Go to:  Stage 1 

4 Jours de Dunkerque / Tour du Nord-pas-de-Calais

Stage 1

: Dunkerque > Orchies

Wednesday 6th May (2015)

Classification: 2.HC

Category: Int. Men

Distance: 178.7km


Stage Result

1. fr
COQUARD Bryan
Team Europcar
04:16:34
2. be
THEUNS Edward
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
3. lt
KONOVALOVAS Ignatas
Team Marseille 13 KTM
0:04
4. fr
GAUDIN Damien
AG2R La Mondiale
0:13
5. de
THURAU Bjorn
Bora-Argon 18
-
6. be
VANSPEYBROUCK Pieter
Topsport Vlaanderen - Baloise
0:26
7. be
DECLERCQ Tim
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
8. ee
JAKIN Alo
Auber 93
-
9. fr
CHAINEL Steve
Cofidis, Solutions Crédits
-
10. dk
PEDERSEN Mads
Cult Energy Pro Cycling
-
11. fr
BLAIN Alexandre
Team Marseille 13 KTM
-
12. be
BACKAERT Frederik
Wanty - Groupe Gobert
-
13. fr
PICHON Laurent
FDJ
-
14. fr
FEDRIGO Pierrick
Bretagne - Séché Environnement
-
15. ca
DUCHESNE Antoine
Team Europcar
-
16. de
MATZKA Ralf
Bora-Argon 18
0:37
17. by
HUTAROVICH Yauheni
Bretagne - Séché Environnement
-
18. fr
GERARD Arnaud
Bretagne - Séché Environnement
0:46
19. fr
VACHON Florian
Bretagne - Séché Environnement
-
20. fr
FEILLU Brice
Bretagne - Séché Environnement
1:00
21. be
STEELS Stijn
Topsport Vlaanderen - Baloise
1:04
22. nl
KREDER Wesley
Team Roompot Oranje Peloton
-
23. be
VAN STAEYEN Michael
Cofidis, Solutions Crédits
-
24. fr
ENGOULVENT Jimmy
Team Europcar
-
25. pt
GONçALVES José
Caja Rural - Seguros RGA
1:13
26. fr
MINARD Sébastien
AG2R La Mondiale
-
27. be
PLANCKAERT Baptiste
Roubaix Lille Métropole
-
28. de
PFINGSTEN Christoph
Bora-Argon 18
2:01
29. fr
GIRAUD Benjamin
Team Marseille 13 KTM
2:07
30. fr
EL FARES Julien
Team Marseille 13 KTM
-
31. fr
TURGIS Jimmy
Roubaix Lille Métropole
-
32. fr
VENTURINI Clément
Cofidis, Solutions Crédits
-
33. es
MADRAZO RUIZ Ángel
Caja Rural - Seguros RGA
2:19
34. co
RUBIANO Miguel Angel
Team Colombia
2:20
35. fr
MOLARD Rudy
Cofidis, Solutions Crédits
-
36. be
JANS Roy
Wanty - Groupe Gobert
-
37. fr
CANAL Fabien
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
38. nl
KERKHOF Tim
Team Roompot Oranje Peloton
-
39. es
FRAILE MATARRANZ Omar
Caja Rural - Seguros RGA
-
40. lt
SISKEVICIUS Evaldas
Team Marseille 13 KTM
-
41. fr
VOECKLER Thomas
Team Europcar
-
42. ee
JõEääR Gert
Cofidis, Solutions Crédits
-
43. nl
KREDER Michel
Team Roompot Oranje Peloton
-
44. be
VANBILSEN Kenneth
Cofidis, Solutions Crédits
-
45. fr
TRONET Steven
Auber 93
-
46. be
CAPIOT Amaury
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
47. fr
JARRIER Benoit
Bretagne - Séché Environnement
-
48. nl
KREDER Raymond
Team Roompot Oranje Peloton
-
49. fr
DUVAL Julien
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
50. nl
LAMMERTINK Maurits
Team Roompot Oranje Peloton
-
51. fr
BOULO Matthieu
Bretagne - Séché Environnement
-
52. fr
PETIT Adrien
Cofidis, Solutions Crédits
2:26
53. be
VAN HECKE Preben
Topsport Vlaanderen - Baloise
2:30
54. be
VERGAERDE Otto
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
55. it
BENEDETTI Cesare
Bora-Argon 18
-
56. fr
LE GAC Olivier
FDJ
2:55
57. lt
BAGDONAS Gediminas
AG2R La Mondiale
2:56
58. de
BAUHAUS Phil
Bora-Argon 18
