Go to:  Stage 1  Stage 2  Stage 3 

Flèche du Sud

Stage 3

: Echternach > Clervaux

Friday 15th May (2015)

Classification: 2.2

Category: Int. Men

Distance: 143.7km


Stage Result

1. gb
DOULL Owain
Team Wiggins
03:42:51
2. fr
GRELLIER Fabien
-
3. be
MERLIER Tim
Sunweb - Napoleon Games Cycling Team
0:29
4. fr
CARDIS Romain
-
5. de
MEISEN Marcel
Team Kuota-Lotto
-
6. de
KRIEGER Alexander
Leopard Development Team
-
7. it
CECCHIN Alberto
Roth – Skoda
-
8. nl
OCKELOEN Jasper
Parkhotel Valkenburg CT
-
9. si
BAJC Andi
Amplatz - BMC
-
10. fr
CALMEJANE Lilian
-
11. be
VERMEERSCH Gianni
Sunweb - Napoleon Games Cycling Team
-
12. lv
DAKTERIS Janis
Team Differdange - Losch
-
13. be
BILLE Gaetan
Verandas Willems Cycling Team
-
14. ch
LIENHARD Fabian
-
15. se
WILSON Edvin
Team Joker
-
16. de
WEBER Sascha
CCT p/b Champion System
-
17. gr
KASTRANTAS Charalampos
-
18. se
HööG Gustav
Team Tre Berg-Bianchi
-
19. se
OLSSON Michael
Team Trefor - Blue Water
-
20. be
MERTZ Remy
Color Code - Aquality Protect
-
21. nl
VAN DIEMEN Jurgen
Parkhotel Valkenburg CT
-
22. gb
KELLY Jake
-
23. hu
KUSZTOR Peter
Amplatz - BMC
-
24. be
PAUWELS Kevin
Sunweb - Napoleon Games Cycling Team
-
25. dk
ANDERSEN Asbjørn Kragh
Team Trefor - Blue Water
-
26. gb
DAVIES Scott
-
27. be
KAISE Julien
Color Code - Aquality Protect
-
28. be
GOOVAERTS Tom
CCT p/b Champion System
-
29. be
PARDINI Olivier
Verandas Willems Cycling Team
-
30. se
MAGNUSSON Kim
Team Tre Berg-Bianchi
-
31. de
SPRINGER Christoph
Team Vorarlberg
-
32. dk
RIIS Thomas Nybo
Team Trefor - Blue Water
-
33. at
WALZEL Andreas
Team Vorarlberg
-
34. lu
THILL Tom
Team Differdange - Losch
-
35. be
AERNOUTS Jim
Sunweb - Napoleon Games Cycling Team
-
36. at
UMHALLER Andreas
Amplatz - BMC
-
37. es
DE LA PARTE GONZALEZ Víctor
Team Vorarlberg
-
38. dk
HALVORSEN Emil Bækhøj
Riwal Platform Cycling Team
-
39. ch
JAUN Lukas
Roth – Skoda
-
40. ch
FRIESECKE Gian
-
41. nl
SCHULTING Peter
Parkhotel Valkenburg CT
-
42. ru
MANAKOV Victor
Leopard Development Team
-
43. be
DELFOSSE Florent
Color Code - Aquality Protect
-
44. no
REGE Even
Team FixIT.no
-
45. dk
GRøN Martin
Riwal Platform Cycling Team
-
46. be
VANTHOURENHOUT Dieter
Sunweb - Napoleon Games Cycling Team
-
47. dk
KAMP EGESTED Alexander
ColoQuick
-
48. de
KöNIG Marco
Leopard Development Team
-
49. lu
VALVASORI Larry
-
50. fr
CORNU Jeremy
-
51. fr
GUYOT Romain
-
52. ch
MÜLLER Lukas
-
53. nz
JUDD James
Parkhotel Valkenburg CT
-
54. dk
WüRTZ SCHMITZ Mads
ColoQuick
-
55. fr
COUTURE Kévin
-
56. la
PHOUNSAVATH Ariya
CCN Cycling Team
-
57. se
LARSEN Richard
-
58. se
LINDAU Philip
Team Joker
-
59. at
KUEN Maximilian
Amplatz - BMC
-
60. at
LEHNER Daniel
Team Vorarlberg
-
61. dk
OLESEN Patrick
Leopard Development Team
