Go to:  Stage 1 

Tour de Gironde

Stage 1

: Pauillac > Pauillac

Friday 29th May (2015)

Classification: 2.2

Category: Int. Men

Distance: 173.7km


Stage Result

1. be
STENUIT Robin
Veranclassic - Ekoi
03:40:26
2. fr
POULHIES Stéphane
-
3. fr
ALAPHILIPPE Bryan
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
4. ee
NöMMELA Aksel
-
5. fr
JULES Justin
Veranclassic - Ekoi
-
6. fr
GARBET Nicolas
-
7. fr
VERARDO Yoann
-
8. fr
BARBEAU Clement
-
9. fr
SAUVAGE Paul
-
10. fr
CARDIS Romain
-
11. fr
GAULTIER Mathieu
-
12. gr
KASTRANTAS Charalampos
-
13. nl
WOLSINK Jelle
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
-
14. fr
SCHMIDT Fabien
-
15. pl
CIEśLIK Paweł
Whirlpool Author
-
16. fr
CORNU Jeremy
-
17. es
TORRES BARCELO Albert
Team Ecuador
-
18. fr
BONNET Guillaume
-
19. fr
VERARDO Remi
-
20. cz
HUNAL Martin
Whirlpool Author
-
21. nl
RIESEBEEK Oscar
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
-
22. fr
DAENINCK Benoit
-
23. nl
VAN LUIJK Sven
Cyclingteam Jo Piels
-
24. es
MITXELENA Julen
-
25. fr
LEVASSEUR Jordan
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
26. fr
SOUBES Kévin
-
27. fr
MARY Clément
-
28. fr
YSSAAD Yannis
-
29. fr
GLEIZES Arnaud
-
30. de
MEISEN Marcel
Team Kuota-Lotto
-
31. fr
TOURTELOT Alexis
-
32. fr
MILLOUR Geoffrey
-
33. fr
CAPOT Lucien
-
34. fr
LORENZI Hugo
-
35. fr
LABBE Arnaud
-
36. fr
ATHANE Thibault
-
37. fr
TANIS Quentin
-
38. fr
LASSAIGNE Thomas
-
39. es
SALAS Ibai
Burgos-BH
-
40. nl
TE STROET Rens
Cyclingteam Jo Piels
-
41. es
HERNANDEZ Dario
Burgos-BH
-
42. be
CAMMAERTS Edwig
Veranclassic - Ekoi
-
43. dz
HAMZA Abderrahmane Mehdi
Velo Club Sovac
-
44. nl
BAKKER Stephan
Cyclingteam Jo Piels
-
45. fr
SZKOLNIK Mickaël
-
46. de
HATZ Christopher
Team Kuota-Lotto
-
47. de
LöER Lukas
Team Kuota-Lotto
-
48. fr
MAURELET Flavien
-
49. fr
MAFFEïS Dany
-
50. es
SIMóN CASULLERAS Jordi
Team Ecuador
-
51. fr
PIRY Sébastien
-
52. au
WOHLER Alex
-
53. be
HOLLANDERS Dries
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
-
54. fr
HASPOT Anthony
-
55. nl
KOUWENHOVEN Sjoerd
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
-
56. fr
LE MONTAGNER Benjamin
-
57. fr
BARBAS Yoann
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
58. fr
LOUBEAU Jérémy
-
59. fr
MESPOULEDE Jean
-
60. es
IBARGUREN TELLETXEA Anttón
-
61. gr
TZORTZAKIS Polychronis
-
62. fr
LARPE Mickael
-
63. es
TORRES MUINO Pablo
Burgos-BH
-
64. fr
BLANQUEFORT Sylvain
-
65. nl
GOEREE Rick
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
-
66. fr
DELETANG Alexandre
-
67. fr
SEIGNEUR Fabrice
-
68. fr