-
59. fr
MENUT David
Auber 93
2:20
60. be
BOUCHER David
FDJ
-
61. fr
BONNET William
FDJ
3:17
62. fr
TURGOT Sébastien
AG2R La Mondiale
4:05
63. be
NAESEN Oliver
Topsport Vlaanderen - Baloise
8:36
64. fr
GESLIN Anthony
FDJ
8:47
65. dk
REIHS Michael
Cult Energy Pro Cycling
-
66. fr
MORICE Julien
Team Europcar
-
67. uy
FERRARI Fabricio
Caja Rural - Seguros RGA
-
68. fr
PAILLOT Yoann
Team Marseille 13 KTM
-
69. fr
GENE Yohann
Team Europcar
9:31
70. dk
MORTENSEN Martin
Cult Energy Pro Cycling
10:22
71. be
VANSUMMEREN Johan
AG2R La Mondiale
-
72. es
MAS BONET Lluís Guillermo
Caja Rural - Seguros RGA
-
73. fr
GOUGEARD Alexis
AG2R La Mondiale
-
74. fr
SARREAU Marc
FDJ
-
75. co
DUQUE Leonardo
Team Colombia
-
76. fr
PACHER Quentin
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
77. co
CASTIBLANCO CUBIDES Jorge Camilo
Team Colombia
-
78. co
TORRES AGUDELO Rodolfo Andres
Team Colombia
-
79. it
NAPOLITANO Danilo
Wanty - Groupe Gobert
-
80. nl
SLIK Ivar
Team Roompot Oranje Peloton
-
81. be
BOUVRY Dieter
Roubaix Lille Métropole
11:00
82. be
DUPONT Timothy
Roubaix Lille Métropole
-
83. at
SCHORN Daniel
Bora-Argon 18
-
84. de
SCHWARZMANN Michael
Bora-Argon 18
-
85. fr
LEVEAU Jeremy
Roubaix Lille Métropole
-
86. se
AHLSTRAND Jonas
Cofidis, Solutions Crédits
-
87. fr
PICHOT Alexandre
Team Europcar
11:15
88. fr
LEBRETON Kévin
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
89. fr
BODIOT Alexis
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
90. be
DE TROYER Tim
Wanty - Groupe Gobert
-
91. fr
VIMPERE Theo
Auber 93
-
92. nl
HONIG Reinier
Team Roompot Oranje Peloton
-
93. fr
CHAVANEL Sébastien
FDJ
-
94. co
RAMIREZ CHACON Brayan Steven
Team Colombia
-
95. fr
RENAULT Maxime
Auber 93
-
96. fr
SAINT MARTIN Clément
Team Marseille 13 KTM
-
97. fr
JAUREGUI Quentin
AG2R La Mondiale
-
98. fr
ANTOMARCHI Julien
Roubaix Lille Métropole
12:05
99. fr
LOUBET Julien
Team Marseille 13 KTM
12:07
100. nl
LOOIJ Andre
Team Roompot Oranje Peloton
12:23
101. be
BAUGNIES Jerome
Wanty - Groupe Gobert
17:06
102. fr
LE ROUX Romain
Equipe Cycliste Armée de Terre
17:19
103. fr
DAMUSEAU Thomas
Roubaix Lille Métropole
18:35
104. fr
BIHEL César
Auber 93
18:42
105. co
PEDRAZA MORALES Walter Fernando
Team Colombia
-
106. co
SARMIENTO TUNARROSA Jose Cayetano
Team Colombia
-
107. fr
KOWALSKI Rudy
Roubaix Lille Métropole
-
108. fr
CAM Maxime
Bretagne - Séché Environnement
-
109. co
PARRA BUSTAMENTE Heiner Rodrigo
Caja Rural - Seguros RGA
-
110. fr
MALDONADO Anthony
Auber 93
-
111. dk
VINTHER Troels
Cult Energy Pro Cycling
-
112. fr
LEVARLET Guillaume
Auber 93
-
113. cz
BáRTA Jan
Bora-Argon 18
-
114. fr
KADRI Blel
AG2R La Mondiale
-
115. co
DUARTE Fabio
Team Colombia
-
116. be
DRON Boris
Wanty - Groupe Gobert
-
117. be
GHYSELINCK Jan
Wanty - Groupe Gobert
-
118. gb
DOWNING Russell
Cult Energy Pro Cycling
-
119. de
MAGER Christian
Cult Energy Pro Cycling
-
120. fr
THOMAS Benjamin
Equipe Cycliste Armée de Terre
19:20
DNF. be
DEVRIENDT Tom
Wanty - Groupe Gobert
-
DNF. es
GRIJALBA Fernando
Caja Rural - Seguros RGA
-
DNF. fr
SINNER Benoit
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
DNF. fr
JEROME Vincent
Team Europcar
-

