Olympia's 3M Tour

Stage 3

: Reuver > Reuver

Thursday 14th May (2015)

Classification: 2.2

Category: Int. Men


Stage Result

1. nl
STROETINGA Wim
Parkhotel Valkenburg CT
03:22:33
2. nl
VERMELTFOORT Coen
Cyclingteam Join\'s - De Rijke
-
3. nl
VERMEULEN Jeff
Cyclingteam Jo Piels
-
4. nl
ARIESEN Johim
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
-
5. dk
BRøCHNER Nicolai
Riwal Platform Cycling Team
-
6. nl
GERTS Floris
-
7. be
WOUTERS Enzo
-
8. ch
BOHLI Tom
-
9. ch
SCHIR Théry
-
10. nl
BUDDING Martijn
Rabobank Development Team
-
11. be
VERMEULEN Emiel
Team3M
-
12. nl
VAN DER WEIJST Geert
Team3M
-
13. nl
LINDENBURG Jim
-
14. nl
SNIJDER Kevin
-
15. au
KERRISON Jesse
-
16. nl
VAN ZIJL Melvin
Team3M
-
17. nl
STRONKS Ivo
-
18. it
ZANOTTI Marco
Parkhotel Valkenburg CT
-
19. be
GEUENS Alexander
-
20. be
VANSPEYBROECK Tim
Team3M
-
21. nl
EEFTING Roy
Baby-Dump Cyclingteam
-
22. nl
BOS Maikel
-
23. nl
GOEREE Niels
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
-
24. nl
GODRIE Stan
Rabobank Development Team
-
25. nl
MENSINK Rick
-
26. nl
BUGTER Luuc
Baby-Dump Cyclingteam
-
27. nl
BOL Cees
Rabobank Development Team
-
28. nl
TUSVELD Martijn
Rabobank Development Team
-
29. gb
SHAW James
-
30. nl
BOL Jetse
Cyclingteam Join\'s - De Rijke
-
31. nl
HAVIK Piotr
Rabobank Development Team
-
32. nl
MEIJERS Jeroen
Rabobank Development Team
-
33. nl
VERDICK Gijs
-
34. nl
CASTELIJNS Twan
Baby-Dump Cyclingteam
-
35. nl
VAN RHEE Joey
Cyclingteam Jo Piels
-
36. nl
BOSMAN Gert-Jan
Cyclingteam Jo Piels
-
37. nl
MOL Wouter
Cyclingteam Join\'s - De Rijke
-
38. nl
DE KORT Bram
-
39. dk
FOLSACH Casper
Riwal Platform Cycling Team
-
40. dk
PEDERSEN Casper
Riwal Platform Cycling Team
-
41. nl
TIETEMA Bas
-
42. nl
MEEWISSE John
-
43. nl
SCHOONBROODT Bob
Parkhotel Valkenburg CT
-
44. nl
KRUL Stef
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
-
45. nl
BAKKER Dennis
Parkhotel Valkenburg CT
-
46. nl
HAMELINK Jasper
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
-
47. nl
VAN DE VALL Lars
Baby-Dump Cyclingteam
-
48. be
FRISON Frederik
-
49. nl
VAN ZANDBEEK Ronan
Cyclingteam Join\'s - De Rijke
-
50. nl
KOUWENHOVEN Sjoerd
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
-
51. nl
HOEKSTRA Jochem
Cyclingteam Jo Piels
-
52. se
PöLDER Robert
-
53. nl
SWEERING Harry
Baby-Dump Cyclingteam
-
54. nl
POUTSMA Stefan
Cyclingteam Jo Piels
-
55. ru
ZAKARIN Aydar
-
56. nl
DE GREEF Robbert
Cyclingteam Join\'s - De Rijke
-
57. nl
VINGERLING Michael
Team3M
-
58. ie
MCCONVEY Connor
Team3M
-
59. be
CRAEGHS Maarten
-
60. be
POLS Ruben
-
61. fr
MONCORGE Pierre
-
62. nl
HARMS Jos
-
63. nl
SCHREURS Mark
-
64. nl
TE STROET Rens
Cyclingteam Jo Piels
-
65. nl
REINDERS Elmar
Cyclingteam Jo Piels
-
66. nl
BEUKEBOOM Dion
Parkhotel Valkenburg CT
-
67. nl
JANSSEN Dick
-
68. nl
HORRING Lars
-
69. nl
BOEVE Mats
-
70. nl
BLOKKER Joris
Parkhotel Valkenburg CT
-
71. nl
VAN DEN BERG Jim
Parkhotel Valkenburg CT
0:14
72. be
VEREECKEN Nicolas
Team3M
0:26
73. nl
TE BRAKE Remco
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
-
74. nl
HOOGHIEMSTER Rene
Baby-Dump Cyclingteam
0:28
75. be
VAN HOOYDONCK Nathan
0:00
76. be
HEMROULLE Johan
0:41
77. nl
VAN SCHIP Jan-willem
Baby-Dump Cyclingteam
0:57
78. ru
KURBATOV Alexey
2:47
79. ru
RAZUMOV Nikita
-
80. ru
ILCHENKO Vladimir
-
81. se
ANDERBERG Hampus
-
82. nl
VAN DEN ESSCHERT Daan
4:00
83. se
SVENSSON Johan
-
84. nl
LINDEMAN Adrie
4:11
85. dk
JORGENSEN Kasper Linde
Riwal Platform Cycling Team
-
86. nl
VAN TRIJP Maarten
Rabobank Development Team
-
87. au
TANSLEY George
-
88. nl
KWELDAM Nick
-
89. nl
SCHOUTEN Daan
-
90. ru
CHURSIN Pavel
-
91. nl
HOUWERS Bor
-
92. fi
HENTTALA Niklas
-
93. nl
JANSSEN Yannick
-
94. dk
KONGSTAD Tobias
Riwal Platform Cycling Team
-
95. nl
HOEKSTRA Marco
-
96. nl
BOSTERS Jurriën
-
97. nl
HEREIJGERS Kobus
Cyclingteam Join\'s - De Rijke
-
98. nl
MEIJERS Daan
Cyclingteam Join\'s - De Rijke
5:16
99. dk
MøRKøV Jesper
Riwal Platform Cycling Team
9:12
DNF. nl
VAN DER ZWET Arno
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
-

