Go to:  Stage 1 (TTT) 

Giro d'Italia

Stage 1 (TTT)

: San Lorenzo Mare > Sanremo

Saturday 9th May (2015)

Classification: 2.UWT

Category: Int. Men

Distance: 17.6km


Stage Result

1.
Orica GreenEDGE
00:19:26
1. au
MATTHEWS Michael
00:19:26
1. nl
WEENING Pieter
00:19:26
1. nz
BEWLEY Sam
00:19:26
1. co
CHAVES RUBIO Johan Esteban
00:19:26
1. au
CLARKE Simon
00:19:26
1. au
DURBRIDGE Luke
00:19:26
1. au
GERRANS Simon
00:19:26
1. au
HEPBURN Michael
00:19:26
1. au
LANCASTER Brett
00:19:26
2.
Tinkoff - Saxo
00:19:33
2. it
TOSATTO Matteo
-
2. ru
ROVNY Ivan
-
2. au
ROGERS Michael
-
2. pt
PAULINHO Sérgio
-
2. cz
KREUZIGER Roman
-
2. dk
JUUL-JENSEN Christopher
-
2. es
CONTADOR Alberto
-
2. it
BOARO Manuele
-
2. it
BASSO Ivan
-
3.
Astana Pro Team
00:19:39
3. it
ARU Fabio
-
3. it
TIRALONGO Paolo
-
3. es
SANCHEZ Luis Leon
-
3. it
ROSA Diego
-
3. es
LANDA Mikel
-
3. ee
KANGERT Tanel
-
3. it
CATALDO Dario
-
3. it
MALACARNE Davide
-
3. kz
ZEITS Andrey
-
4.
Etixx - Quick Step
00:19:45
4. co
URAN Rigoberto
-
4. be
BOONEN Tom
-
4. fr
BOUET Maxime
-
4. be
MEERSMAN Gianni
-
4. es
DE LA CRUZ MELGAREJO David
-
4. be
KEISSE Iljo
-
4. it
SABATINI Fabio
-
4. be
SERRY Pieter
-
4. cz
VAKOC Petr
-
5.
Movistar Team
00:19:47
5. cr
AMADOR Andrey
-
5. es
ANTON Igor
-
5. es
FERNáNDEZ Rubén
-
5. es
HERRADA Jesús
-
5. es
IZAGIRRE Ion
-
5. es
LOBATO Juan José
-
5. co
QUINTANA Dayer
-
5. it
VISCONTI Giovanni
-
5. es
INTXAUSTI Beñat
-
6.
IAM Cycling
00:19:51
6. lv
SARAMOTINS Aleksejs
-
6. ch
REICHENBACH Sebastien
-
6. fr
PINEAU Jérome
-
6. it
PELUCCHI Matteo
-
6. de
KLUGE Roger
-
6. au
HAUSSLER Heinrich
-
6. nl
CLEMENT Stef
-
6. fr
CHEVRIER Clément
-
6. fr
CHAVANEL Sylvain
-
7.
BMC Racing Team
-
7. be
GILBERT Philippe
-
7. co
ATAPUMA HURTADO John Darwin
-
7. us
BOOKWALTER Brent
-
7. de
BURGHARDT Marcus
-
7. it
CARUSO Damiano
-
7. ch
DILLIER Silvan
-
7. ch
KüNG Stefan
-
7. de
ZABEL Rick
-
