Giro d'Italia

Stage 18

: Melide > Verbania

Thursday 28th May (2015)

Classification: 2.UWT

Category: Int. Men

Distance: 170km


Stage Result

1. be
GILBERT Philippe
BMC Racing Team
04:04:14
2. it
BONGIORNO Francesco Manuel
Bardiani - CSF Pro Team
0:47
3. fr
CHAVANEL Sylvain
IAM Cycling
1:01
4. it
BUSATO Matteo
Southeast
-
5. fr
MOINARD Amaël
BMC Racing Team
-
6. es
DE LA CRUZ MELGAREJO David
Etixx - Quick Step
-
7. it
NOCENTINI Rinaldo
AG2R La Mondiale
-
8. by
SIUTSOU Kanstantsin
Team Sky
-
9. us
HAGA Chad
Team Giant - Alpecin
2:42
10. nl
WEENING Pieter
Orica GreenEDGE
3:55
11. ca
HESJEDAL Ryder
Team Cannondale - Garmin
6:05
12. es
CONTADOR Alberto
Tinkoff - Saxo
-
13. it
VILLELLA Davide
Team Cannondale - Garmin
6:38
14. fr
GENIEZ Alexandre
FDJ
7:18
15. nl
KRUIJSWIJK Steven
Team LottoNL-Jumbo
-
16. it
CARUSO Damiano
BMC Racing Team
-
17. cz
KöNIG Leopold
Team Sky
-
18. it
ZARDINI Edoardo
Bardiani - CSF Pro Team
-
19. it
VISCONTI Giovanni
Movistar Team
-
20. ru
TROFIMOV Yuri
Team Katusha
-
21. be
VAN DEN BROECK Jurgen
Lotto Soudal
-
22. it
PELLIZOTTI Franco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
23. es
LANDA Mikel
Astana Pro Team
-
24. it
ARU Fabio
Astana Pro Team
-
25. cr
AMADOR Andrey
Movistar Team
-
26. fr
ELISSONDE Kenny
FDJ
-
27. be
MONFORT Maxime
Lotto Soudal
-
28. ee
KANGERT Tanel
Astana Pro Team
-
29. ru
BELKOV Maxim
Team Katusha
-
30. it
PIRAZZI Stefano
Bardiani - CSF Pro Team
11:34
31. co
ATAPUMA HURTADO John Darwin
BMC Racing Team
-
32. it
FINETTO Mauro
Southeast
14:45
33. fr
DUPONT Hubert
AG2R La Mondiale
-
34. fr
BOUET Maxime
Etixx - Quick Step
-
35. au
ROGERS Michael
Tinkoff - Saxo
-
36. bg
MIHAYLOV Nikolay
CCC Sprandi Polkowice
-
37. it
TIRALONGO Paolo
Astana Pro Team
-
38. it
ULISSI Diego
Lampre - Merida
-
39. it
ROSA Diego
Astana Pro Team
-
40. dk
BAK Lars Ytting
Lotto Soudal
-
41. fr
CHEVRIER Clément
IAM Cycling
-
42. co
URAN Rigoberto
Etixx - Quick Step
-
43. es
SANCHEZ Luis Leon
Astana Pro Team
-
44. co
BETANCUR Carlos
AG2R La Mondiale
-
45. pt
CARDOSO André
Team Cannondale - Garmin
-
46. es
FERNáNDEZ Rubén
Movistar Team
-
47. au
HANSEN Adam
Lotto Soudal
-
48. be
ARMéE Sander
Lotto Soudal
-
49. it
FORMOLO Davide
Team Cannondale - Garmin
-
50. it
STORTONI Simone
Androni Giocattoli - Sidermec
-
51. us
BROWN Nathan
Team Cannondale - Garmin
-
52. fr
MOUREY Francis
FDJ
-
53. se
LUDVIGSSON Tobias
Team Giant - Alpecin
19:33
54. si
POLANC Jan
Lampre - Merida
21:10
55. kz
ZEITS Andrey
Astana Pro Team
-
56. nl
KEIZER Martijn
Team LottoNL-Jumbo
-
57. de
ZABEL Rick
BMC Racing Team
-
58. nl
VAN DER LIJKE Nick
Team LottoNL-Jumbo
-
59. fr
ROUX Anthony
FDJ
-
60. co
ACEVEDO CALLE Janier Alexis
Team Cannondale - Garmin
-
61. nl
LINDEMAN Bert-Jan
Team LottoNL-Jumbo
-
62. es
ANTON Igor
Movistar Team
-
63. pl
SZMYD Sylwester
CCC Sprandi Polkowice
-
64. ve
MONSALVE Yonathan
Southeast
-
65. it
FELLINE Fabio
Trek Factory Racing
-
66. de
ARNDT Nikias
Team Giant - Alpecin
-
67. nl
STAMSNIJDER Tom
Team Giant - Alpecin
-
68. it
ZILIOLI Gianfranco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
69. cz
KREUZIGER Roman
Tinkoff - Saxo
-
70. de
KLUGE Roger
IAM Cycling
-
71. co
QUINTANA Dayer
Movistar Team
-
72. fr
COURTEILLE Arnaud
FDJ
-
73. it
GAVAZZI Francesco
Southeast
-
74. au
HAUSSLER Heinrich
IAM Cycling
-
75. cz
VAKOC Petr
Etixx - Quick Step
21:57
76. it
MONTAGUTI Matteo
AG2R La Mondiale
-
77. co
CHAVES RUBIO Johan Esteban
Orica GreenEDGE
-
78. au
DURBRIDGE Luke
Orica GreenEDGE
-
79. au
CLARKE Simon
Orica GreenEDGE
-
80. nl
SLAGTER Tom-Jelte
Team Cannondale - Garmin
-
81. it
PUCCIO Salvatore
Team Sky
-
82. us
BOOKWALTER Brent
BMC Racing Team
-
83. it
PETACCHI Alessandro
Southeast
-
84. nz
BEWLEY Sam
