Giro d'Italia

Stage 8

: Fiuggi > Campitello Matese

Saturday 16th May (2015)

Classification: 2.UWT

Category: Int. Men

Distance: 186km


Stage Result

1. es
INTXAUSTI Beñat
Movistar Team
04:51:34
2. es
LANDA Mikel
Astana Pro Team
0:20
3. ch
REICHENBACH Sebastien
IAM Cycling
0:31
4. it
ARU Fabio
Astana Pro Team
0:35
5. es
CONTADOR Alberto
Tinkoff - Saxo
-
6. au
PORTE Richie
Team Sky
-
7. co
URAN Rigoberto
Etixx - Quick Step
-
8. it
CATALDO Dario
Astana Pro Team
-
9. it
CUNEGO Damiano
Nippo - Vini Fantini
0:45
10. it
CARUSO Damiano
BMC Racing Team
-
11. es
IZAGIRRE Ion
Movistar Team
-
12. it
VISCONTI Giovanni
Movistar Team
0:53
13. cr
AMADOR Andrey
Movistar Team
-
14. cz
KöNIG Leopold
Team Sky
-
15. co
ATAPUMA HURTADO John Darwin
BMC Racing Team
-
16. be
VAN DEN BROECK Jurgen
Lotto Soudal
-
17. be
MONFORT Maxime
Lotto Soudal
1:11
18. ca
HESJEDAL Ryder
Team Cannondale - Garmin
-
19. cz
KREUZIGER Roman
Tinkoff - Saxo
-
20. es
NIEVE Mikel
Team Sky
-
21. it
FORMOLO Davide
Team Cannondale - Garmin
1:33
22. ru
TROFIMOV Yuri
Team Katusha
1:41
23. fr
GENIEZ Alexandre
FDJ
1:55
24. be
VANDEWALLE Kristof
Trek Factory Racing
1:57
25. nl
KRUIJSWIJK Steven
Team LottoNL-Jumbo
2:03
26. it
PIRAZZI Stefano
Bardiani - CSF Pro Team
2:18
27. si
POLANC Jan
Lampre - Merida
2:30
28. nl
CLEMENT Stef
IAM Cycling
2:46
29. ee
KANGERT Tanel
Astana Pro Team
3:14
30. fr
MOINARD Amaël
BMC Racing Team
3:32
31. es
ANTON Igor
Movistar Team
-
32. ru
ZAKARIN Ilnur
Team Katusha
5:00
33. pl
NIEMIEC Przemyslaw
Lampre - Merida
5:47
34. pt
CARDOSO André
Team Cannondale - Garmin
5:58
35. it
BONGIORNO Francesco Manuel
Bardiani - CSF Pro Team
6:49
36. us
DANIELSON Thomas
Team Cannondale - Garmin
-
37. co
BETANCUR Carlos
AG2R La Mondiale
-
38. co
CHAVES RUBIO Johan Esteban
Orica GreenEDGE
7:46
39. co
HENAO GOMEZ Sebastián
Team Sky
-
40. fr
ELISSONDE Kenny
FDJ
7:57
41. es
DE LA CRUZ MELGAREJO David
Etixx - Quick Step
8:00
42. it
TIRALONGO Paolo
Astana Pro Team
8:40
43. au
ROGERS Michael
Tinkoff - Saxo
-
44. by
SAMOILAU Branislau
CCC Sprandi Polkowice
-
45. it
FINETTO Mauro
Southeast
9:19
46. be
ARMéE Sander
Lotto Soudal
9:53
47. it
BASSO Ivan
Tinkoff - Saxo
-
48. fr
CHAVANEL Sylvain
IAM Cycling
-
49. us
BROWN Nathan
Team Cannondale - Garmin
-
50. pl
SZMYD Sylwester
CCC Sprandi Polkowice
-
51. fr
DUPONT Hubert
AG2R La Mondiale
-
52. nl
KEIZER Martijn
Team LottoNL-Jumbo
-
53. ru
LAGUTIN Sergey
Team Katusha
-
54. es
SANCHEZ Luis Leon
Astana Pro Team
-
55. ru
KOCHETKOV Pavel
Team Katusha
-
56. it
ROSA Diego
Astana Pro Team
-
57. fr
MOUREY Francis
FDJ
-
58. it
PELLIZOTTI Franco
Androni Giocattoli - Sidermec
10:23
59. it
BISOLTI Alessandro
Nippo - Vini Fantini
11:38
60. es
FERNáNDEZ Rubén
Movistar Team
11:42
61. it
ULISSI Diego
Lampre - Merida
12:18
62. de
GRETSCH Patrick
AG2R La Mondiale
12:58
63. fr
DOMONT Axel
AG2R La Mondiale
-
64. it
VILLELLA Davide
Team Cannondale - Garmin
-
65. it
ZILIOLI Gianfranco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
66. fr
CHEVRIER Clément
IAM Cycling
-
67. nl
SLAGTER Tom-Jelte
Team Cannondale - Garmin
-
68. ve
MONSALVE Yonathan
Southeast
-
69. us
FAIRLY Caleb
Team Giant - Alpecin
-
70. it
GAVAZZI Francesco
Southeast
-
71. ch
DILLIER Silvan
BMC Racing Team
-
72. ch
KüNG Stefan
BMC Racing Team
-
73. cn
XU Gang
Lampre - Merida
-
74. it
STORTONI Simone
Androni Giocattoli - Sidermec
-
75. au
HANSEN Adam
Lotto Soudal
-
76. by
KIRYIENKA Vasil
Team Sky
13:43
77. by
SIUTSOU Kanstantsin
Team Sky
-
78. it
MALACARNE Davide
Astana Pro Team
-
79. kz
ZEITS Andrey
Astana Pro Team
-
80. it
FRAPPORTI Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
81. si
BOLE Grega
CCC Sprandi Polkowice
17:19
82. pl
MARYCZ Jaroslaw
CCC Sprandi Polkowice
-
83. fr
BéRARD Julien
AG2R La Mondiale
-
84. it
MORI Manuele
Lampre - Merida
-
85. pl
RUTKIEWICZ Marek
CCC Sprandi Polkowice
-
86. au
GERRANS Simon
Orica GreenEDGE
-
87. et
GRMAY Tsgabu
Lampre - Merida
-
88. au
LANCASTER Brett
Orica GreenEDGE
-
89. it
MONTAGUTI Matteo
AG2R La Mondiale
-
90. fr
BOUET Maxime
Etixx - Quick Step
-
91. it
BATTAGLIN Enrico
Bardiani - CSF Pro Team
-
92. it
BUSATO Matteo
Southeast
-
93. pl
PATERSKI Maciej
CCC Sprandi Polkowice
