Flèche du Sud

Stage 5

: Bascharage > Esch/Alzette

Sunday 17th May (2015)

Classification: 2.2

Category: Int. Men

Distance: 160km


Stage Result

1. dk
ANDERSEN Asbjørn Kragh
Team Trefor - Blue Water
03:32:43
2. se
HööG Gustav
Team Tre Berg-Bianchi
-
3. fr
GUYOT Romain
-
4. nl
OCKELOEN Jasper
Parkhotel Valkenburg CT
-
5. be
COENEN Johan
Team Differdange - Losch
-
6. hu
KUSZTOR Peter
Amplatz - BMC
-
7. dk
BROGE Rolf Nyborg
ColoQuick
-
8. dk
OLESEN Patrick
Leopard Development Team
-
9. es
DE LA PARTE GONZALEZ Víctor
Team Vorarlberg
-
10. ch
MÜLLER Lukas
-
11. gb
DOULL Owain
Team Wiggins
0:27
12. fr
CARDIS Romain
-
13. it
CECCHIN Alberto
Roth – Skoda
-
14. de
MEISEN Marcel
Team Kuota-Lotto
-
15. be
PAUWELS Kevin
Sunweb - Napoleon Games Cycling Team
-
16. gr
KASTRANTAS Charalampos
-
17. de
KRIEGER Alexander
Leopard Development Team
-
18. gb
TENNANT Andrew
Team Wiggins
-
19. de
JANORSCHKE Grischa
Team Vorarlberg
-
20. si
BAJC Andi
Amplatz - BMC
-
21. be
DELFOSSE Florent
Color Code - Aquality Protect
-
22. de
WEBER Sascha
CCT p/b Champion System
-
23. gr
TZORTZAKIS Polychronis
-
24. se
OLSSON Michael
Team Trefor - Blue Water
-
25. lv
DAKTERIS Janis
Team Differdange - Losch
-
26. be
VANTHOURENHOUT Dieter
Sunweb - Napoleon Games Cycling Team
-
27. lt
KAUPAS Gediminas
Team Differdange - Losch
-
28. ch
LIENHARD Fabian
-
29. se
WILSON Edvin
Team Joker
-
30. be
BILLE Gaetan
Verandas Willems Cycling Team
-
31. at
UMHALLER Andreas
Amplatz - BMC
-
32. pt
MARTINGIL Cesar
-
33. be
KAISE Julien
Color Code - Aquality Protect
-
34. be
CALLEEUW Joeri
Verandas Willems Cycling Team
-
35. fr
COUTURE Kévin
-
36. gb
DAVIES Scott
-
37. dk
KAMP EGESTED Alexander
ColoQuick
-
38. lu
THILL Tom
Team Differdange - Losch
-
39. be
VERMEERSCH Gianni
Sunweb - Napoleon Games Cycling Team
-
40. de
SPRINGER Christoph
Team Vorarlberg
-
41. be
AERNOUTS Jim
Sunweb - Napoleon Games Cycling Team
-
42. ch
FRIESECKE Gian
-
43. at
WALZEL Andreas
Team Vorarlberg
-
44. at
KUEN Maximilian
Amplatz - BMC
-
45. be
GALLE Tom
Color Code - Aquality Protect
-
46. no
STOKKENES Torstein
Team FixIT.no
-
47. fr
CORNU Jeremy
-
48. dk
MYGIND Rasmus
Riwal Platform Cycling Team
-
49. fr
CALMEJANE Lilian
-
50. no
REGE Even
Team FixIT.no
-
51. lu
VALVASORI Larry
-
52. ch
MOSER Kilian
-
53. nz
VAN UDEN Roman
CCN Cycling Team
-
54. ru
MANAKOV Victor
Leopard Development Team
-
55. fr
GRELLIER Fabien
-
56. pt
GONCALVES Gaspar
-
57. fr
TALLONNEAU Gwenael
-
58. se
MAGNUSSON Kim
Team Tre Berg-Bianchi
-
59. dk
GRøN Martin
Riwal Platform Cycling Team
-
60. dk
WüRTZ SCHMITZ Mads
ColoQuick
-
61. be
MERTZ Remy
Color Code - Aquality Protect
-
62. de
KöNIG Marco
Leopard Development Team
-
63. se
LINDAU Philip
Team Joker
-
64. at
LEHNER Daniel
Team Vorarlberg
-
65. be
DERUETTE Thomas
Team Differdange - Losch
-
66. gb
MCLAUGHLIN James
Madison Genesis
-
67. be
GOOVAERTS Tom
CCT p/b Champion System
-
68. la
PHOUNSAVATH Ariya
CCN Cycling Team
-
69. de
RETSCHKE Robert
Team Kuota-Lotto
-
70. be
PARDINI Olivier
Verandas Willems Cycling Team
-
71. be
HENNAUX Loïc
Color Code - Aquality Protect
-
72. nz
JUDD James
Parkhotel Valkenburg CT
-
73. ch
JAUN Lukas
Roth – Skoda
-
74. de
FLIESSGARTEN Andreas
Team Kuota-Lotto
-
75. dk
LANDER Sebastian
Team Trefor - Blue Water
-
76. si
BAJT Dejan
Amplatz - BMC
-
77. be
MERLIER Tim
Sunweb - Napoleon Games Cycling Team
-
78. ch
CHAVANNE Gabriel
-
79. lu
DIEDERICH Tim
-
80. de
WESTMATTELMANN Daniel
Team Kuota-Lotto
-
81. dk
RIIS Thomas Nybo
Team Trefor - Blue Water
0:41
82. ch
ZAHNER Simon
-
83. de
DIETEREN Jan
Leopard Development Team
0:45
84. dk
PEDERSEN Mark Sehested
Team Trefor - Blue Water
0:46
85. ch
MARGUET Tristan
Roth – Skoda
-
86. de
AMPLER Rick
Team Differdange - Losch
0:51
87. nl
REUS Kai
Verandas Willems Cycling Team
-
88. it
BRESCIANI Michael
Roth – Skoda
1:11
89. ch
PAGE Dylan
Roth – Skoda
-
90. se
SVENSSON Marcus
2:46
91. dk
ALMINDSø Rune
ColoQuick
2:58
92. lt
DZERVUS Darijus
CCT p/b Champion System
6:10
93. gb
SPRAGG James
CCT p/b Champion System
-
94. be
PREMONT Christophe
Verandas Willems Cycling Team
7:28
95. lu
WOLTER Claude
11:00
96. nz
ZENOVICH Matthew
CCT p/b Champion System
11:07
97. gb
KELLY Jake
11:57
98. lu
EWEN Jerome
12:56
99. lu
DIENER Mike
-
100. us
ECKMANN Yannick
Roth – Skoda
-
101. be
VAN DEN BOSSCHE Angelo
Sunweb - Napoleon Games Cycling Team
14:18
102. pt
BATISTA Christiano
22:35