Ronde de l'Isard

Stage 3

: Auterive > Boulogne-sur-Gesse

Saturday 23rd May (2015)

Classification: 2.2U

Category: Int. Men

Distance: 157.6km


Stage Result

1. es
SAN SEBASTIAN LASA Xabier
04:15:36
2. fr
COSNEFROY Benoit
-
3. fr
GUEVEL Stephen
0:20
4. fr
DEVERCHERE Valentin
-
5. fr
OURSELIN Paul
-
6. it
BRESCIANI Michael
Roth – Skoda
4:57
7. fr
VINCENT Léo
-
8. fr
DESTANG Lucas
-
9. fr
PFRIMMER Arnaud
-
10. be
VAN GESTEL Dries
-
11. be
DE PLUS Laurens
-
12. fr
DILIGEART Alexis
-
13. es
AZURMENDI SAGASTIBEL Ibai
-
14. fr
TOURNIEROUX Victor
-
15. fr
CAPOT Lucien
-
16. fr
RASCLE Teddy
-
17. fr
MORICHON Mathieu
-
18. fr
PIGEON Hugo
-
19. fr
PARET-PEINTRE Aurelien
-
20. be
DELFOSSE Florent
Color Code - Aquality Protect
-
21. us
VERMEULEN Alexey
-
22. es
FONT MAS Bernat
-
23. es
MARTIN SANZ Gotzon
-
24. nl
SINT NICOLAAS Tristan
-
25. fr
MAISON Jérémy
-
26. it
PETILLI Simone
Unieuro Wilier Trevigiani
-
27. fr
DOUBEY Fabien
-
28. be
SIX Franklin
Color Code - Aquality Protect
-
29. fr
DESLANDES Vadim
-
30. fr
GLEIZES Arnaud
-
31. fr
MARTIN Guillaume
-
32. nl
BUIJK Bart
-
33. it
ROTA Lorenzo
Unieuro Wilier Trevigiani
-
34. fr
BOUCHEREAU Loïc
-
35. es
ANGOITIA UGARTETXEA Iosu
-
36. it
TECCHIO Marco
Unieuro Wilier Trevigiani
-
37. rs
BORISAVLJEVIC Miloš
Roth – Skoda
-
38. fr
CHAVANES Louis
-
39. au
OVETT Freddy
-
40. fr
DE CARVALHO Elie
-
41. be
CRASS Steff
-
42. be
RUYTERS Brecht
-
43. es
BUADES Marc
-
44. fr
GAUDU David
-
45. be
HERMANS Steff
-
46. fr
LEPLINGARD Antoine
-
47. fr
HERBERT Charles
-
48. fr
CARAMEL Mathieu
-
49. be
HENNAUX Loïc
Color Code - Aquality Protect
-
50. fr
CORATGER Thomas
-
51. fr
ARNOULT Floryan
-
52. nl
VAN DEN BERG Maarten
-
53. fr
GUEYDON Julien
-
54. fr
MILLOUR Geoffrey
-
55. ec
RODRIGUEZ Pedro
-
56. fr
LE TURNIER Mathias
-
57. ec
VILLAREAL Esteban David
Team Ecuador
-
58. fr
GOSSARD Maxime
-
59. fr
CABANEL Thomas
-
60. es
GONZALEZ DEL CAMPO Oscar
-
61. fr
ROCHAS Remy
-
62. fr
SAUVAGE Paul
-
63. it
NARDELLI Stefano
Unieuro Wilier Trevigiani
-
64. be
VANDREPOTTE Anthony
Color Code - Aquality Protect
-
65. fr
ALFONSO Thomas
-
66. fr
CHAMAYOU Brien
-
67. ec
CEPEDA Jefferson
Team Ecuador
-
68. fr
GOUBERT Jean
-
69. fr
CHASSAGNE Thomas
-
70. es
CARBONELL Isaac
Team Ecuador
-
71. be
CARNEVALI Jean-Albert
-
72. nl
VAN WIJNGAARDEN Joost
-
73. fr
GAILLARD Marlon
-
74. us
ZELLMER William
-
75. us
O\' DONNELL Philip
Axeon Cycling Team
-
76. be
GALLE Tom
Color Code - Aquality Protect
-
77. us
BARTA William
Axeon Cycling Team
-
78. fr
ROLLAND Jules
-
79. it
CARBONI Giovanni
Unieuro Wilier Trevigiani
-
80. be
DE WINTER Hugo
Color Code - Aquality Protect
-
81. fr
LOUSTAU Vincent
-
82. fr
BOUEDO Martin
-
83. fr
PAPILLON Lucas
-
84. us
EISENHART Taylor
-
85. fr
GUICHARD Mickaël
-
86. fr
FIEFEVEZ Rudy
-
87. fr
MALBERT Mathieu
-
88. it
BOTTURA Alessio
Roth – Skoda
-
89. fr
QUEYRET Maxime
5:12
90. fr
GROSBOIS Thomas
5:16
91. ch
DIETERICH Silvan
Roth – Skoda
5:19
92. nl
KRAMER Erik
5:21
93. fr
MEYER Robin
5:24
94. fr
BOSC Samy
5:46
95. ch
OCANHA Gianluca
Roth – Skoda
6:04
96. ar
TRILLINI Sebastian Martin Junior
Unieuro Wilier Trevigiani
6:56
97. it
TOMIO Giacomo
Roth – Skoda
7:26
98. fr
BUISSON Julien
10:27
DNF. fr
KOHL Romain
-
DNF. fr
LASSAIGNE Thomas
-
DNS. us
JOYCE Colin
-
DNS. us
PUTT Christopher
Axeon Cycling Team
-