MOTTIER Justin
-
69. fr
DESTANG Lucas
-
70. fr
GUYOT Romain
-
71. cz
HOSEK Josef
Whirlpool Author
-
72. nl
TE BRAKE Remco
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
-
73. nl
ARIESEN Tim
Cyclingteam Jo Piels
-
74. fr
FIEFEVEZ Rudy
-
75. fr
ORCEAU Clément
-
76. nl
BOSMAN Gert-Jan
Cyclingteam Jo Piels
-
77. fr
LAPOUGES Damien
-
78. es
MASCARO RIGO Sebastian
Burgos-BH
-
79. nl
HOEKSTRA Jochem
Cyclingteam Jo Piels
-
80. fr
SINNER Benoit
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
81. fr
NUNS Thibault
-
82. fr
LE TURNIER Mathias
-
83. fr
DELPECH Jean-luc
-
84. au
SCHULTZ Nick
-
85. fr
NADON Ludovic
-
86. fr
POUGET Tommy
-
87. fr
PEDRENO Maxence
-
88. es
MARTíN HERNANDEZ Víctor
Burgos-BH
-
89. fr
LEPLINGARD Antoine
-
90. de
BRAUN Julian
Team Kuota-Lotto
-
91. fr
CASTERAN Damien
-
92. fr
LEROY Romain
-
93. fr
CHOPIN David
-
94. es
LARRINAGA MUGURUZA Jon
-
95. fr
CORNILLET Erwan
-
96. cz
KALOJIROS Tomas
Whirlpool Author
-
97. fr
ROMAN Martial
Veranclassic - Ekoi
-
98. fr
LARPE Killian
-
99. fr
HAVOT Sébastien
-
100. fr
SENTUCQ Florent
-
101. fr
LEGRAS Nicolas
-
102. fr
LHOMME Bastien
-
103. fr
ANE Hugues
-
104. de
KNAUP Tobias
Team Kuota-Lotto
-
105. pa
RODRÍGUEZ Rodríguez
-
106. fr
DE ALMEIDA Guillaume
-
107. cz
CAMRDA Pavel
Whirlpool Author
-
108. fr
CAMPISTROUS Romain
-
109. fr
GINELLI Vincent
-
110. fr
GOUJON Adrien
-
111. cz
KOVAR Jan
Whirlpool Author
-
112. fr
SOUBES Yohan
-
113. pl
KWIATKOWSKI Grzegorz
-
114. es
ROVIRA POUS Jaume
Team Ecuador
-
115. es
RIUTORT MARTINEZ Juan Carlos
Burgos-BH
-
116. fr
FOUACHE Kevin
-
117. fr
CAPUS Damien
-
118. dz
MOKHTARI Hicham
Velo Club Sovac
-
119. dz
BOUZIDI Mohamed
Velo Club Sovac
-
120. fr
CROCHARD Axel
-
121. ec
QUISHPE QUISHPE Carlos Eduardo
Team Ecuador
-
122. ec
MONTENEGRO Jorge
Team Ecuador
-
123. dz
HADJBOUZIT Karim
Velo Club Sovac
-
124. fr
LE COURT Olivier
-
125. be
DEWORTELAER Serge
Veranclassic - Ekoi
-
126. fr
MENTHEOUR Paul Mickael
-
127. fr
LEVEQUE Laurent
-
128. fr
BENARFA Rémi
-
129. fr
GAILLARD Marlon
0:24
130. fr
BRUN Mickael
1:44
131. de
DRUMM Felix
1:49
132. fr
FABRE Damien
7:12
133. dz
AMARI Hichem
Velo Club Sovac
-
134. dz
MANSOURI Abderrahmane
Velo Club Sovac
-
135. fr
REIMHERR Stephane
-
136. fr
GOURET Jean Marie
7:40
137. fr
FAUSSURIER Romain
-
138. fr
GUEVEL Stephen
-
139. fr
SERVANT Antonin
-
140. es
DEL BARRIO SANZ Joseba
7:47
141. au
CAVANAGH Ryan
8:00
NQ. fr
VAUBOURZEIX Thomas
Veranclassic - Ekoi
-
DNF. fr
THOMAS Benjamin
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
DNF. fr
GOUBERT Jean
-
DNS. us
BARNAGAUD Sam
-

