Go to:  Stage 1 (TTT)  Stage 2 

Paris-Arras Tour

Stage 2

: Ficheux > Beaurains

Saturday 23rd May (2015)

Classification: 2.2

Category: Int. Men

Distance: 176km


Stage Result

1. nl
VERMEULEN Jeff
Cyclingteam Jo Piels
04:05:36
2. dk
ANDERSEN Asbjørn Kragh
Team Trefor - Blue Water
-
3. ru
SHILOV Sergey
Lokosphinx
-
4. au
EDMONDSON Alexander
-
5. de
JANORSCHKE Grischa
Team Vorarlberg
-
6. ru
SOKOLOV Dmitry
Lokosphinx
-
7. nl
VAN RHEE Joey
Cyclingteam Jo Piels
-
8. fr
BOUHANNI Rayane
AWT-GreenWay
-
9. be
CHEVALIER Olivier
Wallonie - Bruxelles
-
10. be
CALLEEUW Joeri
Verandas Willems Cycling Team
-
11. nl
MEIJERS Daan
Cyclingteam Join's - De Rijke
-
12. gb
DOULL Owain
Team Wiggins
-
13. fr
GARBET Nicolas
-
14. fr
TRONET Steven
Auber 93
-
15. be
PARDINI Olivier
Verandas Willems Cycling Team
-
16. fr
GUERIN Alexis
AWT-GreenWay
-
17. fr
DUVAL Julien
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
18. dk
LISSON Christoffer
Team Almeborg-Bornholm
-
19. be
GOOLAERTS Michael
-
20. dk
PEDERSEN Mark Sehested
Team Trefor - Blue Water
-
21. fr
MENUT David
Auber 93
-
22. es
GONZáLEZ Adrián
Murias Taldea
-
23. de
BROCKHOFF Jan
AWT-GreenWay
-
24. be
CLAEYS Dimitri
Verandas Willems Cycling Team
-
25. nl
DE GREEF Robbert
Cyclingteam Join's - De Rijke
-
26. be
HABEAUX Gregory
Wallonie - Bruxelles
-
27. be
BILLE Gaetan
Verandas Willems Cycling Team
-
28. es
BRAVO OIARBIDE Garikoitz
Murias Taldea
-
29. be
RICART Alexandre
-
30. be
WARNIER Antoine
Wallonie - Bruxelles
-
31. be
VAN ZUMMEREN Stef
Verandas Willems Cycling Team
-
32. dk
FODER HOLM Daniel
Team Trefor - Blue Water
-
33. fr
BALDO Nicolas
Team Vorarlberg
-
34. es
DOMINGUEZ BARRAGAN Daniel
Team Ecuador
-
35. dk
KRIGBAUM Mathias
-
36. ch
WINTER Nicolas
Team Vorarlberg
-
37. fr
MAINARD Jerome
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
38. gb
DAVIES Scott
-
39. dk
CARSTENSEN Lars
Team Almeborg-Bornholm
-
40. nl
RODENBURG Tim
Cyclingteam Jo Piels
-
41. gb
CULLAIGH Gabriel
-
42. fr
LEBRETON Kévin
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
43. nl
POUTSMA Stefan
Cyclingteam Jo Piels
-
44. be
PREMONT Christophe
Verandas Willems Cycling Team
0:33
45. dk
WINDING Heine
11:52
46. au
CARPENTER Harry
-
47. dk
WESTERGAARD Mathias
Team Almeborg-Bornholm
-
48. fr
HAVOT Sébastien
-
49. cz
NOVAK Jakub
AWT-GreenWay
-
50. fr
GINELLI Vincent
-
51. at
JäGER Patrick
Team Vorarlberg
-
52. fr
VAN HAVERBEKE Julien
-
53. ru
NEUSTROEV Vasily
Lokosphinx
-
54. dk
TOFT Martin
-
55. fr
TRACA Baptiste
-
56. fr
LEGRAS Nicolas
-
57. es
CUADROS MORATA Álvaro
AWT-GreenWay
-
58. dk
ANDERSEN Asbjørn Kragh
Team Trefor - Blue Water
-
59. at
SCHREIBER Manuel
Team Vorarlberg
-
60. dk
CLAUSEN Patrick
Team Trefor - Blue Water
-
61. fr
HARBONNIER Sebastien
-
62. nl
JANSSEN Adriaan
Cyclingteam Jo Piels
-
63. fr
GUAY Julien
Auber 93
-
64. be
LEYSEN Senne
-
65. fr
RENAULT Maxime
Auber 93
-
66. de
MEILER Lukas
Team Vorarlberg
-
67. ru
VDOVIN Sergey
Lokosphinx
-
68. nl
VAN REEK Timon
Cyclingteam Join's - De Rijke
-
69. es
FERNANDEZ SUAREZ Higinio
Team Ecuador
-
70. es
ROVIRA POUS Jaume
Team Ecuador
-
71. fr
GUYOT Yann
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
72. nl
GROEN Ike
Cyclingteam Join's - De Rijke
-
73. gb
STEWART Mark
-
74. fr
MALDONADO Anthony
Auber 93
-
75. fr
BODIOT Alexis
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
76. fr
LE ROUX Romain
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
77. be
CRAEGHS Maarten
-
78. be
ISTA Kevyn
Wallonie - Bruxelles
-
79. ec
QUISHPE QUISHPE Carlos Eduardo
Team Ecuador
-
80. ec
MONTENEGRO Jorge
Team Ecuador
-
81. be
FRISON Frederik
-
82. be
DUFRASNE Jonathan
Wallonie - Bruxelles
-
83. dk
ANDREASEN Jesper Juul
Team Almeborg-Bornholm
-
84. be
DELFOSSE Sebastien
Wallonie - Bruxelles
-
85. gb
DIBBEN Jonathan
Team Wiggins
-
86. ru
VDOVIN Alexander
Lokosphinx
-
87. fr
DE JONCKHEERE Johan
-
88. fr
DRANCOURT Pierre
-
89. es
INTZIARTE Unai
Murias Taldea
-
90. au
TANSLEY George
-
91. es
BARRENETXEA Ander
Murias Taldea
-
92. ru
SHALUNOV Evgeny
Lokosphinx
-
93. es
BAGüES KALPARSORO Aritz
Murias Taldea
-
94. fr
EVENOT Killian
-
95. au
CLEMENTS Alex
-
96. fr
BERNARD Quentin
-
DNF. au
SCOTSON Miles
-
DNF. dk
RASMUSSEN Alex
Team Trefor - Blue Water
-
DNF. gb
KELLY Jake
-
DNF. nl
VIERHOUTEN Gino
Cyclingteam Join's - De Rijke
-
DNF. nl
REINDERS Elmar
Cyclingteam Jo Piels
-
DNS. au
HAIG Jack
-

