Go to:  Stage 1 

Flèche du Sud

Stage 1

: Bourscheid > Bourscheid

Wednesday 13th May (2015)

Classification: 2.2

Category: Int. Men

Distance: 73.9km


Stage Result

1. be
BILLE Gaetan
Verandas Willems Cycling Team
01:58:24
2. be
PAUWELS Kevin
Sunweb - Napoleon Games Cycling Team
0:03
3. dk
KAMP EGESTED Alexander
ColoQuick
-
4. se
OLSSON Michael
Team Trefor - Blue Water
-
5. es
DE LA PARTE GONZALEZ Víctor
Team Vorarlberg
-
6. de
WEBER Sascha
CCT p/b Champion System
-
7. gb
DAVIES Scott
-
8. de
MEISEN Marcel
Team Kuota-Lotto
0:11
9. nl
OCKELOEN Jasper
Parkhotel Valkenburg CT
-
10. fr
CORNU Jeremy
0:40
11. fr
CALMEJANE Lilian
1:18
12. it
CECCHIN Alberto
Roth – Skoda
1:32
13. gb
DOULL Owain
Team Wiggins
-
14. at
UMHALLER Andreas
Amplatz - BMC
-
15. be
VANTHOURENHOUT Dieter
Sunweb - Napoleon Games Cycling Team
-
16. ch
LIENHARD Fabian
-
17. dk
LANDER Sebastian
Team Trefor - Blue Water
-
18. be
PARDINI Olivier
Verandas Willems Cycling Team
-
19. be
MERTZ Remy
Color Code - Aquality Protect
-
20. lu
THILL Tom
Team Differdange - Losch
-
21. be
CALLEEUW Joeri
Verandas Willems Cycling Team
-
22. be
DELFOSSE Florent
Color Code - Aquality Protect
-
23. be
VERMEERSCH Gianni
Sunweb - Napoleon Games Cycling Team
-
24. fr
GRELLIER Fabien
-
25. at
LEHNER Daniel
Team Vorarlberg
-
26. lu
VALVASORI Larry
-
27. fr
COUTURE Kévin
-
28. ch
FRIESECKE Gian
-
29. si
BAJC Andi
Amplatz - BMC
-
30. hu
KUSZTOR Peter
Amplatz - BMC
-
31. fr
GUYOT Romain
-
32. se
MAGNUSSON Kim
Team Tre Berg-Bianchi
-
33. be
DERUETTE Thomas
Team Differdange - Losch
-
34. dk
ANDERSEN Asbjørn Kragh
Team Trefor - Blue Water
-
35. dk
GRøN Martin
Riwal Platform Cycling Team
-
36. fr
TALLONNEAU Gwenael
-
37. dk
MYGIND Rasmus
Riwal Platform Cycling Team
-
38. be
COENEN Johan
Team Differdange - Losch
-
39. no
REGE Even
Team FixIT.no
-
40. at
KUEN Maximilian
Amplatz - BMC
-
41. dk
WüRTZ SCHMITZ Mads
ColoQuick
-
42. ch
MÜLLER Lukas
-
43. nl
SCHULTING Peter
Parkhotel Valkenburg CT
-
44. dk
ANDERSEN Rune
-
45. nl
REUS Kai
Verandas Willems Cycling Team
-
46. gb
MCLAUGHLIN James
Madison Genesis
-
47. se
LINDAU Philip
Team Joker
1:55
48. se
HööG Gustav
Team Tre Berg-Bianchi
-
49. ch
JAUN Lukas
Roth – Skoda
-
50. nz
VAN UDEN Roman
CCN Cycling Team
2:07
51. nz
WILLS Ryan
CCT p/b Champion System
-
52. be
MERLIER Tim
Sunweb - Napoleon Games Cycling Team
-
53. no
HAFSäS Marius Andre
Team FixIT.no
2:19
54. be
VAN GUCHT Sten
Verandas Willems Cycling Team
2:51
55. fr
CARDIS Romain
3:08
56. de
KRIEGER Alexander
Leopard Development Team
5:43
57. fr
SOMOGYI Grégoire
6:12
58. nl
ABRAHAM Daniel
CCN Cycling Team
-
59. pt
GONCALVES Gaspar
-
60. dk
HALVORSEN Emil Bækhøj
Riwal Platform Cycling Team
7:13
61. be
DUQUENNOY Jimmy
Color Code - Aquality Protect
7:23
62. be
KAISE Julien
Color Code - Aquality Protect
-
63. pt
GOMES Luis
-
64. de
RETSCHKE Robert
Team Kuota-Lotto
7:30
65. de
JANORSCHKE Grischa
Team Vorarlberg
-
66. de
SPRINGER Christoph
Team Vorarlberg
-
67. dk
VORRE LOURING Aske
ColoQuick
-
68. dk
PEDERSEN Mark Sehested
Team Trefor - Blue Water
-
69. gb
TENNANT Andrew
Team Wiggins