7. fr
MOINARD Amaël
-
8.
FDJ
00:19:52
8. br
FISCHER Murilo Antonio
-
8. fr
GENIEZ Alexandre
-
8. fr
COURTEILLE Arnaud
-
8. fr
ELISSONDE Kenny
-
8. fi
VEIKKANEN Jussi
-
8. fr
MOUREY Francis
-
8. fr
PINEAU Cédric
-
8. fr
RéZA Kévin
-
8. fr
ROUX Anthony
-
9.
Team Sky
00:19:53
9. it
VIVIANI Elia
-
9. by
SIUTSOU Kanstantsin
-
9. it
PUCCIO Salvatore
-
9. es
NIEVE Mikel
-
9. cz
KöNIG Leopold
-
9. by
KIRYIENKA Vasil
-
9. co
HENAO GOMEZ Sebastián
-
9. at
EISEL Bernhard
-
9. au
PORTE Richie
-
10.
Team Katusha
-
10. ru
ZAKARIN Ilnur
-
10. ru
VOROBYEV Anton
-
10. ru
KOCHETKOV Pavel
-
10. ru
TROFIMOV Yuri
-
10. ru
PORSEV Alexander
-
10. ru
LAGUTIN Sergey
-
10. ru
CHERNETCKII Sergei
-
10. it
PAOLINI Luca
-
10. ru
BELKOV Maxim
-
11.
Trek Factory Racing
00:19:55
11. it
COLEDAN Marco
-
11. it
NIZZOLO Giacomo
-
11. pt
SILVESTRE Fábio
-
11. au
WATSON Calvin
-
11. be
VANDEWALLE Kristof
-
11. nl
VAN POPPEL Boy
-
11. it
FELLINE Fabio
-
11. jp
BEPPU Fumiyuki
-
11. it
ALAFACI Eugenio
-
12.
Lotto Soudal
00:19:57
12. au
HANSEN Adam
-
12. be
VAN DEN BROECK Jurgen
-
12. be
ARMéE Sander
-
12. dk
BAK Lars Ytting
-
12. be
BROECKX Stig
-
12. de
GREIPEL André
-
12. nz
HENDERSON Gregory
-
12. be
MONFORT Maxime
-
12. be
VERVAEKE Louis
-
13.
Team LottoNL-Jumbo
00:20:02
13. nl
HOFLAND Moreno
-
13. de
WAGNER Robert
-
13. nl
FLENS Rick
-
13. nl
VAN DER LIJKE Nick
-
13. nl
TJALLINGII Maarten
-
13. nl
KEIZER Martijn
-
13. nl
LINDEMAN Bert-Jan
-
13. nl
KRUIJSWIJK Steven
-
14.
Bardiani - CSF Pro Team
00:20:03
14. it
RUFFONI Nicola
-
14. it
BOEM Nicola
-
14. it
BONGIORNO Francesco Manuel
-
14. it
BARBIN Enrico
-
14. it
CHIRICO Luca
-
14. it
COLBRELLI Sonny
-
14. it
PIRAZZI Stefano
-
14. it
BATTAGLIN Enrico
-
14. it
ZARDINI Edoardo
-
15.
CCC Sprandi Polkowice
00:20:11
15. pl
RUTKIEWICZ Marek
-
15. pl
SZMYD Sylwester
-
15. pl
OWSIAN Lukasz
-
15. bg
MIHAYLOV Nikolay
-
15. pl
MATYSIAK Bartłomiej
-
15. pl
