Go to:  Stage 1 (TTT) 

Paris-Arras Tour

Stage 1 (TTT)

: Virty en artois > Bailleul-Sire-Berthoult

Friday 22nd May (2015)

Classification: 2.2

Category: Int. Men

Distance: 31km


Stage Result

1.
Verandas Willems Cycling Team
00:38:19
1. be
VAN ZUMMEREN Stef
00:38:19
1. be
BILLE Gaetan
00:38:19
1. be
CALLEEUW Joeri
00:38:19
1. be
PARDINI Olivier
00:38:19
1. be
PREMONT Christophe
00:38:19
1. be
CLAEYS Dimitri
00:38:19
2.
Wallonie - Bruxelles
00:38:48
2. be
HABEAUX Gregory
-
2. be
DUFRASNE Jonathan
-
2. be
WARNIER Antoine
-
2. be
DELFOSSE Sebastien
-
2. be
CHEVALIER Olivier
-
2. be
ISTA Kevyn
-
3.
Australia
00:39:01
3. au
CARPENTER Harry
-
3. au
CLEMENTS Alex
-
3. au
EDMONDSON Alexander
-
3. au
HAIG Jack
-
3. au
SCOTSON Miles
-
4.
Lotto - Soudal U23
00:39:02
4. au
TANSLEY George
-
4. be
LEYSEN Senne
-
4. dk
KRIGBAUM Mathias
-
4. be
GOOLAERTS Michael
-
4. be
FRISON Frederik
-
4. be
CRAEGHS Maarten
-
5.
Team Almeborg-Bornholm
00:39:03
5. dk
TOFT Martin
-
5. dk
CARSTENSEN Lars
-
5. dk
WESTERGAARD Mathias
-
5. dk
ANDREASEN Jesper Juul
-
5. dk
WINDING Heine
-
5. dk
LISSON Christoffer
-
6.
Team Trefor - Blue Water
00:39:15
6. dk
ANDERSEN Søren Kragh
-
6. dk
FODER HOLM Daniel
-
6. dk
CLAUSEN Patrick
-
6. dk
RASMUSSEN Alex
-
6. dk
PEDERSEN Mark Sehested
-
6. dk
ANDERSEN Asbjørn Kragh
-
7.
Cyclingteam Jo Piels
00:39:16
7. nl
RODENBURG Tim
-
7. nl
VERMEULEN Jeff
-
7. nl
VAN RHEE Joey
-
7. nl
POUTSMA Stefan
-
7. nl
REINDERS Elmar
-
7. nl
JANSSEN Adriaan
-
8.
Team Vorarlberg
00:39:18
8. at
SCHREIBER Manuel
-
8. ch
WINTER Nicolas
-
8. fr
BALDO Nicolas
-
8. de
JANORSCHKE Grischa
-
8. at
JäGER Patrick
-
8. de
MEILER Lukas
-
9.
Great Britain
00:39:23
9. gb
STEWART Mark
-
9. gb
CULLAIGH Gabriel
-
9. gb
KELLY Jake
-
9. gb
DAVIES Scott
-
9. gb
DOULL Owain
-
9. gb
DIBBEN Jonathan
-
10.
Equipe Cycliste Armée de Terre
00:39:50
10. fr
MAINARD Jerome
-
10. fr
LE ROUX Romain
-
10. fr
LEBRETON Kévin
-
10. fr
GUYOT Yann
-
10. fr
BODIOT Alexis
-
10. fr
DUVAL Julien
-
11.
AWT-GreenWay
00:40:11
11. fr
BOUHANNI Rayane
-
11. fr
GUERIN Alexis
-
11. es
CUADROS MORATA Álvaro
-
11. cz
NOVAK Jakub
-
11. de
BROCKHOFF Jan
-
12.
Auber 93
00:40:26
12. fr
TRONET Steven
-
12. fr
MALDONADO Anthony
-
12. fr
MENUT David
-
12. fr
GUAY Julien
-
12. fr
RENAULT Maxime
-
13.
CC Nogent sur Oise
00:40:43
13. fr
LEGRAS Nicolas
-
13. fr
TRACA Baptiste
-
13. fr
HAVOT Sébastien
-
13. fr
VAN HAVERBEKE Julien
-
13. fr
GINELLI Vincent
-
13. fr
GARBET Nicolas
-
14.
Murias Taldea
00:40:48
14. es
BARRENETXEA Ander
-
14. es
INTZIARTE Unai
-
14. es
GONZáLEZ Adrián
-
14. es
BRAVO OIARBIDE Garikoitz
-
14. es
BAGüES KALPARSORO Aritz
-
15.
Cyclingteam Join's - De Rijke
00:41:11
15. nl
MEIJERS Daan
-
15. nl
VAN REEK Timon
-
15. nl
VIERHOUTEN Gino
-
15. nl
DE GREEF Robbert
-
15. nl
GROEN Ike
-
16.
Dunkerque Littoral Cyclisme
00:41:29
16. fr
DE JONCKHEERE Johan
-
16. fr
DRANCOURT Pierre
-
16. fr
EVENOT Killian
-
16. fr
HARBONNIER Sebastien
-
16. fr
BERNARD Quentin
-
16. be
RICART Alexandre
-
17.
Team Ecuador
00:42:30
17. es
DOMINGUEZ BARRAGAN Daniel
-
17. es
FERNANDEZ SUAREZ Higinio
-
17. ec
MONTENEGRO Jorge
-
17. es
ROVIRA POUS Jaume
-
17. ec
QUISHPE QUISHPE Carlos Eduardo
-
18.
Lokosphinx
00:42:40
18. ru
SHALUNOV Evgeny
-
18. ru
SOKOLOV Dmitry
-
18. ru
SHILOV Sergey
-
18. ru
NEUSTROEV Vasily
-
18. ru
VDOVIN Sergey
-
18. ru
VDOVIN Alexander
-

