Go to:  Stage 1  Stage 2 

Course de la Paix U23 / Závod Míru U23

Stage 1

: Jeseník > Rýmarov

Friday 29th May (2015)

Classification: 2.Ncup

Category: Int. Men

Distance: 122km


Stage Result

1. gb
CULLAIGH Gabriel
02:59:13
2. si
PAVLIC Marko
Radenska Ljubljana
-
3. cz
TUREK Daniel
Cycling Academy Team
-
4. co
CHAVEZ German Enrique
0:09
5. si
KOROšEC Rok
Radenska Ljubljana
0:13
6. cz
SISR Frantisek
Team Dukla Praha
-
7. ar
GADAY OROZCO Lucas Manuel
Unieuro Wilier Trevigiani
-
8. dk
KAMP EGESTED Alexander
ColoQuick
-
9. at
MüHLBERGER Gregor
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
10. be
VAN ROOY Kenneth
-
11. pl
STOSZ Patryk
CCC Sprandi Polkowice
-
12. it
GABBURO Davide
-
13. de
KOCH Jonas
Rad-Net Rose Team
-
14. it
MOSCON Gianni
-
15. cz
NIPL Vojtech
Bohemia Cycling Track Team
-
16. ru
ARSLANOV Ildar
RusVelo
-
17. ch
PASCHE Frank
-
18. jp
OKA Atsushi
-
19. be
DE PLUS Laurens
-
20. nl
TUSVELD Martijn
Rabobank Development Team
-
21. ua
ZMORKA Marlen
-
22. no
SKAARSETH Anders
Team Joker
-
23. dk
WüRTZ SCHMITZ Mads
ColoQuick
-
24. it
PETILLI Simone
Unieuro Wilier Trevigiani
-
25. nl
DE VRIES Hartthijs
Rabobank Development Team
-
26. us
BASSETT Stephen
-
27. ua
PADUN Mark
-
28. de
SCHACHMANN Maximilian
AWT-GreenWay
-
29. de
SCHULZE Julian
Team Stuttgart
-
30. be
VAN GESTEL Dries
-
31. co
PAREDES Wilmar
-
32. ru
ZHUYKOV Denis
Itera - Katusha
-
33. de
BROCKHOFF Jan
AWT-GreenWay
-
34. gb
STEWART Mark
-
35. lu
TURCHI Luc
Leopard Development Team
-
36. pl
BROżYNA Piotr
CCC Sprandi Polkowice
-
37. de
KAMNA Lennard
Team Stölting
-
38. pl
KACZMAREK Jakub
CCC Sprandi Polkowice
-
39. cz
CERNY Josef
CCC Sprandi Polkowice
-
40. co
REYES Aldemar
-
41. co
MARTINEZ Luis Miguel
-
42. no
LUNKE Sindre Skjøstad
Team Joker
-
43. nl
GUNST Davy
SEG Racing
-
44. co
DíAZ CáRDENAS Edward Fabián
Team Colombia
-
45. fr
MAISON Jérémy
-
46. no
HOELGAARD Markus
Team Coop - ØsterHus
-
47. ar
CURUCHET Juan Ignacio
-
48. gb
SLATER Alistair
An Post - Chain Reaction
-
49. it
PACINOTTI Nicolo
-
50. si
GROSELJ Ziga
-
51. cz
SCHLEGEL Michal
AWT-GreenWay
-
52. ua
BUDYAK Anatoliy
ISD Continental Team
-
53. ch
KNIPP Niels
-
54. pl
FRANCZAK Wojciech
-
55. fr
MARTIN Guillaume
-
56. pl
ZLOTOWICZ Patryk
-
57. nl
BOUWMAN Koen
SEG Racing
-
58. be
DECLERCQ Benjamin
-
59. kz
ZEMLYAKOV Oleg
Vino 4ever
-
60. be
VLIEGEN Loïc
-
61. us
VERMEULEN Alexey
-
62. dk
OLESEN Patrick