MARYCZ Jaroslaw
-
15. by
SAMOILAU Branislau
-
15. pl
PATERSKI Maciej
-
15. si
BOLE Grega
-
16.
AG2R La Mondiale
00:20:14
16. fr
BéRARD Julien
-
16. it
NOCENTINI Rinaldo
-
16. it
MONTAGUTI Matteo
-
16. ca
HOULE Hugo
-
16. de
GRETSCH Patrick
-
16. fr
DOMONT Axel
-
16. co
BETANCUR Carlos
-
16. it
POZZOVIVO Domenico
-
16. fr
DUPONT Hubert
-
17.
Team Giant - Alpecin
00:20:15
17. de
GESCHKE Simon
-
17. si
MEZGEC Luka
-
17. de
ARNDT Nikias
-
17. be
DE BACKER Bert
-
17. us
FAIRLY Caleb
-
17. us
HAGA Chad
-
17. cn
JI Cheng
-
17. se
LUDVIGSSON Tobias
-
17. nl
STAMSNIJDER Tom
-
18.
Southeast
00:20:18
18. ve
MONSALVE Yonathan
-
18. it
GAVAZZI Francesco
-
18. pa
CARRETERO MARCIACQ Ramon
-
18. al
ZHUPA Eugert
-
18. it
FINETTO Mauro
-
18. it
FAVILLI Elia
-
18. it
BUSATO Matteo
-
18. it
BELLETTI Manuel
-
18. it
PETACCHI Alessandro
-
19.
Team Cannondale - Garmin
00:20:19
19. nl
SLAGTER Tom-Jelte
-
19. ca
HESJEDAL Ryder
-
19. co
ACEVEDO CALLE Janier Alexis
-
19. us
BROWN Nathan
-
19. pt
CARDOSO André
-
19. us
DANIELSON Thomas
-
19. it
FORMOLO Davide
-
19. it
MARANGONI Alan
-
19. it
VILLELLA Davide
-
20.
Nippo - Vini Fantini
00:20:23
20. it
DE NEGRI Pier Paolo
-
20. it
MALAGUTI Alessandro
-
20. ro
GROSU Eduard Michael
-
20. it
COLLI Daniele
-
20. it
BISOLTI Alessandro
-
20. it
BERLATO Giacomo
-
20. it
CUNEGO Damiano
-
20. jp
ISHIBASHI Manabu
-
20. it
STACCHIOTTI Riccardo
-
21.
Lampre - Merida
00:20:25
21. it
FERRARI Roberto
-
21. cn
XU Gang
-
21. et
GRMAY Tsgabu
-
21. it
MODOLO Sacha
-
21. it
MORI Manuele
-
21. pl
NIEMIEC Przemyslaw
-
21. si
POLANC Jan
-
21. ar
RICHEZE Ariel Maximiliano
-
21. it
ULISSI Diego
-
22.
Androni-Sidermec
00:20:29
22. it
STORTONI Simone
-
22. ro
TVETCOV Serghei
-
22. it
GATTO Oscar
-
22. it
FRAPPORTI Marco
-
22. it
DALL\'ANTONIA Tiziano
-
22. it
BANDIERA Marco
-
22. it
APPOLLONIO Davide
-
22. it
PELLIZOTTI Franco
-
22. it
ZILIOLI Gianfranco
-

