Go to:  Stage 1  Stage 2  Stage 3 

4 Jours de Dunkerque / Tour du Nord-pas-de-Calais

Stage 3

: Barlin > Saint Omer

Friday 8th May (2015)

Classification: 2.HC

Category: Int. Men

Distance: 176.1km


Stage Result

1. fr
GOUGEARD Alexis
AG2R La Mondiale
04:15:29
2. fr
ANTOMARCHI Julien
Roubaix Lille Métropole
-
3. co
RAMIREZ CHACON Brayan Steven
Team Colombia
0:03
4. be
THEUNS Edward
Topsport Vlaanderen - Baloise
0:14
5. fr
COQUARD Bryan
Team Europcar
-
6. be
JANS Roy
Wanty - Groupe Gobert
-
7. nl
KREDER Raymond
Team Roompot Oranje Peloton
-
8. se
AHLSTRAND Jonas
Cofidis, Solutions Crédits
-
9. de
SCHWARZMANN Michael
Bora-Argon 18
-
10. by
HUTAROVICH Yauheni
Bretagne - Séché Environnement
-
11. dk
PEDERSEN Mads
Cult Energy Pro Cycling
-
12. co
DUQUE Leonardo
Team Colombia
-
13. fr
GIRAUD Benjamin
Team Marseille 13 KTM
-
14. be
DUPONT Timothy
Roubaix Lille Métropole
-
15. fr
MENUT David
Auber 93
-
16. de
THURAU Bjorn
Bora-Argon 18
-
17. fr
CHAINEL Steve
Cofidis, Solutions Crédits
-
18. de
MATZKA Ralf
Bora-Argon 18
-
19. fr
TRONET Steven
Auber 93
-
20. fr
BODIOT Alexis
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
21. de
MAGER Christian
Cult Energy Pro Cycling
-
22. pt
GONçALVES José
Caja Rural - Seguros RGA
-
23. es
FRAILE MATARRANZ Omar
Caja Rural - Seguros RGA
-
24. be
DECLERCQ Tim
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
25. be
NAESEN Oliver
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
26. fr
GAUDIN Damien
AG2R La Mondiale
-
27. be
BACKAERT Frederik
Wanty - Groupe Gobert
-
28. fr
DUVAL Julien
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
29. es
MADRAZO RUIZ Ángel
Caja Rural - Seguros RGA
-
30. fr
LE GAC Olivier
FDJ
-
31. lt
BAGDONAS Gediminas
AG2R La Mondiale
-
32. fr
MINARD Sébastien
AG2R La Mondiale
-
33. fr
PICHON Laurent
FDJ
-
34. co
TORRES AGUDELO Rodolfo Andres
Team Colombia
-
35. nl
SLIK Ivar
Team Roompot Oranje Peloton
-
36. nl
KERKHOF Tim
Team Roompot Oranje Peloton
-
37. dk
VINTHER Troels
Cult Energy Pro Cycling
-
38. ee
JAKIN Alo
Auber 93
-
39. be
BOUCHER David
FDJ
-
40. fr
EL FARES Julien
Team Marseille 13 KTM
-
41. fr
SAINT MARTIN Clément
Team Marseille 13 KTM
-
42. fr
PAILLOT Yoann
Team Marseille 13 KTM
-
43. lt
KONOVALOVAS Ignatas
Team Marseille 13 KTM
-
44. co
SARMIENTO TUNARROSA Jose Cayetano
Team Colombia
-
45. fr
CANAL Fabien
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
46. fr
BIHEL César
Auber 93
-
47. fr
VACHON Florian
Bretagne - Séché Environnement
-
48. fr
LEVARLET Guillaume
Auber 93
-
49. be
PLANCKAERT Baptiste
Roubaix Lille Métropole
-
50. cz
BáRTA Jan
Bora-Argon 18
-
51. dk
REIHS Michael
Cult Energy Pro Cycling
-
52. fr
BOULO Matthieu
Bretagne - Séché Environnement
-
53. co
PARRA BUSTAMENTE Heiner Rodrigo
Caja Rural - Seguros RGA
-
54. it
BENEDETTI Cesare
Bora-Argon 18
-
55. fr
BONNET William
FDJ
-
56. uy
FERRARI Fabricio
Caja Rural - Seguros RGA
-
57. fr
GESLIN Anthony
FDJ
-
58. ca
DUCHESNE Antoine
Team Europcar
-
59. nl
KREDER Wesley
Team Roompot Oranje Peloton
-
60. fr
CHAVANEL Sébastien
FDJ
-