General Classification

1. be
STENUIT Robin
Veranclassic - Ekoi
03:40:16
2. fr
POULHIES Stéphane
0:04
3. fr
ALAPHILIPPE Bryan
Equipe Cycliste Armée de Terre
0:06
4. fr
LE MONTAGNER Benjamin
0:07
5. fr
SINNER Benoit
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
6. es
TORRES MUINO Pablo
Burgos-BH
0:08
7. fr
DESTANG Lucas
-
8. nl
BAKKER Stephan
Cyclingteam Jo Piels
0:09
9. nl
KOUWENHOVEN Sjoerd
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
-
10. ee
NöMMELA Aksel
0:10
11. fr
JULES Justin
Veranclassic - Ekoi
-
12. fr
GARBET Nicolas
-
13. fr
VERARDO Yoann
-
14. fr
BARBEAU Clement
-
15. fr
SAUVAGE Paul
-
16. fr
CARDIS Romain
-
17. fr
GAULTIER Mathieu
-
18. gr
KASTRANTAS Charalampos
-
19. nl
WOLSINK Jelle
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
-
20. fr
SCHMIDT Fabien
-
21. pl
CIEśLIK Paweł
Whirlpool Author
-
22. fr
CORNU Jeremy
-
23. es
TORRES BARCELO Albert
Team Ecuador
-
24. fr
BONNET Guillaume
-
25. fr
VERARDO Remi
-
26. cz
HUNAL Martin
Whirlpool Author
-
27. nl
RIESEBEEK Oscar
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
-
28. fr
DAENINCK Benoit
-
29. nl
VAN LUIJK Sven
Cyclingteam Jo Piels
-
30. es
MITXELENA Julen
-
31. fr
LEVASSEUR Jordan
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
32. fr
SOUBES Kévin
-
33. fr
MARY Clément
-
34. fr
YSSAAD Yannis
-
35. fr
GLEIZES Arnaud
-
36. de
MEISEN Marcel
Team Kuota-Lotto
-
37. fr
TOURTELOT Alexis
-
38. fr
MILLOUR Geoffrey
-
39. fr
CAPOT Lucien
-
40. fr
LORENZI Hugo
-
41. fr
LABBE Arnaud
-
42. fr
ATHANE Thibault
-
43. fr
TANIS Quentin
-
44. fr
LASSAIGNE Thomas
-
45. es
SALAS Ibai
Burgos-BH
-
46. nl
TE STROET Rens
Cyclingteam Jo Piels
-
47. es
HERNANDEZ Dario
Burgos-BH
-
48. be
CAMMAERTS Edwig
Veranclassic - Ekoi
-
49. dz
HAMZA Abderrahmane Mehdi
Velo Club Sovac
-
50. fr
SZKOLNIK Mickaël
-
51. de
HATZ Christopher
Team Kuota-Lotto
-
52. de
LöER Lukas
Team Kuota-Lotto
-
53. es
DEL BARRIO SANZ Joseba
-
54. fr
MAFFEïS Dany
-
55. es
SIMóN CASULLERAS Jordi
Team Ecuador
-
56. fr
PIRY Sébastien
-
57. au
WOHLER Alex
-
58. be
HOLLANDERS Dries
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
-
59. fr
HASPOT Anthony
-
60. fr
BARBAS Yoann
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
61. fr
LOUBEAU Jérémy
-
62. fr
MESPOULEDE Jean
-
63. es
IBARGUREN TELLETXEA Anttón
-
64. gr
TZORTZAKIS Polychronis
-
65. fr
LARPE Mickael
-
66. fr
BLANQUEFORT Sylvain
-
67. nl
GOEREE Rick
