Go to:  Stage 1  Stage 2 

Flèche du Sud

Stage 2

: Rumelange > Roeser

Thursday 14th May (2015)

Classification: 2.2

Category: Int. Men

Distance: 165.7km


Stage Result

1. gb
TENNANT Andrew
Team Wiggins
03:49:04
2. dk
ALMINDSø Rune
ColoQuick
-
3. ch
PAGE Dylan
Roth – Skoda
-
4. nl
SCHULTING Peter
Parkhotel Valkenburg CT
-
5. hu
KUSZTOR Peter
Amplatz - BMC
-
6. fr
GUYOT Romain
-
7. be
MERLIER Tim
Sunweb - Napoleon Games Cycling Team
0:18
8. gb
DOULL Owain
Team Wiggins
-
9. fr
CARDIS Romain
-
10. it
CECCHIN Alberto
Roth – Skoda
-
11. de
MEISEN Marcel
Team Kuota-Lotto
-
12. si
BAJC Andi
Amplatz - BMC
-
13. de
KRIEGER Alexander
Leopard Development Team
-
14. de
WEBER Sascha
CCT p/b Champion System
-
15. be
VERMEERSCH Gianni
Sunweb - Napoleon Games Cycling Team
-
16. dk
OLLEGAARD Morten
Riwal Platform Cycling Team
-
17. de
JANORSCHKE Grischa
Team Vorarlberg
-
18. dk
HAUGAARD JENSEN Kristian
Leopard Development Team
-
19. be
DUQUENNOY Jimmy
Color Code - Aquality Protect
0:20
20. gb
DAVIES Scott
-
21. pt
MARTINGIL Cesar
-
22. nl
VAN DIEMEN Jurgen
Parkhotel Valkenburg CT
-
23. fr
CALMEJANE Lilian
-
24. lv
DAKTERIS Janis
Team Differdange - Losch
-
25. gr
TZORTZAKIS Polychronis
-
26. se
LINDAU Philip
Team Joker
-
27. nl
OCKELOEN Jasper
Parkhotel Valkenburg CT
-
28. lt
KAUPAS Gediminas
Team Differdange - Losch
-
29. gr
KASTRANTAS Charalampos
-
30. ch
LIENHARD Fabian
-
31. se
HööG Gustav
Team Tre Berg-Bianchi
-
32. se
MAGNUSSON Kim
Team Tre Berg-Bianchi
-
33. dk
BROGE Rolf Nyborg
ColoQuick
-
34. se
OLSSON Michael
Team Trefor - Blue Water
-
35. lu
THILL Tom
Team Differdange - Losch
-
36. es
DE LA PARTE GONZALEZ Víctor
Team Vorarlberg
-
37. us
ECKMANN Yannick
Roth – Skoda
-
38. se
SVENSSON Marcus
-
39. be
BILLE Gaetan
Verandas Willems Cycling Team
-
40. dk
HALVORSEN Emil Bækhøj
Riwal Platform Cycling Team
-
41. dk
LANDER Sebastian
Team Trefor - Blue Water
-
42. lt
DZERVUS Darijus
CCT p/b Champion System
-
43. dk
ANDERSEN Asbjørn Kragh
Team Trefor - Blue Water
-
44. gb
SPRAGG James
CCT p/b Champion System
-
45. nz
JUDD James
Parkhotel Valkenburg CT
-
46. fr
CORNU Jeremy
-
47. pt
OLIVEIRA Ivo
-
48. nz
VAN UDEN Roman
CCN Cycling Team
-
49. dk
KAMP EGESTED Alexander
ColoQuick
-
50. be
MERTZ Remy
Color Code - Aquality Protect
-
51. be
DERUETTE Thomas
Team Differdange - Losch
-
52. ch
MÜLLER Lukas
-
53. se
LARSEN Richard
-
54. be
PAUWELS Kevin
Sunweb - Napoleon Games Cycling Team
-
55. de
KöNIG Marco
Leopard Development Team
-
56. be
PARDINI Olivier
Verandas Willems Cycling Team
-
57. ru
MANAKOV Victor
Leopard Development Team
-
58. de
RETSCHKE Robert
Team Kuota-Lotto
-
59. ch
ZAHNER Simon
-
60. at
KUEN Maximilian
Amplatz - BMC
-
61. gb
KELLY Jake
-
62. fr
TANIS Quentin
-
63. be
DELFOSSE Florent
Color Code - Aquality Protect
-
64. fr
TALLONNEAU Gwenael
-
65. ch
FRIESECKE Gian
-
66. dk
WüRTZ SCHMITZ Mads