Orica GreenEDGE
-
85. au
LANCASTER Brett
Orica GreenEDGE
-
86. si
MEZGEC Luka
Team Giant - Alpecin
-
87. ru
KOCHETKOV Pavel
Team Katusha
-
88. nl
HOFLAND Moreno
Team LottoNL-Jumbo
-
89. it
SABATINI Fabio
Etixx - Quick Step
-
90. it
CATALDO Dario
Astana Pro Team
-
91. at
EISEL Bernhard
Team Sky
-
92. br
FISCHER Murilo Antonio
FDJ
-
93. co
HENAO GOMEZ Sebastián
Team Sky
-
94. cn
JI Cheng
Team Giant - Alpecin
-
95. es
NIEVE Mikel
Team Sky
-
96. by
KIRYIENKA Vasil
Team Sky
-
97. it
TOSATTO Matteo
Tinkoff - Saxo
-
98. it
MORI Manuele
Lampre - Merida
-
99. it
BANDIERA Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
100. it
BOARO Manuele
Tinkoff - Saxo
-
101. pl
RUTKIEWICZ Marek
CCC Sprandi Polkowice
-
102. pl
NIEMIEC Przemyslaw
Lampre - Merida
-
103. it
ALAFACI Eugenio
Trek Factory Racing
-
104. pl
OWSIAN Lukasz
CCC Sprandi Polkowice
-
105. it
BERLATO Giacomo
Nippo - Vini Fantini
-
106. pl
PATERSKI Maciej
CCC Sprandi Polkowice
-
107. it
VIVIANI Elia
Team Sky
-
108. fr
DOMONT Axel
AG2R La Mondiale
-
109. it
MARANGONI Alan
Team Cannondale - Garmin
-
110. ro
GROSU Eduard Michael
Nippo - Vini Fantini
-
111. fr
RéZA Kévin
FDJ
-
112. fr
PINEAU Cédric
FDJ
-
113. es
HERRADA Jesús
Movistar Team
-
114. nl
FLENS Rick
Team LottoNL-Jumbo
-
115. be
DE BACKER Bert
Team Giant - Alpecin
-
116. nl
TJALLINGII Maarten
Team LottoNL-Jumbo
-
117. fr
BéRARD Julien
AG2R La Mondiale
-
118. ca
HOULE Hugo
AG2R La Mondiale
-
119. it
FERRARI Roberto
Lampre - Merida
-
120. ch
DILLIER Silvan
BMC Racing Team
-
121. de
BURGHARDT Marcus
BMC Racing Team
-
122. pl
MATYSIAK Bartłomiej
CCC Sprandi Polkowice
-
123. it
BASSO Ivan
Tinkoff - Saxo
-
124. ar
RICHEZE Ariel Maximiliano
Lampre - Merida
-
125. it
MODOLO Sacha
Lampre - Merida
-
126. fi
VEIKKANEN Jussi
FDJ
-
127. it
DE NEGRI Pier Paolo
Nippo - Vini Fantini
-
128. by
SAMOILAU Branislau
CCC Sprandi Polkowice
-
129. it
BISOLTI Alessandro
Nippo - Vini Fantini
-
130. it
STACCHIOTTI Riccardo
Nippo - Vini Fantini
-
131. it
MALAGUTI Alessandro
Nippo - Vini Fantini
-
132. ru
ZAKARIN Ilnur
Team Katusha
-
133. be
KEISSE Iljo
Etixx - Quick Step
-
134. us
FAIRLY Caleb
Team Giant - Alpecin
-
135. es
INTXAUSTI Beñat
Movistar Team
-
136. ru
ROVNY Ivan
Tinkoff - Saxo
-
137. ru
PORSEV Alexander
Team Katusha
-
138. de
GESCHKE Simon
Team Giant - Alpecin
-
139. ru
CHERNETCKII Sergei
Team Katusha
-
140. pt
PAULINHO Sérgio
Tinkoff - Saxo
-
141. it
CHIRICO Luca
Bardiani - CSF Pro Team
-
142. ru
LAGUTIN Sergey
Team Katusha
-
143. it
FAVILLI Elia
Southeast
-
144. it
FRAPPORTI Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
145. it
MALACARNE Davide
Astana Pro Team
-
146. au
HEPBURN Michael
Orica GreenEDGE
-
147. dk
JUUL-JENSEN Christopher
Tinkoff - Saxo
-
148. au
WATSON Calvin
Trek Factory Racing
22:50
149. it
NIZZOLO Giacomo
Trek Factory Racing
22:51
150. it
COLEDAN Marco
Trek Factory Racing
-
151. pt
SILVESTRE Fábio
Trek Factory Racing
-
152. jp
BEPPU Fumiyuki
Trek Factory Racing
-
153. nl
VAN POPPEL Boy
Trek Factory Racing
-
154. al
ZHUPA Eugert
Southeast
-
155. et
GRMAY Tsgabu
Lampre - Merida
-
156. it
BOEM Nicola
Bardiani - CSF Pro Team
-
157. it
COLBRELLI Sonny
Bardiani - CSF Pro Team
-
158. it
APPOLLONIO Davide
Androni Giocattoli - Sidermec
23:59
159. si
BOLE Grega
CCC Sprandi Polkowice
-
160. de
GRETSCH Patrick
AG2R La Mondiale
-
161. it
PAOLINI Luca
Team Katusha
-
162. it
BATTAGLIN Enrico
Bardiani - CSF Pro Team
25:19
163. ro
TVETCOV Serghei
Androni Giocattoli - Sidermec
-
164. lv
SARAMOTINS Aleksejs
IAM Cycling
-
165. es
IZAGIRRE Ion
Movistar Team
25:39
DNF. it
CUNEGO Damiano
Nippo - Vini Fantini
-
DNF. be
BROECKX Stig
Lotto Soudal
-
DNF. es
LOBATO Juan José
Movistar Team
-
DNF. fr
PINEAU Jérome
IAM Cycling
-

