2011 UCI World Tour Rankings – Final

Don’t miss out on the latest CyclingTips updates.

0
Jump To Comments

1 GILBERT Philippe OMEGA PHARMA-LOTTO (OLO) 718
2 EVANS Cadel BMC RACING TEAM (BMC) 574
3 CONTADOR VELASCO Alberto SAXO BANK SUNGARD (SBS) 471
4 RODRIGUEZ OLIVER Joaquin KATUSHA TEAM (KAT) 436
5 SCARPONI Michele LAMPRE – ISD (LAM) 357
6 MARTIN Tony HTC-HIGHROAD (THR) 349
7 SANCHEZ GONZALEZ Samuel EUSKALTEL-EUSKADI (EUS) 307
8 WIGGINS Bradley SKY PROCYCLING (SKY) 289
9 MARTIN Daniel TEAM GARMIN-CERVELO (GRM) 286
10 SCHLECK Frank LEOPARD TREK (LEO) 284
11 NIBALI Vincenzo LIQUIGAS-CANNONDALE (LIQ) 272
12 BOASSON HAGEN Edvald SKY PROCYCLING (SKY) 260
13 CANCELLARA Fabian LEOPARD TREK (LEO) 252
14 SCHLECK Andy LEOPARD TREK (LEO) 252
15 FROOME Christopher SKY PROCYCLING (SKY) 230
16 VINOKOUROV Alexandre PRO TEAM ASTANA (AST) 230
17 BASSO Ivan LIQUIGAS-CANNONDALE (LIQ) 230
18 GESINK Robert RABOBANK CYCLING TEAM (RAB) 222
19 GOSS Matthew Harley HTC-HIGHROAD (THR) 217
20 KLÖDEN Andreas TEAM RADIOSHACK (RSH) 207
21 CUNEGO Damiano LAMPRE – ISD (LAM) 203
22 SAGAN Peter LIQUIGAS-CANNONDALE (LIQ) 198
23 MILLAR David TEAM GARMIN-CERVELO (GRM) 185
24 MOLLEMA Bauke RABOBANK CYCLING TEAM (RAB) 184
25 URAN URAN Rigoberto SKY PROCYCLING (SKY) 169
26 LEIPHEIMER Levi TEAM RADIOSHACK (RSH) 158
27 CAVENDISH Mark HTC-HIGHROAD (THR) 152
28 PERAUD Jean-Christophe AG2R LA MONDIALE (ALM) 151
29 HORNER Christopher TEAM RADIOSHACK (RSH) 143
30 BOONEN Tom QUICKSTEP CYCLING TEAM (QST) 140
31 FUGLSANG Jakob LEOPARD TREK (LEO) 136
32 KREUZIGER Roman PRO TEAM ASTANA (AST) 135
33 GREIPEL André OMEGA PHARMA-LOTTO (OLO) 132
34 VAN DEN BROECK Jurgen OMEGA PHARMA-LOTTO (OLO) 125
35 HUSHOVD Thor TEAM GARMIN-CERVELO (GRM) 123
36 KRUIJSWIJK Steven RABOBANK CYCLING TEAM (RAB) 120
37 INTXAUSTI ELORRIAGA Benat MOVISTAR TEAM (MOV) 118
38 GADRET John AG2R LA MONDIALE (ALM) 116
39 GERRANS Simon SKY PROCYCLING (SKY) 111
40 PINOTTI Marco HTC-HIGHROAD (THR) 110
41 FARRAR Tyler TEAM GARMIN-CERVELO (GRM) 108
42 MEYER Cameron TEAM GARMIN-CERVELO (GRM) 106
43 MARCATO Marco VACANSOLEIL-DCM PRO CYCLING TEAM (VCD) 102
44 NUYENS Nick SAXO BANK SUNGARD (SBS) 101