General Classification

1. fr
COQUARD Bryan
Team Europcar
04:16:24
2. be
THEUNS Edward
Topsport Vlaanderen - Baloise
0:04
3. lt
KONOVALOVAS Ignatas
Team Marseille 13 KTM
0:10
4. fr
GAUDIN Damien
AG2R La Mondiale
0:23
5. de
THURAU Bjorn
Bora-Argon 18
-
6. be
VANSPEYBROUCK Pieter
Topsport Vlaanderen - Baloise
0:36
7. be
DECLERCQ Tim
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
8. ee
JAKIN Alo
Auber 93
-
9. fr
CHAINEL Steve
Cofidis, Solutions Crédits
-
10. dk
PEDERSEN Mads
Cult Energy Pro Cycling
-
11. fr
BLAIN Alexandre
Team Marseille 13 KTM
-
12. be
BACKAERT Frederik
Wanty - Groupe Gobert
-
13. fr
PICHON Laurent
FDJ
-
14. fr
FEDRIGO Pierrick
Bretagne - Séché Environnement
-
15. ca
DUCHESNE Antoine
Team Europcar
-
16. de
MATZKA Ralf
Bora-Argon 18
0:47
17. by
HUTAROVICH Yauheni
Bretagne - Séché Environnement
-
18. fr
GERARD Arnaud
Bretagne - Séché Environnement
0:50
19. fr
VACHON Florian
Bretagne - Séché Environnement
0:56
20. fr
FEILLU Brice
Bretagne - Séché Environnement
1:10
21. be
STEELS Stijn
Topsport Vlaanderen - Baloise
1:14
22. nl
KREDER Wesley
Team Roompot Oranje Peloton
-
23. be
VAN STAEYEN Michael
Cofidis, Solutions Crédits
-
24. fr
ENGOULVENT Jimmy
Team Europcar
-
25. pt
GONçALVES José
Caja Rural - Seguros RGA
1:23
26. fr
MINARD Sébastien
AG2R La Mondiale
-
27. be
PLANCKAERT Baptiste
Roubaix Lille Métropole
-
28. de
PFINGSTEN Christoph
Bora-Argon 18
2:11
29. fr
GIRAUD Benjamin
Team Marseille 13 KTM
2:17
30. fr
EL FARES Julien
Team Marseille 13 KTM
-
31. fr
TURGIS Jimmy
Roubaix Lille Métropole
-
32. fr
VENTURINI Clément
Cofidis, Solutions Crédits
-
33. es
MADRAZO RUIZ Ángel
Caja Rural - Seguros RGA
2:29
34. co
RUBIANO Miguel Angel
Team Colombia
2:30
35. fr
MOLARD Rudy
Cofidis, Solutions Crédits
-
36. be
JANS Roy
Wanty - Groupe Gobert
-
37. fr
CANAL Fabien
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
38. nl
KERKHOF Tim
Team Roompot Oranje Peloton
-
39. es
FRAILE MATARRANZ Omar
Caja Rural - Seguros RGA
-
40. lt
SISKEVICIUS Evaldas
Team Marseille 13 KTM
-
41. fr
VOECKLER Thomas
Team Europcar
-
42. ee
JõEääR Gert
Cofidis, Solutions Crédits
-
43. nl
KREDER Michel
Team Roompot Oranje Peloton
-
44. be
VANBILSEN Kenneth
Cofidis, Solutions Crédits
-
45. fr
TRONET Steven
Auber 93
-
46. be
CAPIOT Amaury
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
47. fr
JARRIER Benoit
Bretagne - Séché Environnement
-
48. nl
KREDER Raymond
Team Roompot Oranje Peloton
-
49. fr
DUVAL Julien
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
50. nl
LAMMERTINK Maurits
Team Roompot Oranje Peloton
-
51. fr
BOULO Matthieu
Bretagne - Séché Environnement
-
52. fr
MENUT David
Auber 93
-
53. be
BOUCHER David
FDJ
-
54. fr
PETIT Adrien
Cofidis, Solutions Crédits
2:34
55. be
VAN HECKE Preben
Topsport Vlaanderen - Baloise
2:38
56. it
BENEDETTI Cesare
Bora-Argon 18
2:39
57. be
VERGAERDE Otto
Topsport Vlaanderen - Baloise
2:40
58. fr
LE GAC Olivier
FDJ
3:05
59. lt
BAGDONAS Gediminas
