Go to:  Stage 1 (TTT)  Stage 2  Stage 3 

Giro d'Italia

Stage 3

: Rapallo > Sestri Levante

Monday 11th May (2015)

Classification: 2.UWT

Category: Int. Men

Distance: 136km


Stage Result

1. au
MATTHEWS Michael
Orica GreenEDGE
03:33:53
2. it
FELLINE Fabio
Trek Factory Racing
-
3. be
GILBERT Philippe
BMC Racing Team
-
4. ru
LAGUTIN Sergey
Team Katusha
-
5. it
TIRALONGO Paolo
Astana Pro Team
-
6. it
PAOLINI Luca
Team Katusha
-
7. it
GAVAZZI Francesco
Southeast
-
8. it
BATTAGLIN Enrico
Bardiani - CSF Pro Team
-
9. es
SANCHEZ Luis Leon
Astana Pro Team
-
10. ve
MONSALVE Yonathan
Southeast
-
11. si
BOLE Grega
CCC Sprandi Polkowice
-
12. it
ARU Fabio
Astana Pro Team
-
13. it
MONTAGUTI Matteo
AG2R La Mondiale
-
14. it
FAVILLI Elia
Southeast
-
15. ch
DILLIER Silvan
BMC Racing Team
-
16. it
FORMOLO Davide
Team Cannondale - Garmin
-
17. cr
AMADOR Andrey
Movistar Team
-
18. it
VILLELLA Davide
Team Cannondale - Garmin
-
19. es
CONTADOR Alberto
Tinkoff - Saxo
-
20. it
ROSA Diego
Astana Pro Team
-
21. au
GERRANS Simon
Orica GreenEDGE
-
22. si
POLANC Jan
Lampre - Merida
-
23. ee
KANGERT Tanel
Astana Pro Team
-
24. cz
KREUZIGER Roman
Tinkoff - Saxo
-
25. it
CARUSO Damiano
BMC Racing Team
-
26. it
CATALDO Dario
Astana Pro Team
-
27. co
CHAVES RUBIO Johan Esteban
Orica GreenEDGE
-
28. pt
CARDOSO André
Team Cannondale - Garmin
-
29. by
SIUTSOU Kanstantsin
Team Sky
-
30. au
ROGERS Michael
Tinkoff - Saxo
-
31. kz
ZEITS Andrey
Astana Pro Team
-
32. ru
ZAKARIN Ilnur
Team Katusha
-
33. co
ATAPUMA HURTADO John Darwin
BMC Racing Team
-
34. be
VAN DEN BROECK Jurgen
Lotto Soudal
-
35. au
PORTE Richie
Team Sky
-
36. nl
KRUIJSWIJK Steven
Team LottoNL-Jumbo
-
37. es
ANTON Igor
Movistar Team
-
38. fr
GENIEZ Alexandre
FDJ
-
39. nl
CLEMENT Stef
IAM Cycling
-
40. au
CLARKE Simon
Orica GreenEDGE
-
41. us
BOOKWALTER Brent
BMC Racing Team
-
42. co
URAN Rigoberto
Etixx - Quick Step
-
43. es
IZAGIRRE Ion
Movistar Team
-
44. ru
TROFIMOV Yuri
Team Katusha
-
45. co
BETANCUR Carlos
AG2R La Mondiale
-
46. ch
REICHENBACH Sebastien
IAM Cycling
-
47. it
BONGIORNO Francesco Manuel
Bardiani - CSF Pro Team
-
48. it
PIRAZZI Stefano
Bardiani - CSF Pro Team
-
49. be
MONFORT Maxime
Lotto Soudal
-
50. es
NIEVE Mikel
Team Sky
-
51. cz
KöNIG Leopold
Team Sky
-
52. it
VISCONTI Giovanni
Movistar Team
-
53. es
LANDA Mikel
Astana Pro Team
-
54. it
CUNEGO Damiano
Nippo - Vini Fantini
-
55. it
FINETTO Mauro
Southeast
-
56. ru
KOCHETKOV Pavel
Team Katusha
-
57. fr
MOINARD Amaël
BMC Racing Team
-
58. et
GRMAY Tsgabu
Lampre - Merida
-
59. es
INTXAUSTI Beñat
Movistar Team
-
60. es
DE LA CRUZ MELGAREJO David
Etixx - Quick Step
-
61. au
HANSEN Adam
Lotto Soudal
-
62. fr
MOUREY Francis
FDJ
-
63. ca
HESJEDAL Ryder
Team Cannondale - Garmin
-
64. nl
SLAGTER Tom-Jelte
Team Cannondale - Garmin
-
65. it
STORTONI Simone
