2012 Victorian Omnium Championships – Men

Don’t miss out on the latest CyclingTips updates.

0
Jump To Comments

Race Results

Event 1: EliteM 1000m Time Trial
1. 31 Brent NELSON (BBN) 1:05.086
2. 32 Luke PARKER (CAR) 1:07.508 +2.42
3. 33 Tyler SPURRELL (BBN) 1:10.115 +5.02
4. 37 Cameron SHAW (CLC) 1:10.550 +5.46
5. 39 Jared OTTO (TAS) 1:17.719 +12.63
6. 40 Gene MILLS (BWK) 1:23.791 +18.70

Event 2: JM19 1000m Time Trial
1. 51 Jack CUMMINGS (CAR) 1:06.558
2. 54 Zac SHAW (CLC) 1:07.332 +0.77
3. 52 Alexander MORGAN (BBN) 1:07.402 +0.84
4. 53 Evan HULL (CAR) 1:07.800 +1.24
5. 56 Mitchell BARRY (BBN) 1:10.151 +3.59
6. 55 Alistair DONOHOE (BBN) 1:10.311 +3.75
7. 57 Hugo TOLLIDAY (B-S) 1:11.426 +4.86
8. 58 Kyle THOMPSON (CAR) 1:12.895 +6.33
9. 60 Sean ANDERTON (SUN) 1:14.373 +7.81
10. 61 Caleb SINCLAIR (E-M) 1:15.410 +8.85
11. 59 Aidan BOWE (BGO) 1:15.687 +9.12

Event 3: MMAS 750m Time Trial
1. 74 Jay COURT (E-M) 55.127
2. 73 Brett NEILSEN (BWK) 55.893 +0.76
3. 77 Anthony MCINTOSH (NOR) 55.957 +0.83
4. 76 Martin LAMA (BBN) 56.286 +1.15
5. 72 Cam WOOLCOCK (HAW) 56.314 +1.18
6. 82 Walter DAPCICH (BWK) 56.661 +1.53
7. 78 Michael SAUNDERS (SEY) 56.802 +1.67
8. 80 Matt GUGGISBERG (ALP) 57.108 +1.98
9. 81 Tim FELTHAM (BWK) 58.917 +3.79
10. 71 Michael THOMAS (CAR) 59.044 +3.91
11. 83 Peter ANNEAR (SEY) 59.422 +4.29
12. 79 Paul BEASLEY (FTY) 1:01.209 +6.08

Event 4: EliteM Flying 200
1. 31 Brent NELSON (BBN) 10.856
2. 32 Luke PARKER (CAR) 11.075 +0.21
3. 37 Cameron SHAW (CLC) 11.700 +0.84
4. 33 Tyler SPURRELL (BBN) 11.857 +1.00
5. 39 Jared OTTO (TAS) 13.236 +2.38
6. 40 Gene MILLS (BWK) 14.688 +3.83

Event 5: JM19 Flying 200
1. 54 Zac SHAW (CLC) 11.186
2. 51 Jack CUMMINGS (CAR) 11.252 +0.06
3. 53 Evan HULL (CAR) 11.292 +0.10
4. 52 Alexander MORGAN (BBN) 11.938 +0.75
5. 57 Hugo TOLLIDAY (B-S) 11.945 +0.75
6. 55 Alistair DONOHOE (BBN) 12.009 +0.82
7. 56 Mitchell BARRY (BBN) 12.142 +0.95
8. 58 Kyle THOMPSON (CAR) 12.278 +1.09
9. 61 Caleb SINCLAIR (E-M) 12.494 +1.30
10. 59 Aidan BOWE (BGO) 12.534 +1.34
11. 60 Sean ANDERTON (SUN) 12.572 +1.38