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
-
68. fr
DELETANG Alexandre
-
69. fr
SEIGNEUR Fabrice
-
70. fr
MOTTIER Justin
-
71. fr
GUYOT Romain
-
72. cz
HOSEK Josef
Whirlpool Author
-
73. nl
ARIESEN Tim
Cyclingteam Jo Piels
-
74. fr
FIEFEVEZ Rudy
-
75. fr
ORCEAU Clément
-
76. nl
BOSMAN Gert-Jan
Cyclingteam Jo Piels
-
77. fr
LAPOUGES Damien
-
78. es
MASCARO RIGO Sebastian
Burgos-BH
-
79. nl
HOEKSTRA Jochem
Cyclingteam Jo Piels
-
80. fr
NUNS Thibault
-
81. fr
LE TURNIER Mathias
-
82. fr
DELPECH Jean-luc
-
83. au
SCHULTZ Nick
-
84. fr
NADON Ludovic
-
85. fr
POUGET Tommy
-
86. fr
PEDRENO Maxence
-
87. es
MARTíN HERNANDEZ Víctor
Burgos-BH
-
88. fr
LEPLINGARD Antoine
-
89. de
BRAUN Julian
Team Kuota-Lotto
-
90. fr
CASTERAN Damien
-
91. fr
LEROY Romain
-
92. fr
CHOPIN David
-
93. es
LARRINAGA MUGURUZA Jon
-
94. fr
CORNILLET Erwan
-
95. cz
KALOJIROS Tomas
Whirlpool Author
-
96. fr
ROMAN Martial
Veranclassic - Ekoi
-
97. fr
LARPE Killian
-
98. fr
HAVOT Sébastien
-
99. fr
SENTUCQ Florent
-
100. fr
LEGRAS Nicolas
-
101. fr
LHOMME Bastien
-
102. fr
ANE Hugues
-
103. de
KNAUP Tobias
Team Kuota-Lotto
-
104. pa
RODRÍGUEZ Rodríguez
-
105. fr
DE ALMEIDA Guillaume
-
106. cz
CAMRDA Pavel
Whirlpool Author
-
107. fr
CAMPISTROUS Romain
-
108. fr
GINELLI Vincent
-
109. fr
GOUJON Adrien
-
110. cz
KOVAR Jan
Whirlpool Author
-
111. fr
SOUBES Yohan
-
112. pl
KWIATKOWSKI Grzegorz
-
113. es
ROVIRA POUS Jaume
Team Ecuador
-
114. es
RIUTORT MARTINEZ Juan Carlos
Burgos-BH
-
115. fr
FOUACHE Kevin
-
116. fr
CAPUS Damien
-
117. dz
MOKHTARI Hicham
Velo Club Sovac
-
118. dz
BOUZIDI Mohamed
Velo Club Sovac
-
119. fr
CROCHARD Axel
-
120. ec
QUISHPE QUISHPE Carlos Eduardo
Team Ecuador
-
121. ec
MONTENEGRO Jorge
Team Ecuador
-
122. dz
HADJBOUZIT Karim
Velo Club Sovac
-
123. fr
LE COURT Olivier
-
124. be
DEWORTELAER Serge
Veranclassic - Ekoi
-
125. fr
MENTHEOUR Paul Mickael
-
126. fr
BENARFA Rémi
-
127. nl
TE BRAKE Remco
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
0:30
128. fr
LEVEQUE Laurent
-
129. fr
GAILLARD Marlon
0:34
130. fr
BRUN Mickael
1:54
131. de
DRUMM Felix
1:59
132. fr
FABRE Damien
7:22
133. dz
AMARI Hichem
Velo Club Sovac
-
134. dz
MANSOURI Abderrahmane
Velo Club Sovac
-
135. fr
REIMHERR Stephane
-
136. fr
GOURET Jean Marie
7:50
137. fr
FAUSSURIER Romain
-
138. fr
GUEVEL Stephen
-
139. fr
SERVANT Antonin
-
140. es
DEL BARRIO SANZ Joseba
7:57
141. au
CAVANAGH Ryan
8:10

