Go to:  Stage 1  Stage 2  Stage 3  Stage 4 

Flèche du Sud

Stage 4

: Mondorf > Redange sur Attert

Saturday 16th May (2015)

Classification: 2.2

Category: Int. Men

Distance: 152.7km


Stage Result

1. gb
DOULL Owain
Team Wiggins
03:35:16
2. dk
KAMP EGESTED Alexander
ColoQuick
-
3. de
MEISEN Marcel
Team Kuota-Lotto
-
4. be
MERLIER Tim
Sunweb - Napoleon Games Cycling Team
-
5. ch
PAGE Dylan
Roth – Skoda
-
6. de
KRIEGER Alexander
Leopard Development Team
-
7. fr
CARDIS Romain
-
8. ch
JAUN Lukas
Roth – Skoda
-
9. be
VERMEERSCH Gianni
Sunweb - Napoleon Games Cycling Team
-
10. be
KAISE Julien
Color Code - Aquality Protect
-
11. it
CECCHIN Alberto
Roth – Skoda
-
12. se
HööG Gustav
Team Tre Berg-Bianchi
-
13. fr
CALMEJANE Lilian
-
14. nz
VAN UDEN Roman
CCN Cycling Team
-
15. si
BAJC Andi
Amplatz - BMC
-
16. it
BRESCIANI Michael
Roth – Skoda
-
17. be
PAUWELS Kevin
Sunweb - Napoleon Games Cycling Team
-
18. dk
ANDERSEN Asbjørn Kragh
Team Trefor - Blue Water
-
19. gr
KASTRANTAS Charalampos
-
20. de
WEBER Sascha
CCT p/b Champion System
-
21. hu
KUSZTOR Peter
Amplatz - BMC
-
22. gb
DAVIES Scott
-
23. ch
LIENHARD Fabian
-
24. se
OLSSON Michael
Team Trefor - Blue Water
-
25. se
LARSEN Richard
-
26. lu
THILL Tom
Team Differdange - Losch
-
27. nl
OCKELOEN Jasper
Parkhotel Valkenburg CT
-
28. lv
DAKTERIS Janis
Team Differdange - Losch
-
29. es
DE LA PARTE GONZALEZ Víctor
Team Vorarlberg
-
30. fr
GUYOT Romain
-
31. be
DELFOSSE Florent
Color Code - Aquality Protect
-
32. fr
CORNU Jeremy
-
33. se
LINDAU Philip
Team Joker
-
34. at
UMHALLER Andreas
Amplatz - BMC
-
35. de
SPRINGER Christoph
Team Vorarlberg
-
36. be
VANTHOURENHOUT Dieter
Sunweb - Napoleon Games Cycling Team
-
37. be
AERNOUTS Jim
Sunweb - Napoleon Games Cycling Team
-
38. ru
MANAKOV Victor
Leopard Development Team
-
39. ch
MÜLLER Lukas
-
40. ch
FRIESECKE Gian
-
41. gb
SPRAGG James
CCT p/b Champion System
-
42. fr
COUTURE Kévin
-
43. dk
MYGIND Rasmus
Riwal Platform Cycling Team
-
44. no
REGE Even
Team FixIT.no
-
45. at
WALZEL Andreas
Team Vorarlberg
-
46. dk
GRøN Martin
Riwal Platform Cycling Team
-
47. at
KUEN Maximilian
Amplatz - BMC
-
48. pt
GONCALVES Gaspar
-
49. lu
VALVASORI Larry
-
50. fr
GRELLIER Fabien
-
51. dk
OLESEN Patrick
Leopard Development Team
-
52. be
DERUETTE Thomas
Team Differdange - Losch
-
53. be
MERTZ Remy
Color Code - Aquality Protect
-
54. at
LEHNER Daniel
Team Vorarlberg
-
55. se
MAGNUSSON Kim
Team Tre Berg-Bianchi
-
56. de
KöNIG Marco
Leopard Development Team
-
57. be
CALLEEUW Joeri
Verandas Willems Cycling Team
-
58. nz
