Go to:  Stage 1  Stage 2  Stage 3 

Rhône-Alpes Isère Tour

Stage 3

: Genas > Saint-Maurice-l'Exil

Saturday 16th May (2015)

Classification: 2.2

Category: Int. Men

Distance: 154km


Stage Result

1. fr
JEANDESBOZ Fabrice
Team Europcar
03:44:45
2. fr
BIDARD François
-
3. at
GROßSCHARTNER Felix
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
4. fr
DUMOURIER Florian
0:11
5. es
BELDA GARCIA David
Burgos-BH
-
6. au
POWER Robert
-
7. er
TEKLEHAYMANOT Temesgen
Roth – Skoda
-
8. nl
OOMEN Sam
Rabobank Development Team
-
9. si
GOLCER Jure
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
10. fr
PACHER Quentin
Equipe Cycliste Armée de Terre
0:43
11. it
PASQUALON Andrea
Roth – Skoda
1:07
12. de
DENZ Nico
-
13. fr
PETERS Nans
-
14. at
GOGL Michael
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
15. nl
HOFSTEDE Lennard
Rabobank Development Team
-
16. fr
MAINARD Jerome
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
17. fr
BALDO Nicolas
Team Vorarlberg
-
18. co
HERNANDEZ Jose Tito
GM Cycling Team
-
19. au
SCHULTZ Nick
-
20. ch
MüLLER Patrick
-
21. fr
FERASSE Thibault
-
22. fr
BESCOND Jérémy
-
23. fr
BOUCHET Baptiste
-
24. fr
COMBAUD Romain
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
25. fr
COUSIN Jérôme
Team Europcar
-
26. lt
SAVICKAS Zydrunas
-
27. ch
WINTER Nicolas
Team Vorarlberg
-
28. fr
BONNET Guillaume
-
29. at
PAULUS Daniel
Team Vorarlberg
-
30. at
RABITSCH Stephan
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
31. fr
GAGLIARDI Axel
-
32. fr
PEREZ Anthony
-
33. fr
GUILLEMOIS Romain
Team Europcar
-
34. nl
BAX Sjoerd
Rabobank Development Team
-
35. fr
MAISON Jérémy
-
36. fr
GUYOT Yann
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
37. us
BARTA William
Axeon Cycling Team
-
38. es
DEL PINO CORROCHANO Jesus
Burgos-BH
-
39. fr
QUEMENEUR Perrig
Team Europcar
-
40. it
VACCHER Andrea
Roth – Skoda
-
41. fr
BARBAS Yoann
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
42. fr
LIPONNE Julien
1:25
43. fr
NAVARRO Thomas
1:30
44. hr