-
62. be
COENEN Johan
Team Differdange - Losch
-
63. de
JANORSCHKE Grischa
Team Vorarlberg
2:12
64. de
WESTMATTELMANN Daniel
Team Kuota-Lotto
-
65. dk
MYGIND Rasmus
Riwal Platform Cycling Team
-
66. gb
SPRAGG James
CCT p/b Champion System
-
67. ch
MOSER Kilian
-
68. gr
TZORTZAKIS Polychronis
3:07
69. nl
REUS Kai
Verandas Willems Cycling Team
3:34
70. nz
ZENOVICH Matthew
CCT p/b Champion System
-
71. be
CALLEEUW Joeri
Verandas Willems Cycling Team
-
72. ch
ZAHNER Simon
4:18
73. de
DIETEREN Jan
Leopard Development Team
-
74. de
FLIESSGARTEN Andreas
Team Kuota-Lotto
-
75. de
RETSCHKE Robert
Team Kuota-Lotto
-
76. us
ECKMANN Yannick
Roth – Skoda
-
77. be
PREMONT Christophe
Verandas Willems Cycling Team
5:51
78. dk
VORRE LOURING Aske
ColoQuick
7:50
79. dk
LANDER Sebastian
Team Trefor - Blue Water
-
80. dk
PEDERSEN Mark Sehested
Team Trefor - Blue Water
-
81. dk
ALMINDSø Rune
ColoQuick
-
82. gb
MCLAUGHLIN James
Madison Genesis
-
83. no
HAFSäS Marius Andre
Team FixIT.no
8:44
84. dk
RASMUSSEN Alex
Team Trefor - Blue Water
12:08
85. be
HENNAUX Loïc
Color Code - Aquality Protect
12:48
86. no
STOKKENES Torstein
Team FixIT.no
-
87. dk
BROGE Rolf Nyborg
ColoQuick
-
88. dk
SøRENSEN Jimmi
ColoQuick
12:52
89. ch
CHAVANNE Gabriel
-
90. gb
TENNANT Andrew
Team Wiggins
-
91. lu
DIEDERICH Tim
16:27
92. lu
DIENER Mike
-
93. lu
WOLTER Claude
-
94. lu
EWEN Jerome
-
95. it
BRESCIANI Michael
Roth – Skoda
-
96. be
DERUETTE Thomas
Team Differdange - Losch
-
97. nz
WILLS Ryan
CCT p/b Champion System
-
98. ch
PAGE Dylan
Roth – Skoda
-
99. pt
RIBEIRO David
-
100. pt
GONCALVES Gaspar
-
101. pt
BATISTA Christiano
-
102. lt
DZERVUS Darijus
CCT p/b Champion System
-
103. fr
TALLONNEAU Gwenael
-
104. nz
VAN UDEN Roman
CCN Cycling Team
-
105. se
SVENSSON Marcus
16:31
106. si
BAJT Dejan
Amplatz - BMC
-
107. be
VAN GUCHT Sten
Verandas Willems Cycling Team
16:37
108. be
VAN DEN BOSSCHE Angelo
Sunweb - Napoleon Games Cycling Team
-
109. lt
KAUPAS Gediminas
Team Differdange - Losch
-
110. de
AMPLER Rick
Team Differdange - Losch
-
111. pt
MARTINGIL Cesar
22:01
112. be
GALLE Tom
Color Code - Aquality Protect
22:05
113. de
WEINZHEIMER Richard
Team Kuota-Lotto
-
114. be
DUQUENNOY Jimmy
Color Code - Aquality Protect
-
115. lu
DOSTERT Sandro
-
116. fr
BELHADJ Brahim
22:18
117. lu
FELLER Michael
25:33
118. ch
MARGUET Tristan
Roth – Skoda
26:23
DNF. dk
OLLEGAARD Morten
Riwal Platform Cycling Team
-
DNF. dk
HAUGAARD JENSEN Kristian
Leopard Development Team
-
DNF. nl
NEDERLOF Lex
CCN Cycling Team
-
DNF. gb
DIBBEN Jonathan
Team Wiggins
-
DNF. pt
OLIVEIRA Rui
-
DNF. pt
OLIVEIRA Ivo
-
DNF. fr
TANIS Quentin
-
DNF. be
DESONAY Thomas
-
DNF. lu
VANEK Jean
-
DNS. nl
KOOIJMAN Jaap
Parkhotel Valkenburg CT
-