61. fr
MALDONADO Anthony
Auber 93
-
62. be
STEELS Stijn
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
63. be
CAPIOT Amaury
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
64. de
PFINGSTEN Christoph
Bora-Argon 18
-
65. fr
LE ROUX Romain
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
66. be
BOUVRY Dieter
Roubaix Lille Métropole
-
67. fr
LEBRETON Kévin
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
68. fr
GERARD Arnaud
Bretagne - Séché Environnement
-
69. be
BAUGNIES Jerome
Wanty - Groupe Gobert
-
70. co
RUBIANO Miguel Angel
Team Colombia
0:54
71. fr
TURGIS Jimmy
Roubaix Lille Métropole
0:56
72. lt
SISKEVICIUS Evaldas
Team Marseille 13 KTM
1:01
73. fr
TURGOT Sébastien
AG2R La Mondiale
0:14
74. be
VANSPEYBROUCK Pieter
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
75. fr
LOUBET Julien
Team Marseille 13 KTM
1:01
76. nl
HONIG Reinier
Team Roompot Oranje Peloton
1:15
77. fr
JAUREGUI Quentin
AG2R La Mondiale
-
78. fr
PACHER Quentin
Equipe Cycliste Armée de Terre
1:19
79. fr
RENAULT Maxime
Auber 93
-
80. be
VAN STAEYEN Michael
Cofidis, Solutions Crédits
-
81. be
VAN HECKE Preben
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
82. ee
JõEääR Gert
Cofidis, Solutions Crédits
-
83. fr
CAM Maxime
Bretagne - Séché Environnement
-
84. gb
DOWNING Russell
Cult Energy Pro Cycling
1:35
85. fr
DAMUSEAU Thomas
Roubaix Lille Métropole
1:48
86. fr
KOWALSKI Rudy
Roubaix Lille Métropole
-
87. fr
KADRI Blel
AG2R La Mondiale
-
88. at
SCHORN Daniel
Bora-Argon 18
-
89. be
DRON Boris
Wanty - Groupe Gobert
1:50
90. fr
JARRIER Benoit
Bretagne - Séché Environnement
0:14
91. co
PEDRAZA MORALES Walter Fernando
Team Colombia
1:50
92. fr
FEDRIGO Pierrick
Bretagne - Séché Environnement
0:14
93. fr
FEILLU Brice
Bretagne - Séché Environnement
-
94. fr
MOLARD Rudy
Cofidis, Solutions Crédits
1:50
95. dk
MORTENSEN Martin
Cult Energy Pro Cycling
0:14
96. nl
LAMMERTINK Maurits
Team Roompot Oranje Peloton
-
97. fr
VENTURINI Clément
Cofidis, Solutions Crédits
1:56
98. fr
PICHOT Alexandre
Team Europcar
2:03
99. fr
GENE Yohann
Team Europcar
-
100. be
VANBILSEN Kenneth
Cofidis, Solutions Crédits
2:17
101. be
VANSUMMEREN Johan
AG2R La Mondiale
-
102. de
BAUHAUS Phil
Bora-Argon 18
-
103. fr
BLAIN Alexandre
Team Marseille 13 KTM
0:14
104. fr
ENGOULVENT Jimmy
Team Europcar
2:24
105. fr
LEVEAU Jeremy
Roubaix Lille Métropole
2:37
106. be
VERGAERDE Otto
Topsport Vlaanderen - Baloise
2:40
107. fr
VIMPERE Theo
Auber 93
0:14
108. fr
PETIT Adrien
Cofidis, Solutions Crédits
2:40
109. fr
VOECKLER Thomas
Team Europcar
-
110. fr
THOMAS Benjamin
Equipe Cycliste Armée de Terre
2:46
111. nl
LOOIJ Andre
Team Roompot Oranje Peloton
0:14
112. it
NAPOLITANO Danilo
Wanty - Groupe Gobert
4:18
113. nl
KREDER Michel
Team Roompot Oranje Peloton
0:14
114. co
DUARTE Fabio
Team Colombia
11:31
115. fr
SARREAU Marc
FDJ
-
116. be
DE TROYER Tim
Wanty - Groupe Gobert
11:34
117. co
CASTIBLANCO CUBIDES Jorge Camilo
Team Colombia
20:32
118. fr
MORICE Julien
Team Europcar
-
DNF. be
GHYSELINCK Jan
Wanty - Groupe Gobert
-