General Classification

1. it
PETILLI Simone
Unieuro Wilier Trevigiani
11:54:09
2. be
DE PLUS Laurens
0:10
3. fr
MAISON Jérémy
0:23
4. fr
MARTIN Guillaume
1:05
5. fr
PAPILLON Lucas
2:04
6. fr
PARET-PEINTRE Aurelien
2:25
7. us
VERMEULEN Alexey
3:17
8. it
TECCHIO Marco
Unieuro Wilier Trevigiani
4:18
9. fr
BOUCHEREAU Loïc
4:35
10. be
CRASS Steff
4:42
11. fr
GAUDU David
5:32
12. be
RUYTERS Brecht
5:33
13. fr
ROCHAS Remy
5:34
14. au
OVETT Freddy
7:31
15. fr
PIGEON Hugo
7:53
16. es
GONZALEZ DEL CAMPO Oscar
8:08
17. rs
BORISAVLJEVIC Miloš
Roth – Skoda
9:14
18. be
DELFOSSE Florent
Color Code - Aquality Protect
9:44
19. us
EISENHART Taylor
9:49
20. fr
LE TURNIER Mathias
9:53
21. fr
DESLANDES Vadim
9:57
22. it
NARDELLI Stefano
Unieuro Wilier Trevigiani
10:01
23. fr
VINCENT Léo
10:17
24. fr
SAUVAGE Paul
12:12
25. it
ROTA Lorenzo
Unieuro Wilier Trevigiani
12:57
26. be
VAN GESTEL Dries
13:33
27. fr
CAPOT Lucien
13:52
28. fr
DOUBEY Fabien
13:57
29. fr
OURSELIN Paul
14:28
30. fr
GOUBERT Jean
14:31
31. fr
BOUEDO Martin
15:12
32. fr
CHASSAGNE Thomas
15:16
33. fr
GOSSARD Maxime
15:17
34. es
MARTIN SANZ Gotzon
15:32
35. be
CARNEVALI Jean-Albert
15:47
36. fr
LEPLINGARD Antoine
16:39
37. ch
DIETERICH Silvan
Roth – Skoda
-
38. fr
COSNEFROY Benoit
18:15
39. be
HERMANS Steff
20:16
40. fr
CHAMAYOU Brien
21:42
41. us
BARTA William
Axeon Cycling Team
22:30
42. nl
BUIJK Bart
23:33
43. be
VANDREPOTTE Anthony
Color Code - Aquality Protect
24:43
44. es
AZURMENDI SAGASTIBEL Ibai
24:44
45. fr
ALFONSO Thomas
24:45
46. be
DE WINTER Hugo
Color Code - Aquality Protect
24:56
47. fr
MALBERT Mathieu
27:19
48. fr
LOUSTAU Vincent
27:55
49. ec
VILLAREAL Esteban David
Team Ecuador
28:02
50. fr
HERBERT Charles
28:14
51. fr
CHAVANES Louis
28:18
52. fr
RASCLE Teddy
29:06
53. it
CARBONI Giovanni
Unieuro Wilier Trevigiani
29:16
54. us
O\' DONNELL Philip
Axeon Cycling Team
29:36
55. fr
GUICHARD Mickaël
29:54
56. es
SAN SEBASTIAN LASA Xabier
30:00
57. fr
PFRIMMER Arnaud
30:24
58. it
BOTTURA Alessio
Roth – Skoda
30:27
59. fr
MEYER Robin
32:23
60. ec
RODRIGUEZ Pedro
32:31
61. be
HENNAUX Loïc
Color Code - Aquality Protect
32:52
62. es
BUADES Marc
33:07
63. be
SIX Franklin
Color Code - Aquality Protect
34:00
64. fr
GAILLARD Marlon
35:04
65. fr
FIEFEVEZ Rudy
35:44
66. ec
CEPEDA Jefferson
Team Ecuador
36:21
67. fr
DE CARVALHO Elie
36:28
68. fr
MILLOUR Geoffrey
36:51
69. it
BRESCIANI Michael
Roth – Skoda
36:59
70. fr
DILIGEART Alexis
37:02
71. fr
GUEVEL Stephen
37:05
72. us
ZELLMER William
37:42
73. nl
VAN DEN BERG Maarten
37:48
74. ch
OCANHA Gianluca
Roth – Skoda
38:06
75. it
TOMIO Giacomo
Roth – Skoda
39:31
76. nl
SINT NICOLAAS Tristan
41:08
77. fr
DESTANG Lucas
42:20
78. fr
QUEYRET Maxime
42:41
79. fr
TOURNIEROUX Victor
43:49
80. nl
VAN WIJNGAARDEN Joost
44:09
81. fr
DEVERCHERE Valentin
44:23
82. es
FONT MAS Bernat
44:46
83. es
ANGOITIA UGARTETXEA Iosu
44:47
84. fr
GLEIZES Arnaud
45:15
85. fr
CABANEL Thomas
45:36
86. fr
CORATGER Thomas
46:08
87. fr
ARNOULT Floryan
47:20
88. fr
MORICHON Mathieu
48:41
89. es
CARBONELL Isaac
Team Ecuador
48:48
90. fr
GROSBOIS Thomas
49:27
91. fr
BUISSON Julien
50:06
92. fr
ROLLAND Jules
50:10
93. be
GALLE Tom
Color Code - Aquality Protect
50:57
94. fr
CARAMEL Mathieu
53:47
95. ar
TRILLINI Sebastian Martin Junior
Unieuro Wilier Trevigiani
1:00:44
96. fr
BOSC Samy
1:04:56
97. nl
KRAMER Erik
1:12:37
98. fr
GUEYDON Julien
1:20:58