General Classification

1. es
CONTADOR Alberto
Tinkoff - Saxo
72:23:09
2. es
LANDA Mikel
Astana Pro Team
5:15
3. it
ARU Fabio
Astana Pro Team
6:05
4. cr
AMADOR Andrey
Movistar Team
7:01
5. ru
TROFIMOV Yuri
Team Katusha
9:40
6. cz
KöNIG Leopold
Team Sky
10:44
7. it
CARUSO Damiano
BMC Racing Team
11:05
8. nl
KRUIJSWIJK Steven
Team LottoNL-Jumbo
12:53
9. ca
HESJEDAL Ryder
Team Cannondale - Garmin
13:01
10. fr
GENIEZ Alexandre
FDJ
14:01
11. be
MONFORT Maxime
Lotto Soudal
15:17
12. be
VAN DEN BROECK Jurgen
Lotto Soudal
17:12
13. fr
MOINARD Amaël
BMC Racing Team
21:15
14. it
VISCONTI Giovanni
Movistar Team
21:25
15. ee
KANGERT Tanel
Astana Pro Team
28:11
16. co
URAN Rigoberto
Etixx - Quick Step
30:52
17. co
ATAPUMA HURTADO John Darwin
BMC Racing Team
33:24
18. co
BETANCUR Carlos
AG2R La Mondiale
41:13
19. es
NIEVE Mikel
Team Sky
42:22
20. it
TIRALONGO Paolo
Astana Pro Team
46:40
21. cz
KREUZIGER Roman
Tinkoff - Saxo
53:39
22. it
FORMOLO Davide
Team Cannondale - Garmin
57:01
23. it
CATALDO Dario
Astana Pro Team
1:02:01
24. es
IZAGIRRE Ion
Movistar Team
1:07:17
25. pt
CARDOSO André
Team Cannondale - Garmin
1:10:07
26. it
ROSA Diego
Astana Pro Team
1:11:23
27. it
PIRAZZI Stefano
Bardiani - CSF Pro Team
1:12:25
28. be
GILBERT Philippe
BMC Racing Team
1:23:16
29. it
PELLIZOTTI Franco
Androni Giocattoli - Sidermec
1:26:50
30. au
ROGERS Michael
Tinkoff - Saxo
1:31:47
31. by
SIUTSOU Kanstantsin
Team Sky
1:33:01
32. ve
MONSALVE Yonathan
Southeast
1:34:43
33. es
INTXAUSTI Beñat
Movistar Team
1:35:35
34. pl
NIEMIEC Przemyslaw
Lampre - Merida
1:36:07
35. es
SANCHEZ Luis Leon
Astana Pro Team
1:40:16
36. es
DE LA CRUZ MELGAREJO David
Etixx - Quick Step
1:44:58
37. it
FINETTO Mauro
Southeast
1:46:57
38. it
FELLINE Fabio
Trek Factory Racing
1:47:20
39. es
ANTON Igor
Movistar Team
1:47:27
40. fr
CHAVANEL Sylvain
IAM Cycling
1:47:40
41. si
BOLE Grega
CCC Sprandi Polkowice
1:48:39
42. nl
KEIZER Martijn
Team LottoNL-Jumbo
1:49:10
43. it
BONGIORNO Francesco Manuel
Bardiani - CSF Pro Team
1:51:45
44. ru
KOCHETKOV Pavel
Team Katusha
1:55:25
45. co
CHAVES RUBIO Johan Esteban
Orica GreenEDGE
2:01:54
46. fr
BOUET Maxime
Etixx - Quick Step
2:02:16
47. it
MONTAGUTI Matteo
AG2R La Mondiale
2:04:27
48. fr
MOUREY Francis
FDJ
2:04:59
49. it
GAVAZZI Francesco
Southeast
2:05:15
50. co
HENAO GOMEZ Sebastián
Team Sky
2:07:35
51. fr
DUPONT Hubert
AG2R La Mondiale
2:07:54
52. pl
SZMYD Sylwester
CCC Sprandi Polkowice
2:09:01
53. ru
LAGUTIN Sergey
Team Katusha
2:09:07
54. it
ULISSI Diego
Lampre - Merida
2:11:15
55. kz
ZEITS Andrey
Astana Pro Team
2:12:00
56. fr
ELISSONDE Kenny
FDJ
2:14:22
57. it
BASSO Ivan
Tinkoff - Saxo
2:16:30
58. ch
