Tour de Gironde

Final Classification

Sunday 31st May (2015)

Classification: 2.2

Category: Int. Men


General Classification

1. fr
POULHIES Stéphane
12:15:02
2. de
MEISEN Marcel
Team Kuota-Lotto
0:04
3. be
STENUIT Robin
Veranclassic - Ekoi
0:07
4. fr
JULES Justin
Veranclassic - Ekoi
0:09
5. es
MITXELENA Julen
0:10
6. nl
ARIESEN Tim
Cyclingteam Jo Piels
0:12
7. au
SCHULTZ Nick
-
8. es
TORRES MUINO Pablo
Burgos-BH
0:14
9. fr
CORNU Jeremy
0:16
10. fr
CARDIS Romain
-
11. gr
KASTRANTAS Charalampos
-
12. fr
CHOPIN David
-
13. fr
CAMPISTROUS Romain
-
14. fr
BONNET Guillaume
0:20
15. fr
SINNER Benoit
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
16. nl
BAKKER Stephan
Cyclingteam Jo Piels
0:22
17. be
DEWORTELAER Serge
Veranclassic - Ekoi
-
18. fr
BARBEAU Clement
0:23
19. ee
NöMMELA Aksel
-
20. pl
CIEśLIK Paweł
Whirlpool Author
-
21. nl
VAN LUIJK Sven
Cyclingteam Jo Piels
-
22. fr
LABBE Arnaud
-
23. fr
MILLOUR Geoffrey
-
24. fr
MOTTIER Justin
-
25. fr
SEIGNEUR Fabrice
-
26. fr
GUYOT Romain
-
27. fr
SOUBES Yohan
-
28. pl
KWIATKOWSKI Grzegorz
-
29. es
LARRINAGA MUGURUZA Jon
-
30. nl
KOUWENHOVEN Sjoerd
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
0:35
31. fr
BLANQUEFORT Sylvain
0:36
32. fr
MAURELET Flavien
-
33. fr
LE TURNIER Mathias
-
34. nl
HOEKSTRA Jochem
Cyclingteam Jo Piels
0:40
35. fr
MARY Clément
0:43
36. fr
FIEFEVEZ Rudy
-
37. nl
BOSMAN Gert-Jan
Cyclingteam Jo Piels
-
38. es
SALAS Ibai
Burgos-BH
0:52
39. es
SIMóN CASULLERAS Jordi
Team Ecuador
0:56
40. nl
RIESEBEEK Oscar
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
1:06
41. cz
HOSEK Josef
Whirlpool Author
-
42. fr
BARBAS Yoann
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
43. de
LöER Lukas
Team Kuota-Lotto
1:11
44. es
RIUTORT MARTINEZ Juan Carlos
Burgos-BH
-
45. fr
SAUVAGE Paul
1:14
46. es
TORRES BARCELO Albert
Team Ecuador
-
47. fr
YSSAAD Yannis
-
48. fr
TANIS Quentin
-
49. fr
ATHANE Thibault
-
50. fr
POUGET Tommy
-
51. fr
GOUJON Adrien
-
52. fr
GLEIZES Arnaud
-
53. nl
TE STROET Rens
Cyclingteam Jo Piels
-
54. fr
LE COURT Olivier
-
55. fr
CORNILLET Erwan
-
56. fr
MAFFEïS Dany
-
57. fr
MESPOULEDE Jean
-
58. fr
LARPE Killian
-
59. fr
LEROY Romain
-
60. fr
MENTHEOUR Paul Mickael
-
61. ec
RODRIGUEZ Pedro Sébastian
Team Ecuador
-
62. fr
SENTUCQ Florent
-
63. de
BRAUN Julian
Team Kuota-Lotto
-
64. fr
CROCHARD Axel
-
65. fr
