Giro d'Italia

Stage 20

: Sint Vincent > Sestriere

Saturday 30th May (2015)

Classification: 2.UWT

Category: Int. Men

Distance: 196km


Stage Result

1. it
ARU Fabio
Astana Pro Team
05:12:25
2. ca
HESJEDAL Ryder
Team Cannondale - Garmin
0:18
3. co
URAN Rigoberto
Etixx - Quick Step
0:24
4. es
LANDA Mikel
Astana Pro Team
-
5. nl
KRUIJSWIJK Steven
Team LottoNL-Jumbo
0:34
6. es
CONTADOR Alberto
Tinkoff - Saxo
2:25
7. ee
KANGERT Tanel
Astana Pro Team
2:28
8. it
PELLIZOTTI Franco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
9. cz
KöNIG Leopold
Team Sky
-
10. it
ROSA Diego
Astana Pro Team
-
11. it
CARUSO Damiano
BMC Racing Team
-
12. cr
AMADOR Andrey
Movistar Team
2:34
13. it
PIRAZZI Stefano
Bardiani - CSF Pro Team
3:05
14. be
MONFORT Maxime
Lotto Soudal
3:18
15. fr
GENIEZ Alexandre
FDJ
-
16. es
DE LA CRUZ MELGAREJO David
Etixx - Quick Step
6:02
17. co
ATAPUMA HURTADO John Darwin
BMC Racing Team
-
18. it
FELLINE Fabio
Trek Factory Racing
7:06
19. ru
ZAKARIN Ilnur
Team Katusha
7:37
20. ru
TROFIMOV Yuri
Team Katusha
-
21. pt
CARDOSO André
Team Cannondale - Garmin
-
22. fr
MOINARD Amaël
BMC Racing Team
-
23. by
SAMOILAU Branislau
CCC Sprandi Polkowice
-
24. es
INTXAUSTI Beñat
Movistar Team
7:42
25. es
NIEVE Mikel
Team Sky
-
26. se
LUDVIGSSON Tobias
Team Giant - Alpecin
8:35
27. fr
DUPONT Hubert
AG2R La Mondiale
8:54
28. it
TIRALONGO Paolo
Astana Pro Team
-
29. be
VAN DEN BROECK Jurgen
Lotto Soudal
-
30. by
SIUTSOU Kanstantsin
Team Sky
-
31. co
BETANCUR Carlos
AG2R La Mondiale
-
32. us
BROWN Nathan
Team Cannondale - Garmin
-
33. it
CATALDO Dario
Astana Pro Team
10:01
34. it
STORTONI Simone
Androni Giocattoli - Sidermec
15:22
35. it
BISOLTI Alessandro
Nippo - Vini Fantini
16:18
36. ve
MONSALVE Yonathan
Southeast
-
37. nl
SLAGTER Tom-Jelte
Team Cannondale - Garmin
-
38. fr
CHAVANEL Sylvain
IAM Cycling
-
39. fr
BOUET Maxime
Etixx - Quick Step
-
40. si
POLANC Jan
Lampre - Merida
-
41. pl
SZMYD Sylwester
CCC Sprandi Polkowice
-
42. ch
DILLIER Silvan
BMC Racing Team
-
43. kz
ZEITS Andrey
Astana Pro Team
-
44. ru
KOCHETKOV Pavel
Team Katusha
-
45. es
ANTON Igor
Movistar Team
17:15
46. it
VISCONTI Giovanni
Movistar Team
-
47. it
FORMOLO Davide
Team Cannondale - Garmin
19:43
48. be
ARMéE Sander
Lotto Soudal
-
49. pl
NIEMIEC Przemyslaw
Lampre - Merida
-
50. co
HENAO GOMEZ Sebastián
Team Sky
-
51. au
HANSEN Adam
Lotto Soudal
-
52. us
BOOKWALTER Brent
BMC Racing Team
-
53. dk
BAK Lars Ytting
Lotto Soudal
-
54. es
FERNáNDEZ Rubén
Movistar Team
-
55. it
NOCENTINI Rinaldo
AG2R La Mondiale
20:32
56. it
MONTAGUTI Matteo
AG2R La Mondiale
-
57. fr
CHEVRIER Clément
IAM Cycling
27:00
58. fr
BéRARD Julien
AG2R La Mondiale
-
59. fr
DOMONT Axel
AG2R La Mondiale
-
60. it
ZILIOLI Gianfranco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
61. es
SANCHEZ Luis Leon
Astana Pro Team
-
62. es
IZAGIRRE Ion
Movistar Team
-
63. it
BASSO Ivan
Tinkoff - Saxo
-
64. be
GILBERT Philippe
BMC Racing Team
-
65. ca
HOULE Hugo
AG2R La Mondiale
-
66. au
ROGERS Michael
Tinkoff - Saxo
-
67. fr
ELISSONDE Kenny
FDJ
-
68. co
CHAVES RUBIO Johan Esteban
Orica GreenEDGE
-
69. fr
MOUREY Francis
FDJ
-
70. ru
BELKOV Maxim
Team Katusha
-
71. au
CLARKE Simon
Orica GreenEDGE
-
72. de
BURGHARDT Marcus
BMC Racing Team
-
73. cz
KREUZIGER Roman
Tinkoff - Saxo
30:02
74. it
FRAPPORTI Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
75. it
MALACARNE Davide
Astana Pro Team
30:57
76. it
CHIRICO Luca
Bardiani - CSF Pro Team
-
77. us
FAIRLY Caleb
Team Giant - Alpecin
-
78. it
PUCCIO Salvatore
Team Sky
-
79. it
ULISSI Diego
Lampre - Merida
31:14
80. it
MORI Manuele
Lampre - Merida
-
81. it
GAVAZZI Francesco
Southeast
-