-
70. de
AMPLER Rick
Team Differdange - Losch
7:34
71. ch
ZAHNER Simon
8:04
72. it
BRESCIANI Michael
Roth – Skoda
-
73. de
DIETEREN Jan
Leopard Development Team
-
74. si
BAJT Dejan
Amplatz - BMC
-
75. no
STOKKENES Torstein
Team FixIT.no
-
76. gb
KELLY Jake
-
77. ch
MOSER Kilian
-
78. be
VAN DEN BOSSCHE Angelo
Sunweb - Napoleon Games Cycling Team
-
79. be
PREMONT Christophe
Verandas Willems Cycling Team
9:03
80. lu
DIENER Mike
9:41
81. us
ECKMANN Yannick
Roth – Skoda
-
82. gr
TZORTZAKIS Polychronis
-
83. lu
DIEDERICH Tim
-
84. se
LARSEN Richard
9:44
85. lu
WOLTER Claude
-
86. de
WESTMATTELMANN Daniel
Team Kuota-Lotto
9:47
87. de
FLIESSGARTEN Andreas
Team Kuota-Lotto
9:48
88. la
PHOUNSAVATH Ariya
CCN Cycling Team
-
89. be
HENNAUX Loïc
Color Code - Aquality Protect
-
90. ch
PAGE Dylan
Roth – Skoda
-
91. be
GALLE Tom
Color Code - Aquality Protect
-
92. pt
RIBEIRO David
-
93. nl
VAN DIEMEN Jurgen
Parkhotel Valkenburg CT
-
94. be
GOOVAERTS Tom
CCT p/b Champion System
-
95. lt
DZERVUS Darijus
CCT p/b Champion System
-
96. gb
SPRAGG James
CCT p/b Champion System
-
97. de
KöNIG Marco
Leopard Development Team
-
98. at
WALZEL Andreas
Team Vorarlberg
-
99. fr
TANIS Quentin
-
100. nz
ZENOVICH Matthew
CCT p/b Champion System
-
101. be
AERNOUTS Jim
Sunweb - Napoleon Games Cycling Team
-
102. se
SVENSSON Marcus
-
103. be
DESONAY Thomas
-
104. lv
DAKTERIS Janis
Team Differdange - Losch
-
105. de
BENOIT Andre
Team Kuota-Lotto
-
106. dk
OLESEN Patrick
Leopard Development Team
-
107. dk
RASMUSSEN Alex
Team Trefor - Blue Water
-
108. dk
RIIS Thomas Nybo
Team Trefor - Blue Water
-
109. dk
OLLEGAARD Morten
Riwal Platform Cycling Team
-
110. nz
JUDD James
Parkhotel Valkenburg CT
-
111. dk
SøRENSEN Jimmi
ColoQuick
-
112. lu
FELLER Michael
-
113. pt
BATISTA Christiano
-
114. se
WILSON Edvin
Team Joker
-
115. no
JENSEN Jan William
Team FixIT.no
-
116. lu
DOSTERT Sandro
-
117. ch
CHAVANNE Gabriel
-
118. gr
KASTRANTAS Charalampos
9:55
119. dk
HAUGAARD JENSEN Kristian
Leopard Development Team
12:54
120. dk
BROGE Rolf Nyborg
ColoQuick
13:08
121. gb
DIBBEN Jonathan
Team Wiggins
13:29
122. fr
BELHADJ Brahim
-
123. pt
OLIVEIRA Ivo
14:00
124. lu
EWEN Jerome
18:06
125. nl
NEDERLOF Lex
CCN Cycling Team
18:40
126. sg
LOW Ji Wen
CCN Cycling Team
-
127. lt
KAUPAS Gediminas
Team Differdange - Losch
19:12
128. ru
MANAKOV Victor
Leopard Development Team
-
129. ch
MARGUET Tristan
Roth – Skoda
-
130. lu
VANEK Jean
-
131. no
SANDAL Henrik
Team FixIT.no
19:44
132. de
WEINZHEIMER Richard
Team Kuota-Lotto
-
133. lu
THEIS Jerome
19:53
134. pt
MARTINGIL Cesar
23:56
135. nl
KOOIJMAN Jaap
Parkhotel Valkenburg CT
24:09
136. pt
OLIVEIRA Rui
28:02
137. lu
DAHM Charles
31:07
138. lu
LANG Alec
-
DNF. dk
SCHONNEMANN LARSEN Kaspar
Riwal Platform Cycling Team
-
DNF. si
TRATNIK Jan
Amplatz - BMC
-
DNF. si
ILEšIč Aldo Ino
Team Vorarlberg
-
DNF. lu
CLAEREBOUT David
-
DNF. be
LACROIX Dany
-
DNF. lu
LEYDER Marc
-
DNS. no
HERMANSEN Sindre Eid
Team FixIT.no
-
DNS. nl
BLOKKER Joris
Parkhotel Valkenburg CT
-
DNS. dk
JORGENSEN Kasper Linde
Riwal Platform Cycling Team
-