HAVOT Sébastien
-
66. fr
ROMAN Martial
Veranclassic - Ekoi
-
67. fr
ANE Hugues
-
68. fr
BENARFA Rémi
-
69. cz
CAMRDA Pavel
Whirlpool Author
-
70. es
HERNANDEZ Dario
Burgos-BH
1:32
71. fr
DELETANG Alexandre
1:34
72. ec
MONTENEGRO Jorge
Team Ecuador
-
73. fr
GAULTIER Mathieu
1:36
74. fr
ALAPHILIPPE Bryan
Equipe Cycliste Armée de Terre
1:39
75. fr
LE MONTAGNER Benjamin
1:40
76. de
HATZ Christopher
Team Kuota-Lotto
1:43
77. fr
DELPECH Jean-luc
-
78. fr
LOUBEAU Jérémy
1:44
79. cz
HUNAL Martin
Whirlpool Author
1:54
80. fr
DAENINCK Benoit
1:56
81. be
HOLLANDERS Dries
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
1:57
82. fr
CAPUS Damien
2:04
83. fr
CAPOT Lucien
2:06
84. de
KNAUP Tobias
Team Kuota-Lotto
2:08
85. fr
LARPE Mickael
2:13
86. nl
TE BRAKE Remco
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
2:14
87. fr
HASPOT Anthony
-
88. fr
SCHMIDT Fabien
2:15
89. fr
SOUBES Kévin
-
90. es
MARTíN HERNANDEZ Víctor
Burgos-BH
-
91. dz
HADJBOUZIT Karim
Velo Club Sovac
-
92. ec
QUISHPE QUISHPE Carlos Eduardo
Team Ecuador
-
93. fr
LEVASSEUR Jordan
Equipe Cycliste Armée de Terre
2:18
94. dz
BOUZIDI Mohamed
Velo Club Sovac
2:21
95. fr
LEPLINGARD Antoine
2:38
96. fr
GAILLARD Marlon
2:39
97. gr
TZORTZAKIS Polychronis
2:42
98. fr
PIRY Sébastien
-
99. cz
KALOJIROS Tomas
Whirlpool Author
2:56
100. fr
VERARDO Remi
3:01
101. fr
TOURTELOT Alexis
-
102. dz
HAMZA Abderrahmane Mehdi
Velo Club Sovac
-
103. be
CAMMAERTS Edwig
Veranclassic - Ekoi
-
104. fr
SZKOLNIK Mickaël
-
105. fr
LEGRAS Nicolas
-
106. fr
LHOMME Bastien
-
107. fr
LORENZI Hugo
3:26
108. fr
VERARDO Yoann
3:31
109. fr
NADON Ludovic
3:32
110. fr
GARBET Nicolas
3:53
111. fr
FOUACHE Kevin
-
112. fr
DESTANG Lucas
4:34
113. de
DRUMM Felix
Team Kuota-Lotto
5:01
114. fr
LASSAIGNE Thomas
5:03
115. fr
PEDRENO Maxence
7:11
116. fr
CASTERAN Damien
7:20
117. es
MASCARO RIGO Sebastian
Burgos-BH
8:07
118. fr
LAPOUGES Damien
8:11
119. fr
GOURET Jean Marie
9:22
120. fr
SERVANT Antonin
9:55
121. dz
MANSOURI Abderrahmane
Velo Club Sovac
11:55
122. fr
REIMHERR Stephane
12:19
123. fr
FAUSSURIER Romain
12:23
124. fr
FABRE Damien
15:59
125. es
DEL BARRIO SANZ Joseba
16:01
126. cz
KOVAR Jan
Whirlpool Author
18:58
127. nl
GOEREE Rick
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
21:09
128. nl
WOLSINK Jelle
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
37:23