ColoQuick
-
67. dk
RIIS Thomas Nybo
Team Trefor - Blue Water
-
68. be
GOOVAERTS Tom
CCT p/b Champion System
-
69. be
AERNOUTS Jim
Sunweb - Napoleon Games Cycling Team
-
70. de
SPRINGER Christoph
Team Vorarlberg
-
71. pt
GONCALVES Gaspar
-
72. at
WALZEL Andreas
Team Vorarlberg
-
73. at
LEHNER Daniel
Team Vorarlberg
-
74. dk
MYGIND Rasmus
Riwal Platform Cycling Team
-
75. fr
GRELLIER Fabien
-
76. be
KAISE Julien
Color Code - Aquality Protect
-
77. fr
COUTURE Kévin
-
78. no
STOKKENES Torstein
Team FixIT.no
-
79. pt
RIBEIRO David
-
80. dk
GRøN Martin
Riwal Platform Cycling Team
-
81. be
CALLEEUW Joeri
Verandas Willems Cycling Team
-
82. nl
KOOIJMAN Jaap
Parkhotel Valkenburg CT
-
83. la
PHOUNSAVATH Ariya
CCN Cycling Team
-
84. be
COENEN Johan
Team Differdange - Losch
-
85. si
BAJT Dejan
Amplatz - BMC
-
86. nl
REUS Kai
Verandas Willems Cycling Team
-
87. at
UMHALLER Andreas
Amplatz - BMC
-
88. nz
WILLS Ryan
CCT p/b Champion System
-
89. lu
DIENER Mike
-
90. de
DIETEREN Jan
Leopard Development Team
-
91. it
BRESCIANI Michael
Roth – Skoda
-
92. be
GALLE Tom
Color Code - Aquality Protect
-
93. no
HAFSäS Marius Andre
Team FixIT.no
-
94. ch
CHAVANNE Gabriel
-
95. de
WEINZHEIMER Richard
Team Kuota-Lotto
-
96. nz
ZENOVICH Matthew
CCT p/b Champion System
-
97. dk
RASMUSSEN Alex
Team Trefor - Blue Water
-
98. be
HENNAUX Loïc
Color Code - Aquality Protect
-
99. lu
VALVASORI Larry
-
100. gb
MCLAUGHLIN James
Madison Genesis
-
101. no
REGE Even
Team FixIT.no
-
102. dk
VORRE LOURING Aske
ColoQuick
-
103. de
FLIESSGARTEN Andreas
Team Kuota-Lotto
-
104. lu
WOLTER Claude
-
105. ch
JAUN Lukas
Roth – Skoda
-
106. lu
DOSTERT Sandro
-
107. de
WESTMATTELMANN Daniel
Team Kuota-Lotto
-
108. be
VAN DEN BOSSCHE Angelo
Sunweb - Napoleon Games Cycling Team
-
109. be
VANTHOURENHOUT Dieter
Sunweb - Napoleon Games Cycling Team
-
110. pt
OLIVEIRA Rui
-
111. dk
PEDERSEN Mark Sehested
Team Trefor - Blue Water
-
112. lu
FELLER Michael
-
113. be
VAN GUCHT Sten
Verandas Willems Cycling Team
-
114. ch
MARGUET Tristan
Roth – Skoda
0:35
115. dk
OLESEN Patrick
Leopard Development Team
-
116. de
AMPLER Rick
Team Differdange - Losch
0:37
117. pt
BATISTA Christiano
0:56
118. lu
EWEN Jerome
-
119. be
PREMONT Christophe
Verandas Willems Cycling Team
1:16
120. gb
DIBBEN Jonathan
Team Wiggins
2:15
121. lu
DIEDERICH Tim
2:30
122. fr
BELHADJ Brahim
4:11
123. lu
VANEK Jean
-
124. nl
NEDERLOF Lex
CCN Cycling Team
9:35
125. be
DESONAY Thomas
-
126. dk
SøRENSEN Jimmi
ColoQuick
12:41
127. se
WILSON Edvin
Team Joker
-
128. ch
MOSER Kilian
13:14
DNF. no
JENSEN Jan William
Team FixIT.no
-
DNF. no
SANDAL Henrik
Team FixIT.no
-
DNF. sg
LOW Ji Wen
CCN Cycling Team
-
DNF. nl
ABRAHAM Daniel
CCN Cycling Team
-
DNF. pt
GOMES Luis
-
DNF. de
BENOIT Andre
Team Kuota-Lotto
-
DNF. fr
SOMOGYI Grégoire
-
DNF. lu
LANG Alec
-
DNF. lu
THEIS Jerome
-
DNF. lu
DAHM Charles
-

