Flèche du Sud

Final Classification

Sunday 17th May (2015)

Classification: 2.2

Category: Int. Men


General Classification

1. es
DE LA PARTE GONZALEZ Víctor
Team Vorarlberg
16:39:10
2. nl
OCKELOEN Jasper
Parkhotel Valkenburg CT
0:08
3. be
BILLE Gaetan
Verandas Willems Cycling Team
0:24
4. de
WEBER Sascha
CCT p/b Champion System
0:25
5. se
OLSSON Michael
Team Trefor - Blue Water
0:27
6. gb
DAVIES Scott
-
7. be
PAUWELS Kevin
Sunweb - Napoleon Games Cycling Team
-
8. dk
KAMP EGESTED Alexander
ColoQuick
-
9. de
MEISEN Marcel
Team Kuota-Lotto
0:33
10. fr
CORNU Jeremy
1:04
11. hu
KUSZTOR Peter
Amplatz - BMC
1:09
12. fr
GUYOT Romain
-
13. gb
DOULL Owain
Team Wiggins
1:25
14. fr
GRELLIER Fabien
1:27
15. dk
ANDERSEN Asbjørn Kragh
Team Trefor - Blue Water
1:29
16. ch
MÜLLER Lukas
-
17. be
COENEN Johan
Team Differdange - Losch
-
18. fr
CALMEJANE Lilian
1:42
19. se
HööG Gustav
Team Tre Berg-Bianchi
1:52
20. it
CECCHIN Alberto
Roth – Skoda
1:54
21. si
BAJC Andi
Amplatz - BMC
-
22. be
VERMEERSCH Gianni
Sunweb - Napoleon Games Cycling Team
-
23. ch
LIENHARD Fabian
1:56
24. lu
THILL Tom
Team Differdange - Losch
-
25. be
DELFOSSE Florent
Color Code - Aquality Protect
-
26. at
UMHALLER Andreas
Amplatz - BMC
-
27. be
MERTZ Remy
Color Code - Aquality Protect
-
28. se
MAGNUSSON Kim
Team Tre Berg-Bianchi
-
29. ch
FRIESECKE Gian
-
30. be
VANTHOURENHOUT Dieter
Sunweb - Napoleon Games Cycling Team
-
31. fr
COUTURE Kévin
-
32. at
KUEN Maximilian
Amplatz - BMC
-
33. dk
GRøN Martin
Riwal Platform Cycling Team
-
34. lu
VALVASORI Larry
-
35. at
LEHNER Daniel
Team Vorarlberg
-
36. no
REGE Even
Team FixIT.no
-
37. dk
WüRTZ SCHMITZ Mads
ColoQuick
2:10
38. se
LINDAU Philip
Team Joker
2:19
39. ch
JAUN Lukas
Roth – Skoda
-
40. be
MERLIER Tim
Sunweb - Napoleon Games Cycling Team
2:29
41. fr
CARDIS Romain
3:30
42. dk
MYGIND Rasmus
Riwal Platform Cycling Team
3:39
43. be
CALLEEUW Joeri
Verandas Willems Cycling Team
5:01
44. nl
REUS Kai
Verandas Willems Cycling Team
5:25
45. de
KRIEGER Alexander
Leopard Development Team
6:05
46. be
PARDINI Olivier
Verandas Willems Cycling Team
7:10
47. be
KAISE Julien
Color Code - Aquality Protect
7:47
48. de
SPRINGER Christoph
Team Vorarlberg
7:54
49. gb
MCLAUGHLIN James
Madison Genesis
9:17
50. dk
OLESEN Patrick
Leopard Development Team
10:00
51. lv
DAKTERIS Janis
Team Differdange - Losch
10:12
52. be
AERNOUTS Jim
Sunweb - Napoleon Games Cycling Team
-
53. at
WALZEL Andreas
Team Vorarlberg
-
54. de
KöNIG Marco
Leopard Development Team
-
55. be
GOOVAERTS Tom
CCT p/b Champion System
-
56. nz
JUDD James
Parkhotel Valkenburg CT
-
57. gr
KASTRANTAS Charalampos
10:19
58. de
RETSCHKE Robert
Team Kuota-Lotto
11:43
59. dk
RIIS Thomas Nybo
Team Trefor - Blue Water
11:47
60. dk
ALMINDSø Rune
ColoQuick
11:50
61. de
WESTMATTELMANN Daniel
Team Kuota-Lotto
11:54
62. de
JANORSCHKE Grischa
Team Vorarlberg
13:22
63. dk
LANDER Sebastian
Team Trefor - Blue Water
14:30
64. la
PHOUNSAVATH Ariya
CCN Cycling Team
17:13
65. gb
SPRAGG James
CCT p/b Champion System
17:38
66. be
DERUETTE Thomas
Team Differdange - Losch
17:54
67. nz
VAN UDEN Roman
CCN Cycling Team
18:29
68. ru
MANAKOV Victor
Leopard Development Team
19:36
69. gb
TENNANT Andrew
Team Wiggins
20:11
70. pt
GONCALVES Gaspar
22:34
71. dk
PEDERSEN Mark Sehested
Team Trefor - Blue Water
22:35
72. ch
CHAVANNE Gabriel
-
73. ch
ZAHNER Simon
23:03
74. gr
TZORTZAKIS Polychronis
23:15
75. be
HENNAUX Loïc
Color Code - Aquality Protect
23:52
76. fr
TALLONNEAU Gwenael
24:55
77. it
BRESCIANI Michael
Roth – Skoda
25:10
78. gb
KELLY Jake
26:07
79. se
WILSON Edvin
Team Joker
26:11
80. ch
PAGE Dylan
Roth – Skoda
26:34
81. us
ECKMANN Yannick
Roth – Skoda
27:02
82. ch
MOSER Kilian
29:53
83. be
PREMONT Christophe
Verandas Willems Cycling Team
30:00
84. de
DIETEREN Jan
Leopard Development Team
30:26
85. si
BAJT Dejan
Amplatz - BMC
31:31
86. dk
BROGE Rolf Nyborg
ColoQuick
33:28
87. de
FLIESSGARTEN Andreas
Team Kuota-Lotto
35:31
88. de
AMPLER Rick
Team Differdange - Losch
38:24
89. no
STOKKENES Torstein
Team FixIT.no
38:38
90. lt
DZERVUS Darijus
CCT p/b Champion System
38:54
91. se
SVENSSON Marcus
39:05
92. nz
ZENOVICH Matthew
CCT p/b Champion System
45:27
93. be
VAN DEN BOSSCHE Angelo
Sunweb - Napoleon Games Cycling Team
45:28
94. lt
KAUPAS Gediminas
Team Differdange - Losch
49:21
95. be
GALLE Tom
Color Code - Aquality Protect
49:39
96. ch
MARGUET Tristan
Roth – Skoda
53:11
97. lu
DIEDERICH Tim
53:50
98. pt
MARTINGIL Cesar
56:32
99. pt
BATISTA Christiano
56:55
100. lu
EWEN Jerome
58:05
101. lu
DIENER Mike
1:00:02
102. lu
WOLTER Claude
1:02:16