45 FARIA DA COSTA Rui Alberto MOVISTAR TEAM (MOV) 101
46 ZAUGG Oliver LEOPARD TREK (LEO) 100
47 VAN SUMMEREN Johan TEAM GARMIN-CERVELO (GRM) 100
48 BALLAN Alessandro BMC RACING TEAM (BMC) 100
49 ROJAS GIL Jose Joaquin MOVISTAR TEAM (MOV) 95
50 BENNATI Daniele LEOPARD TREK (LEO) 94
51 POELS Wouter VACANSOLEIL-DCM PRO CYCLING TEAM (VCD) 94
52 BOLE Grega LAMPRE – ISD (LAM) 91
53 SWIFT Ben SKY PROCYCLING (SKY) 91
54 CHAVANEL Sylvain QUICKSTEP CYCLING TEAM (QST) 90
55 VAN AVERMAET Greg BMC RACING TEAM (BMC) 90
56 TONDO VOLPINI Xavier MOVISTAR TEAM (MOV) 90
57 NIEVE ITURALDE Mikel EUSKALTEL-EUSKADI (EUS) 86
58 PETACCHI Alessandro LAMPRE – ISD (LAM) 81
59 SÖRENSEN Chris SAXO BANK SUNGARD (SBS) 80
60 MORENO FERNANDEZ Daniel KATUSHA TEAM (KAT) 80
61 MONFORT Maxime LEOPARD TREK (LEO) 78
62 LEUKEMANS Björn VACANSOLEIL-DCM PRO CYCLING TEAM (VCD) 76
63 MATTHEWS Michael RABOBANK CYCLING TEAM (RAB) 74
64 TEN DAM Laurens RABOBANK CYCLING TEAM (RAB) 73
65 CUMMINGS Stephen SKY PROCYCLING (SKY) 71
66 PHINNEY Taylor BMC RACING TEAM (BMC) 71
67 BRAJKOVIC Janez TEAM RADIOSHACK (RSH) 71
68 DANIELSON Thomas TEAM GARMIN-CERVELO (GRM) 71
69 TJALLINGII Maarten RABOBANK CYCLING TEAM (RAB) 70
70 ANTON HERNANDEZ Igor EUSKALTEL-EUSKADI (EUS) 70
71 VENTOSO ALBERDI Francisco José MOVISTAR TEAM (MOV) 70
72 CIOLEK Gerald QUICKSTEP CYCLING TEAM (QST) 67
73 ROELANDTS Jurgen OMEGA PHARMA-LOTTO (OLO) 66
74 SANCHEZ GIL Luis Leon RABOBANK CYCLING TEAM (RAB) 64
75 BARREDO LLAMAZALES Carlos RABOBANK CYCLING TEAM (RAB) 60
76 RAST Grégory TEAM RADIOSHACK (RSH) 60
77 VANENDERT Jelle OMEGA PHARMA-LOTTO (OLO) 58
78 SIVTSOV Kanstantsin HTC-HIGHROAD (THR) 58
79 BOZIC Borut VACANSOLEIL-DCM PRO CYCLING TEAM (VCD) 57
80 WEENING Pieter RABOBANK CYCLING TEAM (RAB) 56
81 PONZI Simone LIQUIGAS-CANNONDALE (LIQ) 54
82 BAK Lars Ytting HTC-HIGHROAD (THR) 54
83 NIEMIEC Przemyslaw LAMPRE – ISD (LAM) 52
84 KENNAUGH Peter SKY PROCYCLING (SKY) 51
85 DEVENYNS Dries QUICKSTEP CYCLING TEAM (QST) 50
86 POZZATO Filippo KATUSHA TEAM (KAT) 50
87 KAISEN Olivier OMEGA PHARMA-LOTTO (OLO) 50
88 VAN EMDEN Jos RABOBANK CYCLING TEAM (RAB) 50
89 LANGEVELD Sebastian RABOBANK CYCLING TEAM (RAB) 50
90 NOCENTINI Rinaldo AG2R LA MONDIALE (ALM) 46