General Classification

1. be
BILLE Gaetan
Verandas Willems Cycling Team
05:47:48
2. de
WEBER Sascha
CCT p/b Champion System
0:01
3. gb
DAVIES Scott
0:03
4. se
OLSSON Michael
Team Trefor - Blue Water
-
5. es
DE LA PARTE GONZALEZ Víctor
Team Vorarlberg
-
6. dk
KAMP EGESTED Alexander
ColoQuick
-
7. be
PAUWELS Kevin
Sunweb - Napoleon Games Cycling Team
-
8. de
MEISEN Marcel
Team Kuota-Lotto
0:09
9. nl
OCKELOEN Jasper
Parkhotel Valkenburg CT
0:11
10. fr
CORNU Jeremy
0:40
11. hu
KUSZTOR Peter
Amplatz - BMC
1:12
12. fr
GUYOT Romain
-
13. dk
ALMINDSø Rune
ColoQuick
-
14. nl
SCHULTING Peter
Parkhotel Valkenburg CT
-
15. fr
CALMEJANE Lilian
1:18
16. gb
DOULL Owain
Team Wiggins
1:30
17. it
CECCHIN Alberto
Roth – Skoda
-
18. be
VERMEERSCH Gianni
Sunweb - Napoleon Games Cycling Team
-
19. si
BAJC Andi
Amplatz - BMC
-
20. ch
LIENHARD Fabian
1:32
21. lu
THILL Tom
Team Differdange - Losch
-
22. dk
LANDER Sebastian
Team Trefor - Blue Water
-
23. se
MAGNUSSON Kim
Team Tre Berg-Bianchi
-
24. be
MERTZ Remy
Color Code - Aquality Protect
-
25. be
PARDINI Olivier
Verandas Willems Cycling Team
-
26. dk
ANDERSEN Asbjørn Kragh
Team Trefor - Blue Water
-
27. be
DERUETTE Thomas
Team Differdange - Losch
-
28. be
DELFOSSE Florent
Color Code - Aquality Protect
-
29. ch
FRIESECKE Gian
-
30. ch
MÜLLER Lukas
-
31. at
LEHNER Daniel
Team Vorarlberg
-
32. fr
GRELLIER Fabien
-
33. at
KUEN Maximilian
Amplatz - BMC
-
34. fr
TALLONNEAU Gwenael
-
35. at
UMHALLER Andreas
Amplatz - BMC
-
36. be
CALLEEUW Joeri
Verandas Willems Cycling Team
-
37. fr
COUTURE Kévin
-
38. dk
WüRTZ SCHMITZ Mads
ColoQuick
-
39. dk
MYGIND Rasmus
Riwal Platform Cycling Team
-
40. dk
GRøN Martin
Riwal Platform Cycling Team
-
41. be
COENEN Johan
Team Differdange - Losch
-
42. be
VANTHOURENHOUT Dieter
Sunweb - Napoleon Games Cycling Team
-
43. lu
VALVASORI Larry
-
44. nl
REUS Kai
Verandas Willems Cycling Team
-
45. no
REGE Even
Team FixIT.no
-
46. gb
MCLAUGHLIN James
Madison Genesis
-
47. se
LINDAU Philip
Team Joker
1:55
48. se
HööG Gustav
Team Tre Berg-Bianchi
-
49. ch
JAUN Lukas
Roth – Skoda
-
50. be
MERLIER Tim
Sunweb - Napoleon Games Cycling Team
2:05
51. nz
VAN UDEN Roman
CCN Cycling Team
2:07
52. nz
WILLS Ryan
CCT p/b Champion System
-
53. no
HAFSäS Marius Andre
Team FixIT.no
2:19
54. be
VAN GUCHT Sten
Verandas Willems Cycling Team
2:51
55. fr
CARDIS Romain
3:06
56. de
KRIEGER Alexander
Leopard Development Team
5:41
57. pt
GONCALVES Gaspar
6:12
58. gb
TENNANT Andrew
Team Wiggins
7:10
59. dk
HALVORSEN Emil Bækhøj
Riwal Platform Cycling Team
7:13
60. be
DUQUENNOY Jimmy
Color Code - Aquality Protect
7:23
61. be
KAISE Julien
Color Code - Aquality Protect
-
62. de
JANORSCHKE Grischa