General Classification

1. be
BILLE Gaetan
Verandas Willems Cycling Team
09:31:08
2. de
WEBER Sascha
CCT p/b Champion System
0:01
3. gb
DAVIES Scott
0:03
4. se
OLSSON Michael
Team Trefor - Blue Water
-
5. es
DE LA PARTE GONZALEZ Víctor
Team Vorarlberg
-
6. be
PAUWELS Kevin
Sunweb - Napoleon Games Cycling Team
-
7. dk
KAMP EGESTED Alexander
ColoQuick
-
8. de
MEISEN Marcel
Team Kuota-Lotto
0:09
9. nl
OCKELOEN Jasper
Parkhotel Valkenburg CT
0:11
10. fr
CORNU Jeremy
0:40
11. gb
DOULL Owain
Team Wiggins
1:01
12. fr
GRELLIER Fabien
1:03
13. hu
KUSZTOR Peter
Amplatz - BMC
1:12
14. nl
SCHULTING Peter
Parkhotel Valkenburg CT
-
15. fr
GUYOT Romain
-
16. fr
CALMEJANE Lilian
1:18
17. it
CECCHIN Alberto
Roth – Skoda
1:30
18. be
VERMEERSCH Gianni
Sunweb - Napoleon Games Cycling Team
-
19. si
BAJC Andi
Amplatz - BMC
-
20. ch
LIENHARD Fabian
1:32
21. be
MERTZ Remy
Color Code - Aquality Protect
-
22. lu
THILL Tom
Team Differdange - Losch
-
23. se
MAGNUSSON Kim
Team Tre Berg-Bianchi
-
24. dk
ANDERSEN Asbjørn Kragh
Team Trefor - Blue Water
-
25. be
PARDINI Olivier
Verandas Willems Cycling Team
-
26. be
DELFOSSE Florent
Color Code - Aquality Protect
-
27. ch
FRIESECKE Gian
-
28. at
UMHALLER Andreas
Amplatz - BMC
-
29. ch
MÜLLER Lukas
-
30. at
LEHNER Daniel
Team Vorarlberg
-
31. fr
COUTURE Kévin
-
32. at
KUEN Maximilian
Amplatz - BMC
-
33. dk
GRøN Martin
Riwal Platform Cycling Team
-
34. dk
WüRTZ SCHMITZ Mads
ColoQuick
-
35. be
VANTHOURENHOUT Dieter
Sunweb - Napoleon Games Cycling Team
-
36. lu
VALVASORI Larry
-
37. no
REGE Even
Team FixIT.no
-
38. be
COENEN Johan
Team Differdange - Losch
-
39. se
HööG Gustav
Team Tre Berg-Bianchi
1:55
40. se
LINDAU Philip
Team Joker
-
41. ch
JAUN Lukas
Roth – Skoda
-
42. be
MERLIER Tim
Sunweb - Napoleon Games Cycling Team
2:05
43. fr
CARDIS Romain
3:06
44. dk
MYGIND Rasmus
Riwal Platform Cycling Team
3:15
45. be
CALLEEUW Joeri
Verandas Willems Cycling Team
4:37
46. nl
REUS Kai
Verandas Willems Cycling Team
-
47. de
KRIEGER Alexander
Leopard Development Team
5:41
48. dk
HALVORSEN Emil Bækhøj
Riwal Platform Cycling Team
7:13
49. be
KAISE Julien
Color Code - Aquality Protect
7:23
50. de
SPRINGER Christoph
Team Vorarlberg
7:30
51. gb
KELLY Jake
8:04
52. dk
ALMINDSø Rune
ColoQuick
8:33
53. dk
LANDER Sebastian
Team Trefor - Blue Water
8:53
54. gb
MCLAUGHLIN James
Madison Genesis
-
55. de
JANORSCHKE Grischa
Team Vorarlberg
9:11
56. se
LARSEN Richard
9:44
57. nl
VAN DIEMEN Jurgen
Parkhotel Valkenburg CT
9:48
58. lv
DAKTERIS Janis
Team Differdange - Losch
-
59. be
GOOVAERTS Tom
CCT p/b Champion System
