Go to:  Stage 1  Stage 2 

Rhône-Alpes Isère Tour

Stage 2

: Montanay > Genas

Friday 15th May (2015)

Classification: 2.2

Category: Int. Men

Distance: 164.8km


Stage Result

1. it
D\' URBANO Marco
GM Cycling Team
03:53:32
2. fr
MAINARD Jerome
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
3. it
VACCHER Andrea
Roth – Skoda
0:02
4. at
PAULUS Daniel
Team Vorarlberg
0:07
5. hr
KVASINA Matija
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
6. it
PASQUALON Andrea
Roth – Skoda
0:48
7. it
FORTIN Filippo
GM Cycling Team
-
8. fr
COMBAUD Romain
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
9. fr
HOFSTETTER Hugo
-
10. at
GROßSCHARTNER Felix
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
11. au
SCOTSON Miles
-
12. at
MüHLBERGER Gregor
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
13. fr
PETERS Nans
-
14. fr
BALDO Nicolas
Team Vorarlberg
-
15. at
GOGL Michael
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
16. fr
DUMOURIER Florian
-
17. ch
PASCHE Frank
-
18. au
SCHULTZ Nick
-
19. nl
OOMEN Sam
Rabobank Development Team
-
20. es
SALAS Ibai
Burgos-BH
-
21. fr
PACHER Quentin
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
22. ch
MüLLER Patrick
-
23. fr
JEANDESBOZ Fabrice
Team Europcar
-
24. de
DENZ Nico
-
25. ch
WINTER Nicolas
Team Vorarlberg
-
26. nl
DE JONG Jaap
-
27. fr
BONNET Guillaume
-
28. si
GOLCER Jure
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
29. fr
RUSSO Clement
-
30. at
RABITSCH Stephan
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
31. fr
FAUSSURIER Romain
-
32. fr
GUYOT Yann
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
33. au
POWER Robert
-
34. at
JäGER Patrick
Team Vorarlberg
-
35. fr
PACCALET Alexandre
-
36. fr
SELLIER Simon
-
37. fr
BIDARD François
-
38. fr
BOUCHET Baptiste
-
39. fr
JEROME Vincent
Team Europcar
-
40. co
HERNANDEZ Jose Tito
GM Cycling Team
-
41. fr
BARROSO Romain
0:57
42. fr
BARBAS Yoann
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
43. nl
TOLHOEK Antwan
Rabobank Development Team
0:59
44. us
BASSETT Stephen
-
45. fr
LEGROS Adrien
-
46. fr
FERASSE Thibault
-
47. fr
GAGLIARDI Axel
-
48. nl
MAAS Jan
Rabobank Development Team
-
49. fr
ROSTOLLAN Thomas
-
50. fr
KORETZKY Clément
Team Vorarlberg
-
51. fr
LE ROUX Romain
Equipe Cycliste Armée de Terre
1:05
52. nl
HOFSTEDE Lennard
Rabobank Development Team
1:06
53. lt
SAVICKAS Zydrunas
-
54. au
CARPENTER Harry
-
55. it
TOMIO Giacomo
Roth – Skoda
1:09
56. fr
QUEMENEUR Perrig
Team Europcar
-
57. it
VIEL Mattia
1:15
58. fr
CHARREYRON Damien
1:18
59. nl
BAX Sjoerd
Rabobank Development Team
-
60. us
BARTA William
Axeon Cycling Team
-
61. co
PARRA Jordan
GM Cycling Team
-
62. fr
GUILLEMOIS Romain
Team Europcar
0:48
63. fr
ATHANE Thibault
1:53
64. ch
SCHNYDER Lars
-
65. fr
PEREZ Anthony
1:59
66. es
MERINO CORTAZAR Igor
Burgos-BH
5:59
67. es
SOLE Arnau
Burgos-BH
-
68. ch
FRANKINY Kilian
7:26
69. fr
COUSIN Jérôme
Team Europcar
9:00
70. fr
PLA Cédric
10:07
71. es
TORRES MUINO Pablo
Burgos-BH
-
72. es
BELDA GARCIA David
Burgos-BH
-
73. fr
NAVARRO Thomas
-
74. us
POWLESS Nielson
-
75. er
TEKLEHAYMANOT Temesgen
Roth – Skoda
-
76. ch
BAILLIFARD Valentin
-
77. fr
MAISON Jérémy
-
78. fr
PIOLINE Renaud
-
79. fr
CONVERSET Matthieu
-
80. ch
BRüNGGER Nico
Roth – Skoda
-
81. au
EDMONDSON Alexander
-
82. fr
DUCULTY Bastien
-
83. es
DEL PINO CORROCHANO Jesus
Burgos-BH
-
84. fr
THEVENOT Guillaume
Team Europcar
-
85. it
CAVASIN Daniele
GM Cycling Team
-
86. fr
BESCOND Jérémy
-
87. fr
ROLLAND Loïc
-
88. us
JOYCE Colin
-
89. fr
LIPONNE Julien
-
90. ch
DIETERICH Silvan
Roth – Skoda
14:18
91. fr
CHARLES Quentin
15:24
92. fr
LAMIRAUD François
17:47
93. fr
BOSSIS Tom
Tusnad Cycling Team
-
94. fr
CHANCRIN Camille
-
95. fr
JANIN Audric
-
96. fr
TEGHILLO Florent
-
97. fr
PIJOURLET Jules
-
98. fr
GENETIER Françis
-
99. fr
NAZARET Romain
-
100. fr
CASTELLARNAU Florent
-
101. fr
BONNEFOY Adrien
-
102. fr
MICHAUD Yoann
-
103. au
CLEMENTS Alex
-
104. fr
BOUCHARD Geoffrey
-
105. it
RUSCETTA Andrea
GM Cycling Team
17:53
106. fr
BACON Romain
18:38
DNF. at
KUCHER Michael
Team Vorarlberg
-
DNF. us
PUTT Christopher
Axeon Cycling Team
-
DNF. fr
FERNANDES Mathieu
-
DNF. fr
BRUN Mickael
-
DNF. fr
HOAREAU Sébastien
-
DNF. fr
DOMANICO Baptiste
-
DNS. fr
SONNERY Blaise
-
DNS. fr
LAVIEU Antoine
-