Mountains Classification

1. es
TORRES MUINO Pablo
Burgos-BH
4
2. nl
KOUWENHOVEN Sjoerd
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
2
3. fr
LE TURNIER Mathias
1

Points Classification

1. be
STENUIT Robin
Veranclassic - Ekoi
25
2. fr
POULHIES Stéphane
20
3. fr
ALAPHILIPPE Bryan
Equipe Cycliste Armée de Terre
16
4. ee
NöMMELA Aksel
14
5. fr
JULES Justin
Veranclassic - Ekoi
12
6. fr
GARBET Nicolas
10
7. fr
VERARDO Yoann
9
8. fr
BARBEAU Clement
8
9. fr
SAUVAGE Paul
7
10. fr
CARDIS Romain
6
11. fr
GAULTIER Mathieu
5
12. gr
KASTRANTAS Charalampos
4
13. nl
WOLSINK Jelle
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
3
14. fr
SCHMIDT Fabien
2
15. pl
CIEśLIK Paweł
Whirlpool Author
1

Youth Classification

1. fr
ALAPHILIPPE Bryan
Equipe Cycliste Armée de Terre
03:40:22
2. fr
DESTANG Lucas
0:02
3. nl
BAKKER Stephan
Cyclingteam Jo Piels
0:03
4. ee
NöMMELA Aksel
0:04
5. fr
VERARDO Yoann
-
6. fr
BARBEAU Clement
-
7. fr
SAUVAGE Paul
-
8. nl
WOLSINK Jelle
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
-
9. fr
VERARDO Remi
-
10. fr
LEVASSEUR Jordan
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
11. fr
SOUBES Kévin
-
12. fr
YSSAAD Yannis
-
13. fr
GLEIZES Arnaud
-
14. fr
MILLOUR Geoffrey
-
15. fr
CAPOT Lucien
-
16. fr
LORENZI Hugo
-
17. fr
LASSAIGNE Thomas
-
18. de
LöER Lukas
Team Kuota-Lotto
-
19. fr
PIRY Sébastien
-
20. nl
GOEREE Rick
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
-
21. fr
DELETANG Alexandre
-
22. fr
MOTTIER Justin
-
23. nl
ARIESEN Tim
Cyclingteam Jo Piels
-
24. fr
FIEFEVEZ Rudy
-
25. fr
ORCEAU Clément
-
26. fr
NUNS Thibault
-
27. fr
LE TURNIER Mathias
-
28. au
SCHULTZ Nick
-
29. fr
PEDRENO Maxence
-
30. fr
LEPLINGARD Antoine
-
31. de
BRAUN Julian
Team Kuota-Lotto
-
32. cz
KALOJIROS Tomas
Whirlpool Author
-
33. fr
LARPE Killian
-
34. fr
HAVOT Sébastien
-
35. fr
LEGRAS Nicolas
-
36. fr
LHOMME Bastien
-
37. de
KNAUP Tobias
Team Kuota-Lotto
-
38. pa
RODRÍGUEZ Rodríguez
-
39. cz
CAMRDA Pavel
Whirlpool Author
-
40. fr
GINELLI Vincent
-
41. cz
KOVAR Jan
Whirlpool Author
-
42. dz
MOKHTARI Hicham
Velo Club Sovac
-
43. dz
BOUZIDI Mohamed
Velo Club Sovac
-
44. fr
CROCHARD Axel
-
45. fr
LE COURT Olivier
-
46. fr
GAILLARD Marlon
0:28
47. fr
BRUN Mickael
1:48
48. de
DRUMM Felix
1:53
49. fr
FABRE Damien
7:16
50. dz
AMARI Hichem
Velo Club Sovac
-
51. dz
MANSOURI Abderrahmane
Velo Club Sovac
-
52. fr
FAUSSURIER Romain
7:44

Teams Classification

1.
Veranclassic - Ekoi
11:01:18
2.
GSC Blagnac
-
3.
Côtes Armor cyclisme
-