Caleb Ewan takes stage 2 of Bay Crits

by CyclingTips


Caleb Ewan has had the perfect start to his first professional season taking out the second stage at the Mitchelton Bay Cycling Classic this afternoon.

Unlike yesterday’s victory, which came from a two-man breakaway, Ewan sat back until the final moments to take the sprint victory courtesy of his team’s lead-out.

Sheltered from the hot and strong winds by his teammates all day, the 20-year-old said his job was easy in the finish after a strong Orica-GreenEdge controlled much of the day’s action.

“As you saw the boys pretty much rode on the front from start to finish and blew the race to pieces,” Ewan said. “I didn’t have to touch the wind the whole race.”

“That was the plan for Mitch (Docker) to lead me out at the finish. The other guys took Mitch, Heppy (Michael Hepburn) and I to 500 metres to go and once they hit the front the race was done.”

Unlike the women’s race, the action in the men’s began from the gun, a two-rider move establishing a 25 second gap. The duo were joined by a chase group, policed by Orica-GreenEdge rider Leigh Howard, before South Australian Miles Scotson made a counter solo attempt.

But all was back together thanks to the work of Orica-GreenEdge’s Damien Howson and Cameron Meyer who controlled the peloton for much of the race.

In the end, Hepburn and Docker set up the lead out for a comfortable win for Ewan to extend his overall lead in the series.

Elite Men Stage 2 Results

Time/Gap
1. 1 Caleb EWAN (Orica GreenEDGE) 1h00:48
2. 5 Mitchell DOCKER (Orica GreenEDGE) +2
3. 83 Richard KLUGE (Total Rush Hyster) +2
4. 4 Michael HEPBURN (Orica GreenEDGE) +4
5. 12 Patrick SHAW (Avanti Racing) +10
6. 77 Joseph LEWIS (Total Rush Hyster) +14
7. 29 Kristian HOUSE (JLT Condor p/b Mavic) +19
8. 21 Greg HENDERSON (NZ National Team) +25
9. 2 Cameron MEYER (Orica GreenEDGE) +25
10. 7 Jack HAIG (Avanti Racing) +36
11. 19 Cameron KARWOWSKI (NZ National Team) +36
12. 33 Tom MOSES (JLT Condor p/b Mavic) +49
13. 99 Harry CARPENTER (SASI) +1:02
14. 10 Neil VAN DER PLOEG (Avanti Racing) +1:25
15. 22 Samuel WITMITZ (Team Budget Forklifts) +1:27
16. 49 Benjamin HILL (CharterMason Giant Racing) +1:27
17. 102 Miles SCOTSON (SASI) +1:30
18. 92 James MOWATT (Data #3 Symantec Racing) +1:59
19. 18 Aaron GATE (NZ National Team) +1:59
20. 42 Lachlan MORTON (Chain Reaction) +1:59
21. 63 Jason LOWNDES (Team Seight) +1:59
22. 8 Steele VON HOFF (Avanti Racing) +1:59
dnf 3 Leigh HOWARD (Orica GreenEDGE)
dnf 6 Damien HOWSON (Orica GreenEDGE)
dnf 11 Aaron DONNELLY (Avanti Racing)
dnf 13 Mark O’BRIEN (Avanti Racing)
dnf 16 Pieter BULLING (NZ National Team)
dnf 17 Alex FRAME (NZ National Team)
dnf 20 Marc RYAN (NZ National Team)
dnf 23 Luke DAVISON (Team Budget Forklifts)
dnf 24 Tommy NANKERVIS (Team Budget Forklifts)
dnf 25 Josh BERRY (Team Budget Forklifts)
dnf 30 Felix ENGLISH (JLT Condor p/b Mavic)
dnf 31 Harry TANFIELD (JLT Condor p/b Mavic)
dnf 32 Mike CUMMING (JLT Condor p/b Mavic)
dnf 34 Ed LAVERACK (JLT Condor p/b Mavic)
dnf 35 Matthew SLEE (AMR Renault Racing)
dnf 36 Dylan SUNDERLAND (AMR Renault Racing)
dnf 37 Aaron WATTS (AMR Renault Racing)
dnf 38 Callan DOUGLAS (AMR Renault Racing)
dnf 39 Cameron FRASER (AMR Renault Racing)
dnf 41 Jesse KERRISON (Chain Reaction)
dnf 43 Angus MORTON (Chain Reaction)
dnf 44 Lawrence CARPENTER (Chain Reaction)
dnf 45 Ian BIBBY (Chain Reaction)
dnf 46 Kyle THOMPSON (Chain Reaction)
dnf 47 Joshua TAYLOR (CharterMason Giant Racing)
dnf 50 Ryan MACANALLY (CharterMason Giant Racing)
dnf 51 Paul VAN DER PLOEG (CharterMason Giant Racing)
dnf 54 Keagan GIRDLESTONE (CharterMason Giant Racing)
dnf 56 Shannon JOHNSON (CharterMason Giant Racing)
dnf 57 Stuart SHAW (health.com.au-search2retain)
dnf 58 Alder MARTZ (health.com.au-search2retain)
dnf 59 Michael RICE (health.com.au-search2retain)
dnf 60 Angus TOBIN (health.com.au-search2retain)
dnf 61 Tim GUY (health.com.au-search2retain)
dnf 62 Sam DOBBS (health.com.au-search2retain)
dnf 64 Jordan STANNUS (Team Seight)
dnf 65 Zane HUNTER (Team Seight)
dnf 66 Lachlan HOLLIDAY (Team Seight)
dnf 68 Liam MAGENNIS (Team Seight)
dnf 69 Evan HULL (Team Seight)
dnf 70 Jarryd JONES (Wormall CCS)
dnf 71 Samuel LANE (Wormall CCS)
dnf 72 Matthew LANE (Wormall CCS)
dnf 73 Dane FREY (Wormall CCS)
dnf 74 Russell GILL (Wormall CCS)
dnf 75 Dylan PIERRE-HUMBERT (Wormall CCS)
dnf 76 Patrick LANE (Total Rush Hyster)
dnf 78 David KELLY (Total Rush Hyster)
dnf 79 Dominik DUDKIEWICZ (Total Rush Hyster)
dnf 81 Luke PARKER (Total Rush Hyster)
dnf 84 Jonathan CANTWELL (Swift Carbon Melbourne Cycling League)
dnf 85 Chris WINN (Swift Carbon Melbourne Cycling League)
dnf 86 Cameron CLAMP (Swift Carbon Melbourne Cycling League)
dnf 87 Chris STACK (Swift Carbon Melbourne Cycling League)
dnf 88 Morgan SMITH (Swift Carbon Melbourne Cycling League)
dnf 89 Massimo GRAZIATO (Swift Carbon Melbourne Cycling League)
dnf 90 Mark WILLIAMS (Data #3 Symantec Racing)
dnf 91 Ryan THOMAS (Data #3 Symantec Racing)
dnf 93 Tyler SPURRELL (Data #3 Symantec Racing)
dnf 94 Scott THOMAS (Data #3 Symantec Racing)
dnf 95 Ben CARMAN (Data #3 Symantec Racing)
dnf 96 George TANSLEY (SASI)
dnf 97 Robert MCCARTHY (SASI)
dnf 100 Alexander EDMONDSON (SASI)
  • Number of starters: 88
  • Riders abandoning the race: 64