-
60. de
KöNIG Marco
Leopard Development Team
-
61. at
WALZEL Andreas
Team Vorarlberg
-
62. be
AERNOUTS Jim
Sunweb - Napoleon Games Cycling Team
-
63. dk
RIIS Thomas Nybo
Team Trefor - Blue Water
-
64. nz
JUDD James
Parkhotel Valkenburg CT
-
65. la
PHOUNSAVATH Ariya
CCN Cycling Team
-
66. gr
KASTRANTAS Charalampos
9:55
67. dk
OLESEN Patrick
Leopard Development Team
10:03
68. no
HAFSäS Marius Andre
Team FixIT.no
10:34
69. de
RETSCHKE Robert
Team Kuota-Lotto
11:19
70. de
WESTMATTELMANN Daniel
Team Kuota-Lotto
11:30
71. gb
SPRAGG James
CCT p/b Champion System
11:31
72. ch
ZAHNER Simon
11:53
73. de
DIETEREN Jan
Leopard Development Team
-
74. gr
TZORTZAKIS Polychronis
12:19
75. nz
ZENOVICH Matthew
CCT p/b Champion System
12:53
76. us
ECKMANN Yannick
Roth – Skoda
13:30
77. de
FLIESSGARTEN Andreas
Team Kuota-Lotto
13:37
78. dk
VORRE LOURING Aske
ColoQuick
14:51
79. dk
PEDERSEN Mark Sehested
Team Trefor - Blue Water
-
80. be
PREMONT Christophe
Verandas Willems Cycling Team
15:21
81. be
DERUETTE Thomas
Team Differdange - Losch
17:30
82. fr
TALLONNEAU Gwenael
-
83. nz
VAN UDEN Roman
CCN Cycling Team
18:05
84. nz
WILLS Ryan
CCT p/b Champion System
-
85. be
VAN GUCHT Sten
Verandas Willems Cycling Team
18:59
86. ru
MANAKOV Victor
Leopard Development Team
19:12
87. gb
TENNANT Andrew
Team Wiggins
19:33
88. no
STOKKENES Torstein
Team FixIT.no
20:23
89. dk
RASMUSSEN Alex
Team Trefor - Blue Water
21:27
90. be
HENNAUX Loïc
Color Code - Aquality Protect
22:07
91. se
WILSON Edvin
Team Joker
22:09
92. pt
GONCALVES Gaspar
22:10
93. ch
CHAVANNE Gabriel
22:11
94. ch
MOSER Kilian
22:41
95. de
AMPLER Rick
Team Differdange - Losch
23:59
96. it
BRESCIANI Michael
Roth – Skoda
24:02
97. si
BAJT Dejan
Amplatz - BMC
24:06
98. be
VAN DEN BOSSCHE Angelo
Sunweb - Napoleon Games Cycling Team
24:12
99. ch
PAGE Dylan
Roth – Skoda
25:26
100. dk
BROGE Rolf Nyborg
ColoQuick
25:27
101. lu
DIENER Mike
25:39
102. lu
WOLTER Claude
25:42
103. lt
DZERVUS Darijus
CCT p/b Champion System
25:46
104. pt
RIBEIRO David
-
105. se
SVENSSON Marcus
25:50
106. pt
BATISTA Christiano
26:22
107. lu
DIEDERICH Tim
27:49
108. be
DUQUENNOY Jimmy
Color Code - Aquality Protect
28:59
109. be
GALLE Tom
Color Code - Aquality Protect
31:24
110. lu
DOSTERT Sandro
-
111. dk
SøRENSEN Jimmi
ColoQuick
34:32
112. lu
EWEN Jerome
34:40
113. lu
FELLER Michael
34:52
114. lt
KAUPAS Gediminas
Team Differdange - Losch
35:20
115. fr
BELHADJ Brahim
39:09
116. de
WEINZHEIMER Richard
Team Kuota-Lotto
41:20
117. ch
MARGUET Tristan
Roth – Skoda
45:21
118. pt
MARTINGIL Cesar
45:28

