Go to:  Stage 1 

Tour de Berlin

Stage 1

: Birkenwerder > Birkenwerder

Thursday 14th May (2015)

Classification: 2.2U

Category: Int. Men

Distance: 135.6km


Stage Result

1. cz
TUREK Daniel
Cycling Academy Team
03:05:07
2. nl
BRUSSELMAN Twan
Cyclingteam Jo Piels
-
3. be
BIERMANS Jenthe
SEG Racing
-
4. be
DE GENDT Aime
-
5. gb
SLATER Alistair
An Post - Chain Reaction
-
6. sk
BAšKA Erik
AWT-GreenWay
0:03
7. de
WALSCHEID Max
Team Kuota-Lotto
-
8. gb
LATHAM Christopher
-
9. gb
WOOD Olivier
-
10. nl
ARIESEN Tim
Cyclingteam Jo Piels
-
11. be
NOPPE Christophe
-
12. de
ACKERMANN Pascal
Rad-Net Rose Team
-
13. nl
JAKOBSEN Fabio
SEG Racing
-
14. de
BOKELOH Jonas
SEG Racing
-
15. nl
VAN DER DUIN Patrick
Cyclingteam Jo Piels
-
16. be
DECLERCQ Benjamin
-
17. be
MERLIER Braam
-
18. at
AUER Daniel
WSA-Greenlife
-
19. no
JACOBSEN Tormod Hausken
Team Coop - ØsterHus
-
20. be
MENTEN Milan
-
21. dk
ANDERSEN Søren Kragh
Team Trefor - Blue Water
-
22. de
GROSSER Aaron
-
23. de
KUESTERS Alexander
-
24. no
LANDA Oscar
Team Coop - ØsterHus
-
25. nl
BAKKER Stephan
Cyclingteam Jo Piels
-
26. de
TSCHERNOSTER Jan
-
27. kz
SHTEIN Grigoriy
-
28. nl
RODENBURG Tim
Cyclingteam Jo Piels
-
29. be
LONCIN Gilles
-
30. nl
LAMMERTINK Steven
SEG Racing
-
31. be
VANDERAERDEN Massimo
-
32. at
TAFERNER Michael
WSA-Greenlife
-
33. pl
TALAGA Patryk
Cycling Academy Team
-
34. de
FRAHM Jasper
LKT Team Brandenburg
-
35. de
SCHACHMANN Maximilian
AWT-GreenWay
-
36. de
KRETSCHY Florian
-
37. kz
SHEMYAKIN Sergey
-
38. be
VAN DER HAEGHEN Ruben
-
39. nz
MCCORMICK Hayden
-
40. au
MCCARTHY Robert-jon
SEG Racing
-
41. de
NIEDERLAG Luca
-
42. de
EGNER Arne
Team Stölting
-
43. be
MOONS Steven
-
44. be
LEYSEN Senne
-
45. dk
HARDAHL Anders
Team Trefor - Blue Water
-
46. de
LöER Lukas
Team Kuota-Lotto
-
47. be
MOENS Jens
-
48. de
CARSTENSEN Lucas
-
49. de
LEINAU Joann
-
50. de
SCHUBERT Erik
-
51. nl
VAN DONGEN Ricardo
SEG Racing
-
52. dk
KRIGBAUM Mathias
-
53. de
RAPPS Dario
Team Kuota-Lotto
-
54. dk
HYLDGAARD JEPPESEN Andreas
Team Trefor - Blue Water
-
55. de
RESKE Tim
LKT Team Brandenburg
-
56. at
SCHLEMMER Lukas
WSA-Greenlife
-
57. fr
BOUHANNI Rayane
AWT-GreenWay
-
58. be
PLANCKAERT Emiel
-
59. gb
CULLAIGH Gabriel
-
60. kz
SEMYONOV Roman
-
61. de
INTRA Felix
Rad-Net Rose Team
