Go to:  Stage 1  Stage 2 

Szlakiem Grodòw Piastowskich

Stage 2

: Polkowice > Polkowice

Thursday 7th May (2015)

Classification: 2.2

Category: Int. Men

Distance: 155.4km


Stage Result

1. de
ACKERMANN Pascal
Rad-Net Rose Team
03:39:38
2. ua
KULYK Andriy
Kolss BDC Team
-
3. cz
KANKOVSKY Alois
Whirlpool Author
-
4. pl
FRANCZAK Paweł
ActiveJet Team
-
5. pl
GRONKIEWICZ Kacper
Kolss BDC Team
-
6. pl
JANISZEWSKI Sylwester
Wibatech Fuji
-
7. it
ZANELLI Renzo
Kemo Dukla Trencin
-
8. de
TENBROCK Jonas
Team Stölting
-
9. pl
BERNAS Pawel
ActiveJet Team
-
10. pl
KOMAR Mateusz
Whistle Team Ziemia Brzeska
-
11. pl
FOLTYN Jakub
Domin Sport
-
12. pl
STACHOWIAK Adam
Kolss BDC Team
-
13. pl
SKARżYńSKI Piotr
Whistle Team Ziemia Brzeska
-
14. it
DI FRANCESCO Gian Marco
MG.Kvis Vega
-
15. pl
BATEK Dariusz
Wibatech Fuji
-
16. pl
KIENDYS Tomasz
CCC Sprandi Polkowice
-
17. pl
HABA Grzegorz
-
18. pl
CIEśLIK Paweł
Whirlpool Author
-
19. pl
SKARZYNSKI Wojciech
-
20. cz
POLNICKY Jiri
Whirlpool Author
-
21. it
GAFFURINI Nicola
MG.Kvis Vega
-
22. pl
OBORSKI Dominik
Whistle Team Ziemia Brzeska
-
23. pl
NOWAK Mateusz
Domin Sport
-
24. de
POLITT Nils
Team Stölting
-
25. it
SANTORO Antonio
MG.Kvis Vega
-
26. pl
TACIAK Mateusz
CCC Sprandi Polkowice
-
27. de
SCHUMACHER Stefan
CCC Sprandi Polkowice
-
28. pl
PAWLAK Grzegorz
-
29. sk
MAHDAR Martin
Kemo Dukla Trencin
-
30. cz
CERNY Josef
CCC Sprandi Polkowice
-
31. ua
MALYNIVSKYI Vasyl
Kolss BDC Team
-
32. pl
HONKISZ Adrian
CCC Sprandi Polkowice
-
33. de
HERKLOTZ Silvio
Team Stölting
-
34. es
EZQUERRA MUELA Jesus
ActiveJet Team
-
35. pl
PLUCINSKI Leszek
CCC Sprandi Polkowice
-
36. cz
HUNAL Martin
Whirlpool Author
-
37. sk
TYBOR Patrik
Kemo Dukla Trencin
-
38. de
QUAST Ole
Team Stölting
-
39. pl
GRADEK Kamil
ActiveJet Team
-
40. pl
BANASZEK Adrian
Kolss BDC Team
-
41. pl
PODLASKI Michal
ActiveJet Team
-
42. de
VOGT Mario
Rad-Net Rose Team
-
43. pl
MIGDAł Wojciech
Cycling Academy Team
-
44. pl
WITECKI Mariusz
Domin Sport
-
45. pl
MORAJKO Jacek
Wibatech Fuji
-
46. pl
CHARUCKI Pawel
Domin Sport
-
47. pl
KUREK Adrian
CCC Sprandi Polkowice
-
48. pl
PAWLAK Tobiasz
Domin Sport
-
49. cz
KALOJIROS Tomas
Whirlpool Author
-
50. ua
BRATASHCHUK Andrii
Kolss BDC Team
-
51. cz
HIRT Jan
CCC Sprandi Polkowice
-
52. pl
PILIS Bartosz
Wibatech Fuji
-
53. de
BAUM Lukas
Rad-Net Rose Team
-
54. pl
JANIACZYK Blazej
Kolss BDC Team
-
55. ua
PREVAR Oleksandr
Kolss BDC Team
-
56. ru
FADEEV Alexander
-
57. pl
SOBIERAJ Przemyslaw
Wibatech Fuji
-
58. it
GIAMPAOLO Moreno
MG.Kvis Vega
-
59. it
GAZZARA Michele
MG.Kvis Vega
-
60. cz
DVORSKY David
Whirlpool Author
-
61. pl
WARCHOł Bartosz
Cycling Academy Team
-
62. pl
DETKO Artur
Domin Sport
-
63. pl
TALAGA Patryk
Cycling Academy Team
-
64. de
THIELE Kersten
Rad-Net Rose Team
-
65. it
MUFFOLINI Luca
MG.Kvis Vega
-
66. pl
SKRZESZEWSKI Pawel
-
67. nz
EARLY James
Team Stölting
-
68. pl
ZIELIńSKI Kamil
Domin Sport
-
69. cz
HOSEK Josef
Whirlpool Author
-
70. pl
KUCHAREK Adrian
Whistle Team Ziemia Brzeska
-
71. pl
RęBIEWSKI Jarosław
Domin Sport
-
72. pl
ZIULEK Michal
-
73. pl
KOTT Konrad
0:45
74. de
REINHARDT Theo
Rad-Net Rose Team
3:37
75. de
BOMMEL Henning
Rad-Net Rose Team
-
76. de
MATHIS Marco
Rad-Net Rose Team
0:00
77. cz
BUCHáCEK Tomás
Whirlpool Author
-
78. pl
MICKIEWICZ Tomasz
ActiveJet Team
5:59
79. pl
SAMOL Pawel
0:00
DNS. sk
JURCO Matej
Kemo Dukla Trencin
-

