Go to:  Stage 1  Stage 2 

Course de la Paix U23 / Závod Míru U23

Stage 2

: Glucholazy > Praded

Saturday 30th May (2015)

Classification: 2.Ncup

Category: Int. Men

Distance: 92km


Stage Result

1. at
MüHLBERGER Gregor
Team Felbermayr - Simplon Wels
03:02:04
2. be
DE PLUS Laurens
0:02
3. no
EIKING Odd Christian
Team Joker
0:07
4. be
VLIEGEN Loïc
-
5. ru
ARSLANOV Ildar
RusVelo
0:14
6. de
KAMNA Lennard
Team Stölting
-
7. ru
MAMYKIN Matvei
Itera - Katusha
-
8. ua
PADUN Mark
-
9. it
MOSCON Gianni
-
10. no
SKAARSETH Anders
Team Joker
0:18
11. it
PETILLI Simone
Unieuro Wilier Trevigiani
0:19
12. no
LUNKE Sindre Skjøstad
Team Joker
-
13. cz
CERNY Josef
CCC Sprandi Polkowice
-
14. dk
OLESEN Patrick
Leopard Development Team
0:22
15. ch
KNIPP Niels
0:25
16. pl
STOSZ Patryk
CCC Sprandi Polkowice
0:26
17. ch
BAILLIFARD Valentin
0:30
18. fr
MAISON Jérémy
-
19. at
BRKIC Benjamin
Tirol Cycling Team
0:32
20. ch
FRANKINY Kilian
-
21. si
PAVLIC Marko
Radenska Ljubljana
0:33
22. kz
ZEMLYAKOV Oleg
Vino 4ever
-
23. us
VERMEULEN Alexey
0:37
24. pl
KACZMAREK Jakub
CCC Sprandi Polkowice
0:42
25. co
CHAVEZ German Enrique
0:46
26. gb
DAVIES Scott
1:12
27. be
VAN GESTEL Dries
1:23
28. co
DíAZ CáRDENAS Edward Fabián
Team Colombia
1:24
29. dk
KAMP EGESTED Alexander
ColoQuick
1:25
30. nl
DE JONG Martijn
1:27
31. de
SCHACHMANN Maximilian
AWT-GreenWay
-
32. no
LUKKEDAHL Øivind
Team Ringeriks - Kraft
-
33. ru
ZHUYKOV Denis
Itera - Katusha
-
34. pl
BROżYNA Piotr
CCC Sprandi Polkowice
1:33
35. it
GABBURO Davide
1:54
36. ua
ZMORKA Marlen
2:16
37. co
REYES Aldemar
2:17
38. kz
SEMYONOV Roman
Seven Rivers Cycling Team
2:22
39. dk
ALMINDSø Rune
ColoQuick
2:23
40. dk
GREGAARD Jonas
Team Trefor - Blue Water
-
41. co
PAREDES Wilmar
2:26
42. nl
TUSVELD Martijn
Rabobank Development Team
2:27
43. fr
LEGROS Adrien
-
44. fr
GESBERT Elie
-
45. pl
OWSIAN Arkadiusz
ActiveJet Team
2:35
46. co
MARTINEZ Luis Miguel
2:45
47. nl
GUNST Davy
SEG Racing
3:20
48. nl
BOUWMAN Koen
SEG Racing
-
49. us
POWLESS Nielson
-
50. cz
TUREK Daniel
Cycling Academy Team
3:31
51. cz
SCHLEGEL Michal
AWT-GreenWay
-
52. de
SCHULZE Julian
Team Stuttgart
3:34
53. nl
DE VRIES Hartthijs
Rabobank Development Team
3:51
54. ua
BUDYAK Anatoliy
ISD Continental Team
-
55. at
PAULUS Dennis
Amplatz - BMC
4:04
56. at
SCHöNBERGER Sebastian
Tirol Cycling Team
-
57. us
BARTA William
Axeon Cycling Team
-
58. no
HOELGAARD Markus
Team Coop - ØsterHus
-
59. at
GOGL Michael