Leopard Development Team
-
63. at
SCHöNBERGER Sebastian
Tirol Cycling Team
-
64. no
LUKKEDAHL Øivind
Team Ringeriks - Kraft
-
65. at
PAULUS Dennis
Amplatz - BMC
-
66. dk
GREGAARD Jonas
Team Trefor - Blue Water
-
67. dk
RAHBEK Mads
Team Trefor - Blue Water
-
68. ar
TRILLINI Sebastian Martin Junior
Unieuro Wilier Trevigiani
-
69. us
O\' DONNELL Philip
Axeon Cycling Team
-
70. us
POWLESS Nielson
-
71. dk
ALMINDSø Rune
ColoQuick
-
72. ch
SCHNYDER Lars
-
73. kz
SEMYONOV Roman
Seven Rivers Cycling Team
-
74. fr
LEGROS Adrien
-
75. cz
KUKRLE Michael
-
76. kz
SHEMYAKIN Sergey
Seven Rivers Cycling Team
-
77. ar
GARCíA Joaquín
-
78. fr
GESBERT Elie
-
79. us
BARTA William
Axeon Cycling Team
-
80. ru
CHERKASOV Nicolay
-
81. at
GOGL Michael
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
82. us
JOYCE Colin
-
83. ru
ZVERKOV Evgeny
-
84. kz
MAIDOS Tilegen
Vino 4ever
-
85. nl
VAN REEK Timon
Cyclingteam Join's - De Rijke
-
86. ru
MAMYKIN Matvei
Itera - Katusha
-
87. ch
BAILLIFARD Valentin
-
88. jp
AKITA Takuma
-
89. at
BRKIC Benjamin
Tirol Cycling Team
-
90. ua
ZUBENKO Mykyta
-
91. it
CARBONI Giovanni
Unieuro Wilier Trevigiani
-
92. it
MASNADA Fausto
-
93. sk
BELLAN Juraj
-
94. gb
KELLY Jake
-
95. kz
SHTEIN Grigoriy
Seven Rivers Cycling Team
-
96. lu
MORABITO Massimo
Leopard Development Team
-
97. ch
FRANKINY Kilian
-
98. kz
AKHMETOV Galym
Seven Rivers Cycling Team
-
99. no
EIKING Odd Christian
Team Joker
-
100. fr
PETERS Nans
-
101. ru
SAZANOV Andrey
GM Cycling Team
-
102. gb
DAVIES Scott
-
103. nl
DE JONG Martijn
2:15
104. jp
UCHINO Naoya
2:25
105. de
WEBER Johannes
Team Stuttgart
2:35
106. gb
BURTON Germain
-
107. sk
LAJCHA Juraj
Kemo Dukla Trencin
-
108. ua
UDOD Rinat
ISD Continental Team
2:37
109. be
MERTZ Remy
Color Code - Aquality Protect
-
110. at
WALZEL Andreas
Team Vorarlberg
-
111. fr
COSNEFROY Benoit
0:13
112. no
GRONDAHL JANSEN Amund
Team Joker
-
113. si
RUčIGAJ Žiga
Radenska Ljubljana
-
114. pl
OWSIAN Arkadiusz
ActiveJet Team
-
115. ar
VIVAS Federico
5:02
116. ar
NAVARRO Nicolas
5:03
117. co
RESTREPO Jhonatan
5:06
118. sk
HARAG Tomáš
CK Banska Bystrica
5:09
119. lu
VALVASORI Larry
-
120. ua
MALEEV Tymur
ISD Continental Team
7:28
121. jp
OMOTE Toshiki
-
122. jp
KOBASHI Yuri
-
123. si
MISKULIN Jure
Radenska Ljubljana
13:25
124. sk
KRAJICEK Matej
-
125. jp
SHIMIZU Ohko
-
126. lu
LANG Alec
20:59
DNF. si
PAJEK Luka
-
DNS. ch
WENDELSPIESS Diego
-