-
94. it
ZARDINI Edoardo
Bardiani - CSF Pro Team
-
95. de
BURGHARDT Marcus
BMC Racing Team
-
96. it
COLBRELLI Sonny
Bardiani - CSF Pro Team
-
97. se
LUDVIGSSON Tobias
Team Giant - Alpecin
19:48
98. it
SABATINI Fabio
Etixx - Quick Step
-
99. be
BOONEN Tom
Etixx - Quick Step
-
100. nl
VAN DER LIJKE Nick
Team LottoNL-Jumbo
-
101. nl
LINDEMAN Bert-Jan
Team LottoNL-Jumbo
-
102. it
MARANGONI Alan
Team Cannondale - Garmin
-
103. us
HAGA Chad
Team Giant - Alpecin
-
104. co
ACEVEDO CALLE Janier Alexis
Team Cannondale - Garmin
-
105. co
QUINTANA Dayer
Movistar Team
-
106. cz
VAKOC Petr
Etixx - Quick Step
-
107. es
LOBATO Juan José
Movistar Team
-
108. es
HERRADA Jesús
Movistar Team
-
109. it
PETACCHI Alessandro
Southeast
-
110. fr
PINEAU Jérome
IAM Cycling
-
111. pl
OWSIAN Lukasz
CCC Sprandi Polkowice
-
112. de
ZABEL Rick
BMC Racing Team
-
113. ru
CHERNETCKII Sergei
Team Katusha
-
114. ru
ROVNY Ivan
Tinkoff - Saxo
-
115. ru
PORSEV Alexander
Team Katusha
-
116. it
BERLATO Giacomo
Nippo - Vini Fantini
-
117. it
DE NEGRI Pier Paolo
Nippo - Vini Fantini
-
118. nl
HOFLAND Moreno
Team LottoNL-Jumbo
-
119. nl
FLENS Rick
Team LottoNL-Jumbo
-
120. it
PUCCIO Salvatore
Team Sky
-
121. it
ALAFACI Eugenio
Trek Factory Racing
-
122. br
FISCHER Murilo Antonio
FDJ
-
123. fr
ROUX Anthony
FDJ
-
124. au
HAUSSLER Heinrich
IAM Cycling
-
125. pt
SILVESTRE Fábio
Trek Factory Racing
-
126. au
WATSON Calvin
Trek Factory Racing
-
127. be
GILBERT Philippe
BMC Racing Team
-
128. be
KEISSE Iljo
Etixx - Quick Step
-
129. nl
TJALLINGII Maarten
Team LottoNL-Jumbo
-
130. au
DURBRIDGE Luke
Orica GreenEDGE
-
131. it
FELLINE Fabio
Trek Factory Racing
-
132. pl
MATYSIAK Bartłomiej
CCC Sprandi Polkowice
-
133. us
BOOKWALTER Brent
BMC Racing Team
-
134. fr
COURTEILLE Arnaud
FDJ
-
135. fi
VEIKKANEN Jussi
FDJ
-
136. it
NOCENTINI Rinaldo
AG2R La Mondiale
-
137. dk
BAK Lars Ytting
Lotto Soudal
-
138. it
CHIRICO Luca
Bardiani - CSF Pro Team
-
139. it
MODOLO Sacha
Lampre - Merida
-
140. ca
HOULE Hugo
AG2R La Mondiale
-
141. it
BOARO Manuele
Tinkoff - Saxo
-
142. pt
PAULINHO Sérgio
Tinkoff - Saxo
-
143. it
TOSATTO Matteo
Tinkoff - Saxo
-
144. it
BANDIERA Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
-
145. dk
JUUL-JENSEN Christopher
Tinkoff - Saxo
-
146. it
FAVILLI Elia
Southeast
-
147. ru
BELKOV Maxim
Team Katusha
-
148. it
VIVIANI Elia
Team Sky
-
149. de
GESCHKE Simon
Team Giant - Alpecin
-
150. be
VERVAEKE Louis
Lotto Soudal
-
151. it
PAOLINI Luca
Team Katusha
-
152. au
MATTHEWS Michael
Orica GreenEDGE
22:02
153. au
CLARKE Simon
Orica GreenEDGE
-
154. fr
RéZA Kévin
FDJ
23:10
155. fr
PINEAU Cédric
FDJ
-
156. at
EISEL Bernhard
Team Sky
24:07
157. it
GATTO Oscar
Androni Giocattoli - Sidermec
-
158. au
HEPBURN Michael
Orica GreenEDGE
-
159. ro
GROSU Eduard Michael
Nippo - Vini Fantini
28:17
160. ro
TVETCOV Serghei
Androni Giocattoli - Sidermec
-
161. it
MALAGUTI Alessandro
Nippo - Vini Fantini
-
162. de
GREIPEL André
Lotto Soudal
-
163. al
ZHUPA Eugert
Southeast
-
164. jp
ISHIBASHI Manabu
Nippo - Vini Fantini
-
165. de
KLUGE Roger
IAM Cycling
-
166. jp
BEPPU Fumiyuki
Trek Factory Racing
-
167. it
BARBIN Enrico
Bardiani - CSF Pro Team
-
168. it
RUFFONI Nicola
Bardiani - CSF Pro Team
-
169. nz
HENDERSON Gregory
Lotto Soudal
-
170. nz
BEWLEY Sam
Orica GreenEDGE
-
171. nl
VAN POPPEL Boy
Trek Factory Racing
-
172. it
APPOLLONIO Davide
Androni Giocattoli - Sidermec
-
173. si
MEZGEC Luka
Team Giant - Alpecin
-
174. be
DE BACKER Bert
Team Giant - Alpecin
-
175. it
COLEDAN Marco
Trek Factory Racing
-
176. it
BELLETTI Manuel
Southeast
-
177. be
BROECKX Stig
Lotto Soudal
-
178. nl
WEENING Pieter
Orica GreenEDGE
-
179. it
STACCHIOTTI Riccardo
Nippo - Vini Fantini
-
180. lv
SARAMOTINS Aleksejs
IAM Cycling
-
181. it
NIZZOLO Giacomo
Trek Factory Racing
-
182. ar
RICHEZE Ariel Maximiliano
Lampre - Merida
-
183. it
FERRARI Roberto
Lampre - Merida
-
184. bg
MIHAYLOV Nikolay
CCC Sprandi Polkowice
-
185. it
BOEM Nicola
Bardiani - CSF Pro Team
-
186. it
PELUCCHI Matteo
IAM Cycling
30:02
187. nl
STAMSNIJDER Tom
Team Giant - Alpecin
36:58
188. de
ARNDT Nikias
Team Giant - Alpecin
-
189. cn
JI Cheng
Team Giant - Alpecin
-