AG2R La Mondiale
3:06
60. de
BAUHAUS Phil
Bora-Argon 18
-
61. fr
BONNET William
FDJ
3:27
62. fr
TURGOT Sébastien
AG2R La Mondiale
4:15
63. be
NAESEN Oliver
Topsport Vlaanderen - Baloise
8:46
64. fr
GESLIN Anthony
FDJ
8:57
65. dk
REIHS Michael
Cult Energy Pro Cycling
-
66. fr
MORICE Julien
Team Europcar
-
67. uy
FERRARI Fabricio
Caja Rural - Seguros RGA
-
68. fr
PAILLOT Yoann
Team Marseille 13 KTM
-
69. fr
GENE Yohann
Team Europcar
9:41
70. nl
SLIK Ivar
Team Roompot Oranje Peloton
10:28
71. dk
MORTENSEN Martin
Cult Energy Pro Cycling
10:32
72. be
VANSUMMEREN Johan
AG2R La Mondiale
-
73. es
MAS BONET Lluís Guillermo
Caja Rural - Seguros RGA
-
74. fr
GOUGEARD Alexis
AG2R La Mondiale
-
75. fr
SARREAU Marc
FDJ
-
76. co
DUQUE Leonardo
Team Colombia
-
77. fr
PACHER Quentin
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
78. co
CASTIBLANCO CUBIDES Jorge Camilo
Team Colombia
-
79. co
TORRES AGUDELO Rodolfo Andres
Team Colombia
-
80. it
NAPOLITANO Danilo
Wanty - Groupe Gobert
-
81. be
BOUVRY Dieter
Roubaix Lille Métropole
11:10
82. be
DUPONT Timothy
Roubaix Lille Métropole
-
83. at
SCHORN Daniel
Bora-Argon 18
-
84. de
SCHWARZMANN Michael
Bora-Argon 18
-
85. fr
LEVEAU Jeremy
Roubaix Lille Métropole
-
86. se
AHLSTRAND Jonas
Cofidis, Solutions Crédits
-
87. fr
JAUREGUI Quentin
AG2R La Mondiale
11:22
88. fr
PICHOT Alexandre
Team Europcar
11:25
89. fr
LEBRETON Kévin
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
90. fr
BODIOT Alexis
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
91. be
DE TROYER Tim
Wanty - Groupe Gobert
-
92. fr
VIMPERE Theo
Auber 93
-
93. nl
HONIG Reinier
Team Roompot Oranje Peloton
-
94. fr
CHAVANEL Sébastien
FDJ
-
95. co
RAMIREZ CHACON Brayan Steven
Team Colombia
-
96. fr
RENAULT Maxime
Auber 93
-
97. fr
SAINT MARTIN Clément
Team Marseille 13 KTM
-
98. fr
ANTOMARCHI Julien
Roubaix Lille Métropole
12:15
99. fr
LOUBET Julien
Team Marseille 13 KTM
12:17
100. nl
LOOIJ Andre
Team Roompot Oranje Peloton
12:33
101. be
BAUGNIES Jerome
Wanty - Groupe Gobert
17:16
102. fr
LE ROUX Romain
Equipe Cycliste Armée de Terre
17:29
103. fr
DAMUSEAU Thomas
Roubaix Lille Métropole
18:45
104. fr
BIHEL César
Auber 93
18:52
105. co
PEDRAZA MORALES Walter Fernando
Team Colombia
-
106. co
SARMIENTO TUNARROSA Jose Cayetano
Team Colombia
-
107. fr
KOWALSKI Rudy
Roubaix Lille Métropole
-
108. fr
CAM Maxime
Bretagne - Séché Environnement
-
109. co
PARRA BUSTAMENTE Heiner Rodrigo
Caja Rural - Seguros RGA
-
110. fr
MALDONADO Anthony
Auber 93
-
111. dk
VINTHER Troels
Cult Energy Pro Cycling
-
112. fr
LEVARLET Guillaume
Auber 93
-
113. cz
BáRTA Jan
Bora-Argon 18
-
114. fr
KADRI Blel
AG2R La Mondiale
-
115. co
DUARTE Fabio
Team Colombia
-
116. be
DRON Boris
Wanty - Groupe Gobert
-
117. be
GHYSELINCK Jan
Wanty - Groupe Gobert
-
118. gb
DOWNING Russell
Cult Energy Pro Cycling
-
119. de
MAGER Christian
Cult Energy Pro Cycling
-
120. fr
THOMAS Benjamin
Equipe Cycliste Armée de Terre
19:30