Intermediate Sprints

Intermediate Sprint 1

1. 49 Benjamin HILL (CharterMason Giant Racing) 3 pt
2. 18 Aaron GATE (NZ National Team) 2
3. 102 Miles SCOTSON (SASI) 1

Intermediate Sprint 2

1. 49 Benjamin HILL (CharterMason Giant Racing) 3 pt
2. 18 Aaron GATE (NZ National Team) 2
3. 75 Dylan PIERRE-HUMBERT (Wormall CCS) 1

Intermediate Sprint 3

1. 75 Dylan PIERRE-HUMBERT (Wormall CCS) 3 pt
2. 3 Leigh HOWARD (Orica GreenEDGE) 2
3. 102 Miles SCOTSON (SASI) 1

General Classification

After Stage 2

1. 1 Caleb EWAN (Orica GreenEDGE) 24 pt
2. 21 Greg HENDERSON (NZ National Team) 13
3. 5 Mitchell DOCKER (Orica GreenEDGE) 10
4. 77 Joseph LEWIS (Total Rush Hyster) 9
5. 83 Richard KLUGE (Total Rush Hyster) 8
6. 45 Ian BIBBY (Chain Reaction) 8
7. 4 Michael HEPBURN (Orica GreenEDGE) 7
8. 81 Luke PARKER (Total Rush Hyster) 7
9. 12 Patrick SHAW (Avanti Racing) 6
10. 29 Kristian HOUSE (JLT Condor p/b Mavic) 6
11. 84 Jonathan CANTWELL (Swift Carbon Melbourne Cycling League) 6
12. 91 Ryan THOMAS (Data #3 Symantec Racing) 5
13. 49 Benjamin HILL (CharterMason Giant Racing) 3
14. 2 Cameron MEYER (Orica GreenEDGE) 2
15. 7 Jack HAIG (Avanti Racing) 1
16. 58 Alder MARTZ (health.com.au-search2retain) 1

Sprint Ace Competition

After Stage 2

1. 49 Benjamin HILL (CharterMason Giant Racing) 6 pt
2. 75 Dylan PIERRE-HUMBERT (Wormall CCS) 4
3. 18 Aaron GATE (NZ National Team) 4
4. 1 Caleb EWAN (Orica GreenEDGE) 4
5. 21 Greg HENDERSON (NZ National Team) 3
6. 10 Neil VAN DER PLOEG (Avanti Racing) 3
7. 81 Luke PARKER (Total Rush Hyster) 3
8. 4 Michael HEPBURN (Orica GreenEDGE) 2
9. 3 Leigh HOWARD (Orica GreenEDGE) 2
9. 91 Ryan THOMAS (Data #3 Symantec Racing) 2
11. 102 Miles SCOTSON (SASI) 2
12. 77 Joseph LEWIS (Total Rush Hyster) 1

Teams Classification

After Stage 2

1. Orica GreenEDGE 41 pt
2. Total Rush Hyster 24
3. NZ National Team 13
4. Chain Reaction 8
5. Avanti Racing 7
6. JLT Condor p/b Mavic 6
7. Swift Carbon Melbourne Cycling League 6
8. Data #3 Symantec Racing 5
9. CharterMason Giant Racing 3
10. health.com.au-search2retain 1

Editors Picks