Mountains Classification

1. fr
LARPE Mickael
20
2. fr
REIMHERR Stephane
16
3. nl
HOEKSTRA Jochem
Cyclingteam Jo Piels
10
4. be
HOLLANDERS Dries
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
5
5. es
TORRES MUINO Pablo
Burgos-BH
4
6. cz
HOSEK Josef
Whirlpool Author
4
7. nl
BOSMAN Gert-Jan
Cyclingteam Jo Piels
3
8. es
MITXELENA Julen
2
9. pl
CIEśLIK Paweł
Whirlpool Author
2
10. nl
KOUWENHOVEN Sjoerd
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
2
11. fr
LE TURNIER Mathias
1
12. es
SIMóN CASULLERAS Jordi
Team Ecuador
1
13. es
RIUTORT MARTINEZ Juan Carlos
Burgos-BH
1
14. fr
GARBET Nicolas
1
15. nl
WOLSINK Jelle
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
1

Points Classification

1. fr
POULHIES Stéphane
51
2. be
STENUIT Robin
Veranclassic - Ekoi
45
3. fr
JULES Justin
Veranclassic - Ekoi
44
4. de
MEISEN Marcel
Team Kuota-Lotto
35
5. fr
ALAPHILIPPE Bryan
Equipe Cycliste Armée de Terre
30
6. nl
ARIESEN Tim
Cyclingteam Jo Piels
28
7. fr
BARBEAU Clement
17
8. au
SCHULTZ Nick
16
9. fr
CORNU Jeremy
16
10. fr
CARDIS Romain
15
11. fr
SAUVAGE Paul
15
12. fr
CHOPIN David
14
13. ee
NöMMELA Aksel
14
14. gr
KASTRANTAS Charalampos
10
15. es
SIMóN CASULLERAS Jordi
Team Ecuador
10
16. fr
GARBET Nicolas
10
17. fr
VERARDO Yoann
9
18. es
TORRES MUINO Pablo
Burgos-BH
8
19. es
MITXELENA Julen
7
20. fr
DESTANG Lucas
6
21. fr
CAMPISTROUS Romain
5
22. fr
BONNET Guillaume
5
23. fr
GAULTIER Mathieu
5
24. nl
WOLSINK Jelle
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
3
25. fr
SEIGNEUR Fabrice
2
26. fr
BLANQUEFORT Sylvain
2
27. fr
SCHMIDT Fabien
2
28. pl
CIEśLIK Paweł
Whirlpool Author
1
29. fr
LE MONTAGNER Benjamin
1

Youth Classification

1. nl
ARIESEN Tim
Cyclingteam Jo Piels
12:15:14
2. au
SCHULTZ Nick
-
3. nl
BAKKER Stephan
Cyclingteam Jo Piels
0:10
4. fr
BARBEAU Clement
0:11
5. ee
NöMMELA Aksel
-
6. fr
MILLOUR Geoffrey
-
7. fr
MOTTIER Justin
-
8. fr
LE TURNIER Mathias
0:24
9. fr
FIEFEVEZ Rudy
0:31
10. de
LöER Lukas
Team Kuota-Lotto
0:59
11. fr
SAUVAGE Paul
1:02
12. fr
YSSAAD Yannis
-
13. fr
GLEIZES Arnaud
-
14. fr
LE COURT Olivier
-
15. fr
LARPE Killian
-
16. ec
RODRIGUEZ Pedro Sébastian
Team Ecuador
-
17. de
BRAUN Julian
Team Kuota-Lotto
-
18. fr
CROCHARD Axel
-
19. fr
HAVOT Sébastien
-
20. cz
CAMRDA Pavel
Whirlpool Author
-
21. fr
DELETANG Alexandre
1:22
22. fr
ALAPHILIPPE Bryan
Equipe Cycliste Armée de Terre
1:27
23. fr
CAPOT Lucien
1:54
24. de
KNAUP Tobias
Team Kuota-Lotto
1:56
25. fr
SOUBES Kévin
2:03
26. fr
LEVASSEUR Jordan
Equipe Cycliste Armée de Terre
2:06
27. dz
BOUZIDI Mohamed
Velo Club Sovac
2:09
28. fr
LEPLINGARD Antoine
2:26
29. fr
GAILLARD Marlon
2:27
30. fr
PIRY Sébastien
2:30
31. cz
KALOJIROS Tomas
Whirlpool Author
2:44
32. fr
VERARDO Remi
2:49
33. fr
LEGRAS Nicolas
-
34. fr
LHOMME Bastien
-
35. fr
LORENZI Hugo
3:14
36. fr
VERARDO Yoann
3:19
37. fr
DESTANG Lucas
4:22
38. de
DRUMM Felix
Team Kuota-Lotto
4:49
39. fr
LASSAIGNE Thomas
4:51
40. fr
PEDRENO Maxence
6:59
41. fr
SERVANT Antonin
9:43
42. dz
MANSOURI Abderrahmane
Velo Club Sovac
11:43
43. fr
FAUSSURIER Romain
12:11
44. fr
FABRE Damien
15:47
45. cz
KOVAR Jan
Whirlpool Author
18:46
46. nl
GOEREE Rick
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
20:57
47. nl
WOLSINK Jelle
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
37:11