General Classification

1. fr
COQUARD Bryan
Team Europcar
12:45:49
2. be
THEUNS Edward
Topsport Vlaanderen - Baloise
0:12
3. by
HUTAROVICH Yauheni
Bretagne - Séché Environnement
0:18
4. lt
KONOVALOVAS Ignatas
Team Marseille 13 KTM
-
5. de
THURAU Bjorn
Bora-Argon 18
0:40
6. fr
GAUDIN Damien
AG2R La Mondiale
-
7. dk
PEDERSEN Mads
Cult Energy Pro Cycling
0:44
8. fr
CHAINEL Steve
Cofidis, Solutions Crédits
-
9. fr
BLAIN Alexandre
Team Marseille 13 KTM
-
10. fr
PICHON Laurent
FDJ
0:49
11. be
DECLERCQ Tim
Topsport Vlaanderen - Baloise
0:52
12. be
BACKAERT Frederik
Wanty - Groupe Gobert
0:53
13. ee
JAKIN Alo
Auber 93
-
14. ca
DUCHESNE Antoine
Team Europcar
-
15. be
VANSPEYBROUCK Pieter
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
16. fr
FEDRIGO Pierrick
Bretagne - Séché Environnement
-
17. de
MATZKA Ralf
Bora-Argon 18
0:55
18. fr
VACHON Florian
Bretagne - Séché Environnement
1:04
19. fr
GERARD Arnaud
Bretagne - Séché Environnement
1:07
20. nl
KREDER Wesley
Team Roompot Oranje Peloton
1:22
21. fr
FEILLU Brice
Bretagne - Séché Environnement
1:27
22. pt
GONçALVES José
Caja Rural - Seguros RGA
1:31
23. be
PLANCKAERT Baptiste
Roubaix Lille Métropole
-
24. be
STEELS Stijn
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
25. fr
MINARD Sébastien
AG2R La Mondiale
1:40
26. fr
GIRAUD Benjamin
Team Marseille 13 KTM
2:21
27. fr
EL FARES Julien
Team Marseille 13 KTM
2:25
28. be
VAN STAEYEN Michael
Cofidis, Solutions Crédits
2:27
29. de
PFINGSTEN Christoph
Bora-Argon 18
2:28
30. be
JANS Roy
Wanty - Groupe Gobert
2:38
31. nl
KREDER Raymond
Team Roompot Oranje Peloton
-
32. fr
TRONET Steven
Auber 93
-
33. fr
MENUT David
Auber 93
-
34. nl
KERKHOF Tim
Team Roompot Oranje Peloton
-
35. be
BOUCHER David
FDJ
-
36. be
CAPIOT Amaury
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
37. es
MADRAZO RUIZ Ángel
Caja Rural - Seguros RGA
2:46
38. es
FRAILE MATARRANZ Omar
Caja Rural - Seguros RGA
2:47
39. fr
DUVAL Julien
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
40. fr
CANAL Fabien
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
41. fr
BOULO Matthieu
Bretagne - Séché Environnement
-
42. nl
LAMMERTINK Maurits
Team Roompot Oranje Peloton
-
43. nl
KREDER Michel
Team Roompot Oranje Peloton
-
44. it
BENEDETTI Cesare
Bora-Argon 18
2:56
45. fr
LE GAC Olivier
FDJ
3:13
46. lt
BAGDONAS Gediminas
AG2R La Mondiale
3:14
47. fr
TURGIS Jimmy
Roubaix Lille Métropole
3:16
48. co
RUBIANO Miguel Angel
Team Colombia
3:18
49. fr
ENGOULVENT Jimmy
Team Europcar
3:32
50. lt
SISKEVICIUS Evaldas
Team Marseille 13 KTM
3:34
51. fr
BONNET William
FDJ
3:44
52. ee
JõEääR Gert
Cofidis, Solutions Crédits
3:52
53. be
VAN HECKE Preben
Topsport Vlaanderen - Baloise
4:00
54. fr
VENTURINI Clément
Cofidis, Solutions Crédits
4:07
55. fr
TURGOT Sébastien
AG2R La Mondiale
4:23
56. fr
MOLARD Rudy
Cofidis, Solutions Crédits
-
57. be
VANBILSEN Kenneth
Cofidis, Solutions Crédits
4:50
58. fr
JARRIER Benoit
Bretagne - Séché Environnement
5:01
59. de
