Go to:  Stage 1  Stage 2 (ITT) 

Tour de Berlin

Stage 2 (ITT)

: Paplitz > Paplitz

Friday 15th May (2015)

Classification: 2.2U

Category: Int. Men

Distance: 21.4km


Stage Result

1. nl
LAMMERTINK Steven
SEG Racing
00:25:49
2. de
WALSCHEID Max
Team Kuota-Lotto
0:15
3. de
SCHOMBER Nils
Rad-Net Rose Team
0:22
4. be
LEYSEN Senne
0:26
5. dk
ANDERSEN Søren Kragh
Team Trefor - Blue Water
0:28
6. be
DE GENDT Aime
0:29
7. nl
RODENBURG Tim
Cyclingteam Jo Piels
0:51
8. de
BRAUN Julian
Team Kuota-Lotto
0:57
9. de
SCHACHMANN Maximilian
AWT-GreenWay
1:00
10. nz
MCCORMICK Hayden
1:02
11. de
MATHIS Marco
Rad-Net Rose Team
1:09
12. at
TAFERNER Michael
WSA-Greenlife
1:10
13. gb
LATHAM Christopher
1:13
14. be
BIERMANS Jenthe
SEG Racing
-
15. at
AUER Daniel
WSA-Greenlife
1:14
16. gb
STEWART Mark
1:20
17. de
TSCHERNOSTER Jan
1:23
18. nl
BAKKER Stephan
Cyclingteam Jo Piels
1:26
19. de
BOKELOH Jonas
SEG Racing
1:28
20. no
LANDA Oscar
Team Coop - ØsterHus
-
21. kz
NATAROV Yuriy
-
22. dk
GREGAARD Jonas
Team Trefor - Blue Water
1:34
23. gb
CULLAIGH Gabriel
1:36
24. cz
TUREK Daniel
Cycling Academy Team
1:37
25. nl
BRUSSELMAN Twan
Cyclingteam Jo Piels
1:39
26. de
FRAHM Jasper
LKT Team Brandenburg
-
27. dk
HARDAHL Anders
Team Trefor - Blue Water
1:40
28. fr
BOUHANNI Rayane
AWT-GreenWay
1:41
29. nl
VAN DONGEN Ricardo
SEG Racing
-
30. de
LöER Lukas
Team Kuota-Lotto
1:46
31. be
VAN DER HAEGHEN Ruben
1:49
32. dk
KRIGBAUM Mathias
1:50
33. de
BACKOFEN Moritz
Team Stölting
1:52
34. nl
ARIESEN Tim
Cyclingteam Jo Piels
1:55
35. gb
SLATER Alistair
An Post - Chain Reaction
-
36. be
MICHIELS Killian
1:57
37. au
MCCARTHY Robert-jon
SEG Racing
-
38. gb
WOOD Olivier
1:59
39. at
BRUS Alexander
WSA-Greenlife
2:06
40. dk
HYLDGAARD JEPPESEN Andreas
Team Trefor - Blue Water
-
41. dk
RAHBEK Mads
Team Trefor - Blue Water
2:14
42. dk
BUKDAL Joakim
2:22
43. be
DECLERCQ Benjamin
2:24
44. kz
SEMYONOV Roman
-
45. gb
BURTON Germain
2:26
46. de
KUESTERS Alexander
2:27
47. de
KRETSCHY Florian
-
48. de
HUPPERTZ Joshua
Team Kuota-Lotto
2:28
49. be
LONCIN Gilles
2:30
50. no
JACOBSEN Tormod Hausken
Team Coop - ØsterHus
2:33
51. nl
VAN DER DUIN Patrick
Cyclingteam Jo Piels
2:36
52. be
PLANCKAERT Emiel
2:38
53. nl
JAKOBSEN Fabio
SEG Racing
2:42
54. de
RAPPS Dario
Team Kuota-Lotto
-
55. de
EGNER Arne
Team Stölting
-
56. be
NOPPE Christophe
2:46
57. kz
SHEMYAKIN Sergey
2:47
58. dk
VINJEBO NYGAARD Emil
Team Trefor - Blue Water
2:48
59. de
SCHUBERT Erik
2:53
60. de
OBERSTEINER Florian
2:55
61. pl
TALAGA Patryk
Cycling Academy Team
2:56
62. sk
BAšKA Erik
AWT-GreenWay
2:57
63. be
PYFFEROEN Miel
2:58
64. kz
KUZMIN Anton
3:05
65. de
NIEDERLAG Luca
-
66. bg
GEORGIEV Nako
Team Stölting
3:07
67. kz
SHTEIN Grigoriy
3:09
68. de
ACKERMANN Pascal
Rad-Net Rose Team
3:13
69. kz
MAIDOS Tilegen
Vino 4ever
3:16
70. be
MOONS Steven
-
71. at
SCHLEMMER Lukas
WSA-Greenlife
-
72. de
STEIDTEN Lukas
3:20
73. be
MERLIER Braam
3:29
74. be
MOENS Jens
3:36
75. de
CARSTENSEN Lucas
-
76. de
FISCHER Robin
-
77. be
MENTEN Milan
3:45
78. de
LEINAU Louis
3:51
79. de
JüRß Malte
3:53
80. de
INTRA Felix
Rad-Net Rose Team
3:55
81. de
GEßNER Konrad
3:57
82. de
GROSSER Aaron
3:58
83. de
LEINAU Joann
3:59
84. de
SCHREIBER Steven
4:00
85. de
KNAUP Tobias
Team Kuota-Lotto
4:02
86. de
HOLBACH Fabian
4:06
87. be
VANDERAERDEN Massimo
4:11
88. dk
NORDKROGGAARD Jonas
4:16
89. de
JÄGELER Robert
4:19
90. de
SCHULZE Julian
Team Stuttgart
4:20
91. de
HERBERT Luca
4:23
92. dk
MORTENSGAARD Lasse
4:26
93. il
GUY Gabay
Cycling Academy Team
4:35
94. de
RESKE Tim
LKT Team Brandenburg
-
95. de
PORZNER Manuel
Team Stölting
4:42
96. be
VANHOUCKE Herman
4:44
97. il
EINHORN Ben
Cycling Academy Team
4:53
98. no
KVINGEDAL Hans-arne
7:37
99. no
KALLAND-OLSEN Einar
8:38