Androni Giocattoli -Sidermec
-
66. fr
ELISSONDE Kenny
FDJ
-
67. fr
BOUET Maxime
Etixx - Quick Step
-
68. it
ULISSI Diego
Lampre - Merida
-
69. pl
NIEMIEC Przemyslaw
Lampre - Merida
-
70. it
ZARDINI Edoardo
Bardiani - CSF Pro Team
-
71. pl
PATERSKI Maciej
CCC Sprandi Polkowice
-
72. by
SAMOILAU Branislau
CCC Sprandi Polkowice
-
73. it
BASSO Ivan
Tinkoff - Saxo
-
74. es
HERRADA Jesús
Movistar Team
-
75. nl
WEENING Pieter
Orica GreenEDGE
3:18
76. it
BOARO Manuele
Tinkoff - Saxo
4:08
77. pt
PAULINHO Sérgio
Tinkoff - Saxo
-
78. be
ARMéE Sander
Lotto Soudal
8:35
79. de
BURGHARDT Marcus
BMC Racing Team
-
80. it
BELLETTI Manuel
Southeast
-
81. bg
MIHAYLOV Nikolay
CCC Sprandi Polkowice
-
82. pl
SZMYD Sylwester
CCC Sprandi Polkowice
-
83. au
HAUSSLER Heinrich
IAM Cycling
-
84. it
BARBIN Enrico
Bardiani - CSF Pro Team
-
85. ch
KüNG Stefan
BMC Racing Team
-
86. fr
DUPONT Hubert
AG2R La Mondiale
-
87. us
BROWN Nathan
Team Cannondale - Garmin
10:05
88. it
SABATINI Fabio
Etixx - Quick Step
-
89. fr
CHEVRIER Clément
IAM Cycling
-
90. by
KIRYIENKA Vasil
Team Sky
-
91. co
HENAO GOMEZ Sebastián
Team Sky
-
92. nl
KEIZER Martijn
Team LottoNL-Jumbo
-
93. it
PELLIZOTTI Franco
Androni Giocattoli -Sidermec
-
94. ru
BELKOV Maxim
Team Katusha
-
95. ru
ROVNY Ivan
Tinkoff - Saxo
-
96. it
MORI Manuele
Lampre - Merida
-
97. se
LUDVIGSSON Tobias
Team Giant - Alpecin
14:07
98. br
FISCHER Murilo Antonio
FDJ
-
99. it
PETACCHI Alessandro
Southeast
-
100. fr
DOMONT Axel
AG2R La Mondiale
-
101. fr
CHAVANEL Sylvain
IAM Cycling
-
102. jp
BEPPU Fumiyuki
Trek Factory Racing
-
103. it
VIVIANI Elia
Team Sky
-
104. it
CHIRICO Luca
Bardiani - CSF Pro Team
-
105. dk
BAK Lars Ytting
Lotto Soudal
-
106. it
TOSATTO Matteo
Tinkoff - Saxo
-
107. it
MARANGONI Alan
Team Cannondale - Garmin
-
108. it
NIZZOLO Giacomo
Trek Factory Racing
-
109. au
DURBRIDGE Luke
Orica GreenEDGE
-
110. it
APPOLLONIO Davide
Androni Giocattoli -Sidermec
-
111. it
ZILIOLI Gianfranco
Androni Giocattoli -Sidermec
-
112. us
DANIELSON Thomas
Team Cannondale - Garmin
-
113. it
NOCENTINI Rinaldo
AG2R La Mondiale
-
114. de
GESCHKE Simon
Team Giant - Alpecin
-
115. de
GRETSCH Patrick
AG2R La Mondiale
-
116. it
PUCCIO Salvatore
Team Sky
-
117. be
VANDEWALLE Kristof
Trek Factory Racing
-
118. es
LOBATO Juan José
Movistar Team
-
119. es
FERNáNDEZ Rubén
Movistar Team
-
120. it
FRAPPORTI Marco
Androni Giocattoli -Sidermec
-
121. ca
HOULE Hugo
AG2R La Mondiale
-
122. co
QUINTANA Dayer
Movistar Team
-
123. it
BISOLTI Alessandro
Nippo - Vini Fantini
-
124. it
DE NEGRI Pier Paolo
Nippo - Vini Fantini
-
125. it
COLLI Daniele
Nippo - Vini Fantini
-
126. dk
JUUL-JENSEN Christopher
Tinkoff - Saxo
-
127. be
BOONEN Tom
Etixx - Quick Step
17:18
128. au
LANCASTER Brett
Orica GreenEDGE
-
129. nl
HOFLAND Moreno
Team LottoNL-Jumbo
-
130. nl
LINDEMAN Bert-Jan
Team LottoNL-Jumbo