82. co
QUINTANA Dayer
Movistar Team
31:15
83. au
LANCASTER Brett
Orica GreenEDGE
33:59
84. pt
PAULINHO Sérgio
Tinkoff - Saxo
-
85. ru
ROVNY Ivan
Tinkoff - Saxo
-
86. it
BUSATO Matteo
Southeast
37:21
87. it
BERLATO Giacomo
Nippo - Vini Fantini
-
88. it
DE NEGRI Pier Paolo
Nippo - Vini Fantini
-
89. it
COLBRELLI Sonny
Bardiani - CSF Pro Team
-
90. it
BONGIORNO Francesco Manuel
Bardiani - CSF Pro Team
-
91. fr
RéZA Kévin
FDJ
38:29
92. fr
ROUX Anthony
FDJ
-
93. nl
VAN DER LIJKE Nick
Team LottoNL-Jumbo
38:31
94. it
SABATINI Fabio
Etixx - Quick Step
-
95. de
GRETSCH Patrick
AG2R La Mondiale
-
96. et
GRMAY Tsgabu
Lampre - Merida
-
97. pl
RUTKIEWICZ Marek
CCC Sprandi Polkowice
-
98. pl
PATERSKI Maciej
CCC Sprandi Polkowice
-
99. nl
LINDEMAN Bert-Jan
Team LottoNL-Jumbo
-
100. nl
STAMSNIJDER Tom
Team Giant - Alpecin
-
101. pl
MATYSIAK Bartłomiej
CCC Sprandi Polkowice
-
102. pl
OWSIAN Lukasz
CCC Sprandi Polkowice
-
103. us
HAGA Chad
Team Giant - Alpecin
-
104. cn
JI Cheng
Team Giant - Alpecin
-
105. ro
TVETCOV Serghei
Androni Giocattoli - Sidermec
-
106. it
VILLELLA Davide
Team Cannondale - Garmin
-
107. au
HAUSSLER Heinrich
IAM Cycling
-
108. de
GESCHKE Simon
Team Giant - Alpecin
-
109. es
HERRADA Jesús
Movistar Team
39:34
110. bg
MIHAYLOV Nikolay
CCC Sprandi Polkowice
41:05
111. lv
SARAMOTINS Aleksejs
IAM Cycling
42:00
112. it
BANDIERA Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
113. by
KIRYIENKA Vasil
Team Sky
42:30
114. ru
CHERNETCKII Sergei
Team Katusha
-
115. nl
WEENING Pieter
Orica GreenEDGE
42:32
116. au
DURBRIDGE Luke
Orica GreenEDGE
-
117. nz
BEWLEY Sam
Orica GreenEDGE
-
118. it
FINETTO Mauro
Southeast
-
119. it
APPOLLONIO Davide
Androni Giocattoli - Sidermec
43:31
120. fr
PINEAU Cédric
FDJ
43:34
121. nl
TJALLINGII Maarten
Team LottoNL-Jumbo
-
122. it
MARANGONI Alan
Team Cannondale - Garmin
-
123. it
TOSATTO Matteo
Tinkoff - Saxo
-
124. si
BOLE Grega
CCC Sprandi Polkowice
-
125. si
MEZGEC Luka
Team Giant - Alpecin
-
126. be
KEISSE Iljo
Etixx - Quick Step
-
127. nl
KEIZER Martijn
Team LottoNL-Jumbo
-
128. au
HEPBURN Michael
Orica GreenEDGE
-
129. at
EISEL Bernhard
Team Sky
-
130. it
BOARO Manuele
Tinkoff - Saxo
-
131. dk
JUUL-JENSEN Christopher
Tinkoff - Saxo
-
132. br
FISCHER Murilo Antonio
FDJ
-
133. co
ACEVEDO CALLE Janier Alexis
Team Cannondale - Garmin
-
134. ru
PORSEV Alexander
Team Katusha
-
135. it
ZARDINI Edoardo
Bardiani - CSF Pro Team
-
136. it
MODOLO Sacha
Lampre - Merida
-
137. fr
COURTEILLE Arnaud
FDJ
-
138. it
FERRARI Roberto
Lampre - Merida
-
139. ar
RICHEZE Ariel Maximiliano
Lampre - Merida
-
140. it
VIVIANI Elia
Team Sky
-
141. it
STACCHIOTTI Riccardo
Nippo - Vini Fantini
-
142. nl
HOFLAND Moreno
Team LottoNL-Jumbo
-
143. nl
FLENS Rick
Team LottoNL-Jumbo
-
144. it
MALAGUTI Alessandro
Nippo - Vini Fantini
-
145. au
WATSON Calvin
Trek Factory Racing
-
146. ro
GROSU Eduard Michael
Nippo - Vini Fantini
-
147. cz
VAKOC Petr
Etixx - Quick Step
-
148. fi
VEIKKANEN Jussi
FDJ
-
149. it
FAVILLI Elia
Southeast
-
150. ru
LAGUTIN Sergey
Team Katusha
-
151. al
ZHUPA Eugert
Southeast
-
152. it
PAOLINI Luca
Team Katusha
-
153. it
BOEM Nicola
Bardiani - CSF Pro Team
43:42
154. be
DE BACKER Bert
Team Giant - Alpecin
44:09
155. de
ZABEL Rick
BMC Racing Team
45:04
156. it
NIZZOLO Giacomo
Trek Factory Racing
46:01
157. it
ALAFACI Eugenio
Trek Factory Racing
-
158. nl
VAN POPPEL Boy
Trek Factory Racing
-
159. jp
BEPPU Fumiyuki
Trek Factory Racing
-
160. pt
SILVESTRE Fábio
Trek Factory Racing
-
161. de
ARNDT Nikias
Team Giant - Alpecin
-
162. de
KLUGE Roger
IAM Cycling
53:30
163. it
COLEDAN Marco
Trek Factory Racing
-
DNF. it
PETACCHI Alessandro
Southeast
-