General Classification

1. it
D\' URBANO Marco
GM Cycling Team
07:28:14
2. fr
MAINARD Jerome
Equipe Cycliste Armée de Terre
0:04
3. nl
OOMEN Sam
Rabobank Development Team
0:16
4. hr
KVASINA Matija
Team Felbermayr - Simplon Wels
0:20
5. at
MüHLBERGER Gregor
Team Felbermayr - Simplon Wels
0:23
6. ch
MüLLER Patrick
0:27
7. fr
DUMOURIER Florian
0:29
8. fr
GUILLEMOIS Romain
Team Europcar
-
9. fr
JEANDESBOZ Fabrice
Team Europcar
0:35
10. at
RABITSCH Stephan
Team Felbermayr - Simplon Wels
0:39
11. lt
SAVICKAS Zydrunas
0:50
12. fr
GUYOT Yann
Equipe Cycliste Armée de Terre
1:02
13. it
PASQUALON Andrea
Roth – Skoda
1:03
14. au
SCHULTZ Nick
-
15. fr
COMBAUD Romain
Equipe Cycliste Armée de Terre
1:05
16. es
SALAS Ibai
Burgos-BH
-
17. fr
BONNET Guillaume
-
18. fr
PETERS Nans
-
19. fr
BALDO Nicolas
Team Vorarlberg
-
20. at
GROßSCHARTNER Felix
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
21. fr
FAUSSURIER Romain
-
22. au
POWER Robert
-
23. fr
BIDARD François
-
24. fr
BOUCHET Baptiste
-
25. co
HERNANDEZ Jose Tito
GM Cycling Team
-
26. si
GOLCER Jure
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
27. fr
JEROME Vincent
Team Europcar
-
28. us
BASSETT Stephen
1:13
29. fr
LEGROS Adrien
1:16
30. fr
GAGLIARDI Axel
-
31. fr
PACHER Quentin
Equipe Cycliste Armée de Terre
1:27
32. fr
PEREZ Anthony
1:32
33. nl
BAX Sjoerd
Rabobank Development Team
1:35
34. fr
CHARREYRON Damien
-
35. it
VACCHER Andrea
Roth – Skoda
5:09
36. fr
RUSSO Clement
5:22
37. ch
WINTER Nicolas
Team Vorarlberg
5:36
38. nl
MAAS Jan
Rabobank Development Team
-
39. fr
BARBAS Yoann
Equipe Cycliste Armée de Terre
5:49
40. au
SCOTSON Miles
5:50
41. at
GOGL Michael
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
42. fr
FERASSE Thibault
5:51
43. fr
QUEMENEUR Perrig
Team Europcar
6:01
44. us
BARTA William
Axeon Cycling Team
6:23
45. ch
SCHNYDER Lars
6:41
46. es
MERINO CORTAZAR Igor
Burgos-BH
6:58
47. ch
FRANKINY Kilian
7:43
48. fr
COUSIN Jérôme
Team Europcar
9:17
49. fr
BESCOND Jérémy
9:46
50. it
CAVASIN Daniele
GM Cycling Team
10:24
51. ch
BAILLIFARD Valentin
-
52. es
BELDA GARCIA David
Burgos-BH
-
53. fr
DUCULTY Bastien
-
54. fr
MAISON Jérémy
-
55. fr
CONVERSET Matthieu
-
56. fr
LIPONNE Julien
10:38
57. er
TEKLEHAYMANOT Temesgen
Roth – Skoda
10:44
58. es
TORRES MUINO Pablo
Burgos-BH
10:51
59. es
DEL PINO CORROCHANO Jesus
Burgos-BH
11:25
60. de
DENZ Nico
12:00
61. fr
SELLIER Simon
12:07
62. fr
ROSTOLLAN Thomas
12:18
63. it
TOMIO Giacomo
Roth – Skoda
12:28
64. fr
ROLLAND Loïc
14:42
65. fr
NAVARRO Thomas
14:55
66. fr
PIOLINE Renaud
14:59
67. us
JOYCE Colin
15:29
68. at
PAULUS Daniel
Team Vorarlberg
16:12
69. nl
DE JONG Jaap
16:50
70. it
FORTIN Filippo
GM Cycling Team
16:51
71. fr
BARROSO Romain
16:53
72. at
JäGER Patrick
Team Vorarlberg
-
73. fr
PACCALET Alexandre
-
74. fr
HOFSTETTER Hugo
17:02
75. ch
PASCHE Frank
-
76. fr
LE ROUX Romain
Equipe Cycliste Armée de Terre
17:10
77. au
CARPENTER Harry
17:11
78. nl
TOLHOEK Antwan
Rabobank Development Team
17:13
79. fr
KORETZKY Clément
Team Vorarlberg
-
80. it
VIEL Mattia
17:16
81. nl
HOFSTEDE Lennard
Rabobank Development Team
17:20
82. co
PARRA Jordan
GM Cycling Team
17:23
83. fr
ATHANE Thibault
17:58
84. fr
BOUCHARD Geoffrey
18:04
85. fr
CASTELLARNAU Florent
18:18
86. ch
DIETERICH Silvan
Roth – Skoda
19:10
87. us
POWLESS Nielson
21:17
88. fr
THEVENOT Guillaume
Team Europcar
21:26
89. es
SOLE Arnau
Burgos-BH
22:13
90. fr
NAZARET Romain
22:24
91. fr
CHANCRIN Camille
22:31
92. fr
TEGHILLO Florent
22:54
93. fr
MICHAUD Yoann
22:57
94. fr
PLA Cédric
26:09
95. ch
BRüNGGER Nico
Roth – Skoda
26:12
96. au
EDMONDSON Alexander
26:21
97. fr
LAMIRAUD François
29:03
98. fr
CHARLES Quentin
31:38
99. fr
BOSSIS Tom
Tusnad Cycling Team
33:49
100. fr
GENETIER Françis
33:52
101. fr
JANIN Audric
-
102. fr
PIJOURLET Jules
-
103. fr
BONNEFOY Adrien
-
104. it
RUSCETTA Andrea
GM Cycling Team
33:58
105. au
CLEMENTS Alex
34:01
106. fr
BACON Romain
34:43