KVASINA Matija
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
45. es
MERINO CORTAZAR Igor
Burgos-BH
2:11
46. ch
FRANKINY Kilian
1:07
47. fr
RUSSO Clement
4:01
48. nl
DE JONG Jaap
-
49. fr
PIOLINE Renaud
-
50. fr
DUCULTY Bastien
-
51. fr
CHARREYRON Damien
-
52. fr
CHANCRIN Camille
-
53. fr
JEROME Vincent
Team Europcar
-
54. at
MüHLBERGER Gregor
Team Felbermayr - Simplon Wels
1:07
55. us
JOYCE Colin
-
56. fr
SELLIER Simon
10:14
57. ch
PASCHE Frank
-
58. ch
BAILLIFARD Valentin
-
59. fr
ROLLAND Loïc
12:26
60. fr
GENETIER Françis
-
61. fr
LEGROS Adrien
-
62. fr
FAUSSURIER Romain
-
63. nl
TOLHOEK Antwan
Rabobank Development Team
-
64. fr
LAMIRAUD François
-
65. fr
ATHANE Thibault
-
66. es
TORRES MUINO Pablo
Burgos-BH
-
67. es
SOLE Arnau
Burgos-BH
-
68. ch
SCHNYDER Lars
-
69. ch
BRüNGGER Nico
Roth – Skoda
-
70. it
D\' URBANO Marco
GM Cycling Team
-
71. fr
LE ROUX Romain
Equipe Cycliste Armée de Terre
14:08
72. us
BASSETT Stephen
-
73. fr
CASTELLARNAU Florent
-
74. fr
CHARLES Quentin
15:35
75. fr
PLA Cédric
-
76. fr
HOFSTETTER Hugo
-
77. it
RUSCETTA Andrea
GM Cycling Team
16:11
78. nl
MAAS Jan
Rabobank Development Team
17:29
79. fr
JANIN Audric
-
80. at
JäGER Patrick
Team Vorarlberg
-
81. fr
KORETZKY Clément
Team Vorarlberg
-
82. us
POWLESS Nielson
-
83. es
SALAS Ibai
Burgos-BH
-
84. fr
NAZARET Romain
-
85. fr
BONNEFOY Adrien
-
86. fr
ROSTOLLAN Thomas
-
87. it
CAVASIN Daniele
GM Cycling Team
-
88. fr
THEVENOT Guillaume
Team Europcar
-
89. it
TOMIO Giacomo
Roth – Skoda
-
90. it
FORTIN Filippo
GM Cycling Team
-
91. au
CARPENTER Harry
26:54
92. au
SCOTSON Miles
-
93. co
PARRA Jordan
GM Cycling Team
-
94. fr
BACON Romain
-
95. au
EDMONDSON Alexander
26:05
DNF. fr
MICHAUD Yoann
-
DNF. fr
TEGHILLO Florent
-
DNF. it
VIEL Mattia
-
DNF. fr
BOSSIS Tom
Tusnad Cycling Team
-
DNF. fr
CONVERSET Matthieu
-
DNF. au
CLEMENTS Alex
-
DNF. fr
PIJOURLET Jules
-
DNF. ch
DIETERICH Silvan
Roth – Skoda
-
DNF. fr
BOUCHARD Geoffrey
-
DNF. fr
BARROSO Romain
-
DNF. fr
PACCALET Alexandre
-