DILLIER Silvan
BMC Racing Team
2:16:34
59. si
POLANC Jan
Lampre - Merida
2:21:09
60. by
SAMOILAU Branislau
CCC Sprandi Polkowice
2:23:43
61. ru
ZAKARIN Ilnur
Team Katusha
2:23:53
62. it
BISOLTI Alessandro
Nippo - Vini Fantini
2:25:10
63. it
STORTONI Simone
Androni Giocattoli - Sidermec
2:25:47
64. us
BROWN Nathan
Team Cannondale - Garmin
2:27:33
65. au
CLARKE Simon
Orica GreenEDGE
2:30:02
66. it
ZARDINI Edoardo
Bardiani - CSF Pro Team
2:30:41
67. it
NOCENTINI Rinaldo
AG2R La Mondiale
2:30:58
68. fr
CHEVRIER Clément
IAM Cycling
2:31:34
69. it
VILLELLA Davide
Team Cannondale - Garmin
2:31:50
70. es
HERRADA Jesús
Movistar Team
2:34:25
71. pl
PATERSKI Maciej
CCC Sprandi Polkowice
2:38:00
72. de
BURGHARDT Marcus
BMC Racing Team
2:38:18
73. es
FERNáNDEZ Rubén
Movistar Team
2:38:49
74. us
BOOKWALTER Brent
BMC Racing Team
2:39:44
75. it
ZILIOLI Gianfranco
Androni Giocattoli - Sidermec
2:42:59
76. be
ARMéE Sander
Lotto Soudal
2:44:11
77. fr
DOMONT Axel
AG2R La Mondiale
2:45:55
78. by
KIRYIENKA Vasil
Team Sky
2:46:12
79. nl
SLAGTER Tom-Jelte
Team Cannondale - Garmin
2:46:46
80. it
PUCCIO Salvatore
Team Sky
2:47:04
81. au
HANSEN Adam
Lotto Soudal
2:49:04
82. it
MORI Manuele
Lampre - Merida
2:50:17
83. it
MALACARNE Davide
Astana Pro Team
2:51:38
84. de
GESCHKE Simon
Team Giant - Alpecin
2:55:35
85. it
BOARO Manuele
Tinkoff - Saxo
2:56:31
86. it
BATTAGLIN Enrico
Bardiani - CSF Pro Team
2:57:26
87. de
GRETSCH Patrick
AG2R La Mondiale
2:59:59
88. it
CHIRICO Luca
Bardiani - CSF Pro Team
3:03:30
89. et
GRMAY Tsgabu
Lampre - Merida
3:04:24
90. nl
WEENING Pieter
Orica GreenEDGE
-
91. pl
RUTKIEWICZ Marek
CCC Sprandi Polkowice
3:04:27
92. se
LUDVIGSSON Tobias
Team Giant - Alpecin
3:05:06
93. us
HAGA Chad
Team Giant - Alpecin
3:07:46
94. fr
ROUX Anthony
FDJ
3:08:13
95. it
FAVILLI Elia
Southeast
3:09:56
96. nl
VAN DER LIJKE Nick
Team LottoNL-Jumbo
3:12:12
97. it
COLBRELLI Sonny
Bardiani - CSF Pro Team
3:12:57
98. it
BERLATO Giacomo
Nippo - Vini Fantini
3:15:45
99. it
FRAPPORTI Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
3:15:53
100. it
BUSATO Matteo
Southeast
3:17:39
101. fr
RéZA Kévin
FDJ
3:17:41
102. ru
BELKOV Maxim
Team Katusha
3:19:34
103. dk
BAK Lars Ytting
Lotto Soudal
3:19:36
104. it
PAOLINI Luca
Team Katusha
3:22:07
105. pt
PAULINHO Sérgio
Tinkoff - Saxo
3:26:11
106. nl
LINDEMAN Bert-Jan
Team LottoNL-Jumbo
3:26:21
107. it
SABATINI Fabio
Etixx - Quick Step
3:27:34
108. it
DE NEGRI Pier Paolo
Nippo - Vini Fantini
3:28:35
109. it
TOSATTO Matteo
Tinkoff - Saxo
3:29:08
110. co
QUINTANA Dayer
Movistar Team
3:29:51
111. fr
BéRARD Julien
AG2R La Mondiale
3:31:31
112. au
DURBRIDGE Luke
Orica GreenEDGE
3:33:06