Team Vorarlberg
7:28
63. de
RETSCHKE Robert
Team Kuota-Lotto
7:30
64. de
SPRINGER Christoph
Team Vorarlberg
-
65. dk
VORRE LOURING Aske
ColoQuick
-
66. dk
PEDERSEN Mark Sehested
Team Trefor - Blue Water
-
67. de
AMPLER Rick
Team Differdange - Losch
7:51
68. ch
ZAHNER Simon
8:04
69. gb
KELLY Jake
-
70. no
STOKKENES Torstein
Team FixIT.no
-
71. si
BAJT Dejan
Amplatz - BMC
-
72. de
DIETEREN Jan
Leopard Development Team
-
73. it
BRESCIANI Michael
Roth – Skoda
-
74. be
VAN DEN BOSSCHE Angelo
Sunweb - Napoleon Games Cycling Team
-
75. ch
PAGE Dylan
Roth – Skoda
9:28
76. gr
TZORTZAKIS Polychronis
9:41
77. us
ECKMANN Yannick
Roth – Skoda
-
78. lu
DIENER Mike
-
79. se
LARSEN Richard
9:44
80. lu
WOLTER Claude
-
81. dk
OLLEGAARD Morten
Riwal Platform Cycling Team
9:46
82. de
WESTMATTELMANN Daniel
Team Kuota-Lotto
9:47
83. nl
VAN DIEMEN Jurgen
Parkhotel Valkenburg CT
9:48
84. lv
DAKTERIS Janis
Team Differdange - Losch
-
85. lt
DZERVUS Darijus
CCT p/b Champion System
-
86. se
SVENSSON Marcus
-
87. gb
SPRAGG James
CCT p/b Champion System
-
88. de
KöNIG Marco
Leopard Development Team
-
89. nz
JUDD James
Parkhotel Valkenburg CT
-
90. fr
TANIS Quentin
-
91. be
GOOVAERTS Tom
CCT p/b Champion System
-
92. be
AERNOUTS Jim
Sunweb - Napoleon Games Cycling Team
-
93. at
WALZEL Andreas
Team Vorarlberg
-
94. pt
RIBEIRO David
-
95. la
PHOUNSAVATH Ariya
CCN Cycling Team
-
96. dk
RIIS Thomas Nybo
Team Trefor - Blue Water
-
97. be
GALLE Tom
Color Code - Aquality Protect
-
98. be
HENNAUX Loïc
Color Code - Aquality Protect
-
99. nz
ZENOVICH Matthew
CCT p/b Champion System
-
100. dk
RASMUSSEN Alex
Team Trefor - Blue Water
-
101. ch
CHAVANNE Gabriel
-
102. lu
DOSTERT Sandro
-
103. lu
FELLER Michael
-
104. gr
KASTRANTAS Charalampos
9:55
105. be
PREMONT Christophe
Verandas Willems Cycling Team
9:59
106. dk
OLESEN Patrick
Leopard Development Team
10:03
107. pt
BATISTA Christiano
10:24
108. lu
DIEDERICH Tim
11:51
109. dk
HAUGAARD JENSEN Kristian
Leopard Development Team
12:52
110. dk
BROGE Rolf Nyborg
ColoQuick
13:08
111. pt
OLIVEIRA Ivo
14:00
112. gb
DIBBEN Jonathan
Team Wiggins
15:24
113. fr
BELHADJ Brahim
17:20
114. lu
EWEN Jerome
18:42
115. be
DESONAY Thomas
19:03
116. lt
KAUPAS Gediminas
Team Differdange - Losch
19:12
117. ru
MANAKOV Victor
Leopard Development Team
-
118. ch
MARGUET Tristan
Roth – Skoda
19:27
119. de
WEINZHEIMER Richard
Team Kuota-Lotto
19:44
120. ch
MOSER Kilian
20:58
121. dk
SøRENSEN Jimmi
ColoQuick
22:09
122. se
WILSON Edvin
Team Joker
-
123. lu
VANEK Jean
23:03
124. pt
MARTINGIL Cesar
23:56
125. nl
KOOIJMAN Jaap
Parkhotel Valkenburg CT
24:09
126. nl
NEDERLOF Lex
CCN Cycling Team
27:55
127. pt
OLIVEIRA Rui
28:02