Mountains Classification

1. be
DE PLUS Laurens
45
2. it
PETILLI Simone
Unieuro Wilier Trevigiani
39
3. fr
MAISON Jérémy
34
4. es
SAN SEBASTIAN LASA Xabier
33
5. fr
MARTIN Guillaume
32
6. fr
PARET-PEINTRE Aurelien
22
7. fr
GUEVEL Stephen
21
8. fr
COSNEFROY Benoit
21
9. fr
PAPILLON Lucas
20
10. us
VERMEULEN Alexey
20
11. it
TECCHIO Marco
Unieuro Wilier Trevigiani
18
12. fr
DEVERCHERE Valentin
17
13. fr
VINCENT Léo
15
14. fr
GAUDU David
14
15. fr
OURSELIN Paul
13
16. fr
BOUCHEREAU Loïc
11
17. it
BRESCIANI Michael
Roth – Skoda
10
18. it
ROTA Lorenzo
Unieuro Wilier Trevigiani
9
19. be
CRASS Steff
8
20. fr
DESTANG Lucas
8
21. fr
ROCHAS Remy
7
22. be
HERMANS Steff
7
23. fr
PFRIMMER Arnaud
7
24. be
VAN GESTEL Dries
6
25. fr
GUICHARD Mickaël
5
26. be
RUYTERS Brecht
5
27. fr
CARAMEL Mathieu
5
28. fr
SAUVAGE Paul
4
29. fr
DILIGEART Alexis
4
30. us
BARTA William
Axeon Cycling Team
3
31. es
AZURMENDI SAGASTIBEL Ibai
3
32. fr
ALFONSO Thomas
3
33. fr
MILLOUR Geoffrey
3
34. fr
TOURNIEROUX Victor
2
35. it
NARDELLI Stefano
Unieuro Wilier Trevigiani
1
36. fr
CAPOT Lucien
1
37. fr
BOUEDO Martin
1
38. it
CARBONI Giovanni
Unieuro Wilier Trevigiani
1
39. es
FONT MAS Bernat
1
40. ar
TRILLINI Sebastian Martin Junior
Unieuro Wilier Trevigiani
1