JUDD James
Parkhotel Valkenburg CT
-
59. gb
MCLAUGHLIN James
Madison Genesis
-
60. be
COENEN Johan
Team Differdange - Losch
-
61. be
GOOVAERTS Tom
CCT p/b Champion System
-
62. ch
CHAVANNE Gabriel
-
63. de
WESTMATTELMANN Daniel
Team Kuota-Lotto
-
64. de
RETSCHKE Robert
Team Kuota-Lotto
-
65. nl
REUS Kai
Verandas Willems Cycling Team
-
66. gb
TENNANT Andrew
Team Wiggins
0:14
67. dk
WüRTZ SCHMITZ Mads
ColoQuick
-
68. dk
ALMINDSø Rune
ColoQuick
0:22
69. dk
VORRE LOURING Aske
ColoQuick
0:29
70. us
ECKMANN Yannick
Roth – Skoda
0:39
71. be
BILLE Gaetan
Verandas Willems Cycling Team
-
72. be
HENNAUX Loïc
Color Code - Aquality Protect
1:21
73. dk
RIIS Thomas Nybo
Team Trefor - Blue Water
-
74. se
WILSON Edvin
Team Joker
3:38
75. de
JANORSCHKE Grischa
Team Vorarlberg
3:47
76. dk
LANDER Sebastian
Team Trefor - Blue Water
5:13
77. be
PARDINI Olivier
Verandas Willems Cycling Team
5:14
78. gb
KELLY Jake
6:09
79. ch
MOSER Kilian
6:48
80. be
VAN DEN BOSSCHE Angelo
Sunweb - Napoleon Games Cycling Team
7:01
81. nl
VAN DIEMEN Jurgen
Parkhotel Valkenburg CT
-
82. la
PHOUNSAVATH Ariya
CCN Cycling Team
-
83. fr
TALLONNEAU Gwenael
-
84. lt
DZERVUS Darijus
CCT p/b Champion System
-
85. si
BAJT Dejan
Amplatz - BMC
-
86. dk
PEDERSEN Mark Sehested
Team Trefor - Blue Water
-
87. dk
SøRENSEN Jimmi
ColoQuick
-
88. ch
MARGUET Tristan
Roth – Skoda
7:07
89. be
PREMONT Christophe
Verandas Willems Cycling Team
7:14
90. pt
BATISTA Christiano
8:01
91. dk
BROGE Rolf Nyborg
ColoQuick
8:04
92. no
HAFSäS Marius Andre
Team FixIT.no
8:41
93. ch
ZAHNER Simon
10:32
94. gr
TZORTZAKIS Polychronis
-
95. se
SVENSSON Marcus
-
96. lu
EWEN Jerome
-
97. pt
MARTINGIL Cesar
10:40
98. be
VAN GUCHT Sten
Verandas Willems Cycling Team
10:48
99. de
AMPLER Rick
Team Differdange - Losch
13:37
100. lt
KAUPAS Gediminas
Team Differdange - Losch
-
101. no
STOKKENES Torstein
Team FixIT.no
17:51
102. be
GALLE Tom
Color Code - Aquality Protect
-
103. de
DIETEREN Jan
Leopard Development Team
-
104. de
FLIESSGARTEN Andreas
Team Kuota-Lotto
21:30
105. lu
DIENER Mike
-
106. nz
ZENOVICH Matthew
CCT p/b Champion System
-
107. lu
DIEDERICH Tim
25:37
108. lu
WOLTER Claude
-
DNF. nz
WILLS Ryan
CCT p/b Champion System
-
DNF. nl
SCHULTING Peter
Parkhotel Valkenburg CT
-
DNF. be
DUQUENNOY Jimmy
Color Code - Aquality Protect
-
DNF. dk
HALVORSEN Emil Bækhøj
Riwal Platform Cycling Team
-
DNF. dk
RASMUSSEN Alex
Team Trefor - Blue Water
-
DNF. pt
RIBEIRO David
-
DNF. de
WEINZHEIMER Richard
Team Kuota-Lotto
-
DNF. lu
FELLER Michael
-
DNF. fr
BELHADJ Brahim
-
DNF. lu
DOSTERT Sandro
-