-
62. dk
GREGAARD Jonas
Team Trefor - Blue Water
-
63. dk
VINJEBO NYGAARD Emil
Team Trefor - Blue Water
-
64. dk
RAHBEK Mads
Team Trefor - Blue Water
-
65. be
PYFFEROEN Miel
-
66. kz
NATAROV Yuriy
-
67. dk
NORDKROGGAARD Jonas
-
68. gb
STEWART Mark
-
69. de
STEIDTEN Lukas
-
70. kz
KUZMIN Anton
-
71. kz
MAIDOS Tilegen
Vino 4ever
-
72. dk
BUKDAL Joakim
-
73. de
SCHREIBER Steven
0:17
74. de
SCHOMBER Nils
Rad-Net Rose Team
0:30
75. at
BRUS Alexander
WSA-Greenlife
0:43
76. de
SCHULZE Julian
Team Stuttgart
0:03
77. de
GEßNER Konrad
0:43
78. de
JüRß Malte
-
79. de
JÄGELER Robert
0:46
80. de
OBERSTEINER Florian
0:58
81. de
BACKOFEN Moritz
Team Stölting
1:02
82. de
HUPPERTZ Joshua
Team Kuota-Lotto
-
83. de
LEINAU Louis
-
84. no
KVINGEDAL Hans-arne
1:13
85. il
GUY Gabay
Cycling Academy Team
0:03
86. gb
BURTON Germain
1:23
87. de
MATHIS Marco
Rad-Net Rose Team
2:30
88. de
FISCHER Robin
3:16
89. bg
GEORGIEV Nako
Team Stölting
-
90. de
BRAUN Julian
Team Kuota-Lotto
-
91. be
VANHOUCKE Herman
-
92. il
EINHORN Ben
Cycling Academy Team
-
93. de
KNAUP Tobias
Team Kuota-Lotto
-
94. no
KALLAND-OLSEN Einar
3:45
95. de
PORZNER Manuel
Team Stölting
-
96. be
MICHIELS Killian
5:36
97. de
HERBERT Luca
10:38
98. dk
MORTENSGAARD Lasse
15:56
99. de
HOLBACH Fabian
18:02
DNF. de
SCHUSTER Til
Team Stölting
-
DNF. de
FRANZ Marcel
LKT Team Brandenburg
-
DNF. de
KESSLER Robert
LKT Team Brandenburg
-
DNF. de
ROHDE Louis
LKT Team Brandenburg
-
DNF. de
DONATH Felix
-
DNF. sk
DAŠKO Mario
Cycling Academy Team
-
DNF. de
KOZLOWSKI Hubert
-
DNF. de
STEHLIN Yannik
-
DNF. de
STEGER Lukas
-
DNF. at
KROGER Bernhard
WSA-Greenlife
-
DNF. at
RATKIC Robin
WSA-Greenlife
-
DNF. de
STRITZINGER Joshua
Rad-Net Rose Team
-
DNF. no
MOHR Johan Andreas Hole
-
DNF. no
KAGGESTAD Christian Erwan
Team Sparebanken Sør
-
DNF. de
DAGGE Marcel
-
DNF. de
HELLMOND Philip
-
DNF. de
RAAB Lukas
-
DNF. de
STOCKMANN Matthias
-
DNF. de
THURAU Sven
-
DNF. de
WEHRMANN Jonas
-
DNF. cz
BêCHYNE Matêj
AWT-GreenWay
-
DNF. cz
LEHKY Roman
AWT-GreenWay
-
DNF. de
BRÜCK Victor
-
DNF. de
KÜLLMER Philipp
-
DNF. de
SCHULZE Philipp
-
DNF. de
HäHNEL Frederik
-
DNF. de
SCHOMMARTZ Halvard
-
DNF. de
WINKLER Wilhelm
-
DNF. dk
FRANK Martin
-
DNF. dk
HAISLUND Gustav
-
DNF. dk
WANG Emil
-
DNF. be
VAN BEETHOVEN Matthias
-