General Classification

1. au
GERRANS Simon
Orica GreenEDGE
00:19:26
2. au
MATTHEWS Michael
Orica GreenEDGE
-
3. au
HEPBURN Michael
Orica GreenEDGE
-
4. nl
WEENING Pieter
Orica GreenEDGE
-
5. au
CLARKE Simon
Orica GreenEDGE
-
6. co
CHAVES RUBIO Johan Esteban
Orica GreenEDGE
-
7. it
BOARO Manuele
Tinkoff - Saxo
0:07
8. cz
KREUZIGER Roman
Tinkoff - Saxo
-
9. au
ROGERS Michael
Tinkoff - Saxo
-
10. es
CONTADOR Alberto
Tinkoff - Saxo
-
11. dk
JUUL-JENSEN Christopher
Tinkoff - Saxo
-
12. ru
ROVNY Ivan
Tinkoff - Saxo
-
13. it
ARU Fabio
Astana Pro Team
0:13
14. it
TIRALONGO Paolo
Astana Pro Team
-
15. it
ROSA Diego
Astana Pro Team
-
16. it
CATALDO Dario
Astana Pro Team
-
17. kz
ZEITS Andrey
Astana Pro Team
-
18. es
SANCHEZ Luis Leon
Astana Pro Team
-
19. ee
KANGERT Tanel
Astana Pro Team
-
20. es
LANDA Mikel
Astana Pro Team
-
21. it
MALACARNE Davide
Astana Pro Team
-
22. be
BOONEN Tom
Etixx - Quick Step
0:19
23. be
MEERSMAN Gianni
Etixx - Quick Step
-
24. cz
VAKOC Petr
Etixx - Quick Step
-
25. fr
BOUET Maxime
Etixx - Quick Step
-
26. be
SERRY Pieter
Etixx - Quick Step
-
27. co
URAN Rigoberto
Etixx - Quick Step
-
28. es
LOBATO Juan José
Movistar Team
0:21
29. es
HERRADA Jesús
Movistar Team
-
30. es
IZAGIRRE Ion
Movistar Team
-
31. es
FERNáNDEZ Rubén
Movistar Team
-
32. es
INTXAUSTI Beñat
Movistar Team
-
33. it
VISCONTI Giovanni
Movistar Team
-
34. es
ANTON Igor
Movistar Team
-
35. cr
AMADOR Andrey
Movistar Team
-
36. fr
CHAVANEL Sylvain
IAM Cycling
0:25
37. nl
CLEMENT Stef
IAM Cycling
-
38. lv
SARAMOTINS Aleksejs
IAM Cycling
-
39. ch
REICHENBACH Sebastien
IAM Cycling
-
40. au
HAUSSLER Heinrich
IAM Cycling
-
41. it
CARUSO Damiano
BMC Racing Team
-
42. be
GILBERT Philippe
BMC Racing Team
-
43. us
BOOKWALTER Brent
BMC Racing Team
-
44. de
ZABEL Rick
BMC Racing Team
-
45. ch
KüNG Stefan
BMC Racing Team
-
46. fr
MOINARD Amaël
BMC Racing Team
-
47. ch
DILLIER Silvan
BMC Racing Team
-
48. co
ATAPUMA HURTADO John Darwin
BMC Racing Team
-
49. de
BURGHARDT Marcus
BMC Racing Team
-
50. fr
MOUREY Francis
FDJ
0:26
51. br
FISCHER Murilo Antonio
FDJ
-
52. fr
GENIEZ Alexandre
FDJ
-
53. fr
RéZA Kévin
FDJ
-
54. fr
ELISSONDE Kenny
FDJ
-
55. fr
ROUX Anthony
FDJ
-
56. cz
KöNIG Leopold
Team Sky
0:27
57. au
PORTE Richie
Team Sky
-
58. it
PUCCIO Salvatore
Team Sky
-
59. it
VIVIANI Elia
Team Sky
-
60. by
SIUTSOU Kanstantsin
Team Sky
-
61. es
NIEVE Mikel
Team Sky
-
62. co
HENAO GOMEZ Sebastián
Team Sky
-
63. by
KIRYIENKA Vasil
Team Sky
-
64. ru
TROFIMOV Yuri
Team Katusha
-
65. ru
VOROBYEV Anton
Team Katusha
-
66. ru
LAGUTIN Sergey
Team Katusha
-
67. it
PAOLINI Luca
Team Katusha
-
68. ru
PORSEV Alexander
Team Katusha
-
69. ru
ZAKARIN Ilnur
Team Katusha
-
70. it
NIZZOLO Giacomo
Trek Factory Racing
0:29
71. be
VANDEWALLE Kristof
Trek Factory Racing
-
72. it
FELLINE Fabio