General Classification

1. be
CALLEEUW Joeri
Verandas Willems Cycling Team
04:43:51
2. be
BILLE Gaetan
Verandas Willems Cycling Team
0:01
3. be
PARDINI Olivier
Verandas Willems Cycling Team
0:03
4. be
CLAEYS Dimitri
Verandas Willems Cycling Team
-
5. be
VAN ZUMMEREN Stef
Verandas Willems Cycling Team
-
6. be
CHEVALIER Olivier
Wallonie - Bruxelles
0:13
7. be
HABEAUX Gregory
Wallonie - Bruxelles
-
8. be
WARNIER Antoine
Wallonie - Bruxelles
-
9. au
EDMONDSON Alexander
0:20
10. dk
ANDERSEN Asbjørn Kragh
Team Trefor - Blue Water
0:27
11. nl
VERMEULEN Jeff
Cyclingteam Jo Piels
0:28
12. be
GOOLAERTS Michael
-
13. dk
KRIGBAUM Mathias
-
14. dk
PEDERSEN Mark Sehested
Team Trefor - Blue Water
0:33
15. dk
FODER HOLM Daniel
Team Trefor - Blue Water
-
16. nl
VAN RHEE Joey
Cyclingteam Jo Piels
0:38
17. nl
RODENBURG Tim
Cyclingteam Jo Piels
-
18. nl
POUTSMA Stefan
Cyclingteam Jo Piels
-
19. de
JANORSCHKE Grischa
Team Vorarlberg
0:43
20. fr
BALDO Nicolas
Team Vorarlberg
-
21. ch
WINTER Nicolas
Team Vorarlberg
-
22. gb
DOULL Owain
Team Wiggins
0:48
23. gb
DAVIES Scott
-
24. gb
CULLAIGH Gabriel
-
25. dk
CARSTENSEN Lars
Team Almeborg-Bornholm
0:53
26. fr
DUVAL Julien
Equipe Cycliste Armée de Terre
0:58
27. fr
MAINARD Jerome
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
28. fr
LEBRETON Kévin
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
29. fr
BOUHANNI Rayane
AWT-GreenWay
1:01
30. de
BROCKHOFF Jan
AWT-GreenWay
1:02
31. fr
GUERIN Alexis
AWT-GreenWay
1:03
32. fr
TRONET Steven
Auber 93
1:08
33. fr
MENUT David
Auber 93
-
34. fr
GARBET Nicolas
1:13
35. dk
LISSON Christoffer
Team Almeborg-Bornholm
-
36. es
BRAVO OIARBIDE Garikoitz
Murias Taldea
1:18
37. ru
SHILOV Sergey
Lokosphinx
1:19
38. ru
SOKOLOV Dmitry
Lokosphinx
1:23
39. nl
MEIJERS Daan
Cyclingteam Join's - De Rijke
-
40. nl
DE GREEF Robbert
Cyclingteam Join's - De Rijke
-
41. be
RICART Alexandre
-
42. es
DOMINGUEZ BARRAGAN Daniel
Team Ecuador
-
43. be
PREMONT Christophe
Verandas Willems Cycling Team
4:18
44. es
GONZáLEZ Adrián
Murias Taldea
5:28
45. be
ISTA Kevyn
Wallonie - Bruxelles
12:05
46. be
DUFRASNE Jonathan
Wallonie - Bruxelles
-
47. au
CARPENTER Harry
12:15
48. au
CLEMENTS Alex
-
49. be
LEYSEN Senne
12:20
50. be
FRISON Frederik
-
51. dk
ANDERSEN Asbjørn Kragh
Team Trefor - Blue Water
12:25
52. dk
CLAUSEN Patrick
Team Trefor - Blue Water
-
53. nl
JANSSEN Adriaan
Cyclingteam Jo Piels