-
131. pl
OWSIAN Lukasz
CCC Sprandi Polkowice
-
132. ar
RICHEZE Ariel Maximiliano
Lampre - Merida
-
133. fr
PINEAU Cédric
FDJ
-
134. it
ALAFACI Eugenio
Trek Factory Racing
-
135. at
EISEL Bernhard
Team Sky
-
136. de
GREIPEL André
Lotto Soudal
-
137. it
BERLATO Giacomo
Nippo - Vini Fantini
-
138. nl
TJALLINGII Maarten
Team LottoNL-Jumbo
-
139. nz
BEWLEY Sam
Orica GreenEDGE
-
140. cn
JI Cheng
Team Giant - Alpecin
22:12
141. de
ARNDT Nikias
Team Giant - Alpecin
-
142. al
ZHUPA Eugert
Southeast
-
143. be
KEISSE Iljo
Etixx - Quick Step
-
144. fr
ROUX Anthony
FDJ
-
145. de
ZABEL Rick
BMC Racing Team
-
146. pl
MARYCZ Jaroslaw
CCC Sprandi Polkowice
-
147. cz
VAKOC Petr
Etixx - Quick Step
-
148. pl
RUTKIEWICZ Marek
CCC Sprandi Polkowice
-
149. pl
MATYSIAK Bartłomiej
CCC Sprandi Polkowice
-
150. ro
GROSU Eduard Michael
Nippo - Vini Fantini
-
151. ro
TVETCOV Serghei
Androni Giocattoli -Sidermec
-
152. co
ACEVEDO CALLE Janier Alexis
Team Cannondale - Garmin
-
153. fr
COURTEILLE Arnaud
FDJ
-
154. cn
XU Gang
Lampre - Merida
-
155. au
HEPBURN Michael
Orica GreenEDGE
-
156. it
STACCHIOTTI Riccardo
Nippo - Vini Fantini
-
157. it
DALL\'ANTONIA Tiziano
Androni Giocattoli -Sidermec
-
158. be
BROECKX Stig
Lotto Soudal
-
159. it
MALAGUTI Alessandro
Nippo - Vini Fantini
-
160. it
GATTO Oscar
Androni Giocattoli -Sidermec
-
161. be
VERVAEKE Louis
Lotto Soudal
-
162. it
RUFFONI Nicola
Bardiani - CSF Pro Team
-
163. fi
VEIKKANEN Jussi
FDJ
-
164. us
FAIRLY Caleb
Team Giant - Alpecin
-
165. fr
BéRARD Julien
AG2R La Mondiale
-
166. de
KLUGE Roger
IAM Cycling
-
167. be
DE BACKER Bert
Team Giant - Alpecin
-
168. si
MEZGEC Luka
Team Giant - Alpecin
-
169. pt
SILVESTRE Fábio
Trek Factory Racing
-
170. fr
PINEAU Jérome
IAM Cycling
-
171. jp
ISHIBASHI Manabu
Nippo - Vini Fantini
-
172. nl
VAN DER LIJKE Nick
Team LottoNL-Jumbo
-
173. nl
FLENS Rick
Team LottoNL-Jumbo
-
174. nl
VAN POPPEL Boy
Trek Factory Racing
-
175. fr
RéZA Kévin
FDJ
-
176. nl
STAMSNIJDER Tom
Team Giant - Alpecin
-
177. us
HAGA Chad
Team Giant - Alpecin
-
178. it
BANDIERA Marco
Androni Giocattoli -Sidermec
-
179. it
MALACARNE Davide
Astana Pro Team
-
180. it
FERRARI Roberto
Lampre - Merida
-
181. it
MODOLO Sacha
Lampre - Merida
-
182. au
WATSON Calvin
Trek Factory Racing
-
183. nz
HENDERSON Gregory
Lotto Soudal
-
184. it
BOEM Nicola
Bardiani - CSF Pro Team
-
185. it
COLBRELLI Sonny
Bardiani - CSF Pro Team
-
186. ru
PORSEV Alexander
Team Katusha
-
187. ru
CHERNETCKII Sergei
Team Katusha
-
188. it
BUSATO Matteo
Southeast
-
189. be
MEERSMAN Gianni
Etixx - Quick Step
-
190. lv
SARAMOTINS Aleksejs
IAM Cycling
30:00
191. it
PELUCCHI Matteo
IAM Cycling
-
192. it
COLEDAN Marco
Trek Factory Racing
-
193. de
WAGNER Robert
Team LottoNL-Jumbo
-
DNF. it
POZZOVIVO Domenico
AG2R La Mondiale
-
DNS. ru
VOROBYEV Anton
Team Katusha
-