General Classification

1. be
BILLE Gaetan
Verandas Willems Cycling Team
01:58:24
2. be
PAUWELS Kevin
Sunweb - Napoleon Games Cycling Team
0:03
3. dk
KAMP EGESTED Alexander
ColoQuick
-
4. se
OLSSON Michael
Team Trefor - Blue Water
-
5. es
DE LA PARTE GONZALEZ Víctor
Team Vorarlberg
-
6. de
WEBER Sascha
CCT p/b Champion System
-
7. gb
DAVIES Scott
-
8. de
MEISEN Marcel
Team Kuota-Lotto
0:11
9. nl
OCKELOEN Jasper
Parkhotel Valkenburg CT
-
10. fr
CORNU Jeremy
0:40
11. fr
CALMEJANE Lilian
1:18
12. it
CECCHIN Alberto
Roth – Skoda
1:32
13. gb
DOULL Owain
Team Wiggins
-
14. at
UMHALLER Andreas
Amplatz - BMC
-
15. be
VANTHOURENHOUT Dieter
Sunweb - Napoleon Games Cycling Team
-
16. ch
LIENHARD Fabian
-
17. dk
LANDER Sebastian
Team Trefor - Blue Water
-
18. be
PARDINI Olivier
Verandas Willems Cycling Team
-
19. be
MERTZ Remy
Color Code - Aquality Protect
-
20. lu
THILL Tom
Team Differdange - Losch
-
21. be
CALLEEUW Joeri
Verandas Willems Cycling Team
-
22. be
DELFOSSE Florent
Color Code - Aquality Protect
-
23. be
VERMEERSCH Gianni
Sunweb - Napoleon Games Cycling Team
-
24. fr
GRELLIER Fabien
-
25. at
LEHNER Daniel
Team Vorarlberg
-
26. lu
VALVASORI Larry
-
27. fr
COUTURE Kévin
-
28. ch
FRIESECKE Gian
-
29. si
BAJC Andi
Amplatz - BMC
-
30. hu
KUSZTOR Peter
Amplatz - BMC
-
31. fr
GUYOT Romain
-
32. se
MAGNUSSON Kim
Team Tre Berg-Bianchi
-
33. be
DERUETTE Thomas
Team Differdange - Losch
-
34. dk
ANDERSEN Asbjørn Kragh
Team Trefor - Blue Water
-
35. dk
GRøN Martin
Riwal Platform Cycling Team
-
36. fr
TALLONNEAU Gwenael
-
37. dk
MYGIND Rasmus
Riwal Platform Cycling Team
-
38. be
COENEN Johan
Team Differdange - Losch
-
39. no
REGE Even
Team FixIT.no
-
40. at
KUEN Maximilian
Amplatz - BMC
-
41. dk
WüRTZ SCHMITZ Mads
ColoQuick
-
42. ch
MÜLLER Lukas
-
43. nl
SCHULTING Peter
Parkhotel Valkenburg CT
-
44. dk
ANDERSEN Rune
-
45. nl
REUS Kai
Verandas Willems Cycling Team
-
46. gb
MCLAUGHLIN James
Madison Genesis
-
47. se
LINDAU Philip
Team Joker
1:55
48. se
HööG Gustav
Team Tre Berg-Bianchi
-
49. ch
JAUN Lukas
Roth – Skoda
-
50. nz
VAN UDEN Roman
CCN Cycling Team
2:07
51. nz
WILLS Ryan
CCT p/b Champion System
-
52. be
MERLIER Tim
Sunweb - Napoleon Games Cycling Team
-
53. no
HAFSäS Marius Andre
Team FixIT.no
2:19
54. be
VAN GUCHT Sten
Verandas Willems Cycling Team
2:51
55. fr
CARDIS Romain
3:08
56. de
KRIEGER Alexander
Leopard Development Team
5:43
57. fr
SOMOGYI Grégoire
6:12
58. nl
ABRAHAM Daniel
CCN Cycling Team
-
59. pt
GONCALVES Gaspar
-
60. dk
HALVORSEN Emil Bækhøj
Riwal Platform Cycling Team
7:13
61. be
DUQUENNOY Jimmy
Color Code - Aquality Protect
7:23
62. be
KAISE Julien
Color Code - Aquality Protect
-
63. pt
GOMES Luis
-
64. de
RETSCHKE Robert
Team Kuota-Lotto
7:30
65. de
JANORSCHKE Grischa
Team Vorarlberg
-
66. de
SPRINGER Christoph
Team Vorarlberg
-
67. dk