91 EISEL Bernhard HTC-HIGHROAD (THR) 44
92 WEGMANN Fabian LEOPARD TREK (LEO) 43
93 FRANK Mathias BMC RACING TEAM (BMC) 42
94 HINCAPIE George BMC RACING TEAM (BMC) 40
95 VAN LEIJEN Joost VACANSOLEIL-DCM PRO CYCLING TEAM (VCD) 40
96 FREIRE GOMEZ Oscar RABOBANK CYCLING TEAM (RAB) 38
97 LASTRAS GARCIA Pablo MOVISTAR TEAM (MOV) 36
98 NIZZOLO Giacomo LEOPARD TREK (LEO) 35
99 HAEDO Juan José SAXO BANK SUNGARD (SBS) 34
100 MACHADO Tiago TEAM RADIOSHACK (RSH) 33
101 LOPEZ GARCIA David MOVISTAR TEAM (MOV) 32
102 CATALDO Dario QUICKSTEP CYCLING TEAM (QST) 32
103 MONDORY Lloyd AG2R LA MONDIALE (ALM) 31
104 DENIFL Stefan LEOPARD TREK (LEO) 30
105 KOLOBNEV Alexandr KATUSHA TEAM (KAT) 30
106 ZUBELDIA AGIRRE Haimar TEAM RADIOSHACK (RSH) 28
107 DUPONT Hubert AG2R LA MONDIALE (ALM) 28
108 CARDOSO Manuel Antonio Leal TEAM RADIOSHACK (RSH) 27
109 BRUTT Pavel KATUSHA TEAM (KAT) 26
110 HESJEDAL Ryder TEAM GARMIN-CERVELO (GRM) 26
111 KIRYIENKA Vasili MOVISTAR TEAM (MOV) 26
112 BRUSEGHIN Marzio MOVISTAR TEAM (MOV) 26
113 FEILLU Romain VACANSOLEIL-DCM PRO CYCLING TEAM (VCD) 26
114 CAPECCHI Eros LIQUIGAS-CANNONDALE (LIQ) 25
115 DE WEERT Kevin QUICKSTEP CYCLING TEAM (QST) 24
116 DEGENKOLB John HTC-HIGHROAD (THR) 24
117 LE MEVEL Christophe TEAM GARMIN-CERVELO (GRM) 23
118 GAVAZZI Francesco LAMPRE – ISD (LAM) 23
119 GALIMZYANOV Denis KATUSHA TEAM (KAT) 23
120 PIETROPOLLI Daniele LAMPRE – ISD (LAM) 22
121 HERMANS Ben TEAM RADIOSHACK (RSH) 22
122 DE GENDT Thomas VACANSOLEIL-DCM PRO CYCLING TEAM (VCD) 22
123 HAUSSLER Heinrich TEAM GARMIN-CERVELO (GRM) 22
124 KADRI Biel AG2R LA MONDIALE (ALM) 21
125 TIRALONGO Paolo PRO TEAM ASTANA (AST) 21
126 GRIVKO Andriy PRO TEAM ASTANA (AST) 20
127 RIBLON Christophe AG2R LA MONDIALE (ALM) 20
128 BOOM Lars RABOBANK CYCLING TEAM (RAB) 20
129 ULISSI Diego LAMPRE – ISD (LAM) 20
130 ROCHE Nicolas AG2R LA MONDIALE (ALM) 19
131 ARROYO DURAN David MOVISTAR TEAM (MOV) 18
132 SUTTON Christopher SKY PROCYCLING (SKY) 17
133 CLARKE Simon PRO TEAM ASTANA (AST) 16
134 DE CLERCQ Bart OMEGA PHARMA-LOTTO (OLO) 16
135 ALBASINI Michael HTC-HIGHROAD (THR) 16
136 SEELDRAEYERS Kevin QUICKSTEP CYCLING TEAM (QST) 14