General Classification

1. nl
OOMEN Sam
Rabobank Development Team
11:13:23
2. fr
JEANDESBOZ Fabrice
Team Europcar
-
3. fr
DUMOURIER Florian
0:16
4. at
GROßSCHARTNER Felix
Team Felbermayr - Simplon Wels
0:35
5. fr
BIDARD François
-
6. fr
MAINARD Jerome
Equipe Cycliste Armée de Terre
0:47
7. au
POWER Robert
0:52
8. si
GOLCER Jure
Team Felbermayr - Simplon Wels
-
9. at
MüHLBERGER Gregor
Team Felbermayr - Simplon Wels
1:06
10. ch
MüLLER Patrick
1:10
11. fr
GUILLEMOIS Romain
Team Europcar
1:12
12. at
RABITSCH Stephan
Team Felbermayr - Simplon Wels
1:22
13. hr
KVASINA Matija
Team Felbermayr - Simplon Wels
1:26
14. lt
SAVICKAS Zydrunas
1:33
15. fr
GUYOT Yann
Equipe Cycliste Armée de Terre
1:45
16. it
PASQUALON Andrea
Roth – Skoda
1:46
17. au
SCHULTZ Nick
-
18. fr
PACHER Quentin
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
19. fr
COMBAUD Romain
Equipe Cycliste Armée de Terre
1:47
20. fr
PETERS Nans
1:48
21. fr
BALDO Nicolas
Team Vorarlberg
-
22. fr
BONNET Guillaume
-
23. co
HERNANDEZ Jose Tito
GM Cycling Team
-
24. fr
BOUCHET Baptiste
-
25. fr
GAGLIARDI Axel
1:59
26. fr
PEREZ Anthony
2:15
27. nl
BAX Sjoerd
Rabobank Development Team
2:18
28. fr
JEROME Vincent
Team Europcar
4:42
29. fr
CHARREYRON Damien
5:12
30. it
VACCHER Andrea
Roth – Skoda
5:52
31. ch
WINTER Nicolas
Team Vorarlberg
6:19
32. fr
BARBAS Yoann
Equipe Cycliste Armée de Terre
6:32
33. at
GOGL Michael
Team Felbermayr - Simplon Wels
6:33
34. fr
FERASSE Thibault
6:34
35. fr
QUEMENEUR Perrig
Team Europcar
6:44
36. us
BARTA William
Axeon Cycling Team
7:06
37. ch
FRANKINY Kilian
8:26
38. es
MERINO CORTAZAR Igor
Burgos-BH
8:45
39. fr
RUSSO Clement
8:59
40. fr
COUSIN Jérôme
Team Europcar
9:59
41. es
BELDA GARCIA David
Burgos-BH
10:11
42. fr
BESCOND Jérémy
10:29
43. er
TEKLEHAYMANOT Temesgen
Roth – Skoda
10:31
44. fr
MAISON Jérémy
11:07
45. fr
LIPONNE Julien
11:39
46. it
D\' URBANO Marco
GM Cycling Team
12:02
47. es
DEL PINO CORROCHANO Jesus
Burgos-BH
12:08
48. de
DENZ Nico
12:43
49. fr
FAUSSURIER Romain
13:07
50. fr
LEGROS Adrien
13:13
51. fr
DUCULTY Bastien
14:01
52. us
BASSETT Stephen
14:57
53. fr
NAVARRO Thomas
16:01
54. us
JOYCE Colin
16:12
55. at
PAULUS Daniel
Team Vorarlberg
16:55
56. nl
HOFSTEDE Lennard
Rabobank Development Team
18:03
57. es
SALAS Ibai
Burgos-BH
18:10
58. fr
PIOLINE Renaud
18:36
59. ch
SCHNYDER Lars
18:43
60. ch
BAILLIFARD Valentin
20:14
61. nl
DE JONG Jaap
20:27
62. fr
SELLIER Simon
21:57
63. nl
MAAS Jan
Rabobank Development Team
22:41
64. es
TORRES MUINO Pablo
Burgos-BH
22:53
65. fr
CHANCRIN Camille
26:08
66. fr
ROLLAND Loïc
26:44
67. ch
PASCHE Frank
26:52
68. it
CAVASIN Daniele
GM Cycling Team
27:29
69. nl
TOLHOEK Antwan
Rabobank Development Team
29:15
70. fr
ROSTOLLAN Thomas
29:21
71. it
TOMIO Giacomo
Roth – Skoda
29:33
72. fr
ATHANE Thibault
30:00
73. fr
LE ROUX Romain
Equipe Cycliste Armée de Terre
30:54
74. fr
CASTELLARNAU Florent
32:02
75. fr
HOFSTETTER Hugo
32:13
76. au
SCOTSON Miles
32:20
77. it
FORTIN Filippo
GM Cycling Team
33:56
78. at
JäGER Patrick
Team Vorarlberg
33:58
79. es
SOLE Arnau
Burgos-BH
34:15
80. fr
KORETZKY Clément
Team Vorarlberg
34:18
81. ch
BRüNGGER Nico
Roth – Skoda
38:14
82. us
POWLESS Nielson
38:19
83. fr
THEVENOT Guillaume
Team Europcar
38:31
84. fr
NAZARET Romain
39:29
85. fr
LAMIRAUD François
41:05
86. fr
PLA Cédric
41:20
87. au
CARPENTER Harry
43:41
88. co
PARRA Jordan
GM Cycling Team
43:53
89. fr
GENETIER Françis
45:54
90. fr
CHARLES Quentin
46:49
91. it
RUSCETTA Andrea
GM Cycling Team
49:45
92. fr
JANIN Audric
50:57
93. fr
BONNEFOY Adrien
-
94. au
EDMONDSON Alexander
52:51
95. fr
BACON Romain
1:01:13