General Classification

1. ua
KULYK Andriy
Kolss BDC Team
07:54:04
2. pl
FRANCZAK Paweł
ActiveJet Team
0:05
3. cz
CERNY Josef
CCC Sprandi Polkowice
0:09
4. pl
TACIAK Mateusz
CCC Sprandi Polkowice
0:12
5. pl
BERNAS Pawel
ActiveJet Team
0:13
6. it
ZANELLI Renzo
Kemo Dukla Trencin
0:16
7. it
DI FRANCESCO Gian Marco
MG.Kvis Vega
-
8. cz
POLNICKY Jiri
Whirlpool Author
-
9. pl
KIENDYS Tomasz
CCC Sprandi Polkowice
-
10. pl
BATEK Dariusz
Wibatech Fuji
-
11. it
GAFFURINI Nicola
MG.Kvis Vega
-
12. pl
STACHOWIAK Adam
Kolss BDC Team
-
13. pl
CIEśLIK Paweł
Whirlpool Author
-
14. it
SANTORO Antonio
MG.Kvis Vega
-
15. de
HERKLOTZ Silvio
Team Stölting
-
16. de
SCHUMACHER Stefan
CCC Sprandi Polkowice
-
17. sk
TYBOR Patrik
Kemo Dukla Trencin
-
18. cz
HUNAL Martin
Whirlpool Author
-
19. pl
HONKISZ Adrian
CCC Sprandi Polkowice
-
20. es
EZQUERRA MUELA Jesus
ActiveJet Team
-
21. pl
PLUCINSKI Leszek
CCC Sprandi Polkowice
-
22. pl
GRADEK Kamil
ActiveJet Team
-
23. pl
MORAJKO Jacek
Wibatech Fuji
-
24. cz
HIRT Jan
CCC Sprandi Polkowice
-
25. pl
WARCHOł Bartosz
Cycling Academy Team
-
26. de
THIELE Kersten
Rad-Net Rose Team
0:58
27. de
BAUM Lukas
Rad-Net Rose Team
1:02
28. pl
KUREK Adrian
CCC Sprandi Polkowice
1:03
29. it
GAZZARA Michele
MG.Kvis Vega
-
30. de
TENBROCK Jonas
Team Stölting
1:04
31. pl
SKARżYńSKI Piotr
Whistle Team Ziemia Brzeska
-
32. sk
MAHDAR Martin
Kemo Dukla Trencin
-
33. ua
MALYNIVSKYI Vasyl
Kolss BDC Team
-
34. de
QUAST Ole
Team Stölting
-
35. pl
MIGDAł Wojciech
Cycling Academy Team
-
36. pl
WITECKI Mariusz
Domin Sport
-
37. pl
PODLASKI Michal
ActiveJet Team
-
38. pl
CHARUCKI Pawel
Domin Sport
-
39. cz
DVORSKY David
Whirlpool Author
-
40. ru
FADEEV Alexander
-
41. pl
ZIELIńSKI Kamil
Domin Sport
-
42. ua
PREVAR Oleksandr
Kolss BDC Team
-
43. pl
JANIACZYK Blazej
Kolss BDC Team
-
44. it
GIAMPAOLO Moreno
MG.Kvis Vega
-
45. cz
BUCHáCEK Tomás
Whirlpool Author
-
46. pl
DETKO Artur
Domin Sport
-
47. nz
EARLY James
Team Stölting
-
48. de
BOMMEL Henning
Rad-Net Rose Team
4:41
49. de
REINHARDT Theo
Rad-Net Rose Team
4:55
50. de
ACKERMANN Pascal
Rad-Net Rose Team
15:46
51. cz
HOSEK Josef
Whirlpool Author
15:51
52. cz
KANKOVSKY Alois
Whirlpool Author
15:52
53. de
POLITT Nils
Team Stölting
15:56
54. de
VOGT Mario
Rad-Net Rose Team
-
55. cz
KALOJIROS Tomas
Whirlpool Author
-
56. pl
SOBIERAJ Przemyslaw
Wibatech Fuji
-
57. it
MUFFOLINI Luca
MG.Kvis Vega
-
58. ua
BRATASHCHUK Andrii
Kolss BDC Team
18:51
59. pl
GRONKIEWICZ Kacper
Kolss BDC Team
18:56
60. pl
KOMAR Mateusz
Whistle Team Ziemia Brzeska
-
61. pl
SKARZYNSKI Wojciech
-
62. pl
FOLTYN Jakub
Domin Sport
-
63. pl
JANISZEWSKI Sylwester
Wibatech Fuji
-
64. pl
HABA Grzegorz
-
65. pl
PAWLAK Grzegorz
-
66. pl
NOWAK Mateusz
Domin Sport
-
67. pl
OBORSKI Dominik
Whistle Team Ziemia Brzeska
-
68. pl
BANASZEK Adrian
Kolss BDC Team
-
69. pl
PILIS Bartosz
Wibatech Fuji
-
70. pl
PAWLAK Tobiasz
Domin Sport
-
71. pl
ZIULEK Michal
-
72. de
MATHIS Marco
Rad-Net Rose Team
-
73. pl
SKRZESZEWSKI Pawel
-
74. pl
TALAGA Patryk
Cycling Academy Team
-
75. pl
KUCHAREK Adrian
Whistle Team Ziemia Brzeska
-
76. pl
RęBIEWSKI Jarosław
Domin Sport
-
77. pl
SAMOL Pawel
-
78. pl
KOTT Konrad
19:41
79. pl
MICKIEWICZ Tomasz
ActiveJet Team
21:55