General Classification

1. nl
BOL Jetse
Cyclingteam Join\'s - De Rijke
10:52:32
2. nl
SCHOONBROODT Bob
Parkhotel Valkenburg CT
0:18
3. nl
HAVIK Piotr
Rabobank Development Team
0:28
4. nl
BOSMAN Gert-Jan
Cyclingteam Jo Piels
0:33
5. be
VAN HOOYDONCK Nathan
0:34
6. nl
TUSVELD Martijn
Rabobank Development Team
0:39
7. nl
VAN ZANDBEEK Ronan
Cyclingteam Join\'s - De Rijke
0:43
8. nl
BAKKER Dennis
Parkhotel Valkenburg CT
0:48
9. nl
MEIJERS Jeroen
Rabobank Development Team
0:50
10. nl
VAN DER WEIJST Geert
Team3M
0:52
11. nl
HAMELINK Jasper
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
0:56
12. be
FRISON Frederik
1:23
13. nl
BOS Maikel
2:17
14. nl
SWEERING Harry
Baby-Dump Cyclingteam
-
15. nl
VAN RHEE Joey
Cyclingteam Jo Piels
6:06
16. au
KERRISON Jesse
6:22
17. nl
HOEKSTRA Jochem
Cyclingteam Jo Piels
6:26
18. nl
DE GREEF Robbert
Cyclingteam Join\'s - De Rijke
6:33
19. nl
VAN ZIJL Melvin
Team3M
6:41
20. nl
BUDDING Martijn
Rabobank Development Team
6:46
21. nl
VINGERLING Michael
Team3M
6:51
22. nl
CASTELIJNS Twan
Baby-Dump Cyclingteam
7:00
23. gb
SHAW James
7:11
24. nl
GOEREE Niels
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
7:32
25. nl
SNIJDER Kevin
7:37
26. nl
DE KORT Bram
7:55
27. dk
FOLSACH Casper
Riwal Platform Cycling Team
8:01
28. nl
STRONKS Ivo
8:04
29. nl
MENSINK Rick
8:07
30. nl
VERMEULEN Jeff
Cyclingteam Jo Piels
8:34
31. nl
VERMELTFOORT Coen
Cyclingteam Join\'s - De Rijke
8:35
32. ch
SCHIR Théry
-
33. ch
BOHLI Tom
8:39
34. nl
GERTS Floris
-
35. nl
STROETINGA Wim
Parkhotel Valkenburg CT
8:43
36. nl
REINDERS Elmar
Cyclingteam Jo Piels
-
37. nl
TIETEMA Bas
8:44
38. nl
MOL Wouter
Cyclingteam Join\'s - De Rijke
8:45
39. nl
GODRIE Stan
Rabobank Development Team
8:55
40. nl
BOL Cees
Rabobank Development Team
-
41. be
VERMEULEN Emiel
Team3M
8:58
42. it
ZANOTTI Marco
Parkhotel Valkenburg CT
8:59
43. nl
KRUL Stef
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
9:01
44. nl
TE STROET Rens
Cyclingteam Jo Piels
9:03
45. nl
BEUKEBOOM Dion
Parkhotel Valkenburg CT
9:04
46. ie
MCCONVEY Connor
Team3M
9:14