General Classification

1. be
VAN ZUMMEREN Stef
Verandas Willems Cycling Team
00:38:18
2. be
BILLE Gaetan
Verandas Willems Cycling Team
-
3. be
CALLEEUW Joeri
Verandas Willems Cycling Team
-
4. be
CLAEYS Dimitri
Verandas Willems Cycling Team
-
5. be
PARDINI Olivier
Verandas Willems Cycling Team
-
6. be
CHEVALIER Olivier
Wallonie - Bruxelles
0:10
7. be
WARNIER Antoine
Wallonie - Bruxelles
-
8. be
DUFRASNE Jonathan
Wallonie - Bruxelles
-
9. be
HABEAUX Gregory
Wallonie - Bruxelles
-
10. be
ISTA Kevyn
Wallonie - Bruxelles
-
11. au
CARPENTER Harry
0:20
12. au
CLEMENTS Alex
-
13. au
EDMONDSON Alexander
-
14. au
SCOTSON Miles
-
15. be
FRISON Frederik
0:25
16. be
GOOLAERTS Michael
-
17. dk
KRIGBAUM Mathias
-
18. be
LEYSEN Senne
-
19. dk
ANDERSEN Søren Kragh
Team Trefor - Blue Water
0:30
20. dk
ANDERSEN Asbjørn Kragh
Team Trefor - Blue Water
-
21. dk
PEDERSEN Mark Sehested
Team Trefor - Blue Water
-
22. dk
CLAUSEN Patrick
Team Trefor - Blue Water
-
23. dk
FODER HOLM Daniel
Team Trefor - Blue Water
-
24. nl
RODENBURG Tim
Cyclingteam Jo Piels
0:35
25. nl
JANSSEN Adriaan
Cyclingteam Jo Piels
-
26. nl
VERMEULEN Jeff
Cyclingteam Jo Piels
-
27. nl
VAN RHEE Joey
Cyclingteam Jo Piels
-
28. nl
POUTSMA Stefan
Cyclingteam Jo Piels
-
29. fr
BALDO Nicolas
Team Vorarlberg
0:40
30. de
JANORSCHKE Grischa
Team Vorarlberg
-
31. at
JäGER Patrick
Team Vorarlberg
-
32. de
MEILER Lukas
Team Vorarlberg
-
33. ch
WINTER Nicolas
Team Vorarlberg
-
34. au
HAIG Jack
0:44
35. gb
DOULL Owain
Team Wiggins
0:45
36. gb
DIBBEN Jonathan
Team Wiggins
-
37. gb
DAVIES Scott
-
38. gb
CULLAIGH Gabriel
-
39. dk
TOFT Martin
0:50
40. dk
CARSTENSEN Lars
Team Almeborg-Bornholm
-
41. dk
WESTERGAARD Mathias
Team Almeborg-Bornholm
-
42. dk
WINDING Heine
-
43. dk
LISSON Christoffer
Team Almeborg-Bornholm
-
44. fr
DUVAL Julien
Equipe Cycliste Armée de Terre
0:55
45. fr
LEBRETON Kévin
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
46. fr
LE ROUX Romain
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
47. fr
MAINARD Jerome
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
48. fr
BOUHANNI Rayane
AWT-GreenWay