General Classification

1. au
MATTHEWS Michael
Orica GreenEDGE
08:06:27
2. au
CLARKE Simon
Orica GreenEDGE
0:06
3. au
GERRANS Simon
Orica GreenEDGE
0:10
4. co
CHAVES RUBIO Johan Esteban
Orica GreenEDGE
-
5. cz
KREUZIGER Roman
Tinkoff - Saxo
0:17
6. es
CONTADOR Alberto
Tinkoff - Saxo
-
7. au
ROGERS Michael
Tinkoff - Saxo
-
8. it
TIRALONGO Paolo
Astana Pro Team
0:23
9. it
ARU Fabio
Astana Pro Team
-
10. it
ROSA Diego
Astana Pro Team
-
11. es
SANCHEZ Luis Leon
Astana Pro Team
-
12. it
CATALDO Dario
Astana Pro Team
-
13. es
LANDA Mikel
Astana Pro Team
-
14. be
GILBERT Philippe
BMC Racing Team
0:25
15. co
URAN Rigoberto
Etixx - Quick Step
0:29
16. fr
BOUET Maxime
Etixx - Quick Step
-
17. es
IZAGIRRE Ion
Movistar Team
0:31
18. cr
AMADOR Andrey
Movistar Team
-
19. it
VISCONTI Giovanni
Movistar Team
-
20. es
INTXAUSTI Beñat
Movistar Team
-
21. it
FELLINE Fabio
Trek Factory Racing
0:33
22. it
CARUSO Damiano
BMC Racing Team
0:35
23. nl
CLEMENT Stef
IAM Cycling
-
24. us
BOOKWALTER Brent
BMC Racing Team
-
25. fr
MOINARD Amaël
BMC Racing Team
-
26. fr
GENIEZ Alexandre
FDJ
0:36
27. fr
MOUREY Francis
FDJ
-
28. fr
ELISSONDE Kenny
FDJ
-
29. it
PAOLINI Luca
Team Katusha
0:37
30. au
PORTE Richie
Team Sky
-
31. by
SIUTSOU Kanstantsin
Team Sky
-
32. cz
KöNIG Leopold
Team Sky
-
33. es
NIEVE Mikel
Team Sky
-
34. ru
TROFIMOV Yuri
Team Katusha
-
35. ru
ZAKARIN Ilnur
Team Katusha
-
36. be
VAN DEN BROECK Jurgen
Lotto Soudal
0:39
37. be
MONFORT Maxime
Lotto Soudal
-
38. nl
KRUIJSWIJK Steven
Team LottoNL-Jumbo
0:46
39. it
BATTAGLIN Enrico
Bardiani - CSF Pro Team
0:47
40. it
BONGIORNO Francesco Manuel
Bardiani - CSF Pro Team
-
41. es
ANTON Igor
Movistar Team
0:50
42. si
BOLE Grega
CCC Sprandi Polkowice
0:55
43. pl
PATERSKI Maciej
CCC Sprandi Polkowice
-
44. co
BETANCUR Carlos
AG2R La Mondiale
0:58
45. ve
MONSALVE Yonathan
Southeast
1:02
46. it
GAVAZZI Francesco
Southeast
-
47. it
FORMOLO Davide
Team Cannondale - Garmin
1:03
48. pt
CARDOSO André
Team Cannondale - Garmin
-
49. ca
HESJEDAL Ryder
Team Cannondale - Garmin
-
50. nl
SLAGTER Tom-Jelte
Team Cannondale - Garmin
-
51. it
CUNEGO Damiano
Nippo - Vini Fantini
1:07
52. it
BASSO Ivan
Tinkoff - Saxo
1:22
53. ee
KANGERT Tanel
Astana Pro Team
1:32
54. es
HERRADA Jesús
Movistar Team
1:40
55. co
ATAPUMA HURTADO John Darwin
BMC Racing Team
1:44
56. ch
REICHENBACH Sebastien
IAM Cycling
-
57. ru
LAGUTIN Sergey
Team Katusha
1:46
58. ch
DILLIER Silvan
BMC Racing Team
1:54
59. it
PIRAZZI Stefano
Bardiani - CSF Pro Team
1:56
60. it
ZARDINI Edoardo
Bardiani - CSF Pro Team
-
61. by
SAMOILAU Branislau
CCC Sprandi Polkowice
2:04
62. si
POLANC Jan
Lampre - Merida
2:18
63. pl
NIEMIEC Przemyslaw
Lampre - Merida
-
64. et
GRMAY Tsgabu
Lampre - Merida
-
65. it
ULISSI Diego
Lampre - Merida
-
66. it
STORTONI Simone
Androni Giocattoli -Sidermec
2:22
67. it
FINETTO Mauro
Southeast
2:23
68. au
HANSEN Adam
Lotto Soudal
3:07
69. ru
KOCHETKOV Pavel
Team Katusha
