Tour de Picardie

Final Classification

Sunday 17th May (2015)

Classification: 2.1

Category: Int. Men


General Classification

1. be
BOECKMANS Kris
Lotto Soudal
12:55:44
2. it
GUARDINI Andrea
Astana Pro Team
0:10
3. lt
SISKEVICIUS Evaldas
Team Marseille 13 KTM
0:16
4. fr
COQUARD Bryan
Team Europcar
0:18
5. fr
CANAL Fabien
Equipe Cycliste Armée de Terre
0:20
6. be
DE BUYST Jasper
Lotto Soudal
-
7. fr
BODIOT Alexis
Equipe Cycliste Armée de Terre
0:21
8. gb
MCLAY Daniel
Bretagne - Séché Environnement
0:22
9. fr
BARBIER Rudy
Roubaix Lille Métropole
0:23
10. fr
LATOUR Pierre-Roger
AG2R La Mondiale
0:24
11. fr
JAUREGUI Quentin
AG2R La Mondiale
-
12. lt
BAGDONAS Gediminas
AG2R La Mondiale
-
13. fr
HIVERT Jonathan
Bretagne - Séché Environnement
-
14. be
DELFOSSE Sebastien
Wallonie - Bruxelles
0:25
15. at
SCHORN Daniel
Bora-Argon 18
-
16. be
JANS Roy
Wanty - Groupe Gobert
-
17. fr
GIRAUD Benjamin
Team Marseille 13 KTM
0:26
18. fr
DéMARE Arnaud
FDJ
-
19. be
VAN LERBERGHE Bert
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
20. pl
KASPERKIEWICZ Przemysław
AWT-GreenWay
-
21. be
DEMOITIE Antoine
Wallonie - Bruxelles
-
22. be
SALOMEIN Jarl
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
23. be
RICKAERT Jonas
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
24. fr
FEILLU Romain
Bretagne - Séché Environnement
-
25. fr
MALDONADO Anthony
Auber 93
-
26. fr
TRONET Steven
Auber 93
-
27. be
ISTA Kevyn
Wallonie - Bruxelles
-
28. kz
TLEUBAYEV Ruslan
Astana Pro Team
-
29. be
DE VREESE Laurens
Astana Pro Team
-
30. fr
DUVAL Julien
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
31. be
VAN HOECKE Gijs
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
32. fr
DUMOULIN Samuel
AG2R La Mondiale
-
33. be
DEBUSSCHERE Jens
Lotto Soudal
-
34. fr
TURGIS Jimmy
Roubaix Lille Métropole
-
35. be
EVRARD Laurent
Wallonie - Bruxelles
-
36. de
BROCKHOFF Jan
AWT-GreenWay
-
37. fr
BLAIN Alexandre
Team Marseille 13 KTM
-
38. es
GARCIA CORTINA Ivan
AWT-GreenWay
-
39. fr
GUERIN Alexis
AWT-GreenWay
-
40. it
NAPOLITANO Danilo
Wanty - Groupe Gobert
-
41. fr
TURGOT Sébastien
AG2R La Mondiale
-
42. fr
ALAPHILIPPE Bryan
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
43. fr
LEVARLET Guillaume
Auber 93
-
44. de
BAUHAUS Phil
Bora-Argon 18
-
45. de
PFINGSTEN Christoph
Bora-Argon 18
-
46. be
VANTOMME Maxime
Roubaix Lille Métropole
-
47. fr
PAILLOT Yoann
Team Marseille 13 KTM
-
48. fr
MENUT David
Auber 93
-
49. fr
BOUDAT Thomas
Team Europcar
-
50. de
SCHWARZMANN Michael
Bora-Argon 18
-
51. fr
CAM Maxime
Bretagne - Séché Environnement
-
52. be
VAN STAEYEN Michael
Cofidis, Solutions Crédits
-
53. be
VANLANDSCHOOT James
Wanty - Groupe Gobert
-
54. be
HELVEN Sander
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
55. cz
SCHLEGEL Michal
AWT-GreenWay
-
56. be
HABEAUX Gregory
Wallonie - Bruxelles
-
57. be
BOUCHER David
FDJ
-
58. fr
KOWALSKI Rudy
Roubaix Lille Métropole
-
59. fr
LEVASSEUR Jordan
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
60. es
CUADROS MORATA Álvaro
AWT-GreenWay
-
61. fr
LEVEAU Jeremy
Roubaix Lille Métropole
-
62. fr
GUAY Julien
Auber 93
-
63. ee
JAKIN Alo
Auber 93
-
64. fr
KADRI Blel
AG2R La Mondiale
-
65. fr
LABORIE Christophe
Bretagne - Séché Environnement
-
66. fr
RIBLON Christophe
AG2R La Mondiale
-
67. be
DE TIER Floris
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
68. fr
GUILLOU Florian
Bretagne - Séché Environnement
-
69. fr
NAULEAU Bryan
Team Europcar
-
70. kz
KAMYSHEV Arman
Astana Pro Team
0:39
71. be
STASSEN Julien
Wallonie - Bruxelles
-
72. fr
HUREL Tony
Team Europcar
-
73. fr
SAINT MARTIN Clément
Team Marseille 13 KTM
-
74. kz
KOZHATAYEV Bakhtiyar
Astana Pro Team
-
75. fr
ANTOMARCHI Julien
Roubaix Lille Métropole
-
76. lt
KONOVALOVAS Ignatas
Team Marseille 13 KTM
0:44
77. fr
VENTURINI Clément
Cofidis, Solutions Crédits
0:45
78. fr
MANZIN Lorrenzo
FDJ
0:49
79. de
SIEBERG Marcel
Lotto Soudal
0:52
80. ca
ROLLIN Dominique
Cofidis, Solutions Crédits
0:54
81. fr
CHAINEL Steve
Cofidis, Solutions Crédits
0:56
82. be
LEUKEMANS Bjorn
Wanty - Groupe Gobert
-
83. si
BOZIC Borut
Astana Pro Team
-
84. fr
LEDANOIS Kevin
Bretagne - Séché Environnement
1:13
85. fr
BONNET William
FDJ
1:14
86. fr
PETIT Adrien
Cofidis, Solutions Crédits
1:21
87. fr
GENE Yohann
Team Europcar
1:23
88. fr
ROSSETTO Stephane
Cofidis, Solutions Crédits
1:36
89. de
MATZKA Ralf
Bora-Argon 18
1:49
90. fr
CHAVANEL Sébastien
FDJ
1:56
91. it
BENEDETTI Cesare
Bora-Argon 18
2:04
92. be
VALLéE Boris
Lotto Soudal
2:36
93. fr
VIMPERE Theo
Auber 93
2:42
94. fr
CHETOUT Loïc
Cofidis, Solutions Crédits
2:45
95. de
THURAU Bjorn
Bora-Argon 18
2:57
96. fr
LE GAC Olivier
FDJ
3:01
97. be
BENOOT Tiesj
Lotto Soudal
3:14
98. gb
THWAITES Scott
Bora-Argon 18
3:25
99. be
PESTIAUX Loïc
Wallonie - Bruxelles
3:52
100. fr
DANIEL Maxime
AG2R La Mondiale
4:26
101. be
DE PAUW Moreno
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
102. be
DERNIES Tom
Wallonie - Bruxelles
-
103. be
WALLAYS Jens
Topsport Vlaanderen - Baloise
-
104. fr
PENVEN Clément
Team Marseille 13 KTM
5:06
105. kz
AYAZBAYEV Maxat
Astana Pro Team
5:30
106. fr
LEMOINE Cyril
Cofidis, Solutions Crédits
5:49
107. fr
DELAGE Mickaël
FDJ
6:25
108. cz
NOVAK Jakub
AWT-GreenWay
6:36
109. fr
TARRIDE Grégoire
Team Marseille 13 KTM
-
110. be
ROBERT Fréderique
Wanty - Groupe Gobert
7:14
111. fr
LAMOISSON Morgan
Team Europcar
9:19
112. fr
PILLON Romain
Roubaix Lille Métropole
9:32
113. na
CRAVEN Dan
Team Europcar
14:30
114. fr
MARTINEZ Yannick
Team Europcar
14:47

