Go to:  Stage 1  Stage 2 

Ronde de l'Isard

Stage 2

: Salies du Salat > Plateau de Beille

Friday 22nd May (2015)

Classification: 2.2U

Category: Int. Men

Distance: 139.9km


Stage Result

1. fr
MAISON Jérémy
03:49:39
2. be
DE PLUS Laurens
1:05
3. fr
MARTIN Guillaume
-
4. it
PETILLI Simone
Unieuro Wilier Trevigiani
-
5. fr
PAPILLON Lucas
1:27
6. fr
PARET-PEINTRE Aurelien
1:55
7. us
VERMEULEN Alexey
2:11
8. be
CRASS Steff
2:16
9. be
HERMANS Steff
3:13
10. fr
VINCENT Léo
3:35
11. fr
ROCHAS Remy
3:38
12. fr
BOUCHEREAU Loïc
-
13. it
TECCHIO Marco
Unieuro Wilier Trevigiani
3:51
14. be
RUYTERS Brecht
4:02
15. it
NARDELLI Stefano
Unieuro Wilier Trevigiani
4:39
16. fr
GAUDU David
5:02
17. au
OVETT Freddy
5:07
18. fr
PIGEON Hugo
5:40
19. es
GONZALEZ DEL CAMPO Oscar
-
20. be
DELFOSSE Florent
Color Code - Aquality Protect
-
21. fr
LE TURNIER Mathias
6:17
22. fr
DOUBEY Fabien
-
23. rs
BORISAVLJEVIC Miloš
Roth – Skoda
-
24. be
VAN GESTEL Dries
7:04
25. us
EISENHART Taylor
7:07
26. fr
DESLANDES Vadim
7:29
27. be
DE WINTER Hugo
Color Code - Aquality Protect
7:39
28. fr
LOUSTAU Vincent
7:57
29. fr
CAPOT Lucien
8:19
30. be
CARNEVALI Jean-Albert
9:18
31. fr
LEPLINGARD Antoine
9:57
32. es
MARTIN SANZ Gotzon
-
33. fr
GOUBERT Jean
10:19
34. fr
SAUVAGE Paul
10:42
35. fr
GOSSARD Maxime
10:45
36. ec
VILLAREAL Esteban David
Team Ecuador
-
37. fr
CHASSAGNE Thomas
10:58
38. es
AZURMENDI SAGASTIBEL Ibai
11:36
39. ch
DIETERICH Silvan
Roth – Skoda
11:48
40. it
ROTA Lorenzo
Unieuro Wilier Trevigiani
-
41. fr
PFRIMMER Arnaud
13:07
42. be
HENNAUX Loïc
Color Code - Aquality Protect
13:12
43. fr
OURSELIN Paul
-
44. fr
BOUEDO Martin
-
45. us
BARTA William
Axeon Cycling Team
14:52
46. ec
RODRIGUEZ Pedro
15:14
47. fr
FIEFEVEZ Rudy
15:46
48. nl
BUIJK Bart
16:08
49. be
VANDREPOTTE Anthony
Color Code - Aquality Protect
16:39
50. fr
CHAMAYOU Brien
17:08
51. fr
DE CARVALHO Elie
17:42
52. ec
CEPEDA Jefferson
Team Ecuador
19:04
53. nl
SINT NICOLAAS Tristan
19:53
54. fr
ALFONSO Thomas
20:13
55. fr
COSNEFROY Benoit
-
56. fr
RASCLE Teddy
-
57. fr
GUICHARD Mickaël
21:04
58. es
BUADES Marc
22:11
59. us
O\' DONNELL Philip
Axeon Cycling Team
22:45
60. fr
CHAVANES Louis
-
61. us
PUTT Christopher
Axeon Cycling Team
-
62. fr
MALBERT Mathieu
-
63. fr
QUEYRET Maxime
22:55
64. fr
MILLOUR Geoffrey
23:55
65. fr
CORATGER Thomas
24:03
66. fr
HERBERT Charles
24:16
67. us
ZELLMER William
-
68. fr
GLEIZES Arnaud
-
69. fr
TOURNIEROUX Victor
-
70. fr
DILIGEART Alexis
-
71. fr
ARNOULT Floryan
-
72. fr
GAILLARD Marlon
-
73. es
ANGOITIA UGARTETXEA Iosu
-
74. fr
MEYER Robin
-
75. us
JOYCE Colin
-
76. es
FONT MAS Bernat
-
77. es
SAN SEBASTIAN LASA Xabier
-
78. be
SIX Franklin
Color Code - Aquality Protect
-
79. fr
DESTANG Lucas
-
80. nl
VAN WIJNGAARDEN Joost
25:25
81. nl
VAN DEN BERG Maarten
25:26
82. it
BRESCIANI Michael
Roth – Skoda
25:29
83. ch
OCANHA Gianluca
Roth – Skoda
-
84. it
BOTTURA Alessio
Roth – Skoda
-
85. fr
BUISSON Julien
25:30
86. it
TOMIO Giacomo
Roth – Skoda
25:32
87. it
CARBONI Giovanni
Unieuro Wilier Trevigiani
-
88. fr
GUEVEL Stephen
25:49
89. fr
DEVERCHERE Valentin
25:58
90. fr
CABANEL Thomas
26:58
91. es
CARBONELL Isaac
Team Ecuador
28:17
92. fr
ROLLAND Jules
29:09
93. nl
KRAMER Erik
31:02
94. fr
LASSAIGNE Thomas
32:21
95. fr
CARAMEL Mathieu
32:40
96. fr
MORICHON Mathieu
34:28
97. fr
GUEYDON Julien
39:31
98. be
GALLE Tom
Color Code - Aquality Protect
42:15
99. fr
GROSBOIS Thomas
42:39
100. fr
KOHL Romain
42:53
101. fr
BOSC Samy
45:46
102. ar
TRILLINI Sebastian Martin Junior
Unieuro Wilier Trevigiani
-
DNF. fr
BOURREAU Thomas
-
DNF. fr
DUFOUR Valentin
-
DNF. fr
GINESTET Ugo
-
DNF. au
CAVANAGH Ryan
-
DNF. fr
SOUST Kevin
-
DNF. fr
ARAMENDI Dorian
-
DNF. fr
CARLIER Alexis
-
DNF. ec
JARAMILLO Adrián
Team Ecuador
-