BAUHAUS Phil
Bora-Argon 18
5:17
60. fr
PETIT Adrien
Cofidis, Solutions Crédits
6:21
61. be
VERGAERDE Otto
Topsport Vlaanderen - Baloise
6:53
62. fr
VOECKLER Thomas
Team Europcar
7:27
63. be
NAESEN Oliver
Topsport Vlaanderen - Baloise
9:03
64. dk
REIHS Michael
Cult Energy Pro Cycling
9:14
65. fr
GESLIN Anthony
FDJ
-
66. fr
PAILLOT Yoann
Team Marseille 13 KTM
-
67. co
DUQUE Leonardo
Team Colombia
10:40
68. fr
GOUGEARD Alexis
AG2R La Mondiale
10:48
69. co
TORRES AGUDELO Rodolfo Andres
Team Colombia
10:49
70. se
AHLSTRAND Jonas
Cofidis, Solutions Crédits
11:08
71. be
DUPONT Timothy
Roubaix Lille Métropole
11:18
72. uy
FERRARI Fabricio
Caja Rural - Seguros RGA
11:25
73. de
SCHWARZMANN Michael
Bora-Argon 18
11:27
74. be
BOUVRY Dieter
Roubaix Lille Métropole
-
75. fr
BODIOT Alexis
Equipe Cycliste Armée de Terre
11:33
76. fr
CHAVANEL Sébastien
FDJ
11:42
77. fr
PACHER Quentin
Equipe Cycliste Armée de Terre
11:54
78. dk
MORTENSEN Martin
Cult Energy Pro Cycling
12:31
79. fr
JAUREGUI Quentin
AG2R La Mondiale
12:40
80. nl
LOOIJ Andre
Team Roompot Oranje Peloton
12:41
81. nl
SLIK Ivar
Team Roompot Oranje Peloton
12:59
82. fr
GENE Yohann
Team Europcar
13:17
83. co
RAMIREZ CHACON Brayan Steven
Team Colombia
13:35
84. fr
LEVEAU Jeremy
Roubaix Lille Métropole
13:50
85. fr
LOUBET Julien
Team Marseille 13 KTM
13:51
86. fr
SAINT MARTIN Clément
Team Marseille 13 KTM
13:56
87. fr
LEBRETON Kévin
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
88. fr
VIMPERE Theo
Auber 93
-
89. fr
ANTOMARCHI Julien
Roubaix Lille Métropole
14:20
90. nl
HONIG Reinier
Team Roompot Oranje Peloton
14:57
91. fr
RENAULT Maxime
Auber 93
14:58
92. be
VANSUMMEREN Johan
AG2R La Mondiale
15:06
93. at
SCHORN Daniel
Bora-Argon 18
15:15
94. it
NAPOLITANO Danilo
Wanty - Groupe Gobert
15:17
95. fr
LE ROUX Romain
Equipe Cycliste Armée de Terre
17:46
96. fr
PICHOT Alexandre
Team Europcar
18:20
97. fr
MALDONADO Anthony
Auber 93
19:00
98. fr
LEVARLET Guillaume
Auber 93
19:09
99. de
MAGER Christian
Cult Energy Pro Cycling
-
100. dk
VINTHER Troels
Cult Energy Pro Cycling
-
101. fr
BIHEL César
Auber 93
-
102. cz
BáRTA Jan
Bora-Argon 18
-
103. be
BAUGNIES Jerome
Wanty - Groupe Gobert
19:47
104. fr
KOWALSKI Rudy
Roubaix Lille Métropole
20:43
105. fr
DAMUSEAU Thomas
Roubaix Lille Métropole
20:47
106. co
SARMIENTO TUNARROSA Jose Cayetano
Team Colombia
21:23
107. co
PARRA BUSTAMENTE Heiner Rodrigo
Caja Rural - Seguros RGA
-
108. fr
SARREAU Marc
FDJ
22:26
109. gb
DOWNING Russell
Cult Energy Pro Cycling
22:44
110. be
DRON Boris
Wanty - Groupe Gobert
22:55
111. fr
KADRI Blel
AG2R La Mondiale
22:57
112. co
PEDRAZA MORALES Walter Fernando
Team Colombia
22:59
113. fr
CAM Maxime
Bretagne - Séché Environnement
25:03
114. be
DE TROYER Tim
Wanty - Groupe Gobert
25:16
115. fr
THOMAS Benjamin
Equipe Cycliste Armée de Terre
27:08
116. co
DUARTE Fabio
Team Colombia
33:00
117. co
CASTIBLANCO CUBIDES Jorge Camilo
Team Colombia
33:21
118. fr
MORICE Julien
Team Europcar
34:21