General Classification

1. be
BILLE Gaetan
Verandas Willems Cycling Team
13:06:24
2. de
WEBER Sascha
CCT p/b Champion System
0:01
3. gb
DAVIES Scott
0:03
4. se
OLSSON Michael
Team Trefor - Blue Water
-
5. be
PAUWELS Kevin
Sunweb - Napoleon Games Cycling Team
-
6. dk
KAMP EGESTED Alexander
ColoQuick
-
7. es
DE LA PARTE GONZALEZ Víctor
Team Vorarlberg
-
8. de
MEISEN Marcel
Team Kuota-Lotto
0:09
9. nl
OCKELOEN Jasper
Parkhotel Valkenburg CT
0:11
10. fr
CORNU Jeremy
0:40
11. gb
DOULL Owain
Team Wiggins
1:01
12. fr
GRELLIER Fabien
1:03
13. hu
KUSZTOR Peter
Amplatz - BMC
1:12
14. fr
GUYOT Romain
-
15. fr
CALMEJANE Lilian
1:18
16. it
CECCHIN Alberto
Roth – Skoda
1:30
17. be
VERMEERSCH Gianni
Sunweb - Napoleon Games Cycling Team
-
18. si
BAJC Andi
Amplatz - BMC
-
19. ch
LIENHARD Fabian
1:32
20. lu
THILL Tom
Team Differdange - Losch
-
21. dk
ANDERSEN Asbjørn Kragh
Team Trefor - Blue Water
-
22. be
MERTZ Remy
Color Code - Aquality Protect
-
23. se
MAGNUSSON Kim
Team Tre Berg-Bianchi
-
24. be
DELFOSSE Florent
Color Code - Aquality Protect
-
25. at
UMHALLER Andreas
Amplatz - BMC
-
26. ch
FRIESECKE Gian
-
27. ch
MÜLLER Lukas
-
28. fr
COUTURE Kévin
-
29. be
VANTHOURENHOUT Dieter
Sunweb - Napoleon Games Cycling Team
-
30. dk
GRøN Martin
Riwal Platform Cycling Team
-
31. at
KUEN Maximilian
Amplatz - BMC
-
32. at
LEHNER Daniel
Team Vorarlberg
-
33. lu
VALVASORI Larry
-
34. no
REGE Even
Team FixIT.no
-
35. be
COENEN Johan
Team Differdange - Losch
-
36. dk
WüRTZ SCHMITZ Mads
ColoQuick
1:46
37. se
HööG Gustav
Team Tre Berg-Bianchi
1:55
38. se
LINDAU Philip
Team Joker
-
39. ch
JAUN Lukas
Roth – Skoda
-
40. be
MERLIER Tim
Sunweb - Napoleon Games Cycling Team
2:05
41. fr
CARDIS Romain
3:06
42. dk
MYGIND Rasmus
Riwal Platform Cycling Team
3:15
43. be
CALLEEUW Joeri
Verandas Willems Cycling Team
4:37
44. nl
REUS Kai
Verandas Willems Cycling Team
-
45. de
KRIEGER Alexander
Leopard Development Team
5:41
46. be
PARDINI Olivier
Verandas Willems Cycling Team
6:46
47. be
KAISE Julien
Color Code - Aquality Protect
7:23
48. de
SPRINGER Christoph
Team Vorarlberg
7:30
49. gb
MCLAUGHLIN James
Madison Genesis
8:53
50. dk
ALMINDSø Rune
ColoQuick
8:55
51. se
LARSEN Richard
9:44
52. lv
DAKTERIS Janis
Team Differdange - Losch
9:48
53. be
AERNOUTS Jim
Sunweb - Napoleon Games Cycling Team
-
54. at
WALZEL Andreas
Team Vorarlberg
-
55. be
GOOVAERTS Tom
CCT p/b Champion System
-
56. de
KöNIG Marco
Leopard Development Team
-
57. nz
JUDD James
Parkhotel Valkenburg CT
-
58. gr
KASTRANTAS Charalampos
9:55
59. dk
OLESEN Patrick
Leopard Development Team
10:03
60. dk
RIIS Thomas Nybo
Team Trefor - Blue Water
11:09
61. de
RETSCHKE Robert
Team Kuota-Lotto
11:19
62. de
WESTMATTELMANN Daniel
Team Kuota-Lotto
11:30
63. gb
SPRAGG James
CCT p/b Champion System
11:31
64. de
JANORSCHKE Grischa
Team Vorarlberg
12:58
65. dk
LANDER Sebastian
Team Trefor - Blue Water
14:06
66. us
ECKMANN Yannick
Roth – Skoda
14:09
67. gb
KELLY Jake
14:13
68. dk
VORRE LOURING Aske
ColoQuick
15:20
69. nl
VAN DIEMEN Jurgen
Parkhotel Valkenburg CT
16:49
70. la
PHOUNSAVATH Ariya
CCN Cycling Team
-
71. be
DERUETTE Thomas
Team Differdange - Losch
17:30
72. nz
VAN UDEN Roman
CCN Cycling Team
18:05
73. ru
MANAKOV Victor
Leopard Development Team
19:12
74. no
HAFSäS Marius Andre
Team FixIT.no
19:15
75. gb
TENNANT Andrew
Team Wiggins
19:47
76. dk
PEDERSEN Mark Sehested
Team Trefor - Blue Water
21:52
77. pt
GONCALVES Gaspar
22:10
78. ch
CHAVANNE Gabriel
22:11
79. ch
ZAHNER Simon
22:25
80. be
PREMONT Christophe
Verandas Willems Cycling Team
22:35
81. gr
TZORTZAKIS Polychronis
22:51
82. be
HENNAUX Loïc
Color Code - Aquality Protect
23:28
83. it
BRESCIANI Michael
Roth – Skoda
24:02
84. fr
TALLONNEAU Gwenael
24:31
85. ch
PAGE Dylan
Roth – Skoda
25:26
86. se
WILSON Edvin
Team Joker
25:47
87. ch
MOSER Kilian
29:29
88. de
DIETEREN Jan
Leopard Development Team
29:44
89. be
VAN GUCHT Sten
Verandas Willems Cycling Team
29:47
90. si
BAJT Dejan
Amplatz - BMC
31:07
91. be
VAN DEN BOSSCHE Angelo
Sunweb - Napoleon Games Cycling Team
31:13
92. lt
DZERVUS Darijus
CCT p/b Champion System
32:47
93. dk
BROGE Rolf Nyborg
ColoQuick
33:31
94. nz
ZENOVICH Matthew
CCT p/b Champion System
34:23
95. pt
BATISTA Christiano
-
96. de
FLIESSGARTEN Andreas
Team Kuota-Lotto
35:07
97. se
SVENSSON Marcus
36:22
98. de
AMPLER Rick
Team Differdange - Losch
37:36
99. no
STOKKENES Torstein
Team FixIT.no
38:14
100. dk
SøRENSEN Jimmi
ColoQuick
41:33
101. lu
EWEN Jerome
45:12
102. lu
DIENER Mike
47:09
103. lt
KAUPAS Gediminas
Team Differdange - Losch
48:57
104. be
GALLE Tom
Color Code - Aquality Protect
49:15
105. lu
WOLTER Claude
51:19
106. ch
MARGUET Tristan
Roth – Skoda
52:28
107. lu
DIEDERICH Tim
53:26
108. pt
MARTINGIL Cesar
56:08