12:30
54. at
JäGER Patrick
Team Vorarlberg
12:35
55. de
MEILER Lukas
Team Vorarlberg
-
56. gb
DIBBEN Jonathan
Team Wiggins
12:40
57. dk
WINDING Heine
12:45
58. dk
WESTERGAARD Mathias
Team Almeborg-Bornholm
-
59. dk
TOFT Martin
-
60. fr
LE ROUX Romain
Equipe Cycliste Armée de Terre
12:50
61. cz
NOVAK Jakub
AWT-GreenWay
12:55
62. fr
GUAY Julien
Auber 93
13:00
63. fr
RENAULT Maxime
Auber 93
-
64. fr
MALDONADO Anthony
Auber 93
-
65. fr
HAVOT Sébastien
13:05
66. fr
GINELLI Vincent
-
67. fr
VAN HAVERBEKE Julien
-
68. fr
TRACA Baptiste
-
69. fr
LEGRAS Nicolas
-
70. es
INTZIARTE Unai
Murias Taldea
13:10
71. es
BARRENETXEA Ander
Murias Taldea
-
72. es
BAGüES KALPARSORO Aritz
Murias Taldea
-
73. ru
NEUSTROEV Vasily
Lokosphinx
13:15
74. fr
HARBONNIER Sebastien
-
75. nl
VAN REEK Timon
Cyclingteam Join's - De Rijke
-
76. es
FERNANDEZ SUAREZ Higinio
Team Ecuador
-
77. es
ROVIRA POUS Jaume
Team Ecuador
-
78. nl
GROEN Ike
Cyclingteam Join's - De Rijke
-
79. ec
QUISHPE QUISHPE Carlos Eduardo
Team Ecuador
-
80. ec
MONTENEGRO Jorge
Team Ecuador
-
81. ru
VDOVIN Alexander
Lokosphinx
-
82. fr
DRANCOURT Pierre
-
83. ru
SHALUNOV Evgeny
Lokosphinx
-
84. fr
EVENOT Killian
-
85. fr
BERNARD Quentin
-
86. be
CRAEGHS Maarten
14:59
87. dk
ANDREASEN Jesper Juul
Team Almeborg-Bornholm
15:02
88. fr
DE JONCKHEERE Johan
15:10
89. be
DELFOSSE Sebastien
Wallonie - Bruxelles
16:09
90. fr
BODIOT Alexis
Equipe Cycliste Armée de Terre
16:28
91. fr
GUYOT Yann
Equipe Cycliste Armée de Terre
16:56
92. ru
VDOVIN Sergey
Lokosphinx
17:24
93. gb
STEWART Mark
17:25
94. au
TANSLEY George
17:28
95. es
CUADROS MORATA Álvaro
AWT-GreenWay
18:01
96. at
SCHREIBER Manuel
Team Vorarlberg
18:34

Mountains Classification

1. fr
DUVAL Julien
Equipe Cycliste Armée de Terre
10
2. de
BROCKHOFF Jan
AWT-GreenWay
6
3. be
BILLE Gaetan
Verandas Willems Cycling Team
2

Teams Classification

1.
Verandas Willems Cycling Team
14:11:42
2.
Wallonie - Bruxelles
1:27
3.
Team Trefor - Blue Water
2:48
4.
Cyclingteam Jo Piels
2:54
5.
Team Vorarlberg
2:57
6.
Great Britain
3:09
7.
Equipe Cycliste Armée de Terre
4:33
8.
AWT-GreenWay
5:33
9.
Lotto - Soudal U23
14:04
10.
Team Almeborg-Bornholm
15:31
11.
Auber 93
16:01
12.
Murias Taldea
19:19
13.
Cyclingteam Join's - De Rijke
20:28
14.
Lokosphinx
24:55
15.
Australia
25:50
16.
CC Nogent sur Oise
30:56
17.
Dunkerque Littoral Cyclisme
33:11
18.
Team Ecuador
36:20