Trek Factory Racing
-
73. nl
VAN POPPEL Boy
Trek Factory Racing
-
74. pt
SILVESTRE Fábio
Trek Factory Racing
-
75. be
VAN DEN BROECK Jurgen
Lotto Soudal
-
76. be
MONFORT Maxime
Lotto Soudal
-
77. be
BROECKX Stig
Lotto Soudal
-
78. de
GREIPEL André
Lotto Soudal
-
79. dk
BAK Lars Ytting
Lotto Soudal
-
80. de
KLUGE Roger
IAM Cycling
0:34
81. de
WAGNER Robert
Team LottoNL-Jumbo
0:36
82. nl
FLENS Rick
Team LottoNL-Jumbo
-
83. nl
TJALLINGII Maarten
Team LottoNL-Jumbo
-
84. nl
HOFLAND Moreno
Team LottoNL-Jumbo
-
85. nl
VAN DER LIJKE Nick
Team LottoNL-Jumbo
-
86. nl
KRUIJSWIJK Steven
Team LottoNL-Jumbo
-
87. nl
KEIZER Martijn
Team LottoNL-Jumbo
-
88. it
RUFFONI Nicola
Bardiani - CSF Pro Team
0:37
89. it
BARBIN Enrico
Bardiani - CSF Pro Team
-
90. it
BATTAGLIN Enrico
Bardiani - CSF Pro Team
-
91. it
COLBRELLI Sonny
Bardiani - CSF Pro Team
-
92. it
ZARDINI Edoardo
Bardiani - CSF Pro Team
-
93. it
PIRAZZI Stefano
Bardiani - CSF Pro Team
-
94. it
BONGIORNO Francesco Manuel
Bardiani - CSF Pro Team
-
95. it
CHIRICO Luca
Bardiani - CSF Pro Team
-
96. it
BASSO Ivan
Tinkoff - Saxo
0:39
97. fr
CHEVRIER Clément
IAM Cycling
0:43
98. it
COLEDAN Marco
Trek Factory Racing
0:45
99. nl
LINDEMAN Bert-Jan
Team LottoNL-Jumbo
-
100. pl
SZMYD Sylwester
CCC Sprandi Polkowice
-
101. pl
PATERSKI Maciej
CCC Sprandi Polkowice
-
102. si
BOLE Grega
CCC Sprandi Polkowice
-
103. by
SAMOILAU Branislau
CCC Sprandi Polkowice
-
104. pl
RUTKIEWICZ Marek
CCC Sprandi Polkowice
-
105. pl
OWSIAN Lukasz
CCC Sprandi Polkowice
-
106. pl
MATYSIAK Bartłomiej
CCC Sprandi Polkowice
-
107. it
NOCENTINI Rinaldo
AG2R La Mondiale
0:48
108. it
MONTAGUTI Matteo
AG2R La Mondiale
-
109. fr
DUPONT Hubert
AG2R La Mondiale
-
110. ca
HOULE Hugo
AG2R La Mondiale
-
111. it
POZZOVIVO Domenico
AG2R La Mondiale
-
112. co
BETANCUR Carlos
AG2R La Mondiale
-
113. de
GRETSCH Patrick
AG2R La Mondiale
-
114. si
MEZGEC Luka
Team Giant - Alpecin
0:49
115. us
FAIRLY Caleb
Team Giant - Alpecin
-
116. de
GESCHKE Simon
Team Giant - Alpecin
-
117. us
HAGA Chad
Team Giant - Alpecin
-
118. se
LUDVIGSSON Tobias
Team Giant - Alpecin
-
119. de
ARNDT Nikias
Team Giant - Alpecin
-
120. be
VERVAEKE Louis
Lotto Soudal
0:50
121. it
FINETTO Mauro
Southeast
0:52
122. it
GAVAZZI Francesco
Southeast
-
123. ve
MONSALVE Yonathan
Southeast
-
124. it
FAVILLI Elia
Southeast
-
125. it
BUSATO Matteo
Southeast
-
126. it
BELLETTI Manuel
Southeast
-
127. it
PETACCHI Alessandro
Southeast
-
128. co
ACEVEDO CALLE Janier Alexis
Team Cannondale - Garmin
0:53
129. it
VILLELLA Davide
Team Cannondale - Garmin
-
130. us
DANIELSON Thomas
Team Cannondale - Garmin
-
131. nl
SLAGTER Tom-Jelte
Team Cannondale - Garmin
-
132. it
FORMOLO Davide
Team Cannondale - Garmin
-
133. ca
HESJEDAL Ryder
Team Cannondale - Garmin
-
134. pt
CARDOSO André
Team Cannondale - Garmin
-