General Classification

1. es
CONTADOR Alberto
Tinkoff - Saxo
32:40:07
2. it
ARU Fabio
Astana Pro Team
0:04
3. au
PORTE Richie
Team Sky
0:22
4. it
CATALDO Dario
Astana Pro Team
0:30
5. es
LANDA Mikel
Astana Pro Team
0:42
6. cz
KREUZIGER Roman
Tinkoff - Saxo
1:00
7. it
VISCONTI Giovanni
Movistar Team
1:16
8. co
URAN Rigoberto
Etixx - Quick Step
1:24
9. it
CARUSO Damiano
BMC Racing Team
1:34
10. cr
AMADOR Andrey
Movistar Team
1:38
11. cz
KöNIG Leopold
Team Sky
1:44
12. co
ATAPUMA HURTADO John Darwin
BMC Racing Team
2:09
13. it
FORMOLO Davide
Team Cannondale - Garmin
2:15
14. it
CUNEGO Damiano
Nippo - Vini Fantini
2:24
15. ru
TROFIMOV Yuri
Team Katusha
2:32
16. be
VAN DEN BROECK Jurgen
Lotto Soudal
2:47
17. be
MONFORT Maxime
Lotto Soudal
3:14
18. fr
GENIEZ Alexandre
FDJ
3:55
19. fr
MOINARD Amaël
BMC Racing Team
4:45
20. es
IZAGIRRE Ion
Movistar Team
5:01
21. es
NIEVE Mikel
Team Sky
6:39
22. ca
HESJEDAL Ryder
Team Cannondale - Garmin
6:49
23. co
CHAVES RUBIO Johan Esteban
Orica GreenEDGE
7:50
24. pl
NIEMIEC Przemyslaw
Lampre - Merida
10:24
25. nl
KRUIJSWIJK Steven
Team LottoNL-Jumbo
11:21
26. it
ROSA Diego
Astana Pro Team
12:51
27. ee
KANGERT Tanel
Astana Pro Team
12:52
28. it
TIRALONGO Paolo
Astana Pro Team
12:53
29. au
ROGERS Michael
Tinkoff - Saxo
14:58
30. ch
REICHENBACH Sebastien
IAM Cycling
-
31. by
SIUTSOU Kanstantsin
Team Sky
15:52
32. ve
MONSALVE Yonathan
Southeast
16:07
33. it
PIRAZZI Stefano
Bardiani - CSF Pro Team
17:14
34. si
POLANC Jan
Lampre - Merida
19:29
35. nl
CLEMENT Stef
IAM Cycling
20:31
36. co
BETANCUR Carlos
AG2R La Mondiale
21:21
37. pt
CARDOSO André
Team Cannondale - Garmin
21:26
38. it
BONGIORNO Francesco Manuel
Bardiani - CSF Pro Team
22:01
39. es
INTXAUSTI Beñat
Movistar Team
22:40
40. au
CLARKE Simon
Orica GreenEDGE
24:52
41. es
ANTON Igor
Movistar Team
27:34
42. ru
ZAKARIN Ilnur
Team Katusha
29:53
43. es
SANCHEZ Luis Leon
Astana Pro Team
30:24
44. fr
ELISSONDE Kenny
FDJ
31:31
45. it
ULISSI Diego
Lampre - Merida
33:15
46. ru
KOCHETKOV Pavel
Team Katusha
33:29
47. it
PELLIZOTTI Franco
Androni Giocattoli - Sidermec
33:30
48. ru
LAGUTIN Sergey
Team Katusha
34:40
49. it
FINETTO Mauro
Southeast
35:22
50. it
MONTAGUTI Matteo
AG2R La Mondiale
36:00
51. et
GRMAY Tsgabu
Lampre - Merida
36:39
52. it
GAVAZZI Francesco
Southeast
36:40
53. es
DE LA CRUZ MELGAREJO David
Etixx - Quick Step
36:47
54. it
BASSO Ivan
Tinkoff - Saxo
36:53
55. pl
SZMYD Sylwester
CCC Sprandi Polkowice
37:12
56. by
SAMOILAU Branislau
CCC Sprandi Polkowice
37:50
57. fr
MOUREY Francis
FDJ
38:02
58. kz
ZEITS Andrey
Astana Pro Team
38:19
59. it
STORTONI Simone
Androni Giocattoli - Sidermec
38:31
60. ch
DILLIER Silvan
BMC Racing Team
38:41
61. co
HENAO GOMEZ Sebastián
Team Sky
38:59
62. it
FELLINE Fabio
Trek Factory Racing
39:15
63. fr
BOUET Maxime
Etixx - Quick Step
39:51
64. nl
KEIZER Martijn
Team LottoNL-Jumbo
40:50
65. es
HERRADA Jesús
Movistar Team
41:48
66. be
GILBERT Philippe
BMC Racing Team
42:42
67. it
ZARDINI Edoardo