3:32
70. it
BOARO Manuele
Tinkoff - Saxo
4:25
71. it
FAVILLI Elia
Southeast
4:47
72. es
DE LA CRUZ MELGAREJO David
Etixx - Quick Step
4:52
73. kz
ZEITS Andrey
Astana Pro Team
5:06
74. it
MONTAGUTI Matteo
AG2R La Mondiale
5:41
75. it
VILLELLA Davide
Team Cannondale - Garmin
5:46
76. pt
PAULINHO Sérgio
Tinkoff - Saxo
7:51
77. nl
WEENING Pieter
Orica GreenEDGE
8:11
78. de
BURGHARDT Marcus
BMC Racing Team
9:10
79. it
BELLETTI Manuel
Southeast
9:37
80. ru
ROVNY Ivan
Tinkoff - Saxo
10:22
81. it
BARBIN Enrico
Bardiani - CSF Pro Team
10:31
82. pl
SZMYD Sylwester
CCC Sprandi Polkowice
10:39
83. by
KIRYIENKA Vasil
Team Sky
10:42
84. co
HENAO GOMEZ Sebastián
Team Sky
-
85. nl
KEIZER Martijn
Team LottoNL-Jumbo
10:51
86. fr
DUPONT Hubert
AG2R La Mondiale
11:01
87. it
PELLIZOTTI Franco
Androni Giocattoli -Sidermec
11:18
88. fr
CHEVRIER Clément
IAM Cycling
12:07
89. it
MORI Manuele
Lampre - Merida
12:23
90. be
ARMéE Sander
Lotto Soudal
13:25
91. it
SABATINI Fabio
Etixx - Quick Step
14:04
92. us
BROWN Nathan
Team Cannondale - Garmin
14:28
93. it
VIVIANI Elia
Team Sky
14:34
94. it
NIZZOLO Giacomo
Trek Factory Racing
14:46
95. de
GRETSCH Patrick
AG2R La Mondiale
15:05
96. it
PETACCHI Alessandro
Southeast
15:09
97. it
COLLI Daniele
Nippo - Vini Fantini
15:14
98. it
DE NEGRI Pier Paolo
Nippo - Vini Fantini
-
99. it
APPOLLONIO Davide
Androni Giocattoli -Sidermec
15:20
100. it
PUCCIO Salvatore
Team Sky
15:23
101. ch
KüNG Stefan
BMC Racing Team
15:26
102. se
LUDVIGSSON Tobias
Team Giant - Alpecin
15:33
103. it
ZILIOLI Gianfranco
Androni Giocattoli -Sidermec
15:43
104. es
FERNáNDEZ Rubén
Movistar Team
15:47
105. br
FISCHER Murilo Antonio
FDJ
15:52
106. de
GESCHKE Simon
Team Giant - Alpecin
16:04
107. be
VANDEWALLE Kristof
Trek Factory Racing
16:07
108. it
BISOLTI Alessandro
Nippo - Vini Fantini
16:23
109. bg
MIHAYLOV Nikolay
CCC Sprandi Polkowice
17:22
110. jp
BEPPU Fumiyuki
Trek Factory Racing
17:37
111. it
TOSATTO Matteo
Tinkoff - Saxo
17:43
112. be
BOONEN Tom
Etixx - Quick Step
17:47
113. de
GREIPEL André
Lotto Soudal
17:53
114. fr
CHAVANEL Sylvain
IAM Cycling
17:57
115. nl
HOFLAND Moreno
Team LottoNL-Jumbo
17:58
116. it
CHIRICO Luca
Bardiani - CSF Pro Team
18:09
117. au
DURBRIDGE Luke
Orica GreenEDGE
18:32
118. it
MARANGONI Alan
Team Cannondale - Garmin
18:42
119. dk
JUUL-JENSEN Christopher
Tinkoff - Saxo
19:07
120. es
LOBATO Juan José
Movistar Team
19:21
121. nz
BEWLEY Sam
Orica GreenEDGE
19:43
122. it
NOCENTINI Rinaldo
AG2R La Mondiale
19:48
123. ca
HOULE Hugo
AG2R La Mondiale
-
124. ar
RICHEZE Ariel Maximiliano
Lampre - Merida
20:00
125. pl
OWSIAN Lukasz
CCC Sprandi Polkowice
20:06
126. us
DANIELSON Thomas
Team Cannondale - Garmin
20:08
127. au
LANCASTER Brett
Orica GreenEDGE
20:14
128. it
ALAFACI Eugenio
Trek Factory Racing
20:20
129. au
HAUSSLER Heinrich
IAM Cycling
20:51
130. ru
BELKOV Maxim
Team Katusha
20:59
131. it
FRAPPORTI Marco
Androni Giocattoli -Sidermec
