Tour de Gironde

Stage 2

: Bassens > Cenon

Saturday 30th May (2015)

Classification: 2.2

Category: Int. Men

Distance: 169km


Stage Result

1. de
MEISEN Marcel
Team Kuota-Lotto
04:04:32
2. fr
JULES Justin
Veranclassic - Ekoi
0:02
3. au
SCHULTZ Nick
-
4. fr
CHOPIN David
-
5. nl
ARIESEN Tim
Cyclingteam Jo Piels
-
6. es
SIMóN CASULLERAS Jordi
Team Ecuador
-
7. fr
CORNU Jeremy
-
8. es
TORRES MUINO Pablo
Burgos-BH
-
9. es
MITXELENA Julen
-
10. fr
POULHIES Stéphane
-
11. fr
CAMPISTROUS Romain
-
12. fr
CARDIS Romain
-
13. gr
KASTRANTAS Charalampos
-
14. fr
SEIGNEUR Fabrice
0:09
15. fr
BONNET Guillaume
-
16. fr
SINNER Benoit
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
17. fr
SOUBES Yohan
-
18. fr
BARBAS Yoann
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
19. fr
MOTTIER Justin
-
20. fr
BARBEAU Clement
-
21. fr
GUYOT Romain
-
22. nl
BAKKER Stephan
Cyclingteam Jo Piels
-
23. nl
VAN LUIJK Sven
Cyclingteam Jo Piels
-
24. be
STENUIT Robin
Veranclassic - Ekoi
-
25. pl
CIEśLIK Paweł
Whirlpool Author
-
26. es
LARRINAGA MUGURUZA Jon
-
27. be
DEWORTELAER Serge
Veranclassic - Ekoi
-
28. ee
NöMMELA Aksel
-
29. fr
MILLOUR Geoffrey
-
30. pl
KWIATKOWSKI Grzegorz
-
31. fr
LABBE Arnaud
-
32. fr
LE TURNIER Mathias
0:22
33. nl
KOUWENHOVEN Sjoerd
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
-
34. fr
MAURELET Flavien
-
35. fr
BLANQUEFORT Sylvain
-
36. nl
HOEKSTRA Jochem
Cyclingteam Jo Piels
0:29
37. nl
BOSMAN Gert-Jan
Cyclingteam Jo Piels
-
38. fr
MARY Clément
-
39. fr
FIEFEVEZ Rudy
-
40. es
SALAS Ibai
Burgos-BH
0:38
41. es
HERNANDEZ Dario
Burgos-BH
0:47
42. de
KNAUP Tobias
Team Kuota-Lotto
0:50
43. cz
HOSEK Josef
Whirlpool Author
0:52
44. fr
CAPOT Lucien
-
45. nl
RIESEBEEK Oscar
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
-
46. de
LöER Lukas
Team Kuota-Lotto
0:57
47. fr
MAFFEïS Dany
1:00
48. ec
MONTENEGRO Jorge
Team Ecuador
-
49. pa
RODRÍGUEZ Rodríguez
-
50. fr
LEROY Romain
-
51. fr
LOUBEAU Jérémy
-
52. fr
SENTUCQ Florent
-
53. es
TORRES BARCELO Albert
Team Ecuador
-
54. fr
MENTHEOUR Paul Mickael
-
55. fr
LE COURT Olivier
-
56. fr
GLEIZES Arnaud
-
57. fr
ANE Hugues
-
58. de
BRAUN Julian
Team Kuota-Lotto
-
59. fr
ATHANE Thibault
-
60. fr
TANIS Quentin
-
61. fr
BENARFA Rémi
-
62. fr
GOURET Jean Marie
-
63. fr
LARPE Killian
-
64. fr
GOUJON Adrien
-
65. fr
DELETANG Alexandre
-
66. fr
CORNILLET Erwan
-
67. fr
YSSAAD Yannis
-
68. fr
POUGET Tommy
-
69. fr
HAVOT Sébastien
-
70. fr
CAPUS Damien
-
71. fr
SAUVAGE Paul
-
72. fr
ROMAN Martial