General Classification

1. es
CONTADOR Alberto
Tinkoff - Saxo
84:03:30
2. it
ARU Fabio
Astana Pro Team
2:02
3. es
LANDA Mikel
Astana Pro Team
3:14
4. cr
AMADOR Andrey
Movistar Team
8:19
5. ca
HESJEDAL Ryder
Team Cannondale - Garmin
9:52
6. cz
KöNIG Leopold
Team Sky
10:50
7. nl
KRUIJSWIJK Steven
Team LottoNL-Jumbo
11:02
8. it
CARUSO Damiano
BMC Racing Team
12:17
9. fr
GENIEZ Alexandre
FDJ
16:00
10. ru
TROFIMOV Yuri
Team Katusha
16:23
11. be
MONFORT Maxime
Lotto Soudal
17:51
12. be
VAN DEN BROECK Jurgen
Lotto Soudal
25:12
13. ee
KANGERT Tanel
Astana Pro Team
28:14
14. co
URAN Rigoberto
Etixx - Quick Step
28:35
15. fr
MOINARD Amaël
BMC Racing Team
30:23
16. co
ATAPUMA HURTADO John Darwin
BMC Racing Team
40:26
17. es
NIEVE Mikel
Team Sky
47:45
18. it
VISCONTI Giovanni
Movistar Team
49:37
19. it
TIRALONGO Paolo
Astana Pro Team
1:03:47
20. co
BETANCUR Carlos
AG2R La Mondiale
1:17:15
21. pt
CARDOSO André
Team Cannondale - Garmin
1:19:15
22. it
PIRAZZI Stefano
Bardiani - CSF Pro Team
1:20:50
23. it
ROSA Diego
Astana Pro Team
1:25:06
24. it
PELLIZOTTI Franco
Androni Giocattoli - Sidermec
1:30:49
25. it
CATALDO Dario
Astana Pro Team
1:35:33
26. by
SIUTSOU Kanstantsin
Team Sky
1:43:26
27. es
IZAGIRRE Ion
Movistar Team
1:45:31
28. es
INTXAUSTI Beñat
Movistar Team
1:46:46
29. cz
KREUZIGER Roman
Tinkoff - Saxo
1:47:12
30. ve
MONSALVE Yonathan
Southeast
1:50:07
31. it
FORMOLO Davide
Team Cannondale - Garmin
1:53:39
32. it
FELLINE Fabio
Trek Factory Racing
1:55:57
33. au
ROGERS Michael
Tinkoff - Saxo
2:07:00
34. es
DE LA CRUZ MELGAREJO David
Etixx - Quick Step
2:14:56
35. es
SANCHEZ Luis Leon
Astana Pro Team
2:17:39
36. ru
KOCHETKOV Pavel
Team Katusha
2:22:58
37. fr
CHAVANEL Sylvain
IAM Cycling
2:23:01
38. es
ANTON Igor
Movistar Team
2:24:53
39. be
GILBERT Philippe
BMC Racing Team
2:29:51
40. pl
NIEMIEC Przemyslaw
Lampre - Merida
2:36:54
41. co
HENAO GOMEZ Sebastián
Team Sky
2:38:33
42. ru
ZAKARIN Ilnur
Team Katusha
2:42:44
43. fr
DUPONT Hubert
AG2R La Mondiale
2:43:56
44. fr
MOUREY Francis
FDJ
2:44:17
45. pl
SZMYD Sylwester
CCC Sprandi Polkowice
2:44:22
46. fr
ELISSONDE Kenny
FDJ
2:44:31
47. fr
BOUET Maxime
Etixx - Quick Step
2:46:23
48. by
SAMOILAU Branislau
CCC Sprandi Polkowice
2:46:35
49. it
STORTONI Simone
Androni Giocattoli - Sidermec
2:49:22
50. it
BISOLTI Alessandro
Nippo - Vini Fantini
2:51:12
51. it
BASSO Ivan
Tinkoff - Saxo
2:51:43
52. si
POLANC Jan
Lampre - Merida
2:52:42
53. ch
DILLIER Silvan
BMC Racing Team
2:53:13
54. it
MONTAGUTI Matteo
AG2R La Mondiale
3:00:56
55. nl
KEIZER Martijn
Team LottoNL-Jumbo
3:01:25
56. co
CHAVES RUBIO Johan Esteban
Orica GreenEDGE