22:08
132. at
EISEL Bernhard
Team Sky
22:27
133. dk
BAK Lars Ytting
Lotto Soudal
22:28
134. it
MALACARNE Davide
Astana Pro Team
22:35
135. nl
TJALLINGII Maarten
Team LottoNL-Jumbo
22:37
136. be
MEERSMAN Gianni
Etixx - Quick Step
22:41
137. fr
RéZA Kévin
FDJ
22:48
138. ru
PORSEV Alexander
Team Katusha
22:49
139. it
RUFFONI Nicola
Bardiani - CSF Pro Team
22:59
140. fr
PINEAU Cédric
FDJ
23:01
141. pl
MATYSIAK Bartłomiej
CCC Sprandi Polkowice
23:07
142. pl
RUTKIEWICZ Marek
CCC Sprandi Polkowice
-
143. it
BERLATO Giacomo
Nippo - Vini Fantini
23:08
144. si
MEZGEC Luka
Team Giant - Alpecin
23:11
145. be
BROECKX Stig
Lotto Soudal
23:12
146. pt
SILVESTRE Fábio
Trek Factory Racing
23:18
147. fr
DOMONT Axel
AG2R La Mondiale
23:19
148. pl
MARYCZ Jaroslaw
CCC Sprandi Polkowice
23:22
149. nl
VAN POPPEL Boy
Trek Factory Racing
23:37
150. us
HAGA Chad
Team Giant - Alpecin
23:46
151. it
BUSATO Matteo
Southeast
23:49
152. de
ARNDT Nikias
Team Giant - Alpecin
23:50
153. de
ZABEL Rick
BMC Racing Team
23:56
154. it
COLBRELLI Sonny
Bardiani - CSF Pro Team
24:08
155. nz
HENDERSON Gregory
Lotto Soudal
24:12
156. it
FERRARI Roberto
Lampre - Merida
24:45
157. nl
LINDEMAN Bert-Jan
Team LottoNL-Jumbo
24:51
158. cz
VAKOC Petr
Etixx - Quick Step
25:29
159. it
BANDIERA Marco
Androni Giocattoli -Sidermec
25:44
160. it
MODOLO Sacha
Lampre - Merida
26:08
161. nl
VAN DER LIJKE Nick
Team LottoNL-Jumbo
26:13
162. us
FAIRLY Caleb
Team Giant - Alpecin
26:26
163. co
ACEVEDO CALLE Janier Alexis
Team Cannondale - Garmin
26:30
164. it
MALAGUTI Alessandro
Nippo - Vini Fantini
26:34
165. it
STACCHIOTTI Riccardo
Nippo - Vini Fantini
-
166. fr
BéRARD Julien
AG2R La Mondiale
26:36
167. au
WATSON Calvin
Trek Factory Racing
26:49
168. cn
XU Gang
Lampre - Merida
26:52
169. fr
COURTEILLE Arnaud
FDJ
26:58
170. be
VERVAEKE Louis
Lotto Soudal
27:11
171. fr
ROUX Anthony
FDJ
27:21
172. nl
FLENS Rick
Team LottoNL-Jumbo
27:41
173. co
QUINTANA Dayer
Movistar Team
27:43
174. it
GATTO Oscar
Androni Giocattoli -Sidermec
27:58
175. fr
PINEAU Jérome
IAM Cycling
28:03
176. ro
TVETCOV Serghei
Androni Giocattoli -Sidermec
28:08
177. ro
GROSU Eduard Michael
Nippo - Vini Fantini
28:14
178. be
DE BACKER Bert
Team Giant - Alpecin
28:15
179. be
KEISSE Iljo
Etixx - Quick Step
29:05
180. ru
CHERNETCKII Sergei
Team Katusha
29:08
181. nl
STAMSNIJDER Tom
Team Giant - Alpecin
29:22
182. cn
JI Cheng
Team Giant - Alpecin
29:28
183. al
ZHUPA Eugert
Southeast
29:31
184. de
WAGNER Robert
Team LottoNL-Jumbo
34:01
185. it
BOEM Nicola
Bardiani - CSF Pro Team
34:19
186. au
HEPBURN Michael
Orica GreenEDGE
35:01
187. fi
VEIKKANEN Jussi
FDJ
35:51
188. it
DALL\'ANTONIA Tiziano
Androni Giocattoli -Sidermec
36:04
189. de
KLUGE Roger
IAM Cycling
36:59
190. it
COLEDAN Marco
Trek Factory Racing
43:37
191. jp
ISHIBASHI Manabu
Nippo - Vini Fantini
43:45
192. lv
SARAMOTINS Aleksejs
IAM Cycling
44:38
193. it
PELUCCHI Matteo
IAM Cycling
46:58