Mountains Classification

1. gb
DOULL Owain
Team Wiggins
61
2. de
MEISEN Marcel
Team Kuota-Lotto
41
3. be
MERLIER Tim
Sunweb - Napoleon Games Cycling Team
39
4. dk
KAMP EGESTED Alexander
ColoQuick
36
5. fr
CARDIS Romain
30
6. be
BILLE Gaetan
Verandas Willems Cycling Team
28
7. ch
PAGE Dylan
Roth – Skoda
28
8. gb
TENNANT Andrew
Team Wiggins
25
9. it
CECCHIN Alberto
Roth – Skoda
24
10. de
KRIEGER Alexander
Leopard Development Team
23
11. be
PAUWELS Kevin
Sunweb - Napoleon Games Cycling Team
20
12. fr
GRELLIER Fabien
20
13. dk
ALMINDSø Rune
ColoQuick
20
14. nl
OCKELOEN Jasper
Parkhotel Valkenburg CT
15
15. se
OLSSON Michael
Team Trefor - Blue Water
14
16. fr
CALMEJANE Lilian
14
17. be
VERMEERSCH Gianni
Sunweb - Napoleon Games Cycling Team
13
18. de
WEBER Sascha
CCT p/b Champion System
12
19. es
DE LA PARTE GONZALEZ Víctor
Team Vorarlberg
12
20. hu
KUSZTOR Peter
Amplatz - BMC
12
21. si
BAJC Andi
Amplatz - BMC
12
22. fr
GUYOT Romain
10
23. gb
DAVIES Scott
9
24. ch
JAUN Lukas
Roth – Skoda
8
25. fr
CORNU Jeremy
6
26. be
KAISE Julien
Color Code - Aquality Protect
6
27. se
HööG Gustav
Team Tre Berg-Bianchi
4
28. lv
DAKTERIS Janis
Team Differdange - Losch
4
29. ch
LIENHARD Fabian
2
30. at
UMHALLER Andreas
Amplatz - BMC
2
31. nz
VAN UDEN Roman
CCN Cycling Team
2
32. be
VANTHOURENHOUT Dieter
Sunweb - Napoleon Games Cycling Team
1
33. se
WILSON Edvin
Team Joker
1