Mountains Classification

1. fr
PACHER Quentin
Equipe Cycliste Armée de Terre
30
2. au
POWER Robert
15
3. fr
JEANDESBOZ Fabrice
Team Europcar
14
4. it
D\' URBANO Marco
GM Cycling Team
10
5. nl
OOMEN Sam
Rabobank Development Team
8
6. it
VACCHER Andrea
Roth – Skoda
8
7. fr
DUMOURIER Florian
6
8. si
GOLCER Jure
Team Felbermayr - Simplon Wels
5
9. fr
BALDO Nicolas
Team Vorarlberg
4
10. fr
LE ROUX Romain
Equipe Cycliste Armée de Terre
4
11. at
GROßSCHARTNER Felix
Team Felbermayr - Simplon Wels
4
12. at
MüHLBERGER Gregor
Team Felbermayr - Simplon Wels
2
13. fr
GUYOT Yann
Equipe Cycliste Armée de Terre
2
14. es
BELDA GARCIA David
Burgos-BH
2
15. fr
MAINARD Jerome
Equipe Cycliste Armée de Terre
1
16. co
HERNANDEZ Jose Tito
GM Cycling Team
1
17. fr
QUEMENEUR Perrig
Team Europcar
1
18. er
TEKLEHAYMANOT Temesgen
Roth – Skoda
1
19. es
SOLE Arnau
Burgos-BH
1
20. fr
KORETZKY Clément
Team Vorarlberg
1

Points Classification

1. nl
OOMEN Sam
Rabobank Development Team
38
2. it
D\' URBANO Marco
GM Cycling Team
36
3. fr
JEANDESBOZ Fabrice
Team Europcar
33
4. fr
MAINARD Jerome
Equipe Cycliste Armée de Terre
29
5. fr
DUMOURIER Florian
26
6. at
GROßSCHARTNER Felix
Team Felbermayr - Simplon Wels
24
7. fr
BIDARD François
20
8. at
MüHLBERGER Gregor
Team Felbermayr - Simplon Wels
20
9. it
PASQUALON Andrea
Roth – Skoda
20
10. fr
PEREZ Anthony
20
11. hr
KVASINA Matija
Team Felbermayr - Simplon Wels
16
12. it
VACCHER Andrea
Roth – Skoda
16
13. ch
MüLLER Patrick
14
14. at
PAULUS Daniel
Team Vorarlberg
14
15. fr
GUILLEMOIS Romain
Team Europcar
12
16. es
BELDA GARCIA David
Burgos-BH
12
17. fr
BESCOND Jérémy
12
18. it
FORTIN Filippo
GM Cycling Team
11
19. au
POWER Robert
10
20. fr
COMBAUD Romain
Equipe Cycliste Armée de Terre
10
21. lt
SAVICKAS Zydrunas
9
22. er
TEKLEHAYMANOT Temesgen
Roth – Skoda
9
23. si
GOLCER Jure
Team Felbermayr - Simplon Wels
7
24. fr
PACHER Quentin
Equipe Cycliste Armée de Terre
7
25. fr
HOFSTETTER Hugo
7
26. fr
LEGROS Adrien
6
27. at
RABITSCH Stephan
Team Felbermayr - Simplon Wels
6
28. fr
PETERS Nans
6
29. au
SCOTSON Miles
5
30. fr
GUYOT Yann
Equipe Cycliste Armée de Terre
4
31. us
BASSETT Stephen
4
32. us
POWLESS Nielson
4
33. de
DENZ Nico
4
34. it
CAVASIN Daniele
GM Cycling Team
4
35. at
GOGL Michael
Team Felbermayr - Simplon Wels
3
36. au
SCHULTZ Nick
2
37. fr
BALDO Nicolas
Team Vorarlberg
2
38. fr
BONNET Guillaume
2
39. fr
ROSTOLLAN Thomas
2
40. fr
COUSIN Jérôme
Team Europcar
1
41. nl
HOFSTEDE Lennard
Rabobank Development Team
1