Mountains Classification

1. ru
KOCHETKOV Pavel
Team Katusha
15
2. it
ULISSI Diego
Lampre - Merida
12
3. it
ZARDINI Edoardo
Bardiani - CSF Pro Team
7
4. co
CHAVES RUBIO Johan Esteban
Orica GreenEDGE
6
4. es
HERRADA Jesús
Movistar Team
6
6. nl
LINDEMAN Bert-Jan
Team LottoNL-Jumbo
3
7. be
GILBERT Philippe
BMC Racing Team
2
7. pl
OWSIAN Lukasz
CCC Sprandi Polkowice
2
9. au
HANSEN Adam
Lotto Soudal
1
9. it
BERLATO Giacomo
Nippo - Vini Fantini
1
9. it
GAVAZZI Francesco
Southeast
1

Points Classification

1. it
VIVIANI Elia
Team Sky
53
2. it
FRAPPORTI Marco
Androni Giocattoli -Sidermec
40
3. nl
HOFLAND Moreno
Team LottoNL-Jumbo
35
4. be
GILBERT Philippe
BMC Racing Team
26
5. de
GREIPEL André
Lotto Soudal
25
6. au
MATTHEWS Michael
Orica GreenEDGE
25
7. al
ZHUPA Eugert
Southeast
20
8. nl
LINDEMAN Bert-Jan
Team LottoNL-Jumbo
20
9. si
MEZGEC Luka
Team Giant - Alpecin
18
10. it
NIZZOLO Giacomo
Trek Factory Racing
17
11. it
PETACCHI Alessandro
Southeast
14
12. it
FELLINE Fabio
Trek Factory Racing
12
13. it
TIRALONGO Paolo
Astana Pro Team
12
14. it
BERLATO Giacomo
Nippo - Vini Fantini
10
15. pl
OWSIAN Lukasz
CCC Sprandi Polkowice
10
16. it
APPOLLONIO Davide
Androni Giocattoli -Sidermec
8
17. au
CLARKE Simon
Orica GreenEDGE
8
18. it
COLLI Daniele
Nippo - Vini Fantini
7
19. ru
LAGUTIN Sergey
Team Katusha
7
20. it
PAOLINI Luca
Team Katusha
5
21. si
BOLE Grega
CCC Sprandi Polkowice
5
22. it
ARU Fabio
Astana Pro Team
4
23. it
GAVAZZI Francesco
Southeast
4
24. it
BATTAGLIN Enrico
Bardiani - CSF Pro Team
3
25. cz
KREUZIGER Roman
Tinkoff - Saxo
3
26. nl
VAN POPPEL Boy
Trek Factory Racing
2
27. es
SANCHEZ Luis Leon
Astana Pro Team
2
28. pl
MATYSIAK Bartłomiej
CCC Sprandi Polkowice
2
29. ch
DILLIER Silvan
BMC Racing Team
2
30. ve
MONSALVE Yonathan
Southeast
1
31. it
COLEDAN Marco
Trek Factory Racing
1
32. ru
PORSEV Alexander
Team Katusha
1