General Classification

1. nl
LAMMERTINK Steven
SEG Racing
03:30:59
2. de
WALSCHEID Max
Team Kuota-Lotto
0:15
3. be
DE GENDT Aime
0:24
4. be
LEYSEN Senne
0:26
5. dk
ANDERSEN Søren Kragh
Team Trefor - Blue Water
0:28
6. de
SCHOMBER Nils
Rad-Net Rose Team
0:49
7. nl
RODENBURG Tim
Cyclingteam Jo Piels
0:51
8. de
SCHACHMANN Maximilian
AWT-GreenWay
1:00
9. nz
MCCORMICK Hayden
-
10. be
BIERMANS Jenthe
SEG Racing
1:05
11. at
TAFERNER Michael
WSA-Greenlife
1:10
12. gb
LATHAM Christopher
1:13
13. at
AUER Daniel
WSA-Greenlife
1:14
14. gb
STEWART Mark
1:20
15. cz
TUREK Daniel
Cycling Academy Team
1:21
16. de
TSCHERNOSTER Jan
1:23
17. nl
BAKKER Stephan
Cyclingteam Jo Piels
1:24
18. nl
BRUSSELMAN Twan
Cyclingteam Jo Piels
1:27
19. de
BOKELOH Jonas
SEG Racing
1:28
20. no
LANDA Oscar
Team Coop - ØsterHus
-
21. kz
NATAROV Yuriy
-
22. dk
GREGAARD Jonas
Team Trefor - Blue Water
1:34
23. gb
CULLAIGH Gabriel
1:36
24. de
FRAHM Jasper
LKT Team Brandenburg
1:39
25. dk
HARDAHL Anders
Team Trefor - Blue Water
1:40
26. fr
BOUHANNI Rayane
AWT-GreenWay
1:41
27. nl
VAN DONGEN Ricardo
SEG Racing
-
28. de
LöER Lukas
Team Kuota-Lotto
1:46
29. be
VAN DER HAEGHEN Ruben
1:49
30. dk
KRIGBAUM Mathias
1:50
31. gb
SLATER Alistair
An Post - Chain Reaction
1:52
32. nl
ARIESEN Tim
Cyclingteam Jo Piels
1:55
33. au
MCCARTHY Robert-jon
SEG Racing
1:56
34. gb
WOOD Olivier
1:59
35. dk
HYLDGAARD JEPPESEN Andreas
Team Trefor - Blue Water
2:06
36. dk
RAHBEK Mads
Team Trefor - Blue Water
2:14
37. dk
BUKDAL Joakim
2:22
38. be
DECLERCQ Benjamin
2:24
39. kz
SEMYONOV Roman
-
40. de
KUESTERS Alexander
2:27
41. de
KRETSCHY Florian
-
42. be
LONCIN Gilles
2:30
43. no
JACOBSEN Tormod Hausken
Team Coop - ØsterHus
2:33
44. nl
VAN DER DUIN Patrick
Cyclingteam Jo Piels
2:36
45. be
PLANCKAERT Emiel
2:38
46. nl
JAKOBSEN Fabio
SEG Racing
2:39
47. de
RAPPS Dario
Team Kuota-Lotto
2:42
48. de
EGNER Arne
Team Stölting
-
49. at
BRUS Alexander
WSA-Greenlife
2:46
50. be
NOPPE Christophe
-
51. kz
SHEMYAKIN Sergey
2:47
52. dk
VINJEBO NYGAARD Emil
Team Trefor - Blue Water
2:48
53. de
BACKOFEN Moritz
Team Stölting
2:51
54. de
SCHUBERT Erik
2:53
55. pl
TALAGA Patryk
Cycling Academy Team
2:56
56. sk
BAšKA Erik
AWT-GreenWay
2:57
57. be
PYFFEROEN Miel
2:58
58. kz
KUZMIN Anton
3:05
59. de
NIEDERLAG Luca
-
60. kz
SHTEIN Grigoriy
3:09
61. de
ACKERMANN Pascal
Rad-Net Rose Team
3:13
62. kz
MAIDOS Tilegen
Vino 4ever
3:16
63. be
MOONS Steven
-
64. at
SCHLEMMER Lukas
WSA-Greenlife
-
65. de
STEIDTEN Lukas
3:20
66. de
HUPPERTZ Joshua
Team Kuota-Lotto
3:27
67. be
MERLIER Braam
3:29
68. be
MOENS Jens
3:36
69. de
CARSTENSEN Lucas
-
70. de
MATHIS Marco
Rad-Net Rose Team
-
71. be
MENTEN Milan
3:45
72. gb
BURTON Germain
3:46
73. de
INTRA Felix
Rad-Net Rose Team
3:55
74. de
GROSSER Aaron
3:58
75. de
LEINAU Joann
3:59
76. de
BRAUN Julian
Team Kuota-Lotto
4:10
77. de
OBERSTEINER Florian
-
78. be
VANDERAERDEN Massimo
4:11
79. de
SCHREIBER Steven
4:14
80. dk
NORDKROGGAARD Jonas
4:16
81. de
SCHULZE Julian
Team Stuttgart
4:20
82. de
JüRß Malte
4:33
83. il
GUY Gabay
Cycling Academy Team
4:34
84. de
RESKE Tim
LKT Team Brandenburg
4:35
85. de
GEßNER Konrad
4:37
86. de
LEINAU Louis
4:50
87. de
JÄGELER Robert
5:02
88. bg
GEORGIEV Nako
Team Stölting
6:20
89. de
FISCHER Robin
6:49
90. de
KNAUP Tobias
Team Kuota-Lotto
7:15
91. be
MICHIELS Killian
7:30
92. be
VANHOUCKE Herman
7:57
93. il
EINHORN Ben
Cycling Academy Team
8:06
94. de
PORZNER Manuel
Team Stölting
8:24
95. no
KVINGEDAL Hans-arne
8:47
96. no
KALLAND-OLSEN Einar
12:20
97. de
HERBERT Luca
14:58
98. dk
MORTENSGAARD Lasse
20:19
99. de
HOLBACH Fabian
22:05

