Go to:  Stage 1  Stage 2  Stage 3 

Szlakiem Grodòw Piastowskich

Stage 3

: Dzierzoniow > Dzierzoniow

Friday 8th May (2015)

Classification: 2.2

Category: Int. Men

Distance: 195km


Stage Result

1. pl
BERNAS Pawel
ActiveJet Team
04:53:57
2. cz
POLNICKY Jiri
Whirlpool Author
-
3. pl
BATEK Dariusz
Wibatech Fuji
-
4. de
HERKLOTZ Silvio
Team Stölting
-
5. pl
TACIAK Mateusz
CCC Sprandi Polkowice
-
6. pl
STACHOWIAK Adam
Kolss BDC Team
-
7. it
SANTORO Antonio
MG.Kvis Vega
-
8. pl
WARCHOł Bartosz
Cycling Academy Team
-
9. pl
CIEśLIK Paweł
Whirlpool Author
-
10. cz
HIRT Jan
CCC Sprandi Polkowice
0:01
11. de
SCHUMACHER Stefan
CCC Sprandi Polkowice
0:27
12. it
DI FRANCESCO Gian Marco
MG.Kvis Vega
-
13. sk
TYBOR Patrik
Kemo Dukla Trencin
-
14. pl
FRANCZAK Paweł
ActiveJet Team
-
15. pl
CHARUCKI Pawel
Domin Sport
-
16. es
EZQUERRA MUELA Jesus
ActiveJet Team
-
17. cz
BUCHáCEK Tomás
Whirlpool Author
3:22
18. pl
GRADEK Kamil
ActiveJet Team
-
19. it
GAFFURINI Nicola
MG.Kvis Vega
-
20. de
VOGT Mario
Rad-Net Rose Team
-
21. pl
HONKISZ Adrian
CCC Sprandi Polkowice
-
22. pl
DETKO Artur
Domin Sport
-
23. ua
KULYK Andriy
Kolss BDC Team
-
24. pl
KIENDYS Tomasz
CCC Sprandi Polkowice
-
25. pl
KUREK Adrian
CCC Sprandi Polkowice
-
26. pl
ZIELIńSKI Kamil
Domin Sport
-
27. pl
PODLASKI Michal
ActiveJet Team
-
28. pl
MORAJKO Jacek
Wibatech Fuji
-
29. it
GIAMPAOLO Moreno
MG.Kvis Vega
-
30. de
BAUM Lukas
Rad-Net Rose Team
-
31. pl
FOLTYN Jakub
Domin Sport
-
32. pl
PLUCINSKI Leszek
CCC Sprandi Polkowice
-
33. ua
PREVAR Oleksandr
Kolss BDC Team
3:30
34. ru
FADEEV Alexander
6:21
35. it
GAZZARA Michele
MG.Kvis Vega
-
36. pl
OBORSKI Dominik
Whistle Team Ziemia Brzeska
-
37. sk
MAHDAR Martin
Kemo Dukla Trencin
-
38. it
ZANELLI Renzo
Kemo Dukla Trencin
-
39. ua
MALYNIVSKYI Vasyl
Kolss BDC Team
-
40. pl
HABA Grzegorz
-
41. cz
HUNAL Martin
Whirlpool Author
-
42. cz
CERNY Josef
CCC Sprandi Polkowice
-
43. de
POLITT Nils
Team Stölting
16:06
44. de
TENBROCK Jonas
Team Stölting
-
45. nz
EARLY James
Team Stölting
-
46. cz
KALOJIROS Tomas
Whirlpool Author
-
47. cz
HOSEK Josef
Whirlpool Author
-
48. cz
KANKOVSKY Alois
Whirlpool Author
-
49. pl
NOWAK Mateusz
Domin Sport
-
50. pl
PAWLAK Tobiasz
Domin Sport
-
51. pl
SOBIERAJ Przemyslaw
Wibatech Fuji
-
52. pl
MIGDAł Wojciech
Cycling Academy Team
-
53. pl
WITECKI Mariusz
Domin Sport
-
54. pl
KOMAR Mateusz
Whistle Team Ziemia Brzeska
-
55. pl
JANIACZYK Blazej
Kolss BDC Team
-
56. pl
RęBIEWSKI Jarosław
Domin Sport
-
57. pl
TALAGA Patryk
Cycling Academy Team
-
58. ua
BRATASHCHUK Andrii
Kolss BDC Team
-
59. pl
KOTT Konrad
-
60. de
BOMMEL Henning
Rad-Net Rose Team
-
61. de
REINHARDT Theo
Rad-Net Rose Team
-
62. de
QUAST Ole
Team Stölting
-
63. de
THIELE Kersten
Rad-Net Rose Team
-
64. pl
MICKIEWICZ Tomasz
ActiveJet Team
20:04
65. pl
SKARZYNSKI Wojciech
-
66. pl
SKARżYńSKI Piotr
Whistle Team Ziemia Brzeska
-
67. pl
PAWLAK Grzegorz
-
68. pl
KUCHAREK Adrian
Whistle Team Ziemia Brzeska
-
69. pl
BANASZEK Adrian
Kolss BDC Team
-
70. pl
PILIS Bartosz
Wibatech Fuji
-
71. pl
JANISZEWSKI Sylwester
Wibatech Fuji
-
72. cz
DVORSKY David
Whirlpool Author
-
73. pl
SKRZESZEWSKI Pawel
-
74. pl
ZIULEK Michal
-
75. de
ACKERMANN Pascal
Rad-Net Rose Team
-
DNF. pl
GRONKIEWICZ Kacper
Kolss BDC Team
-
DNF. de
MATHIS Marco
Rad-Net Rose Team
-
DNF. it
MUFFOLINI Luca
MG.Kvis Vega
-
DNS. pl
SAMOL Pawel
-

