Caleb Ewan wins stage 3 of Bay Crits

by CyclingTips


Twenty year old Caleb Ewan scored his third victory at the Mitchelton Bay Cycling Classic today in Portarlington after winning the bunch sprint from a decimated field where only Steele von Hoff could challenge him.

Ewan was again thankful for the work of his teammates, which he acknowledged makes his job a lot easier.

“I am a little bit (surprised),” Ewan said of his form. “You never know how your form is going to be coming into the first part of the year.”

“I found this stage tougher (than yesterday) because even if you’re sitting on the wheel you can’t hide from the hills so it was really tough for me.

“But the main reason is because I have such a strong team here. In the previous years no full pro teams have come here in support of one rider and that’s what they have done for me.”

The Mitchelton Bay Cycling Classic wraps up tomorrow in Williamstown.

Elite Men Stage 3 Results

Provisional

Time/Gap
1. 1 Caleb EWAN (Orica GreenEDGE) 59:25
2. 8 Steele VON HOFF (Avanti Racing) +0
3. 100 Alexander EDMONDSON (SASI) +0
4. 102 Miles SCOTSON (SASI) +2
5. 91 Ryan THOMAS (Data #3 Symantec Racing) +2
6. 18 Aaron GATE (NZ National Team) +2
7. 45 Ian BIBBY (Chain Reaction) +2
8. 54 Keagan GIRDLESTONE (CharterMason Giant Racing) +2
9. 77 Joseph LEWIS (Total Rush Hyster) +2
10. 29 Kristian HOUSE (JLT Condor p/b Mavic) +2
11. 42 Lachlan MORTON (Chain Reaction) +2
12. 10 Neil VAN DER PLOEG (Avanti Racing) +2
13. 2 Cameron MEYER (Orica GreenEDGE) +2
14. 7 Jack HAIG (Avanti Racing) +7
15. 32 Mike CUMMING (JLT Condor p/b Mavic) +10
16. 13 Mark O’BRIEN (Avanti Racing) +21
17. 41 Jesse KERRISON (Chain Reaction) +23
18. 31 Harry TANFIELD (JLT Condor p/b Mavic) +23
19. 55 Jayden COPP (CharterMason Giant Racing) +25
20. 90 Mark WILLIAMS (Data #3 Symantec Racing) +25
21. 81 Luke PARKER (Total Rush Hyster) +25
22. 36 Dylan SUNDERLAND (AMR Renault Racing) +25
23. 75 Dylan PIERRE-HUMBERT (Wormall CCS) +27
24. 99 Harry CARPENTER (SASI) +27
25. 76 Patrick LANE (Total Rush Hyster) +27
26. 12 Patrick SHAW (Avanti Racing) +30
27. 84 Jonathan CANTWELL (Swift Carbon Melbourne Cycling League) +32
28. 43 Angus MORTON (Chain Reaction) +34
29. 33 Tom MOSES (JLT Condor p/b Mavic) +34
30. 9 Anthony GIACOPPO (Avanti Racing) +34
31. 17 Alex FRAME (NZ National Team) +1:31
dnf 3 Leigh HOWARD (Orica GreenEDGE)
dnf 6 Damien HOWSON (Orica GreenEDGE)
dnf 16 Pieter BULLING (NZ National Team)
dnf 19 Cameron KARWOWSKI (NZ National Team)
dnf 20 Marc RYAN (NZ National Team)
dnf 22 Samuel WITMITZ (Team Budget Forklifts)
dnf 23 Luke DAVISON (Team Budget Forklifts)
dnf 25 Josh BERRY (Team Budget Forklifts)
dnf 30 Felix ENGLISH (JLT Condor p/b Mavic)
dnf 34 Ed LAVERACK (JLT Condor p/b Mavic)
dnf 35 Matthew SLEE (AMR Renault Racing)
dnf 37 Aaron WATTS (AMR Renault Racing)
dnf 38 Callan DOUGLAS (AMR Renault Racing)
dnf 39 Cameron FRASER (AMR Renault Racing)
dnf 44 Lawrence CARPENTER (Chain Reaction)
dnf 46 Kyle THOMPSON (Chain Reaction)
dnf 47 Joshua TAYLOR (CharterMason Giant Racing)
dnf 48 Jake MAGEE (CharterMason Giant Racing)
dnf 53 David EDWARDS (CharterMason Giant Racing)
dnf 57 Stuart SHAW (health.com.au-search2retain)
dnf 58 Alder MARTZ (health.com.au-search2retain)
dnf 59 Michael RICE (health.com.au-search2retain)
dnf 60 Angus TOBIN (health.com.au-search2retain)
dnf 61 Tim GUY (health.com.au-search2retain)
dnf 62 Sam DOBBS (health.com.au-search2retain)
dnf 63 Jason LOWNDES (Team Seight)
dnf 64 Jordan STANNUS (Team Seight)
dnf 65 Zane HUNTER (Team Seight)
dnf 66 Lachlan HOLLIDAY (Team Seight)
dnf 68 Liam MAGENNIS (Team Seight)
dnf 69 Evan HULL (Team Seight)
dnf 70 Jarryd JONES (Wormall CCS)
dnf 71 Samuel LANE (Wormall CCS)
dnf 72 Matthew LANE (Wormall CCS)
dnf 73 Dane FREY (Wormall CCS)
dnf 74 Russell GILL (Wormall CCS)
dnf 78 David KELLY (Total Rush Hyster)
dnf 79 Dominik DUDKIEWICZ (Total Rush Hyster)
dnf 80 James CUMMINGS (Total Rush Hyster)
dnf 85 Chris WINN (Swift Carbon Melbourne Cycling League)
dnf 86 Cameron CLAMP (Swift Carbon Melbourne Cycling League)
dnf 87 Chris STACK (Swift Carbon Melbourne Cycling League)
dnf 88 Morgan SMITH (Swift Carbon Melbourne Cycling League)
dnf 92 James MOWATT (Data #3 Symantec Racing)
dnf 93 Tyler SPURRELL (Data #3 Symantec Racing)
dnf 94 Scott THOMAS (Data #3 Symantec Racing)
dnf 95 Ben CARMAN (Data #3 Symantec Racing)
dnf 96 George TANSLEY (SASI)
dnf 97 Robert MCCARTHY (SASI)
dnf 98 Tom KAESLER (SASI)
dnf 105 Alexander SMYTH (Swift Carbon Melbourne Cycling League)
dnf 106 Toby ORCHARD (AMR Renault Racing)
dns 24 Tommy NANKERVIS (Team Budget Forklifts)
dns 40 Russell MENZIES (AMR Renault Racing)
dns 51 Paul VAN DER PLOEG (CharterMason Giant Racing)
  • Number of starters: 85
  • Riders abandoning the race: 52