General Classification

1. it
PETILLI Simone
Unieuro Wilier Trevigiani
07:33:36
2. be
DE PLUS Laurens
0:10
3. fr
MAISON Jérémy
0:23
4. fr
MARTIN Guillaume
1:05
5. fr
PAPILLON Lucas
2:04
6. fr
PARET-PEINTRE Aurelien
2:25
7. us
VERMEULEN Alexey
3:17
8. it
TECCHIO Marco
Unieuro Wilier Trevigiani
4:18
9. fr
BOUCHEREAU Loïc
4:35
10. be
CRASS Steff
4:42
11. fr
GAUDU David
5:32
12. be
RUYTERS Brecht
5:33
13. fr
ROCHAS Remy
5:34
14. au
OVETT Freddy
7:31
15. fr
PIGEON Hugo
7:53
16. es
GONZALEZ DEL CAMPO Oscar
8:08
17. rs
BORISAVLJEVIC Miloš
Roth – Skoda
9:14
18. be
DELFOSSE Florent
Color Code - Aquality Protect
9:44
19. us
EISENHART Taylor
9:49
20. fr
LE TURNIER Mathias
9:53
21. fr
DESLANDES Vadim
9:57
22. it
NARDELLI Stefano
Unieuro Wilier Trevigiani
10:01
23. fr
VINCENT Léo
10:17
24. fr
SAUVAGE Paul
12:12
25. it
ROTA Lorenzo
Unieuro Wilier Trevigiani
12:57
26. be
VAN GESTEL Dries
13:33
27. fr
CAPOT Lucien
13:52
28. fr
DOUBEY Fabien
13:57
29. fr
GOUBERT Jean
14:31
30. fr
BOUEDO Martin
15:12
31. fr
CHASSAGNE Thomas
15:16
32. fr
GOSSARD Maxime
15:17
33. es
MARTIN SANZ Gotzon
15:32
34. be
CARNEVALI Jean-Albert
15:47
35. ch
DIETERICH Silvan
Roth – Skoda
16:17
36. fr
LEPLINGARD Antoine
16:39
37. fr
OURSELIN Paul
19:06
38. be
HERMANS Steff
20:16
39. fr
CHAMAYOU Brien
21:42
40. us
BARTA William
Axeon Cycling Team
22:30
41. fr
COSNEFROY Benoit
23:19
42. nl
BUIJK Bart
23:33
43. be
VANDREPOTTE Anthony
Color Code - Aquality Protect
24:43
44. es
AZURMENDI SAGASTIBEL Ibai
24:44
45. fr
ALFONSO Thomas
24:45
46. be
DE WINTER Hugo
Color Code - Aquality Protect
24:56
47. us
PUTT Christopher
Axeon Cycling Team
27:07
48. fr
MALBERT Mathieu
27:19
49. fr
LOUSTAU Vincent
27:55
50. ec
VILLAREAL Esteban David
Team Ecuador
28:02
51. fr
HERBERT Charles
28:14
52. fr
CHAVANES Louis
28:18
53. fr
RASCLE Teddy
29:06
54. it
CARBONI Giovanni
Unieuro Wilier Trevigiani
29:16
55. us
O\' DONNELL Philip
Axeon Cycling Team
29:36
56. fr
GUICHARD Mickaël
29:54
57. fr
PFRIMMER Arnaud
