Go to:  Stage 1  Stage 2 (ITT)  Stage 3 

Tour de Berlin

Stage 3

: Baruth (Mark) > Baruth (Mark)

Friday 15th May (2015)

Classification: 2.2U

Category: Int. Men

Distance: 110.7km


Stage Result

1. sk
BAšKA Erik
AWT-GreenWay
02:28:22
2. gb
LATHAM Christopher
-
3. dk
ANDERSEN Søren Kragh
Team Trefor - Blue Water
-
4. de
ACKERMANN Pascal
Rad-Net Rose Team
-
5. nl
ARIESEN Tim
Cyclingteam Jo Piels
-
6. at
AUER Daniel
WSA-Greenlife
-
7. no
JACOBSEN Tormod Hausken
Team Coop - ØsterHus
-
8. be
NOPPE Christophe
-
9. kz
SHTEIN Grigoriy
-
10. be
DECLERCQ Benjamin
-
11. de
CARSTENSEN Lucas
-
12. de
WALSCHEID Max
Team Kuota-Lotto
-
13. be
MICHIELS Killian
-
14. de
GROSSER Aaron
-
15. nl
LAMMERTINK Steven
SEG Racing
-
16. de
RESKE Tim
LKT Team Brandenburg
-
17. de
PORZNER Manuel
Team Stölting
-
18. be
MENTEN Milan
-
19. no
LANDA Oscar
Team Coop - ØsterHus
-
20. nl
JAKOBSEN Fabio
SEG Racing
-
21. be
MERLIER Braam
-
22. kz
SHEMYAKIN Sergey
-
23. il
EINHORN Ben
Cycling Academy Team
-
24. fr
BOUHANNI Rayane
AWT-GreenWay
-
25. nl
BAKKER Stephan
Cyclingteam Jo Piels
-
26. de
SCHACHMANN Maximilian
AWT-GreenWay
-
27. be
PYFFEROEN Miel
-
28. de
BOKELOH Jonas
SEG Racing
-
29. be
VAN DER HAEGHEN Ruben
-
30. de
FRAHM Jasper
LKT Team Brandenburg
-
31. de
OBERSTEINER Florian
-
32. bg
GEORGIEV Nako
Team Stölting
-
33. de
SCHOMBER Nils
Rad-Net Rose Team
-
34. il
GUY Gabay
Cycling Academy Team
-
35. nl
VAN DER DUIN Patrick
Cyclingteam Jo Piels
-
36. be
BIERMANS Jenthe
SEG Racing
-
37. nl
VAN DONGEN Ricardo
SEG Racing
-
38. be
PLANCKAERT Emiel
-
39. gb
STEWART Mark
-
40. nl
RODENBURG Tim
Cyclingteam Jo Piels
-
41. au
MCCARTHY Robert-jon
SEG Racing
-
42. gb
BURTON Germain
-
43. de
SCHULZE Julian
Team Stuttgart
-
44. de
LEINAU Joann
-
45. de
SCHUBERT Erik
-
46. de
JÄGELER Robert
-
47. de
GEßNER Konrad
-
48. at
SCHLEMMER Lukas
WSA-Greenlife
-
49. gb
WOOD Olivier
-
50. de
LEINAU Louis
-
51. de
BRAUN Julian
Team Kuota-Lotto
-
52. de
HERBERT Luca
-
53. de
JüRß Malte
-
54. dk
HYLDGAARD JEPPESEN Andreas
Team Trefor - Blue Water
-
55. de
HUPPERTZ Joshua
Team Kuota-Lotto
-
56. de
RAPPS Dario
Team Kuota-Lotto
-
57. de
KUESTERS Alexander
-
58. de
FISCHER Robin
-
59. dk
BUKDAL Joakim
-
60. be
DE GENDT Aime
-
61. cz
TUREK Daniel
Cycling Academy Team
-
62. de
MATHIS Marco
Rad-Net Rose Team
-
63. nz
MCCORMICK Hayden
-
64. kz
NATAROV Yuriy
-
65. be
MOONS Steven
-
66. nl
BRUSSELMAN Twan
Cyclingteam Jo Piels
-
67. de
STEGER Lukas
-
68. dk
MORTENSGAARD Lasse
-
69. dk
HARDAHL Anders
Team Trefor - Blue Water
-
70. be
LONCIN Gilles
-
71. gb
SLATER Alistair
An Post - Chain Reaction
-
72. kz
KUZMIN Anton
-
73. de
TSCHERNOSTER Jan
-
74. be
LEYSEN Senne
-
75. dk
KRIGBAUM Mathias
-
76. de
KRETSCHY Florian
-
77. gb
CULLAIGH Gabriel
-
78. de
STEIDTEN Lukas
-
79. pl
TALAGA Patryk
Cycling Academy Team
-
80. be
VANHOUCKE Herman
-
81. de
BACKOFEN Moritz
Team Stölting
-
82. de
INTRA Felix
Rad-Net Rose Team
-
83. dk
GREGAARD Jonas
Team Trefor - Blue Water
-
84. dk
VINJEBO NYGAARD Emil
Team Trefor - Blue Water
-
85. at
TAFERNER Michael
WSA-Greenlife
-
86. dk
RAHBEK Mads
Team Trefor - Blue Water
-
87. de
NIEDERLAG Luca
-
88. be
MOENS Jens
-
89. dk
NORDKROGGAARD Jonas
-
90. at
BRUS Alexander
WSA-Greenlife
-
91. de
EGNER Arne
Team Stölting
-
92. no
KVINGEDAL Hans-arne
-
93. kz
SEMYONOV Roman
-
94. kz
MAIDOS Tilegen
Vino 4ever
-
95. be
VANDERAERDEN Massimo
-
96. no
KALLAND-OLSEN Einar
3:58
97. de
KNAUP Tobias
Team Kuota-Lotto
-
DNF. de
HOLBACH Fabian
-
DNF. de
SCHREIBER Steven
-