47. be
VEREECKEN Nicolas
Team3M
9:18
48. nl
VAN DEN BERG Jim
Parkhotel Valkenburg CT
-
49. nl
TE BRAKE Remco
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
9:24
50. be
POLS Ruben
9:28
51. be
GEUENS Alexander
9:32
52. se
PöLDER Robert
9:43
53. nl
EEFTING Roy
Baby-Dump Cyclingteam
9:46
54. ru
KURBATOV Alexey
-
55. nl
VAN DE VALL Lars
Baby-Dump Cyclingteam
-
56. be
WOUTERS Enzo
9:49
57. ru
ILCHENKO Vladimir
-
58. ru
ZAKARIN Aydar
9:56
59. nl
VERDICK Gijs
10:01
60. nl
LINDENBURG Jim
10:02
61. dk
BRøCHNER Nicolai
Riwal Platform Cycling Team
10:11
62. nl
BOEVE Mats
10:12
63. nl
MEEWISSE John
10:14
64. nl
JANSSEN Dick
10:21
65. nl
ARIESEN Johim
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
10:22
66. be
VANSPEYBROECK Tim
Team3M
10:26
67. dk
PEDERSEN Casper
Riwal Platform Cycling Team
10:28
68. nl
HARMS Jos
10:34
69. nl
BLOKKER Joris
Parkhotel Valkenburg CT
10:38
70. be
CRAEGHS Maarten
-
71. nl
VAN SCHIP Jan-willem
Baby-Dump Cyclingteam
10:43
72. nl
KOUWENHOVEN Sjoerd
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
10:53
73. nl
POUTSMA Stefan
Cyclingteam Jo Piels
11:10
74. nl
HORRING Lars
11:21
75. nl
SCHREURS Mark
11:39
76. se
ANDERBERG Hampus
11:55
77. nl
HEREIJGERS Kobus
Cyclingteam Join\'s - De Rijke
13:05
78. nl
HOOGHIEMSTER Rene
Baby-Dump Cyclingteam
-
79. ru
CHURSIN Pavel
13:57
80. nl
MEIJERS Daan
Cyclingteam Join\'s - De Rijke
14:06
81. nl
SCHOUTEN Daan
14:12
82. nl
KWELDAM Nick
-
83. nl
JANSSEN Yannick
14:52
84. se
SVENSSON Johan
15:27
85. nl
LINDEMAN Adrie
15:32
86. nl
HOEKSTRA Marco
-
87. nl
HOUWERS Bor
15:50
88. nl
VAN TRIJP Maarten
Rabobank Development Team
18:14
89. au
TANSLEY George
19:06
90. be
HEMROULLE Johan
20:23
91. fr
MONCORGE Pierre
21:19
92. ru
RAZUMOV Nikita
23:19
93. nl
BUGTER Luuc
Baby-Dump Cyclingteam
23:41
94. nl
VAN DEN ESSCHERT Daan
24:57
95. nl
BOSTERS Jurriën
25:11
96. dk
KONGSTAD Tobias
Riwal Platform Cycling Team
25:27
97. fi
HENTTALA Niklas
25:49
98. dk
JORGENSEN Kasper Linde
Riwal Platform Cycling Team
27:41
99. dk
MøRKøV Jesper
Riwal Platform Cycling Team
30:59