Youth Classification

1. au
MATTHEWS Michael
Orica GreenEDGE
08:06:27
2. co
CHAVES RUBIO Johan Esteban
Orica GreenEDGE
0:10
3. it
ARU Fabio
Astana Pro Team
0:23
4. it
FELLINE Fabio
Trek Factory Racing
0:33
5. fr
ELISSONDE Kenny
FDJ
0:36
6. it
BONGIORNO Francesco Manuel
Bardiani - CSF Pro Team
0:47
7. it
FORMOLO Davide
Team Cannondale - Garmin
1:03
8. es
HERRADA Jesús
Movistar Team
1:40
9. ch
DILLIER Silvan
BMC Racing Team
1:54
10. si
POLANC Jan
Lampre - Merida
2:18
11. et
GRMAY Tsgabu
Lampre - Merida
-
12. it
VILLELLA Davide
Team Cannondale - Garmin
5:46
13. it
BARBIN Enrico
Bardiani - CSF Pro Team
10:31
14. co
HENAO GOMEZ Sebastián
Team Sky
10:42
15. fr
CHEVRIER Clément
IAM Cycling
12:07
16. us
BROWN Nathan
Team Cannondale - Garmin
14:28
17. ch
KüNG Stefan
BMC Racing Team
15:26
18. se
LUDVIGSSON Tobias
Team Giant - Alpecin
15:33
19. it
ZILIOLI Gianfranco
Androni Giocattoli -Sidermec
15:43
20. es
FERNáNDEZ Rubén
Movistar Team
15:47
21. nl
HOFLAND Moreno
Team LottoNL-Jumbo
17:58
22. it
CHIRICO Luca
Bardiani - CSF Pro Team
18:09
23. au
DURBRIDGE Luke
Orica GreenEDGE
18:32
24. ca
HOULE Hugo
AG2R La Mondiale
19:48
25. pl
OWSIAN Lukasz
CCC Sprandi Polkowice
20:06
26. it
ALAFACI Eugenio
Trek Factory Racing
20:20
27. it
RUFFONI Nicola
Bardiani - CSF Pro Team
22:59
28. it
BERLATO Giacomo
Nippo - Vini Fantini
23:08
29. be
BROECKX Stig
Lotto Soudal
23:12
30. pt
SILVESTRE Fábio
Trek Factory Racing
23:18
31. fr
DOMONT Axel
AG2R La Mondiale
23:19
32. de
ARNDT Nikias
Team Giant - Alpecin
23:50
33. de
ZABEL Rick
BMC Racing Team
23:56
34. it
COLBRELLI Sonny
Bardiani - CSF Pro Team
24:08
35. cz
VAKOC Petr
Etixx - Quick Step
25:29
36. nl
VAN DER LIJKE Nick
Team LottoNL-Jumbo
26:13
37. it
STACCHIOTTI Riccardo
Nippo - Vini Fantini
26:34
38. au
WATSON Calvin
Trek Factory Racing
26:49
39. be
VERVAEKE Louis
Lotto Soudal
27:11
40. co
QUINTANA Dayer
Movistar Team
27:43
41. ro
GROSU Eduard Michael
Nippo - Vini Fantini
28:14
42. ru
CHERNETCKII Sergei
Team Katusha
29:08
43. al
ZHUPA Eugert
Southeast
29:31
44. au
HEPBURN Michael
Orica GreenEDGE
35:01
45. jp
ISHIBASHI Manabu
Nippo - Vini Fantini
43:45

Teams Classification

1.
Orica GreenEDGE
23:40:59
2.
Tinkoff - Saxo
0:07
3.
Astana Pro Team
0:13
4.
Etixx - Quick Step
0:19
5.
Movistar Team
0:21
6.
BMC Racing Team
0:25
7.
FDJ
0:26
8.
Team Sky
0:27
9.
Team Katusha
-
10.
Lotto Soudal
0:29
11.
Bardiani - CSF Pro Team
0:37
12.
CCC Sprandi Polkowice
0:45
13.
Southeast
0:52
14.
Team Cannondale - Garmin
0:53
15.
Lampre - Merida
2:43
16.
AG2R La Mondiale
10:32
17.
Team Sky
11:18
18.
Androni Giocattoli -Sidermec
25:36
19.
Team LottoNL-Jumbo
27:59
20.
Trek Factory Racing
28:43
21.
Nippo - Vini Fantini
29:11
22.
Team Giant - Alpecin
52:17