30:24
58. it
BOTTURA Alessio
Roth – Skoda
30:27
59. fr
MEYER Robin
31:56
60. ec
RODRIGUEZ Pedro
32:31
61. be
HENNAUX Loïc
Color Code - Aquality Protect
32:52
62. es
BUADES Marc
33:07
63. be
SIX Franklin
Color Code - Aquality Protect
34:00
64. fr
GAILLARD Marlon
35:04
65. es
SAN SEBASTIAN LASA Xabier
35:12
66. fr
FIEFEVEZ Rudy
35:44
67. ec
CEPEDA Jefferson
Team Ecuador
36:21
68. fr
DE CARVALHO Elie
36:28
69. fr
MILLOUR Geoffrey
36:51
70. it
BRESCIANI Michael
Roth – Skoda
36:59
71. ch
OCANHA Gianluca
Roth – Skoda
-
72. fr
DILIGEART Alexis
37:02
73. it
TOMIO Giacomo
Roth – Skoda
-
74. us
ZELLMER William
37:42
75. nl
VAN DEN BERG Maarten
37:48
76. nl
SINT NICOLAAS Tristan
41:08
77. us
JOYCE Colin
41:33
78. fr
GUEVEL Stephen
41:49
79. fr
DESTANG Lucas
42:20
80. fr
QUEYRET Maxime
42:26
81. fr
TOURNIEROUX Victor
43:49
82. nl
VAN WIJNGAARDEN Joost
44:09
83. fr
BUISSON Julien
44:36
84. es
FONT MAS Bernat
44:46
85. es
ANGOITIA UGARTETXEA Iosu
44:47
86. fr
GLEIZES Arnaud
45:15
87. fr
CABANEL Thomas
45:36
88. fr
CORATGER Thomas
46:08
89. fr
ARNOULT Floryan
47:20
90. fr
MORICHON Mathieu
48:41
91. es
CARBONELL Isaac
Team Ecuador
48:48
92. fr
DEVERCHERE Valentin
49:02
93. fr
GROSBOIS Thomas
49:08
94. fr
ROLLAND Jules
50:10
95. be
GALLE Tom
Color Code - Aquality Protect
50:57
96. fr
CARAMEL Mathieu
53:47
97. fr
LASSAIGNE Thomas
55:36
98. fr
KOHL Romain
56:01
99. ar
TRILLINI Sebastian Martin Junior
Unieuro Wilier Trevigiani
58:45
100. fr
BOSC Samy
1:04:07
101. nl
KRAMER Erik
1:12:13
102. fr
GUEYDON Julien
1:20:58

Mountains Classification

1. be
DE PLUS Laurens
16
2. it
PETILLI Simone
Unieuro Wilier Trevigiani
14
3. it
TECCHIO Marco
Unieuro Wilier Trevigiani
13
4. fr
MARTIN Guillaume
12
5. fr
MAISON Jérémy
11
6. fr
PARET-PEINTRE Aurelien
5
7. it
ROTA Lorenzo
Unieuro Wilier Trevigiani
5
8. fr
GOUBERT Jean
5
9. fr
GAUDU David
4
10. fr
PAPILLON Lucas
3
11. fr
LEPLINGARD Antoine
2
12. us
VERMEULEN Alexey
1
13. fr
ROCHAS Remy
1
14. fr
DOUBEY Fabien
1