General Classification

1. cz
TUREK Daniel
Cycling Academy Team
03:04:54
2. nl
BRUSSELMAN Twan
Cyclingteam Jo Piels
0:04
3. be
BIERMANS Jenthe
SEG Racing
0:08
4. be
DE GENDT Aime
0:11
5. gb
SLATER Alistair
An Post - Chain Reaction
0:13
6. nl
JAKOBSEN Fabio
SEG Racing
-
7. nl
BAKKER Stephan
Cyclingteam Jo Piels
0:14
8. nz
MCCORMICK Hayden
-
9. au
MCCARTHY Robert-jon
SEG Racing
0:15
10. il
GUY Gabay
Cycling Academy Team
-
11. sk
BAšKA Erik
AWT-GreenWay
0:16
12. de
WALSCHEID Max
Team Kuota-Lotto
-
13. gb
LATHAM Christopher
-
14. gb
WOOD Olivier
-
15. nl
ARIESEN Tim
Cyclingteam Jo Piels
-
16. be
NOPPE Christophe
-
17. de
ACKERMANN Pascal
Rad-Net Rose Team
-
18. de
BOKELOH Jonas
SEG Racing
-
19. nl
VAN DER DUIN Patrick
Cyclingteam Jo Piels
-
20. be
DECLERCQ Benjamin
-
21. be
MERLIER Braam
-
22. at
AUER Daniel
WSA-Greenlife
-
23. no
JACOBSEN Tormod Hausken
Team Coop - ØsterHus
-
24. be
MENTEN Milan
-
25. dk
ANDERSEN Søren Kragh
Team Trefor - Blue Water
-
26. de
GROSSER Aaron
-
27. de
KUESTERS Alexander
-
28. no
LANDA Oscar
Team Coop - ØsterHus
-
29. de
TSCHERNOSTER Jan
-
30. kz
SHTEIN Grigoriy
-
31. nl
RODENBURG Tim
Cyclingteam Jo Piels
-
32. be
LONCIN Gilles
-
33. nl
LAMMERTINK Steven
SEG Racing
-
34. be
VANDERAERDEN Massimo
-
35. at
TAFERNER Michael
WSA-Greenlife
-
36. pl
TALAGA Patryk
Cycling Academy Team
-
37. de
FRAHM Jasper
LKT Team Brandenburg
-
38. de
SCHACHMANN Maximilian
AWT-GreenWay
-
39. de
KRETSCHY Florian
-
40. kz
SHEMYAKIN Sergey
-
41. be
VAN DER HAEGHEN Ruben
-
42. de
NIEDERLAG Luca
-
43. de
EGNER Arne
Team Stölting
-
44. be
MOONS Steven
-
45. be
LEYSEN Senne
-
46. dk
HARDAHL Anders
Team Trefor - Blue Water
-
47. de
STEGER Lukas
-
48. be
MOENS Jens
-
49. de
CARSTENSEN Lucas
-
50. de
LEINAU Joann
-
51. de
SCHUBERT Erik
-
52. nl
VAN DONGEN Ricardo
SEG Racing
-
53. dk
KRIGBAUM Mathias
-
54. de
RAPPS Dario
Team Kuota-Lotto
-
55. dk
HYLDGAARD JEPPESEN Andreas
Team Trefor - Blue Water
-
56. de
RESKE Tim
LKT Team Brandenburg
-
57. at
SCHLEMMER Lukas
WSA-Greenlife
-
58. fr
BOUHANNI Rayane
AWT-GreenWay
-
59. be
PLANCKAERT Emiel
-
60. gb
CULLAIGH Gabriel
-
61. kz
SEMYONOV Roman
-
62. de
INTRA Felix
Rad-Net Rose Team
-
63. dk
GREGAARD Jonas
Team Trefor - Blue Water
-
64. dk
VINJEBO NYGAARD Emil
Team Trefor - Blue Water
-
65. dk
RAHBEK Mads
Team Trefor - Blue Water
-
66. be
PYFFEROEN Miel
-
67. kz
NATAROV Yuriy
-
68. dk
NORDKROGGAARD Jonas
-
69. gb
STEWART Mark
-
70. de
STEIDTEN Lukas
-
71. kz
KUZMIN Anton
-
72. kz
MAIDOS Tilegen
Vino 4ever
-
73. dk
BUKDAL Joakim
-
74. de
SCHULZE Julian
Team Stuttgart
-
75. de
SCHREIBER Steven
0:30
76. de
SCHOMBER Nils
Rad-Net Rose Team
0:43
77. at
BRUS Alexander
WSA-Greenlife
0:56
78. de
GEßNER Konrad
-
79. de
JüRß Malte
-
80. de
JÄGELER Robert
0:59
81. de
BACKOFEN Moritz
Team Stölting
1:15
82. de
HUPPERTZ Joshua
Team Kuota-Lotto
-
83. de
LEINAU Louis
-
84. no
KVINGEDAL Hans-arne
1:26
85. de
OBERSTEINER Florian
1:31
86. gb
BURTON Germain
1:36
87. de
MATHIS Marco
Rad-Net Rose Team
2:43
88. de
FISCHER Robin
3:29
89. bg
GEORGIEV Nako
Team Stölting
-
90. de
BRAUN Julian
Team Kuota-Lotto
-
91. be
VANHOUCKE Herman
-
92. il
EINHORN Ben
Cycling Academy Team
-
93. de
KNAUP Tobias
Team Kuota-Lotto
-
94. no
KALLAND-OLSEN Einar
3:58
95. de
PORZNER Manuel
Team Stölting
-
96. be
MICHIELS Killian
5:49
97. de
HERBERT Luca
10:51
98. dk
MORTENSGAARD Lasse
16:09
99. de
HOLBACH Fabian
18:15