Mountains Classification

1. at
KUEN Maximilian
Amplatz - BMC
30
2. be
KAISE Julien
Color Code - Aquality Protect
18
3. de
WEBER Sascha
CCT p/b Champion System
10
4. gb
DOULL Owain
Team Wiggins
7
5. dk
LANDER Sebastian
Team Trefor - Blue Water
7
6. at
UMHALLER Andreas
Amplatz - BMC
6
7. nl
OCKELOEN Jasper
Parkhotel Valkenburg CT
5
8. gb
DAVIES Scott
5
9. nl
SCHULTING Peter
Parkhotel Valkenburg CT
5
10. no
HAFSäS Marius Andre
Team FixIT.no
4
11. be
BILLE Gaetan
Verandas Willems Cycling Team
3
12. fr
GRELLIER Fabien
3
13. fr
GUYOT Romain
3
14. be
AERNOUTS Jim
Sunweb - Napoleon Games Cycling Team
3
15. dk
BROGE Rolf Nyborg
ColoQuick
3
16. se
OLSSON Michael
Team Trefor - Blue Water
2
17. be
PAUWELS Kevin
Sunweb - Napoleon Games Cycling Team
1
18. dk
ALMINDSø Rune
ColoQuick
1
19. dk
OLESEN Patrick
Leopard Development Team
1

Points Classification

1. gb
DOULL Owain
Team Wiggins
36
2. be
BILLE Gaetan
Verandas Willems Cycling Team
28
3. de
MEISEN Marcel
Team Kuota-Lotto
25
4. be
MERLIER Tim
Sunweb - Napoleon Games Cycling Team
25
5. gb
TENNANT Andrew
Team Wiggins
25
6. fr
CARDIS Romain
21
7. be
PAUWELS Kevin
Sunweb - Napoleon Games Cycling Team
20
8. fr
GRELLIER Fabien
20
9. dk
ALMINDSø Rune
ColoQuick
20
10. it
CECCHIN Alberto
Roth – Skoda
19
11. dk
KAMP EGESTED Alexander
ColoQuick
16
12. ch
PAGE Dylan
Roth – Skoda
16
13. nl
OCKELOEN Jasper
Parkhotel Valkenburg CT
15
14. se
OLSSON Michael
Team Trefor - Blue Water
14
15. nl
SCHULTING Peter
Parkhotel Valkenburg CT
14
16. de
KRIEGER Alexander
Leopard Development Team
13
17. de
WEBER Sascha
CCT p/b Champion System
12
18. es
DE LA PARTE GONZALEZ Víctor
Team Vorarlberg
12
19. hu
KUSZTOR Peter
Amplatz - BMC
12
20. fr
CALMEJANE Lilian
11
21. si
BAJC Andi
Amplatz - BMC
11
22. fr
GUYOT Romain
10
23. gb
DAVIES Scott
9
24. fr
CORNU Jeremy
6
25. be
VERMEERSCH Gianni
Sunweb - Napoleon Games Cycling Team
6
26. lv
DAKTERIS Janis
Team Differdange - Losch
4
27. ch
LIENHARD Fabian
2
28. at
UMHALLER Andreas
Amplatz - BMC
2
29. be
VANTHOURENHOUT Dieter
Sunweb - Napoleon Games Cycling Team
1
30. se
WILSON Edvin
Team Joker
1