113. jp
BEPPU Fumiyuki
Trek Factory Racing
3:33:47
114. au
HAUSSLER Heinrich
IAM Cycling
3:35:07
115. ru
CHERNETCKII Sergei
Team Katusha
3:36:06
116. cz
VAKOC Petr
Etixx - Quick Step
3:36:45
117. co
ACEVEDO CALLE Janier Alexis
Team Cannondale - Garmin
3:36:48
118. it
APPOLLONIO Davide
Androni Giocattoli - Sidermec
3:39:53
119. it
PETACCHI Alessandro
Southeast
3:39:56
120. fr
COURTEILLE Arnaud
FDJ
3:40:04
121. ca
HOULE Hugo
AG2R La Mondiale
3:40:40
122. nl
TJALLINGII Maarten
Team LottoNL-Jumbo
3:42:05
123. pl
OWSIAN Lukasz
CCC Sprandi Polkowice
3:42:30
124. fr
PINEAU Cédric
FDJ
3:42:59
125. it
VIVIANI Elia
Team Sky
3:44:27
126. it
MODOLO Sacha
Lampre - Merida
3:45:13
127. ar
RICHEZE Ariel Maximiliano
Lampre - Merida
3:45:23
128. bg
MIHAYLOV Nikolay
CCC Sprandi Polkowice
3:50:43
129. ru
ROVNY Ivan
Tinkoff - Saxo
3:51:53
130. nz
BEWLEY Sam
Orica GreenEDGE
3:52:10
131. it
MARANGONI Alan
Team Cannondale - Garmin
3:53:45
132. it
FERRARI Roberto
Lampre - Merida
3:55:57
133. ru
PORSEV Alexander
Team Katusha
3:56:04
134. br
FISCHER Murilo Antonio
FDJ
3:56:33
135. si
MEZGEC Luka
Team Giant - Alpecin
3:57:40
136. it
NIZZOLO Giacomo
Trek Factory Racing
3:58:36
137. au
LANCASTER Brett
Orica GreenEDGE
4:00:28
138. it
ALAFACI Eugenio
Trek Factory Racing
4:00:46
139. dk
JUUL-JENSEN Christopher
Tinkoff - Saxo
4:02:06
140. us
FAIRLY Caleb
Team Giant - Alpecin
4:06:57
141. ro
TVETCOV Serghei
Androni Giocattoli - Sidermec
4:07:10
142. nl
HOFLAND Moreno
Team LottoNL-Jumbo
4:08:17
143. de
ZABEL Rick
BMC Racing Team
4:08:33
144. de
ARNDT Nikias
Team Giant - Alpecin
4:12:32
145. pl
MATYSIAK Bartłomiej
CCC Sprandi Polkowice
4:12:50
146. nl
VAN POPPEL Boy
Trek Factory Racing
4:15:48
147. be
KEISSE Iljo
Etixx - Quick Step
4:16:18
148. at
EISEL Bernhard
Team Sky
4:17:04
149. pt
SILVESTRE Fábio
Trek Factory Racing
4:19:01
150. nl
FLENS Rick
Team LottoNL-Jumbo
4:19:50
151. fi
VEIKKANEN Jussi
FDJ
4:21:37
152. ro
GROSU Eduard Michael
Nippo - Vini Fantini
4:22:19
153. it
STACCHIOTTI Riccardo
Nippo - Vini Fantini
4:28:29
154. au
WATSON Calvin
Trek Factory Racing
4:29:08
155. it
MALAGUTI Alessandro
Nippo - Vini Fantini
4:32:25
156. au
HEPBURN Michael
Orica GreenEDGE
4:33:52
157. nl
STAMSNIJDER Tom
Team Giant - Alpecin
4:33:55
158. it
BANDIERA Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
4:36:10
159. be
DE BACKER Bert
Team Giant - Alpecin
4:37:09
160. al
ZHUPA Eugert
Southeast
4:37:47
161. it
BOEM Nicola
Bardiani - CSF Pro Team
4:38:11
162. cn
JI Cheng
Team Giant - Alpecin
4:44:07
163. de
KLUGE Roger
IAM Cycling
4:46:52
164. lv
SARAMOTINS Aleksejs
IAM Cycling
4:53:26
165. it
COLEDAN Marco
Trek Factory Racing
4:56:07