VORRE LOURING Aske
ColoQuick
-
68. dk
PEDERSEN Mark Sehested
Team Trefor - Blue Water
-
69. gb
TENNANT Andrew
Team Wiggins
-
70. de
AMPLER Rick
Team Differdange - Losch
7:34
71. ch
ZAHNER Simon
8:04
72. it
BRESCIANI Michael
Roth – Skoda
-
73. de
DIETEREN Jan
Leopard Development Team
-
74. si
BAJT Dejan
Amplatz - BMC
-
75. no
STOKKENES Torstein
Team FixIT.no
-
76. gb
KELLY Jake
-
77. ch
MOSER Kilian
-
78. be
VAN DEN BOSSCHE Angelo
Sunweb - Napoleon Games Cycling Team
-
79. be
PREMONT Christophe
Verandas Willems Cycling Team
9:03
80. lu
DIENER Mike
9:41
81. us
ECKMANN Yannick
Roth – Skoda
-
82. gr
TZORTZAKIS Polychronis
-
83. lu
DIEDERICH Tim
-
84. se
LARSEN Richard
9:44
85. lu
WOLTER Claude
-
86. de
WESTMATTELMANN Daniel
Team Kuota-Lotto
9:47
87. de
FLIESSGARTEN Andreas
Team Kuota-Lotto
9:48
88. la
PHOUNSAVATH Ariya
CCN Cycling Team
-
89. be
HENNAUX Loïc
Color Code - Aquality Protect
-
90. ch
PAGE Dylan
Roth – Skoda
-
91. be
GALLE Tom
Color Code - Aquality Protect
-
92. pt
RIBEIRO David
-
93. nl
VAN DIEMEN Jurgen
Parkhotel Valkenburg CT
-
94. be
GOOVAERTS Tom
CCT p/b Champion System
-
95. lt
DZERVUS Darijus
CCT p/b Champion System
-
96. gb
SPRAGG James
CCT p/b Champion System
-
97. de
KöNIG Marco
Leopard Development Team
-
98. at
WALZEL Andreas
Team Vorarlberg
-
99. fr
TANIS Quentin
-
100. nz
ZENOVICH Matthew
CCT p/b Champion System
-
101. be
AERNOUTS Jim
Sunweb - Napoleon Games Cycling Team
-
102. se
SVENSSON Marcus
-
103. be
DESONAY Thomas
-
104. lv
DAKTERIS Janis
Team Differdange - Losch
-
105. de
BENOIT Andre
Team Kuota-Lotto
-
106. dk
OLESEN Patrick
Leopard Development Team
-
107. dk
RASMUSSEN Alex
Team Trefor - Blue Water
-
108. dk
RIIS Thomas Nybo
Team Trefor - Blue Water
-
109. dk
OLLEGAARD Morten
Riwal Platform Cycling Team
-
110. nz
JUDD James
Parkhotel Valkenburg CT
-
111. dk
SøRENSEN Jimmi
ColoQuick
-
112. lu
FELLER Michael
-
113. pt
BATISTA Christiano
-
114. se
WILSON Edvin
Team Joker
-
115. no
JENSEN Jan William
Team FixIT.no
-
116. lu
DOSTERT Sandro
-
117. ch
CHAVANNE Gabriel
-
118. gr
KASTRANTAS Charalampos
9:55
119. dk
HAUGAARD JENSEN Kristian
Leopard Development Team
12:54
120. dk
BROGE Rolf Nyborg
ColoQuick
13:08
121. gb
DIBBEN Jonathan
Team Wiggins
13:29
122. fr
BELHADJ Brahim
-
123. pt
OLIVEIRA Ivo
14:00
124. lu
EWEN Jerome
18:06
125. nl
NEDERLOF Lex
CCN Cycling Team
18:40
126. sg
LOW Ji Wen
CCN Cycling Team
-
127. lt
KAUPAS Gediminas
Team Differdange - Losch
19:12
128. ru
MANAKOV Victor
Leopard Development Team
-
129. ch
MARGUET Tristan
Roth – Skoda
-
130. lu
VANEK Jean
-
131. no
SANDAL Henrik
Team FixIT.no
19:44
132. de
WEINZHEIMER Richard
Team Kuota-Lotto
-
133. lu
THEIS Jerome
19:53
134. pt
MARTINGIL Cesar
23:56
135. nl
KOOIJMAN Jaap
Parkhotel Valkenburg CT
24:09
136. pt
OLIVEIRA Rui
28:02
137. lu
DAHM Charles
31:07
138. lu
LANG Alec
-