Points Classification

1. nl
STROETINGA Wim
Parkhotel Valkenburg CT
50
2. nl
VERMELTFOORT Coen
Cyclingteam Join\'s - De Rijke
40
3. dk
BRøCHNER Nicolai
Riwal Platform Cycling Team
28
4. nl
SCHOONBROODT Bob
Parkhotel Valkenburg CT
26
5. nl
BOL Jetse
Cyclingteam Join\'s - De Rijke
25
6. nl
VERMEULEN Jeff
Cyclingteam Jo Piels
22
7. ch
BOHLI Tom
20
8. nl
ARIESEN Johim
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
16
9. be
VAN HOOYDONCK Nathan
15
10. nl
HAVIK Piotr
Rabobank Development Team
14
11. nl
VAN DER WEIJST Geert
Team3M
13
12. nl
GERTS Floris
13
13. be
WOUTERS Enzo
13
14. nl
BAKKER Dennis
Parkhotel Valkenburg CT
12
15. nl
TUSVELD Martijn
Rabobank Development Team
10
16. be
VEREECKEN Nicolas
Team3M
9
17. nl
BOSMAN Gert-Jan
Cyclingteam Jo Piels
8
18. au
KERRISON Jesse
8
19. ch
SCHIR Théry
8
20. it
ZANOTTI Marco
Parkhotel Valkenburg CT
8
21. nl
MEIJERS Jeroen
Rabobank Development Team
7
22. be
FRISON Frederik
6
23. nl
BUDDING Martijn
Rabobank Development Team
6
24. nl
VAN ZANDBEEK Ronan
Cyclingteam Join\'s - De Rijke
5
25. nl
MOL Wouter
Cyclingteam Join\'s - De Rijke
5
26. be
VERMEULEN Emiel
Team3M
5
27. nl
BOS Maikel
4
28. nl
SWEERING Harry
Baby-Dump Cyclingteam
3
29. nl
LINDENBURG Jim
3
30. nl
HAMELINK Jasper
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
2
31. nl
SNIJDER Kevin
2

Youth Classification

1. nl
HAVIK Piotr
Rabobank Development Team
10:53:00
2. be
VAN HOOYDONCK Nathan
0:06
3. nl
BUDDING Martijn
Rabobank Development Team
6:18
4. gb
SHAW James
6:43
5. nl
GOEREE Niels
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
7:04
6. nl
MENSINK Rick
7:39
7. nl
TIETEMA Bas
8:16
8. nl
BOL Cees
Rabobank Development Team
8:27
9. nl
KRUL Stef
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
8:33
10. be
POLS Ruben
9:00
11. be
GEUENS Alexander
9:04
12. be
WOUTERS Enzo
9:21
13. ru
ILCHENKO Vladimir
-
14. nl
VERDICK Gijs
9:33
15. nl
LINDENBURG Jim
9:34
16. nl
MEEWISSE John
9:46
17. nl
JANSSEN Dick
9:53
18. dk
PEDERSEN Casper
Riwal Platform Cycling Team
10:00
19. nl
VAN SCHIP Jan-willem
Baby-Dump Cyclingteam
10:15
20. se
ANDERBERG Hampus
11:27
21. ru
CHURSIN Pavel
13:29
22. nl
SCHOUTEN Daan
13:44
23. be
HEMROULLE Johan
19:55
24. ru
RAZUMOV Nikita
22:51
25. dk
KONGSTAD Tobias
Riwal Platform Cycling Team
24:59
26. fi
HENTTALA Niklas
25:21

Teams Classification

1.
Rabobank Development Team
32:39:26
2.
Cyclingteam Join\'s - De Rijke
5:34
3.
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
6:09
4.
Parkhotel Valkenburg CT
8:17
5.
Cyclingteam Jo Piels
11:15
6.
Team3M
12:20
7.
Lotto - Soudal U23
13:30
8.
BMC Development Team
13:45
9.
WV De Jonge Renner
15:39
10.
Baby-Dump Cyclingteam
16:46
11.
Sensa-Kanjers voor Kanjers CT
25:56
12.
Riwal Platform Cycling Team
26:52
13.
NWVG
27:05
14.
Russia
27:28
15.
Team Bliz-Merida
29:59