3:01:37
57. it
FINETTO Mauro
Southeast
3:05:34
58. it
GAVAZZI Francesco
Southeast
3:06:01
59. kz
ZEITS Andrey
Astana Pro Team
3:09:22
60. it
BONGIORNO Francesco Manuel
Bardiani - CSF Pro Team
3:10:10
61. si
BOLE Grega
CCC Sprandi Polkowice
3:13:17
62. es
FERNáNDEZ Rubén
Movistar Team
3:17:45
63. it
ULISSI Diego
Lampre - Merida
3:18:22
64. be
ARMéE Sander
Lotto Soudal
3:19:09
65. au
CLARKE Simon
Orica GreenEDGE
3:20:33
66. us
BOOKWALTER Brent
BMC Racing Team
3:21:37
67. us
BROWN Nathan
Team Cannondale - Garmin
3:23:10
68. fr
CHEVRIER Clément
IAM Cycling
3:25:42
69. it
PUCCIO Salvatore
Team Sky
3:29:16
70. it
ZILIOLI Gianfranco
Androni Giocattoli - Sidermec
3:33:30
71. ru
LAGUTIN Sergey
Team Katusha
3:33:45
72. de
BURGHARDT Marcus
BMC Racing Team
3:33:59
73. it
NOCENTINI Rinaldo
AG2R La Mondiale
3:35:45
74. es
HERRADA Jesús
Movistar Team
3:37:55
75. fr
DOMONT Axel
AG2R La Mondiale
3:40:03
76. nl
SLAGTER Tom-Jelte
Team Cannondale - Garmin
3:44:08
77. au
HANSEN Adam
Lotto Soudal
3:49:51
78. it
VILLELLA Davide
Team Cannondale - Garmin
3:57:04
79. it
MORI Manuele
Lampre - Merida
3:57:28
80. pl
PATERSKI Maciej
CCC Sprandi Polkowice
3:57:35
81. pl
RUTKIEWICZ Marek
CCC Sprandi Polkowice
3:58:11
82. it
ZARDINI Edoardo
Bardiani - CSF Pro Team
3:58:24
83. se
LUDVIGSSON Tobias
Team Giant - Alpecin
4:00:24
84. by
KIRYIENKA Vasil
Team Sky
4:01:25
85. it
MALACARNE Davide
Astana Pro Team
4:03:39
86. nl
VAN DER LIJKE Nick
Team LottoNL-Jumbo
4:05:58
87. fr
ROUX Anthony
FDJ
4:14:31
88. de
GESCHKE Simon
Team Giant - Alpecin
4:15:10
89. it
CHIRICO Luca
Bardiani - CSF Pro Team
4:15:31
90. et
GRMAY Tsgabu
Lampre - Merida
4:18:07
91. nl
WEENING Pieter
Orica GreenEDGE
4:19:39
92. co
QUINTANA Dayer
Movistar Team
4:20:19
93. dk
BAK Lars Ytting
Lotto Soudal
4:20:23
94. nl
LINDEMAN Bert-Jan
Team LottoNL-Jumbo
4:25:03
95. de
GRETSCH Patrick
AG2R La Mondiale
4:25:13
96. it
BOARO Manuele
Tinkoff - Saxo
4:26:32
97. pt
PAULINHO Sérgio
Tinkoff - Saxo
4:31:44
98. it
FRAPPORTI Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
4:32:38
99. us
HAGA Chad
Team Giant - Alpecin
4:33:00
100. ru
BELKOV Maxim
Team Katusha
4:33:17
101. it
BERLATO Giacomo
Nippo - Vini Fantini
4:34:10
102. it
COLBRELLI Sonny
Bardiani - CSF Pro Team
4:34:27
103. fr
RéZA Kévin
FDJ
4:37:14
104. au
HAUSSLER Heinrich
IAM Cycling
4:37:19
105. fr
BéRARD Julien
AG2R La Mondiale
4:39:35
106. it
FAVILLI Elia
Southeast
4:40:13
107. it
BUSATO Matteo
Southeast
4:41:43
108. it
DE NEGRI Pier Paolo
Nippo - Vini Fantini
4:47:00
109. ca
HOULE Hugo
AG2R La Mondiale
4:48:44
110. au
DURBRIDGE Luke
Orica GreenEDGE
4:50:50
111. it
SABATINI Fabio