Mountains Classification

1. be
KAISE Julien
Color Code - Aquality Protect
15
2. at
UMHALLER Andreas
Amplatz - BMC
6
3. nl
OCKELOEN Jasper
Parkhotel Valkenburg CT
5
4. gb
DAVIES Scott
5
5. be
BILLE Gaetan
Verandas Willems Cycling Team
3
6. be
PAUWELS Kevin
Sunweb - Napoleon Games Cycling Team
1
7. se
OLSSON Michael
Team Trefor - Blue Water
1

Points Classification

1. be
BILLE Gaetan
Verandas Willems Cycling Team
25
2. be
PAUWELS Kevin
Sunweb - Napoleon Games Cycling Team
20
3. dk
KAMP EGESTED Alexander
ColoQuick
16
4. se
OLSSON Michael
Team Trefor - Blue Water
14
5. es
DE LA PARTE GONZALEZ Víctor
Team Vorarlberg
12
6. de
WEBER Sascha
CCT p/b Champion System
10
7. gb
DAVIES Scott
9
8. de
MEISEN Marcel
Team Kuota-Lotto
8
9. nl
OCKELOEN Jasper
Parkhotel Valkenburg CT
7
10. fr
CORNU Jeremy
6
11. fr
CALMEJANE Lilian
5
12. it
CECCHIN Alberto
Roth – Skoda
4
13. gb
DOULL Owain
Team Wiggins
3
14. at
UMHALLER Andreas
Amplatz - BMC
2
15. be
VANTHOURENHOUT Dieter
Sunweb - Napoleon Games Cycling Team
1