Bardiani - CSF Pro Team
44:59
68. au
GERRANS Simon
Orica GreenEDGE
45:02
69. au
HANSEN Adam
Lotto Soudal
46:18
70. fr
CHEVRIER Clément
IAM Cycling
46:25
71. fr
CHAVANEL Sylvain
IAM Cycling
46:31
72. be
VANDEWALLE Kristof
Trek Factory Racing
46:43
73. fr
DUPONT Hubert
AG2R La Mondiale
46:51
74. us
DANIELSON Thomas
Team Cannondale - Garmin
47:25
75. it
BATTAGLIN Enrico
Bardiani - CSF Pro Team
48:22
76. it
ZILIOLI Gianfranco
Androni Giocattoli - Sidermec
49:24
77. nl
SLAGTER Tom-Jelte
Team Cannondale - Garmin
49:48
78. es
FERNáNDEZ Rubén
Movistar Team
51:53
79. it
VILLELLA Davide
Team Cannondale - Garmin
52:02
80. be
ARMéE Sander
Lotto Soudal
54:27
81. si
BOLE Grega
CCC Sprandi Polkowice
55:02
82. it
PUCCIO Salvatore
Team Sky
55:53
83. it
PAOLINI Luca
Team Katusha
56:16
84. it
COLBRELLI Sonny
Bardiani - CSF Pro Team
57:33
85. it
MORI Manuele
Lampre - Merida
57:51
86. it
BISOLTI Alessandro
Nippo - Vini Fantini
58:30
87. us
BROWN Nathan
Team Cannondale - Garmin
58:43
88. ch
KüNG Stefan
BMC Racing Team
58:57
89. de
GRETSCH Patrick
AG2R La Mondiale
59:02
90. au
MATTHEWS Michael
Orica GreenEDGE
59:31
91. fr
DOMONT Axel
AG2R La Mondiale
1:00:37
92. it
FAVILLI Elia
Southeast
1:02:21
93. by
KIRYIENKA Vasil
Team Sky
1:02:40
94. pl
PATERSKI Maciej
CCC Sprandi Polkowice
1:06:01
95. us
BOOKWALTER Brent
BMC Racing Team
1:06:33
96. it
BOARO Manuele
Tinkoff - Saxo
1:06:38
97. se
LUDVIGSSON Tobias
Team Giant - Alpecin
1:10:43
98. it
NOCENTINI Rinaldo
AG2R La Mondiale
1:10:45
99. de
GESCHKE Simon
Team Giant - Alpecin
1:13:56
100. co
ACEVEDO CALLE Janier Alexis
Team Cannondale - Garmin
1:14:12
101. nl
WEENING Pieter
Orica GreenEDGE
1:14:28
102. it
BARBIN Enrico
Bardiani - CSF Pro Team
1:14:29
103. ca
HOULE Hugo
AG2R La Mondiale
1:14:44
104. fr
ROUX Anthony
FDJ
1:14:56
105. it
BELLETTI Manuel
Southeast
1:15:57
106. pl
RUTKIEWICZ Marek
CCC Sprandi Polkowice
1:16:10
107. us
HAGA Chad
Team Giant - Alpecin
1:16:39
108. es
LOBATO Juan José
Movistar Team
1:17:06
109. it
TOSATTO Matteo
Tinkoff - Saxo
1:17:19
110. it
SABATINI Fabio
Etixx - Quick Step
1:17:23
111. fr
BéRARD Julien
AG2R La Mondiale
1:17:47
112. au
DURBRIDGE Luke
Orica GreenEDGE
1:18:12
113. cz
VAKOC Petr
Etixx - Quick Step
1:18:52
114. it
PETACCHI Alessandro
Southeast
1:19:48
115. fr
PINEAU Cédric
FDJ
1:46:13
116. de
BURGHARDT Marcus
BMC Racing Team
2:19:13
117. ru
ROVNY Ivan
Tinkoff - Saxo
1:21:09
118. pt
PAULINHO Sérgio
Tinkoff - Saxo
-
119. it
APPOLLONIO Davide
Androni Giocattoli - Sidermec
1:21:40
120. fr
COURTEILLE Arnaud
FDJ
1:21:54
121. it
FRAPPORTI Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
1:21:57
122. dk
BAK Lars Ytting
Lotto Soudal
1:22:01
123. it
CHIRICO Luca
Bardiani - CSF Pro Team
1:22:12
124. au
HAUSSLER Heinrich
IAM Cycling
1:23:37
125. us
FAIRLY Caleb
Team Giant - Alpecin
-
126. it
MODOLO Sacha
Lampre - Merida
1:23:58
127. jp
BEPPU Fumiyuki
Trek Factory Racing
1:24:03
128. de
GREIPEL André
Lotto Soudal
1:24:39
129. ar
RICHEZE Ariel Maximiliano