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
60. lu
VALVASORI Larry
4:07
61. ch
PASCHE Frank
-
62. pl
FRANCZAK Wojciech
4:18
63. de
BROCKHOFF Jan
AWT-GreenWay
4:52
64. fr
MARTIN Guillaume
-
65. si
GROSELJ Ziga
4:55
66. kz
MAIDOS Tilegen
Vino 4ever
4:58
67. dk
WüRTZ SCHMITZ Mads
ColoQuick
-
68. si
KOROšEC Rok
Radenska Ljubljana
-
69. sk
BELLAN Juraj
5:15
70. jp
OKA Atsushi
6:55
71. ar
TRILLINI Sebastian Martin Junior
Unieuro Wilier Trevigiani
6:56
72. kz
AKHMETOV Galym
Seven Rivers Cycling Team
-
73. dk
RAHBEK Mads
Team Trefor - Blue Water
-
74. pl
ZLOTOWICZ Patryk
7:54
75. gb
SLATER Alistair
An Post - Chain Reaction
8:14
76. ch
SCHNYDER Lars
8:38
77. be
DECLERCQ Benjamin
-
78. be
VAN ROOY Kenneth
-
79. cz
SISR Frantisek
Team Dukla Praha
-
80. ua
MALEEV Tymur
ISD Continental Team
-
81. kz
SHEMYAKIN Sergey
Seven Rivers Cycling Team
-
82. lu
TURCHI Luc
Leopard Development Team
9:30
83. fr
PETERS Nans
-
84. kz
SHTEIN Grigoriy
Seven Rivers Cycling Team
9:45
85. ua
UDOD Rinat
ISD Continental Team
-
86. ua
ZUBENKO Mykyta
-
87. ru
CHERKASOV Nicolay
-
88. nl
VAN REEK Timon
Cyclingteam Join's - De Rijke
9:54
89. de
WEBER Johannes
Team Stuttgart
10:14
90. it
PACINOTTI Nicolo
11:02
91. it
MASNADA Fausto
-
92. ar
GARCíA Joaquín
-
93. it
CARBONI Giovanni
Unieuro Wilier Trevigiani
-
94. de
KOCH Jonas
Rad-Net Rose Team
-
95. ar
CURUCHET Juan Ignacio
11:15
96. cz
KUKRLE Michael
11:46
97. jp
KOBASHI Yuri
11:59
98. jp
AKITA Takuma
12:34
99. ar
NAVARRO Nicolas
13:19
100. ru
ZVERKOV Evgeny
14:24
101. lu
MORABITO Massimo
Leopard Development Team
15:40
102. ar
VIVAS Federico
16:20
103. gb
CULLAIGH Gabriel
16:22
104. gb
STEWART Mark
-
105. sk
HARAG Tomáš
CK Banska Bystrica
-
106. us
JOYCE Colin
-
107. si
RUčIGAJ Žiga
Radenska Ljubljana
16:35
108. jp
OMOTE Toshiki
18:30
109. sk
LAJCHA Juraj
Kemo Dukla Trencin
18:52
110. co
RESTREPO Jhonatan
-
111. sk
KRAJICEK Matej
-
112. jp
UCHINO Naoya
-
113. us
BASSETT Stephen
-
114. ar
GADAY OROZCO Lucas Manuel
Unieuro Wilier Trevigiani
-
115. gb
BURTON Germain
-
116. cz
NIPL Vojtech
Bohemia Cycling Track Team
-
117. si
MISKULIN Jure
Radenska Ljubljana
18:55
118. gb
KELLY Jake
19:08
119. be
MERTZ Remy
Color Code - Aquality Protect
19:10
120. us
O\' DONNELL Philip
Axeon Cycling Team
-
121. lu
LANG Alec
19:12
122. jp
SHIMIZU Ohko
19:33
123. at
WALZEL Andreas
Team Vorarlberg
20:35
124. ru
SAZANOV Andrey
GM Cycling Team
21:39
125. fr
COSNEFROY Benoit
-
126. no
GRONDAHL JANSEN Amund
Team Joker
21:56