General Classification

1. pl
BERNAS Pawel
ActiveJet Team
12:48:04
2. cz
POLNICKY Jiri
Whirlpool Author
0:07
3. pl
BATEK Dariusz
Wibatech Fuji
0:09
4. pl
TACIAK Mateusz
CCC Sprandi Polkowice
-
5. pl
STACHOWIAK Adam
Kolss BDC Team
0:13
6. pl
CIEśLIK Paweł
Whirlpool Author
-
7. de
HERKLOTZ Silvio
Team Stölting
-
8. it
SANTORO Antonio
MG.Kvis Vega
-
9. pl
WARCHOł Bartosz
Cycling Academy Team
-
10. cz
HIRT Jan
CCC Sprandi Polkowice
0:14
11. pl
FRANCZAK Paweł
ActiveJet Team
0:29
12. it
DI FRANCESCO Gian Marco
MG.Kvis Vega
0:40
13. de
SCHUMACHER Stefan
CCC Sprandi Polkowice
-
14. sk
TYBOR Patrik
Kemo Dukla Trencin
-
15. es
EZQUERRA MUELA Jesus
ActiveJet Team
-
16. pl
CHARUCKI Pawel
Domin Sport
1:28
17. ua
KULYK Andriy
Kolss BDC Team
3:19
18. pl
KIENDYS Tomasz
CCC Sprandi Polkowice
3:34
19. it
GAFFURINI Nicola
MG.Kvis Vega
3:35
20. pl
HONKISZ Adrian
CCC Sprandi Polkowice
-
21. pl
GRADEK Kamil
ActiveJet Team
-
22. pl
PLUCINSKI Leszek
CCC Sprandi Polkowice
-
23. pl
MORAJKO Jacek
Wibatech Fuji
-
24. de
BAUM Lukas
Rad-Net Rose Team
4:21
25. pl
KUREK Adrian
CCC Sprandi Polkowice
4:22
26. pl
PODLASKI Michal
ActiveJet Team
4:23
27. pl
ZIELIńSKI Kamil
Domin Sport
-
28. cz
BUCHáCEK Tomás
Whirlpool Author
-
29. pl
DETKO Artur
Domin Sport
-
30. it
GIAMPAOLO Moreno
MG.Kvis Vega
-
31. ua
PREVAR Oleksandr
Kolss BDC Team
4:31
32. cz
CERNY Josef
CCC Sprandi Polkowice
6:27
33. it
ZANELLI Renzo
Kemo Dukla Trencin
6:34
34. cz
HUNAL Martin
Whirlpool Author
-
35. it
GAZZARA Michele
MG.Kvis Vega
7:21
36. sk
MAHDAR Martin
Kemo Dukla Trencin
7:22
37. ua
MALYNIVSKYI Vasyl
Kolss BDC Team
-
38. ru
FADEEV Alexander
-
39. de
THIELE Kersten
Rad-Net Rose Team
17:01
40. pl
WITECKI Mariusz
Domin Sport
17:04
41. de
TENBROCK Jonas
Team Stölting
17:07
42. pl
MIGDAł Wojciech
Cycling Academy Team
-
43. de
QUAST Ole
Team Stölting
-
44. nz
EARLY James
Team Stölting
-
45. pl
JANIACZYK Blazej
Kolss BDC Team
-
46. de
VOGT Mario
Rad-Net Rose Team
19:15
47. de
BOMMEL Henning
Rad-Net Rose Team
20:44
48. de
REINHARDT Theo
Rad-Net Rose Team
20:58
49. pl
SKARżYńSKI Piotr
Whistle Team Ziemia Brzeska
21:05
50. cz
DVORSKY David
Whirlpool Author
-
51. pl
FOLTYN Jakub
Domin Sport
22:15
52. pl
HABA Grzegorz
25:14
53. pl
OBORSKI Dominik
Whistle Team Ziemia Brzeska
-
54. cz
HOSEK Josef
Whirlpool Author
31:54
55. cz
KANKOVSKY Alois
Whirlpool Author
31:55
56. de
POLITT Nils
Team Stölting
31:58
57. cz
KALOJIROS Tomas
Whirlpool Author
31:59
58. pl
SOBIERAJ Przemyslaw
Wibatech Fuji
-
59. ua
BRATASHCHUK Andrii
Kolss BDC Team
34:54
60. pl
NOWAK Mateusz
Domin Sport
34:57
61. pl
KOMAR Mateusz
Whistle Team Ziemia Brzeska
34:59
62. pl
PAWLAK Tobiasz
Domin Sport
-
63. pl
TALAGA Patryk
Cycling Academy Team
-
64. pl
RęBIEWSKI Jarosław
Domin Sport
-
65. pl
KOTT Konrad
35:44
66. de
ACKERMANN Pascal
Rad-Net Rose Team
35:45
67. pl
SKARZYNSKI Wojciech
38:54
68. pl
PAWLAK Grzegorz
38:57
69. pl
JANISZEWSKI Sylwester
Wibatech Fuji
-
70. pl
BANASZEK Adrian
Kolss BDC Team
-
71. pl
PILIS Bartosz
Wibatech Fuji
-
72. pl
ZIULEK Michal
-
73. pl
SKRZESZEWSKI Pawel
-
74. pl
KUCHAREK Adrian
Whistle Team Ziemia Brzeska
-
75. pl
MICKIEWICZ Tomasz
ActiveJet Team
41:56