Mountains Classification

1. be
VAN HECKE Preben
Topsport Vlaanderen - Baloise
9
2. nl
SLIK Ivar
Team Roompot Oranje Peloton
5
3. fr
GERARD Arnaud
Bretagne - Séché Environnement
4

Points Classification

1. fr
COQUARD Bryan
Team Europcar
20
2. be
THEUNS Edward
Topsport Vlaanderen - Baloise
17
3. lt
KONOVALOVAS Ignatas
Team Marseille 13 KTM
15
4. fr
GAUDIN Damien
AG2R La Mondiale
13
5. de
THURAU Bjorn
Bora-Argon 18
11
6. be
VANSPEYBROUCK Pieter
Topsport Vlaanderen - Baloise
10
7. be
DECLERCQ Tim
Topsport Vlaanderen - Baloise
9
8. fr
GERARD Arnaud
Bretagne - Séché Environnement
8
9. ee
JAKIN Alo
Auber 93
8
10. fr
CHAINEL Steve
Cofidis, Solutions Crédits
7
11. dk
PEDERSEN Mads
Cult Energy Pro Cycling
6
12. fr
BLAIN Alexandre
Team Marseille 13 KTM
5
13. fr
JAUREGUI Quentin
AG2R La Mondiale
4
14. be
BACKAERT Frederik
Wanty - Groupe Gobert
4
15. nl
SLIK Ivar
Team Roompot Oranje Peloton
4
16. fr
PICHON Laurent
FDJ
3
17. fr
FEDRIGO Pierrick
Bretagne - Séché Environnement
2
18. fr
PETIT Adrien
Cofidis, Solutions Crédits
2
19. be
VAN HECKE Preben
Topsport Vlaanderen - Baloise
2
20. ca
DUCHESNE Antoine
Team Europcar
1
21. it
BENEDETTI Cesare
Bora-Argon 18
1