Youth Classification

1. gb
DAVIES Scott
09:31:11
2. dk
KAMP EGESTED Alexander
ColoQuick
-
3. gb
DOULL Owain
Team Wiggins
0:58
4. fr
GRELLIER Fabien
1:00
5. ch
LIENHARD Fabian
1:29
6. be
MERTZ Remy
Color Code - Aquality Protect
-
7. be
DELFOSSE Florent
Color Code - Aquality Protect
-
8. ch
FRIESECKE Gian
-
9. at
LEHNER Daniel
Team Vorarlberg
-
10. dk
GRøN Martin
Riwal Platform Cycling Team
-
11. dk
WüRTZ SCHMITZ Mads
ColoQuick
-
12. lu
VALVASORI Larry
-
13. no
REGE Even
Team FixIT.no
-
14. se
HööG Gustav
Team Tre Berg-Bianchi
1:52
15. dk
HALVORSEN Emil Bækhøj
Riwal Platform Cycling Team
7:10
16. be
KAISE Julien
Color Code - Aquality Protect
7:20
17. gb
KELLY Jake
8:01
18. dk
ALMINDSø Rune
ColoQuick
8:30
19. de
KöNIG Marco
Leopard Development Team
9:45
20. at
WALZEL Andreas
Team Vorarlberg
-
21. nz
JUDD James
Parkhotel Valkenburg CT
-
22. dk
OLESEN Patrick
Leopard Development Team
10:00
23. de
DIETEREN Jan
Leopard Development Team
11:50
24. nz
ZENOVICH Matthew
CCT p/b Champion System
12:50
25. us
ECKMANN Yannick
Roth – Skoda
13:27
26. dk
VORRE LOURING Aske
ColoQuick
14:48
27. be
DERUETTE Thomas
Team Differdange - Losch
17:27
28. no
STOKKENES Torstein
Team FixIT.no
20:20
29. be
HENNAUX Loïc
Color Code - Aquality Protect
22:04
30. pt
GONCALVES Gaspar
22:07
31. it
BRESCIANI Michael
Roth – Skoda
23:59
32. be
VAN DEN BOSSCHE Angelo
Sunweb - Napoleon Games Cycling Team
24:09
33. ch
PAGE Dylan
Roth – Skoda
25:23
34. pt
RIBEIRO David
25:43
35. be
DUQUENNOY Jimmy
Color Code - Aquality Protect
28:56
36. be
GALLE Tom
Color Code - Aquality Protect
31:21
37. lu
DOSTERT Sandro
-
38. lu
FELLER Michael
34:49
39. de
WEINZHEIMER Richard
Team Kuota-Lotto
41:17
40. pt
MARTINGIL Cesar
45:25

Teams Classification

1.
Great Britain
28:35:40
2.
Vendée U
0:23
3.
Sunweb - Napoleon Games Cycling Team
0:47
4.
Team Trefor - Blue Water
0:51
5.
Amplatz - BMC
1:58
6.
EKZ Racing Team
2:20
7.
Team Differdange - Losch
-
8.
Sweden
3:06
9.
Verandas Willems Cycling Team
3:53
10.
Team Vorarlberg
6:47
11.
ColoQuick
7:52
12.
Color Code - Aquality Protect
8:11
13.
Parkhotel Valkenburg CT
8:55
14.
CC Villeneuve Saint Germain
9:38
15.
Riwal Platform Cycling Team
9:42
16.
CCT p/b Champion System
11:23
17.
Roth – Skoda
12:42
18.
Team Kuota-Lotto
20:42
19.
Leopard Development Team
21:15
20.
Team FixIT.no
30:13