Mountains Classification

1. it
GIAMPAOLO Moreno
MG.Kvis Vega
53
2. ua
BRATASHCHUK Andrii
Kolss BDC Team
30
3. pl
NOWAK Mateusz
Domin Sport
20
4. cz
HIRT Jan
CCC Sprandi Polkowice
17
5. cz
HOSEK Josef
Whirlpool Author
17
6. pl
SKARZYNSKI Wojciech
15
7. pl
CIEśLIK Paweł
Whirlpool Author
13
8. de
HERKLOTZ Silvio
Team Stölting
12
9. it
GAZZARA Michele
MG.Kvis Vega
12
10. pl
STACHOWIAK Adam
Kolss BDC Team
11
11. pl
MIGDAł Wojciech
Cycling Academy Team
11
12. pl
GRADEK Kamil
ActiveJet Team
8
13. pl
WARCHOł Bartosz
Cycling Academy Team
8
14. pl
BATEK Dariusz
Wibatech Fuji
6
15. pl
HONKISZ Adrian
CCC Sprandi Polkowice
6
16. it
SANTORO Antonio
MG.Kvis Vega
5
17. de
SCHUMACHER Stefan
CCC Sprandi Polkowice
5
18. cz
POLNICKY Jiri
Whirlpool Author
5
19. pl
TACIAK Mateusz
CCC Sprandi Polkowice
5
20. cz
BUCHáCEK Tomás
Whirlpool Author
5
21. pl
KUREK Adrian
CCC Sprandi Polkowice
3
22. de
QUAST Ole
Team Stölting
3
23. cz
DVORSKY David
Whirlpool Author
3
24. pl
ZIELIńSKI Kamil
Domin Sport
2
25. cz
CERNY Josef
CCC Sprandi Polkowice
2
26. ua
MALYNIVSKYI Vasyl
Kolss BDC Team
2
27. de
REINHARDT Theo
Rad-Net Rose Team
2
28. pl
ZIULEK Michal
2
29. pl
BERNAS Pawel
ActiveJet Team
1
30. de
BAUM Lukas
Rad-Net Rose Team
1
31. cz
HUNAL Martin
Whirlpool Author
1
32. sk
MAHDAR Martin
Kemo Dukla Trencin
1
33. de
THIELE Kersten
Rad-Net Rose Team
1