Mountains Classification

1. fr
PACHER Quentin
Equipe Cycliste Armée de Terre
10
2. it
D\' URBANO Marco
GM Cycling Team
10
3. it
VACCHER Andrea
Roth – Skoda
6
4. fr
JEANDESBOZ Fabrice
Team Europcar
4
5. fr
BALDO Nicolas
Team Vorarlberg
4
6. fr
GUYOT Yann
Equipe Cycliste Armée de Terre
2
7. si
GOLCER Jure
Team Felbermayr - Simplon Wels
1
8. at
MüHLBERGER Gregor
Team Felbermayr - Simplon Wels
1
9. fr
MAINARD Jerome
Equipe Cycliste Armée de Terre
1
10. es
BELDA GARCIA David
Burgos-BH
1
11. es
SOLE Arnau
Burgos-BH
1
12. co
HERNANDEZ Jose Tito
GM Cycling Team
1

Points Classification

1. it
D\' URBANO Marco
GM Cycling Team
36
2. fr
MAINARD Jerome
Equipe Cycliste Armée de Terre
29
3. nl
OOMEN Sam
Rabobank Development Team
26
4. at
MüHLBERGER Gregor
Team Felbermayr - Simplon Wels
20
5. fr
PEREZ Anthony
20
6. hr
KVASINA Matija
Team Felbermayr - Simplon Wels
16
7. it
VACCHER Andrea
Roth – Skoda
16
8. it
PASQUALON Andrea
Roth – Skoda
15
9. ch
MüLLER Patrick
14
10. at
PAULUS Daniel
Team Vorarlberg
14
11. fr
GUILLEMOIS Romain
Team Europcar
12
12. fr
DUMOURIER Florian
12
13. fr
BESCOND Jérémy
12
14. it
FORTIN Filippo
GM Cycling Team
11
15. lt
SAVICKAS Zydrunas
9
16. fr
COMBAUD Romain
Equipe Cycliste Armée de Terre
9
17. fr
JEANDESBOZ Fabrice
Team Europcar
7
18. fr
HOFSTETTER Hugo
7
19. at
RABITSCH Stephan
Team Felbermayr - Simplon Wels
6
20. at
GROßSCHARTNER Felix
Team Felbermayr - Simplon Wels
6
21. au
SCOTSON Miles
5
22. fr
GUYOT Yann
Equipe Cycliste Armée de Terre
4
23. us
BASSETT Stephen
4
24. it
CAVASIN Daniele
GM Cycling Team
4
25. fr
PETERS Nans
3
26. au
SCHULTZ Nick
2
27. fr
BONNET Guillaume
2
28. fr
BALDO Nicolas
Team Vorarlberg
2
29. fr
PACHER Quentin
Equipe Cycliste Armée de Terre
1
30. at
GOGL Michael
Team Felbermayr - Simplon Wels
1
31. it
VIEL Mattia
1

Youth Classification

1. nl
OOMEN Sam
Rabobank Development Team
07:28:30
2. at
MüHLBERGER Gregor
Team Felbermayr - Simplon Wels
0:07
3. ch
MüLLER Patrick
0:11
4. au
SCHULTZ Nick
0:47
5. at
GROßSCHARTNER Felix
Team Felbermayr - Simplon Wels
0:49
6. fr
PETERS Nans
-
7. fr
FAUSSURIER Romain
-