Mountains Classification

1. be
KAISE Julien
Color Code - Aquality Protect
15
2. at
UMHALLER Andreas
Amplatz - BMC
6
3. nl
OCKELOEN Jasper
Parkhotel Valkenburg CT
5
4. gb
DAVIES Scott
5
5. be
BILLE Gaetan
Verandas Willems Cycling Team
3
6. be
PAUWELS Kevin
Sunweb - Napoleon Games Cycling Team
1
7. se
OLSSON Michael
Team Trefor - Blue Water
1

Points Classification

1. be
BILLE Gaetan
Verandas Willems Cycling Team
25
2. be
PAUWELS Kevin
Sunweb - Napoleon Games Cycling Team
20
3. dk
KAMP EGESTED Alexander
ColoQuick
16
4. se
OLSSON Michael
Team Trefor - Blue Water
14
5. es
DE LA PARTE GONZALEZ Víctor
Team Vorarlberg
12
6. de
WEBER Sascha
CCT p/b Champion System
10
7. gb
DAVIES Scott
9
8. de
MEISEN Marcel
Team Kuota-Lotto
8
9. nl
OCKELOEN Jasper
Parkhotel Valkenburg CT
7
10. fr
CORNU Jeremy
6
11. fr
CALMEJANE Lilian
5
12. it
CECCHIN Alberto
Roth – Skoda
4
13. gb
DOULL Owain
Team Wiggins
3
14. at
UMHALLER Andreas
Amplatz - BMC
2
15. be
VANTHOURENHOUT Dieter
Sunweb - Napoleon Games Cycling Team
1