Lampre - Merida
1:25:45
130. fr
RéZA Kévin
FDJ
1:25:47
131. co
QUINTANA Dayer
Movistar Team
1:25:49
132. pl
OWSIAN Lukasz
CCC Sprandi Polkowice
1:25:54
133. it
BUSATO Matteo
Southeast
1:25:59
134. it
DE NEGRI Pier Paolo
Nippo - Vini Fantini
-
135. nz
BEWLEY Sam
Orica GreenEDGE
1:26:34
136. it
VIVIANI Elia
Team Sky
1:27:03
137. it
MALACARNE Davide
Astana Pro Team
1:27:06
138. cn
XU Gang
Lampre - Merida
1:27:37
139. nl
LINDEMAN Bert-Jan
Team LottoNL-Jumbo
1:27:42
140. it
BERLATO Giacomo
Nippo - Vini Fantini
1:29:06
141. si
MEZGEC Luka
Team Giant - Alpecin
1:29:34
142. br
FISCHER Murilo Antonio
FDJ
1:29:37
143. pl
MARYCZ Jaroslaw
CCC Sprandi Polkowice
1:30:11
144. be
BOONEN Tom
Etixx - Quick Step
1:30:17
145. nl
HOFLAND Moreno
Team LottoNL-Jumbo
1:30:28
146. nz
HENDERSON Gregory
Lotto Soudal
1:30:34
147. it
FERRARI Roberto
Lampre - Merida
1:31:11
148. ru
PORSEV Alexander
Team Katusha
1:32:07
149. nl
VAN DER LIJKE Nick
Team LottoNL-Jumbo
-
150. nl
TJALLINGII Maarten
Team LottoNL-Jumbo
1:32:08
151. it
ALAFACI Eugenio
Trek Factory Racing
1:32:50
152. ru
BELKOV Maxim
Team Katusha
1:33:01
153. au
LANCASTER Brett
Orica GreenEDGE
1:33:17
154. pl
MATYSIAK Bartłomiej
CCC Sprandi Polkowice
1:33:40
155. it
MARANGONI Alan
Team Cannondale - Garmin
1:35:25
156. bg
MIHAYLOV Nikolay
CCC Sprandi Polkowice
1:36:24
157. it
NIZZOLO Giacomo
Trek Factory Racing
1:37:00
158. dk
JUUL-JENSEN Christopher
Tinkoff - Saxo
1:37:18
159. de
ARNDT Nikias
Team Giant - Alpecin
1:39:34
160. pt
SILVESTRE Fábio
Trek Factory Racing
1:40:05
161. nl
FLENS Rick
Team LottoNL-Jumbo
1:40:11
162. be
VERVAEKE Louis
Lotto Soudal
1:40:22
163. de
ZABEL Rick
BMC Racing Team
1:40:43
164. be
KEISSE Iljo
Etixx - Quick Step
1:41:35
165. fr
PINEAU Jérome
IAM Cycling
1:41:56
166. ro
TVETCOV Serghei
Androni Giocattoli - Sidermec
1:42:07
167. au
WATSON Calvin
Trek Factory Racing
1:42:26
168. nl
VAN POPPEL Boy
Trek Factory Racing
1:42:39
169. ru
CHERNETCKII Sergei
Team Katusha
1:42:53
170. at
EISEL Bernhard
Team Sky
1:44:56
171. it
RUFFONI Nicola
Bardiani - CSF Pro Team
1:45:13
172. it
GATTO Oscar
Androni Giocattoli - Sidermec
1:46:02
173. it
BANDIERA Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
1:46:40
174. fi
VEIKKANEN Jussi
FDJ
1:47:53
175. be
BROECKX Stig
Lotto Soudal
1:48:28
176. it
STACCHIOTTI Riccardo
Nippo - Vini Fantini
1:48:48
177. it
MALAGUTI Alessandro
Nippo - Vini Fantini
1:53:05
178. be
DE BACKER Bert
Team Giant - Alpecin
1:53:31
179. al
ZHUPA Eugert
Southeast
1:54:23
180. au
HEPBURN Michael
Orica GreenEDGE
1:57:25
181. nl
STAMSNIJDER Tom
Team Giant - Alpecin
1:59:02
182. ro
GROSU Eduard Michael
Nippo - Vini Fantini
1:59:20
183. it
BOEM Nicola
Bardiani - CSF Pro Team
1:59:55
184. de
KLUGE Roger
IAM Cycling
2:02:15
185. cn
JI Cheng
Team Giant - Alpecin
2:04:51
186. lv
SARAMOTINS Aleksejs
IAM Cycling
2:05:26
187. it
COLEDAN Marco
Trek Factory Racing
2:12:14
188. it
PELUCCHI Matteo
IAM Cycling
2:15:39
189. jp
ISHIBASHI Manabu
Nippo - Vini Fantini
2:17:00