137 LAGUTIN Sergey VACANSOLEIL-DCM PRO CYCLING TEAM (VCD) 14
138 VELITS Peter HTC-HIGHROAD (THR) 14
139 RASMUSSEN Alex HTC-HIGHROAD (THR) 13
140 VANDEWALLE Kristof QUICKSTEP CYCLING TEAM (QST) 12
141 TALANSKY Andrew TEAM GARMIN-CERVELO (GRM) 11
142 VANDEVELDE Christian TEAM GARMIN-CERVELO (GRM) 11
143 APPOLLONIO Davide SKY PROCYCLING (SKY) 11
144 HENDERSON Greg SKY PROCYCLING (SKY) 11
145 BEPPU Fumiyuki TEAM RADIOSHACK (RSH) 10
146 GODDAERT Kristof AG2R LA MONDIALE (ALM) 10
147 FLECHA GIANNONI Juan Antonio SKY PROCYCLING (SKY) 10
148 DAVIS Allan PRO TEAM ASTANA (AST) 10
149 TSCHOPP Johann BMC RACING TEAM (BMC) 10
150 CARRARA Matteo VACANSOLEIL-DCM PRO CYCLING TEAM (VCD) 10
151 REYNES MIMO Vicente OMEGA PHARMA-LOTTO (OLO) 10
152 PORTE Richie SAXO BANK SUNGARD (SBS) 10
153 VIVIANI Elia LIQUIGAS-CANNONDALE (LIQ) 9
154 GASPAROTTO Enrico PRO TEAM ASTANA (AST) 9
155 MARTENS Paul RABOBANK CYCLING TEAM (RAB) 8
156 THOMAS Geraint SKY PROCYCLING (SKY) 7
157 KRISTOFF Alexander BMC RACING TEAM (BMC) 7
158 ZABRISKIE David TEAM GARMIN-CERVELO (GRM) 7
159 MCEWEN Robbie TEAM RADIOSHACK (RSH) 7
160 DI GREGORIO Rémy PRO TEAM ASTANA (AST) 7
161 KISERLOVSKI Robert PRO TEAM ASTANA (AST) 6
162 OSS Daniel LIQUIGAS-CANNONDALE (LIQ) 6
163 BONO Matteo LAMPRE – ISD (LAM) 6
164 HINAULT Sébastien AG2R LA MONDIALE (ALM) 6
165 SMUKULIS Gatis HTC-HIGHROAD (THR) 6
166 SERGENT Jesse TEAM RADIOSHACK (RSH) 6
167 CASTROVIEJO NICOLAS Jonathan EUSKALTEL-EUSKADI (EUS) 6
168 SOLER HERNANDEZ Juan Mauricio MOVISTAR TEAM (MOV) 6
169 GERDEMANN Linus LEOPARD TREK (LEO) 5
170 CHEREL Mikael AG2R LA MONDIALE (ALM) 5
171 HOWARD Leigh HTC-HIGHROAD (THR) 5
172 CARUSO Damiano LIQUIGAS-CANNONDALE (LIQ) 5
173 DI LUCA Danilo KATUSHA TEAM (KAT) 5
174 VAN GARDEREN Tejay HTC-HIGHROAD (THR) 5
175 LÖVKVIST Thomas SKY PROCYCLING (SKY) 4
176 TERPSTRA Niki QUICKSTEP CYCLING TEAM (QST) 4
177 O’GRADY Stuart LEOPARD TREK (LEO) 4
178 HAYMAN Mathew SKY PROCYCLING (SKY) 4
179 DEIGNAN Philip TEAM RADIOSHACK (RSH) 4
180 NERZ Dominik LIQUIGAS-CANNONDALE (LIQ) 4
181 IRIZAR ARANBURU Markel TEAM RADIOSHACK (RSH) 4
182 RENEV Sergey PRO TEAM ASTANA (AST) 4
183 AGNOLI Valerio LIQUIGAS-CANNONDALE (LIQ) 4