Mountains Classification

1. fr
ANTOMARCHI Julien
Roubaix Lille Métropole
15
2. co
RAMIREZ CHACON Brayan Steven
Team Colombia
10
3. be
VAN HECKE Preben
Topsport Vlaanderen - Baloise
9
4. uy
FERRARI Fabricio
Caja Rural - Seguros RGA
7
5. fr
GOUGEARD Alexis
AG2R La Mondiale
5
6. nl
SLIK Ivar
Team Roompot Oranje Peloton
5
7. fr
GERARD Arnaud
Bretagne - Séché Environnement
4
8. fr
RENAULT Maxime
Auber 93
2
9. be
DRON Boris
Wanty - Groupe Gobert
2
10. be
THEUNS Edward
Topsport Vlaanderen - Baloise
1

Points Classification

1. fr
COQUARD Bryan
Team Europcar
50
2. be
THEUNS Edward
Topsport Vlaanderen - Baloise
41
3. fr
GOUGEARD Alexis
AG2R La Mondiale
29
4. se
AHLSTRAND Jonas
Cofidis, Solutions Crédits
28
5. fr
ANTOMARCHI Julien
Roubaix Lille Métropole
24
6. co
RAMIREZ CHACON Brayan Steven
Team Colombia
21
7. fr
GIRAUD Benjamin
Team Marseille 13 KTM
18
8. nl
KREDER Raymond
Team Roompot Oranje Peloton
17
9. by
HUTAROVICH Yauheni
Bretagne - Séché Environnement
16
10. be
JANS Roy
Wanty - Groupe Gobert
16
11. dk
PEDERSEN Mads
Cult Energy Pro Cycling
15
12. lt
KONOVALOVAS Ignatas
Team Marseille 13 KTM
15
13. fr
GAUDIN Damien
AG2R La Mondiale
13
14. de
BAUHAUS Phil
Bora-Argon 18
13
15. de
THURAU Bjorn
Bora-Argon 18
11
16. be
DECLERCQ Tim
Topsport Vlaanderen - Baloise
10
17. be
VANSPEYBROUCK Pieter
Topsport Vlaanderen - Baloise
10
18. be
PLANCKAERT Baptiste
Roubaix Lille Métropole
9
19. fr
GERARD Arnaud
Bretagne - Séché Environnement
8
20. fr
PICHON Laurent
FDJ
8
21. ee
JAKIN Alo
Auber 93
8
22. fr
CHAINEL Steve
Cofidis, Solutions Crédits
7
23. be
DUPONT Timothy
Roubaix Lille Métropole
7
24. de
SCHWARZMANN Michael
Bora-Argon 18
7
25. fr
VENTURINI Clément
Cofidis, Solutions Crédits
7
26. be
DRON Boris
Wanty - Groupe Gobert
5
27. co
DUQUE Leonardo
Team Colombia
5
28. fr
BLAIN Alexandre
Team Marseille 13 KTM
5
29. fr
JAUREGUI Quentin
AG2R La Mondiale
4
30. fr
RENAULT Maxime
Auber 93
4
31. be
BACKAERT Frederik
Wanty - Groupe Gobert
4
32. nl
SLIK Ivar
Team Roompot Oranje Peloton
4
33. be
VAN STAEYEN Michael
Cofidis, Solutions Crédits
3
34. uy
FERRARI Fabricio
Caja Rural - Seguros RGA
3
35. fr
PETIT Adrien
Cofidis, Solutions Crédits
2
36. fr
FEDRIGO Pierrick
Bretagne - Séché Environnement
2
37. fr
TURGOT Sébastien
AG2R La Mondiale
2
38. be
VAN HECKE Preben
Topsport Vlaanderen - Baloise
2
39. fr
MENUT David
Auber 93
1
40. it
BENEDETTI Cesare
Bora-Argon 18
1
41. ca
DUCHESNE Antoine
Team Europcar
1