Points Classification

1. pl
FRANCZAK Paweł
ActiveJet Team
48
2. pl
BERNAS Pawel
ActiveJet Team
41
3. ua
KULYK Andriy
Kolss BDC Team
39
4. cz
POLNICKY Jiri
Whirlpool Author
37
5. pl
TACIAK Mateusz
CCC Sprandi Polkowice
34
6. pl
BATEK Dariusz
Wibatech Fuji
33
7. de
HERKLOTZ Silvio
Team Stölting
33
8. it
DI FRANCESCO Gian Marco
MG.Kvis Vega
29
9. pl
STACHOWIAK Adam
Kolss BDC Team
28
10. pl
CIEśLIK Paweł
Whirlpool Author
25
11. de
ACKERMANN Pascal
Rad-Net Rose Team
22
12. it
SANTORO Antonio
MG.Kvis Vega
22
13. sk
TYBOR Patrik
Kemo Dukla Trencin
22
14. it
ZANELLI Renzo
Kemo Dukla Trencin
21
15. pl
KIENDYS Tomasz
CCC Sprandi Polkowice
18
16. cz
KANKOVSKY Alois
Whirlpool Author
18
17. it
GAFFURINI Nicola
MG.Kvis Vega
17
18. pl
WARCHOł Bartosz
Cycling Academy Team
15
19. de
SCHUMACHER Stefan
CCC Sprandi Polkowice
15
20. pl
JANISZEWSKI Sylwester
Wibatech Fuji
15
21. de
TENBROCK Jonas
Team Stölting
13
22. cz
HIRT Jan
CCC Sprandi Polkowice
11
23. cz
HUNAL Martin
Whirlpool Author
11
24. pl
KOMAR Mateusz
Whistle Team Ziemia Brzeska
11
25. pl
FOLTYN Jakub
Domin Sport
10
26. pl
SKARżYńSKI Piotr
Whistle Team Ziemia Brzeska
8
27. cz
CERNY Josef
CCC Sprandi Polkowice
7
28. de
THIELE Kersten
Rad-Net Rose Team
6
29. es
EZQUERRA MUELA Jesus
ActiveJet Team
6
30. pl
CHARUCKI Pawel
Domin Sport
6
31. cz
HOSEK Josef
Whirlpool Author
5
32. pl
SKARZYNSKI Wojciech
5
33. ua
BRATASHCHUK Andrii
Kolss BDC Team
5
34. cz
BUCHáCEK Tomás
Whirlpool Author
4
35. pl
HABA Grzegorz
4
36. pl
WITECKI Mariusz
Domin Sport
3
37. pl
HONKISZ Adrian
CCC Sprandi Polkowice
3
38. pl
GRADEK Kamil
ActiveJet Team
3
39. de
BAUM Lukas
Rad-Net Rose Team
2
40. pl
NOWAK Mateusz
Domin Sport
2
41. pl
KUREK Adrian
CCC Sprandi Polkowice
1
42. it
GAZZARA Michele
MG.Kvis Vega
1
43. de
VOGT Mario
Rad-Net Rose Team
1
44. de
REINHARDT Theo
Rad-Net Rose Team
1
45. de
POLITT Nils
Team Stölting
1

Youth Classification

1. de
HERKLOTZ Silvio
Team Stölting
12:48:17
2. de
BAUM Lukas
Rad-Net Rose Team
4:08
3. cz
CERNY Josef
CCC Sprandi Polkowice
6:14
4. de
TENBROCK Jonas
Team Stölting
16:54
5. de
POLITT Nils
Team Stölting
31:45
6. cz
KALOJIROS Tomas
Whirlpool Author
31:46
7. pl
PAWLAK Tobiasz
Domin Sport
34:46
8. pl
TALAGA Patryk
Cycling Academy Team
-
9. pl
KOTT Konrad
35:31
10. de
ACKERMANN Pascal
Rad-Net Rose Team
35:32
11. pl
BANASZEK Adrian
Kolss BDC Team
38:44
12. pl
KUCHAREK Adrian
Whistle Team Ziemia Brzeska
-
13. pl
MICKIEWICZ Tomasz
ActiveJet Team
41:43

Teams Classification

1.
CCC Sprandi Polkowice
38:25:19
2.
ActiveJet Team
0:26
3.
Whirlpool Author
2:54
4.
MG.Kvis Vega
3:21
5.
Kolss BDC Team
7:12
6.
Domin Sport
9:07
7.
Kemo Dukla Trencin
13:29
8.
Rad-Net Rose Team
24:46
9.
Team Stölting
33:20
10.
Wibatech Fuji
34:40
11.
Cycling Academy Team
51:12
12.
Krismar Big Silvant Team
1:06:28
13.
Whistle Team Ziemia Brzeska
1:20:11