Etixx - Quick Step
4:52:48
112. it
TOSATTO Matteo
Tinkoff - Saxo
4:53:46
113. it
PAOLINI Luca
Team Katusha
4:54:40
114. jp
BEPPU Fumiyuki
Trek Factory Racing
4:58:11
115. ru
CHERNETCKII Sergei
Team Katusha
4:59:40
116. ru
ROVNY Ivan
Tinkoff - Saxo
5:00:44
117. cz
VAKOC Petr
Etixx - Quick Step
5:01:23
118. pl
OWSIAN Lukasz
CCC Sprandi Polkowice
5:02:05
119. nl
TJALLINGII Maarten
Team LottoNL-Jumbo
5:06:43
120. co
ACEVEDO CALLE Janier Alexis
Team Cannondale - Garmin
5:07:05
121. fr
PINEAU Cédric
FDJ
5:07:37
122. nz
BEWLEY Sam
Orica GreenEDGE
5:09:54
123. fr
COURTEILLE Arnaud
FDJ
5:10:21
124. it
APPOLLONIO Davide
Androni Giocattoli - Sidermec
5:11:29
125. it
VIVIANI Elia
Team Sky
5:14:44
126. au
LANCASTER Brett
Orica GreenEDGE
5:15:31
127. it
MODOLO Sacha
Lampre - Merida
5:16:52
128. ar
RICHEZE Ariel Maximiliano
Lampre - Merida
5:17:02
129. bg
MIHAYLOV Nikolay
CCC Sprandi Polkowice
5:18:31
130. br
FISCHER Murilo Antonio
FDJ
5:21:11
131. it
MARANGONI Alan
Team Cannondale - Garmin
5:24:02
132. us
FAIRLY Caleb
Team Giant - Alpecin
5:24:37
133. it
FERRARI Roberto
Lampre - Merida
5:26:14
134. ru
PORSEV Alexander
Team Katusha
5:26:21
135. dk
JUUL-JENSEN Christopher
Tinkoff - Saxo
5:26:44
136. ro
TVETCOV Serghei
Androni Giocattoli - Sidermec
5:32:24
137. nl
HOFLAND Moreno
Team LottoNL-Jumbo
5:32:55
138. it
NIZZOLO Giacomo
Trek Factory Racing
5:33:36
139. si
MEZGEC Luka
Team Giant - Alpecin
5:34:45
140. it
ALAFACI Eugenio
Trek Factory Racing
5:35:46
141. pl
MATYSIAK Bartłomiej
CCC Sprandi Polkowice
5:38:04
142. de
ZABEL Rick
BMC Racing Team
5:40:20
143. at
EISEL Bernhard
Team Sky
5:41:42
144. nl
FLENS Rick
Team LottoNL-Jumbo
5:45:24
145. fi
VEIKKANEN Jussi
FDJ
5:46:15
146. be
KEISSE Iljo
Etixx - Quick Step
5:46:35
147. nl
VAN POPPEL Boy
Trek Factory Racing
5:48:32
148. de
ARNDT Nikias
Team Giant - Alpecin
5:52:02
149. au
WATSON Calvin
Trek Factory Racing
5:53:46
150. pt
SILVESTRE Fábio
Trek Factory Racing
5:54:01
151. ro
GROSU Eduard Michael
Nippo - Vini Fantini
5:54:52
152. it
STACCHIOTTI Riccardo
Nippo - Vini Fantini
5:58:46
153. nl
STAMSNIJDER Tom
Team Giant - Alpecin
5:59:09
154. it
MALAGUTI Alessandro
Nippo - Vini Fantini
6:02:42
155. it
BANDIERA Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
6:06:11
156. au
HEPBURN Michael
Orica GreenEDGE
6:07:03
157. it
BOEM Nicola
Bardiani - CSF Pro Team
6:07:44
158. cn
JI Cheng
Team Giant - Alpecin
6:09:21
159. be
DE BACKER Bert
Team Giant - Alpecin
6:09:51
160. al
ZHUPA Eugert
Southeast
6:10:20
161. lv
SARAMOTINS Aleksejs
IAM Cycling
6:22:09
162. de
KLUGE Roger
IAM Cycling
6:33:53
163. it
COLEDAN Marco
Trek Factory Racing
6:40:13