Youth Classification

1. fr
COQUARD Bryan
Team Europcar
12
2. be
THEUNS Edward
Topsport Vlaanderen - Baloise
0:12
3. dk
PEDERSEN Mads
Cult Energy Pro Cycling
0:44
4. ca
DUCHESNE Antoine
Team Europcar
0:53
5. nl
KREDER Wesley
Team Roompot Oranje Peloton
1:22
6. be
JANS Roy
Wanty - Groupe Gobert
2:38
7. fr
MENUT David
Auber 93
-
8. nl
KERKHOF Tim
Team Roompot Oranje Peloton
-
9. be
CAPIOT Amaury
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
10. es
FRAILE MATARRANZ Omar
Caja Rural - Seguros RGA
2:47
11. fr
DUVAL Julien
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
12. nl
LAMMERTINK Maurits
Team Roompot Oranje Peloton
-
13. fr
LE GAC Olivier
FDJ
3:13
14. fr
TURGIS Jimmy
Roubaix Lille Métropole
3:16
15. fr
VENTURINI Clément
Cofidis, Solutions Crédits
4:07
16. be
VANBILSEN Kenneth
Cofidis, Solutions Crédits
4:50
17. de
BAUHAUS Phil
Bora-Argon 18
5:17
18. fr
PETIT Adrien
Cofidis, Solutions Crédits
6:21
19. be
VERGAERDE Otto
Topsport Vlaanderen - Baloise
6:53
20. be
NAESEN Oliver
Topsport Vlaanderen - Baloise
9:03
21. fr
PAILLOT Yoann
Team Marseille 13 KTM
9:14
22. fr
GOUGEARD Alexis
AG2R La Mondiale
10:48
23. de
SCHWARZMANN Michael
Bora-Argon 18
11:27
24. be
BOUVRY Dieter
Roubaix Lille Métropole
-
25. fr
PACHER Quentin
Equipe Cycliste Armée de Terre
11:54
26. fr
JAUREGUI Quentin
AG2R La Mondiale
12:40
27. nl
LOOIJ Andre
Team Roompot Oranje Peloton
12:41
28. nl
SLIK Ivar
Team Roompot Oranje Peloton
12:59
29. co
RAMIREZ CHACON Brayan Steven
Team Colombia
13:35
30. fr
LEVEAU Jeremy
Roubaix Lille Métropole
13:50
31. fr
SAINT MARTIN Clément
Team Marseille 13 KTM
13:56
32. fr
LEBRETON Kévin
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
33. fr
VIMPERE Theo
Auber 93
-
34. fr
LE ROUX Romain
Equipe Cycliste Armée de Terre
17:46
35. fr
MALDONADO Anthony
Auber 93
19:00
36. de
MAGER Christian
Cult Energy Pro Cycling
19:09
37. fr
KOWALSKI Rudy
Roubaix Lille Métropole
20:43
38. co
PARRA BUSTAMENTE Heiner Rodrigo
Caja Rural - Seguros RGA
21:23
39. fr
SARREAU Marc
FDJ
22:26
40. fr
CAM Maxime
Bretagne - Séché Environnement
25:03
41. be
DE TROYER Tim
Wanty - Groupe Gobert
25:16
42. fr
THOMAS Benjamin
Equipe Cycliste Armée de Terre
27:08
43. fr
MORICE Julien
Team Europcar
34:21

Teams Classification

1.
Topsport Vlaanderen - Baloise
38:19:22
2.
Bretagne - Séché Environnement
0:20
3.
Team Marseille 13 KTM
1:36
4.
Bora-Argon 18
1:59
5.
Team Europcar
2:27
6.
AG2R La Mondiale
3:16
7.
Cofidis, Solutions Crédits
3:41
8.
Auber 93
4:05
9.
Team Roompot Oranje Peloton
4:43
10.
FDJ
4:49
11.
Caja Rural - Seguros RGA
5:09
12.
Wanty - Groupe Gobert
12:37
13.
Roubaix Lille Métropole
13:14
14.
Equipe Cycliste Armée de Terre
14:19
15.
Cult Energy Pro Cycling
18:52
16.
Team Colombia
22:01