General Classification

1. at
MüHLBERGER Gregor
Team Felbermayr - Simplon Wels
06:01:20
2. be
DE PLUS Laurens
0:06
3. no
EIKING Odd Christian
Team Joker
0:13
4. be
VLIEGEN Loïc
0:17
5. ru
ARSLANOV Ildar
RusVelo
0:24
6. si
PAVLIC Marko
Radenska Ljubljana
-
7. de
KAMNA Lennard
Team Stölting
0:25
8. ru
MAMYKIN Matvei
Itera - Katusha
-
9. ua
PADUN Mark
0:26
10. it
MOSCON Gianni
-
11. no
SKAARSETH Anders
Team Joker
0:28
12. it
PETILLI Simone
Unieuro Wilier Trevigiani
0:29
13. no
LUNKE Sindre Skjøstad
Team Joker
0:30
14. cz
CERNY Josef
CCC Sprandi Polkowice
-
15. dk
OLESEN Patrick
Leopard Development Team
0:32
16. fr
MAISON Jérémy
0:34
17. ch
KNIPP Niels
0:35
18. pl
STOSZ Patryk
CCC Sprandi Polkowice
0:36
19. ch
BAILLIFARD Valentin
0:40
20. at
BRKIC Benjamin
Tirol Cycling Team
0:42
21. ch
FRANKINY Kilian
-
22. kz
ZEMLYAKOV Oleg
Vino 4ever
0:44
23. us
VERMEULEN Alexey
0:47
24. pl
KACZMAREK Jakub
CCC Sprandi Polkowice
0:52
25. co
CHAVEZ German Enrique
-
26. gb
DAVIES Scott
1:22
27. be
VAN GESTEL Dries
1:33
28. co
DíAZ CáRDENAS Edward Fabián
Team Colombia
1:34
29. dk
KAMP EGESTED Alexander
ColoQuick
1:35
30. de
SCHACHMANN Maximilian
AWT-GreenWay
1:37
31. no
LUKKEDAHL Øivind
Team Ringeriks - Kraft
-
32. ru
ZHUYKOV Denis
Itera - Katusha
1:38
33. pl
BROżYNA Piotr
CCC Sprandi Polkowice
1:43
34. it
GABBURO Davide
2:04
35. ua
ZMORKA Marlen
2:26
36. co
REYES Aldemar
2:27
37. kz
SEMYONOV Roman
Seven Rivers Cycling Team
2:32
38. dk
ALMINDSø Rune
ColoQuick
2:33
39. dk
GREGAARD Jonas
Team Trefor - Blue Water
2:34
40. co
PAREDES Wilmar
2:36
41. nl
TUSVELD Martijn
Rabobank Development Team
2:37
42. fr
LEGROS Adrien
2:38
43. fr
GESBERT Elie
-
44. pl
OWSIAN Arkadiusz
ActiveJet Team
2:44
45. co
MARTINEZ Luis Miguel
2:55
46. cz
TUREK Daniel
Cycling Academy Team
3:24
47. nl
GUNST Davy
SEG Racing
3:30
48. nl
BOUWMAN Koen
SEG Racing
3:31
49. us
POWLESS Nielson
-
50. nl
DE JONG Martijn
3:39
51. cz
SCHLEGEL Michal
AWT-GreenWay
3:42
52. de
SCHULZE Julian
Team Stuttgart
3:44
53. nl
DE VRIES Hartthijs
Rabobank Development Team
4:01
54. ua
BUDYAK Anatoliy
ISD Continental Team
-
55. at
PAULUS Dennis
Amplatz - BMC
4:14
56. at
SCHöNBERGER Sebastian
Tirol Cycling Team
4:15
57. us
BARTA William
Axeon Cycling Team
-
58. no
HOELGAARD Markus
Team Coop - ØsterHus
-
59. at
GOGL Michael
Team Felbermayr - Simplon Wels
4:16
60. ch
PASCHE Frank
4:18
61. pl
FRANCZAK Wojciech
4:28
62. de
BROCKHOFF Jan
AWT-GreenWay