Veranclassic - Ekoi
-
73. cz
HUNAL Martin
Whirlpool Author
-
74. be
HOLLANDERS Dries
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
-
75. cz
CAMRDA Pavel
Whirlpool Author
-
76. fr
CROCHARD Axel
-
77. nl
TE STROET Rens
Cyclingteam Jo Piels
-
78. es
RIUTORT MARTINEZ Juan Carlos
Burgos-BH
-
79. fr
HASPOT Anthony
-
80. fr
MESPOULEDE Jean
-
81. fr
DAENINCK Benoit
1:22
82. fr
ORCEAU Clément
-
83. fr
GAULTIER Mathieu
-
84. es
IBARGUREN TELLETXEA Anttón
-
85. fr
REIMHERR Stephane
-
86. fr
ALAPHILIPPE Bryan
Equipe Cycliste Armée de Terre
1:29
87. fr
LEVASSEUR Jordan
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
88. fr
LE MONTAGNER Benjamin
-
89. de
HATZ Christopher
Team Kuota-Lotto
-
90. fr
DELPECH Jean-luc
-
91. fr
FOUACHE Kevin
1:34
92. nl
TE BRAKE Remco
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
1:40
93. ec
QUISHPE QUISHPE Carlos Eduardo
Team Ecuador
2:01
94. dz
HADJBOUZIT Karim
Velo Club Sovac
-
95. fr
SOUBES Kévin
-
96. es
MARTíN HERNANDEZ Víctor
Burgos-BH
-
97. fr
SERVANT Antonin
-
98. fr
SCHMIDT Fabien
-
99. fr
GAILLARD Marlon
-
100. fr
GINELLI Vincent
-
101. fr
GARBET Nicolas
-
102. fr
LARPE Mickael
-
103. dz
BOUZIDI Mohamed
Velo Club Sovac
2:07
104. fr
LEPLINGARD Antoine
2:24
105. fr
PIRY Sébastien
2:28
106. fr
DE ALMEIDA Guillaume
-
107. gr
TZORTZAKIS Polychronis
-
108. cz
KALOJIROS Tomas
Whirlpool Author
2:42
109. fr
LORENZI Hugo
2:47
110. fr
TOURTELOT Alexis
-
111. fr
LEGRAS Nicolas
-
112. be
CAMMAERTS Edwig
Veranclassic - Ekoi
-
113. fr
LHOMME Bastien
-
114. dz
HAMZA Abderrahmane Mehdi
Velo Club Sovac
-
115. fr
VERARDO Remi
-
116. fr
SZKOLNIK Mickaël
-
117. fr
NADON Ludovic
2:58
118. de
DRUMM Felix
Team Kuota-Lotto
-
119. fr
CASTERAN Damien
-
120. fr
VERARDO Yoann
3:17
121. fr
DESTANG Lucas
4:22
122. fr
PEDRENO Maxence
4:29
123. dz
MANSOURI Abderrahmane
Velo Club Sovac
-
124. es
DEL BARRIO SANZ Joseba
-
125. fr
NUNS Thibault
-
126. fr
LASSAIGNE Thomas
-
127. fr
FAUSSURIER Romain
-
128. es
MASCARO RIGO Sebastian
Burgos-BH
7:53
129. fr
LAPOUGES Damien
7:57
130. fr
BRUN Mickael
8:05
131. fr
FABRE Damien
8:08
132. au
WOHLER Alex
9:10
133. cz
KOVAR Jan
Whirlpool Author
12:15
134. nl
GOEREE Rick
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
20:55
135. au
CAVANAGH Ryan
36:38
136. nl
WOLSINK Jelle
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
-
DNF. dz
MOKHTARI Hicham
Velo Club Sovac
-
DNF. dz
AMARI Hichem
Velo Club Sovac
-
DNF. fr
GUEVEL Stephen
-
DNS. es
ROVIRA POUS Jaume
Team Ecuador
-
DNS. fr
LEVEQUE Laurent
-

