Tarride (Fra) Velo Club La Pomme-Marseille
32 Robert Partridge (GBr) Endura Racing
33 Evert Verbist (Bel) Veranda’s Willems – Accent
34 Stijn Devolder (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
35 Frédéric Guesdon (Fra) FDJ
36 Laszlo Bodrogi (Fra) Team Type 1 – Sanofi Aventis
37 Guillaume Levarlet (Fra) Saur – Sojasun 0:00:19
38 Jonas Ljungblad (Swe) Team Differdange – Magic-Sportfood.de 0:00:21
39 Yoann Offredo (Fra) FDJ
40 Joël Zangerle (Ned) Team Differdange – Magic-Sportfoot.de
41 Martin Velits (Svk) HTC-Highroad
42 Renaud Dion (Fra) Bretagne – Schuller
43 Matthew Busche (USA) Team RadioShack 0:00:24
44 Bert De Waele (Bel) Landbouwkrediet
45 Pim Ligthart (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
46 Tony Gallopin (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne 0:00:31
47 Kurt-Asle Arvesen (Nor) Sky Procycling 0:00:36
48 Yannick Talabardon (Fra) Saur – Sojasun
49 Ludovic Turpin (Fra) Saur – Sojasun
50 Julien Antomarchi (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille
51 Yukiya Arashiro (Jpn) Team Europcar
52 Kasper Klostergaard Larsen (Den) Saxo Bank Sungard
53 Björn Leukemans (Bel) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:00:52
54 Marco Marcato (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
55 Thomas Voeckler (Fra) Team Europcar 0:00:55
56 André Steensen (Den) Saxo Bank Sungard 0:01:05
57 Jaroslaw Marycz (Pol) Saxo Bank Sungard
58 Davy Commeyne (Bel) Landbouwkrediet 0:01:08
59 Ian Stannard (GBr) Sky Procycling 0:01:16
60 Andreas Schillinger (Ger) Team Netapp 0:02:04
61 Kristof Goddaert (Bel) AG2R La Mondiale 0:02:11
62 Maxime Mederel (Fra) Big Mat – Auber 93
63 Paul Voss (Ger) Endura Racing
64 Bertjan Lindeman (Ned) Cyclingteam Jo Piels 0:02:52
65 Boris Zimine (Fra) Roubaix Lille Metropole 0:03:05
66 Geoffroy Lequatre (Fra) Team RadioShack 0:03:18
67 Ben Hermans (Bel) Team RadioShack
68 Mickaël Delage (Fra) FDJ 0:06:08
69 Cédric Pineau (Fra) FDJ
70 Jérémy Roy (Fra) FDJ
71 Marcello Pavarin (Ita) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team 0:07:56
DNF Jérémie Galland (Fra) Saur – Sojasun
DNF Giovanni Bernaudeau (Fra) Team Europcar
DNF Franck Bouyer (Fra) Team Europcar
DNF Anthony Charteau (Fra) Team Europcar
DNF Vincent Jerome (Fra) Team Europcar
DNF Florent Barle (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
DNF Leonardo Fabio Duque (Col) Cofidis, Le Credit En Ligne
DNF Jean-Eudes Demaret (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
DNF Ronan Van Zandbeek (Ned) Skil – Shimano
DNF Tristan Valentin (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
DNF Ran Margaliot (Isr) Saxo Bank Sungard
DNF Laurent Mangel (Fra) Saur – Sojasun
DNF Stéphane Poulhies (Fra) Saur – Sojasun
DNF Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Le Credit En Ligne
DNF Russell Downing (GBr) Sky Procycling
DNF Guillaume Blot (Fra) Bretagne – Schuller
DNF Wout Poels (Ned) Vacansoleil-DCM Pro Cycling Team
DNF Manuel Antonio Leal Cardoso (Por) Team RadioShack
DNF Gustav Larsson (Swe) Saxo Bank Sungard
DNF Zakkari Dempster (Aus) Rapha Condor – Sharp
DNF Patrick Gretsch (Ger) HTC-Highroad
DNF Matthew Brammeier (Irl) HTC-Highroad
DNF Julien Loubet (Fra) AG2R La Mondiale
DNF Romain Lemarchand (Fra) AG2R La Mondiale