Mountains Classification

1. it
VISCONTI Giovanni
Movistar Team
125
2. es
LANDA Mikel
Astana Pro Team
122
3. nl
KRUIJSWIJK Steven
Team LottoNL-Jumbo
115
4. es
INTXAUSTI Beñat
Movistar Team
107
5. it
ARU Fabio
Astana Pro Team
80
6. co
BETANCUR Carlos
AG2R La Mondiale
75
7. ca
HESJEDAL Ryder
Team Cannondale - Garmin
70
8. de
GESCHKE Simon
Team Giant - Alpecin
53
9. ru
KOCHETKOV Pavel
Team Katusha
52
10. es
CONTADOR Alberto
Tinkoff - Saxo
51
11. ru
ZAKARIN Ilnur
Team Katusha
41
12. by
SIUTSOU Kanstantsin
Team Sky
36
13. it
BONGIORNO Francesco Manuel
Bardiani - CSF Pro Team
35
14. it
PELLIZOTTI Franco
Androni Giocattoli - Sidermec
33
15. co
URAN Rigoberto
Etixx - Quick Step
30
16. ru
TROFIMOV Yuri
Team Katusha
28
17. it
TIRALONGO Paolo
Astana Pro Team
28
18. it
ZARDINI Edoardo
Bardiani - CSF Pro Team
24
19. co
CHAVES RUBIO Johan Esteban
Orica GreenEDGE
18
20. fr
MOINARD Amaël
BMC Racing Team
16
21. es
FERNáNDEZ Rubén
Movistar Team
15
22. si
POLANC Jan
Lampre - Merida
15
23. nl
SLAGTER Tom-Jelte
Team Cannondale - Garmin
15
24. it
FORMOLO Davide
Team Cannondale - Garmin
14
25. ee
KANGERT Tanel
Astana Pro Team
14
26. es
DE LA CRUZ MELGAREJO David
Etixx - Quick Step
14
27. cr
AMADOR Andrey
Movistar Team
13
28. it
ULISSI Diego
Lampre - Merida
13
29. by
KIRYIENKA Vasil
Team Sky
12
30. fr
CHAVANEL Sylvain
IAM Cycling
12
31. fr
DUPONT Hubert
AG2R La Mondiale
12
32. be
GILBERT Philippe
BMC Racing Team
11
33. es
HERRADA Jesús
Movistar Team
10
34. it
BERLATO Giacomo
Nippo - Vini Fantini
8
35. it
BANDIERA Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
8
36. fr
DOMONT Axel
AG2R La Mondiale
7
37. it
MALAGUTI Alessandro
Nippo - Vini Fantini
6
38. pl
RUTKIEWICZ Marek
CCC Sprandi Polkowice
6
39. pl
NIEMIEC Przemyslaw
Lampre - Merida
6
40. es
SANCHEZ Luis Leon
Astana Pro Team
6
41. ch
DILLIER Silvan
BMC Racing Team
4
42. us
BOOKWALTER Brent
BMC Racing Team
4
43. it
NOCENTINI Rinaldo
AG2R La Mondiale
4
44. it
DE NEGRI Pier Paolo
Nippo - Vini Fantini
3
45. nl
LINDEMAN Bert-Jan
Team LottoNL-Jumbo
3
46. cz
KöNIG Leopold
Team Sky
3
47. nl
VAN DER LIJKE Nick
Team LottoNL-Jumbo
3
48. it
MARANGONI Alan
Team Cannondale - Garmin
3
49. be
ARMéE Sander
Lotto Soudal
3
50. bg
MIHAYLOV Nikolay
CCC Sprandi Polkowice
2
51. pl
OWSIAN Lukasz
CCC Sprandi Polkowice
2
52. it
PUCCIO Salvatore
Team Sky
2
53. it
BUSATO Matteo
Southeast
2
54. it
CATALDO Dario
Astana Pro Team
2
55. de
GRETSCH Patrick
AG2R La Mondiale
2
56. es
ANTON Igor
Movistar Team
2
57. it
PIRAZZI Stefano
Bardiani - CSF Pro Team
2
58. be
KEISSE Iljo
Etixx - Quick Step
2
59. it
CARUSO Damiano
BMC Racing Team
1
60. co
ATAPUMA HURTADO John Darwin
BMC Racing Team
1
61. kz
ZEITS Andrey
Astana Pro Team
1
62. fr
ELISSONDE Kenny
FDJ
1
63. pl
PATERSKI Maciej
CCC Sprandi Polkowice
1
64. ro
TVETCOV Serghei
Androni Giocattoli - Sidermec
1
65. it
ROSA Diego
Astana Pro Team
1
66. au
HANSEN Adam
Lotto Soudal
1
67. it
GAVAZZI Francesco
Southeast
1