General Classification

1. de
MEISEN Marcel
Team Kuota-Lotto
07:44:48
2. fr
JULES Justin
Veranclassic - Ekoi
0:05
3. fr
POULHIES Stéphane
0:06
4. au
SCHULTZ Nick
0:08
5. be
STENUIT Robin
Veranclassic - Ekoi
0:09
6. es
TORRES MUINO Pablo
Burgos-BH
0:10
7. fr
CARDIS Romain
0:12
8. fr
CORNU Jeremy
-
9. gr
KASTRANTAS Charalampos
-
10. es
MITXELENA Julen
-
11. es
SIMóN CASULLERAS Jordi
Team Ecuador
-
12. nl
ARIESEN Tim
Cyclingteam Jo Piels
-
13. fr
CHOPIN David
-
14. fr
CAMPISTROUS Romain
-
15. fr
BONNET Guillaume
0:16
16. fr
SINNER Benoit
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
17. nl
BAKKER Stephan
Cyclingteam Jo Piels
0:18
18. fr
BARBEAU Clement
0:19
19. ee
NöMMELA Aksel
-
20. pl
CIEśLIK Paweł
Whirlpool Author
-
21. nl
VAN LUIJK Sven
Cyclingteam Jo Piels
-
22. fr
MILLOUR Geoffrey
-
23. fr
LABBE Arnaud
-
24. fr
BARBAS Yoann
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
25. fr
SEIGNEUR Fabrice
-
26. fr
MOTTIER Justin
-
27. fr
GUYOT Romain
-
28. es
LARRINAGA MUGURUZA Jon
-
29. fr
SOUBES Yohan
-
30. pl
KWIATKOWSKI Grzegorz
-
31. be
DEWORTELAER Serge
Veranclassic - Ekoi
-
32. nl
KOUWENHOVEN Sjoerd
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
0:31
33. fr
MAURELET Flavien
0:32
34. fr
BLANQUEFORT Sylvain
-
35. fr
LE TURNIER Mathias
-
36. nl
HOEKSTRA Jochem
Cyclingteam Jo Piels
0:36
37. fr
MARY Clément
0:39
38. nl
BOSMAN Gert-Jan
Cyclingteam Jo Piels
-
39. fr
FIEFEVEZ Rudy
-
40. es
SALAS Ibai
Burgos-BH
0:48
41. es
HERNANDEZ Dario
Burgos-BH
0:57
42. de
KNAUP Tobias
Team Kuota-Lotto
1:00
43. nl
RIESEBEEK Oscar
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
1:02
44. fr
CAPOT Lucien
-
45. cz
HOSEK Josef
Whirlpool Author
-
46. de
LöER Lukas
Team Kuota-Lotto
1:07
47. be
HOLLANDERS Dries
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
1:08
48. es
TORRES BARCELO Albert
Team Ecuador
1:10
49. fr
SAUVAGE Paul
-
50. fr
GLEIZES Arnaud
-
51. cz
HUNAL Martin
Whirlpool Author
-
52. fr
ATHANE Thibault
-
53. fr
YSSAAD Yannis
-
54. fr
MAFFEïS Dany
-
55. fr
TANIS Quentin
-
56. fr
LOUBEAU Jérémy
-
57. nl
TE STROET Rens
Cyclingteam Jo Piels
-
58. fr
DELETANG Alexandre
-
59. fr
HASPOT Anthony
-
60. fr
MESPOULEDE Jean
-
61. fr
LEROY Romain
-
62. fr
LE COURT Olivier
-
63. de
BRAUN Julian
Team Kuota-Lotto
-
64. fr
SENTUCQ Florent
-
65. pa
RODRÍGUEZ Rodríguez
-
66. fr
POUGET Tommy
-
67. fr
ANE Hugues
-
68. fr
LARPE Killian