135. bg
MIHAYLOV Nikolay
CCC Sprandi Polkowice
0:55
136. al
ZHUPA Eugert
Southeast
0:56
137. it
CUNEGO Damiano
Nippo - Vini Fantini
0:57
138. it
BERLATO Giacomo
Nippo - Vini Fantini
-
139. it
MALAGUTI Alessandro
Nippo - Vini Fantini
-
140. it
DE NEGRI Pier Paolo
Nippo - Vini Fantini
-
141. it
BISOLTI Alessandro
Nippo - Vini Fantini
-
142. it
COLLI Daniele
Nippo - Vini Fantini
-
143. it
STACCHIOTTI Riccardo
Nippo - Vini Fantini
-
144. it
ULISSI Diego
Lampre - Merida
0:59
145. et
GRMAY Tsgabu
Lampre - Merida
-
146. it
MORI Manuele
Lampre - Merida
-
147. pl
NIEMIEC Przemyslaw
Lampre - Merida
-
148. it
FERRARI Roberto
Lampre - Merida
-
149. si
POLANC Jan
Lampre - Merida
-
150. pl
MARYCZ Jaroslaw
CCC Sprandi Polkowice
1:00
151. au
DURBRIDGE Luke
Orica GreenEDGE
-
152. it
PELLIZOTTI Franco
Androni-Sidermec
1:03
153. ro
TVETCOV Serghei
Androni-Sidermec
-
154. it
GATTO Oscar
Androni-Sidermec
-
155. it
DALL\'ANTONIA Tiziano
Androni-Sidermec
-
156. it
APPOLLONIO Davide
Androni-Sidermec
-
157. it
STORTONI Simone
Androni-Sidermec
-
158. it
ZILIOLI Gianfranco
Androni-Sidermec
1:05
159. ro
GROSU Eduard Michael
Nippo - Vini Fantini
1:09
160. it
MARANGONI Alan
Team Cannondale - Garmin
1:10
161. jp
ISHIBASHI Manabu
Nippo - Vini Fantini
1:12
162. nz
HENDERSON Gregory
Lotto Soudal
1:15
163. it
BOEM Nicola
Bardiani - CSF Pro Team
1:21
164. us
BROWN Nathan
Team Cannondale - Garmin
1:25
165. es
DE LA CRUZ MELGAREJO David
Etixx - Quick Step
1:27
166. it
TOSATTO Matteo
Tinkoff - Saxo
-
167. it
FRAPPORTI Marco
Androni-Sidermec
1:41
168. fr
PINEAU Cédric
FDJ
1:48
169. fi
VEIKKANEN Jussi
FDJ
-
170. fr
COURTEILLE Arnaud
FDJ
-
171. fr
PINEAU Jérome
IAM Cycling
1:56
172. it
ALAFACI Eugenio
Trek Factory Racing
1:57
173. ru
KOCHETKOV Pavel
Team Katusha
2:13
174. ru
CHERNETCKII Sergei
Team Katusha
-
175. au
LANCASTER Brett
Orica GreenEDGE
2:15
176. nz
BEWLEY Sam
Orica GreenEDGE
-
177. pt
PAULINHO Sérgio
Tinkoff - Saxo
2:24
178. nl
STAMSNIJDER Tom
Team Giant - Alpecin
2:27
179. au
HANSEN Adam
Lotto Soudal
2:30
180. ar
RICHEZE Ariel Maximiliano
Lampre - Merida
2:32
181. cn
JI Cheng
Team Giant - Alpecin
2:33
182. be
DE BACKER Bert
Team Giant - Alpecin
-
183. it
BANDIERA Marco
Androni-Sidermec
2:43
184. it
PELUCCHI Matteo
IAM Cycling
2:45
185. fr
DOMONT Axel
AG2R La Mondiale
2:46
186. fr
BéRARD Julien
AG2R La Mondiale
-
187. ru
BELKOV Maxim
Team Katusha
3:02
188. au
WATSON Calvin
Trek Factory Racing
3:06
189. co
QUINTANA Dayer
Movistar Team
3:07
190. at
EISEL Bernhard
Team Sky
3:09
191. it
MODOLO Sacha
Lampre - Merida
3:11
192. jp
BEPPU Fumiyuki
Trek Factory Racing
3:20
193. cn
XU Gang
Lampre - Merida
3:21
194. it
SABATINI Fabio
Etixx - Quick Step
3:28
195. be
KEISSE Iljo
Etixx - Quick Step
-
196. be
ARMéE Sander
Lotto Soudal
3:31
197. pa
CARRETERO MARCIACQ Ramon
Southeast
3:53

