Peta Mullens wins stage 3 of Bay Crits

Don’t miss out on the latest CyclingTips updates.

0
Jump To Comments

Peta Mullens (Seight) soloed to victory in Port Arlington, slipping away from the fragmented bunch with a mid-race attack. The Australian made her move as the pace in the peloton lulled following the fastest lap of the race. While the attack wasn’t the first of the stage, it was the only move with staying power.

Giorgia Bronzini (Wiggle Down Under) led home the reduced peloton for second place ahead of Lauren Kitchen (Roxsolt). Kitchen’s podium assured her hold on the green sprinter’s jersey. Chloe Hosking (Wiggle Down Under), overall series leader and stage one winner, finished in fifth place to stay in yellow.

“I’m really happy with my form here and seeing as I’m only going to do a handful of road races this year because I want to focus on my Mountain Biking, getting a win already is great,” Mullens said.

“When I went broke away I was pretty knackered – I thought surely if I’m hurting the other girls are hurting and I went straight into tempo mode because I knew I didn’t have it in me to keep going that hard. So with four laps to go I actually eased up a bit then thought better of it as I don’t like to race that way and instead left it all out on the track,” Mullens said.

Today’s effort was Mullens’ best performance at The Bay Classic and is also her tenth consecutive year competing at the event.

Elite Women Stage 3 Results

Provisional

Time/Gap
1. 46 Peta MULLENS 45:53
2. 1 Giorgia BRONZINI (Wiggle Down Under) +24
3. 14 Lauren KITCHEN (Roxsolt) +24
4. 10 Elizabeth WILLIAMS (Orica-AIS) +24
5. 4 Chloe HOSKING (Wiggle Down Under) +24
6. 42 Miranda GRIFFITHS (Holden Women’s Cycling) +24
7. 48 Tessa FABRY +24
8. 16 Loren ROWNEY (Roxsolt) +27
9. 9 Loes GUNNEWIJK (Orica-AIS) +30
10. 7 Amanda SPRATT (Orica-AIS) +30
11. 53 Nicole MOERIG +32
12. 55 Kendelle HODGES +32
43 Shannon MALSEED (Holden Women’s Cycling) +32
45 Racquel SHEATH (Holden Women’s Cycling) +32
54 Lisa JACOBS +32
29 Verita STEWART (Specialized Securitor) +32
19 Kristy GLOVER (Bicycle Superstore) +32
15 Carlee TAYLOR (Roxsolt) +35
20 Tayla EVANS (Bicycle Superstore) +35
17 Tiffany CROMWELL (Roxsolt) +1:02
13 Joanne HOGAN (Roxsolt) +1:02
dnf 2 Emilia FAHLIN (Wiggle Down Under)
dnf 5 Jessica MUNDY (Wiggle Down Under)
dnf 6 Georgia BAKER (Wiggle Down Under)
dnf 8 Sarah ROY (Orica-AIS)
dnf 11 Gracie ELVIN (Orica-AIS)
dnf 12 Kimberley WELLS (Roxsolt)
dnf 18 Emma VIOTTO (Bicycle Superstore)
dnf 22 Nicole WHITBURN (Bicycle Superstore)
dnf 23 Hayley JONES (Bicycle Superstore)
dnf 24 Margeaux THOMPSON (BikeBug/Next Gen)
dnf 25 Sarah KNIGHTS (BikeBug/Next Gen)
dnf 26 Jessica LANE (BikeBug/Next Gen)
dnf 27 Georgina BEECH (BikeBug/Next Gen)
dnf 30 Sophie MACKAY (Specialized Securitor)
dnf 32 Elizabeth DOUEAL (Specialized Securitor)
dnf 33 Jasmine MCMILLAN (Specialized Securitor)
dnf 35 Stephanie LORD (SUVELO Racing)
dnf 37 Emily COLLINS (SUVELO Racing)
dnf 38 Georgia WILLIAMS (Novotel Geelong)
dnf 39 Sara FERRARRA (Novotel Geelong)
dnf 40 Julia KALOTAS (Novotel Geelong)
dnf 41 Chloe MCINTOSH (Novotel Geelong)
dnf 44 Ruby GREIG-HURTIG (Holden Women’s Cycling)
dnf 47 Ellen SKERRITT
dnf 57 Samantha DE RITER
dnf 59 Laura VAINIONPAA
dns 21 Brittany LINDORES (Bicycle Superstore)
dns 31 Claire TREMBATH (Specialized Securitor)
dns 34 Marissa MADDEN (SUVELO Racing)
dns 36 Karen ELZING (SUVELO Racing)
  • Number of starters: 48
  • Riders abandoning the race: 26

Intermediate Sprints

Intermediate Sprint 1

1. 14 Lauren KITCHEN (Roxsolt) 3 pt
2. 1 Giorgia BRONZINI (Wiggle Down Under) 2
3. 46 Peta MULLENS 1

Intermediate Sprint 2

1. 46 Peta MULLENS 3 pt
2. 45 Racquel SHEATH (Holden Women’s Cycling) 2
3. 14 Lauren KITCHEN (Roxsolt) 1

General Classification

PROVISIONAL After Stage 3

1. 4 Chloe HOSKING (Wiggle Down Under) 26 pt
2. 14 Lauren KITCHEN (Roxsolt) 24
3. 10 Elizabeth WILLIAMS (Orica-AIS) 20
4. 46 Peta MULLENS 19
5. 11 Gracie ELVIN (Orica-AIS) 17
6. 1 Giorgia BRONZINI (Wiggle Down Under) 12
7. 9 Loes GUNNEWIJK (Orica-AIS) 12
8. 42 Miranda GRIFFITHS (Holden Women’s Cycling) 11
9. 7 Amanda SPRATT (Orica-AIS) 8
10. 37 Emily COLLINS (SUVELO Racing) 6

Sprint Ace Competition

PROVISIONAL After Stage 3

1. 14 Lauren KITCHEN (Roxsolt) 12 pt
2. 13 Joanne HOGAN (Roxsolt) 5
3. 46 Peta MULLENS 5
4. 11 Gracie ELVIN (Orica-AIS) 3
5. 1 Giorgia BRONZINI (Wiggle Down Under) 2
6. 4 Chloe HOSKING (Wiggle Down Under) 2
7. 9 Loes GUNNEWIJK (Orica-AIS) 2
8. 45 Racquel SHEATH (Holden Women’s Cycling) 2
9. 7 Amanda SPRATT (Orica-AIS) 2
10. 43 Shannon MALSEED (Holden Women’s Cycling) 1

Teams Classification

PROVISIONAL After Stage 3

1. Orica-AIS 52 pt
2. Wiggle Down Under 38
3. Roxsolt 31
4. Holden Women’s Cycling 13
5. SUVELO Racing 6
6. Bicycle Superstore 5

Editors' Picks