-
69. fr
CORNILLET Erwan
-
70. fr
HAVOT Sébastien
-
71. fr
ROMAN Martial
Veranclassic - Ekoi
-
72. ec
MONTENEGRO Jorge
Team Ecuador
-
73. fr
GOUJON Adrien
-
74. fr
MENTHEOUR Paul Mickael
-
75. cz
CAMRDA Pavel
Whirlpool Author
-
76. fr
CAPUS Damien
-
77. fr
BENARFA Rémi
-
78. es
RIUTORT MARTINEZ Juan Carlos
Burgos-BH
-
79. fr
CROCHARD Axel
-
80. fr
GAULTIER Mathieu
1:32
81. fr
DAENINCK Benoit
-
82. es
IBARGUREN TELLETXEA Anttón
-
83. fr
ORCEAU Clément
-
84. fr
ALAPHILIPPE Bryan
Equipe Cycliste Armée de Terre
1:35
85. fr
LE MONTAGNER Benjamin
1:36
86. fr
LEVASSEUR Jordan
Equipe Cycliste Armée de Terre
1:39
87. de
HATZ Christopher
Team Kuota-Lotto
-
88. fr
DELPECH Jean-luc
-
89. fr
FOUACHE Kevin
1:44
90. fr
LARPE Mickael
2:09
91. nl
TE BRAKE Remco
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
2:10
92. fr
GINELLI Vincent
-
93. fr
GARBET Nicolas
2:11
94. fr
SCHMIDT Fabien
-
95. fr
SOUBES Kévin
-
96. es
MARTíN HERNANDEZ Víctor
Burgos-BH
-
97. ec
QUISHPE QUISHPE Carlos Eduardo
Team Ecuador
-
98. dz
HADJBOUZIT Karim
Velo Club Sovac
-
99. dz
BOUZIDI Mohamed
Velo Club Sovac
2:17
100. fr
LEPLINGARD Antoine
2:34
101. fr
GAILLARD Marlon
2:35
102. fr
PIRY Sébastien
2:38
103. gr
TZORTZAKIS Polychronis
-
104. fr
DE ALMEIDA Guillaume
-
105. cz
KALOJIROS Tomas
Whirlpool Author
2:52
106. fr
VERARDO Remi
2:57
107. fr
TOURTELOT Alexis
-
108. fr
LORENZI Hugo
-
109. be
CAMMAERTS Edwig
Veranclassic - Ekoi
-
110. dz
HAMZA Abderrahmane Mehdi
Velo Club Sovac
-
111. fr
SZKOLNIK Mickaël
-
112. fr
LEGRAS Nicolas
-
113. fr
LHOMME Bastien
-
114. fr
NADON Ludovic
3:08
115. fr
CASTERAN Damien
-
116. fr
VERARDO Yoann
3:27
117. fr
DESTANG Lucas
4:30
118. fr
LASSAIGNE Thomas
4:39
119. fr
NUNS Thibault
-
120. fr
PEDRENO Maxence
-
121. de
DRUMM Felix
Team Kuota-Lotto
4:57
122. es
MASCARO RIGO Sebastian
Burgos-BH
8:03
123. fr
LAPOUGES Damien
8:07
124. fr
REIMHERR Stephane
8:44
125. fr
GOURET Jean Marie
8:50
126. au
WOHLER Alex
9:20
127. fr
SERVANT Antonin
9:51
128. fr
BRUN Mickael
9:59
129. dz
MANSOURI Abderrahmane
Velo Club Sovac
11:51
130. fr
FAUSSURIER Romain
12:19
131. cz
KOVAR Jan
Whirlpool Author
12:25
132. es
DEL BARRIO SANZ Joseba
12:26
133. fr
FABRE Damien
15:30
134. nl
GOEREE Rick
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
21:05
135. nl
WOLSINK Jelle
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
36:48
136. au
CAVANAGH Ryan
44:48