Points Classification

1. gb
DOULL Owain
Team Wiggins
25
2. dk
KAMP EGESTED Alexander
ColoQuick
20
3. de
MEISEN Marcel
Team Kuota-Lotto
16
4. be
MERLIER Tim
Sunweb - Napoleon Games Cycling Team
14
5. ch
PAGE Dylan
Roth – Skoda
12
6. de
KRIEGER Alexander
Leopard Development Team
10
7. fr
CARDIS Romain
9
8. ch
JAUN Lukas
Roth – Skoda
8
9. be
VERMEERSCH Gianni
Sunweb - Napoleon Games Cycling Team
7
10. be
KAISE Julien
Color Code - Aquality Protect
6
11. it
CECCHIN Alberto
Roth – Skoda
5
12. se
HööG Gustav
Team Tre Berg-Bianchi
4
13. fr
CALMEJANE Lilian
3
14. nz
VAN UDEN Roman
CCN Cycling Team
2
15. si
BAJC Andi
Amplatz - BMC
1

Youth Classification

1. gb
DAVIES Scott
13:06:27
2. dk
KAMP EGESTED Alexander
ColoQuick
-
3. gb
DOULL Owain
Team Wiggins
0:58
4. fr
GRELLIER Fabien
1:00
5. ch
LIENHARD Fabian
1:29
6. be
MERTZ Remy
Color Code - Aquality Protect
-
7. be
DELFOSSE Florent
Color Code - Aquality Protect
-
8. ch
FRIESECKE Gian
-
9. dk
GRøN Martin
Riwal Platform Cycling Team
-
10. at
LEHNER Daniel
Team Vorarlberg
-
11. lu
VALVASORI Larry
-
12. no
REGE Even
Team FixIT.no
-
13. dk
WüRTZ SCHMITZ Mads
ColoQuick
1:43
14. se
HööG Gustav
Team Tre Berg-Bianchi
1:52
15. be
KAISE Julien
Color Code - Aquality Protect
7:20
16. dk
ALMINDSø Rune
ColoQuick
8:52
17. at
WALZEL Andreas
Team Vorarlberg
9:45
18. de
KöNIG Marco
Leopard Development Team
-
19. nz
JUDD James
Parkhotel Valkenburg CT
-
20. dk
OLESEN Patrick
Leopard Development Team
10:00
21. us
ECKMANN Yannick
Roth – Skoda
14:06
22. gb
KELLY Jake
14:10
23. dk
VORRE LOURING Aske
ColoQuick
15:17
24. be
DERUETTE Thomas
Team Differdange - Losch
17:27
25. pt
GONCALVES Gaspar
22:07
26. be
HENNAUX Loïc
Color Code - Aquality Protect
23:25
27. it
BRESCIANI Michael
Roth – Skoda
23:59
28. ch
PAGE Dylan
Roth – Skoda
25:23
29. de
DIETEREN Jan
Leopard Development Team
29:41
30. be
VAN DEN BOSSCHE Angelo
Sunweb - Napoleon Games Cycling Team
31:10
31. nz
ZENOVICH Matthew
CCT p/b Champion System
34:20
32. no
STOKKENES Torstein
Team FixIT.no
38:11
33. be
GALLE Tom
Color Code - Aquality Protect
49:12
34. pt
MARTINGIL Cesar
56:05

Teams Classification

1.
Great Britain
39:21:28
2.
Vendée U
0:23
3.
Sunweb - Napoleon Games Cycling Team
0:47
4.
Amplatz - BMC
1:58
5.
Team Trefor - Blue Water
2:12
6.
EKZ Racing Team
2:20
7.
Team Differdange - Losch
-
8.
Sweden
3:06
9.
Verandas Willems Cycling Team
3:53
10.
Team Vorarlberg
6:47
11.
Color Code - Aquality Protect
8:11
12.
ColoQuick
8:28
13.
CCT p/b Champion System
11:23
14.
Roth – Skoda
12:42
15.
Parkhotel Valkenburg CT
15:56
16.
CC Villeneuve Saint Germain
16:39
17.
Team Kuota-Lotto
20:42
18.
Leopard Development Team
21:15
19.
Team FixIT.no
56:45