Mountains Classification

1. nl
KRUIJSWIJK Steven
Team LottoNL-Jumbo
92
2. es
INTXAUSTI Beñat
Movistar Team
91
3. es
LANDA Mikel
Astana Pro Team
73
4. co
BETANCUR Carlos
AG2R La Mondiale
68
5. de
GESCHKE Simon
Team Giant - Alpecin
53
6. it
VISCONTI Giovanni
Movistar Team
51
7. es
CONTADOR Alberto
Tinkoff - Saxo
45
8. by
SIUTSOU Kanstantsin
Team Sky
36
9. it
BONGIORNO Francesco Manuel
Bardiani - CSF Pro Team
35
10. it
PELLIZOTTI Franco
Androni Giocattoli - Sidermec
33
11. ca
HESJEDAL Ryder
Team Cannondale - Garmin
28
12. ru
TROFIMOV Yuri
Team Katusha
28
13. it
ARU Fabio
Astana Pro Team
26
14. it
ZARDINI Edoardo
Bardiani - CSF Pro Team
24
15. it
TIRALONGO Paolo
Astana Pro Team
24
16. fr
MOINARD Amaël
BMC Racing Team
16
17. es
FERNáNDEZ Rubén
Movistar Team
15
18. ru
KOCHETKOV Pavel
Team Katusha
15
19. si
POLANC Jan
Lampre - Merida
15
20. nl
SLAGTER Tom-Jelte
Team Cannondale - Garmin
15
21. it
FORMOLO Davide
Team Cannondale - Garmin
14
22. es
DE LA CRUZ MELGAREJO David
Etixx - Quick Step
14
23. cr
AMADOR Andrey
Movistar Team
13
24. it
ULISSI Diego
Lampre - Merida
13
25. fr
DUPONT Hubert
AG2R La Mondiale
12
26. fr
CHAVANEL Sylvain
IAM Cycling
12
27. be
GILBERT Philippe
BMC Racing Team
11
28. ru
ZAKARIN Ilnur
Team Katusha
11
29. es
HERRADA Jesús
Movistar Team
10
30. it
BERLATO Giacomo
Nippo - Vini Fantini
8
31. it
BANDIERA Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
8
32. fr
DOMONT Axel
AG2R La Mondiale
7
33. it
MALAGUTI Alessandro
Nippo - Vini Fantini
6
34. co
CHAVES RUBIO Johan Esteban
Orica GreenEDGE
6
35. pl
NIEMIEC Przemyslaw
Lampre - Merida
6
36. it
NOCENTINI Rinaldo
AG2R La Mondiale
4
37. us
BOOKWALTER Brent
BMC Racing Team
4
38. ch
DILLIER Silvan
BMC Racing Team
4
39. it
DE NEGRI Pier Paolo
Nippo - Vini Fantini
3
40. nl
LINDEMAN Bert-Jan
Team LottoNL-Jumbo
3
41. by
KIRYIENKA Vasil
Team Sky
3
42. be
ARMéE Sander
Lotto Soudal
3
43. it
MARANGONI Alan
Team Cannondale - Garmin
3
44. it
BUSATO Matteo
Southeast
2
45. cz
KöNIG Leopold
Team Sky
2
46. it
PUCCIO Salvatore
Team Sky
2
47. be
KEISSE Iljo
Etixx - Quick Step
2
48. bg
MIHAYLOV Nikolay
CCC Sprandi Polkowice
2
49. pl
OWSIAN Lukasz
CCC Sprandi Polkowice
2
50. co
URAN Rigoberto
Etixx - Quick Step
2
51. it
PIRAZZI Stefano
Bardiani - CSF Pro Team
2
52. it
CATALDO Dario
Astana Pro Team
2
53. de
GRETSCH Patrick
AG2R La Mondiale
2
54. es
ANTON Igor
Movistar Team
2
55. ee
KANGERT Tanel
Astana Pro Team
1
56. it
ROSA Diego
Astana Pro Team
1
57. ro
TVETCOV Serghei
Androni Giocattoli - Sidermec
1
58. kz
ZEITS Andrey
Astana Pro Team
1
59. it
CARUSO Damiano
BMC Racing Team
1
60. pl
PATERSKI Maciej
CCC Sprandi Polkowice
1
61. fr
ELISSONDE Kenny
FDJ
1
62. au
HANSEN Adam
Lotto Soudal
1
63. it
GAVAZZI Francesco
Southeast
1