Points Classification

1. cz
TUREK Daniel
Cycling Academy Team
6
2. dk
KRIGBAUM Mathias
4
3. nl
BRUSSELMAN Twan
Cyclingteam Jo Piels
3
4. nl
JAKOBSEN Fabio
SEG Racing
3
5. no
LANDA Oscar
Team Coop - ØsterHus
3
6. gb
SLATER Alistair
An Post - Chain Reaction
3
7. be
DE GENDT Aime
2
8. gb
BURTON Germain
2
9. nl
BAKKER Stephan
Cyclingteam Jo Piels
2
10. nz
MCCORMICK Hayden
2
11. de
MATHIS Marco
Rad-Net Rose Team
2
12. be
BIERMANS Jenthe
SEG Racing
1
13. il
GUY Gabay
Cycling Academy Team
1
14. au
MCCARTHY Robert-jon
SEG Racing
1
15. nl
VAN DONGEN Ricardo
SEG Racing
1

Youth Classification

1. nl
JAKOBSEN Fabio
SEG Racing
03:05:07
2. de
BOKELOH Jonas
SEG Racing
0:03
3. be
MENTEN Milan
-
4. de
GROSSER Aaron
-
5. de
TSCHERNOSTER Jan
-
6. kz
SHTEIN Grigoriy
-
7. de
FRAHM Jasper
LKT Team Brandenburg
-
8. be
MOONS Steven
-
9. be
LEYSEN Senne
-
10. dk
HARDAHL Anders
Team Trefor - Blue Water
-
11. de
SCHUBERT Erik
-
12. dk
HYLDGAARD JEPPESEN Andreas
Team Trefor - Blue Water
-
13. fr
BOUHANNI Rayane
AWT-GreenWay
-
14. be
PLANCKAERT Emiel
-
15. gb
CULLAIGH Gabriel
-
16. dk
GREGAARD Jonas
Team Trefor - Blue Water
-
17. kz
NATAROV Yuriy
-
18. kz
KUZMIN Anton
-
19. de
SCHREIBER Steven
0:17
20. de
JüRß Malte
0:43
21. de
JÄGELER Robert
0:46
22. be
VANHOUCKE Herman
3:16
23. de
PORZNER Manuel
Team Stölting
3:45

Teams Classification

1.
Great Britain
09:15:27
2.
Cyclingteam Jo Piels
-
3.
SEG Racing
-