184 VIGANO Davide LEOPARD TREK (LEO) 4
185 BROWN Graeme RABOBANK CYCLING TEAM (RAB) 4
186 KVACHUK Oleksandr LAMPRE – ISD (LAM) 4
187 COOKE Baden SAXO BANK SUNGARD (SBS) 3
188 CHICCHI Francesco QUICKSTEP CYCLING TEAM (QST) 3
189 BOS Theo RABOBANK CYCLING TEAM (RAB) 3
190 BAKELANTS Jan OMEGA PHARMA-LOTTO (OLO) 3
191 KREDER Michel TEAM GARMIN-CERVELO (GRM) 2
192 CARUSO Giampaolo KATUSHA TEAM (KAT) 2
193 PYDGORNYY Ruslan VACANSOLEIL-DCM PRO CYCLING TEAM (VCD) 2
194 VANMARCKE Sep TEAM GARMIN-CERVELO (GRM) 2
195 JÖRGENSEN Jonas Aaen SAXO BANK SUNGARD (SBS) 2
196 OVECHKIN Artem KATUSHA TEAM (KAT) 2
197 DOWSETT Alex SKY PROCYCLING (SKY) 2
198 DE HAES Kenny OMEGA PHARMA-LOTTO (OLO) 2
199 WESTRA Lieuwe VACANSOLEIL-DCM PRO CYCLING TEAM (VCD) 2
200 MALORI Adriano LAMPRE – ISD (LAM) 2
201 PINEAU Jérôme QUICKSTEP CYCLING TEAM (QST) 2
202 LIGTHART Pim VACANSOLEIL-DCM PRO CYCLING TEAM (VCD) 2
203 RENSHAW Mark HTC-HIGHROAD (THR) 2
204 PEREZ MORENO Ruben EUSKALTEL-EUSKADI (EUS) 2
205 VAITKUS Tomas PRO TEAM ASTANA (AST) 2
206 IGNATYEV Mikhail KATUSHA TEAM (KAT) 2
207 SAMOILAU Branislau MOVISTAR TEAM (MOV) 2
208 OLIVEIRA Nelson TEAM RADIOSHACK (RSH) 1
209 TRENTIN Matteo QUICKSTEP CYCLING TEAM (QST) 1
210 MONTAGUTI Matteo AG2R LA MONDIALE (ALM) 1
211 ISAICHEV Vladimir KATUSHA TEAM (KAT) 1
212 PORSEV Alexander KATUSHA TEAM (KAT) 1
213 BOBRIDGE Jack TEAM GARMIN-CERVELO (GRM) 1
214 LARSSON Gustav SAXO BANK SUNGARD (SBS) 1
215 WILSON Matthew TEAM GARMIN-CERVELO (GRM) 1
216 LOSADA ALGUACIL Alberto KATUSHA TEAM (KAT) 1
217 PAULINHO Sergio Miguel Moreira TEAM RADIOSHACK (RSH) 1
218 LEQUATRE Geoffroy TEAM RADIOSHACK (RSH) 1
219 GRABSCH Bert HTC-HIGHROAD (THR) 1
220 MAES Nikolas QUICKSTEP CYCLING TEAM (QST) 1
221 GOLAS Michal VACANSOLEIL-DCM PRO CYCLING TEAM (VCD) 1
222 BRESCHEL Matti RABOBANK CYCLING TEAM (RAB) 1
223 FERNANDEZ Koldo EUSKALTEL-EUSKADI (EUS) 1
224 POPOVYCH Yaroslav TEAM RADIOSHACK (RSH) 1
225 SABATINI Fabio LIQUIGAS-CANNONDALE (LIQ) 1
226 FLENS Rick RABOBANK CYCLING TEAM (RAB) 1
227 SIEBERG Marcel OMEGA PHARMA-LOTTO (OLO) 1
228 RABON Frantisek HTC-HIGHROAD (THR) 1
229 BLYTH Adam OMEGA PHARMA-LOTTO (OLO) 1
230 AMADOR BAKKAZAKOVA Andrey MOVISTAR TEAM (MOV) 1