Points Classification

1. it
NIZZOLO Giacomo
Trek Factory Racing
159
2. it
MODOLO Sacha
Lampre - Merida
142
3. it
VIVIANI Elia
Team Sky
134
4. be
GILBERT Philippe
BMC Racing Team
128
5. it
BOEM Nicola
Bardiani - CSF Pro Team
111
6. es
CONTADOR Alberto
Tinkoff - Saxo
86
7. it
BANDIERA Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
84
8. it
ULISSI Diego
Lampre - Merida
75
9. it
FRAPPORTI Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
72
10. si
MEZGEC Luka
Team Giant - Alpecin
66
11. it
APPOLLONIO Davide
Androni Giocattoli - Sidermec
60
12. nl
KRUIJSWIJK Steven
Team LottoNL-Jumbo
57
13. it
BUSATO Matteo
Southeast
56
14. ro
GROSU Eduard Michael
Nippo - Vini Fantini
55
15. es
LANDA Mikel
Astana Pro Team
53
16. nl
HOFLAND Moreno
Team LottoNL-Jumbo
50
17. it
TIRALONGO Paolo
Astana Pro Team
49
18. it
MALAGUTI Alessandro
Nippo - Vini Fantini
47
19. fr
MOINARD Amaël
BMC Racing Team
43
20. it
ARU Fabio
Astana Pro Team
40
21. it
BERLATO Giacomo
Nippo - Vini Fantini
38
22. fr
CHAVANEL Sylvain
IAM Cycling
36
23. ru
PORSEV Alexander
Team Katusha
35
24. it
MARANGONI Alan
Team Cannondale - Garmin
34
25. co
BETANCUR Carlos
AG2R La Mondiale
33
26. de
GESCHKE Simon
Team Giant - Alpecin
33
27. nl
VAN DER LIJKE Nick
Team LottoNL-Jumbo
32
28. de
ZABEL Rick
BMC Racing Team
32
29. ca
HESJEDAL Ryder
Team Cannondale - Garmin
31
30. it
BATTAGLIN Enrico
Bardiani - CSF Pro Team
31
31. it
FORMOLO Davide
Team Cannondale - Garmin
30
32. it
PETACCHI Alessandro
Southeast
30
33. be
KEISSE Iljo
Etixx - Quick Step
28
34. it
COLBRELLI Sonny
Bardiani - CSF Pro Team
27
35. pl
RUTKIEWICZ Marek
CCC Sprandi Polkowice
27
36. au
CLARKE Simon
Orica GreenEDGE
26
37. ru
ZAKARIN Ilnur
Team Katusha
25
38. it
FELLINE Fabio
Trek Factory Racing
25
39. si
POLANC Jan
Lampre - Merida
24
40. es
INTXAUSTI Beñat
Movistar Team
24
41. au
HAUSSLER Heinrich
IAM Cycling
24
42. ru
TROFIMOV Yuri
Team Katusha
22
43. al
ZHUPA Eugert
Southeast
21
44. it
BONGIORNO Francesco Manuel
Bardiani - CSF Pro Team
21
45. ro
TVETCOV Serghei
Androni Giocattoli - Sidermec
20
46. de
GRETSCH Patrick
AG2R La Mondiale
20
47. fr
RéZA Kévin
FDJ
20
48. nl
LINDEMAN Bert-Jan
Team LottoNL-Jumbo
20
49. by
SIUTSOU Kanstantsin
Team Sky
19
50. ru
LAGUTIN Sergey
Team Katusha
17
51. ar
RICHEZE Ariel Maximiliano
Lampre - Merida
17
52. it
ROSA Diego
Astana Pro Team
16
53. it
PELLIZOTTI Franco
Androni Giocattoli - Sidermec
16
54. it
DE NEGRI Pier Paolo
Nippo - Vini Fantini
16
55. ve
MONSALVE Yonathan
Southeast
16
56. by
KIRYIENKA Vasil
Team Sky
15
57. it
VISCONTI Giovanni
Movistar Team
15
58. si
BOLE Grega
CCC Sprandi Polkowice
15
59. nl
SLAGTER Tom-Jelte
Team Cannondale - Garmin
14
60. es
SANCHEZ Luis Leon
Astana Pro Team
14
61. cr
AMADOR Andrey
Movistar Team
12
62. bg
MIHAYLOV Nikolay
CCC Sprandi Polkowice
12
63. es
HERRADA Jesús
Movistar Team
11
64. es
IZAGIRRE Ion
Movistar Team
10
65. it
CATALDO Dario
Astana Pro Team
10
66. pl
OWSIAN Lukasz
CCC Sprandi Polkowice
10
67. fr
DUPONT Hubert
AG2R La Mondiale
9
68. it
CARUSO Damiano
BMC Racing Team
9
69. ee
KANGERT Tanel
Astana Pro Team
9
70. co
URAN Rigoberto
Etixx - Quick Step
9
71. ru
BELKOV Maxim
Team Katusha
9
72. at
EISEL Bernhard
Team Sky
9
73. it
ZARDINI Edoardo
Bardiani - CSF Pro Team
8
74. it
MONTAGUTI Matteo
AG2R La Mondiale
8
75. fr
DOMONT Axel
AG2R La Mondiale
8
76. fr
ELISSONDE Kenny
FDJ
8
77. it
NOCENTINI Rinaldo
AG2R La Mondiale
7
78. be
VAN DEN BROECK Jurgen
Lotto Soudal
6
79. co
CHAVES RUBIO Johan Esteban
Orica GreenEDGE
6
80. fr
GENIEZ Alexandre
FDJ
5
81. es
DE LA CRUZ MELGAREJO David
Etixx - Quick Step
5
82. it
PAOLINI Luca
Team Katusha
5
83. nl
VAN POPPEL Boy
Trek Factory Racing
5
84. fr
ROUX Anthony
FDJ
4
85. us
BOOKWALTER Brent
BMC Racing Team
4
86. pl
PATERSKI Maciej
CCC Sprandi Polkowice
3
87. be
ARMéE Sander
Lotto Soudal
3
88. nl
STAMSNIJDER Tom
Team Giant - Alpecin
3
89. cz
KREUZIGER Roman
Tinkoff - Saxo
3
90. se
LUDVIGSSON Tobias
Team Giant - Alpecin
2
91. au
HEPBURN Michael
Orica GreenEDGE
2
92. lv
SARAMOTINS Aleksejs
IAM Cycling
2
93. cz
KöNIG Leopold
Team Sky
1
94. co
ATAPUMA HURTADO John Darwin
BMC Racing Team
1
95. de
KLUGE Roger
IAM Cycling
1
96. by
SAMOILAU Branislau
CCC Sprandi Polkowice
1
97. nl
WEENING Pieter
Orica GreenEDGE
1
98. au
DURBRIDGE Luke
Orica GreenEDGE
1
99. it
STACCHIOTTI Riccardo
Nippo - Vini Fantini
1
100. nl
KEIZER Martijn
Team LottoNL-Jumbo
1
101. pt
PAULINHO Sérgio
Tinkoff - Saxo
1
102. jp
BEPPU Fumiyuki
Trek Factory Racing
1
103. us
HAGA Chad
Team Giant - Alpecin
1
104. ru
CHERNETCKII Sergei
Team Katusha
1