Mountains Classification

1. es
INTXAUSTI Beñat
Movistar Team
39
2. es
LANDA Mikel
Astana Pro Team
19
3. nl
KRUIJSWIJK Steven
Team LottoNL-Jumbo
15
4. si
POLANC Jan
Lampre - Merida
15
5. ru
KOCHETKOV Pavel
Team Katusha
15
6. it
ARU Fabio
Astana Pro Team
15
7. it
FORMOLO Davide
Team Cannondale - Garmin
14
8. it
ZARDINI Edoardo
Bardiani - CSF Pro Team
14
9. ch
REICHENBACH Sebastien
IAM Cycling
12
10. it
ULISSI Diego
Lampre - Merida
12
11. it
PELLIZOTTI Franco
Androni Giocattoli - Sidermec
12
12. es
CONTADOR Alberto
Tinkoff - Saxo
10
13. fr
CHAVANEL Sylvain
IAM Cycling
10
14. fr
DOMONT Axel
AG2R La Mondiale
7
15. au
PORTE Richie
Team Sky
6
16. it
VISCONTI Giovanni
Movistar Team
6
17. co
BETANCUR Carlos
AG2R La Mondiale
6
18. es
HERRADA Jesús
Movistar Team
6
19. co
CHAVES RUBIO Johan Esteban
Orica GreenEDGE
6
20. cr
AMADOR Andrey
Movistar Team
5
21. it
BANDIERA Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
4
22. ch
DILLIER Silvan
BMC Racing Team
4
23. it
DE NEGRI Pier Paolo
Nippo - Vini Fantini
3
24. it
MALAGUTI Alessandro
Nippo - Vini Fantini
3
25. nl
LINDEMAN Bert-Jan
Team LottoNL-Jumbo
3
26. it
CATALDO Dario
Astana Pro Team
2
27. co
URAN Rigoberto
Etixx - Quick Step
2
28. pl
OWSIAN Lukasz
CCC Sprandi Polkowice
2
29. pl
NIEMIEC Przemyslaw
Lampre - Merida
2
30. fr
MOINARD Amaël
BMC Racing Team
2
31. be
GILBERT Philippe
BMC Racing Team
2
32. it
PUCCIO Salvatore
Team Sky
2
33. bg
MIHAYLOV Nikolay
CCC Sprandi Polkowice
1
34. kz
ZEITS Andrey
Astana Pro Team
1
35. ro
TVETCOV Serghei
Androni Giocattoli - Sidermec
1
36. au
HANSEN Adam
Lotto Soudal
1
37. it
BERLATO Giacomo
Nippo - Vini Fantini
1
38. it
MARANGONI Alan
Team Cannondale - Garmin
1
39. it
GAVAZZI Francesco
Southeast
1
40. us
DANIELSON Thomas
Team Cannondale - Garmin
1