Points Classification

1. be
DE PLUS Laurens
16
2. it
PETILLI Simone
Unieuro Wilier Trevigiani
14
3. it
TECCHIO Marco
Unieuro Wilier Trevigiani
13
4. fr
MARTIN Guillaume
12
5. fr
MAISON Jérémy
11
6. fr
PARET-PEINTRE Aurelien
5
7. it
ROTA Lorenzo
Unieuro Wilier Trevigiani
5
8. fr
GOUBERT Jean
5
9. fr
OURSELIN Paul
4
10. fr
GAUDU David
4
11. fr
PAPILLON Lucas
3
12. fr
LEPLINGARD Antoine
2
13. fr
DEVERCHERE Valentin
2
14. us
VERMEULEN Alexey
1
15. fr
ROCHAS Remy
1
16. fr
DOUBEY Fabien
1
17. es
SAN SEBASTIAN LASA Xabier
1

Youth Classification

1. be
DE PLUS Laurens
11:54:19
2. fr
PARET-PEINTRE Aurelien
2:15
3. be
CRASS Steff
4:32
4. fr
GAUDU David
5:22
5. fr
ROCHAS Remy
5:24
6. fr
PIGEON Hugo
7:43
7. fr
LE TURNIER Mathias
9:43
8. fr
VINCENT Léo
10:07
9. fr
SAUVAGE Paul
12:02
10. it
ROTA Lorenzo
Unieuro Wilier Trevigiani
12:47
11. fr
CAPOT Lucien
13:42
12. fr
GOSSARD Maxime
15:07
13. es
MARTIN SANZ Gotzon
15:22
14. fr
LEPLINGARD Antoine
16:29
15. fr
COSNEFROY Benoit
18:05
16. be
HERMANS Steff
20:06
17. fr
CHAMAYOU Brien
21:32
18. us
BARTA William
Axeon Cycling Team
22:20
19. be
VANDREPOTTE Anthony
Color Code - Aquality Protect
24:33
20. es
AZURMENDI SAGASTIBEL Ibai
24:34
21. be
DE WINTER Hugo
Color Code - Aquality Protect
24:46
22. ec
VILLAREAL Esteban David
Team Ecuador
27:52
23. fr
HERBERT Charles
28:04
24. fr
CHAVANES Louis
28:08
25. fr
RASCLE Teddy
28:56
26. it
CARBONI Giovanni
Unieuro Wilier Trevigiani
29:06
27. us
O\' DONNELL Philip
Axeon Cycling Team
29:26
28. es
SAN SEBASTIAN LASA Xabier
29:50
29. fr
PFRIMMER Arnaud
30:14
30. it
BOTTURA Alessio
Roth – Skoda
30:17
31. fr
MEYER Robin
32:13
32. be
HENNAUX Loïc
Color Code - Aquality Protect
32:42
33. es
BUADES Marc
32:57
34. be
SIX Franklin
Color Code - Aquality Protect
33:50
35. fr
GAILLARD Marlon
34:54
36. ec
CEPEDA Jefferson
Team Ecuador
36:11
37. fr
DILIGEART Alexis
36:52
38. it
TOMIO Giacomo
Roth – Skoda
39:21
39. fr
DESTANG Lucas
42:10
40. fr
QUEYRET Maxime
42:31
41. fr
TOURNIEROUX Victor
43:39
42. fr
DEVERCHERE Valentin
44:13
43. es
ANGOITIA UGARTETXEA Iosu
44:37
44. fr
GLEIZES Arnaud
45:05
45. fr
CABANEL Thomas
45:26
46. fr
CORATGER Thomas
45:58
47. fr
ARNOULT Floryan
47:10
48. fr
MORICHON Mathieu
48:31
49. fr
ROLLAND Jules
50:00
50. be
GALLE Tom
Color Code - Aquality Protect
50:47

Teams Classification

1.
Lotto - Soudal U23
35:52:15
2.
ChambÉry CFF
0:34
3.
Unieuro Wilier Trevigiani
-