General Classification

1. nl
LAMMERTINK Steven
SEG Racing
05:59:21
2. de
WALSCHEID Max
Team Kuota-Lotto
0:15
3. be
DE GENDT Aime
0:21
4. dk
ANDERSEN Søren Kragh
Team Trefor - Blue Water
0:26
5. be
LEYSEN Senne
-
6. de
SCHOMBER Nils
Rad-Net Rose Team
0:49
7. nl
RODENBURG Tim
Cyclingteam Jo Piels
0:51
8. de
SCHACHMANN Maximilian
AWT-GreenWay
1:00
9. nz
MCCORMICK Hayden
-
10. be
BIERMANS Jenthe
SEG Racing
1:05
11. at
TAFERNER Michael
WSA-Greenlife
1:08
12. gb
LATHAM Christopher
1:09
13. at
AUER Daniel
WSA-Greenlife
1:14
14. gb
STEWART Mark
1:20
15. cz
TUREK Daniel
Cycling Academy Team
1:21
16. de
TSCHERNOSTER Jan
1:23
17. nl
BAKKER Stephan
Cyclingteam Jo Piels
1:24
18. nl
BRUSSELMAN Twan
Cyclingteam Jo Piels
1:27
19. de
BOKELOH Jonas
SEG Racing
1:28
20. no
LANDA Oscar
Team Coop - ØsterHus
-
21. kz
NATAROV Yuriy
-
22. dk
GREGAARD Jonas
Team Trefor - Blue Water
1:34
23. gb
CULLAIGH Gabriel
1:36
24. de
FRAHM Jasper
LKT Team Brandenburg
1:39
25. dk
HARDAHL Anders
Team Trefor - Blue Water
1:40
26. fr
BOUHANNI Rayane
AWT-GreenWay
1:41
27. nl
VAN DONGEN Ricardo
SEG Racing
-
28. de
STEGER Lukas
1:46
29. be
VAN DER HAEGHEN Ruben
1:49
30. dk
KRIGBAUM Mathias
1:50
31. gb
SLATER Alistair
An Post - Chain Reaction
1:52
32. nl
ARIESEN Tim
Cyclingteam Jo Piels
1:55
33. au
MCCARTHY Robert-jon
SEG Racing
1:56
34. gb
WOOD Olivier
1:59
35. dk
HYLDGAARD JEPPESEN Andreas
Team Trefor - Blue Water
2:06
36. dk
RAHBEK Mads
Team Trefor - Blue Water
2:14
37. dk
BUKDAL Joakim
2:22
38. be
DECLERCQ Benjamin
2:24
39. kz
SEMYONOV Roman
-
40. de
KUESTERS Alexander
2:27
41. de
KRETSCHY Florian
-
42. be
LONCIN Gilles
2:30
43. no
JACOBSEN Tormod Hausken
Team Coop - ØsterHus
2:33
44. nl
VAN DER DUIN Patrick
Cyclingteam Jo Piels
2:36
45. be
PLANCKAERT Emiel
2:37
46. nl
JAKOBSEN Fabio
SEG Racing
2:39
47. de
RAPPS Dario
Team Kuota-Lotto
2:42
48. de
EGNER Arne
Team Stölting
-
49. at
BRUS Alexander
WSA-Greenlife
2:46
50. be
NOPPE Christophe
-
51. kz
SHEMYAKIN Sergey
2:47
52. dk
VINJEBO NYGAARD Emil
Team Trefor - Blue Water
2:48
53. de
BACKOFEN Moritz
Team Stölting
2:51
54. sk
BAšKA Erik
AWT-GreenWay
-
55. de
SCHUBERT Erik
2:53
56. pl
TALAGA Patryk
Cycling Academy Team
2:56
57. be
PYFFEROEN Miel
2:58
58. kz
KUZMIN Anton
3:05
59. de
NIEDERLAG Luca
-
60. kz
SHTEIN Grigoriy
3:09
61. de
ACKERMANN Pascal
Rad-Net Rose Team
3:13
62. kz
MAIDOS Tilegen
Vino 4ever
3:16
63. be
MOONS Steven
-
64. at
SCHLEMMER Lukas
WSA-Greenlife
-
65. de
STEIDTEN Lukas
3:20
66. de
HUPPERTZ Joshua
Team Kuota-Lotto
3:27
67. be
MERLIER Braam
3:29
68. be
MOENS Jens
3:36
69. de
CARSTENSEN Lucas
-
70. de
MATHIS Marco
Rad-Net Rose Team
-
71. be
MENTEN Milan
3:45
72. gb
BURTON Germain
3:46
73. de
INTRA Felix
Rad-Net Rose Team
3:55
74. de
GROSSER Aaron
3:58
75. de
LEINAU Joann
3:59
76. de
BRAUN Julian
Team Kuota-Lotto
4:10
77. de
OBERSTEINER Florian
-
78. be
VANDERAERDEN Massimo
4:11
79. dk
NORDKROGGAARD Jonas
4:16
80. de
SCHULZE Julian
Team Stuttgart
4:20
81. de
JüRß Malte
4:33
82. il
GUY Gabay
Cycling Academy Team
4:34
83. de
RESKE Tim
LKT Team Brandenburg
4:35
84. de
GEßNER Konrad
4:37
85. de
LEINAU Louis
4:50
86. de
JÄGELER Robert
5:02
87. bg
GEORGIEV Nako
Team Stölting
6:20
88. de
FISCHER Robin
6:49
89. be
MICHIELS Killian
7:30
90. be
VANHOUCKE Herman
7:57
91. il
EINHORN Ben
Cycling Academy Team
8:06
92. de
PORZNER Manuel
Team Stölting
8:24
93. no
KVINGEDAL Hans-arne
8:47
94. de
KNAUP Tobias
Team Kuota-Lotto
11:13
95. de
HERBERT Luca
14:58
96. no
KALLAND-OLSEN Einar
16:18
97. dk
MORTENSGAARD Lasse
20:19