Youth Classification

1. it
ARU Fabio
Astana Pro Team
72:29:14
2. it
FORMOLO Davide
Team Cannondale - Garmin
50:56
3. it
FELLINE Fabio
Trek Factory Racing
1:41:15
4. it
BONGIORNO Francesco Manuel
Bardiani - CSF Pro Team
1:45:40
5. co
CHAVES RUBIO Johan Esteban
Orica GreenEDGE
1:55:49
6. co
HENAO GOMEZ Sebastián
Team Sky
2:01:30
7. fr
ELISSONDE Kenny
FDJ
2:08:17
8. ch
DILLIER Silvan
BMC Racing Team
2:10:29
9. si
POLANC Jan
Lampre - Merida
2:15:04
10. us
BROWN Nathan
Team Cannondale - Garmin
2:21:28
11. fr
CHEVRIER Clément
IAM Cycling
2:25:29
12. it
VILLELLA Davide
Team Cannondale - Garmin
2:25:45
13. es
HERRADA Jesús
Movistar Team
2:28:20
14. es
FERNáNDEZ Rubén
Movistar Team
2:32:44
15. it
ZILIOLI Gianfranco
Androni Giocattoli - Sidermec
2:36:54
16. fr
DOMONT Axel
AG2R La Mondiale
2:39:50
17. it
CHIRICO Luca
Bardiani - CSF Pro Team
2:57:25
18. et
GRMAY Tsgabu
Lampre - Merida
2:58:19
19. se
LUDVIGSSON Tobias
Team Giant - Alpecin
2:59:01
20. nl
VAN DER LIJKE Nick
Team LottoNL-Jumbo
3:06:07
21. it
COLBRELLI Sonny
Bardiani - CSF Pro Team
3:06:52
22. it
BERLATO Giacomo
Nippo - Vini Fantini
3:09:40
23. co
QUINTANA Dayer
Movistar Team
3:23:46
24. au
DURBRIDGE Luke
Orica GreenEDGE
3:27:01
25. ru
CHERNETCKII Sergei
Team Katusha
3:30:01
26. cz
VAKOC Petr
Etixx - Quick Step
3:30:40
27. ca
HOULE Hugo
AG2R La Mondiale
3:34:35
28. pl
OWSIAN Lukasz
CCC Sprandi Polkowice
3:36:25
29. it
ALAFACI Eugenio
Trek Factory Racing
3:54:41
30. nl
HOFLAND Moreno
Team LottoNL-Jumbo
4:02:12
31. de
ZABEL Rick
BMC Racing Team
4:02:28
32. de
ARNDT Nikias
Team Giant - Alpecin
4:06:27
33. pt
SILVESTRE Fábio
Trek Factory Racing
4:12:56
34. ro
GROSU Eduard Michael
Nippo - Vini Fantini
4:16:14
35. it
STACCHIOTTI Riccardo
Nippo - Vini Fantini
4:22:24
36. au
WATSON Calvin
Trek Factory Racing
4:23:03
37. au
HEPBURN Michael
Orica GreenEDGE
4:27:47
38. al
ZHUPA Eugert
Southeast
1:17:56

Teams Classification

1.
Astana Pro Team
216:50:51
2.
BMC Racing Team
20:13
3.
Movistar Team
32:24
4.
Team Sky
50:24
5.
Team Cannondale - Garmin
1:28:58
6.
Tinkoff - Saxo
1:58:02
7.
Lotto Soudal
2:11:12
8.
Team Katusha
2:33:32
9.
AG2R La Mondiale
3:00:50
10.
FDJ
3:10:06
11.
Bardiani - CSF Pro Team
3:26:17
12.
Etixx - Quick Step
3:26:24
13.
IAM Cycling
4:11:44
14.
Team LottoNL-Jumbo
4:13:10
15.
Southeast
4:26:03
16.
CCC Sprandi Polkowice
4:28:37
17.
Lampre - Merida
4:49:54
18.
Orica GreenEDGE
5:10:41
19.
Androni Giocattoli - Sidermec
5:19:14
20.
Nippo - Vini Fantini
5:49:52
21.
Trek Factory Racing
7:33:45
22.
Team Giant - Alpecin
7:50:28