Mountains Classification

1. at
KUEN Maximilian
Amplatz - BMC
40
2. hu
KUSZTOR Peter
Amplatz - BMC
33
3. be
KAISE Julien
Color Code - Aquality Protect
18
4. de
WEBER Sascha
CCT p/b Champion System
10
5. dk
OLESEN Patrick
Leopard Development Team
8
6. gb
DOULL Owain
Team Wiggins
7
7. dk
LANDER Sebastian
Team Trefor - Blue Water
7
8. at
UMHALLER Andreas
Amplatz - BMC
6
9. nl
OCKELOEN Jasper
Parkhotel Valkenburg CT
5
10. gb
DAVIES Scott
5
11. es
DE LA PARTE GONZALEZ Víctor
Team Vorarlberg
4
12. ch
MÜLLER Lukas
4
13. dk
WüRTZ SCHMITZ Mads
ColoQuick
4
14. be
BILLE Gaetan
Verandas Willems Cycling Team
3
15. fr
GUYOT Romain
3
16. fr
GRELLIER Fabien
3
17. dk
ANDERSEN Asbjørn Kragh
Team Trefor - Blue Water
3
18. no
REGE Even
Team FixIT.no
3
19. be
AERNOUTS Jim
Sunweb - Napoleon Games Cycling Team
3
20. dk
BROGE Rolf Nyborg
ColoQuick
3
21. se
OLSSON Michael
Team Trefor - Blue Water
2
22. be
PAUWELS Kevin
Sunweb - Napoleon Games Cycling Team
1
23. be
COENEN Johan
Team Differdange - Losch
1
24. ch
FRIESECKE Gian
1
25. dk
ALMINDSø Rune
ColoQuick
1
26. gb
KELLY Jake
1