Youth Classification

1. nl
OOMEN Sam
Rabobank Development Team
11:13:23
2. at
GROßSCHARTNER Felix
Team Felbermayr - Simplon Wels
0:35
3. au
POWER Robert
0:52
4. at
MüHLBERGER Gregor
Team Felbermayr - Simplon Wels
1:06
5. ch
MüLLER Patrick
1:10
6. au
SCHULTZ Nick
1:46
7. fr
PETERS Nans
1:48
8. co
HERNANDEZ Jose Tito
GM Cycling Team
-
9. fr
BOUCHET Baptiste
-
10. nl
BAX Sjoerd
Rabobank Development Team
2:18
11. fr
CHARREYRON Damien
5:12
12. at
GOGL Michael
Team Felbermayr - Simplon Wels
6:33
13. fr
FERASSE Thibault
6:34
14. us
BARTA William
Axeon Cycling Team
7:06
15. ch
FRANKINY Kilian
8:26
16. fr
RUSSO Clement
8:59
17. fr
MAISON Jérémy
11:07
18. de
DENZ Nico
12:43
19. fr
FAUSSURIER Romain
13:07
20. fr
LEGROS Adrien
13:13
21. us
BASSETT Stephen
14:57
22. fr
NAVARRO Thomas
16:01
23. us
JOYCE Colin
16:12
24. at
PAULUS Daniel
Team Vorarlberg
16:55
25. nl
HOFSTEDE Lennard
Rabobank Development Team
18:03
26. ch
SCHNYDER Lars
18:43
27. ch
BAILLIFARD Valentin
20:14
28. nl
DE JONG Jaap
20:27
29. fr
SELLIER Simon
21:57
30. nl
MAAS Jan
Rabobank Development Team
22:41
31. fr
ROLLAND Loïc
26:44
32. ch
PASCHE Frank
26:52
33. nl
TOLHOEK Antwan
Rabobank Development Team
29:15
34. it
TOMIO Giacomo
Roth – Skoda
29:33
35. fr
CASTELLARNAU Florent
32:02
36. fr
HOFSTETTER Hugo
32:13
37. au
SCOTSON Miles
32:20
38. at
JäGER Patrick
Team Vorarlberg
33:58
39. us
POWLESS Nielson
38:19
40. fr
THEVENOT Guillaume
Team Europcar
38:31
41. fr
PLA Cédric
41:20
42. au
CARPENTER Harry
43:41
43. co
PARRA Jordan
GM Cycling Team
43:53
44. fr
CHARLES Quentin
46:49
45. fr
JANIN Audric
50:57
46. au
EDMONDSON Alexander
52:51

Teams Classification

1.
Team Felbermayr - Simplon Wels
33:41:45
2.
Team Europcar
1:38
3.
CR4C Roanne
2:27
4.
Equipe Cycliste Armée de Terre
2:36
5.
Rabobank Development Team
6:56
6.
Roth – Skoda
7:20
7.
Switzerland
13:22
8.
ChambÉry CFF
13:36
9.
Burgos-BH
14:45
10.
Avc Aix-en-provence
17:22
11.
France
17:39
12.
Team Vorarlberg
23:26
13.
GM Cycling Team
29:23
14.
Team Vulco- Vaulx en Velin
29:30
15.
United States
31:53
16.
Bourg en Bresse Ain Cycl
37:37
17.
TEAM PROBIKESHOP SAINT-ETIENNE LOIRE
54:39
18.
Charvieu-Chavagneax I C
59:39
19.
VC Caladois
1:14:05
20.
Australia
1:15:17