Points Classification

1. be
DE PLUS Laurens
40
2. it
PETILLI Simone
Unieuro Wilier Trevigiani
39
3. fr
MAISON Jérémy
34
4. fr
MARTIN Guillaume
32
5. fr
PARET-PEINTRE Aurelien
22
6. us
VERMEULEN Alexey
20
7. fr
PAPILLON Lucas
20
8. it
TECCHIO Marco
Unieuro Wilier Trevigiani
18
9. fr
GAUDU David
14
10. fr
BOUCHEREAU Loïc
11
11. it
ROTA Lorenzo
Unieuro Wilier Trevigiani
9
12. be
CRASS Steff
8
13. fr
ROCHAS Remy
7
14. be
HERMANS Steff
7
15. fr
VINCENT Léo
6
16. fr
GUICHARD Mickaël
5
17. fr
CARAMEL Mathieu
5
18. be
RUYTERS Brecht
5
19. fr
SAUVAGE Paul
4
20. us
BARTA William
Axeon Cycling Team
3
21. fr
ALFONSO Thomas
3
22. fr
MILLOUR Geoffrey
3
23. it
NARDELLI Stefano
Unieuro Wilier Trevigiani
1
24. fr
BOUEDO Martin
1
25. it
CARBONI Giovanni
Unieuro Wilier Trevigiani
1
26. es
FONT MAS Bernat
1
27. ar
TRILLINI Sebastian Martin Junior
Unieuro Wilier Trevigiani
1

Youth Classification

1. be
DE PLUS Laurens
07:33:46
2. fr
PARET-PEINTRE Aurelien
2:15
3. be
CRASS Steff
4:32
4. fr
GAUDU David
5:22
5. fr
ROCHAS Remy
5:24
6. fr
PIGEON Hugo
7:43
7. fr
LE TURNIER Mathias
9:43
8. fr
VINCENT Léo
10:07
9. fr
SAUVAGE Paul
12:02
10. it
ROTA Lorenzo
Unieuro Wilier Trevigiani
12:47
11. fr
CAPOT Lucien
13:42
12. fr
GOSSARD Maxime
15:07
13. es
MARTIN SANZ Gotzon
15:22
14. fr
LEPLINGARD Antoine
16:29
15. be
HERMANS Steff
20:06
16. fr
CHAMAYOU Brien
21:32
17. us
BARTA William
Axeon Cycling Team
22:20
18. fr
COSNEFROY Benoit
23:09
19. be
VANDREPOTTE Anthony
Color Code - Aquality Protect
24:33
20. es
AZURMENDI SAGASTIBEL Ibai
24:34
21. be
DE WINTER Hugo
Color Code - Aquality Protect
24:46
22. ec
VILLAREAL Esteban David
Team Ecuador
27:52
23. fr
HERBERT Charles
28:04
24. fr
CHAVANES Louis
28:08
25. fr
RASCLE Teddy
28:56
26. it
CARBONI Giovanni
Unieuro Wilier Trevigiani
29:06
27. us
O\' DONNELL Philip
Axeon Cycling Team
29:26
28. fr
PFRIMMER Arnaud
30:14
29. it
BOTTURA Alessio
Roth – Skoda
30:17
30. fr
MEYER Robin
31:46
31. be
HENNAUX Loïc
Color Code - Aquality Protect
32:42
32. es
BUADES Marc
32:57
33. be
SIX Franklin
Color Code - Aquality Protect
33:50
34. fr
GAILLARD Marlon
34:54
35. es
SAN SEBASTIAN LASA Xabier
35:02
36. ec
CEPEDA Jefferson
Team Ecuador
36:11
37. fr
DILIGEART Alexis
36:52
38. it
TOMIO Giacomo
Roth – Skoda
-
39. fr
DESTANG Lucas
42:10
40. fr
QUEYRET Maxime
42:16
41. fr
TOURNIEROUX Victor
43:39
42. es
ANGOITIA UGARTETXEA Iosu
44:37
43. fr
GLEIZES Arnaud
45:05
44. fr
CABANEL Thomas
45:26
45. fr
CORATGER Thomas
45:58
46. fr
ARNOULT Floryan
47:10
47. fr
MORICHON Mathieu
48:31
48. fr
DEVERCHERE Valentin
48:52
49. fr
ROLLAND Jules
50:00
50. be
GALLE Tom
Color Code - Aquality Protect
50:47
51. fr
LASSAIGNE Thomas
55:26
52. fr
KOHL Romain
55:51

Teams Classification

1.
Lotto - Soudal U23
22:50:36
2.
Unieuro Wilier Trevigiani
0:34
3.
CC Etupes
2:15