Points Classification

1. it
VIVIANI Elia
Team Sky
78
2. de
GREIPEL André
Lotto Soudal
75
3. it
BANDIERA Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
60
4. it
ULISSI Diego
Lampre - Merida
50
5. it
NIZZOLO Giacomo
Trek Factory Racing
47
6. it
FRAPPORTI Marco
Androni Giocattoli - Sidermec
40
7. nl
HOFLAND Moreno
Team LottoNL-Jumbo
40
8. es
LOBATO Juan José
Movistar Team
37
9. it
BELLETTI Manuel
Southeast
36
10. it
PELUCCHI Matteo
IAM Cycling
35
11. si
POLANC Jan
Lampre - Merida
34
12. ro
GROSU Eduard Michael
Nippo - Vini Fantini
32
13. be
GILBERT Philippe
BMC Racing Team
29
14. it
MODOLO Sacha
Lampre - Merida
29
15. it
ARU Fabio
Astana Pro Team
28
16. it
FORMOLO Davide
Team Cannondale - Garmin
27
17. si
MEZGEC Luka
Team Giant - Alpecin
26
18. it
PETACCHI Alessandro
Southeast
26
19. au
CLARKE Simon
Orica GreenEDGE
26
20. au
MATTHEWS Michael
Orica GreenEDGE
25
21. au
GERRANS Simon
Orica GreenEDGE
25
22. it
BOEM Nicola
Bardiani - CSF Pro Team
24
23. pl
RUTKIEWICZ Marek
CCC Sprandi Polkowice
24
24. fr
CHAVANEL Sylvain
IAM Cycling
23
25. it
COLBRELLI Sonny
Bardiani - CSF Pro Team
22
26. it
FELLINE Fabio
Trek Factory Racing
22
27. ro
TVETCOV Serghei
Androni Giocattoli - Sidermec
20
28. es
CONTADOR Alberto
Tinkoff - Saxo
20
29. nl
LINDEMAN Bert-Jan
Team LottoNL-Jumbo
20
30. al
ZHUPA Eugert
Southeast
20
31. it
APPOLLONIO Davide
Androni Giocattoli - Sidermec
19
32. fr
MOINARD Amaël
BMC Racing Team
17
33. es
LANDA Mikel
Astana Pro Team
17
34. it
BATTAGLIN Enrico
Bardiani - CSF Pro Team
17
35. it
DE NEGRI Pier Paolo
Nippo - Vini Fantini
16
36. ve
MONSALVE Yonathan
Southeast
16
37. es
INTXAUSTI Beñat
Movistar Team
15
38. it
VISCONTI Giovanni
Movistar Team
14
39. si
BOLE Grega
CCC Sprandi Polkowice
14
40. ru
LAGUTIN Sergey
Team Katusha
13
41. au
PORTE Richie
Team Sky
12
42. bg
MIHAYLOV Nikolay
CCC Sprandi Polkowice
12
43. it
TIRALONGO Paolo
Astana Pro Team
12
44. fr
RéZA Kévin
FDJ
11
45. it
CATALDO Dario
Astana Pro Team
10
46. pl
OWSIAN Lukasz
CCC Sprandi Polkowice
10
47. it
BERLATO Giacomo
Nippo - Vini Fantini
10
48. ch
REICHENBACH Sebastien
IAM Cycling
9
49. it
MALAGUTI Alessandro
Nippo - Vini Fantini
8
50. fr
DOMONT Axel
AG2R La Mondiale
8
51. nl
KRUIJSWIJK Steven
Team LottoNL-Jumbo
8
52. it
RUFFONI Nicola
Bardiani - CSF Pro Team
7
53. co
CHAVES RUBIO Johan Esteban
Orica GreenEDGE
6
54. nl
KEIZER Martijn
Team LottoNL-Jumbo
6
55. it
GAVAZZI Francesco
Southeast
6
56. it
MARANGONI Alan
Team Cannondale - Garmin
6
57. it
PAOLINI Luca
Team Katusha
5
58. nl
VAN POPPEL Boy
Trek Factory Racing
5
59. co
URAN Rigoberto
Etixx - Quick Step
4
60. fr
ROUX Anthony
FDJ
4
61. ch
DILLIER Silvan
BMC Racing Team
4
62. ru
PORSEV Alexander
Team Katusha
4
63. be
VANDEWALLE Kristof
Trek Factory Racing
4
64. cz
KREUZIGER Roman
Tinkoff - Saxo
3
65. it
CARUSO Damiano
BMC Racing Team
3
66. ru
TROFIMOV Yuri
Team Katusha
3
67. at
EISEL Bernhard
Team Sky
3
68. us
HAGA Chad
Team Giant - Alpecin
2
69. au
HEPBURN Michael
Orica GreenEDGE
2
70. it
CUNEGO Damiano
Nippo - Vini Fantini
2
71. pl
MATYSIAK Bartłomiej
CCC Sprandi Polkowice
2
72. it
MONTAGUTI Matteo
AG2R La Mondiale
2
73. es
SANCHEZ Luis Leon
Astana Pro Team
2
74. it
COLEDAN Marco
Trek Factory Racing
2
75. cr
AMADOR Andrey
Movistar Team
1
76. co
BETANCUR Carlos
AG2R La Mondiale
1
77. co
ATAPUMA HURTADO John Darwin
BMC Racing Team
1
78. by
SAMOILAU Branislau
CCC Sprandi Polkowice
1
79. ar
RICHEZE Ariel Maximiliano
Lampre - Merida
1
80. pt
PAULINHO Sérgio
Tinkoff - Saxo
35