DNF Mathieu Teychenne (Fra) AGR2 La Mondiale
DNF Martin Elmiger (Swi) AG2R La Mondiale
DNF Dimitri Champion (Fra) AG2R La Mondiale
DNF Michal Kwiatkowski (Pol) Team RadioShack
DNF Jonathan Thire (Fra) Big Mat – Auber 93
DNF Benjamin Giraud (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille
DNF Mathieu Delaroziere (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille
DNF Yohan Cauquil (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille
DNF Julien Guay (Fra) Roubaix Lille Metropole
DNF Loïc Desriac (Fra) Roubaix Lille Metropole
DNF Anthony Colin (Fra) Roubaix Lille Metropole
DNF Daryl Impey (RSA) Team Netapp
DNF Denis Flahaut (Fra) Roubaix Lille Metropole
DNF Anthony Perez (Fra) Velo Club La Pomme-Marseille
DNF Nicolas Rousseau (Fra) Big Mat – Auber 93
DNF Ronan Racault (Fra) Big Mat – Auber 93
DNF Johan Mombaerts (Fra) Big Mat – Auber 93
DNF Mathieu Drujon (Fra) Big Mat – Auber 93
DNF Fabien Bacquet (Fra) Big Mat – Auber 93
DNF Johan Coenen (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator
DNF Kevin Lalouette (Fra) Roubaix Lille Metropole
DNF Alex Meenhorst (NZl) Team Differdange – Magic-Sportfood.de
DNF Christian Poos (Lux) Team Differdange – Magic-Sportfood.de
DNF Steven Tronet (Fra) Roubaix Lille Metropole
DNF Michael Schwarzmann (Ger) Team Netapp
DNF Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ
DNF Nacer Bouhanni (Fra) FDJ
DNF Ivan Rovny (Rus) Team RadioShack
DNF Justin Jules (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille
DNF Tom Thill (Lux) Team Differdange – Magic-Sportfood.de
DNF Thomas Vaubourzeix (Fra) Velo-Club La Pomme Marseille
DNF Gediminas Kaupas (Ltu) Team Differdange – Magic-Sportfood.de
DNF Vytautas Kaupas (Ltu) Team Differdange – Magic-Sportfood.de
DNF Morten Knudsen (Den) Team Differdange – Magic-Sportfood.de
DNF Alexander Wetterhall (Swe) Endura Racing
DNF Scott Thwaites (GBr) Endura Racing
DNF Evan Oliphant (GBr) Endura Racing
DNF Daniel Schorn (Aut) Team Netapp
DNF Evgeni Shalunov (Rus) Team RadioShack
DNF Kevin Peeters (Bel) Landbouwkrediet
DNF Thierry Hupond (Fra) Skil – Shimano
DNF Thomas Damuseau (Fra) Skil – Shimano
DNF Stijn Neirynck (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator
DNF Stijn Joseph (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator
DNF Kenny De Ketele (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator
DNF Sander Armee (Bel) Topsport Vlaanderen – Mercator
DNF Romain Bacon (Fra) Big Mat – Auber 93
DNF Reinier Honig (Ned) Landbouwkrediet
DNF Yukihiro Doi (Jpn) Skil – Shimano
DNF Koen Barbe (Bel) Landbouwkrediet
DNF Egidijus Juodvalkis (Ltu) Landbouwkrediet
DNF Aidis Kruopis (Ltu) Landbouwkrediet
DNF Laurent Pichon (Fra) Bretagne – Schuller
DNF Johan Le Bon (Fra) Bretagne – Schuller
DNF Sébastien Duret (Fra) Bretagne – Schuller
DNF Bobbie Traksel (Ned) Landbouwkrediet
DNF Rubens Bertogliati (Swi) Team Type 1 – Sanofi Aventis
DNF Cesare Benedetti (Ita) Team Netapp
DNF Eric Baumann (Ger) Team Netapp
DNF Timon Seubert (Ger) Team Netapp
DNF Martijn Verschoor (Ned) Team Type 1 – Sanofi Aventis
DNF Javier Megias Leal (Spa) Team Type 1 – Sanofi Aventis
DNF Jure Kocjan (Slo) Team Type 1 – Sanofi Aventis
DNF Martin Reimer (Ger) Skil – Shimano

Editors Picks