Event 6: MMAS Flying 200
1. 77 Anthony MCINTOSH (NOR) 12.142
2. 74 Jay COURT (E-M) 12.159 +0.01
3. 78 Michael SAUNDERS (SEY) 12.202 +0.06
4. 76 Martin LAMA (BBN) 12.394 +0.25
5. 73 Brett NEILSEN (BWK) 12.397 +0.25
6. 80 Matt GUGGISBERG (ALP) 12.477 +0.33
7. 72 Cam WOOLCOCK (HAW) 12.720 +0.57
8. 82 Walter DAPCICH (BWK) 12.781 +0.63
9. 71 Michael THOMAS (CAR) 12.827 +0.68
10. 81 Tim FELTHAM (BWK) 12.829 +0.68
11. 83 Peter ANNEAR (SEY) 13.340 +1.19
12. 79 Paul BEASLEY (FTY) 13.809 +1.66

Event 7: EliteM 5k Scratch
1. 31 Brent NELSON (BBN) 6:40.85
2. 32 Luke PARKER (CAR)
3. 33 Tyler SPURRELL (BBN)
4. 37 Cameron SHAW (CLC)
5. 39 Jared OTTO (TAS)
6. 40 Gene MILLS (BWK)

Event 8: JM19 5k Scratch
1. 51 Jack CUMMINGS (CAR) 5:57.54
2. 52 Alexander MORGAN (BBN)
3. 53 Evan HULL (CAR)
4. 56 Mitchell BARRY (BBN)
5. 57 Hugo TOLLIDAY (B-S)
6. 54 Zac SHAW (CLC)
7. 55 Alistair DONOHOE (BBN)
8. 58 Kyle THOMPSON (CAR)
dnf 59 Aidan BOWE (BGO)
dnf 60 Sean ANDERTON (SUN)
dnf 61 Caleb SINCLAIR (E-M)

Event 9: MMAS 5k Scratch
1. 77 Anthony MCINTOSH (NOR) 6:44.86
2. 74 Jay COURT (E-M)
3. 82 Walter DAPCICH (BWK)
4. 71 Michael THOMAS (CAR)
5. 72 Cam WOOLCOCK (HAW)
6. 73 Brett NEILSEN (BWK)
7. 79 Paul BEASLEY (FTY)
8. 78 Michael SAUNDERS (SEY)
9. 76 Martin LAMA (BBN)
10. 81 Tim FELTHAM (BWK)
11. 80 Matt GUGGISBERG (ALP)
12. 83 Peter ANNEAR (SEY)

Event 10: EliteM 3000m Pursuit
1. 31 Brent NELSON (BBN) 3:24.821
2. 33 Tyler SPURRELL (BBN) 3:32.037 +7.21
3. 32 Luke PARKER (CAR) 3:42.042 +17.22
4. 37 Cameron SHAW (CLC) 3:50.477 +25.65
5. 40 Gene MILLS (BWK) 4:21.426 +56.60
6. 39 Jared OTTO (TAS) 4:31.776 +1:06.95

Event 11: JM19 2000m Pursuit
1. 51 Jack CUMMINGS (CAR) 2:14.792
2. 52 Alexander MORGAN (BBN) 2:15.299 +0.50
3. 53 Evan HULL (CAR) 2:19.397 +4.60
4. 55 Alistair DONOHOE (BBN) 2:23.008 +8.21
5. 54 Zac SHAW (CLC) 2:23.507 +8.71
6. 56 Mitchell BARRY (BBN) 2:24.670 +9.87
7. 57 Hugo TOLLIDAY (B-S) 2:26.465 +11.67
8. 58 Kyle THOMPSON (CAR) 2:29.701 +14.90
9. 60 Sean ANDERTON (SUN) 2:36.558 +21.76
10. 59 Aidan BOWE (BGO) 2:40.986 +26.19
11. 61 Caleb SINCLAIR (E-M) 2:42.634 +27.84

Event 12: MMAS 2000m Pursuit
1. 76 Martin LAMA (BBN) 2:29.233
2. 72 Cam WOOLCOCK (HAW) 2:32.081 +2.84
3. 82 Walter DAPCICH (BWK) 2:32.951 +3.71
4. 78 Michael SAUNDERS (SEY) 2:34.520 +5.28
5. 81 Tim FELTHAM (BWK) 2:40.326 +11.09
6. 73 Brett NEILSEN (BWK) 2:41.380 +12.14
7. 77 Anthony MCINTOSH (NOR) 2:41.576 +12.34
8. 80 Matt GUGGISBERG (ALP) 2:42.533 +13.30
9. 71 Michael THOMAS (CAR) 2:43.630 +14.39
10. 83 Peter ANNEAR (SEY) 2:43.936 +14.70
11. 74 Jay COURT (E-M) 2:46.439 +17.20
12. 79 Paul BEASLEY (FTY) 2:50.907 +21.67