8. au
POWER Robert
-
9. fr
BOUCHET Baptiste
-
10. co
HERNANDEZ Jose Tito
GM Cycling Team
-
11. us
BASSETT Stephen
0:57
12. fr
LEGROS Adrien
1:00
13. nl
BAX Sjoerd
Rabobank Development Team
1:19
14. fr
CHARREYRON Damien
-
15. fr
RUSSO Clement
5:06
16. nl
MAAS Jan
Rabobank Development Team
5:20
17. au
SCOTSON Miles
5:34
18. at
GOGL Michael
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
19. fr
FERASSE Thibault
5:35
20. us
BARTA William
Axeon Cycling Team
6:07
21. ch
SCHNYDER Lars
6:25
22. ch
FRANKINY Kilian
7:27
23. ch
BAILLIFARD Valentin
10:08
24. fr
MAISON Jérémy
-
25. de
DENZ Nico
11:44
26. fr
SELLIER Simon
11:51
27. it
TOMIO Giacomo
Roth – Skoda
12:12
28. fr
ROLLAND Loïc
14:26
29. fr
NAVARRO Thomas
14:39
30. us
JOYCE Colin
15:13
31. at
PAULUS Daniel
Team Vorarlberg
15:56
32. nl
DE JONG Jaap
16:34
33. at
JäGER Patrick
Team Vorarlberg
16:37
34. fr
BARROSO Romain
-
35. fr
PACCALET Alexandre
-
36. fr
HOFSTETTER Hugo
16:46
37. ch
PASCHE Frank
-
38. au
CARPENTER Harry
16:55
39. nl
TOLHOEK Antwan
Rabobank Development Team
16:57
40. it
VIEL Mattia
17:00
41. nl
HOFSTEDE Lennard
Rabobank Development Team
17:04
42. co
PARRA Jordan
GM Cycling Team
17:07
43. fr
CASTELLARNAU Florent
18:02
44. ch
DIETERICH Silvan
Roth – Skoda
18:54
45. us
POWLESS Nielson
21:01
46. fr
THEVENOT Guillaume
Team Europcar
21:10
47. fr
PLA Cédric
25:53
48. au
EDMONDSON Alexander
26:05
49. fr
CHARLES Quentin
31:22
50. fr
BOSSIS Tom
Tusnad Cycling Team
33:33
51. fr
JANIN Audric
33:36
52. au
CLEMENTS Alex
33:45

Teams Classification

1.
Team Felbermayr - Simplon Wels
22:26:12
2.
Team Europcar
0:42
3.
Equipe Cycliste Armée de Terre
0:57
4.
GM Cycling Team
-
5.
CR4C Roanne
1:20
6.
Switzerland
2:12
7.
Rabobank Development Team
5:49
8.
Roth – Skoda
6:13
9.
France
6:29
10.
Avc Aix-en-provence
12:02
11.
Burgos-BH
12:34
12.
ChambÉry CFF
12:40
13.
Team Vulco- Vaulx en Velin
13:14
14.
United States
16:49
15.
Team Vorarlberg
21:23
16.
Australia
22:36
17.
TEAM PROBIKESHOP SAINT-ETIENNE LOIRE
26:49
18.
Bourg en Bresse Ain Cycl
32:22
19.
Charvieu-Chavagneax I C
40:14
20.
VC Caladois
46:30