Youth Classification

1. dk
KAMP EGESTED Alexander
ColoQuick
01:58:27
2. gb
DAVIES Scott
-
3. gb
DOULL Owain
Team Wiggins
1:29
4. ch
LIENHARD Fabian
-
5. be
MERTZ Remy
Color Code - Aquality Protect
-
6. be
DELFOSSE Florent
Color Code - Aquality Protect
-
7. fr
GRELLIER Fabien
-
8. at
LEHNER Daniel
Team Vorarlberg
-
9. lu
VALVASORI Larry
-
10. ch
FRIESECKE Gian
-
11. be
DERUETTE Thomas
Team Differdange - Losch
-
12. dk
GRøN Martin
Riwal Platform Cycling Team
-
13. no
REGE Even
Team FixIT.no
-
14. dk
WüRTZ SCHMITZ Mads
ColoQuick
-
15. dk
ALMINDSø Rune
ColoQuick
-
16. se
HööG Gustav
Team Tre Berg-Bianchi
1:52
17. pt
GONCALVES Gaspar
6:09
18. dk
HALVORSEN Emil Bækhøj
Riwal Platform Cycling Team
7:10
19. be
DUQUENNOY Jimmy
Color Code - Aquality Protect
7:20
20. be
KAISE Julien
Color Code - Aquality Protect
-
21. pt
GOMES Luis
-
22. dk
VORRE LOURING Aske
ColoQuick
7:27
23. it
BRESCIANI Michael
Roth – Skoda
8:01
24. de
DIETEREN Jan
Leopard Development Team
-
25. no
STOKKENES Torstein
Team FixIT.no
-
26. gb
KELLY Jake
-
27. be
VAN DEN BOSSCHE Angelo
Sunweb - Napoleon Games Cycling Team
-
28. us
ECKMANN Yannick
Roth – Skoda
9:38
29. be
HENNAUX Loïc
Color Code - Aquality Protect
9:45
30. ch
PAGE Dylan
Roth – Skoda
-
31. be
GALLE Tom
Color Code - Aquality Protect
-
32. pt
RIBEIRO David
-
33. de
KöNIG Marco
Leopard Development Team
-
34. at
WALZEL Andreas
Team Vorarlberg
-
35. nz
ZENOVICH Matthew
CCT p/b Champion System
-
36. dk
OLESEN Patrick
Leopard Development Team
-
37. nz
JUDD James
Parkhotel Valkenburg CT
-
38. lu
FELLER Michael
-
39. no
JENSEN Jan William
Team FixIT.no
-
40. lu
DOSTERT Sandro
-
41. gb
DIBBEN Jonathan
Team Wiggins
13:26
42. no
SANDAL Henrik
Team FixIT.no
19:41
43. de
WEINZHEIMER Richard
Team Kuota-Lotto
-
44. pt
MARTINGIL Cesar
23:53
45. nl
KOOIJMAN Jaap
Parkhotel Valkenburg CT
24:06
46. pt
OLIVEIRA Rui
27:59
47. lu
LANG Alec
31:04

Teams Classification

1.
Verandas Willems Cycling Team
05:58:16
2.
Sunweb - Napoleon Games Cycling Team
0:03
3.
Team Trefor - Blue Water
-
4.
Great Britain
-
5.
ColoQuick
-
6.
Vendée U
0:26
7.
Amplatz - BMC
1:32
8.
EKZ Racing Team
-
9.
Team Differdange - Losch
-
10.
Sweden
2:18
11.
Team Vorarlberg
6:01
12.
CC Villeneuve Saint Germain
6:12
13.
Riwal Platform Cycling Team
7:13
14.
Color Code - Aquality Protect
7:23
15.
Roth – Skoda
8:27
16.
Parkhotel Valkenburg CT
-
17.
Team FixIT.no
8:51
18.
CCT p/b Champion System
8:54
19.
Team Kuota-Lotto
14:24
20.
CCN Cycling Team
15:03