General Classification

1. gb
CULLAIGH Gabriel
02:59:03
2. si
PAVLIC Marko
Radenska Ljubljana
0:04
3. cz
TUREK Daniel
Cycling Academy Team
0:06
4. fr
MAISON Jérémy
0:17
5. co
CHAVEZ German Enrique
0:19
6. ru
ZVERKOV Evgeny
-
7. cz
SISR Frantisek
Team Dukla Praha
0:22
8. si
KOROšEC Rok
Radenska Ljubljana
0:23
9. ar
GADAY OROZCO Lucas Manuel
Unieuro Wilier Trevigiani
-
10. dk
KAMP EGESTED Alexander
ColoQuick
-
11. at
MüHLBERGER Gregor
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
12. be
VAN ROOY Kenneth
-
13. pl
STOSZ Patryk
CCC Sprandi Polkowice
-
14. it
GABBURO Davide
-
15. de
KOCH Jonas
Rad-Net Rose Team
-
16. it
MOSCON Gianni
-
17. cz
NIPL Vojtech
Bohemia Cycling Track Team
-
18. ru
ARSLANOV Ildar
RusVelo
-
19. ch
PASCHE Frank
-
20. jp
OKA Atsushi
-
21. be
DE PLUS Laurens
-
22. nl
TUSVELD Martijn
Rabobank Development Team
-
23. ua
ZMORKA Marlen
-
24. no
SKAARSETH Anders
Team Joker
-
25. dk
WüRTZ SCHMITZ Mads
ColoQuick
-
26. it
PETILLI Simone
Unieuro Wilier Trevigiani
-
27. nl
DE VRIES Hartthijs
Rabobank Development Team
-
28. us
BASSETT Stephen
-
29. ua
PADUN Mark
-
30. de
SCHACHMANN Maximilian
AWT-GreenWay
-
31. de
SCHULZE Julian
Team Stuttgart
-
32. be
VAN GESTEL Dries
-
33. co
PAREDES Wilmar
-
34. ru
ZHUYKOV Denis
Itera - Katusha
-
35. de
BROCKHOFF Jan
AWT-GreenWay
-
36. gb
STEWART Mark
-
37. lu
TURCHI Luc
Leopard Development Team
-
38. pl
BROżYNA Piotr
CCC Sprandi Polkowice
-
39. de
KAMNA Lennard
Team Stölting
-
40. pl
KACZMAREK Jakub
CCC Sprandi Polkowice
-
41. cz
CERNY Josef
CCC Sprandi Polkowice
-
42. co
REYES Aldemar
-
43. co
MARTINEZ Luis Miguel
-
44. no
LUNKE Sindre Skjøstad
Team Joker
-
45. nl
GUNST Davy
SEG Racing
-
46. co
DíAZ CáRDENAS Edward Fabián
Team Colombia
-
47. no
HOELGAARD Markus
Team Coop - ØsterHus
-
48. ar
CURUCHET Juan Ignacio
-
49. gb
SLATER Alistair
An Post - Chain Reaction
-
50. it
PACINOTTI Nicolo
-
51. si
GROSELJ Ziga
-
52. cz
SCHLEGEL Michal
AWT-GreenWay
-
53. ua
BUDYAK Anatoliy
ISD Continental Team
-
54. ch
KNIPP Niels
-
55. pl
FRANCZAK Wojciech
-
56. fr
MARTIN Guillaume
-
57. pl
ZLOTOWICZ Patryk
-
58. nl
BOUWMAN Koen
SEG Racing
-
59. be
DECLERCQ Benjamin
-
60. kz
ZEMLYAKOV Oleg
Vino 4ever
-
61. be
VLIEGEN Loïc
-
62. us
VERMEULEN Alexey
-
63. dk
OLESEN Patrick
Leopard Development Team
-
64. at
SCHöNBERGER Sebastian
Tirol Cycling Team
-
65. no
LUKKEDAHL Øivind
Team Ringeriks - Kraft
-
66. at
PAULUS Dennis
Amplatz - BMC
-
67. dk
GREGAARD Jonas
Team Trefor - Blue Water
-
68. dk
RAHBEK Mads
Team Trefor - Blue Water
-
69. ar
TRILLINI Sebastian Martin Junior
Unieuro Wilier Trevigiani
-
70. us
O\' DONNELL Philip
Axeon Cycling Team
-
71. us
POWLESS Nielson
-
72. ch
SCHNYDER Lars
-
73. dk
ALMINDSø Rune
ColoQuick
-
74. kz
SEMYONOV Roman
Seven Rivers Cycling Team
-
75. fr
LEGROS Adrien
-
76. cz
KUKRLE Michael
-
77. kz
SHEMYAKIN Sergey
Seven Rivers Cycling Team
-
78. ar
GARCíA Joaquín
-
79. fr
GESBERT Elie
-
80. us
BARTA William
Axeon Cycling Team
-
81. ru
CHERKASOV Nicolay
-
82. at
GOGL Michael
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
83. us
JOYCE Colin
-
84. kz
MAIDOS Tilegen
Vino 4ever
-
85. nl
VAN REEK Timon
Cyclingteam Join's - De Rijke
-
86. ru
MAMYKIN Matvei
Itera - Katusha
-
87. ch
BAILLIFARD Valentin
-
88. jp
AKITA Takuma
-
89. at
BRKIC Benjamin
Tirol Cycling Team
-
90. ua
ZUBENKO Mykyta
-
91. it
CARBONI Giovanni
Unieuro Wilier Trevigiani
-
92. it
MASNADA Fausto
-
93. sk
BELLAN Juraj
-
94. gb
KELLY Jake
-
95. kz
SHTEIN Grigoriy
Seven Rivers Cycling Team
-
96. lu
MORABITO Massimo
Leopard Development Team
-
97. ch
FRANKINY Kilian
-
98. kz
AKHMETOV Galym
Seven Rivers Cycling Team
-
99. no
EIKING Odd Christian
Team Joker
-
100. fr
PETERS Nans
-
101. ru
SAZANOV Andrey
GM Cycling Team
-
102. gb
DAVIES Scott
-
103. fr
COSNEFROY Benoit
-
104. no
GRONDAHL JANSEN Amund
Team Joker
-
105. si
RUčIGAJ Žiga
Radenska Ljubljana
-
106. pl
OWSIAN Arkadiusz
ActiveJet Team
-
107. nl
DE JONG Martijn
2:25
108. jp
UCHINO Naoya
2:35
109. de
WEBER Johannes
Team Stuttgart
2:44
110. gb
BURTON Germain
2:45
111. sk
LAJCHA Juraj
Kemo Dukla Trencin
-
112. ua
UDOD Rinat
ISD Continental Team
2:47
113. be
MERTZ Remy
Color Code - Aquality Protect
-
114. at
WALZEL Andreas
Team Vorarlberg
-
115. ar
VIVAS Federico
5:12
116. ar
NAVARRO Nicolas
5:13
117. co
RESTREPO Jhonatan
5:16
118. sk
HARAG Tomáš
CK Banska Bystrica
5:19
119. lu
VALVASORI Larry
-
120. ua
MALEEV Tymur
ISD Continental Team
7:38
121. jp
OMOTE Toshiki
-
122. jp
KOBASHI Yuri
-
123. si
MISKULIN Jure
Radenska Ljubljana
13:35
124. sk
KRAJICEK Matej
-
125. jp
SHIMIZU Ohko
-
126. lu
LANG Alec
21:09