Mountains Classification

1. it
GIAMPAOLO Moreno
MG.Kvis Vega
25
2. ua
BRATASHCHUK Andrii
Kolss BDC Team
18
3. cz
HOSEK Josef
Whirlpool Author
17
4. pl
HONKISZ Adrian
CCC Sprandi Polkowice
6
5. pl
MIGDAł Wojciech
Cycling Academy Team
6
6. it
SANTORO Antonio
MG.Kvis Vega
5
7. de
HERKLOTZ Silvio
Team Stölting
5
8. de
SCHUMACHER Stefan
CCC Sprandi Polkowice
5
9. pl
GRADEK Kamil
ActiveJet Team
5
10. it
GAZZARA Michele
MG.Kvis Vega
5
11. cz
POLNICKY Jiri
Whirlpool Author
3
12. pl
STACHOWIAK Adam
Kolss BDC Team
3
13. pl
CIEśLIK Paweł
Whirlpool Author
3
14. pl
KUREK Adrian
CCC Sprandi Polkowice
3
15. de
QUAST Ole
Team Stölting
3
16. cz
CERNY Josef
CCC Sprandi Polkowice
2
17. pl
BATEK Dariusz
Wibatech Fuji
2
18. cz
BUCHáCEK Tomás
Whirlpool Author
2
19. de
REINHARDT Theo
Rad-Net Rose Team
2
20. pl
BERNAS Pawel
ActiveJet Team
1
21. cz
HUNAL Martin
Whirlpool Author
1
22. de
THIELE Kersten
Rad-Net Rose Team
1
23. de
BAUM Lukas
Rad-Net Rose Team
1
24. sk
MAHDAR Martin
Kemo Dukla Trencin
1
25. pl
SKARZYNSKI Wojciech
1