Intermediate Sprints

Intermediate Sprint 1

1. 49 Benjamin HILL (CharterMason Giant Racing) 3 pt
2. 63 Jason LOWNDES (Team Seight) 2
3. 93 Tyler SPURRELL (Data #3 Symantec Racing) 1

Intermediate Sprint 2

1. 102 Miles SCOTSON (SASI) 3 pt
2. 48 Jake MAGEE (CharterMason Giant Racing) 2
3. 42 Lachlan MORTON (Chain Reaction) 1

Intermediate Sprint 3

1. 49 Benjamin HILL (CharterMason Giant Racing) 3 pt
2. 18 Aaron GATE (NZ National Team) 2
3. 91 Ryan THOMAS (Data #3 Symantec Racing) 1

General Classification

PROVISIONAL After Stage 3

1. 1 Caleb EWAN (Orica GreenEDGE) 36 pt
2. 21 Greg HENDERSON (NZ National Team) 13
3. 45 Ian BIBBY (Chain Reaction) 12
4. 91 Ryan THOMAS (Data #3 Symantec Racing) 11
5. 77 Joseph LEWIS (Total Rush Hyster) 11
6. 8 Steele VON HOFF (Avanti Racing) 10
7. 5 Mitchell DOCKER (Orica GreenEDGE) 10
8. 100 Alexander EDMONDSON (SASI) 8
9. 83 Roger KLUGE (Total Rush Hyster) 8
10. 102 Miles SCOTSON (SASI) 7

Sprint Ace Competition

PROVISIONAL After Stage 3

1. 49 Benjamin HILL (CharterMason Giant Racing) 12 pt
2. 18 Aaron GATE (NZ National Team) 6
3. 102 Miles SCOTSON (SASI) 5
4. 75 Dylan PIERRE-HUMBERT (Wormall CCS) 4
5. 1 Caleb EWAN (Orica GreenEDGE) 4
6. 10 Neil VAN DER PLOEG (Avanti Racing) 3
7. 81 Luke PARKER (Total Rush Hyster) 3
8. 21 Greg HENDERSON (NZ National Team) 3
9. 91 Ryan THOMAS (Data #3 Symantec Racing) 3
10. 3 Leigh HOWARD (Orica GreenEDGE) 2

Teams Classification

PROVISIONAL After Stage 3

1. Orica GreenEDGE 53 pt
2. Total Rush Hyster 26
3. NZ National Team 18
4. Avanti Racing 17
5. SASI 15
6. Chain Reaction 12
7. Data #3 Symantec Racing 11
8. JLT Condor p/b Mavic 7
9. CharterMason Giant Racing 6
10. Swift Carbon Melbourne Cycling League 6
11. health.com.au-search2retain 1

Editors Picks