Youth Classification

1. it
ARU Fabio
Astana Pro Team
32:40:11
2. it
FORMOLO Davide
Team Cannondale - Garmin
2:11
3. co
CHAVES RUBIO Johan Esteban
Orica GreenEDGE
7:46
4. si
POLANC Jan
Lampre - Merida
19:25
5. it
BONGIORNO Francesco Manuel
Bardiani - CSF Pro Team
21:57
6. fr
ELISSONDE Kenny
FDJ
31:27
7. et
GRMAY Tsgabu
Lampre - Merida
36:35
8. ch
DILLIER Silvan
BMC Racing Team
38:37
9. co
HENAO GOMEZ Sebastián
Team Sky
38:55
10. it
FELLINE Fabio
Trek Factory Racing
39:11
11. es
HERRADA Jesús
Movistar Team
41:44
12. fr
CHEVRIER Clément
IAM Cycling
46:21
13. it
ZILIOLI Gianfranco
Androni Giocattoli - Sidermec
49:20
14. es
FERNáNDEZ Rubén
Movistar Team
51:49
15. it
VILLELLA Davide
Team Cannondale - Garmin
51:58
16. it
COLBRELLI Sonny
Bardiani - CSF Pro Team
57:29
17. us
BROWN Nathan
Team Cannondale - Garmin
58:39
18. ch
KüNG Stefan
BMC Racing Team
58:53
19. au
MATTHEWS Michael
Orica GreenEDGE
59:27
20. fr
DOMONT Axel
AG2R La Mondiale
1:00:33
21. se
LUDVIGSSON Tobias
Team Giant - Alpecin
1:10:39
22. ca
HOULE Hugo
AG2R La Mondiale
1:14:40
23. au
DURBRIDGE Luke
Orica GreenEDGE
1:18:08
24. cz
VAKOC Petr
Etixx - Quick Step
1:18:48
25. it
CHIRICO Luca
Bardiani - CSF Pro Team
1:22:08
26. co
QUINTANA Dayer
Movistar Team
1:25:45
27. pl
OWSIAN Lukasz
CCC Sprandi Polkowice
1:25:50
28. it
BERLATO Giacomo
Nippo - Vini Fantini
1:29:02
29. nl
HOFLAND Moreno
Team LottoNL-Jumbo
1:30:24
30. nl
VAN DER LIJKE Nick
Team LottoNL-Jumbo
1:32:03
31. it
ALAFACI Eugenio
Trek Factory Racing
1:32:46
32. pt
SILVESTRE Fábio
Trek Factory Racing
1:40:01
33. be
VERVAEKE Louis
Lotto Soudal
1:40:18
34. de
ZABEL Rick
BMC Racing Team
1:40:39
35. au
WATSON Calvin
Trek Factory Racing
1:42:22
36. ru
CHERNETCKII Sergei
Team Katusha
1:42:49
37. au
HEPBURN Michael
Orica GreenEDGE
1:57:21

Teams Classification

1.
Astana Pro Team
97:22:29
2.
Team Sky
3:32
3.
BMC Racing Team
4:20
4.
Movistar Team
5:19
5.
Tinkoff - Saxo
14:46
6.
Team Cannondale - Garmin
23:06
7.
Lotto Soudal
36:09
8.
Team Katusha
48:58
9.
Lampre - Merida
49:47
10.
FDJ
54:57
11.
Bardiani - CSF Pro Team
57:25
12.
Etixx - Quick Step
1:08:39
13.
IAM Cycling
1:10:04
14.
Orica GreenEDGE
1:11:51
15.
Southeast
1:19:16
16.
AG2R La Mondiale
1:21:38
17.
Androni Giocattoli - Sidermec
1:43:48
18.
CCC Sprandi Polkowice
1:54:59
19.
Team LottoNL-Jumbo
1:59:06
20.
Nippo - Vini Fantini
2:18:03
21.
Trek Factory Racing
2:34:15
22.
Team Giant - Alpecin
3:06:19