Points Classification

1. pl
FRANCZAK Paweł
ActiveJet Team
41
2. ua
KULYK Andriy
Kolss BDC Team
39
3. pl
BERNAS Pawel
ActiveJet Team
21
4. it
ZANELLI Renzo
Kemo Dukla Trencin
21
5. de
ACKERMANN Pascal
Rad-Net Rose Team
20
6. it
DI FRANCESCO Gian Marco
MG.Kvis Vega
20
7. pl
TACIAK Mateusz
CCC Sprandi Polkowice
18
8. cz
POLNICKY Jiri
Whirlpool Author
18
9. cz
KANKOVSKY Alois
Whirlpool Author
18
10. pl
KIENDYS Tomasz
CCC Sprandi Polkowice
17
11. de
HERKLOTZ Silvio
Team Stölting
16
12. pl
GRONKIEWICZ Kacper
Kolss BDC Team
16
13. pl
BATEK Dariusz
Wibatech Fuji
15
14. it
GAFFURINI Nicola
MG.Kvis Vega
15
15. pl
JANISZEWSKI Sylwester
Wibatech Fuji
15
16. sk
TYBOR Patrik
Kemo Dukla Trencin
14
17. pl
STACHOWIAK Adam
Kolss BDC Team
13
18. pl
CIEśLIK Paweł
Whirlpool Author
13
19. de
TENBROCK Jonas
Team Stölting
13
20. cz
HUNAL Martin
Whirlpool Author
11
21. pl
KOMAR Mateusz
Whistle Team Ziemia Brzeska
11
22. pl
FOLTYN Jakub
Domin Sport
10
23. it
SANTORO Antonio
MG.Kvis Vega
8
24. pl
SKARżYńSKI Piotr
Whistle Team Ziemia Brzeska
8
25. cz
CERNY Josef
CCC Sprandi Polkowice
7
26. de
THIELE Kersten
Rad-Net Rose Team
6
27. cz
HOSEK Josef
Whirlpool Author
5
28. de
SCHUMACHER Stefan
CCC Sprandi Polkowice
5
29. ua
BRATASHCHUK Andrii
Kolss BDC Team
5
30. pl
HABA Grzegorz
4
31. pl
HONKISZ Adrian
CCC Sprandi Polkowice
3
32. pl
WARCHOł Bartosz
Cycling Academy Team
2
33. de
BAUM Lukas
Rad-Net Rose Team
2
34. pl
SKARZYNSKI Wojciech
2
35. es
EZQUERRA MUELA Jesus
ActiveJet Team
1
36. pl
KUREK Adrian
CCC Sprandi Polkowice
1
37. it
GAZZARA Michele
MG.Kvis Vega
1
38. de
REINHARDT Theo
Rad-Net Rose Team
1

Youth Classification

1. cz
CERNY Josef
CCC Sprandi Polkowice
07:54:13
2. de
HERKLOTZ Silvio
Team Stölting
0:07
3. de
BAUM Lukas
Rad-Net Rose Team
0:53
4. de
TENBROCK Jonas
Team Stölting
0:55
5. de
ACKERMANN Pascal
Rad-Net Rose Team
15:37
6. de
POLITT Nils
Team Stölting
15:47
7. cz
KALOJIROS Tomas
Whirlpool Author
-
8. pl
GRONKIEWICZ Kacper
Kolss BDC Team
18:47
9. pl
BANASZEK Adrian
Kolss BDC Team
-
10. pl
PAWLAK Tobiasz
Domin Sport
-
11. de
MATHIS Marco
Rad-Net Rose Team
-
12. pl
TALAGA Patryk
Cycling Academy Team
-
13. pl
KUCHAREK Adrian
Whistle Team Ziemia Brzeska
-
14. pl
SAMOL Pawel
-
15. pl
KOTT Konrad
19:32
16. pl
MICKIEWICZ Tomasz
ActiveJet Team
21:46

Teams Classification

1.
Whirlpool Author
23:43:00
2.
MG.Kvis Vega
-
3.
CCC Sprandi Polkowice
-
4.
ActiveJet Team
-
5.
Kolss BDC Team
0:48
6.
Kemo Dukla Trencin
-
7.
Team Stölting
1:36
8.
Rad-Net Rose Team
2:24
9.
Domin Sport
-
10.
Wibatech Fuji
15:40
11.
Cycling Academy Team
19:28
12.
Whistle Team Ziemia Brzeska
38:08
13.
Krismar Big Silvant Team
-