Mountains Classification

1. ru
ZVERKOV Evgeny
15
2. co
PAREDES Wilmar
9
3. fr
MAISON Jérémy
8
4. co
RESTREPO Jhonatan
3
5. co
REYES Aldemar
3
6. at
BRKIC Benjamin
Tirol Cycling Team
2
7. fr
LEGROS Adrien
2
8. it
CARBONI Giovanni
Unieuro Wilier Trevigiani
1
9. at
PAULUS Dennis
Amplatz - BMC
1
10. pl
ZLOTOWICZ Patryk
1

Points Classification

1. gb
CULLAIGH Gabriel
25
2. si
PAVLIC Marko
Radenska Ljubljana
20
3. cz
TUREK Daniel
Cycling Academy Team
16
4. co
CHAVEZ German Enrique
14
5. si
KOROšEC Rok
Radenska Ljubljana
12
6. cz
SISR Frantisek
Team Dukla Praha
10
7. ar
GADAY OROZCO Lucas Manuel
Unieuro Wilier Trevigiani
9
8. dk
KAMP EGESTED Alexander
ColoQuick
8
9. at
MüHLBERGER Gregor
Team Felbermayr - Simplon Wels
7
10. be
VAN ROOY Kenneth
6
11. pl
STOSZ Patryk
CCC Sprandi Polkowice
5
12. it
GABBURO Davide
4
13. de
KOCH Jonas
Rad-Net Rose Team
3
14. it
MOSCON Gianni
2
15. cz
NIPL Vojtech
Bohemia Cycling Track Team
1

Teams Classification

1.
Czech Republic
08:58:05
2.
Great Britain
-
3.
Slovenia
-
4.
Colombia
0:09
5.
Kazakhstan
0:13
6.
Germany
-
7.
Denmark
-
8.
Austria
-
9.
United States
-
10.
Netherlands
-
11.
Argentina
-
12.
Switzerland
-
13.
Poland
-
14.
Norway
-
15.
Italy
-
16.
Belgium
-
17.
Ukraine
-
18.
France
-
19.
Japan
-
20.
Luxembourg
5:09
21.
Slovakia
7:31