Youth Classification

1. dk
KAMP EGESTED Alexander
ColoQuick
01:58:27
2. gb
DAVIES Scott
-
3. gb
DOULL Owain
Team Wiggins
1:29
4. ch
LIENHARD Fabian
-
5. be
MERTZ Remy
Color Code - Aquality Protect
-
6. be
DELFOSSE Florent
Color Code - Aquality Protect
-
7. fr
GRELLIER Fabien
-
8. at
LEHNER Daniel
Team Vorarlberg
-
9. lu
VALVASORI Larry
-
10. ch
FRIESECKE Gian
-
11. be
DERUETTE Thomas
Team Differdange - Losch
-
12. dk
GRøN Martin
Riwal Platform Cycling Team
-
13. no
REGE Even
Team FixIT.no
-
14. dk
WüRTZ SCHMITZ Mads
ColoQuick
-
15. dk
ANDERSEN Rune
-
16. se
HööG Gustav
Team Tre Berg-Bianchi
1:52
17. pt
GONCALVES Gaspar
6:09
18. dk
HALVORSEN Emil Bækhøj
Riwal Platform Cycling Team
7:10
19. be
DUQUENNOY Jimmy
Color Code - Aquality Protect
7:20
20. be
KAISE Julien
Color Code - Aquality Protect
-
21. pt
GOMES Luis
-
22. dk
VORRE LOURING Aske
ColoQuick
7:27
23. it
BRESCIANI Michael
Roth – Skoda
8:01
24. de
DIETEREN Jan
Leopard Development Team
-
25. no
STOKKENES Torstein
Team FixIT.no
-
26. gb
KELLY Jake
-
27. be
VAN DEN BOSSCHE Angelo
Sunweb - Napoleon Games Cycling Team
-
28. us
ECKMANN Yannick
Roth – Skoda
9:38
29. be
HENNAUX Loïc
Color Code - Aquality Protect
9:45
30. ch
PAGE Dylan
Roth – Skoda
-
31. be
GALLE Tom
Color Code - Aquality Protect
-
32. pt
RIBEIRO David
-
33. de
KöNIG Marco
Leopard Development Team
-
34. at
WALZEL Andreas
Team Vorarlberg
-
35. nz
ZENOVICH Matthew
CCT p/b Champion System
-
36. dk
OLESEN Patrick
Leopard Development Team
-
37. nz
JUDD James
Parkhotel Valkenburg CT
-
38. lu
FELLER Michael
-
39. no
JENSEN Jan William
Team FixIT.no
-
40. lu
DOSTERT Sandro
-
41. gb
DIBBEN Jonathan
Team Wiggins
13:26
42. no
SANDAL Henrik
Team FixIT.no
19:41
43. de
WEINZHEIMER Richard
Team Kuota-Lotto
-
44. pt
MARTINGIL Cesar
23:53
45. nl
KOOIJMAN Jaap
Parkhotel Valkenburg CT
24:06
46. pt
OLIVEIRA Rui
27:59
47. lu
LANG Alec
31:04

Teams Classification

1.
Verandas Willems Cycling Team
05:58:16
2.
Sunweb - Napoleon Games Cycling Team
0:03
3.
Team Trefor - Blue Water
-
4.
Great Britain
-
5.
ColoQuick
-
6.
Vendée U
0:26
7.
Amplatz - BMC
1:32
8.
EKZ Racing Team
-
9.
Team Differdange - Losch
-
10.
Sweden
2:18
11.
Team Vorarlberg
6:01
12.
CC Villeneuve Saint Germain
6:12
13.
Riwal Platform Cycling Team
7:13
14.
Color Code - Aquality Protect
7:23
15.
Roth – Skoda
8:27
16.
Parkhotel Valkenburg CT
-
17.
Team FixIT.no
8:51
18.
CCT p/b Champion System
8:54
19.
Team Kuota-Lotto
14:24
20.
CCN Cycling Team
15:03