Mountains Classification

1. fr
GINELLI Vincent
10
2. fr
CROCHARD Axel
10
3. es
TORRES MUINO Pablo
Burgos-BH
8
4. fr
FAUSSURIER Romain
6
5. fr
GOURET Jean Marie
5
6. fr
PEDRENO Maxence
5
7. nl
HOEKSTRA Jochem
Cyclingteam Jo Piels
5
8. fr
LARPE Mickael
5
9. es
HERNANDEZ Dario
Burgos-BH
4
10. fr
DELPECH Jean-luc
4
11. nl
VAN LUIJK Sven
Cyclingteam Jo Piels
3
12. fr
MOTTIER Justin
3
13. fr
BRUN Mickael
3
14. fr
GUYOT Romain
2
15. nl
WOLSINK Jelle
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
2
16. nl
KOUWENHOVEN Sjoerd
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
2
17. fr
CORNU Jeremy
2
18. cz
HOSEK Josef
Whirlpool Author
2
19. fr
POUGET Tommy
1
20. au
SCHULTZ Nick
1

Points Classification

1. fr
JULES Justin
Veranclassic - Ekoi
32
2. fr
POULHIES Stéphane
26
3. de
MEISEN Marcel
Team Kuota-Lotto
25
4. be
STENUIT Robin
Veranclassic - Ekoi
25
5. au
SCHULTZ Nick
16
6. fr
ALAPHILIPPE Bryan
Equipe Cycliste Armée de Terre
16
7. fr
CHOPIN David
14
8. ee
NöMMELA Aksel
14
9. nl
ARIESEN Tim
Cyclingteam Jo Piels
12
10. fr
CARDIS Romain
10
11. es
SIMóN CASULLERAS Jordi
Team Ecuador
10
12. fr
GARBET Nicolas
10
13. fr
CORNU Jeremy
9
14. fr
VERARDO Yoann
9
15. es
TORRES MUINO Pablo
Burgos-BH
8
16. fr
BARBEAU Clement
8
17. gr
KASTRANTAS Charalampos
7
18. es
MITXELENA Julen
7
19. fr
SAUVAGE Paul
7
20. fr
CAMPISTROUS Romain
5
21. fr
GAULTIER Mathieu
5
22. nl
WOLSINK Jelle
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
3
23. fr
SEIGNEUR Fabrice
2
24. fr
SCHMIDT Fabien
2
25. fr
BONNET Guillaume
1
26. pl
CIEśLIK Paweł
Whirlpool Author
1

Youth Classification

1. au
SCHULTZ Nick
07:44:56
2. nl
ARIESEN Tim
Cyclingteam Jo Piels
0:04
3. nl
BAKKER Stephan
Cyclingteam Jo Piels
0:10
4. fr
BARBEAU Clement
0:11
5. ee
NöMMELA Aksel
-
6. fr
MILLOUR Geoffrey
-
7. fr
MOTTIER Justin
-
8. fr
LE TURNIER Mathias
0:24
9. fr
FIEFEVEZ Rudy
0:31
10. de
KNAUP Tobias
Team Kuota-Lotto
0:52
11. fr
CAPOT Lucien
0:54
12. de
LöER Lukas
Team Kuota-Lotto
0:59
13. fr
SAUVAGE Paul
1:02
14. fr
GLEIZES Arnaud
-
15. fr
YSSAAD Yannis
-
16. fr
DELETANG Alexandre
-
17. fr
LE COURT Olivier
-
18. de
BRAUN Julian
Team Kuota-Lotto
-
19. pa
RODRÍGUEZ Rodríguez
-
20. fr
LARPE Killian
-
21. fr
HAVOT Sébastien
-
22. cz
CAMRDA Pavel
Whirlpool Author
-
23. fr
CROCHARD Axel
-
24. fr
ORCEAU Clément
1:24
25. fr
ALAPHILIPPE Bryan
Equipe Cycliste Armée de Terre
1:27
26. fr
LEVASSEUR Jordan
Equipe Cycliste Armée de Terre
1:31
27. fr
GINELLI Vincent
2:02
28. fr
SOUBES Kévin
2:03
29. dz
BOUZIDI Mohamed
Velo Club Sovac
2:09
30. fr
LEPLINGARD Antoine
2:26
31. fr
GAILLARD Marlon
2:27
32. fr
PIRY Sébastien
2:30
33. cz
KALOJIROS Tomas
Whirlpool Author
2:44
34. fr
VERARDO Remi
2:49
35. fr
LORENZI Hugo
-
36. fr
LEGRAS Nicolas
-
37. fr
LHOMME Bastien
-
38. fr
VERARDO Yoann
3:19
39. fr
DESTANG Lucas
4:22
40. fr
LASSAIGNE Thomas
4:31
41. fr
NUNS Thibault
-
42. fr
PEDRENO Maxence
-
43. de
DRUMM Felix
Team Kuota-Lotto
4:49
44. fr
SERVANT Antonin
9:43
45. fr
BRUN Mickael
9:51
46. dz
MANSOURI Abderrahmane
Velo Club Sovac
11:43
47. fr
FAUSSURIER Romain
12:11
48. cz
KOVAR Jan
Whirlpool Author
12:17
49. fr
FABRE Damien
15:22
50. nl
GOEREE Rick
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
20:57
51. nl
WOLSINK Jelle
Metec - TKH Continental Cyclingteam p/b Mantel
36:40
52. au
CAVANAGH Ryan
44:40