Points Classification

1. cz
TUREK Daniel
Cycling Academy Team
6
2. nl
BRUSSELMAN Twan
Cyclingteam Jo Piels
6
3. no
LANDA Oscar
Team Coop - ØsterHus
6
4. be
DE GENDT Aime
5
5. at
TAFERNER Michael
WSA-Greenlife
5
6. dk
KRIGBAUM Mathias
4
7. gb
SLATER Alistair
An Post - Chain Reaction
3
8. nl
JAKOBSEN Fabio
SEG Racing
3
9. nz
MCCORMICK Hayden
2
10. de
MATHIS Marco
Rad-Net Rose Team
2
11. nl
BAKKER Stephan
Cyclingteam Jo Piels
2
12. nl
VAN DONGEN Ricardo
SEG Racing
2
13. de
KRETSCHY Florian
2
14. dk
HYLDGAARD JEPPESEN Andreas
Team Trefor - Blue Water
2
15. gb
BURTON Germain
2
16. dk
VINJEBO NYGAARD Emil
Team Trefor - Blue Water
2
17. be
BIERMANS Jenthe
SEG Racing
1
18. dk
GREGAARD Jonas
Team Trefor - Blue Water
1
19. pl
TALAGA Patryk
Cycling Academy Team
1
20. il
GUY Gabay
Cycling Academy Team
1
21. au
MCCARTHY Robert-jon
SEG Racing
1
22. be
PLANCKAERT Emiel
1

Youth Classification

1. be
LEYSEN Senne
05:59:47
2. de
TSCHERNOSTER Jan
0:57
3. de
BOKELOH Jonas
SEG Racing
1:02
4. kz
NATAROV Yuriy
-
5. dk
GREGAARD Jonas
Team Trefor - Blue Water
1:08
6. gb
CULLAIGH Gabriel
1:10
7. de
FRAHM Jasper
LKT Team Brandenburg
1:13
8. dk
HARDAHL Anders
Team Trefor - Blue Water
1:14
9. fr
BOUHANNI Rayane
AWT-GreenWay
1:15
10. dk
HYLDGAARD JEPPESEN Andreas
Team Trefor - Blue Water
1:40
11. be
PLANCKAERT Emiel
2:11
12. nl
JAKOBSEN Fabio
SEG Racing
2:13
13. de
SCHUBERT Erik
2:27
14. kz
KUZMIN Anton
2:39
15. kz
SHTEIN Grigoriy
2:43
16. be
MOONS Steven
2:50
17. be
MENTEN Milan
3:19
18. de
GROSSER Aaron
3:32
19. de
JüRß Malte
4:07
20. de
JÄGELER Robert
4:36
21. be
VANHOUCKE Herman
7:31
22. de
PORZNER Manuel
Team Stölting
7:58

Teams Classification

1.
SEG Racing
18:00:41
2.
Team Kuota-Lotto
0:20
3.
Lotto - Soudal U23
0:40