Youth Classification

1. fr
COQUARD Bryan
Team Europcar
04:16:24
2. be
THEUNS Edward
Topsport Vlaanderen - Baloise
0:04
3. dk
PEDERSEN Mads
Cult Energy Pro Cycling
0:36
4. ca
DUCHESNE Antoine
Team Europcar
-
5. nl
KREDER Wesley
Team Roompot Oranje Peloton
1:14
6. fr
TURGIS Jimmy
Roubaix Lille Métropole
2:17
7. fr
VENTURINI Clément
Cofidis, Solutions Crédits
-
8. be
JANS Roy
Wanty - Groupe Gobert
2:30
9. nl
KERKHOF Tim
Team Roompot Oranje Peloton
-
10. es
FRAILE MATARRANZ Omar
Caja Rural - Seguros RGA
-
11. be
VANBILSEN Kenneth
Cofidis, Solutions Crédits
-
12. be
CAPIOT Amaury
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
13. fr
DUVAL Julien
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
14. nl
LAMMERTINK Maurits
Team Roompot Oranje Peloton
-
15. fr
MENUT David
Auber 93
-
16. fr
PETIT Adrien
Cofidis, Solutions Crédits
2:34
17. be
VERGAERDE Otto
Topsport Vlaanderen - Baloise
2:40
18. fr
LE GAC Olivier
FDJ
3:05
19. de
BAUHAUS Phil
Bora-Argon 18
3:06
20. be
NAESEN Oliver
Topsport Vlaanderen - Baloise
8:46
21. fr
MORICE Julien
Team Europcar
8:57
22. fr
PAILLOT Yoann
Team Marseille 13 KTM
-
23. nl
SLIK Ivar
Team Roompot Oranje Peloton
10:28
24. fr
GOUGEARD Alexis
AG2R La Mondiale
10:32
25. fr
SARREAU Marc
FDJ
-
26. fr
PACHER Quentin
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
27. be
BOUVRY Dieter
Roubaix Lille Métropole
11:10
28. de
SCHWARZMANN Michael
Bora-Argon 18
-
29. fr
LEVEAU Jeremy
Roubaix Lille Métropole
-
30. fr
JAUREGUI Quentin
AG2R La Mondiale
11:22
31. fr
LEBRETON Kévin
Equipe Cycliste Armée de Terre
11:25
32. be
DE TROYER Tim
Wanty - Groupe Gobert
-
33. fr
VIMPERE Theo
Auber 93
-
34. co
RAMIREZ CHACON Brayan Steven
Team Colombia
-
35. fr
SAINT MARTIN Clément
Team Marseille 13 KTM
-
36. nl
LOOIJ Andre
Team Roompot Oranje Peloton
12:33
37. fr
LE ROUX Romain
Equipe Cycliste Armée de Terre
17:29
38. fr
KOWALSKI Rudy
Roubaix Lille Métropole
18:52
39. fr
CAM Maxime
Bretagne - Séché Environnement
-
40. co
PARRA BUSTAMENTE Heiner Rodrigo
Caja Rural - Seguros RGA
-
41. fr
MALDONADO Anthony
Auber 93
-
42. de
MAGER Christian
Cult Energy Pro Cycling
-
43. fr
THOMAS Benjamin
Equipe Cycliste Armée de Terre
19:30

Teams Classification

1.
Topsport Vlaanderen - Baloise
12:50:34
2.
Team Europcar
0:38
3.
Bretagne - Séché Environnement
0:57
4.
Team Marseille 13 KTM
1:45
5.
Bora-Argon 18
1:59
6.
Cofidis, Solutions Crédits
2:45
7.
AG2R La Mondiale
3:30
8.
Auber 93
4:14
9.
FDJ
4:49
10.
Team Roompot Oranje Peloton
4:52
11.
Caja Rural - Seguros RGA
5:00
12.
Wanty - Groupe Gobert
12:16
13.
Roubaix Lille Métropole
13:28
14.
Equipe Cycliste Armée de Terre
14:10
15.
Cult Energy Pro Cycling
18:43
16.
Team Colombia
22:12