GARZELLI Stefano ACQUA & SAPONE (ASA)
MONCOUTIE David COFIDIS, LE CREDIT EN LIGNE (COF)
MENCHOV Denis GEOX-TMC (GEO)
SCHEIRLINCKX Staf VERANDA’S WILLEMS – ACCENT (VWA)
VICIOSO ARCOS Angel ANDRONI GIOCATTOLI – C.I.P.I (AND)
ROBERTS Luke SAXO BANK SUNGARD (SBS)
VOECKLER Thomas TEAM EUROPCAR (EUC)
CASAR Sandy FDJ (FDJ)
KERN Christophe TEAM EUROPCAR (EUC)
DE KORT Koen SKIL – SHIMANO (SKS)
BONNET William FDJ (FDJ)
DUMOULIN Samuel COFIDIS, LE CREDIT EN LIGNE (COF)
RUTKIEWICZ Marek CCC POLSAT POLKOWICE (CCC)
PAURIOL Rémi FDJ (FDJ)
ROY Jérémy FDJ (FDJ)
VEELERS Tom SKIL – SHIMANO (SKS)
SERPA PEREZ Jose Rodolfo ANDRONI GIOCATTOLI – C.I.P.I (AND)
VISCONTI Giovanni FARNESE VINI – NERI SOTTOLI (FAR)
HUZARSKI Bartosz TEAM NETAPP (APP)
RUJANO GUILLEN José ANDRONI GIOCATTOLI – C.I.P.I (AND)
GALDOS ALONSO Aitor CAJA RURAL (CJR)
DRUCKER Jean-Pierre VERANDA’S WILLEMS – ACCENT (VWA)
GATTO Oscar FARNESE VINI – NERI SOTTOLI (FAR)
BELLETTI Manuel COLNAGO – CSF INOX (COG)
CORNU Dominique TOPSPORT VLAANDEREN – MERCATOR (TSV)
MILAN JIMENEZ Diego CAJA RURAL (CJR)
TAARAMAE Rein COFIDIS, LE CREDIT EN LIGNE (COF)
ROLLAND Pierre TEAM EUROPCAR (EUC)
COPPEL Jerome SAUR – SOJASUN (SAU)
GARCIA ECHEGUIBEL Egoitz CAJA RURAL (CJR)
DUARTE AREVALO Fabio Andres GEOX-TMC (GEO)
DOCKER Mitchell SKIL – SHIMANO (SKS)
JEANNESSON Arnold FDJ (FDJ)
EL FARES Julien COFIDIS, LE CREDIT EN LIGNE (COF)
GALLOPIN Tony COFIDIS, LE CREDIT EN LIGNE (COF)
FERRARI Roberto ANDRONI GIOCATTOLI – C.I.P.I (AND)
KITTEL Marcel SKIL – SHIMANO (SKS)
OFFREDO Yoann FDJ (FDJ)
BRAMBILLA Gianluca COLNAGO – CSF INOX (COG)
BETANCUR GOMEZ Carlos Alberto ACQUA & SAPONE (ASA)
TABORRE Fabio ACQUA & SAPONE (ASA)
MERLO Michele DE ROSA – CERAMICA FLAMINIA (DER)
PINOT Thibaut FDJ (FDJ)
GERARD Arnaud FDJ (FDJ)
SIMON Julien SAUR – SOJASUN (SAU)
SASTRE CANDIL Carlos GEOX-TMC (GEO)
SIJMENS Nico COFIDIS, LE CREDIT EN LIGNE (COF)
DE LA FUENTE RASILLA David GEOX-TMC (GEO)
COBO ACEBO Juan Jose GEOX-TMC (GEO)
GENIEZ Alexandre SKIL – SHIMANO (SKS)
FEDRIGO Pierrick FDJ (FDJ)
VICHOT Arthur FDJ (FDJ)
POZZOVIVO Domenico COLNAGO – CSF INOX (COG)
CHIARINI Riccardo ANDRONI GIOCATTOLI – C.I.P.I (AND

Editors' Picks