1:00
49. fr
GUERIN Alexis
AWT-GreenWay
-
50. cz
NOVAK Jakub
AWT-GreenWay
-
51. de
BROCKHOFF Jan
AWT-GreenWay
-
52. fr
TRONET Steven
Auber 93
1:05
53. fr
MALDONADO Anthony
Auber 93
-
54. fr
MENUT David
Auber 93
-
55. fr
GUAY Julien
Auber 93
-
56. fr
RENAULT Maxime
Auber 93
-
57. fr
HAVOT Sébastien
1:10
58. fr
GARBET Nicolas
-
59. fr
GINELLI Vincent
-
60. fr
LEGRAS Nicolas
-
61. fr
TRACA Baptiste
-
62. fr
VAN HAVERBEKE Julien
-
63. es
BAGüES KALPARSORO Aritz
Murias Taldea
1:15
64. es
BRAVO OIARBIDE Garikoitz
Murias Taldea
-
65. es
BARRENETXEA Ander
Murias Taldea
-
66. es
INTZIARTE Unai
Murias Taldea
-
67. nl
VAN REEK Timon
Cyclingteam Join's - De Rijke
1:20
68. nl
GROEN Ike
Cyclingteam Join's - De Rijke
-
69. nl
MEIJERS Daan
Cyclingteam Join's - De Rijke
-
70. nl
DE GREEF Robbert
Cyclingteam Join's - De Rijke
-
71. ru
SHALUNOV Evgeny
Lokosphinx
-
72. ru
VDOVIN Alexander
Lokosphinx
-
73. ru
NEUSTROEV Vasily
Lokosphinx
-
74. ru
SHILOV Sergey
Lokosphinx
-
75. ru
SOKOLOV Dmitry
Lokosphinx
-
76. ec
QUISHPE QUISHPE Carlos Eduardo
Team Ecuador
-
77. ec
MONTENEGRO Jorge
Team Ecuador
-
78. es
FERNANDEZ SUAREZ Higinio
Team Ecuador
-
79. es
DOMINGUEZ BARRAGAN Daniel
Team Ecuador
-
80. es
ROVIRA POUS Jaume
Team Ecuador
-
81. fr
BERNARD Quentin
-
82. fr
DRANCOURT Pierre
-
83. fr
EVENOT Killian
-
84. fr
HARBONNIER Sebastien
-
85. be
RICART Alexandre
-
86. be
CRAEGHS Maarten
3:04
87. dk
ANDREASEN Jesper Juul
Team Almeborg-Bornholm
3:07
88. fr
DE JONCKHEERE Johan
3:15
89. be
PREMONT Christophe
Verandas Willems Cycling Team
3:42
90. be
DELFOSSE Sebastien
Wallonie - Bruxelles
4:14
91. fr
BODIOT Alexis
Equipe Cycliste Armée de Terre
4:33
92. fr
GUYOT Yann
Equipe Cycliste Armée de Terre
5:01
93. dk
RASMUSSEN Alex
Team Trefor - Blue Water
5:24
94. es
GONZáLEZ Adrián
Murias Taldea
5:25
95. ru
VDOVIN Sergey
Lokosphinx
5:29
96. gb
KELLY Jake
5:30
97. gb
STEWART Mark
-
98. au
TANSLEY George
5:33
99. es
CUADROS MORATA Álvaro
AWT-GreenWay
6:06
100. at
SCHREIBER Manuel
Team Vorarlberg
6:39
101. nl
REINDERS Elmar
Cyclingteam Jo Piels
7:55
102. nl
VIERHOUTEN Gino
Cyclingteam Join's - De Rijke
12:48