5:02
63. fr
MARTIN Guillaume
-
64. si
GROSELJ Ziga
5:05
65. kz
MAIDOS Tilegen
Vino 4ever
5:08
66. dk
WüRTZ SCHMITZ Mads
ColoQuick
5:09
67. si
KOROšEC Rok
Radenska Ljubljana
5:10
68. sk
BELLAN Juraj
5:25
69. jp
OKA Atsushi
7:05
70. ar
TRILLINI Sebastian Martin Junior
Unieuro Wilier Trevigiani
7:06
71. kz
AKHMETOV Galym
Seven Rivers Cycling Team
-
72. dk
RAHBEK Mads
Team Trefor - Blue Water
7:07
73. pl
ZLOTOWICZ Patryk
8:04
74. gb
SLATER Alistair
An Post - Chain Reaction
8:24
75. ch
SCHNYDER Lars
8:48
76. be
DECLERCQ Benjamin
-
77. cz
SISR Frantisek
Team Dukla Praha
-
78. be
VAN ROOY Kenneth
8:49
79. kz
SHEMYAKIN Sergey
Seven Rivers Cycling Team
8:50
80. lu
VALVASORI Larry
9:13
81. fr
PETERS Nans
9:38
82. lu
TURCHI Luc
Leopard Development Team
9:40
83. kz
SHTEIN Grigoriy
Seven Rivers Cycling Team
9:55
84. ua
ZUBENKO Mykyta
9:56
85. ru
CHERKASOV Nicolay
9:57
86. nl
VAN REEK Timon
Cyclingteam Join's - De Rijke
10:04
87. it
PACINOTTI Nicolo
11:12
88. it
MASNADA Fausto
-
89. ar
GARCíA Joaquín
-
90. it
CARBONI Giovanni
Unieuro Wilier Trevigiani
11:13
91. de
KOCH Jonas
Rad-Net Rose Team
11:14
92. ar
CURUCHET Juan Ignacio
11:25
93. cz
KUKRLE Michael
11:56
94. ua
UDOD Rinat
ISD Continental Team
12:20
95. jp
AKITA Takuma
12:44
96. de
WEBER Johannes
Team Stuttgart
12:45
97. ru
ZVERKOV Evgeny
14:24
98. lu
MORABITO Massimo
Leopard Development Team
15:50
99. ua
MALEEV Tymur
ISD Continental Team
16:05
100. gb
CULLAIGH Gabriel
16:09
101. gb
STEWART Mark
16:32
102. us
JOYCE Colin
16:33
103. si
RUčIGAJ Žiga
Radenska Ljubljana
16:45
104. ar
NAVARRO Nicolas
18:19
105. us
BASSETT Stephen
19:03
106. ar
GADAY OROZCO Lucas Manuel
Unieuro Wilier Trevigiani
19:04
107. cz
NIPL Vojtech
Bohemia Cycling Track Team
-
108. gb
KELLY Jake
19:18
109. us
O\' DONNELL Philip
Axeon Cycling Team
19:19
110. jp
KOBASHI Yuri
19:24
111. jp
UCHINO Naoya
21:15
112. ar
VIVAS Federico
21:19
113. sk
LAJCHA Juraj
Kemo Dukla Trencin
21:24
114. gb
BURTON Germain
21:26
115. sk
HARAG Tomáš
CK Banska Bystrica
21:29
116. be
MERTZ Remy
Color Code - Aquality Protect
21:44
117. ru
SAZANOV Andrey
GM Cycling Team
21:49
118. fr
COSNEFROY Benoit
21:50
119. no
GRONDAHL JANSEN Amund
Team Joker
22:06
120. at
WALZEL Andreas
Team Vorarlberg
23:09
121. co
RESTREPO Jhonatan
23:55
122. jp
OMOTE Toshiki
-
123. sk
KRAJICEK Matej
32:15
124. si
MISKULIN Jure
Radenska Ljubljana
32:17
125. jp
SHIMIZU Ohko
32:55
126. lu
LANG Alec
40:08