Points Classification

1. lt
SISKEVICIUS Evaldas
Team Marseille 13 KTM
16
2. be
BOECKMANS Kris
Lotto Soudal
14
3. fr
CANAL Fabien
Equipe Cycliste Armée de Terre
10
4. it
GUARDINI Andrea
Astana Pro Team
9
5. fr
BODIOT Alexis
Equipe Cycliste Armée de Terre
8
6. fr
BARBIER Rudy
Roubaix Lille Métropole
7
7. fr
COQUARD Bryan
Team Europcar
6
8. gb
MCLAY Daniel
Bretagne - Séché Environnement
5
9. be
DE BUYST Jasper
Lotto Soudal
4
10. fr
JAUREGUI Quentin
AG2R La Mondiale
3
11. lt
BAGDONAS Gediminas
AG2R La Mondiale
3
12. fr
HIVERT Jonathan
Bretagne - Séché Environnement
3
13. fr
LATOUR Pierre-Roger
AG2R La Mondiale
2
14. de
BAUHAUS Phil
Bora-Argon 18
2
15. be
DELFOSSE Sebastien
Wallonie - Bruxelles
1
16. at
SCHORN Daniel
Bora-Argon 18
1
17. be
JANS Roy
Wanty - Groupe Gobert
1
18. fr
DéMARE Arnaud
FDJ
1
19. be
VAN LERBERGHE Bert
Topsport Vlaanderen - Baloise
1
20. fr
ALAPHILIPPE Bryan
Equipe Cycliste Armée de Terre
1
21. de
MATZKA Ralf
Bora-Argon 18
1

Teams Classification

1.
Astana Pro Team
38:48:30
2.
Lotto Soudal
-
3.
Equipe Cycliste Armée de Terre
-
4.
Topsport Vlaanderen - Pro - Duo
-
5.
Wallonie - Bruxelles
-
6.
Team Marseille 13 KTM
-
7.
Bretagne - Séché Environnement
-
8.
AWT-GreenWay
-
9.
Auber 93
-
10.
Roubaix Lille Métropole
-
11.
AG2R La Mondiale
-
12.
Bora-Argon 18
-
13.
FDJ
-
14.
Team Europcar
-
15.
Wanty - Groupe Gobert
-
16.
Cofidis, Solutions Crédits
0:47