Event 13: EliteM 10k Points
1. 31 Brent NELSON (BBN) 13:31.90 49
2. 32 Luke PARKER (CAR) 14
3. 33 Tyler SPURRELL (BBN) 13
4. 37 Cameron SHAW (CLC) 6
5. 39 Jared OTTO (TAS) -18
6. 40 Gene MILLS (BWK) -20

Event 14: JM19 15k Points
1. 52 Alexander MORGAN (BBN) 40
2. 51 Jack CUMMINGS (CAR) 34
3. 53 Evan HULL (CAR) 11
4. 56 Mitchell BARRY (BBN) 7
5. 57 Hugo TOLLIDAY (B-S) 7
6. 55 Alistair DONOHOE (BBN) 3
7. 58 Kyle THOMPSON (CAR)
dnf 59 Aidan BOWE (BGO) 1
dnf 60 Sean ANDERTON (SUN)
dnf 54 Zac SHAW (CLC) -17
dnf 61 Caleb SINCLAIR (E-M) -40

Event 15: MMAS 15k Points
1. 78 Michael SAUNDERS (SEY) 20:23.57 14
2. 77 Anthony MCINTOSH (NOR) 14
3. 76 Martin LAMA (BBN) 13
4. 72 Cam WOOLCOCK (HAW) 12
5. 71 Michael THOMAS (CAR) 8
6. 81 Tim FELTHAM (BWK) 2
7. 82 Walter DAPCICH (BWK)
8. 73 Brett NEILSEN (BWK)
9. 80 Matt GUGGISBERG (ALP)
10. 83 Peter ANNEAR (SEY) -17
11. 74 Jay COURT (E-M) -19
12. 79 Paul BEASLEY (FTY) -40

Event 16: EliteM Omnium
Points
1. 31 Brent NELSON (BBN) 5
2. 32 Luke PARKER (CAR) 11
3. 33 Tyler SPURRELL (BBN) 15
4. 37 Cameron SHAW (CLC) 19
5. 39 Jared OTTO (TAS) 26
6. 40 Gene MILLS (BWK) 29

Event 17: JM19 Omnium
Points Time
1. 51 Jack CUMMINGS (CAR) 7
2. 52 Alexander MORGAN (BBN) 12
3. 53 Evan HULL (CAR) 16
4. 56 Mitchell BARRY (BBN) 26
5. 55 Alistair DONOHOE (BBN) 29 3:45.32
6. 57 Hugo TOLLIDAY (B-S) 29 3:49.83
7. 54 Zac SHAW (CLC) 34
8. 58 Kyle THOMPSON (CAR) 39
9. 60 Sean ANDERTON (SUN) 68 4:03.50
10. 59 Aidan BOWE (BGO) 68 4:09.20
11. 61 Caleb SINCLAIR (E-M) 72

Event 18: MMAS Omnium
Points Time
1. 77 Anthony MCINTOSH (NOR) 14
2. 76 Martin LAMA (BBN) 21
3. 72 Cam WOOLCOCK (HAW) 23 3:41.11
4. 78 Michael SAUNDERS (SEY) 23 3:43.52
5. 82 Walter DAPCICH (BWK) 27 3:42.39
6. 73 Brett NEILSEN (BWK) 27 3:49.67
7. 74 Jay COURT (E-M) 27 3:53.72
8. 71 Michael THOMAS (CAR) 37
9. 81 Tim FELTHAM (BWK) 40
10. 80 Matt GUGGISBERG (ALP) 42
11. 83 Peter ANNEAR (SEY) 54
12. 79 Paul BEASLEY (FTY) 55