Youth Classification

1. au
MATTHEWS Michael
Orica GreenEDGE
00:19:26
2. au
HEPBURN Michael
Orica GreenEDGE
-
3. co
CHAVES RUBIO Johan Esteban
Orica GreenEDGE
-
4. it
ARU Fabio
Astana Pro Team
0:13
5. cz
VAKOC Petr
Etixx - Quick Step
0:19
6. es
HERRADA Jesús
Movistar Team
0:21
7. es
FERNáNDEZ Rubén
Movistar Team
-
8. de
ZABEL Rick
BMC Racing Team
0:25
9. ch
KüNG Stefan
BMC Racing Team
-
10. ch
DILLIER Silvan
BMC Racing Team
-
11. fr
ELISSONDE Kenny
FDJ
0:26
12. co
HENAO GOMEZ Sebastián
Team Sky
0:27
13. ru
VOROBYEV Anton
Team Katusha
-
14. it
FELLINE Fabio
Trek Factory Racing
0:29
15. pt
SILVESTRE Fábio
Trek Factory Racing
-
16. be
BROECKX Stig
Lotto Soudal
-
17. nl
HOFLAND Moreno
Team LottoNL-Jumbo
0:36
18. nl
VAN DER LIJKE Nick
Team LottoNL-Jumbo
-
19. it
RUFFONI Nicola
Bardiani - CSF Pro Team
0:37
20. it
BARBIN Enrico
Bardiani - CSF Pro Team
-
21. it
COLBRELLI Sonny
Bardiani - CSF Pro Team
-
22. it
BONGIORNO Francesco Manuel
Bardiani - CSF Pro Team
-
23. it
CHIRICO Luca
Bardiani - CSF Pro Team
-
24. fr
CHEVRIER Clément
IAM Cycling
0:43
25. pl
OWSIAN Lukasz
CCC Sprandi Polkowice
0:45
26. ca
HOULE Hugo
AG2R La Mondiale
0:48
27. se
LUDVIGSSON Tobias
Team Giant - Alpecin
0:49
28. de
ARNDT Nikias
Team Giant - Alpecin
-
29. be
VERVAEKE Louis
Lotto Soudal
0:50
30. it
VILLELLA Davide
Team Cannondale - Garmin
0:53
31. it
FORMOLO Davide
Team Cannondale - Garmin
-
32. al
ZHUPA Eugert
Southeast
0:56
33. it
BERLATO Giacomo
Nippo - Vini Fantini
0:57
34. it
STACCHIOTTI Riccardo
Nippo - Vini Fantini
-
35. et
GRMAY Tsgabu
Lampre - Merida
0:59
36. si
POLANC Jan
Lampre - Merida
-
37. au
DURBRIDGE Luke
Orica GreenEDGE
1:00
38. it
ZILIOLI Gianfranco
Androni-Sidermec
1:05
39. ro
GROSU Eduard Michael
Nippo - Vini Fantini
1:09
40. jp
ISHIBASHI Manabu
Nippo - Vini Fantini
1:12
41. us
BROWN Nathan
Team Cannondale - Garmin
1:25
42. it
ALAFACI Eugenio
Trek Factory Racing
1:57
43. ru
CHERNETCKII Sergei
Team Katusha
2:13
44. fr
DOMONT Axel
AG2R La Mondiale
2:46
45. au
WATSON Calvin
Trek Factory Racing
3:06
46. co
QUINTANA Dayer
Movistar Team
3:07
47. pa
CARRETERO MARCIACQ Ramon
Southeast
3:53

Teams Classification

1.
Orica GreenEDGE
00:19:26
2.
Tinkoff - Saxo
0:07
3.
Astana Pro Team
0:13
4.
Etixx - Quick Step
0:19
5.
Movistar Team
0:21
6.
IAM Cycling
0:25
7.
BMC Racing Team
-
8.
FDJ
0:26
9.
Team Sky
0:27
10.
Team Katusha
-
11.
Trek Factory Racing
0:29
12.
Lotto Soudal
-
13.
Team LottoNL-Jumbo
0:36
14.
Bardiani - CSF Pro Team
0:37
15.
CCC Sprandi Polkowice
0:45
16.
AG2R La Mondiale
0:48
17.
Team Giant - Alpecin
0:49
18.
Southeast
0:52
19.
Team Cannondale - Garmin
0:53
20.
Nippo - Vini Fantini
0:57
21.
Lampre - Merida
0:59
22.
Androni-Sidermec
1:03