Points Classification

1. it
NIZZOLO Giacomo
Trek Factory Racing
159
2. it
MODOLO Sacha
Lampre - Merida
142
3. it
VIVIANI Elia
Team Sky
134
4. be
GILBERT Philippe
BMC Racing Team
128
5. it
BOEM Nicola
Bardiani - CSF Pro Team
127
6. es
CONTADOR Alberto
Tinkoff - Saxo
96
7. it
BANDIERA Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
92
8. it
ULISSI Diego
Lampre - Merida
83
9. it
FRAPPORTI Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
72
10. it
ARU Fabio
Astana Pro Team
70
11. nl
KRUIJSWIJK Steven
Team LottoNL-Jumbo
69
12. si
MEZGEC Luka
Team Giant - Alpecin
66
13. es
LANDA Mikel
Astana Pro Team
64
14. it
APPOLLONIO Davide
Androni Giocattoli - Sidermec
60
15. it
BUSATO Matteo
Southeast
56
16. ca
HESJEDAL Ryder
Team Cannondale - Garmin
55
17. ro
GROSU Eduard Michael
Nippo - Vini Fantini
55
18. nl
HOFLAND Moreno
Team LottoNL-Jumbo
50
19. it
TIRALONGO Paolo
Astana Pro Team
49
20. it
MALAGUTI Alessandro
Nippo - Vini Fantini
47
21. fr
MOINARD Amaël
BMC Racing Team
43
22. it
BERLATO Giacomo
Nippo - Vini Fantini
38
23. fr
CHAVANEL Sylvain
IAM Cycling
36
24. ru
PORSEV Alexander
Team Katusha
35
25. it
MARANGONI Alan
Team Cannondale - Garmin
34
26. de
GESCHKE Simon
Team Giant - Alpecin
33
27. co
BETANCUR Carlos
AG2R La Mondiale
33
28. de
ZABEL Rick
BMC Racing Team
32
29. nl
VAN DER LIJKE Nick
Team LottoNL-Jumbo
32
30. it
VISCONTI Giovanni
Movistar Team
31
31. it
FORMOLO Davide
Team Cannondale - Garmin
30
32. it
PETACCHI Alessandro
Southeast
30
33. pl
RUTKIEWICZ Marek
CCC Sprandi Polkowice
29
34. be
KEISSE Iljo
Etixx - Quick Step
28
35. it
COLBRELLI Sonny
Bardiani - CSF Pro Team
27
36. co
URAN Rigoberto
Etixx - Quick Step
27
37. ru
ZAKARIN Ilnur
Team Katusha
26
38. au
CLARKE Simon
Orica GreenEDGE
26
39. it
FELLINE Fabio
Trek Factory Racing
25
40. es
INTXAUSTI Beñat
Movistar Team
24
41. si
POLANC Jan
Lampre - Merida
24
42. ru
TROFIMOV Yuri
Team Katusha
22
43. al
ZHUPA Eugert
Southeast
21
44. it
BONGIORNO Francesco Manuel
Bardiani - CSF Pro Team
21
45. ro
TVETCOV Serghei
Androni Giocattoli - Sidermec
20
46. ee
KANGERT Tanel
Astana Pro Team
20
47. de
GRETSCH Patrick
AG2R La Mondiale
20
48. fr
RéZA Kévin
FDJ
20
49. nl
LINDEMAN Bert-Jan
Team LottoNL-Jumbo
20
50. by
SIUTSOU Kanstantsin
Team Sky
19
51. au
HAUSSLER Heinrich
IAM Cycling
19
52. it
PELLIZOTTI Franco
Androni Giocattoli - Sidermec
19
53. it
ROSA Diego
Astana Pro Team
17
54. ar
RICHEZE Ariel Maximiliano
Lampre - Merida
17
55. ru
LAGUTIN Sergey
Team Katusha
17
56. ve
MONSALVE Yonathan
Southeast
16
57. it
DE NEGRI Pier Paolo
Nippo - Vini Fantini
16
58. by
KIRYIENKA Vasil
Team Sky
15
59. si
BOLE Grega
CCC Sprandi Polkowice
15
60. nl
SLAGTER Tom-Jelte
Team Cannondale - Garmin
14
61. es
SANCHEZ Luis Leon
Astana Pro Team
14
62. cr
AMADOR Andrey
Movistar Team
12
63. bg
MIHAYLOV Nikolay
CCC Sprandi Polkowice
12
64. es
HERRADA Jesús
Movistar Team
11
65. es
IZAGIRRE Ion
Movistar Team
11
66. it
CATALDO Dario
Astana Pro Team
10
67. pl
OWSIAN Lukasz
CCC Sprandi Polkowice
10
68. fr
DUPONT Hubert
AG2R La Mondiale
9
69. it
CARUSO Damiano
BMC Racing Team
9
70. at
EISEL Bernhard
Team Sky
9
71. ru
BELKOV Maxim
Team Katusha
9
72. it
ZARDINI Edoardo
Bardiani - CSF Pro Team
8
73. it
MONTAGUTI Matteo
AG2R La Mondiale
8
74. fr
DOMONT Axel
AG2R La Mondiale
8
75. fr
ELISSONDE Kenny
FDJ
8
76. it
NOCENTINI Rinaldo
AG2R La Mondiale
7
77. cz
KöNIG Leopold
Team Sky
6
78. fr
GENIEZ Alexandre
FDJ
6
79. be
VAN DEN BROECK Jurgen
Lotto Soudal
6
80. co
CHAVES RUBIO Johan Esteban
Orica GreenEDGE
6
81. it
PAOLINI Luca
Team Katusha
5
82. es
DE LA CRUZ MELGAREJO David
Etixx - Quick Step
5
83. nl
VAN POPPEL Boy
Trek Factory Racing
5
84. us
BOOKWALTER Brent
BMC Racing Team
4
85. fr
ROUX Anthony
FDJ
4
86. be
ARMéE Sander
Lotto Soudal
3
87. pl
PATERSKI Maciej
CCC Sprandi Polkowice
3
88. nl
STAMSNIJDER Tom
Team Giant - Alpecin
3
89. cz
KREUZIGER Roman
Tinkoff - Saxo
3
90. se
LUDVIGSSON Tobias
Team Giant - Alpecin
2
91. es
NIEVE Mikel
Team Sky
2
92. au
HEPBURN Michael
Orica GreenEDGE
2
93. lv
SARAMOTINS Aleksejs
IAM Cycling
2
94. de
KLUGE Roger
IAM Cycling
1
95. it
STACCHIOTTI Riccardo
Nippo - Vini Fantini
1
96. by
SAMOILAU Branislau
CCC Sprandi Polkowice
1
97. pt
PAULINHO Sérgio
Tinkoff - Saxo
1
98. jp
BEPPU Fumiyuki
Trek Factory Racing
1
99. co
ATAPUMA HURTADO John Darwin
BMC Racing Team
1
100. nl
WEENING Pieter
Orica GreenEDGE
1
101. au
DURBRIDGE Luke
Orica GreenEDGE
1
102. us
HAGA Chad
Team Giant - Alpecin
1
103. nl
KEIZER Martijn
Team LottoNL-Jumbo
1
104. ru
CHERNETCKII Sergei
Team Katusha
1