Mountains Classification

1. ru
ZVERKOV Evgeny
20
2. co
PAREDES Wilmar
9
3. fr
MAISON Jérémy
8
4. it
MOSCON Gianni
5
5. us
O\' DONNELL Philip
Axeon Cycling Team
4
6. ru
MAMYKIN Matvei
Itera - Katusha
4
7. si
KOROšEC Rok
Radenska Ljubljana
3
8. at
MüHLBERGER Gregor
Team Felbermayr - Simplon Wels
3
9. co
RESTREPO Jhonatan
3
10. co
REYES Aldemar
3
11. si
PAVLIC Marko
Radenska Ljubljana
2
12. it
PETILLI Simone
Unieuro Wilier Trevigiani
2
13. at
BRKIC Benjamin
Tirol Cycling Team
2
14. fr
LEGROS Adrien
2
15. gb
STEWART Mark
1
16. it
CARBONI Giovanni
Unieuro Wilier Trevigiani
1
17. at
PAULUS Dennis
Amplatz - BMC
1
18. pl
ZLOTOWICZ Patryk
1
19. ua
PADUN Mark
1

Points Classification

1. at
MüHLBERGER Gregor
Team Felbermayr - Simplon Wels
32
2. gb
CULLAIGH Gabriel
25
3. be
DE PLUS Laurens
20
4. si
PAVLIC Marko
Radenska Ljubljana
20
5. cz
TUREK Daniel
Cycling Academy Team
16
6. no
EIKING Odd Christian
Team Joker
16
7. be
VLIEGEN Loïc
14
8. co
CHAVEZ German Enrique
14
9. si
KOROšEC Rok
Radenska Ljubljana
12
10. ru
ARSLANOV Ildar
RusVelo
12
11. cz
SISR Frantisek
Team Dukla Praha
10
12. de
KAMNA Lennard
Team Stölting
10
13. it
MOSCON Gianni
9
14. ru
MAMYKIN Matvei
Itera - Katusha
9
15. ar
GADAY OROZCO Lucas Manuel
Unieuro Wilier Trevigiani
9
16. dk
KAMP EGESTED Alexander
ColoQuick
8
17. ua
PADUN Mark
8
18. be
VAN ROOY Kenneth
6
19. no
SKAARSETH Anders
Team Joker
6
20. it
PETILLI Simone
Unieuro Wilier Trevigiani
5
21. pl
STOSZ Patryk
CCC Sprandi Polkowice
5
22. it
GABBURO Davide
4
23. no
LUNKE Sindre Skjøstad
Team Joker
4
24. cz
CERNY Josef
CCC Sprandi Polkowice
3
25. de
KOCH Jonas
Rad-Net Rose Team
3
26. dk
OLESEN Patrick
Leopard Development Team
2
27. cz
NIPL Vojtech
Bohemia Cycling Track Team
1
28. ch
KNIPP Niels
1

Teams Classification

1.
Norway
18:05:14
2.
Switzerland
0:43
3.
Belgium
0:48
4.
Russia
1:11
5.
Italy
1:43
6.
Poland
1:57
7.
Denmark
3:26
8.
Colombia
3:39
9.
Austria
3:52
10.
Germany
4:31
11.
France
4:40
12.
Czech Republic
6:24
13.
Netherlands
6:30
14.
Kazakhstan
7:09
15.
United States
7:17
16.
Slovenia
9:29
17.
Great Britain
24:51
18.
Argentina
28:29
19.
Japan
32:56
20.
Luxembourg
33:29
21.
Slovakia
47:03