Points Classification

1. cz
TUREK Daniel
Cycling Academy Team
6
2. dk
KRIGBAUM Mathias
4
3. nl
BRUSSELMAN Twan
Cyclingteam Jo Piels
3
4. nl
JAKOBSEN Fabio
SEG Racing
3
5. no
LANDA Oscar
Team Coop - ØsterHus
3
6. gb
SLATER Alistair
An Post - Chain Reaction
3
7. be
DE GENDT Aime
2
8. gb
BURTON Germain
2
9. nl
BAKKER Stephan
Cyclingteam Jo Piels
2
10. nz
MCCORMICK Hayden
2
11. de
MATHIS Marco
Rad-Net Rose Team
2
12. be
BIERMANS Jenthe
SEG Racing
1
13. il
GUY Gabay
Cycling Academy Team
1
14. au
MCCARTHY Robert-jon
SEG Racing
1
15. nl
VAN DONGEN Ricardo
SEG Racing
1

Youth Classification

1. be
LEYSEN Senne
03:31:25
2. de
TSCHERNOSTER Jan
0:57
3. de
BOKELOH Jonas
SEG Racing
1:02
4. kz
NATAROV Yuriy
-
5. dk
GREGAARD Jonas
Team Trefor - Blue Water
1:08
6. gb
CULLAIGH Gabriel
1:10
7. de
FRAHM Jasper
LKT Team Brandenburg
1:13
8. dk
HARDAHL Anders
Team Trefor - Blue Water
1:14
9. fr
BOUHANNI Rayane
AWT-GreenWay
1:15
10. dk
HYLDGAARD JEPPESEN Andreas
Team Trefor - Blue Water
1:40
11. be
PLANCKAERT Emiel
2:12
12. nl
JAKOBSEN Fabio
SEG Racing
2:13
13. de
SCHUBERT Erik
2:27
14. kz
KUZMIN Anton
2:39
15. kz
SHTEIN Grigoriy
2:43
16. be
MOONS Steven
2:50
17. be
MENTEN Milan
3:19
18. de
GROSSER Aaron
3:32
19. de
SCHREIBER Steven
3:48
20. de
JüRß Malte
4:07
21. de
JÄGELER Robert
4:36
22. be
VANHOUCKE Herman
7:31
23. de
PORZNER Manuel
Team Stölting
7:58

Teams Classification

1.
SEG Racing
10:35:35
2.
Team Kuota-Lotto
0:20
3.
Lotto - Soudal U23
0:40