Youth Classification

1. it
ARU Fabio
Astana Pro Team
84:05:32
2. it
FORMOLO Davide
Team Cannondale - Garmin
1:51:37
3. it
FELLINE Fabio
Trek Factory Racing
1:53:55
4. co
HENAO GOMEZ Sebastián
Team Sky
2:36:31
5. fr
ELISSONDE Kenny
FDJ
2:42:29
6. si
POLANC Jan
Lampre - Merida
2:50:40
7. ch
DILLIER Silvan
BMC Racing Team
2:51:11
8. co
CHAVES RUBIO Johan Esteban
Orica GreenEDGE
2:59:35
9. it
BONGIORNO Francesco Manuel
Bardiani - CSF Pro Team
3:08:08
10. es
FERNáNDEZ Rubén
Movistar Team
3:15:43
11. us
BROWN Nathan
Team Cannondale - Garmin
3:21:08
12. fr
CHEVRIER Clément
IAM Cycling
3:23:40
13. it
ZILIOLI Gianfranco
Androni Giocattoli - Sidermec
3:31:28
14. es
HERRADA Jesús
Movistar Team
3:35:53
15. fr
DOMONT Axel
AG2R La Mondiale
3:38:01
16. it
VILLELLA Davide
Team Cannondale - Garmin
1:28:34
17. se
LUDVIGSSON Tobias
Team Giant - Alpecin
3:58:22
18. nl
VAN DER LIJKE Nick
Team LottoNL-Jumbo
4:03:56
19. it
CHIRICO Luca
Bardiani - CSF Pro Team
4:13:29
20. et
GRMAY Tsgabu
Lampre - Merida
4:16:05
21. co
QUINTANA Dayer
Movistar Team
4:18:17
22. it
BERLATO Giacomo
Nippo - Vini Fantini
4:32:08
23. it
COLBRELLI Sonny
Bardiani - CSF Pro Team
4:32:25
24. ca
HOULE Hugo
AG2R La Mondiale
4:46:42
25. au
DURBRIDGE Luke
Orica GreenEDGE
4:48:48
26. ru
CHERNETCKII Sergei
Team Katusha
4:57:38
27. cz
VAKOC Petr
Etixx - Quick Step
4:59:21
28. pl
OWSIAN Lukasz
CCC Sprandi Polkowice
5:00:03
29. nl
HOFLAND Moreno
Team LottoNL-Jumbo
5:30:53
30. it
ALAFACI Eugenio
Trek Factory Racing
5:33:44
31. de
ZABEL Rick
BMC Racing Team
5:38:18
32. de
ARNDT Nikias
Team Giant - Alpecin
5:50:00
33. au
WATSON Calvin
Trek Factory Racing
5:51:44
34. pt
SILVESTRE Fábio
Trek Factory Racing
5:51:59
35. ro
GROSU Eduard Michael
Nippo - Vini Fantini
5:52:50
36. it
STACCHIOTTI Riccardo
Nippo - Vini Fantini
5:56:44
37. au
HEPBURN Michael
Orica GreenEDGE
6:05:01
38. al
ZHUPA Eugert
Southeast
6:08:18

Teams Classification

1.
Astana Pro Team
251:46:13
2.
BMC Racing Team
43:16
3.
Team Sky
1:11:59
4.
Movistar Team
1:18:32
5.
Team Cannondale - Garmin
2:26:39
6.
Lotto Soudal
3:02:15
7.
Tinkoff - Saxo
4:15:22
8.
Team Katusha
3:32:21
9.
FDJ
4:27:13
10.
Etixx - Quick Step
4:44:01
11.
AG2R La Mondiale
5:06:15
12.
Team LottoNL-Jumbo
6:09:28
13.
Bardiani - CSF Pro Team
6:10:49
14.
CCC Sprandi Polkowice
6:26:17
15.
Androni Giocattoli - Sidermec
6:43:00
16.
IAM Cycling
6:48:56
17.
Southeast
7:01:20
18.
Lampre - Merida
7:29:14
19.
Orica GreenEDGE
8:13:18
20.
Nippo - Vini Fantini
8:58:25
21.
Trek Factory Racing
10:37:05
22.
Team Giant - Alpecin
11:28:42