Points Classification

1. gb
DOULL Owain
Team Wiggins
66
2. de
MEISEN Marcel
Team Kuota-Lotto
43
3. be
MERLIER Tim
Sunweb - Napoleon Games Cycling Team
39
4. dk
KAMP EGESTED Alexander
ColoQuick
36
5. fr
CARDIS Romain
34
6. nl
OCKELOEN Jasper
Parkhotel Valkenburg CT
29
7. be
BILLE Gaetan
Verandas Willems Cycling Team
28
8. ch
PAGE Dylan
Roth – Skoda
28
9. it
CECCHIN Alberto
Roth – Skoda
27
10. fr
GUYOT Romain
26
11. dk
ANDERSEN Asbjørn Kragh
Team Trefor - Blue Water
25
12. gb
TENNANT Andrew
Team Wiggins
25
13. se
HööG Gustav
Team Tre Berg-Bianchi
24
14. de
KRIEGER Alexander
Leopard Development Team
23
15. hu
KUSZTOR Peter
Amplatz - BMC
22
16. be
PAUWELS Kevin
Sunweb - Napoleon Games Cycling Team
21
17. fr
GRELLIER Fabien
20
18. dk
ALMINDSø Rune
ColoQuick
20
19. es
DE LA PARTE GONZALEZ Víctor
Team Vorarlberg
19
20. se
OLSSON Michael
Team Trefor - Blue Water
14
21. fr
CALMEJANE Lilian
14
22. be
VERMEERSCH Gianni
Sunweb - Napoleon Games Cycling Team
13
23. de
WEBER Sascha
CCT p/b Champion System
12
24. be
COENEN Johan
Team Differdange - Losch
12
25. si
BAJC Andi
Amplatz - BMC
12
26. gb
DAVIES Scott
9
27. dk
BROGE Rolf Nyborg
ColoQuick
9
28. ch
JAUN Lukas
Roth – Skoda
8
29. dk
OLESEN Patrick
Leopard Development Team
8
30. fr
CORNU Jeremy
6
31. ch
MÜLLER Lukas
6
32. be
KAISE Julien
Color Code - Aquality Protect
6
33. lv
DAKTERIS Janis
Team Differdange - Losch
4
34. ch
LIENHARD Fabian
2
35. at
UMHALLER Andreas
Amplatz - BMC
2
36. nz
VAN UDEN Roman
CCN Cycling Team
2
37. be
VANTHOURENHOUT Dieter
Sunweb - Napoleon Games Cycling Team
1
38. se
WILSON Edvin
Team Joker
1

Youth Classification

1. gb
DAVIES Scott
16:39:37
2. dk
KAMP EGESTED Alexander
ColoQuick
-
3. gb
DOULL Owain
Team Wiggins
0:58
4. fr
GRELLIER Fabien
1:00
5. se
HööG Gustav
Team Tre Berg-Bianchi
1:25
6. ch
LIENHARD Fabian
1:29
7. be
DELFOSSE Florent
Color Code - Aquality Protect
-
8. be
MERTZ Remy
Color Code - Aquality Protect
-
9. ch
FRIESECKE Gian
-
10. dk
GRøN Martin
Riwal Platform Cycling Team
-
11. lu
VALVASORI Larry
-
12. at
LEHNER Daniel
Team Vorarlberg
-
13. no
REGE Even
Team FixIT.no
-
14. dk
WüRTZ SCHMITZ Mads
ColoQuick
1:43
15. be
KAISE Julien
Color Code - Aquality Protect
7:20
16. dk
OLESEN Patrick
Leopard Development Team
9:33
17. at
WALZEL Andreas
Team Vorarlberg
9:45
18. de
KöNIG Marco
Leopard Development Team
-
19. nz
JUDD James
Parkhotel Valkenburg CT
-
20. dk
ALMINDSø Rune
ColoQuick
11:23
21. be
DERUETTE Thomas
Team Differdange - Losch
17:27
22. pt
GONCALVES Gaspar
22:07
23. be
HENNAUX Loïc
Color Code - Aquality Protect
23:25
24. it
BRESCIANI Michael
Roth – Skoda
24:43
25. gb
KELLY Jake
25:40
26. ch
PAGE Dylan
Roth – Skoda
26:07
27. us
ECKMANN Yannick
Roth – Skoda
26:35
28. de
DIETEREN Jan
Leopard Development Team
29:59
29. no
STOKKENES Torstein
Team FixIT.no
38:11
30. nz
ZENOVICH Matthew
CCT p/b Champion System
45:00
31. be
VAN DEN BOSSCHE Angelo
Sunweb - Napoleon Games Cycling Team
45:01
32. be
GALLE Tom
Color Code - Aquality Protect
49:12
33. pt
MARTINGIL Cesar
56:05

Teams Classification

1.
Vendée U
50:00:54
2.
Great Britain
0:04
3.
Sunweb - Napoleon Games Cycling Team
0:51
4.
Amplatz - BMC
1:35
5.
Team Trefor - Blue Water
1:49
6.
Team Differdange - Losch
1:57
7.
EKZ Racing Team
-
8.
Sweden
2:43
9.
Verandas Willems Cycling Team
3:57
10.
Team Vorarlberg
6:24
11.
ColoQuick
8:05
12.
Color Code - Aquality Protect
8:15
13.
Roth – Skoda
13:05
14.
CC Villeneuve Saint Germain
16:43
15.
CCT p/b Champion System
17:10
16.
Team Kuota-Lotto
20:46
17.
Leopard Development Team
20:52